WOLLEN STOFFEN IS HET DE TIJD VOOR HET,.ZELF MAKENVAN 'N JAPON OF MANTEL 35 VROOM DREESMANN 10! „V&D SPECIAAL" KNIPPATRONEN 25 1 burgerlijke stand. MAANDAG 27 MAART 1939 EERE-PROMOTIE VAN DR. D. HANNEMA. Aan de Rijksuniversiteit te Utreclit. VOORJAARSSHOW. In de Bijenkorf. 6500 METER diverse Stoffen, o.a. wollen crêpe stof, ruitstoffen, com- posé's en rokstoffen. Keuze uit een enorm sortiment, nu per meter slechts 3400 METER Wollen fantasie if of fert voor japonnen en mantels, o.a. wollen georgette, angora w-, melangé, keuze uit- vele #7*9 Voorjaarstinterv per Si meter 4800 METER Wollen Japonstoffen, o a. georgette en vele andere soorten, de nieuw» ste kleuren, per meter, nu slechts MET HOLLANDSE TEKST 1 DAMES MODELLEN KINDER MODELLEN NEDERLANDSCH OPERA ENSEMBLE. R. K. SCHAAKVERBAND. het rotterdamsch trio. >i VICTOR VIGNQTfy BERKEL EN RODENRIJS. HOEK VAN HOLLAND. VLAARD1NOEN. IJSSELMONDE. SCHIEBROEK. PASTOOR A. BEKKERING. Moet een rustkuur ondergaan. BURGERLIJKE STAND. 1 Heden heeft bij de Diesveerjng van de Rijksuniversiteit te Utrecht in het groot auditorium de eere-promotie plaats gehad van Dr- D. Hannema, directeur van het Mu seum Boymans. Er was voor deze plechtigheid veel be langstelling, vooral uit Rotterdam. Prof. Dr. Th. M. van Leeuwen deelde het besluit mede van den senaat, waarbij aan den heer D. Hannema het eere-doctoraat der universiteit werd aangeboden, waarna prof- dr W Vogelsang den bul overhandigde en de secretaris van den senaat, prof. dr- F. H. Quix, den eere-doctor met de cap bekleede. Als promotor van dr. Hannema sprak ver volgens prof. Vogelsang, die verklaarde gaar ne gevolg te hebben gegeven aan den hem opgelegden plicht. Als eerste bood spr- dr. Hannema zijn ge- lukwenschen aan met den hem eershalve verleenden academischen graad. Zoolang wij elkaar kennen is mij de wensch niet vreemd geweest vervolgde prof, Vogelsang eens uwe promotie aan deze universiteit, die gij zelf voor uw studie had verkozen, bij te wonen, ja zoo mogelijk die promotie zelf te mogen voltrekken. Als het mij ooit heeft gespeten, dat ik, in het voordeel van studie, niet van een car rière, want dat is niet het oogmerk van den hoogleeraax, reeds spoedig zou moeten in stemmen met het voorstel om een practisch intermezzo in uwen leeftijd te vlechten, dan was het in uw geval. En van dat nood lottig oogenblik af liet het zich na eenigen tijd dan ook reeds aanzien, dat gij voor den normalen gang van een studie in de kunstge schiedenis met al wat daar bij behoort wel verloren zoudt zijn- Verreweg de meesten, die in uw geval zou den hebben verkeerd, zouden eenvoudig, door wat men zoo in de wandeling „de prak tijk" noemt, geheel zijn verslonden. Maar gij hebt u juist in dat opzicht merkwaardig we ten te plooien en.nu, ge hebt ook wel een klein beetje geluk gehad. Gij hebt u echter van begin af aan de voordeelen ten nutte weten te maken in vollen omvang en dat is uw eerste verdienste. Het behoefde immers reeds geen „crediet benoeming" meer te zijn, toen gij, jong als ge waart, in Rotterdam opvolgdet na Dege- ner's vertrek naar zijn nieuwen post als hoofd-directeur van 's Rijks Museum te Am sterdam. Wat was er kort voor dien tijd niet door uwe handen gegaan? Wat een verschei denheid van materie had u al niet genoopt uw kennis steeds uit te breiden en het ver band tusschen de meest uiteenloopende ma nifestaties der beeldende kunst te leeren zien? Schilderijen, beeldhouwkunst en gra- phiek, goud en zilver, email, meubelen en smeedwerk uit velerlei tijden moest ge wel nader leeren kennen toen de verzameling Domela Nieuwenhuis door de stad Rotterdam werd aanvaard. De musea in binnen- en bui tenland diendet ge wel telkens en telkens weer te bezoeken voor vergelijking- Er bleef nauwelijks een hoekje van de vak-littera tuur over dat gij zoudt hebben kunnen ver waar loozen, Zoo zijt ge waarlijk niet op uw gemak, maar ook niet zonder gelukster aan de kennis gekomen die een ander, minder soliede en minder voor toepassing gereed, achter zijn tafel in onze studiezalen tracht te verwerven- Dat er van de gewaardeerde formaliteiten der Alma Mater, die gij bleeft achten, voor u niets meer kwam, kan niemand u verwij ten. Integendeel, wij moeten dankbaar zijn, dat op zulk een methodisch wijze een groote verzameling door u kon worden bestuurd en opgebouwd. Uw tentoonstellingen en vooral ook de blijvende neerslag daarvan in uw ca talogi getuigen voldoende van uwen weten- schappelijken zin. Gezamenlijk vertegenwoordigen ze drie werf arbeid en intellect noodig om een ge leerd en leerzaam boek, laat staan dan een goed proefschrift te schrijven, dat bij een gewone promotie ter tafel kon zijn. Maar één schepping moet ik hier toch ter sprake bren gen: uw nieuwe Museum Boymans. Zonder uw energie en uw kénnis, zonder uw liefde voor de wetenschappelijke, zoowel als voot de aesthetische zij de i van zulk een verzame ling en van haar omlijsting en schikking zou het nimmer zoo glorieus tot stand zijn ge komen als wij het thans hebben mogen leeren kennen. De goede museurpdirecteur is evenwel voor den kunsthistoricus in elk stadium van zijn wetenschappelijk leven even noodig, ja nood zakelijker dan het boekenschrijvend genus van zijn ambtgenooten. Maar hij is veel en veel zeldzamer! Het „schoone" ik gébruik dit woord hier voor den goeden verstaan der in de wijdste bet eekenis het schoone moet „verschijnen". Voor die verschijning te zorgen hebt gij tot uwe zaak gemaakt en daarvoor zijn niet alleen de stad Rotterdam, Nederland en een belangrijk deel dei? Euro- peesche en overzeeschê weFeld u dankbaar, maar ook en terecht juist de universiteit, wier alumnus ge eens hadt willen zijn. Daar van heeft zij heden op hare wijze kunnen getuigen. - Tenslotte hield dr. D. Hannema een rede, waarin hij zijn dank bëtuigde voor de hem bewezen hooge eer. Spr. zeide er in zijn werk steeds naar ge streefd te hebben de wetenschap te dienen en de theorie in de praktijk om te zetten, zoowel bij de oplossing van de talrijke pro blemen bij den bouw en de inrichting van het nieuwe Museum Boymans waartoe een achtjarige arbeid in nauwe samenwerking met den toenmaligen stadsarchitect, ir. A. van der Steur, hem riep- als bij de ver werving van duurzame aanwinsten die, op zich zelf aesthetisch belangrijk, niet alleen leemten in de verzameling vulden, doch in vele gevallen ook tot een beter begrip van het wezen van den kunstenaar en zijn kunst bijdroegen. Spr. herinnerde aan den tijd, dat hij thans meer dan twintig jaar geleden stu deerde, onder leiding kwam van zijn promo tor, prof. Vogelsang, welke tijd voor hem onvergetelijk zal blijven. Dankbaar memo reerde spr. ook den steun, welken hij van dr. Schmidt Degener heeft ontvangen en liet vertrouwen, dat B. en W. van Rotterdam in hem hebben gesteld. Spr. zeide er zich van bewust te zijn, dat hem nog veel arbeid wacht. Veel zal nog moeten geschieden alvorens de verzamelingen van het Rotterdamsche museum, volgens 't gestelde programma, dat harmonische geheel zullen vormen, dat in welgekozen voorbeelden zoowel het verleden als het heden omspant. Veel zal ook nog moeten worden gedaan om het contact met de bevolking hechter te maken. Op den weg naar dit doel aldus besloot dr. Hannema beschouw ik,, uwe bijzondere onderscheiding, als een mijlpaal en een aan sporing. Ik wil daar bovendien in zien een erkenning van alles wat de sterk-levende werkstad Rotterdam ook op kunstgebied, dank zij veler samenwerking in de laatste twintig jaren, tot stand bracht. Er was Vrijdagmiddag in de lunchroom van de Bijenkorf geen plaatsje meer vrij, in zulk een groot aantal waren de dames opge komen om de voorjaarsshow in oogenschouw te nemen, 't Was ook de moeite waard om te kijken naar de vele interessante nou-: veaute's uit alle afdeelingen, welke nou- veaute's met charme en gracie werden ge dragen. Ook bij deze show kwam weer dui delijk aan het licht, dat Amerika een be langrijke rol in de mode gaat innemen, of schoon Parijs natuurlijk den boventoon blijft voeren. De show werd zooals te doen gebruikelijk bij de Bijenkorf door de mannequins ge opend met het toonen van boulevard- en strandpakjes. Is de mode over het algemeen wat vrouwelijker geworden, dit kan nu niet bepaald worden gezegd van de strand- en zonnebaduitrusting. De pantalon schijnt nog zeer en voque te zijn, waarbij dan korte bij- behoorende jasjes worden gedragen. Een bad-mantel van handgeknoopt visschers- touw viel bijzonder op. Echt Amerikaansch. maar nu niet direct zoo geschikt! In een lange reeks passeerden dan de ja- :c c i* ROTTERDAM 5363 VS 358 ponnen de revue. De voorjaarsmode brengt daarin, we schreven dat reeds bij voorgaande gelegenheden, een zeer groote verscheiden heid en dit zoowel in het model als in de kleur, veel imprimé-japonnetjes werden ge dragen. Ook hiér weer de wijde korte rokken met plisséè's of verschillende soorten plooien. Een crêpé-satin japonnetje, eerst geplisseerd en dan bedrukt had ieders belangstelling. Zijn de nieuwe' kleuren als cyclamen, tur quoise, orchidee zeer gewild, de mode-1939 heeft toch ook veel zwart en marine. Ook de Bijenkorf vroeg de aandacht voor de ietwat pikante Louis XIV-japonnetjes met den tafzijden onderrok. Hetzelfde pittige effect wordt echter ook verkregen door aan den onderkant van den bovenrok een smal kant te zetten. In de categorie mantels vieren ongetwij feld de swaggers hoogtij, ofschoon het man- tplcostume nog lang niét uit de mode is, Het mantelcostume in typisch heeren-genre, ook in heeren-ver werking en snit, maakt zeer sportief. Bij de avondjaponnen, waaronder veelal stijve taffetas onderrokken gedragen wor den, trad een nieuwe stof op den voorgrond nl. de zg. organza, een zusje feitelijk van het bekende organdie, 't Is echter een veel fij ner weefsel. Juist in de avondjaponnen toonde men een weelde van kleurige en fleu rige bloemen. Bijzondere aandacht werd ook gevraagd voor de hoeden, die zoowel groot als klein zijn en dikwijls heel gewaagd van vorm. Wat bijvoorbeeld te zeggen van een bloe menmandje met hengsel, dat als hoed werd gedragen. De voiles zijn ook lang nog niet uit de mode. Voor de show werd een demonstratie ge geven van hét gebruik der schoonheidsmid delen van schoonheidsspecialist Max Factor, Een reprise in de Maasstad gaf ons aanlei ding gisteren nog eens, zij het voor een deel, de verklanking te gaan bijwonen van Richard Wagners populairste muziekdrama door het gezelschap van Chris van Dam. Als gast immers trad bij deze uitvoering in de titelrol op onze landgenoot Henk Noort, dien wij naar we meenen jaren terug als jeugdig debutant reeds ontmoetten en die sedert langs de Duitsche Bühnen zwervend zich een vermaardheid verwierf speciaal in het Wagner-repertoine. Geen wonder, dat hij, thans in patria weergekeerd, optredend naast een Ortrud als van Liesbeth Poolman Meissner, ruime belangstelling trok, zich uitend in een zeer dicht bezetten Grooten Schouwburg. Een belangstelling, in elk opzicht ver diend, want in Henk Noort vond het Ned. Opera Ensemble weer een medewerker van het eerste plan, wiens stralende heldente nor reminiscenties oproept aan Jacques Urlus, al heeft de stem niet het bijzondere timbre, dat den laatste een geheel eigen plaats verleende onder de prominenten on zer zangerswereld. Ook als tooneelfiguur, die veel routine verwierf in zijn Duitsche leerjaren vermocht hij deze overigens van veel toewijding en ernstige studie getuigen de „Lohengrin"-vertolking op niveau te houden. Voor de praestaties van het Nederlandsche ensemble kunnen we dan ook niet anders dan veel respect hebben. Terwijl er sinds jaar en dag geroepen wordt om een Neder landsche opera en allerlei plannen ter zake elkaar verdringen, heeft de heer van Dam resoluut de daad gesteld, die nog wel niet aanstonds de vervulling bracht van alle wenschen maar waaruit wij toch gaandeweg een slagend streven naar de volkomenheid groeien zagen en nog steeds zien. Deze „Lohengrin" was er een nieuw be wijs van. Dini Erkens (Elsa) en Henk Noort, als mede de dirigent Leo Pappenheim, hadden een bloemenhulde in ontvangst te nemen. L. H. Donderdag j.l. werd voor het kampioen schap R. K. Schaakverband de 3de ror.de der voorwedstrijden gespeeld. De uitslagen luiden: J. MensDrs. Willems 0i, J. Schulp—Melis afgebr., J. v. Rossum—v. d. Berg 10. Aangiften van 23 Maart 1939. ONDERTROUWD: W. v. Vliet jm. 39 J. en J. Dautzenberg ges. 43 j., P/a Prins HendrUikale 107a A. Stad wedr. 29 j. en M. W. M. Noord- wük id. 29 j., Den Helder; H. J. Alken jm. 26 J. en G. L. de Graaf jd. 28 j., Schiedamsehedyk 15la j. B. Bakker jm. 32 j. en E. A. M. Pla- terink jd. 24 j. Mathenesserweg 144b J. W. M v Berkum jm. 24 j. en E Seinstra jd 23 j., Slotboomplein 17a - A. Bierbooms jm 34L en C. Neet jd. 37 j, Oude Tonge - A de Blonde wedr 35 j. en C. J. Boshart wed. 38 j., Botha- straat 22 G. H. Borst jm. 23 j. en J. Schuur- biers jd. 18 j., Riederstraat 16 M- v. d, Bosch 1m 31 j en A. Schroder jd. 31 j., Koepelstr. 40a -P. M. H. Cox jm. 27 j. en M. A. Brugman Jd. 34 j.. Langegeer 153 J. Deventer 24 j. en J. Vreeken jd. 22 J„ H. Molenaarstr. 48a P. v. Doorn jm. 24 j. en W. Klein jd. 23 Sande- lingstr. 99 H. Faassen jm. 26 j. ,en F. H. J- Schot jd. 21 J., Overschie H. W. J. Francois lm. 31 j» ©n Brouwer jd. 27 j», Multatulistr. 32 J. de Haan Jm. 24 j. en H, v, d. Blom jd. 25 J., Borselaarstr. 40a F. v. d. Harst jm. 23 j en C. Burgmans jd. 20 j., Heggepad 25 M. C. 't Hart jm. 22 j. en E. A. Eijskoot jd. 21 j Pootstr. 80a H. v. 't Hof jm. 43 j. en F H Putter ges. 35 J., Warmoezierstr. 51/5a t! Hollaar jm. 28 j. en M. A. Wuister jd. 28 j„ Boschpolderstr. 53a W. H. de Jong jm. 27 J. en A. Mooring jd. 23 j„ Touwslagerstr. 17b - L. Kersten jm. 26 j. en E. J. Alblas jd. 21 J Dordtschelaan 90c W. Kooren jm. 23 J..en M. F. Plune jd. 24 J., Oeverstr. 24b T. Matena Jm. 30 J. en A. J. Bergmans jd. 29 j., Nijmegen A W. v. Middelkoop jm. 22 j. en A. C. Heüdens jd. 27 j., p/a. Zwaerde Croonstr. 56b A J. Pelgrim jm. 26 j. en H. Beijerman jd. 20 j., Heinlantstr. 160a C. Ridderhöf jm. 22 J. en A. Hulsker jd. 21 j„ Messchertstr. 7a H. Rijsdijk jm. 24 j. en H. den Oude jd. 23 j., Dordtsche- straatweg 402a J. Schermes jm. 25 j. en A. Bontes jd. 19 J„ Roentgenstr. 101a A. C. Swagemakers Jm. 35 j. en L. Stam jd. 21 j. Tweeboschstr. 24b J. den Toom jm. 27 j. en E W. Wagemakers jd. 22 Beukelaarsstr. 75b A. v. d. Wel jm. 27 j. en C. M. v. Dongen jd. 25 J., Brutjnstr. 10c L. J. Ambtman jm. 27 j. en W. v. Waardenberg jd. 21 j., Putsche laan 155a M. F. Bergwerf jm. 32 j. en H. Zoomermeyer jd. 29 j., Henegouwerlaan 53a A. Bouman jm. 28 j. en M. Nootenboom jd. 29 j., Grondheerendjjk 35a Ph. L. de Jong jm. 25 j. en M Schippers jd. 20 j-, Mathenesserweg 158a J. Bokslag jm. 33 j. en M. Spaans jd. 26 j., Maaskade 83b R. Faber jm. 22 j. en J. v. Snelt jd. 19 j„ Sneek P. de Brutjn jm. 22 j. en A. C. de Wit jd. 21 J„ Klaverstr. 8a J. J. Th. Goedhart Jm. 22 j. en W.H oukes jd. 18 j., Assendelftstr. 50b J. Goossens Jm. 21 j. en B. v. d. Velden jd. 18 j., Taandersstr. 30a F. Havélaar jm. 28 j. en C. Kingma Boltjes jd. 21 j„ Leuvehaven 143b S. P. N. v. Holstein jm. 22 j. en A. C. v. Dalen Jd. 21 j., Blazoenstr. 19b J. L. Kraanen jm. 19 j. en H. Frank jd. 15 j., St. Marlastr. 25a L. Noordsjj jm. 23 j. en M. Stolk jd. 21 j., v. Heudestr. 101b A. J. v. Oost jm. 30 j. en C. P. v. Waarde jd. 28 j., Hillegersberg N. Opschoor jm. 34 j. en C. M. Sparling jd. 28 j., Boezemlaan 6b A. A. W. Piechnick Jm. 31 J. en J. B. OHjslager jd. 30 j., Paradjjslaan 47a L. v, d. Ploeg jm. 32 J. en C. P. Groenendaal jd. 31 j., Rubensstr. 138a A. Poldervaart jm. 24 j. en C. L. Buijtendijk jd. 18 J., v. d. Hilststr. 19b A. de Rover jm. 30 J. eri A. Masson Jd. 27 J„ Oosteinde 3b G. v. Santen jm. 26 J. en J. L. Udo jd. 26 j., Reigerpad 20 J. Schimmer jm. 25 j. en J. J. Ruis jd. 22 j., C. Beersmansstr. 3b H. Sehoots jm. 29 j. en A. Koster jd. 23 j., Binnenweg 29a A. T. Sinnema'jm. 23 j. en A. v. d. Bergh jd 21 j., Schiebrpek H. Slingerland jm. 36 j. en A. D. Udo Jd. 24 j., Vijverhofstr. 11b F. Slijper Jm. 26 j. en P. S. Evers Jd. 23 j„ Zes- tienhovenstr. 54a A. M. W. Sommeling wed. 46 j. en C. Pardoen ges. 30 j-, Zinkerweg 39 N. Stam Jm. 23 j. en C. T. H. Lorjé jd. 17 J Hamelstr. 27b W. H. v. d. Stek jm. 26 j. en C. J. G. Schildmetjer jd. 22 j„ G. v. d. Lindestr. 55b J. v. Teunenbroek jm. 24 j. en J. S. Groen Jd. 23 j.. Diemen A. C. Touw jm. 26 j, en A. M. Th. Koster jd. 22 j., Havenstr. 192a L. Troost wed. 62 j. en C. v. d. Berge wed. 58 j. IJsselmonde A. J. Velthuizen jm. 27 J. en J. J. v. d. Welle jd. 27 j„ Schied. weg 197b J. J. v. d. Ven Jm. 25 j. en C. den Hartog jd. 24 j., Hillegersberg D. v. Venetie jm. 27 j. en R. E Stubbe jd. 29 j., Mathenesserdijk 403a C. Ver meer jm. 26 j. en H. M. Rietdijk jd. 28 j., Kerkhoflaan 63 H. Volder wed. 38 j. en A. J. Verstraaten jd. 31 J., Wateringhestr. 18b J. P. ViJfvinkel jm. 26 j. en A. L. M. M. Seelbaeh jd. 27 j„ Verboomstr. 19a A. J. Witberg jm. 24 j. en J. S. Mulder jd. 26 j., Mathenesserstr. 166b H. Wtjers Jm. 31 J. en L. A. Hoppe jd. 27 j., Essenburgstr. 14 C. J. Geilman jm. 25 j. en H. A. Walraven jd. 23 j.. Immobiltalaan 12 J. A. M. G. Libert jm. 24 j. en D. A. J. F. v. Vessem Jd. 25 J., Harderwijk. Aangiften van 24 Maart. BEVALLEN: J. Kouwende Groot d. J. de Graafde Waal z. E. HoecksSebrechts z. B. M. v. d. Stapden Haselaar z. F. Vleeseh- houwer—Caro d. A. P. Molenaar—Roedolf z. M. J. de Wit—v. d. Welle z. J. E. Lamers Scheffers d. A. K. H. Steinbach—Toma- schewski js. M. LangeWitberg z. A. C. v. Roosendaal—Uhl d. A. Godefrojj—Peters d. F. Kling^-Melc.1lin8 z' A- C- A' Breusers Spermon z. M. Bienefelt—Trimp z. J. F. Timmermans—Bresser d. C. v. d. Mast—Ver hoef z. T. H. d. BolsVermeul z. G. J. Baan—EijUman z. A. J. den Engelsen—de Bruin z. C. C. de Klerk—Westerwaal d. M. A. A. de VisserBorremans d. E. P. Roskam Kok z. M. M. P. Esehauzierv. Asperen d. M. C? TU'lètnanBijl levenl. d. C. Kappe— Bender leveak z. OVERLEDEN: T. J. C. Hovestadt ongeh. vr. 49 j. 33 Vepplanke wede. v. C. Kornelis 90 j. A. v. d. Graaf vr. v. A. Corp 56 J. M. W. Janssen Vr.n v. J. Maas 75 j. H. Westermeijer vr. v. J. J. Blom 65 j. W. R. Marz wede. v. J. F. C. Haalebos 77 j. J. W. Borgers wede. v. H. Meurs 81 j- H. v. Straten m. v. J. v. Vliet 7« «I-.K. J. Aarts wedr. v. A. J. Jerpha- nion 72-Jr— A. de Bruin wedr. v. C. v. d. Graaf 86 j. M. T. Kruger vr. v. L. Bras 64 j. G. v. Ree g? C. Benschop 75 j. M.Gei lvoet vr. v. J. Huisman 53 j. J. M. Stilting z. 7 m. A. v. Emmerik ongeh. vr. 82 j. P. A. Sakko m. v. A. J. V Haaften 76 J. D. v. d. Bos z. 3 m. F. A.-da, Jóngh wedr. v. A. E. Verheij 88 j. A. K. v. d. Bosch vr. v. A. v. d. Pijl 43 j. I. de Wit m. v. R. Rubens 52 j. M. A. v. Zwartsenburg wede. v. H. L. F. Kloppers 59 wiens speciale assistente de make-up van de mannequins had verzorgd. De show, welke veel waardééring oogstte wordt Dinsdag 28 Maart des namiddags om 2.30 uur en des avonds om 8.15 uur herhaald. Een Beethoven-programma. Het Rotterdamsche trio heeft ongetwijfeld de bezoekers van het tweede concert, die Zondagmiddag in grooten getale waren opge komen, een groote vreugde beréid door een Beethovenprogram ten gehoore te brengen bestaande uit de drie Trio's: opus 1 (no.2), opus 11 (het vierde) en opus 97 (het zeven de). Uit het achtereenvolgens ten gehoore brengen van drie trio's uit verschillende tijd perken, werd weer eens zoo overduidelijk bewezen, welke heerlijke muziek Beethoven Sn dé ih'tiéme kunst voor plano', viool en cello heeft geschreven en welk een ontroerende en treffende schoonheden deze werken bevatten. Reeds om de reproductie van het eerste trio in G., zonnige muziek van den jongen Beethoven, maar toch reeds zoo rijk en rijp, was het bemerken, dat de drie uitvoerenden, Poth, Eberle en Dusch, het 'er op hadden gezet deze muziek in de finesses tot uiting te brengen. En ook in de vertolking der beide andere trio's was het duidelijk met hoeveel zorg dit concert was voorbereid en met hoe veel toewijding, volle aandacht en geheele overgave er werd gemusiceerd. Het spel van dif drietal verdient altijd hoogen lof zonder eenig voorbehoud, maar 't Viel nu wel zeer bijzonder op hoe verfijnd kunstzinnig en doordacht het was, hoe er een samenspel ■jfras te bewonderen, dat in de technische verzorging, in weloverwogen samengaan als in geestelijke beleving en. aanpassing het ideale werd bereikt. Als drie kunstenaars, die door jarenlange samenwerking elkaar zoo geheel hebben leeren kennen en begrijpen, Zich zonder een pathos, maar in eenvoud, waarheid en muzikaal zich zoo voluit geven, ieli doordringen van en volkomen begrijpend den diepen gedachteninhöud, den bloeienden rijkdom en blijden zielenadel van deze Beet- hoven-muziek, dan wordt dép hoorder een groot genot geboden, dat hij niet veel in zoo overvloedige mate te beleven krijgt. Poth's toon was van een warme vibratie, senor en soepel en miste nu elke scherpte, die anders wel cons is waar te nemen; Eberle liet zijn cello zingen met een weelde van klank en levende expressie (Adagio in trio bp 11 bijv.) .terwijl Dusch uit dén vleugel- toon alle nuances van kleur en sfeer wist te halen. Het was een opeenvolging van hoog gestemde dialogen en samenspraken, getwee ën en gedrieën, van een zeer bijzondere kracht, charme en distinctie; een bezielende weergave van Beethoven's onvolprezen muzi kale scheppingen. Het was dan ook geen wonder, dat de aanwezigen de uitvoerenden spóritaari hebben gehuldigd. G. 25 JARIG JUBILEUM. Zaterdag herdacht de heer J. Smit, alge meen directeur van de Coöp. Groenten- en Bloemveiling „Berkel en Rodenrijs" den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad als tweede klerk bij genoemde vereeniging De heer Smit heeft zich in de loopder jaren opgewerkt tot directeur en heeft zich als zoodanig algemeen geëerd en geacht doen zijn. Erkend wordt, dat door zijn be kwaamheid en helder inzicht deze veiling zich heeft ontwikkeld tot een der voor naamste uit den omtrek. Bij deze jubileum viering is wel tot uiting gekomen, hoezeer het werk van den heer Smit wordt gewaar deerd. De gróotë zaal van de bloemenveiling was door het Bestuur tot een ware feestzaal om- gésebapOn en prijkte als een lusthof van bloe_ mens Alereerst 'had 's middagè do huldiging plaats door het Bestuur en 'het personeel. Namens het bestuur sprak de voorzitter den jubilaris op waardeerende en hartelijke wijze toe, stelde in het licht de groote ver diensten van den heer Smit en hoopte, dat de vereeniging nog vele jaren van diens deskundigheid zou gebruik mogen maken. Deze hartelijke felicitatie ging vergezeld van een stoffelijk blijk van waardeering, ter wijl namens het bestuur den jubilaris daar naast een prachtbloemstuk werd aangeboden. Doör Mevr. Klapwijk werd aan de echtge- noote van den jubilaris een bouquet orchi deeën geoffreerd. Namens het personeel voerde de heer Da niels van Wijkhuizen het woord. Ook deze sprak in waardeerende en hartelijke woor den zijn jubileerenden éhef toe en bobod na mens het personeel eveneens een stoffelijk bewijs waardeering aan. Nadat een thee was aangeboden werd door den jubilaris gerecipieerd Een stroom van bezoekers kwam den heer Smit de hand drukken; vrijwel alle leden der vereeniging, de kooplieden, familieleden, vrienden en kennissen, waarbij verschil lende hartelijke toespraken werden gehouden en cadeaux werden aangeboden. De heer Smit dankte allen voor de hfm gebrachte hulde; spr. verklaarde zich diep onder den indruk, omdat hem van z°° 0 zijden op een dergelijke hartelijke v/1Jze Se~ liikwenschen en hulde was bereid. Spr. hoopte op den ingeslagen weg e kun nen vervolgen tot bloei van deze vei ïngver- eeniging en haar leden. JEüGDAGENDA. Gezellen en K. J. C- al3 Maandagavond 7.30 uul Phen te bijeen komst Gezellen tentoonstelling. Zondag had in het "^panningslkaal van de nieuwe Bewaa^sch°o1 de jaarlijksche ten toonstelling PlafS„Vfn hetgeen door de meisjes der leerschool aan handwerken in het afgel°°Pef! !aar *s vervaardigd. Zeer ve len zijn een kijkje gaan nemen om de „naald producten" te bewonderen, daarmede tevens uiting gevend aan hun waardeering voor het werk der Eerw. Zusters en Onderwijzeressen. En vanzelf ontbraken de jeugdige „kun- In de kunstzalen van Urtger en Van Mens ie Rotterdam Eendrachtsweg 27b, wordt tot eind April een tentoonstelling gehouden van werken door den Franschen schilder Victor Vignon (1847—1909). Ook van an dere Fransche meesters-tijdgenoote»'is W0Z aanwezig, alsmede Hollandsche kunst van e 19de eeuw. stenaressen" niet om aan moeder en verdere belangstellenden trots uitleg te geven. z BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Joannes B. G., zoon van J. Kneppers en A. J. Kouwenhoven Petrus J., zoon van F. Kennepohl en C. M. van den I.Tssel. Antonius M., zoon van A. H. Bross en H. E_ Loeffen. Pieter, zoon van P. Brugman en T. Verschoor. OVERLEDEN: Helena M. van der Burg 72 j„ wed. van Ch. Wijsman. H. PRIESTERWIJDING. 3 Juni a.s. zal de Eerw. Heer J. v. Vliet de H. Priesterwijding ontvangen. Er heeft zich. een, feestcommissie gevormd voor het inzamelen van gelden teneinde in de gelegenheid te zijn den neomist namens, de parochianen van Hoek van Holland een passend geschenk aan te bieden. NOG STEEDS VLUCHTELINGEN. Alhier arriveerden per Expresse trein 120 Joodsche kinderen uit Duitschland, die ter stond na aankomst kan boord van het s.s. „Amsterdam" der Harwichline werden geleid om jie reis naar Engeland te vervolgen. AFSCHEID STATIONSCHEF C. JANSEN. Zaterdamorgen te half elf heeft het perso neel van het station Vlaardingen afscheid ge nomen van den stationchef, den heer C. Jan sen, die gedurende 7 jaren chef van dit station is geweest en thans den dienst met pensioen gaat verlaten. Dit afscheid had plaats in de Stationswachtkamer, waar allereerst het woord werd gevoerd door den heer M. J. H. Heyma v. d. Wal, inspecteur inspectie Rot terdam. Vervolgens spraken nog de heeren Bovenkamp, chef van het goederenvervoer en de heer A. v. d. Windt, directeur van den Stadsautobusdienst de AVAM. Namens het personeel werd den scheidenden chef een kapstok met paraplubak en een plant aan geboden. Zeer geroerd dankte de heer Jan sen tenslotte voor de prettige samenwerking, die hij steeds had ondervonden en voor de goede wenschen van de sprekers. In de wachtkamer had vervolgens een drukbezochte afscheidsreceptie plaats. DIEFSTAL. Door deh bouwkunndig opzichter G. v. D. is aangifte gedaan van vermissing van ge" reedschappen van het bouwwerk op "het Zomerland" Men is de dieven op het spoor. De pastoor van de St. Paulus-.parochie te Schiebroek, de zeereerw. heer A. Bekkering, die reeds eenigen tijd ziek is geweekt, moet op dokters advies een rustkuur van'jninstens drie maanden ondergaan. Deze week zal de pastoor zich in een rusthuis terugtrekken. Van een en ander werd gistéfén tijdens de H.H. Missen mededeeling ged&tó aan de parochianen. - ONDERTROUWD: Johannes Cornells van Druien, 23 jaar en Helena Maria du Punt, 1-22 jaar. ,8„ Te R'dam' heeft Zaterdagmiddag de internationale achtkamp dammen aan, georganiseerd door den Rotterdamschen Dambond. Tijdens de eerste partijen: rechts (met hand onder de kinRaichenbach.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2