EN NU EVEN UWAANDAGHT voor de MIDZA-PAASCHRECLAME 100 De Vrouwelijke Vrijwillige Hulp. rottébdamsche B.HOSMAN&Zn. RECHTBANK. WOENSDAG 22 MAART 1939 S ROTTERDAM. DE SCHEURENDE VLAGGE- MANSBRUG. ROND HET KRALINGSCHE BOSCH. MIDZfl GULDENS-BONNEN 50 ets. BONNEN. Inzendingen voor de Paaschreclame kunnen geschieden vanaf Dinsdag 28 Maart a.s ff 19.- 25 ets. BONNEN. f 11©.- WAT ER MOET GEBEUREN. 5wm 5?gc(ftmc Aankkdincfin orangFmarmelade c b Ligt de schuld aan de paalfundeering of aan den weeken grond Spoedig ingrijpen noodzakelijk. Behalve de gewone wekelijksche f 150.~ aan Premies geeft de Midza in de Paaschweek PAASCHMANDEN, gevuld met 20 eieren en chocoladekip. De hoogste inzendingen krijgen dus de premies, de daarop volgende een Midza-Paaschmand. 60 Paaschmanden voor de Guldensbonnen 20 Paaschmanden voor de 50 ets. bonnen 20 Paaschmanden voor de 25 ets. bonnen De Midza-bus wordt geleegd op Maandagavond 3 April om 8 uur a.v. De Midza Paaschmanden worden bezorgd op 8 April, dit is dus de Zaterdag voor Paschen. Definitieve vaststelling van het uitbreidingsplan. DISTRICTSKAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM. Druk bezochte eerste open bare bijeenkomst. PORTUG. SARDINES «Marina» De scheuren in de Vlaggemansbrug, waar over wij in het kort reeds een en ander mededeelden, vormen een onderwerp van gesprek voor the man in the street. Want het eigenaardige geval doet zich voor, dat er eigenlijk van verkeer over die brug nog niet gesproken kan worden. En toch zijn de geconstateerde scheuren, welke zich bevin den in de muren van de buitenwanden, van vrij ernstigen aard. Voor den bouw van de Vlaggemansbrug sijn dezelfde betonpalen gebruikt als bij den bouw van het Kinderziekenhuis aan den Gordelweg. Deze z.g. Franki-palen worden ook elders bij moderne groote bouwwerken toegepast. Het schijnt, dat men bij den bouw van dat Kinderziekenhuis ook al pech heeft gehad met die palen. Anderen zeggen weer, dat het aan den overmatig weeken grond ligt. Want wat was het geval? Sommige palen kwamen meer dan 20 c.M. naar boven, wat dus inderdaad wees op werking van den grond. Later heeft men ze weer op de gewenschte diepte neergevijzeld en is men gélukkig voor verdere onaangenaamheden gespaard gebleven. Algemeen gelooft men, dat ook bij de Vlaggemansbrug iets met de paalfundeering niet in orde is. De situatie wijst erop, dat er verzakking heeft plaats gehad in zoo sterke mate, dat scheuring niet kon uit blijven. Sommigen zijn van meening, dat de ver zakking de trekbalken heeft meegenomen, waardoor de boog eenige vervorming heeft ondergaan. De muren zijn hiervan de dupe geworden. Dit is in hoofdzaak het geval aan de westelijke zijde. De gemeente staat hier voor een puzzle, welke zeer onaangenaam is. Want blijft de werking van den grond of van de palen aan houden, dan kan de spanning wel eens zoo hevig worden, dat er breuk ontstaat, met alle gevolgen van dien. Men heeft eigenlijk nog te weinig ondervinding met de beton palen van deze soort en met den eigenaardi- gen weeken veengrond, om met eenige ze kerheid iets te kunnen voorspellen. Dragen de palen de brug nog, of hangen ze er als 't ware aan? Dat is maar de vraag. We zijn werkelijk benieuwd, wat de Gem Technische Dienst doen zal. Volgens des kundigen zal een uitgebreid onderzoek naar den toestand van de fundeering aan beide oevers niet achterwege kunnen blijven. Al leen een spoedig vaststellen van de juiste diagnose en een krachtig ingrijpen zal hier een bouwwerk kunnen redden, dat tonnen heeft gekost. MIDZ EUW Voor de goede orde deelen wij nogmaals mede, dat de premies worden uitgereikt in Midza-Waardebonnen, welke door alle Nlidza-Winkeliers als contant gold worden aangenomen Op Waardebonnen mogen geen Midza-bonnen worden verstrekt M. de K„ Hoogstraat 167 Ie prijs ƒ25.— A. S., Wattstraat 47 2e prijs 10.— A. K., Musschcnbroekstraat 24 3e prijs 10. G. R.. Stationsstraat 7 4e prijs 7.50 A. M. S., Louise de Colignystraat 43 5e prijs 7.50 H. G., Vondellaan 47 6e prijs 5. D. B., Kamerl. Onneslaan 189 7e prijs 5. F. v. d. H., Graaf Florisstraat 19 8e prijs 4. E. P., Schiedamscheweg 92, Kethel, 9e prijs 3.50 A. V., Copernicusstraat 86 10e prijs 3.50 N. G. A„ Boterstraat 39 He prijs 3.50 B., Klaaswaais'chestraat 2 12e prijs 3.50 L. P-. Oude Maasstraat 10 13e prijs 3. H. J. V„ Copernicusstraat 11 14e pi ijs 2.50 G. v. D., Louise de Collignystraat 45 15e prijs 2.50 S.. Burgem. Knappcrtlaan 132 16e prijs 2.50 W. N., Ampèrestraat 9 17fc prijs 2.50 G.. Nic. Beetsstraat 15 18 prijs 2.50 A. de K.. Warande 156 19e prijs 2.50 V., Beijerlandschestraat 57 20e prijs 2.50 W. H., Boerhavelaan 115 21c prijs 2.50 A. W. de G., Frans Halsplein 31 22e prijs 2.50 W. J. J. M., Nieuwe Haven 115 23e prijs 2.50 ,S.. Fabristraat 24 1° Prijs 5.— v. d. K., Zalmstraat 8 2e prijs 2.50 P. K., Veenlantstraat 1 PrUs f 2.50 V., Copernicusstraat 8 PrUs f 2 W. J. J. M., Nieuwe Haven 115 5e prijs 2.— B. L., Gasstraat 15 6e prijs Lr— J. de V., Schie 52 7e prijs 1.— A. J., Edisonplein 16 8e prijs 1.— A. v. B., Wattstraat 72 Se prijs 1. J.. Nassaulaan 74 10e prijs 1. v. d. K.. Zalmstraat 8 ie prys 3.50 W. S., Fabriplein 24 2e prijs 2.50 B. L., Gasstraat 15 3e prijs 2. J. v. K., Zalmstraat 38 4e prijs 1. W. M., Nieuwe Haven 115 5e prijs 1. J. V., Hoofdstraat 121 6e prijs 1. A. K., Hcerenstraat 25 7e prijs 1. C. T., Potgieterstraat 9 8e prijs 1. P. v. d. H., Graaf Florisstraat 10 9e prijs 1. V., Beijerlandschestraat 57 10e prijs 1. C. N., Ch. de Bourbonstraat 7 He prijs 1. Ingevolge het ter zake bepaalde in de Wo ningwet heeft het uitbreidingsplan „Kraling- ■che Bosch" gedurende den gevorderden tijd ▼oor een ieder ter inzage gelegen, opdat belanghebbenden in de gelegenheid zouden zijn hun bezwaren bij den Raad in te dienen. Als gevolg daarvan is een tweetal bezwaar' schriften ingekomen, t.w. van de Zeilvereeni ging „Kralingen" en van de N.V. Nederland- sche Spoorwegen. De eerste requestrante vestigt de aandacht op de h.i. minder gunstige ligging van een op de teekening van het uitbreidingsplan ge- schetsten aanlegsteiger. Hoewel zij als huur ster van een perceel grond en water aan de noordzijde van den plas geen belanghebbende is in den zin van wet en haar bezwaarschrift derhalve buiten beschouwing zou kunnen worden gelaten, komt de gemaakte opmer king den Directeur van den Gemeentelijken Technischen Dienst niettemin juist voor. In verband hiermede is de aanduiding van den bewusten steiger, welke overigens in wette- lijken zin geen deel van het plan uitmaakt, geschrapt. Het bezwaarschrift der Nederlandsche Spoorwegen heeft op een tweetal punten be trekking. De spoorwegen zouden n-1. aan het gedeelte van hun terrein, hetwelk tusschen den Kralingscheweg en de kruisingen met den nog aan te leggen Rondweg onmiddellijk aan het bosch grenst en thans als golfveld is uitgegeven, gaarne de bestemming tot „bosch en park" zien ontnomen, omdat zij de vrije beschikkig oven deze terreinen wen- schen te behouden, terwijl zij eenzelfde be denking maken tegen de bestemming tot weg van een perceeltje grond langs de Rotte, dat hun in eigendom toebehoort. De directeur voornoemd geeft er de voor keur aan aan deze bezwaren teegemoet te komen door de bedoelde gronden buiten het plan te houden. De begrenzingen van het plan zijn dienovereenkomstig gewijzigd. Voorts is naar aanleiding van een opmer king van den Rijkswaterstaat het tracé van den Rondweg nauwkeurig in overeenstem ming gebracht met het daarvoor thans be staande project, hetwelk slechts in zeer ge ringe mate afwijkt van dat, hetwelk ten tijde van de voorloopige vaststelling van het uit breidingsplan bekend was. Gisteravond zijn in het clublokaal van de B V A.M.O.K., gevestigd in cafe-restaurant Caland te Rotterdam de wedstrijden begonnen cm het districtskampioenschap klein biljart ka der 2de klas. De uitslagen van den eersten avond zijn: Waalboer, Het Zuiden 208 28 31 7.42 Groenenboom, Het Zuiden Friezer, 't Zuid Mogendorff, B.V. ter Gouw Bobbe, B.V. Caland Barzilay, B.V. Maasstad de Bie Sr, B.V. Rotterdam Friezer, 't Zuid Felit, B.V. Caland 225 Bobbe B.V. Caland 210 Barzilay, B.V. Maasstad 225 Mogendorff, B.V. ter Gouw 149 de Bier, B.V. Rotterdam 150 Waalboer, B.V. Het Zuiden 225 Petit, B.V. Caland 225 Groenenboom, Het Zuiden 22a 180 225 217 225 225 191 157 28 32 32 34 34 47 47 42 42 24 24 31 31 23 23 37 23 27 31 55 22 18 37 26 31 21 22 34 51 25 U.U3 5.62 7.3 6.38 6.61 4.78 4.06 5.35 5.— 9.37 6.20 4.83 7.25 9.78 6.82 Er is alleen nog maar plaats op het orgel, moest dengenen verteld worden, die Maandagavond kwart over acht, op het laatste oogenblik, de Nutszaal binnentra den. Er werd een propaganda-vergadering gehouden van de Vrouwelijke Vrijwillige Hulp, welke in onze stad is opgericht en het enthousiasme voor deze nieuwe organisa tie blijkt zoo groot te zijn, dat naar deze, slechts weinig openbaar gemaakte verga dering achthonderd vrouwen kwamen om zich als lid op te geven of nadere inlich tingen te vragen. De bijeenkomst werd bijgewoond door mevr. J. C. Oud-Fischer, de eere-presidente, die hartelijk welkom werd geheeten. Mej. dr. J. J. van Dullemen, de presidente van den Algemeene Raad, vertelde nóg eens, wat de Vrouwelijke Vrijwillige Hulp bedoelt te zijn: een samenwerken van alle vrouwen, ongeacht politieke of godsdienstige overtui ging of maatschappelijke positie, een een drachtig samenwerken voor een gemeen schappelijk sociaal doel; een hulp in nood. Die hulp, wellicht ook voor tijden van oor log. mobilisatie, rampen of epidemieën zal echter geschoold en georganiseerd moeten zijn. Beteekent dit, vroeg zij, dat wij een oorlog wenschen of goedkeuren? Neen! Beteekent dit, dat wij de oogen sluiten voor het feit, dat de wereld op een dwaalspoor is? Neen. Beteekent dit, dat wij niet zullen trachten te doorgronden of beter te begrijpen, hoe de tegenwoordige maatschappij in haar vreese- lijken toestand is gekomen? Neen! Zijn wij verantwoord, mógen wij, als wij om ons heen zien, künnen wij de oogen slui ten voor de mogelijkheid, dat ook óns land, ónze stad gewikkeld kunnen worden in de ramp van een oorlog? Zullen wij, vrouwen, dan werkeloos kunnen en willen blijven staan Is er één van ons, die niet vurig zal wenschen hulp te verleenen, nood te lenigen, zieken, gewonden, vluchtelingen bij te staan? De Vrouwelijke Vrijwillige Hulp moet ech ter ook worden gezien als iets, dat een veel wijdere strekking kan krijgen dan het prac- tische werk van het oogenblik, hoe belang rijk en nuttig dat ook is. Mej. Van Dullemen zeide, in de Vrouwelijke Vrijwillige Hulp in de toekomst niet alleen een samenwerking van allerlei groepen vrouwen te zien, maai als vrucht daarvan ook een beter begrip van eikaars moeilijkheden en strijd, een tot elkaar komen ln begrip en genegenheid. Indien een zelfde geest ons bezielt, besloot zij, dan kar die geest van liefde en verdraagzaamheid medewerken om tot een betere maatschappij te komen, dan wij nu hebben. Wijkhuipen en helpsters. Mevr. G. H. A. van der Spek-Reyerse, lid van de medische commissie, wees erop, hoe er oogenblikken kunnen komen, waarop er op medisch-hygiënisch terrein veel werk te ver richten zal zijn. In oorlogstijd is slechts 40 procent van de bedden in de ziekenhuizen voor burgers be schikbaar. Velen zullen dus thuis moeten worden verpleegd en ook ouden van dagen en kinderen zullen niet de hulp kunnen krij- ge, die hun toekomt. Als er vrouwen zijn, die hiervoor een paar uur per dag beschikbaar kunnen stellen, zullen velen geholpen kun nen worden. Ook huismoeders wacht wellicht een extra zware taak. Men denke alleen maar aan het urenlang in de rij staan voor het verkrijgen van levensmiddelen. Wat een rust zal het dan zijn, iemand bij de kinderen te weten! Men denke ook aan grieptijden, waarin heele gezinnen tegelijk in bed liggen, aan afge werkte, afgetobde moeders, die zoo noodig zouden moeten rusten en die geen geld heb ben om een betaalde kracht te nemen om haar te vervangen. Hoeveel vrouwen snakken naar een vrijen dag, een vrijen avond, om haar familie te bezoeken. Wat heerlijk zou het zijn, als voor dit alles een leger van help sters klaar stond! De bedoeling is Rotterdam te verdeelen in een aantal blokken, met in elk een vraag baak voor de omgeving, een „wijkhulp" die buitengewoon goed onderlegd moet zijn en andere vrouwen en meisjes aan haar zijde moet hebben, die bereid zijn gezonden te worden naar gezinnen, waar hulp noodig is. De hand- en spandiensten, welke vroeger op het platteland werden verleend, dus ook in de stad. Maakt ons dat mogelijk, besloot mevr. Van der Spek. Mevr. E. Mees-van Stolk, presidente van de administratieve commissie, vertelde van het V.Vü.-huis, dat schoon is en klaar, maar half leeg. En in spreekkoor liet zij opsommen, wat er nog allemaal noodig is: 3 ton brechcokes, 100 stoelen, 10 tafels, 2 kasten, 8 klokken, school borden, prullemanden, enz. Een woord dat trof- Mej. I. van Dugteren, presidente van het dagelijksch bestuur, wenschte den aanwezi gen twee getallen in de hersens te griffen: l-tè milliard en 40.000. 112 Milliard dat zijn de paardekrachten, waarover onze wereld op het oogenblik beschikt, vijfmaal de krachten van alle aardbewoners bij elkaar. Daar tegen over staan alleen in Rotterdam 40.000 werk loozen, 150.000 mannen, vrouwen en kinde ren hebben op eenigerlei wijze met de werk loosheid te doen, een kwart van de bevol king.... De overheid meent, in verband met de ern stige tijden, het noodzakelijke cultureele werk voor werkloozen te moeten aftasten. Is hier wellicht voor de vrouwen van Rotter dam een taak weggelegd? In de vluchtelingen-kinderkampen werken vrouwen van 's morgens vroeg tot s avonds laat, voldoende hulp is er niet. Als het aller ergste over ons mocht komen, dan is er slechts één dokter op 8000 inwoners (normaal op 2000). En die eene dokter zal dan toch hebben te zorgen voor zwaar gewonden en hij zal moeten medewerken aan het bestrij den van epidemieën. Voor de burgerlijke luchtbescherming is de stad verdeeld in duizend blokken, eik met één blokhoofd en 4 assistenten. Maar daar naast zijn nog hulpploegen noodig. Wij vragen u, besloot mej. Van Dugteren haar in diepe stilte aangehoorde rede, komt naar de V.V.H. Zoekt de opleiding, die het mogelijk maakt dat u, terdege onderlegd, sociaal werk op u kunt nemen. Als we elkaar in goed vertrouwen de handen reiken, kun nen we een ketting vormen, zóó sterk, dat we met goeden moed de toekomst tegemoet kunnen gaan. Het is nog niet te laat. Vrou wen, wij vragen u, komt bij de V.V.H. Het V.V.H.-huis, Westerlaan 1, is iederen dag, behalve 's Zaterdags geopend, 's mid dags van 35 uur, 's avonds van 79 uur. Geld! Mevr. C. M. Goddard-Lingbeek, voorzit ster van de financieele commissie, wekte op om het werk ook financieel te steunen. Veei tegemoetkoming en steun is reeds ontvang®11' maar heel veel is nog noodig. De contributie is 110, hoogere contributies worden ech ter niet afgewezen. Een collecte, in de pauze gehouden, bracht 426 op. Velen ook meldden z!cl1 ^jdeng de pauze als lid aan. Tenslotte kon nog worden meegedeeld aan de vertegenwoordigsters uit Schiedam, Vlaardingen, Hoek van Holland, Hillegers- berg, dat zooveel mogellJk cursussen ter plaatsse zullen worden gegeven. Ook de oprichting van eeri jeugdafdeeling wordt overwogen. Zitting van 21 Maart. Een mislukte inbraak. Toen op 28 Januari de particulier W. M. A. P- van Dugteren met vrouw en hond van den gewonen Zaterdagavondschen bood- schappentocht weer aan zijn woning aan het Pijnackerplein 13 was teruggekomen, vond bij voor zijn huis eenige huurlieden, die bem de mededeeling deden, dat kort te voren twee mannen zijn huis waren binnen gegaan. Terwijl men het geval nog stond te bespreken, ging plotseling de deur open en stormde er een man naar buiten, die in zijn wilde vaart Van Dugteren omver liep. Een buurman zette den man echter na en wist hem in de Tweede Pijnackerstraat te grij pen. De man was namelijk gestruikeld en gevallen en de buurman was op zijn rug gaan zitten in afwachting van de komst van de politie. Even later verscheen ook de tweede man, die aangehouden kon worden- Deze beiden, de 36-jarige chauffeur P. M. en^ de 43-jarige expeditieknecht O. v. cl. M., cidivist en beiden gedetineerd, hebben thans terecht gestaan ter zake vap diefstal in ver- eeniging. In hun gezelschap was nog de 30-jarige smid, J. M. K., eveneens recidivist en gedetineerd, die later aangehouden was, en die zich aan medeplichtigheid zou heb ben schuldig gemaakt. Voor de rechtbank legde het drietal een volledige bekentenis af. Daaruit bleek dat men reeds eenigen tijd de gangen van Van Dugteren nagegaan was en zoodoende van zijn gewoonte om Zaterdag in den avond boodschappen te doen, op de hoogte geko men was. Men had dien avond dan ook ge wacht totdat Van Dugteren en vrouw ver trokken zouden zijn, terwijl K. achter het tweetal aangestuurd werd, met de bedoeling, dat hij er waarschuwing aan het pand zou aanbellen wanneer de bewoners huiswaarts zouden keeren. K heeft zich van die op dracht niet meer kunnen kwijten, want toen bij aan het pand aankwam, stonden daar reeds de buren, die M. en v. d. H. hadden zien binnengaan. In de woning hadden deze een onderzoek ingesteld in de slaapkamer en uit een linnenkast had men een bedrag van 105 weggenomen M. en v. d. H. waren binnengekomen met een valschen sleutel, die hun door K. was ter hand gesteld. Fit O. M., waargenomen door mr. J. S. Loke, wees er op, dat v. d. H. reeds 11 maal is veroordeeld en K. al voor de vijfde maal terechtstaat. Tegen V. eischte het O. M. 3 jaren gevangenisstraf en tegen ieder der beide anderen 2 jaar en 6 maanden gevange nisstraf, voor allen met aftrek van het voor arrest. Mr. A. Boekwinkel en mr. H. v. d. Hoeven hebben voor M. en W. oplegging van een gecombineerde straf gevraagd, terwijl mr. J. A. de Visser een clementere straf voor v, d. H. bepleitte. G. N., 25 jaar, speelgoedmaker te Waddinx- veen, gedetineerd, wegens poging tot dood slag op zijn vader bij een twist in de ouderlijke woning, die ontstaan was, doordat de vader aanmerking maakte op de manier, waarop verdachte een vogelkooitje ophing, had verdachte met een mes in de hand in de richting van zijn vader, die op korten af stand van hem stond, gestoken, d°<m deze had zijn hand vastgegrepen tot 1 laar ge vangenisstraf, met aftrek van d®n tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht en met de bepaling, dat 8 maanden van de straf voorwaardelijk worden opgelegd, met een proeftijd van 3 jaar en met de bijzondere voorwaarde, dat verdachte buiten het huis van zijn vader zal blijven In de zaak van H. J. van B., 60 jaar, elec- tricien, die terecht gestaan had wegens op lichting verdachte zou zijn opdrachtgever p. Stein onder voorgeven, dat hij twee door Stein geeecepteerde kwitanties, die hij ech ter bij een handelaar in betaling zou hebben gegeven, verloren had, bewogen hebben tot de afgifte van 50, werd 'n nieuw getuigen verhoor gelast. President Lebrun ontvangt gasten in het door hem geopende lnstitut Franqais te Londen. Rechts madame Lebrun en de Princess Royal, die bij deze opening een Fransche toespraak hield 42 ct. per beker per blikje 12 ct. - per 6 blikjes 58 ct. COMESTIBLES HANDEL LANGE HAVEN 3, TELEFOON 67799 1116820

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 4