VERKIEZINGSVERGADERING IN ROTTERDAM-ZUID. HANDEL MIJ. R. S. STOKVIS ZONEN Gunstige verwachtingen bevestigd. MAANDAG 17 APRIL 1939 REDEVOERINGEN VAN PATER HENRICUS EN H. E. v. d. BRULE. Een pleidooi voor katholieke gespierde politiek. ONEERLIJKE SCHEEPSBEDIENDE. NED. OPERA-ENSEMBLE. Faust. PHILHARMONISCH ORKEST. Het laatste seizoenconcert met Jo Vincent als soliste. MOLIÈRE'S „BURGER- EDELMAN". Door R.K. R. T. E. DIVIDEND 7 PCT. (ONV.) R. K. SCHOUWTOONEEL. GEVALLEN. ROTTERDAMSCHE KUNSTENAARS SOCIËTEIT. „DOORNROOSJE". KOSTELOOS INENTEN TEGEN DE POKKEN. PRIESTERSTUDENTENCLUB „ST. LAURENTIUS". DIEFSTAL. ONGEVALLEN. WIELRENNEN. RENNERSCLUB FEIJENOORD. RENNERSVEREEN. ROTTERDAM. VETERANEN-RENNERSCLUB VOORWAARTS. ROTTERDAMSCHE RENNERS- VEREENIGING APOLLO. In de Bioscoopzaal van „Harmonie" aan de Gaesbeekstraat heeft de afdeeiing Rotterdam-Zuid van de R. K. Staatsparty Zaterdag een uitstekend geslaagde vergadering gehouden, waar Pater Hen- ricus O.M.C. en de heer H. E. van den Brule geestdriftige en overtuigende rede voeringen hielden met het oog op de a.s. Statenverkiezingen. De voorzitter, de heer L. J. Platenburg, voegde aan zijn woorden van welkom tot de vele aanwezigen den wensch toe, dat allen na afloop van deze bijeenkomst be zield zouden zijn van het ware propagandis tische vuur, opdat deze verkiezingen, waar meer van afhangt dan men wel denkt, uit stekend zouden slagen. Spr. spoorde boven dien de niet-leden aan om lid te worden van de R. K. Staatspartij en ook anderen tot het lidmaatschap te bewegen. Nadat door allen staande een couplet van het Wilhelmus was gezongen, werd het woord verleend aan Pater Henricus O.M.C. Rede van Pater Henricus. Spr. zeide te willen trachten als pries ter meer den ethischen kant van het vraag stuk te observeeren, maar aan den anderen kant wenschte hij toch ook als gewoon Ne- derlandsch staatsburger beschouwd te wor den, die zijn meening mag zeggen. De ge dachten, welke hij wilde behandelen wilde hij rangschikken onder katholieke dynamiek, onder katholieke gespierde politiek. Spr. deelde zijn te behandelen stof in vijf onderdeelen: ons dubbel credo, ons algemeen standpunt in zake politiek, onze innerlijke gesteldheid bij het voeren van politiek, de motiveering van onze huidige politiek en ten slotte onze "ichting in de politiek. Ons dubbel credo! Wij eischen voor iederen Nederlander het recht, rustig in ons land zijn beginselen te mogen uitdragen. Wij eischen dat men hem beschouwen zal als 100 pet. Nederlander. Credo is voor den ka tholiek ook: ik geloof in Oranje, Wilhel- mina leve. Ons algemeen standpunt Heel Nederland moge weten, dat bij onze politiek geen machtswellust voorzit. Wij staan in het teeken van Ruijs. Onze eendracht is 't lands kracht. Wij willen geen zelfzuch tige plundering van de staatsruif, noch als kinderen van één volk onnoodig bestaande kloven houden of verdiepen Juist andersom is het: in het belang van het heele volk wen- schen wij een overkoepeling van alle be staande spleten. Hoe is onze innerlijke gesteltenis als wij doen aan politiek? Een gevoel van heiligen huiver. Ook in de politiek behooren wij den Christus Dat is iets heerlijks, maar het heeft ook verbijsterende consequenties. Wij den ken nog zoo razend veel in geld, wij zullen veel meer moeten gaan denken in goederen en diensten. Zullen wij dat werkelijk aan durven? Wat motiveert thans onze politiek? En kele typeerende uiterlijke trekken van onzen tijd en het gehalte daarvan. Lotsverbetering, het verkrijgen van een werkelijk bewoon baar Nederland kan niet alleen door de poli tiek bereikt worden. Wij zullen ook ethisch, godsdienstig, cultureel, economisch en so ciaal moeten werken. Niettemin is de poli tiek in onze dagen een machtige hefboom. Mogen wij dan thuisblijven? Gezonden, gespierde politiek kan in onze dagen vormen een beschuttenden gordel van vestingen Het radicale van onzen tijd spoort ons aan aan politiek te doen. In deze dagen gaat het erom: erop of eronder. Onze tijd heeft een bijna beklemmend tempo. Om 25 pet. van de bevolking achter haar vaandel te krijgen, heeft de S.D.A.P. zestigjaar lang moeten manoeuvreeren. Zes jaar terug was Duitschland nog onmachtig op zijn knieën, nu is het de schrik van Euro pa. Mogen wij bij dit tempo apathisch blij ven? Wij leven in een tijd van risico's, toch ziet spr. in onze dagen veel perspectieven, mits de katholieken werkelijk durven De over kant begint te voelen dat hij vastloopt zonder beginselen, wij hebben onze onveranderde principes nog altijd. Onze tijd zit vol verwarring, maar ook vol verwachting en ons goede volk verwacht iets van: ik ben katholiek. Slappe politiek beteekent alle troeven in handen spelen van de overzijde. Het feit, dat wij volop zitten in de barens weeën van een nieuwen tijd, spoort ons even eens aan tot politiek. Wie beslag weet te leg gen op de structuur van de nieuwe gemeen schap zal misschien vrij lang de toekomst in handen weten te houden. Onze verantwoor delijkheid is "beklemmend. Over honderd jaar spuwt men op ons of bouwt men voor ons monumenten. De toekomst hebben we zelf in handen. Spr. weidt in losse flitsen uit over wat de diepste inzet is van: ik ben katholiek en doe dus aan politiek Als wij durven, zullen onze kinderen, voor zij van ouderdom sterven, heel wat gemakkelijker leven dan wij. De groote lijn gaat hierom, of onze kleinkin deren den Christus nog wel zullen kennen. Schematiscch geeft spr. een overzicht van de werkzaamheid der Provinciale Staten. Honderden stoffelijke dingen, daar behan deld, kunnen gemakkelijk een principieelen kant krijgen Wij lusten niet de richting van! Moskou, wij gruwen en huiveren voor een hoop praktijken van het fascisme en bij onze Oosterburen, wij lusten niet het medicijn- fleschje van de negen hoogmogende heeren, die nog altijd meer willen bezuinigen, wij houden ook niet van de tam roode richting. Onze richting is de Katholieke Staatspartij, welker vier eigenschappen zijn eerlijkheid, karakter weten en doen> forscher dan bij an deren. Wees getrouw tot in den dood en buig nooit, zoo besloot spr. zijn meermalen door applaus onderbroken rede. Rede H. E. van den Brule. Na de pauze was het woord aan den heer H. E. v. d. Brule, lid van de Tweede Kamer, die aan de hand van de practische werkzaam heid van de Provinciale Staten duidelijk maakte, dat het onjuist is, die werkzaam heid alleen te zien in het benoemen van Ged- Staten en het kiezen van de Eerste Kamer. Taak en beteekenis van de Staten hebben zich bij den algemeenen groei aangepast. De Staten zijn in onze samenleving van steeds grootere beteekenis, omdat meer en meer de overheid zich bemoeien moet met het maatschappelijk leven. Meer en meer breekt de gedachte baan, dat er voor het volk op velerei gebied iets moet worden ge daan. De Staten hebben hier veel in hun hand, b.v. op het terrein van de volksgezond heid. Men denke maar eens aan de subsidie aanvragen. Ook is daar het vraagstuk van de volkshuisvesting, waarbij allerlei belangen botsen. De belangen van de groote steden moeten met die van de omringende gemeen ten in overeenstemming worden gebracht. Er zijn problemen, welke het zwaarst druk ken op de groote gemeenten. De Provinciale Staten hebben hierin leiding te geven, zoo als zij nu doen met de z.g. streekplannen, een stelsel dat meer en meer ingang vindt en het annexeeren van kleine gemeenten voorkomt. Het College van Gedeputeerden is in den loop van tien jaren uitgegroeid tot een col lege van groote beteekenis, omdat de finan- cieele positie van zooveel gemeenten is ver zwakt. Het beleid wordt veel intenser uitge oefend dan voorheen. Spr. wees in dit verband op het belang van een goed samengesteld college van Ge deputeerden. De praktijk van het leven is heel anders geworden dan vroeger. Gezorgd moet worden, dat de vierde zetel in de Sta ten heroverd wordt. Bij deze verkiezingen zegt men wel, dat het rustig is, doch dit is maar tot zekere hoogte waar. Als deze verkiezingen voor ons niet slagen, staan anderen klaar om de hetze tegen de katholieken aan te wakkeren. Het parlement kan alleen de regeering beletten een regeeringsdaad te doen, meer niet. Spr. maande aan tot voorzichtigheid met de critiek op de leden van het parlement Men mag niet een crisis aandurven met de kans nog verder achterop te raken. Ook ge zien de ernstige tijden is het veroorzaken van een crisis te riskant. Onze vier ministers moeten in de komende jaren kunnen verwe zenlijken, wat zij in de twëe afgeloopen jaren hebben voorbereid. De verkiezingen voor de Prov. Staten zijn nu te beschouwen als een thermometer, of het vertrouwen van 1937 er nog is. Eenigszins uitvoerig ging spr. in op wat minister Steenberghe reeds heeft gedaan. De critiek op zijn beleid is onredelijk. Men kan nooit van de overheid verlangen, elkeen aan werk te helpen, zij kan alleen aanvullend op treden. Nederland is geen staat als Duitsch land. Onze geografische ligging is geheel an ders. Door ons stembiljet goed in te vullen moe ten we toonen, dat we achter de economische politiek van de regeering staan. Wat minister Romme bereikt heeft is reeds geweldig veel en het kan nog veel grooter worden, indien wij bij de stembus aan de K. S. P. ons ver trouwen schenken. Er is een strijd tussehen de democratieën en de dictaruren. Ook wij zijn in dien strijd betrokken. De groote massa van ons volk wil Nederland in zijn democrartisdhen vorm be houden, omdat ze zich dan veilig voelt. Ook in Tsjecho-Slowakije was dit het geval, doch daar waren anderen die de hand ophieven voor de dictatuur. In Nederland hebben we die ook. Het stembiljet op 19 April is een voortreffelijk middel om hun duidelijk te maken, dat we den democratischen regee- ringsvorm willen behouden (applaus). Met een slotwoord van den voorzitter en het zingen van hét „Aan U; o Koning der eeuwen" was deze welgeslaagde vergadering beëindigd. Door de Rivierpolitie zijn aangehouden de 17-jarige scheepsbediende A- van L. werk zaam aan boord van een in de Rotterdamsche Haven liggend Nederlandsch schip, die ten- nadeele van zijn collega G. de G. 22 dollars heeft ontvreemd- en de 20-jarige scheeps bediende W. L., die op hetzelfde schip zich 30 dollars heeft weten toe te eigenen ten nadeele van den collega F. B. Tegen de beide oneerlijke scheepsbedienden is proces verbaal opgemaakt. Heeft Chris van Dam bij de Maasstede lingen het pleit reeds gewonnen? Wij con stateerden in elk geval Zaterdag een ver blijdend groote opkomst van het Rotterdam sche publiek voor Gounods onsterfelijk mu ziekdrama, waarmee het seizoen '38'39 werd besloten. Nu trekt de „Faust" als regel veel belang stelling; maar voor het ondernemende Ne- derlandsche gezelschap was het toch wel een waagstuk met deze „groote opera" voor het publiek te komen. Een waagstuk, dat weer vrij wel geslaagd mag heeten, al bleef uiteraard de kwaliteit van het gebodene enkele graden onder het peil van de laatste „Lohengrin"-uitvoering. Niettemin, ondanks tekortkomingen hier en daar, een geheel, waarmee het ensemble veel eer inlegde. Het meest voldeed in haar rol ongetwij feld de Margaretha van Dini Erkens, die doorloopend het juiste accent wist te vinden voor de tragische figuur en haar muzikaal vrijwel onder de knie had. Naast haar ver dient aanstonds genoemd de nobele Valen- tiin van Gerard Holthaus, wiens weeke ba riton de dramatische expressie der rol alle relief gaf in toonzuiveren mooi geacheveer- den zang. Johan van der Ploeg had de Faust-partij voor zijn rekening; een all round opera zanger zien we ook nu nog niet in dezen tenor, beschikkend over een mooi geluid maar o.i. niet steeds opgewassen tegen de bijzondere eischen, door den opera-compo nist nu eenmaal aan zijn stemmen gesteld. Als Mefisto fungeerde Chris van Dam. Zijn actie leek ons veelal te theatraal; vocaal voldeed de zanger alleszins, op een hinderlijke detonatie dan na in de kerk scène (die volgens de oorspronkelijke lezing, waaraan de Italianen ons ontwend hebben, op Valentijns dood volgde). Vermelden we nog een heel passabelen Siebel van Francine Bijloos, die voor „wij water" angst schijnt te hebben doch haar bloemenaria zeer correct zong; en een keu rige Martha van Lien Canesde Graaff. De koorzang klonk niet altijd even wel luidend, maar had ook zeer mooie momen ten (o.a. het kleine koortje bij Valentijns dood). De dansgroep van Corry Hartong was vooral in het Walpurgisnachtballet goed op dreef. Dirigent Leo Pappenheim leek ons in den aanvang het tempo wel heel langzaam te nemen; overigens kweet zich de Arnhem- sche Orkestvereeniging zeer loffelijk van haar taak. Veel applaus en bloemen voor Chris van Dam mitsgaders de drie dames-rollen. L. H. Voor het laatste concert van het Fhilhar- monisch orkest in het afloopende seizoen had Flipse een program samengesteld van zeer varieerenden aard van zes componisten, waaronder vier landgenooten: Zag wijn, Wil lem Landré, Gulllaume Landré en Badings. De twee aanvullende componisten waren Caplet en Saint Saëns. Met de uitstekende mooi verzorgde en toegewijde uitvoering der verschillende wer ken heeft het orkest het seizoen op waardige wijze besloten en de krans aan Flipse aange boden zal ongetwijfeld zijn bedoeld als een hulde voor het muzikaal genot in de reeks Zaterdagmiddagconcerten geschonken. Voor dit laatste concert was oorspronke lijk bestemd de uitvoering van Schönbergs vioolconcert door den violist Louis Krasner, die hier ook het vioolconcert van Berg heeft geïntroduceerd. De violist was verhinderd, zoodat Schönberg afwezig bleef. Of we er veel geestelijk en muzikaal genot mee hebben gemist weten we niet; we veronderstellen echter van niet, maar zeer zeker zou "net in teressant zijn geweest met deze oompositie kennis te maken. Het is alleen jammer voor de moeite, die het orkest aan de voorberei ding ervan heeft besteed; maar wat in 't vat zit, verzuurt niet en we twijfelen er niet aan, of het zal nog wel eens op het Rotterdamsch podium tot uitvoering komen. Jo Vincent trad nu als soliste op en deze zangeres heeft met haar groote zang- en stemkwaliteiten, gevoegd bij haar altijd voorname, gevoelvolle en beheerschte voor dracht de aanwezigen weer in hooge mate aan zich verplicht. Ze zong de slotscène uit „Beatrijs" van Willem Landré, die op het po dium moest komen. „Vier wiegeliederen" (Coplas) van Badings en „Les Prières" van Caplet. Ze had veel en dankbaar applaus en een bloemenhulde in ontvangst te nemen. Het concert begon met „Wijdingsnacht" van Zag- wijn, bevatte verder „Elegie" van Guillaume Landré, terwijl tot slot op het program stond Symphonie no. Ill van Saint-Saëns, met Feike Asma aan het orgel; alle werken reeds eer der uitgevoerd, al is het, wat Zagwijns wel knappe maar niet zeer diepgaande compo sitie betreft, als we ons goed herinneren, heel lang geleden. Uit de lijst van uitgevoerde werken in het afgeloopen seizoen blijkt, dat het Philhar- monisch Orkest zijn principe weer is getrouw gebleven door het uitvoeren en introducee- ren van hedendaagsche muziek, waarbij de composities van eigen land niet werden ver geten. Allereerste uitvoeringen werden er twee gegeven en wel oomposities van Pijper Jean-Baptiste Poquelin, alias Molière, was een van de grootmeesters der satyre, welk genre hij, als acteur en spelleider tevens be schikkend over een zeldzame intuïtie voor de eischen en mogelijkheden van planken- land, altijd naar eigen aard beoefende, d.w.z. zonder zich te laten afleiden naar het sarcasme met zijn vaak scherpen en bitte ren bijsmaak doch steeds vasthoudend aan de norm eener zekere gemoedelijkheid, die hij zich blijkbaar stelde. Hij neemt een of ander menschen-type vriendelijk in de ma ling en laat het den toeschouwers over er het hunne van te denken. Zoo vergaat het ook dezen monsieur Jour- dain, 'n parvenu, die met het hem in den schoot geworpen geld geen beteren raad weet dan zich de allures te gaan aanmeten van den grand seigneur. Ondanks de pot sierlijke caricatuur, die Molière van dit burgermannetje op de planken zet, blijft de ze meneer Jourdain toch wat men noemt 'n „beste kerel," goedig genoeg om zich niet eens boos te maken over de grappen, waar van hij het mikpunt is. Gang van zaken tol dusverre bevredigend. Aan het jaarverslag over 1938 der N.V. Han delmaatschappij R. S. Stokvis Zonen ontlee- nen wij het volgende: De in ons jaarverslag ep in het prospectus van de aandeelen-emissie uitgesproken ver wachting, dat het resultaat over het boekjaar 1938 gunstig zou zijn, is door de uitkomsten be vestigd. Hoewel voor enkele belangrijke stapel artikelen de prijzen aanzienlijk zijn gedaald, is de omzet, in geld uitgedrukt, aanmerkelijk groo ter geweest dan in het vorige jaar, waaruit valt af te leiden, dat de hoeveelheid der omgezette goederen in belangrijk sterker mate is toege nomen. Mede als gevolg daarvan is het onkosten- cijfer hooger geweest dan in 1937. Evenals tot dusverre gebruikelijk, heeft de waardeering van den goederenvoorraad plaats gehad op basis van kostprijs, of marktprijs in dien deze lager was. De van het eindcijfer van de voorraden afgetrokken reserve is naar onze overtuiging ruimschoots voldoende om, zelfs bij aanzienlijke prijsdaling, de daardoor op onze voorraden te lijden verliezen te dekken. De in het vorige jaar gevormde algemeene bedrijfsreserve kon met het bij de aandeelen emissie verkregen agio ad. 10.250 tot 460.250 worden verhoogd. De in den loop van het afgesloten boekjaar plaats gevonden uitbreiding onzer inrichtingen tot een gezamenlijk bedrag van 17.174 werd ten laste der winst- en verliesrekening afge schreven. Met toestemming van den Raad van Commissarissen en van den Raad van Advies werd 100.000, zijnde 5 pet. van de taxatiewaar de der gebouwen, terreinen, enz. ad 2.000.000 afgeschreven. Voor zoover in 1938 ontvangen, zijn de uitkee- ringen van de buitenlandsche ondernemingen, waarin wij belangen hebben, onder het hoofd Inkomsten en Beleggingen opgenomen. De gang van zaken dezer ondernemingen is bevredigend. De meeste houders van restantbewijzen maak ten van hun recht gebruik hun uitgelote restant- bewijzen tegen aandeelen te verwisselen. Aan de toelichting tot de balans ontleenen wij het volgende: De waardeering der voorraden geschiedde vol gens het steeds gevolgde systeem van kostprijs of marktprijs, ingeval deze laatste lager bleek te zijn. Bovendien is de balanswaarde van den voor raad verkregen na aftrek van de ruime reserve, waaromtrent wij in onze algemeene toelichting hierboven mededeeling hebben gedaan. De vorderingen, waartegen in vroegere jaren werd gereserveerd en die inmiddels oninbaar zijn gebleken, zijn ten laste van de Reserve voor du bieuze debiteuren afgeschreven. Daartegenover staan enkele bedragen, die geheel of tot een hoo ger bedrag dan verwacht werd, zijn binnengeko men, en die aan de Reserve werden toegevoegd. Met voldoening mogen wij op het laatst ver- loopen boekjaar terugzien, dat met een netto winst van 1.267.171 (1.779.646) kon worden afgesloten. Na afschrijving van 5 pet. op de getaxeerde waarde van terreinen, gebouwen enz. ad 2.000.000 of 100.000, en verhooging der alge meene bedrijfsreserve met 100.000, totaal f 200.000, blijft ter verdeeling over 1.067.171. Aan aandeelhouders 5 pet. 256.325; aan houders van 17,552 restantbewijzen 5 X 50 ets. per res- tantbewijs 43.830; saldo 766.966. Beschikbaar voor aandeelhouders uit de ver dere wmstverdeeling 531.344 (200.000), terwijl van de winst van vorige jaren nog beschikbaar is 788.076 (868.076); terwijl van de winst van vorige jaren nog beschikbaar is 788.076 (868.016). Totaal derhalve 1.575.746; waarvan wij voorstellen als dividend uit te keeren 7 pet. (onv.) 358.855 (280.000): zoodat nog ter be schikking blijft 1.216.891 (788.076). Wij zullen aan de algemeene vergadering van aandeelhouders voorstellen van het te harer be schikking zijnde bedrag ad 1.216.891, een bedrag van 800.900 aan te wenden om de houders van de na de statutaire uitloting van 1534 stuks, nog uitstaande 16.018 restantbewijzen in de gelegen heid te stellen door middel van inschrijving hun bezit aan restantbewijzen tegen aandeelen in te wisselen. Het daarna overblijvende bedrag ad 415.991 wordt, ter beschikking van aandeelhou ders, op nieuwe rekening overgebracht. Hoewel het uit der aard niet mogelijk is over de uitkomsten van het loopende jaar eenige voorspelling te doen, meenen wij echter wel te mogen mededeelen, dat de gang van zaken tot dusverre reden tot tevredenheid geeft. Voor de wijze, waarop Anton Sweers de klassieke sotternij voor het voetlicht heeft gebracht, kunnen wij allen lof hebben. De opvoering kenmerkte zich door een cachet van distinctie, dat zich in elk der vier sa menstellende elementen gelden deed. De begeleidende muziek waarvoor men beslag had kunnen leggen op de oorspron kelijke partituur van Lully kwam onder leiding van Piet Lamberts zeer wel tot haar recht. De typisch 17de eeuwsche compositie vormde een passende, niet-opdringerige om lijsting voor het charmante geheel, dat spe ciaal door de voorname costumeering en het keurige kapwerk (van Henri van Veen) suggestief de sfeer opriep van Molières tijd. Natuurlijk deed het spel-zelf dat over het algemeen minder. Het valt ons trouwens niet in, van de R.K. R.T.E.-leden te eischen, dat zij vertolkingen als we ze van Fransche ensembles zagen zouden evenaren. Van de zwierigheid en de élégance en de vaart dezer beroepstooneelisten bleven zij een stuk verwijderd. Wat niet zeggen wil, dat er niet met veel begrip en in zeer acceptabelen vorm geac teerd werd- Zoo'n tafreel als tussehen het dubbel-paar Lucile (Tiny ten Back)Cléonte (A. Edelman) en Nicole (Tony Damen) Covielle (C. Muller) mocht er in elk-opzicht zijn en ook de andere personages: mevr. Jourdain (Rie Willemse), Dorimène (Thea Welschen), Dorante (J. Biekman), de mu ziekmeester (H. v. d. Heijden), zijn leerling (Mies van Berkel), de dansmeester (H. Zou tendijk), de wijsgeeT (T. v. Dongen), de schermmeester (J. v. d. Mijn) en de kleer maker (Th. Strauss) voldeden elk op hun plaats, de een meer dan de ander, maar toch zoo, dat in hun optreden de bindende hand der regie duidelijk merkbaar was- Van de titelpartij gaf Th. Linnemann een aardige creatie, al was hij in zijn rol wel erg aan den jeugdigen kant. Over het geheel had stellig de figuur in verhoogde mate den lachlust gewekt, indien zij nog protseriger ware aangezet. In dit verband had 'n tikje meer overdrijving bij de plunje niet mis staan. Maar in de gemoedelijke grappigheid der diverse situaties voelde de vertolker zich best thuis. Wat de zang-partijen betreft, mevr. Dora Reijsvan Weerelt blonk uit in het en semble aan het einde der tweede acte, dat ook wel het muzikale hoogtepunt van den avond vormde. Zeer verzorgd waren voorts de dansen, door Xanda Stradowska ingestudeerd; ze gaven het geheel een aparte bekoorlijkheid. De groote Turksche plechtigheid in het derde bedrijf zagen we nooit zoo pompeus. Maar waarom dat extra-accentueeren van de onechtheid der ceremonie Over het geheel een vertooning, die de aandacht vasthield en het applaus verdiende dat haar uit den goed-bezetten Grooten Schouwburg op gulle wijze geschonken werd. Voor Xanda Stradowska waren er bloe men. L- H. De leden van het R. K. Schouwtooneel hebben gisteren op de gebruikelijke wijze het jaarfeest herdacht. In de St. Jozef-kerk aan de West Kruiskade werd des morgens een H. Mis opgedragen, waar onder alge meene H. Communie. In patronaatsge bouw werd het gemeenschappelijk ontbijt genuttigd, terwijl van deze gelegenheid te vens gebruik werd gemaakt om den nieuw benoemden moderator kapelaan A. van Hou ten te installeeren, hetgeen geschiedde door den voorzitter den heer N. Degenaar. De 45-jarige gemeente-werkman W. v. d. Graaf wonende I-'rederikstraat is op een op slagterrein van den Gem. Reinigingsdienst aan de Oostmolenwerf gevallen. Hij brak het linker dijbeen en is per auto van den G. G. D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. en Citroen. Het aantal eerste uitvoeringen in Nederland was- elf, terwijl zeven composities voor het eerst in Rotterdam werden ten ge- hoore gebracht. Gespeeld werden begeleidingen uitge zonderd in totaal 77 componisten met 123 werken in 210 uitvoeringen, waarvan 16 Ne- derlandsche componisten met 27 werken in 46 uitvoeringen. Op de concerten werd mede werking verleend door 42 solisten in 56 beurten waarvan 21 Nederlandsche in 36 beurten. Dat dirigent en orkestleden een druk en zwaar seizoen achter den rug hebben kan blijken uit het volgende: Het orkest speelde 20 concerten in de Doe len te Rotterdam; 17 studio-concerten voor den K. R. O. te Hilversum; 3 concerten in Amsterdam; 2 in Hilversum (kunstkring) en 1 in Dordrecht, Leiden, Gouda, Bussum en 's Hertogenbosch. Twee der middagconcerten stonden resp. o. 1. v. Karl Friderich en Jan van Gilse en twee studio-concerten resp. o.l.v. Pierre Rei- naarts en Karl Friderich. Alle overige con certen werden gedirigeerd door Eduard Flipse. Voorts verzorgde het orkest de begelei ding bij uitvoeringen in Rotterdam van de Mij. t. b. d. Toonkunst afd. Rotterdam, (dans school en zangvereeniging) R'damsdh stu denten Corps, R.K. Gemengd Koor, de Stem des Volks (L.M.) en Rotte's Mannenkoor. Verder bij Residentiekoor te 's Gravenhage, Ohr. Gem. Zangv. „Ex Animo" te Leiden en Toonkunst te Gouda. In het afgeloopen seizoen hebben we wel eens 'n enkele maal een onvoldoende voor bereiding moeten constateeren, welke zich wreekte op verzorgdheid en afwerking. Met een werklijst en overladen program ais boven gemoreerd is dit eigenlijk niet te verwon deren. Maar naast de enkele aanmerking was er toch steeds meer aanleiding tot hulde en waardeering, wat bewijst, hoe ondanks ingespannen en zwaren arbeid steeds met volle toewijding en met alle krachten moest worden en ook is gewerkt om de veelal prachtige resultaten te bereiken, waardoor het Fhilbarmonisch Orkest een steeds hoo- gere waardeering en een klinkende reputa tie heeft verkregen. Die waardeering worden door Flipse en zijn musici vanzelfsprekend op hoogen prijs gesteld en is voor hen allen een stimulans om vol te houden en door te zetten, ondanks de nog steeds onvoldoende finantieele waar deering voor geleverde indivddueele presta ties. Om het orkest op nog hooger peil te bren gen, om het technisch ook nauwgezetter en zorgvuldiger te trainen zou het overladen winterprogram moeten worden ingekort en gematigd. En dit zal alleen mogelijk zijn als de moreele waardeering zich ook zal gaan uiten in een geldelijke, waardoor de inkom sten vermeerderen en de gedwongen intense orkest-exploitatie om geld in het laatje te brengen, voor een deel kan worden stopgezet om dan den vrijkomenden tijd aan opvoering en vervolmaking van spelkwaliteit en idea- liseering van het ensemble te besteeden. In elk geval verdienen alle medewerken den van het Philharmonisch orkest en op de eerste plaats Flipse een opredht compliment voor de in het afgeloopen seizoen verrichte muzikale prestatie, de geschonken leering en artistiek genot. De voorzitter van de Vereeniging tot in standhouding van het Rotterdamsch Phil harmonisch Orkest, de heer Ph. van Omme len, heeft aan het slot van het concert van gistermiddag het orkest gehuldigd door aan zijn dirigent, den heer Ed. Flipse, een krans aan te bieden. Hij bedankte het publiek voor de trouwe opkomst. Spr. drong vervolgens aan op meer moreelen steun van deri kant van het publiek, waarop het orkest ten volle recht heeft. G. Tentoonstelling in Boymans. In het Museum Boymans is Zaterdagmiddag een tentoonstelling geopend van werken der leden van de Rotterdamsche Kunstenaars Sociëteit. De voorzitter van de R. K. S., de heer E. Warffemius, sprak een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen, in het bijzonder tot den burgemeester en dankte de directie vari Boymans voor de belanglooze en spon tane medewerking bij het inrichten der ten toonstelling. Als voorzitter der commissie voor het Mu seum, heeft hierna mr. P. J. Oud een woord ter ineiding. gesproken. Deze tentoonstelling aldus spr., bewijst opnieuw, dat het streven der directie van Boymans tweeledig is. Eer stens is het haar taak om de kunstschatten van het verleden te bewaren en daarvan kennis te doen nemen. Doch daarnaast ziet zij ook een belangrijke taak tegenover de kunst van het heden. Evenals bij de expo sitie van R'33 wn zij ook met de ten toonstelling van de R. K. S. van de tegenwoordige kunst en van den le venden kunstenaar een contact tot stand brengen met het publiek. Hierdoor leert het publiek den kunstenaar van dezen tijd be grijpen en komt er meer waardeering voor hen, die m dezen tijd van groote economische moeilijkheden den materieelen terugslag daarvan ondervinden. Met den wensch, dat door deze tentoonstel ling de band tussehen kunstenaar en publiek zou worden versterkt, verklaarde de burge meester de tentoonstelling voor geopend. Een der vrouwelijke "leden bood hierna mevr. Oud een tak clematis aan. De talrijke aanwezigen hebben hierna een, rondwandeling gemaakt over de tentoonstel ling, welke behalve uit een tweetal beelden van Rehm en Lue. Wensing, voornamelijk uit schilderwerk bestaat. Door hun geest verrassende werken vindt men er niet of nauwelijks onder, evenmin als sterk emo- tioneele kunstuitingen hier naar voren ko men. Toch zijn naast de ouderen ook eenige jongeren voor den dag gekomen. Bij hen ont waart men wel een iets lichtexen toets in hun werk. Uitvoering ten bate van Huize Padua. In de groote zaal van het gebouw der St. Joseph's Gezellen aan het Stationsplein werd eenigen tijd geleden opgevoerd de kinder operette „Doornroosje". Het succes was zoo groot, dat al aanstonds de opmerking werd gemaakt: jammer, dat al die moeiten en kos ten voor één uitvoering moesten worden ge maakt. Een tweede uitvoering is nu evenwel ver zekerd. Want het bestuur van het noodlij dende Huize Padua heeft zich tot de ope rette-leiding gewend, welke zich met mede weten en onder goedkeuring van de ouders der medespelenden gaarne bereid verklaarde een tweede opvoering te verzorgen ten ba van deze armlastige instelling. Doornroosje zal nu zorgen, dat het bestuur van Fa aa wegens gebrek aan niet behoe e blijven zitten met een open, afgebroken gevel, welke niet weeï opgebouwd kan wor- De uitvoering vindt plaats op Woensdag 3 Mei a.s. 's avonds om 8 uur- Spel en zang staan onder leiding van mejLohmeyer, de dansen zijn ingestudeerd door mej. D. van Zwieten, terwijl de costumes zijn ont worpen door den heer H- Lohmeijer. De be geleiding van den zanS. 1S hl handen van mej. Mies van Berkel, lid van het bekende strijkje van het R- K" Rotterdamsch Too- neel Ensemble, dat onder leiding van den heer Peterse voor de verdere muz'1 ~'e ver zorging van den avond geheel belangeloos zorg zal dragee- Was de eerste uitvoering zulk een succes, de tweede zal he* Met minder zijn want deze vindt Pla3ts in den Grooten Schouwburg, waar met de nog betere outillage het spel nog beter tot zijn recht zal kunnen komen. Op Dinsdag van elf tot twaalf uur, Con sultatie-Bureau voor zuigelingen, Goudsche Singel 49. Op Donderdag, van half twaalf tot twaalf hur, Hulppost van den Gem. Gen. Dienst, Maashaven 2- Op Vrijdag van elf tot twaalf uur. Consul tatie-Bureau voor zuigelingen, G. J. Mul derstraat 102. Zaterdag hield de club een zeer geslaagde excursie naar het gebouw der Inkoopver- eeniging „Homobonus". Algemeene opkomst wordt verwacht voor de zeer voorname ver gadering op Dinsdag a.s., 7.45 uur, in het gebouw van de St. Jozefsgezellen, Stations plein. Ten nadeele van G. H. H. uit de Jan van Loonslaan zijn van de weekmarkt aan den Goudschesingel vijf kisten sinaasappelen ge stolen. De 17-jarige A. Buitendijk wonende Wil- genweerd wilde Zaterdag onder de gemeente Rijsoord een waarschuwingssein geven met een rood vlaggetje voor een aankomend zandtreintje. De jongeman werd echter zelf door dit treintje overreden. Het slachtoffer werd per auto van den G. G. D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar het linker onderbeen moest worden geamputeerd. Op de Tweede Katendrechtsche haven is de 20-jarige L. Verbrugge Zaterdag ge vallen. De jongeman, die woont in de Cron- jéstraat werd per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De 49-jarige J. v. d. Linden wonende Oud Beijerland is op het Mijnsheerenplein terecht gekomen onder een reclamewagen, welke door den wind omkantelde. De man bekwam een hersenschudding en is per auto van den G.G.t). vervoerd naar het zie kenhuis aan den Coolsingel. HANDBOOGSCHIETEN. boogschuttersvereeniging de Romeinen het jaarïijksche konings- en ridder-schieten plaats gehad. De uitslag luidt als volgt Koning van de vereeniging werd J. Steur met 71 punten, 1ste ridder J. Horsten met 63 punten, 2de ridder H. Schnitker met 57 pun ten. Rozenridder A. P. Christianen. 1ste PrijsTh- ten Pierit met 55 punten, 2de prijs G Martens met 53 punten. 3. J. van Neck met 47 punten, 4. W. van Hattem met 43 punten, 5. M. van Neck met 41 pun ten. 6. A. van Herwaarden met 40 punten. De uitslagen van de Zondag gehouden trai- ningsritten luiden Amateurs 48 K.M. 1 W. Hilgeman, i Uur 26 min. 45 sec.2 C. Delno, 3 L. Riethof, 4 A_ van der Veken, 5 R- Scholtens, Poortu- gaal, 6. G. Verhoef, 7 H. Mijnsbergen, 8 B. J. van der Have. Nieuwelingen, 48 K.M. :1 H. Norbart in 1 uur 29 min, 43 sec. 2 R. den Otter, 3 B. Brandwijk, 4 A. Steehouwer, 5. G. Meerkerk, 6 S. Poldervaart, 7. J. Ruizeveldt, 8 P. Muil- Wijk, 9 N. Janssens. Beginnelingen 24 K.M.1 A. Vermeulen, 2 J. Groenendijk, 3. Kranendonk. Junioren 24 K.M.1 A. Delno, 2 A. Mudde, 3 H. Hordijk, 4 G. Lodewijks,"5 H. Geluk, 6 J. van Loon, 7 K. Schoonderwald, 8 Diep straten, 9 H. Koops. Totaal aantal deelnemers 72 renners. Gisteren heeft de Renner svereeniging Rotterdam een prestatierit voor A, B en C. klassers gehouden. De A klassers reden 80 K.M., de B en C klassers 60 K.M. De uitslag is A. Klas 1 C. Smits, 2 van Vluet, 3 Bloem, 4 Verheul. B. klas 1 Schutt, 2 Weezenbeek, 3 Lan- gerak, 4. Versteeg, 5 Taberet, 6 Rietveldt. C. Klas 1 Werner, 2 van Beek, 3 Merk. Gisteren heeft de Veteranenrennersclub Voorwaarts een trainingsrit over 70 K.M. ge houden. De uitslag luidt als volgt Een en twee waren J, van Dijk en A. Bra sem met 10 minuten voorsprong op 2 minu ten na ingeloopen door resp. v. d. Horst, G. Koopal, J- Schouten en v. d. Wetering. Het bestuur van bovengenoemde vereeni ging heeft een wijziging ondergaan, waar door het dagelijks bestuur thans als volgt is samengesteld G. de Koning, 1ste Voorzitter, W. C. Vellheuer, penningmeester en J. Bek jr., 1ste secretaris. Onder vrij groote belangstelling heeft de Rotterdamsche Rennersvereeniging Apollo gisteren een prestatierit gehouden op het traject van de kleine toer van Zuid-Holland, een afstand van 103 K.M. Hieraan hebben deelgenomen amateurs, nieuwelingen en be ginnelingen. De uitslagen luiden Amateurs 1. N. v. Tiggelen in 2 uur 57 min.; 3. A. Akelijen, 3. A. Trijsburg, 4 P. Wa terreus, 5 J. van Riel. Nieuwelingen 1 A. Zuiderent in 3 uur 18 min., 2. M. Kleyweg, 3 H. Kleyweg. De overige koppels hebben wegens het slechte weer opgegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2