Rotterdamsche verricht twee arrestaties. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. ROTTERDAM, MAANDAG 3 APRIL 1939 DIEFSTAL VAN EEN GELDKISTJE. GROOTE REEKS INBRAKEN OPGEHELDERD. Een heele familie achter slot en grendel. OUD-ROTTERDAM IN EEN FILM. het verkeer hebben gelet. Pleiter conclu deerde tot vrijspraak. Uitspraken. De rechtbank heeft vonnis gewezen in de zaken van acht jeugdige personen, die zich gedurende zeer geruimen tijd aan tal van inbraken hadden schuldig gemaakt. P.O. 21 jaar, loswerkman en W- T. 22 jaar, loswerkman, beiden gedetineerd zijn terzake van 9 inbraken, die zij samen gepleegd had den, o.a. in een winkel van de firma De Gruyter aan de Rosestraat, in de zeepfabriek 't Bleekertje, aan de Persoonshaven en bij een kolenfirma aan de Keilehaven, veroor deeld tot resp. 1 jaar en 6 maanden gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest en 1 jaar gevangenisstraf, te ondergaan in de jeugdgevangenis. W. T. werd bovendien, nu terzake van acht inbraken, waaronder er drie waren, die gepleegd zijn in de Centrale Werkplaats voor jonge werkloozen aan de Piekstraat, veroor deeld tot 1 jaar gevangenisstraf te onder gaan in de jeugdgevangenis. A. V., 19 jaar, monteur, gedetineerd, werd wegens een aantal inbraken o.a. in de Cen trale Werkplaats voor jonge werkloozen en in het kantoor van een brandstoffenhandel aan de Keilehaven, veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest- G. van G. 19 jaar, bankwerker, die mede plichtig was geweest aan een der inbraken in de Centrale Werkplaats voor jonge werkloo zen, doordat hij een sleutel van de poort ter beschikking had gesteld en die ook een deel van den buit had gehad, werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3^jaar. A. de B. 20 jaar, varensgezel, gedetineerd, die tweemaal mee was geweest, toen er in de Centrale Werkplaats voor jonge werkloozen werd ingebroken, werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, te ondergaan in een jeugd gevangenis. A. V., 23 jaar, matroos, gedetineerd, die behulpzaam was geweest, bij een der inbra ken in de Centrale Werkplaats voor jonge werkloozen, toen hij den matroos A. V. had opgeduwd, toen deze over den muur van het terrein aan de Piekstraat was geklommen en die voorts een deel had gehad van den buit, die men bij een volgende inbraak in die werkplaats had gemaakt tot 9 maanden ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest en met de bepaling dat 6 maanden van de straf voorwaardelijk worden opgelegd met een proeftijd van 3 jaar. L. B. V- 21 jaar, kuiper, gedetineerd, die eveneens den matroos A. V. had geholpen bij het klimmen over den muur en die ook eeh deel van den buit van een andere inbraak in die werkplaats had gehad en die bovendien nog eenmaal meegeweest was om aldaar in te breken, tot dezelfde straf. C. J. L. 22 jaar, loswerkman, in wiens huis een der uit de Centrale Werkplaats gestolen geldkistjes was opengemaakt en die daar voor een deel van den buit als geschenk had aangenomen, werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk benevens on voorwaardelijk tot 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Laten wij ieder voor ons een donatie geven aan de wijkverpleging van 10. De heer v. Noordennen zegt dat hij 't be doeld heeft, als daad van den heelen raad. Na stemming werd het voorstel van B. en W. om het presentiegeld niet af te staan met 6 tegen 1 stem, die van den heer Noordennen, aangenomen. Op een vorige vergadering werd besloten voor het kasgeld van de gemeente, dat niet direct noodig is in obligaties Ned. Staats schuld te belggen. Eerst was er sprake van 15 aandeelen van 1000.te koopen. Be sloten werd toen er 10 te koopen. Door een abuis werden er toch 15 gekocht. Nu moest de raad haar goedkeuring hechten aan het beleggen van de 5000.die al belegd zijn. Veel dicussie was niet noodig. Het volgende agendapunt was een voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeen- tebegrooting dienst 19381939. Hiertoe ging de raad in besloten vergade ring. Nadat de vergadering heropend was, werd medegedeeld, dat het voorstel was aan genomen. Het gevolg was, dat de opcenten van de personeele belasting met 5 verhoogd werden en niet met 15 zooals Gedeputeerde Staten voorstelden. De beplanting van den Kerkweg was spoe dig voor elkaar. Voorloopig betreft het 200 hoogopgroei- ende wilgen die in den berm geplaatst zul len worden aan de overzijde van den kant, waar de electriciteitspalen staan. De kosten bedragen 25 cents per boom, planten en al les inbegrepen Een crediet van 50.moet dus op de gemeentebegrooting dienst 1939 worden gbracht. De demping van de sloot langs den Kerk weg bij de school ontlokte ook weinig dis cussie, 350.— a 400.— crediet is hiertoe voor noodig. De raad besloot hiertoe. Het verkeer zal dit ten goede komen. Bij de rondvraag vroeg de heer Poot in lichtingen over de bestrating. De burgemees- ster antwoordde hierop, dat hij hierover al leen nog iets kon mededeelen in besloten vergadering. De vergadering werd hierop met het ambtsgebed gesloten, waarna de raad nog eens begon in besloten vergadering. KEUS GENOEG. Naar de betrekking van tijdelijk nacht brugwachter alhier, hebben zich 61 solli citanten aangemeld. Pantoffelparade op een voorrangsweg. Op 23 October van het vorig jaar is op den Groene Kruisweg, onder de gemeente Poor- tugaal, een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een taxi, bestuurd door den 25-jarigen chauffeur M. K., heeft vier wandelaars, twee jongens en twee meisjes, omver gereden, waarbij vooral de beide meisjes ernstige ver wondingen hebben opgeloopen. De 19-jarige G. v. d. Engel, die nog steeds in het zieken huis aan den Coolsingel verpleegd wordt, bekwam, behalve een gebroken rechter been, een kneuzing aan den halswervel met be- leediging van het ruggemerg, en de 18-jarige C. v. d. Kuil, kreeg een hersenschudding en een gebroken rechterbeen. Bij de behandeling van de zaak tegen den chauffeur, die terecht stond terzake van het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, bleek dat in Poortugaal de gewoonte bestaat op Zondagavonden de Groene Kruis weg, die een weg is voor het auto-snelver- keer en bovendien een voorrangsweg, te ge bruiken voor een pantoffelparade Deze vier jonge menschen waren wat verder afge dwaald en liepen al, waar men geen wan delaars meer zou verwachten. Toen K. ver blind werd door een tegenligger, had hij de wandelaars niet opgemerkt. In het vooronderzoek had verdachte ge zegd gereden te hebben met een snelheid van ongeveer 55 K.M., maar nu kwam hij daarop terug en beweerde, dat zijn snelheid veel minder is geweest. De deskundigen, die een onderzoek naar de auto hadden inge steld, verklaarden, dat alles in orde was ge weest, maar dat de dimlichten slechts 25 meter vooruit den weg belichten, zoodat ver dachte niet sneller had mogen rijden dan hoogstens 35 K.M. ten einde nog gelegenheid te hebben te stoppen voor wat in het licht van zijn dim-lampen voor hem zichtbaar werd. Het O. M. was van oordeel, dat het onge luk wel degelijk aan de ondeskundigheid en de onvoorzichtigheid van verdachte te wij ten is geweest. Verdachte beroept zich op verblinding, maar een goed chauffeur stopt onder dergelijke omstandigheden. Ook is er een beroep gedaan, dat er geen voetgangers hooren op een voorrangsweg. Het is niet ver boden op den weg te loopen en zouden de inwoners van Poortugaal het moeten laten om snelheidsmaniakken gelegenheid te ge ven langs den weg te razen? Het O. M. eischt 3 maanden hechtenis en ontzegging van de rijbevoegdheid voor den tijd van 1 jaar. De verdediger, mr. S. J. Polak, heeft er op gewezen, dat uit de feitelijke gegevens blijkt, dat verdachte niet snel heeft gereden en pleiter komt bij zijn berekening op 'n snel heid van 30 K.M. In die snelheid ligt dus niet de grove schuld die voor zijn veroor deeling noodig is. Ook behoefde verdachte op dit punt geen wandelaars meer te ver wachten, omdat dit punt ligt buiten het dorp, waar de pantoffelparade wordt gehou den. De groote fout ligt bij de wandelaars, die, doordat hun aandacht door andere zaken in beslaggenomen werd, niet voldoende op De politie wist het niet, maar zij begreep wel dat men had te zoeken in de omgeving van de beide arrestanten. Opnieuw werd V. Jr. gehoord en na heel lang ondervragen liet hij los, dat, vloerklee- den zouden zijn ontvreemd bij de firma W. aan den Goudscherijweg. Deze firma werd eens opgebeld, maar wist van vermissing van kleeden niets af, edoch toen de voorra den aan een controle werden onderworpen kwam men tot de ontdekking, dat wel dege lijk enkele kleeden waren gestolen. Met dit al bleef de politie echter in het duister zitten. V. Jr. had wel zoo het een en ander losgelaten, maar noch hij noch de an dere arrestant legden een bekentenis af. Desniettegenstaande was de politie toch in de gelegenheid beide personen te laten over brengen naar het Huis van Bewaring, omdat zij immers op heeterdaad waren betrapt by de inbraak aan den Molenwaterweg. Intus- schen echter deed de firma W. aan den Goudscherijweg bij de politie van het bu reau aan de Meermanstraat aangifte van diefstal van verschillende kleeden en de recherche van dit bureau, hetwelk met het onderzoek was belast, ging de beide „hee- ren" in het Huis van Bewaring nog eens aan den tand voelen. Een list, welke niet opging. TV] A een moeizamen en intensen J. tl arbeid van eenige weken een enorm dossier moest worden aangelegd is de Rotterdamsche politie erin geslaagd een bende inbre kers en beiers te ontmaskeren, welke bende weken lang, nacht in nacht uit, kans heeft gezien de stad onveilig te maken en te rooven wat er van haar gading was. Twee bekende inbrekers en negen helers, onder wie een ge- heele familie, gingen achter slot en grendel, terwijl tegenover de elf overige arrestanten procesverbaal werd opgemaakt eveneens wegens heling van de gestolen goederen. Voor dezen goeden slag komt de politie ongetwijfeld alle lof toe. Uren en uren heeft de recherche met de beide „heeren" in de gevangenis gepraat, waarbij M. echter geen woord zeide. Wacht dacht V. Jr. van deze gelegenheid moet ik gebruik maken zooals hij later heeft ver klaard om mij zoo licht mogelijk te laten straffen. Hij had zich zelf voorgesteld de recherche mededeelingen te doen, welke echter hem niet zouden raken, maar wel zijn „collega" M. Met deze verklaringen zou hij dan vermoedelijk kunnen rekenen op cle mentie. Bij confrontatie met M. zou hij hem trachten te beduiden, dat hij zijn „kaken" op elkaar moest houden, maar V. Jr. had verkeerd gepokerd, want toen bij de con frontatie M. van de recherche hoorde, dat zijn „collega" het een en ander had uitgela ten, zeide M. die stottert: nuhebben.... jullie.... het.... ge..wonnen.en.... nuzalikalles.... opschrij ven. De recherche verstrekte hem papier en potlood en in een minimum van tijd schreef M. zegge., dertig inbraken op, waarvan twintig met V. Jr. gepleegd in het tijdvak van ongeveer vijf weken. Dikwijls hadden zij twee of drie „kraakjes" in één nacht „verzorgd". Deze bekentenis heeft aan de politie van het hoofdbureau onnoemelijk veel werk ge geven. Veertien dagen heeft men noodig ge had om alle personen, die bij deze inbraken betrokken zijn geweest, te hooren en de ontvreemde goederen op te sporen. Na de onthulling- Nu het eenmaal vaststond, dat V. Jr. en M. de beide inbrekers waren, was het nog- alleen maar zoeken naar de helers- Men sloeg daarbij reeds direct een goeden slag, want een heele familie kon men achter slot en grendel brengen n.l. de familie van den inbreker V. Jr. welke familie bestaande uit vader, moeder zuster en zwager, de groot ste afneemster was van de gestolen goede ren- Aanvankelijk echter bleven deze men schen halsstarrig ontkennen iets met de in braken uitstaande te hebben, doch de huis zoekingen leverden zoovele bewijzen op, dat de onschuld niet langer kon worden volgehouden. In de woning van den 47-jari- gen werkloozen reiziger A. V- Sr. trof men een lap stof aan, afkomstig van een inbraak in een damesstoffenzaak aan den Goudsche- weg. Ook in de woning van de zuster wer den verschillende van deze lappen stof ontdekt, terwijl ook een groot en een klein vloerkleed, afkomstig van het „kraakje" bij de firma W. aan den Goudscherijweg daar werden gevonden- De heele familie, met uitzondering van de zuster, die in positie was, werd naar het Huis van Bewaring overgebracht- Van deze zuster heeft de po litie nog veel narigheid ondervonden, want zij heeft van haar voorloopige vrijheid gre tig gebruik gemaakt om 't de politie bij het verdere onderzoek zooveel mogelijk moei lijk te maken. Verdere arrestaties. Na de arrestatie van de familie van den inbreker V. Jr. heeft de politie nog zestien personen aangehouden van wie er vijf naar het Huis van Bewaring overgingen terwijl tegen de elf overigen procesverbaal wegens heling werd opgemaakt. Zoo werd aange houden en ingesloten de 36-jarige varens gezel H- de J. een goede bekende van de politie. Naast V- Sr. was hij de grootste af nemer van de gestolen goederen. Hij zorgde meestentijds ook voor de expositie. Maar het Huis van Bewaring werd verder overge bracht de 23-jarige bankwerker F- de C. die een gestolen tapijt had gekocht. Tegen den groenteboer den 30-jarigen A. J. J. van A. werd proces opgemaakt wegens heling van een vloerkleed- Hetzelfde geschiedde tegen den 24-jarigen groentehandelaar G. J die van H. de J. het rijwiel had gekocht, dat uit een stalling aan de Jozefstraat was gestolen. Idem tegen den 22-jarigen koop man C. G- G. en diens 28-jarige echtgenoote, die verschillende stoffen hadden gekocht afkomstig van het kraakje aan den Goud- scheweg. Een heler, die gewiekst dacht te zijn. In het Huis van Bewaring werd ingeslo ten de 50-jarige terreinarbeider D. W. K. wegens heling van stoffen, kruidenierswa ren, goederen afkomstig van de firma J- en van lakens en sloopen. K., die allang op de hoogte was van hetgeen zich had afgespeeld, vermoedelijk is hij bijtijds ingelicht door de zuster van V. Jr-, die zooals wij schreven in verband met haar gezondheidstoestand voor loopig op vrije voeten mocht blijven, had de gestolen goederen zoo goed weten op te ber gen. dat de politie bij een eerste huiszoeking niets kon vinden, wetend echter, dat K. op verschillende terreinen werkzaam was is de politie daar eens gaan neuzen, doch men vond alleen een bordpapieren koker, waar in zich een lap stof bevond Onmiddellijk daarop is de politie weer naar de woning van K. gegaan en toen werd de recherche medegedeeld, dat alle goederen zich bevon den op datzelfde terrein- Zoo liet men de politiemannen wat heen en weer trekken, teneinde tijd te winnen en te trachten de gestolen goederen te verdonkeremanen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2