De Academie verhuist niet DONDERDAG 23 MAART 1939 HET GEVAL-HERMAN DE MAN. LUCHTKARTEERING VAN strijd tegen de wilde autobussen. KRUISDOOD Een lijdensmeditatie in gedrama tiseerde scènes. Rotterdamsche kantonrechter acht het R.A.P. '39 wel bindend. Verblijdende samenwerking voor de Luiksche tentoonstelling. Naar een blijvende organisatie van kunstenaars ROTTERDAMSCHE SPORTPERS. ROTTERDAMSCHE KUNSTKRING, DE ROTTERDAMSCHE ARPEIDS MARKT. ROTTERDAMSCH KAMERORKEST. ROTTERDAMSCHE SCHAAKBOND. BURGERLIJKE STAND De kantonrechter te Rotterdam, mr. A. J. M. Oonincx heeft vandaag in drie zaken, betreffende het zonder de vereischte vergun ning onderhouden van autobusdiensten een verordeelend vonnis gewezen en aan de ondernemers een boete van 50 subs. 30 da gen hechtenis opgelegd. Eén van die vonnissen betrof den onder nemer G. ten H., bestuurder van de stichting Maas en Amstel, welke een autobusdienst tusschen Rotterdam en Amsterdam onder hield. De raadsman van dezen verdachte had aangevoerd, dat het hier een stichting betrof met een filantropisch doel, zoodat hier niet gesproken kan worden van een bedrijf tot exploitatie van autobussen, omdat het oog merk van winst niet bestond. De kantonrechter heeft in zijn vohnis ge zegd, dat achter de filantropisch-paedago- gische overwegingen in den aanhef van de stichtingsacte, de werkelijke bedoeling van de stichtingsacte niet verborgen kon blijven en deze bedoeling is geen andere dan aan het vervoer van personen door autobussen van de Coöperatieve Reiscentrale den schijn te geven van niet-bedrijfsmatig te worden verricht. Al zou men kunnen stellen, dat de stichting geen winst beoogd, aangenomen kan niet worden, dat de Coöperatieve Reis centrale in den huurprijs van de bussen geen winstmarge heeft berekend. Ten aanzien van de overige punten van verweer, overweegt de kantonrechter, dat onder het exploiteeren van taxi's en huur auto's in art. 2 van het R.A.P. '39 niet valt het verhuren van taxi's en huurauto's zonder meer en naar het oordeel van den kanton rechter heeft art. 39 van het R.A.P. '39 niet een verdere strekking dan art. 2 van de Be- zuinigingswet 1935. Dit artikel dient niet afzonderlijk te worden gelezen, doch in di rect verband met art. 2 R.A.P. '39 en in dat verband is het te beschouwen louter als een sanctiebepaling op art. 2. De kantonrechter meent, dat in deze zienswijze voor een door art. 39 verbieden van eenig ander exploitee ren dan in art. 2 R.A.P. '39 bedoeld, geen plaats is en mitsdien op een door de Kroon overschrijden van art. 2 der Bezuinigingswet 1935 gegeven bevoegdheid met grond een be roep niet kan worden gedaan. In de beide andere vonnissen, die betreffen den directeur van de N.V. Van Zetten's Tour- taxcentrale, die diensten onderhouden heeft van Rotterdam op Amsterdam, zoowel als op Den Haag, heeft de kantonrechter op het ver weer van den raadsman nog overwogen, dat de Kroon bevoegd is haar genomen maatre gelen in te trekken en nieuwe maatregelen vast te stellen, strekkende tot uitvoering van een wet, zoodat door de wijziging van de Bezuinigingswet en het fixeeren van het R.A.P. tot 16 Augustus 1939 het oude, niet- verbindende R.A.P. niet herleefd is. De kantonrechter heeft vandaag opnieuw een aantal zaken betreffende de wilde auto bussen behandeld. Terechtgestaan hebben ondernemers van diensten van Rotterdam op Den Haag, Utrecht, Groningen en Eindho ven. Het gebouw van het vroegere Eras- miaansch Gymnasium blijft voor onbepaal- den tijd weer ter beschikking van de Aca demie. Een tijding, die door de afdeeling Toegepaste Kunsten met blijdschap verno men is- De voor de deur staande verhuizing per 1 April, dreigde een nachtmerrie te worden, omdat men zocht en zocht en maar geen geschikt gebouw vinden kon. Voorloo- pig is nu de verhuizing van de baan en ver moedelijk zal men het aan den Coolsingel kunnen uitzingen, totdat het nieuwe Aca- remiegebouw betrokken kan worden. De sfeer van onrust, waarin men bij het naderen van den fatalen datum uiteraard ging leven, was ook allerminst bevorderlijk voor het groote werk, waaraan men sinds eenigen tijd bezig is. Zooals men weet, wor den hier de wandschilderingen vervaardigd voor de komende Luiksche tentoonstelling- Wij hadden oorspronkelijk een bepaald bedrag van „Volkskracht" gekregen, om met de jongens het werk uit te voeren! vertelde ons de heer Jongert De vraag was: wat moeten wij voor Luik gaan doen? Krijgt Rotterdam daar zelf een stand of geschiedt een en ander in samenwerking met ande ren? De idee rijpte, om een indruk te ge ven van de Rotterdamsche haven. Er is samenwerking gezocht en verkre gen met het Havenbedrijf der gemeente- De directeur, ir. N. Th. Koomans, staat ons met alle mogelijke middelen ten dienste- Zoo verstrekt het Havenbedrijf ons alle cijfers en inlichtingen, welke noodig zijn en ook mr. L- J. Rietberg van „Havenbelangen" staat de academie met dit werk ter zijde- Voorts, ondervinden wij veel steun van het Insti tuut voor Scheepvaart en Luchtvaart aan het Haringvliet Als wij ergens „vastloopen" en noch het Havenbedrijf, noch „Havenbe langen" kunnen ons gegevens verschaffen, dan springt de directie van het Museum in de bres! De wandschilderingen worden uitgevoerd door leerlingen, die de cursussen hebben be ëindigd Het zijn jonge kunstenaars, die op deze wijze weer met de Academie contact hebben verkregen De Rotterdamsche stand te Luik komt in een der „koppen" van de groote zaal in het Ned. Paviljoen. Ze wordt voorzien van vjjf groote geschilderde paneelen en waar schijnlijk nog een diorama van de haven- In voorbereiding is voorts nog een klok met een 24-uur-verdeeling, half in donkere en half in lichte tint uitgevoerd, om nacht en dag te versymboliseeren. Twee schijven met scheepjes erop zullen ronddraaien en aangeven* dat practisch om het kwartier een schip de haven binnenkomt of verlaat. Een der groote vertrekken van de Acade mie is geheel tot atelier ingericht. Hier han gen de doeken aan de wanden en er wordt serieus aan gewerkt- In het midden van de 15 M. breide schildering heeft men zich een profiel in goud van de haven gedacht, geflankeerd door een groot beeld van een invarend en een uitvarend schip. Links daarvan wordt in cijfers de invoer, rechts De Rotterdamsche Brandweervereeniging „Hulp bij brandgevaar in 't Oosten", heeft haar 17-jarig bestaan gevierd in gebouw Musis Sacrum. De belangstelling was zeer groot. Aanwezig was de onder-brandmeester van Slangenwagen 5, de heer N. van Us. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer J. Kooymans, allen hartelijk welkom en uitte zijn vreugde over den gestadigen bloei der vereeniging. Daarna richtte hij 't woord tot verschillende zustervereeniglngen. Den heer Breukers bracht hij zijn dank voor de verleende hulp tot het welslagen van den avond. Nadat de heer Breukers op zijn beurt den heer Kooymans een grooten lof had toe gezwaaid voor diens krachtig optreden in zijn vereeniging, en het doorzettingsvermo gen om zoo'n feestavond te organiseeren, werd het programma vlot afgewerkt. De Rotterdamsche tooneel- en operettevereen. „Onze Studie" had zulks in handen. Ook de Band heeft zich op lofwaardige wijze gekweeten van zijn taak. In de pauze was er gelegenheid den voorzitter te complimen- teeren met het 17-jarig bestaan der vereeni ging, waarvan dan ook druk gebruik werd gemaakt. De heer W. van Leeuwen, voor zitter van de Rott. Brandweerver. „Hulp in 't Oosten" van Slangenwagen 7, kwam den heer Kooymans een medaille overhandigen met den wensch dat de Rott. Brandweerver. „Hulp bij Brandgevaar in 't Oosten" zich in grooten bloei zou mogen blijven verheugen. Gisteravond heeft de Rotterdamsche Sport pers in een der zalen van restaurant Bristol voor haar leden en genoodigden eenige caif- serieën doen houden. Onder de belangstel lenden bevond zich de heer J. B. J. Ratté, wethouder van onderwijs en sociale zaken, wien de voorzitter van de R.S.P. in zijn openingswoord in 't bijzonder welkom heette. De heer A. Tordoir Bzn. was de eerste in leider en heeft het nut en de hygiënische waarde van 't zwemmen en voorts de zwem- sport besproken. Daarna heeft de heer H. Wanting de ver schillende bezwaren, die het publiek dikwijls tegen de bokssport inbrengt, trachten te weerleggen. Als derde en laatste inleider heeft de heer H. A. Meerum Terwogt gesproken over het voetbalspel, dat mede door zijn gemakkelijk begrijpen ,zoo populair is geworden. Spr. meende, dat 't beroepsvoetbal in een of ande ren vorm in de lucht hangt, al zal dat niet zijn in den vorm, zooals velen zich thans den ken. Na een korte pauze heeft de heer O.H.B. Kniep met drie actieve beoefenaren van de ingeleide sporten, n.l. mej. Van Veen en de heeren De Korver en Van Klaveren een In teressant vraaggesprek gehouden. Anton van Duinkerken over de roman, Voor den Rotterdamschen kunstkring spreekt Dinsdagavond 28 Maart Anton van Duinkerken over den postnaturalistïschen roman in Nederland, waarbij hij een groot aantal boeken uit den laatsten tijd zal be handelen. In de maand April is er een tentoonstel ling met werken van J.os. Croin, Gerard Hordijk, Germ de Jong en Frits Klein. Uit het Maandoverzicht der Gemeentelijke Arbeidsbeurs te Rotterdam blijkt, dat in de maand Februari 1939 in totaal zijn behandeld 3.094 aanvragen van werkgevers, 7.832 aan biedingen van werkzoekenden en dat tot stand werden gebracht 2.205 plaatsingen, dat is 126 minder dan de vorige maand en 217 meer dan gedurende dezelfde maand van het vorige jaar. Aan het einde der verslagmaand stonden nog ingeschreven 46.330 mannelijke werkzoe kenden, waarvan 44.454 naar eigen opgave v/erkloos en 1.876 niet werkloos en 2.567 .vrouwelijke werkzoekenden, waarvan 1.758 naar eigen opgave werkloos en 809 niet werk loos. Deze niet-werkloozen stonden ingeschre ven met het doel om via de Arbeidsbeurs van betrekking te veranderen. Naar buiten Rotterdam werden geplaatst in Nederland 54 mannen en 22 vrouwen, in het buitenland 8 mannen. Van elders werden te Rotterdam geplaatst, uit Nederland 68 en 17 vrouwen. Vergeleken met de vorige maand is het totaal aantal werkloozen verminderd met 642. Het aantal werkloozen verminderde in de groep Bakkersbedrijf met 12, Bouwbedrijven met 597, Grafische vakken met 12, Houtbe werking en meubelindustrie met 135, Klee- dingbedrijf met 22, Metaalbedrijven met 33, papierindustrie met 6, Tabaks- en sigaren- industrie met 3, Binnenscheepvaartbedrijf met 21, Scheepvaartbedrijf-buitenvaart met 33, Overige beroepen met 1, Vr. fabrieksper- soneel met 54, Vr. Hotel, Café- en Restaurant bedrijf met 2, Vr. Kleedingbedrijf met 23, Overige vr. beroepen met 9. Het aantal werkloozen vermeerderde in de groep Barbiers- en Kappersbedrijf met 1, Han dels, Kantoor- en Winkelpersoneel met 15, Hotel-, Café en Restaurantbedrijf met 1, Lederbewerking en schoenindustrie met 5, Slagersbedrijf met 5, Ongeschoolden met 294, Huiselijke diensten (Vr.) met 5. Het Rotterdamsche Kamerorkest zal onder mr. P. H. M. Hoogenbergh en met medewer king van de violiste Ida Haendel een uit voering geven op Dinsdagavond 28 Maart in de Nutszaal. Op het programma staan wer ken van Bach, Haydn en Mozart; voorts een Berceuse van den hedendaagschen compo nist Herman Sandby. Aangiften van 22 Maart 1939. BEVALLEN: H. J. V. d. Donker geb. Hos pes d. P. Boudewfjn geb. Helleman d. K. Fennema geb. Hoen d. M. H. de Jong geb. Kappeteln z. G. Stavast geb. Corbet d. C. v. Diejen geb. Vuijk z. C. Tiemego geb. Snoeck d. J. v. d. Bosch geb. Kommene d. M. E. H. Saefjs geb. Hollaardt z. W. J. Lops geb. Hofman z. T. v. Meggelen geb. Klompenhouwer d. H. C. E. Buring geb. Schmitt z. C. C. M. Junius geb. Bergmans z. C. H. Amesz geb. Snyder d. E. C. Wolf geb. v. d. Tempel d. G. Backx geb. Gyzen z. W. v. d. Rhee geb. Stehouwer d. C. L. de Jonge geb. Wiskerke z. A. F. Heystek geb. Baer d. T. C. FYankenhuls geb. Gazan d. C. A. Claris geb. Cremer d. A. A. H. Born geb. Blek d. E. J. Buyteweg geb. ten Bosch z. E. de Pater geb. Petersen z. J. Groenendyk geb. Kruymel z. GEHUWD: L. Bolk jm. 20 J. en A. M. Breur Jd. 19 j. M. A. de Bruin 23 J. en A. van Rlensdyk 18 j. J. Dekker en N. E. van Sar.- dyk 24 j. J. van den Dries 24 j. en P. M. Melse 22 j. H. J. Duran en A. Pors 26 J. C. Eibers 23 j. en M. Bezemer 19 j. H. J. Geus 28 j. en T. H. Blokzeyi 18 j. G. de Haas en A. Baas 18 j. R. de Jong 23 j. en J. P. Slager 19 j. B. Kamp wed. 52 j. en A. B. van Kampen wed. 39 j. W. H. Koopman wed. 36 j. en M. Smits 26 j. H. van der Lee 28 j. en J. Engels 29 j. F. B. J. Lutters 31 j. en J. A. J. Visser 25 J. J. A. Meandert 23 j. en J. van Oorschot 17 J. J. C. Ny. huy's jm. 24 j. en M. G. van Det jd. 20 J. B. Pauw jm. 18 j. en S. C. Jacobs jd. 21 j. A. Rozema jm. 22 j. en H. van Genderen jd. 19 j. F. Verhoef jm. 25 J. en J. Koremans jd. 20 j. J. Wapenaar wedr. 56 j. en N. C. van Vliet wed. 51 j. P. Faber Jm. 27 J. en P. de Jong jd. 25 j. C. A. van Ferney Jm. 26 j. en E. J. de Geus jd. 24 j. M. J. Grund jm. 26 J. en A. W. Relsingen jd. 27 j. J. Hartog jm. 25 j. en C. J. P. Laban Jd. 24 j. J. B. Otten jm. 25 j. en A. A. Arnold jd. 23 j. G. de Ruiter Jm. 24 j. en S. J. Lindemans jd. 25 j. T. A. van d»r Wiel jm. 26 j. en M. E. Bosch jd. 22 j. H. Villerius jm. 27 en C. C. van Veldhuizen Jd. 25 j. A. Alexander jm. 28 J. en W. S. Sliep jd. 23 J. C. P. C. de Boer jm. 25 j. en J. C. Hymering jd. 24 J. J. Bolje jm. 21 j. en H. Brus jd. 21 j. A. den Brabed Jm. 22 J. en A. G. van Velzen Jd. 20 j. B. J. van den Camp jm. 32 j. en M. Sdorra jd. 29 j. J. van Efferen jm. 24 j. en K. de Lobel Jd. 24 J. P. Hensen jm. 24 j. en H. B. van Zandvliet jd. 20 j. J. A. Herben jm. 21 j. en J. Tournier jd. 23 j. W. Joltker jm. 27 j. en E. K. van Gemert Jd. 23 J. B. Koning Jm. 24 J. en S. de Jong jd. 22 j. J. Komaat jm. 28 j. en G. D. Bode jd. 23 j. T. J. B. Kuüpers jm. 32 j. en C. M. J. van Rooyen jd. 30 j. J. A. B. de Lacouture jm. 23 j. en H. Rippen jd. 23 j. T. Lagerwey jm 40 j. en G. Renee ges. 37 j. H. C. van Leersutn jm. 21 j. en B. de Jonge Jd. 27 J. M. van Leeuwen Jm. 20 J. en C. Klip jd. 20 j. A. A. Maarleveld jm. 28 j. en M. Amersfoort jd. 26 j. J. P. Metzger jm. 36 j. en J. C. ten Noever jd. 29 J. H. L. Mewissen Jm. 2 2 J. en M. M. Verseput ges 26 J. J. H. W. Mookus jm. 21 j. en J. W. van Meer jd. 21 j. A. Oostlander jm. 29 j. en A. H. Doornenberg Jd. 27 j. F. M. Schellevis jm. 28 j. en T. Captein jd. 25 j. L. Smaal ges. 42 j. en F. P. M. van der Moolen jd. 40 j. T. Smith jm. 26 j. en C. Sneep Jd. 23 j. A. J. M. van den Steene Jm. 31 J. en H. J. den Otter jd. 22 j. L. C. Veger ges. 42 J. en S. M. M. Kramers jd. 38 j. A. C. de Bruin jm. 24 j. en H. J. M. Tinhout jd. 23 j. P. J- .Campo jm. 23 J. en S. P. Rynooij jd. 23 J. W. van der Giessen jm. 23 j. en J. H. Heklcert jd. 29 j. L. Lubeek jm. 27 J. en W. Semeijn jd 26 j. S. J. van den Oever jm. 26 j. en C. van Dien jd. 27 j. J. L. van der PUlas jm. 29 j. en C. M. A. Kroon jd. 27 j. N. P. Rie- born jm. 28 j. en G. D. Sagius jd. 25 j. M. van Schoonhoven jm. 31 J. en PT. Buring jd. 23 joar. OVERLEDENE. A v. Driel vr. v. G. v. Dyk 54 j. M. A. Blom d. 3 j. J. v. d. Vlugt vr. v. P. C. Voogd 82 J. M. v. d. Velden vr. v. H. v. d. Wiel 72 J. A. M. Keeven vr. v. J. W. Heil 51 J. C. R. Gleisberg m. v. A. M. Driessen 36 J. M. Woesthoff ges. vr. v. J. Gyzeman 73 J. M. v. d. Staay vr. v. L. Ligt- hart 57 j. J. N. Vollebregt m. v. M. E. van Meurs 71 J. G. v. Nielen m. v. A. Verhoeven 42 j. A. M. Mast wed, v. A. C. v. Baarlen 76 j. levenl. d. v. M. M. de Koning-Posthoorn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2