MAANDAG 17 APRIL 1939 EXCELSIOR" JUBILEERT. Feestconcert ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan. ■JUBILÉ J- I- H- KAPTEYN. A. TH. J- VAN 'T HOFF f ICHTPEEST in rotterdamsche DIERGAARDE. JUBILEUM-OPERETTE FRITZ HIRSCH. „Eine Frühlingsreise mit dir". R.K. STUD. VEREEN. „SANCTUS LAURENTIUS". AANRIJDING. VREEMDELINGENVERKEER. TABAK MIJ. ARENDSBUBG. Winst bijna gehalveerd. PROPAGANDAHUIS. aanbesteding genie. BOUWGROND. VLAARDINGEN. R. K. KINDEROPERETTECLUB „GOUDSTERRETJE" HOEK VAN HOLLAND. IJSSELMONDE. R. K. STAATSPARTIJ. OVERSCHIE. CANDIDAATSTELLING VOOR DEN GEMEENTERAAD. felle brand. GRQSLIJ STSTEMMING VOOR GEMEENTERAAD. GEVONDEN VOORWERPEN. HILLEGERSBERG. LOOP DER BEVOLKING. GEVONDEN VOORWERPEN. BERGSCHENHOEK. SCHIEBROEK. JUBILEUM VEREENIGING VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING. BERKEL EN RODENRIJS. MAASSLUIS. 35 De Koninklijke Christelijke Oratoriumver- eeniging „Excelsior" te Botterdam bestaat dit jaar 70 jaar. Een respectabele levensduur, waarop ge let de prestaties en het streven naar het ge ven van goede muziek in verzorgde uitvoe ringen met dankbaarheid en voldoening kan worden teruggezien. En deze zeventigjarige is nog vol vitaliteit en levenskracht. Ze bloeide reeds toen de koorzang nog in vollen fleur was en de on verminderde belangstelling had van zingend Nederland. In dien tijd waren er in ons land tal van zangvereenigingen voor mannen- koor en gemengdkoor waar gestudeerden gezongen werd met volle ambitie. Waarvan de leden het als een voorrecht beschouwden er aan te mogen meewerken, voor wie zingen een levensbehoefte was en dikwijls het grootste genot en de eenige liefhebberij naast het dagelijksche werk. Er is sindsdien veel veranderd. De animo van zingen en muziekmaken heeft bij zeer velen plaats gemaakt voor andere vermaken en minder hoogsteande en minder verhef fende ontspanning- De jongere generatie en dan speciaal de mannelijke, voelt weinig meer voor zingenen Zang-vereenigingen. Zoo verdwenen vele van ouds bekende zangkoren met een gevestigde reputatie of bleven een kwijnend bestaan rekken, steunend op en in stand gehouden door „de oude garde", zonder ooit, door frisch bloed gesterkt, weer tot oude glorie te kunnen terugkeeren „Ecxelsior" heeft zich weten te handhaven. Ze heeft de vocale kunst met liefde en succes al de jaren van haar bestaan met eere ge diend. En dat ze nog springlevencj is, vol kracht en geestdrift, en tot bijzondere pres taties in staat Bewijst ze, door het 70-jarig bestaan, onder haar nieuwen, kundigen en voortvarenden dirigent Thomas Dusch, te herdenken op Vrijdag 21 April met een con cert, geheel aan Bruckner-werken gewijd: de groote F-moll Mis en het Te Deum. Dirigent, en leden hebben zich voor geen gemakkelijke taak gesteld om dit feest op de meest waardige wijze te vieren. Alleen reeds het feit, dat de F-moll Mis in studie werd genomen bewijst dit voldoende. Naast zijn eerste mis in D-moll (1864) en de E-moll mis (1866) is van de vocale werken, die Bruckner in zijn Linzer-jaren geschreven heeft van groote waarde zijn derde mis in F-moll voor koor, soli en orkest. Vele deelen roepen herinneringen op aan de toenmaals gebruikte kerkmuziek, maar deze grootsche compositie is eveneens vol origineele ideeën van een melodierijkdom, statigen bouw en ®en klankweelde, die haar tot iets geheel nieuws maakte, maar ook van een omvang, dat aan een liturgisch gebruik zoo goed als biet te denken was. Treffende schoonheden Zouden vele te memoreeren zijn. Het „Et in carnatus est" en „Benedictus" zijn van een hemelsche extase. Aangrijpend was de ge dachte van den meester om in de „Credo' het woord „Credo" steeds weer in markante accoorden bij de hoorders er in te hameren. In 1872 hoorde Bruckner deze miscompo- sitie in de Weener Augustijnerkerk, gezongen en. gespeeld door de beste krachten van het Hoftheater. „Dem Höchsten zur Verehrung geschrieben" schreef Bruckner, wollte ich das Werk zuerst in der Kirche aufführen. De Be- geisterung vonseiten der Künstler, sowohl als der übrigen Anhörer was beinahe namenlos." Deze F-moll mis is een machtig werk, van 'hoger waarde en beteekenis dan het in 1883- gecomponeerde, en zoo dikwijls uitge - voerde Te Deum Deze miscompositie is de laatste welke Bruckner geschreven heeft, hoewel hij daarna dog dertig jaar leefde. Er zijn redenen voor a&n te voeren, maar deze te memoreeren, zou ons te veel doen uitweiden. Ook in zijn vocale composities heeft de meester zijn groote hart en zuivere intenties uitgesproken en geuit in machtige hymnische extases en biddende devotie. In de beide uit te voeren werken spreekt de geniale kunste naar, de diepgeloovige en eenvoudige mensch, die de groote talenten hem geschonken op do eerste en voornaamste plaats aanwendde tot eer en lof van den Schepper, aan, zooals de opdracht luidde van zijn negende en laatste symphonie: „Aan den lieven God." G. Zaterdag was de heer J, I. H. Kapteyn laar verbonden als leeraar aan de am- Dachtsschool Tamboerstraat. Vele collega's 5^ oud-collega's zijn. hsin te zijnen huize tornen feiiciteeren. Door den heer van Fnsbergen zijn namens het personeel Tam boerstraat hartelijke woorden gesproken en ^erd hem een cadeau onder couvert over- haMigd. den ?ens het Personeel Beukelsdijk en van 1 Bond van Leeraren en Leeraressen bij O., sprak de heer w. de Groot, die sPeciaal ook nog dank zegde voor den ,,L' gedurende welken hij penningmeester v e afd. Rotterdam was. bloemstuk van de leeraren Beukels- J ?e afd- Rotterdam versierde de ka mer. ele teiegrammen en gelukwenschen had de jubilaris ontvangen. De Oificieele huldigjng werd besloten met een gezellig samenzijn in de zaal van ••Corner-House". r-^^erdag j.l. overleed te Rotterdam op rUlIb 82.^-7_:_ looftiid de he„„ A rr,u T van ,,82-jarigen leeftijd de heer A. Th. J. Gnu Hoff. oud-directeur der N.V. Stoom en Meelmolen v/h Gebr. van Beekum, Krasu Zeer bekende persoonlijkheid in direct s~ en beurskringen. Naast zijn bleeduUrsfunctie> die hij ruim 40 jaar be- bestuur't^s de heer van 't Hoff langen tijd van d" en van 1923—1928 voorzitter gr°ndige ^otterdamsche Korenbeurs. Zijn °nkremtu Vabkennis en algemeen erkende trad als ari?eid waren reden, dat hij op- schilien en 'ter in handels- en verdere ge- lege van ap ?Vendien lid was van het col- verdienstene*~**biters. Wegens zijn groote bii in IQir ,5edurende den oorlogstijd werd terdamsche K 6t 25"iarig bestaan der Rot- Ve£ee»iging benoemd!1"5 6616110 06261 Plaats ?n11C^gen bad op de R. K. begraaf- st°Uine j Crooswijk onder groote belang- 6 ae teraardebestelling plaats. Van ig den tuin Augustus tot 3 September zal in het jaarlüv3" de Rotterdamsche Diergaarde oksch zomerfeest worden gehouden. De bekende operette van Franz Léhar ,,Wo die Lerche singt," voor deze jubileum- gelegenheid herdoopt in „Eine Frühlings reise mit dir," waarmee weken lang in den Haag het 12%-jarig jubilé van Fritz Hirsch is herdacht, zal eindelijk einde dezer maand ook naar Rotterdam komen. Zooals bekend, vervult Frits Hirsch er een glansrol in. En ook Paul Harden, Walter Triebei, Equiraldo Salghini, Egon Karter zijn weer van de partij. Gretl Tüchler vervult de leeuwerikrol: comtesse Vilma is de jonge Weensche artiste Zelly Staffel, extra voor deze feestvoor- stellingen geëngageerd. Ook Ruth Rhoden, uit Praag, sinds kort aan het ensemble ver bonden, treedt weer op- Een drietal voorstellingen zullen gegeven worden en wel op Zaterdag 29 en Zondag 20 April, (middag en avond)- Het Bestuur van de R. K. Stud. Ver. Sanc- tus Laurentius" deelt mede, dat is overge gaan tot het benoemen van een Commissie tot Oprichting van een „Eigen Huis"- Het Ab. actiaat is gevestigd bij mej. C. T. Sluis, Beukelsdijk 34b, Rotterdam. Het Quaesto- raat is gevèstigd bij den heer H. Tromp, Maaskade 147a, Rotterdam, Giro No. 287840. Vrijdagavond is öp den Rijksweg onder de grens van IJsselmonde, een motorrijder aan gereden door een vrachtauto. De motorrijder J. Bambacht, een bewoner van Grondhee- rendijk, stond langs den weg zijn motor te repareeren. Daar er ter plaatse geen licht brandde bemerkte de chauffeur van de vrachtauto A. K. uit Bergschenhoek den motorrijder te laat op en een aanrijding was onvermijdelijk. B. werd tegen de straat ge slingerd en bleef bewusteloos liggen. Een toevallig passeefende dokter heeft de eerste hulp verleend en het slachtoffer daarop per auto naar zijn woning vervoerd. De verwon dingen zijn van dien aard, dat de mortor- rij der gistermorgen nog niet door de politie kon gehoord worden. In de maand Februari hebben hier ter stede vertoefd 6655 vreemdelingen tegen 6670 in Februari 1938. Het percentage buitenland- sche gasten in de hotels bedroeg 42,8, vorig jaar 42,2 pet. In het jaarverslag over 1937'33 van de Ta bak-Maatschappij Arendsburg wordt medege deeld, dat de tabaksoogst 1937 in netto-winst opleverde van 685.051 (v.j. 1-075.080). Oogst 1938 is gegroeid onder minder gunstige weers omstandigheden. De aanplant had van droogte te lijden. Kleinere partijen worden dan ook ver wacht, terwijl ons totaal naar Holland te ver schepen pakkenaantal zal bedragen 13.216 (15.600). In het boekjaar werden 4.115.731 halve kilo grammen rubberlicenties verbruikt (v. j- 4-049.788). Hiertegenover werden uitgevoerd 3-096.480 (3.568.508), droge crêpe-rubber 1.019.251 (v.j. 481.280), smoked sheets welke verkocht werden tegen gemiddeld 29.04 (v.j- 21-47) cents per halve kilogram op basis f.o.b- Belawan. De directie verwacht, dat de stan daardproductie voor 1939 minstens 6.790.188 h- k.g. (v. j.6.548-038) zal bedragen. Incl. dividend van de N-V. Cultuur Mij: „De Oostkust" en het te ontvanegn dividend van de Deli-Cultuur Mij. bedraagt het saldo-winst na reserveering voor verschillende belastingen 781-805 (v.j- 1.346.608). De directie heeft ge meend met het oog op de onzekere toestanden te beginnen met dit boekjaar een half procent berekend naar de opbrengst van de producten te moeten reserveeren op een speciale rekening „Reserve voor Bedrijfsrisico". Aan de reserve rekening wordt een bedrag van 100.000 gulden toegevoegd, waarna 58.671 op nieuwe reke ning werden overgebracht. Het vorige jaar werd de Reserve voor Rubberbelangen met 250.000 verhoogd. Voor de Parochie van het H. Hart is in de Van Oldenbarneveltstraat no. 83, hoek Tuindersstraat, een propagandahuis geopend, alwaar inlichtingen worden verstrekt voor de a.s. verkiezingen. Aldaar kan opgave ge daan worden van parochianen, welke door omstandigheden per auto naar de stembu- reaux moeten worden vervoerd. Vanwege de Genie is heden aanbesteed het maken van een gebouw te Waalsdorp. De laagste inschrijver was J. G. Mak te Rotterdam, voor 11.743. B. en W. doen het voorstel om in beginsel te besluiten tot verkoop aan de N. V. „Alexander VI" en de Vereeniging tot Be hartiging van de belangen der beambten van de N. V. Philips Gloeilampenfabriek te Eindhoven van perceelen bouwgrond aan den Pleinweg, groot respect. 1985 en 2780 c.A., tegen 26 per M.2 en op de verder overeengekomen voorwaarden. Donderdagavond gaf de R. K. Kinder-^ operetteclub in de zggj Harffiopie een uit stekend geslaagde opvoering Aan de operette „Goudsterretje". Het geheel stond onder leiding van mevr. Katfa. Verhoef fTorn, aan de vleugel mej. Annie Torn, met orkest begeleiding. In deze aardige operette maken we ken nis met deh Koning, die afstand van zijn troon wenscht te doen, zoodat zijn zoon, de prins, die thans 18 jaar is, kan opvolgen. Deze wil echter den troon verdienen en wenscht eerst een daad te verrichten. Na lang geaarzeld te hebben, verleent de Ko ning eindelijk toestemming, dat de Prins vertrekt. Deze gaat op reis met zijn page Almar en Fridolin, den tuindersjongen. Als zwervers verkleed, ontmoeten zij Ninette, het. boerenmeisje dat hun nachtverblijf wil geven, maar dat zij weigeren. De Ster en de Fee waarschuwen den Prins dan in een droom, dat hij de slangen in den héksengrot moet bestrijden. Een schaar kabouters zullen hem volgen. Bij de hek sen grot gekomen, ontzinkt den Prins de moed, dan komt echter Ninette, en beiden gaan zij den grot in- Als daarna Al maar en Fridolin bij den grot komen, weet Fridolin de heksen te misleiden, hij koopt een tooverdrank, waarvan de heksen drin ken, zoodat ze in zijn macht geraken- Als daarna de kabouters en dorpelingen komen, komen Ninette en de Prins uit den grot, de slang is gevangen en de heksen moeten deze zelf vertrappen. Met veel gejuich wordt de Prins thuis ontvangen, hij stelt zijn bruid voor, Ninette, het boerenmeisje- De Ster weet echter te vertellen, dat Ninette een geboren Prinses is, doch door een boschheks was weggevoerd- Niets staat nu het huwe lijk meer in den weg. De Prins en Ninette treden in het huwelijk, de Koning doet nu afstand, en de Prins neetat bezit van den troon. Er is groot feest, de hofhouding, het volk en de kabouters komen op, er wordt ge zongen en gedanst. Van het mooie spel der grooteren en het onbevangen spel der kleinen hebben de aan wezigen weer volop genoten. Mooie zang en aardige wijsjes, leuke cos- tuums en goedverzorgde tooneelaankleeding, alles was prachtig in orde- Van de speel sters noemen we W. Mattfjssen, als Koning, Janka Verhoeff als Ninette, Tr. v. d. Walle als de Koning en B. v. d. Linden, als Ko- ningin; Rjnj Groen als Almar, Mies Kuil als Fridolin, de tuindersjongen, Fr- v- Zwie ren, als tuinman en tenslotte B. de' Vette en T- v- Asten, resp. als de Ster en Fee. Voor de dames K. Verhoeff-Torn waren bloemen.- Pastoor y- d. Sman heeft na afloop met eeriige hartelijke woorden dank gebracht aan degenen, die hebben medegewerkt om dezen avond te doen slagen, in het bijzonder aan de speelsters en de dames van het be stuur. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Vrijdag 21 April a.s., des avonds te half acht. De agenda vermeldt: Voorstel van Burg. en Weth. tot het toe staan van een crediet voor het aanbrengen van een openbare verlichting aan den Schie- damschedijk; idem tot het vaststellen van eenige begrotingswijzigingen, dienst 1938; idem tot saneering van de binnenstad. R. K. VROUWENBOND De jaarlijksche feestuitvoering van den R- K. Vrouwenbond zal plaats hebben op Dinsdag 18 April a!s-, des avonds te 8 uur, in de zaal Harmonie. Opgevoerd wordt door de R- K- Tooneel- vereenigipg ,,Vobdel!' het stuk ,.De Privé- verpleegster". GEMEENTERAADSVERKIEZING. Voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing al hier heeft de Anti-Rev. Kiesvereeniging de volgende lijst samengesteld: 1. A. G. Bax; 2. A. van Rijn (aftr.); 3. J. L. Jonker; 4, 9. B. Verloop (aftr.);.5- P Donkersloot; 6. M. dè'Tléer (aftr.); 7. J. G. F. Torn; 8. D. Kwakkelstein; 9- Dr. E. J. Linzel; 10. M. van der Velden; II. D. van der Zwan. AANBESTEDING. Door den architect A. van den Berg Pz„ alhier, zal op Dinsdag 25 April a.s., worden aanbesteed het sloopen van drie panden aan de Hoogstraat, hoek Afrol, en het ter plaatse bouwen van een winkel met woning en kel der en twee bovenwoningen, voor rekening van den heer J. C. Fransen- Met den bouw dezer panden zal dit punt van de Hoogstraat een aanzienlijke verbe tering ondergaan. Het bestuur van de vereeniging tot ver betering der Volkshuisvesting (Patrimo- nium's Woningen) alhier zal op Donderdag 20 April a.s. des avonds te 7 uur in het kantoor der vereeniging 2e v. Leyden Gael- straat 57, ónder in Vlaardingen gevestigde patroons trachten aan te besteden het ver bouwen van 24 woningen in de Piet Hein- straat 'alhier CANDIDAATSTELLING GEMEENTERAAD. De candidaatstelling voor den Gemeente raad zal plaats hebben op Dinsdag 9 Mei a.s- Op dien dag kunnen van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 4 uur bij den voor zitter van het hoofdstembureau in eiken kieskring ter gemeente-secretarie lijsten van candidaten worden ingeleverd. VERKOCHTE GOEDEREN. Ten overstaan van notaris H. P. Dolk werden de volgende goederen verkocht: 1. Een dubbel pand aan de Havenstraat 74 en Smidsteeg 1. Geveild voor 1550. Af gemijnd op 1700. 2. Een dubbel pand aan de Westhaven- kade 23 en 24. Geveild voor 2900_ Afge mijnd op 3000. 3. Een Heerenhuis met tuin aan het Ver- ploegh Chassé-plein 6. Geveild voor 3850. Niet gemijnd. 4. Een woonhuis met tuin aan den Groe- neweg letter C. Geveild voor ƒ4200. Niet afgemijnd. 5. Een perceel tuinland gelegen aan het einde van de Vondelstraat, groot 2 h.a. 85 aren 90 c.a. Geveild voor 23.500. Daarop verkocht. POSTDUrVENVEREENIGING. De postduivenvereeniging „Keer Weer" hield een wedvlucht vanuit Gorcum, afstand 34 K.M. In concours stonden 183 vogels, wel ke om 9 uur in vrijheid werden gesteld. De aankomst was als volgt; 1 2 3 14 15 A. van Es; 4 16 25 C. Letterie; 5 90 10 A. J. Stam; 6 A. v. Brandwijk; 7 24 J. Mul; 8 38 39 H Snoek; 11 12 22 23 Gebr. Heinsius; 13 C. Hollenberg en Co.; 15 26 35 43 E. Zijdenbos; 17 18 J. Muller en Co.; 19 A. Sonneveld en Co; 20 21 H. Barg; 27 28 29 J de Goede; 30 34 J. G. Sey; 31 J Priem; 32 33 42 M. J. Heinsius; 36 B. Simon; 37 40 41 Gebr. van Brandwijk; 44 Jac. v. d. Berg; 46 J. Harloff Aankomst le duif 9.34.03 uur. Aankomst laatste duif 9.38.36 uur. VEREENIGING VOOR VEILIG VERKEEK. Alhier is opgericht een afdeeling Vlaardin gen van de vereeniging voor Veilig Verkeer aanvankelijk tellende 53 leden. Het bestuur bestaat uit de heeren Mr. J. Kroese, consul er A. N. w. B., voorzitter; D. van Heusden, secr. Dayer 1013; J. F. de Buck, inspecteur van politie, penningmeester; L. M. Bouman, G. C. Buys, A. Hoogerwerf, J Kamphorst P Pet Jr., R. v. d. Plas, W. Wagenaar, p' L Eibers. Tot eerevoorzitters werden benoemd de heeren M C. Siezen en J. Luyerink, resp. burgemeester van Vlaardingen en Vlaard. Ambacht. VERKEERSBEPALINGEN. In het belang van de vrijheid en veilig heid van het verkeer hebben Burg. en Weth. dezer gemeente bepaald le. dat- de Kerksteeg, de Werfsteeg, de Timmersteeg, de Peperstraat, de Watersteeg, de Dijksteeg, de Touwsteeg, de Blokmaker- steeg, de Kwakelsteeg, de Smidsteeg, en de 6e Bierslootsteeg tusschen Gedempte Bier- sloot en Kornelis Speelmanstraat, het Pad en de voetpaden gelegen op den Noordelijken berm van den Maassiuischen Dijk tusschen de Coöperatieve Taanderij en het Koffiehuis „De Romein", voor het verkeer in beide richtingen voor alle motorrijtuigen, rijwielen en andere rij- of voertuigen, rij- en trek dieren en vee gesloten zal zijn 2e. dat de volgende straten voor alle mo torrijtuigen, rijwielen en andere rij- en voer tuigen, rij- en trekdieren en vee gesloten zijn voor het verkeer in de daarbij aange geven richtingen: a. de Waalstraat tusschen Markt en Kui perstraat voor het verkeer in de richting van de Markt b. de Paterstraat voor het vekeer in de richting naar de Waalstraat c de Schoolstraat voor het verkeer in de richting naar het Westnieuwland d. de Ridderstraat voor het verkeer in de richting van het Weeshuisplein e. de Vetteoordskade voor het verkeer in de richting naar de Westhavenkade f. de Landstraat voor het verkeer in de richting naar de Vetteoordskade g. de Zomerstraat voor het verkeer in de richting naar de Landstraat; h. de Vleersteeg voor het verkeer in de richting naar de Smalle Havenstraat. Burgemeester en Wethouders hebben in het belang van de instandhouding en de bruikbaarheid van den Hofsingel en van ge deelten van den Binnensingel besloten den Hofsingel en de gedeelten van den Binnen singel, loopende van den Julianasingel tot het VerploeghChassé-plein en van het Ver- Ploegh Chassé-plein tot de Oosterstraat met uitzondering van het bestrate gedeelte van dien singel, verbindende de beide deelen van de Willem Beukelsz.straat, in te deelen in de wegenklasse B. (onttrekken aan het verkeer met zware motorrijtuigen). LOOP DER BEVOLKING. Het aantal inwoners dezer gemeente be droeg op 1 Januari j.l. 30695. Het vermeer derde door geboorten met 160, door vesti ging met 247, totaal 407. Het verminderde door overlijden met 67, door vertrek met 274, totaal 341. Totale vermeerdering over de eerste drie maanden van dit jaar 66. Aantal inwoners dezer gemeente op 1 April j.l. 30761. Vermeerdering in Maart 36. Aantal huwelijken in Maart 20. WERKLOOSHEID. Het aantal werkzoekenden, ingeschreven bii de Arbeidsbeurs alhier, bedraagt thans 1921. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand Maart 1939 werd aan het Postkantoor alhier op spaarbankboekjes, ingelegd 23.167.— en terugbetaald 28.061.57. j Dus minder ingelegd dan terugbetaald 4.894.57. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 19. GESLAAGD. Mel. W. A. Qualm te Vlaard.-Ambacht slaagde te Utredht voor het diploma Leerares .Stenografie „Groote", Ned. Taal. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Bastiaan, z. van A, Kop en M. Hofman, aan boord. Trijntje, d. van G. Visser en I. Kortland, le Maasboschstr. 44 William, z. van J. Borsboom en M. N. Qualm, Haydnstraat 61. ONDERTROUWD: L. Vons 23 j. VI. 2e Bierslootsteeg 18 en G. Brouwer 21 j. VI- Vet- teoordkade 78; J. H. A. Pijpers 29 ®r.~ dam, Taandërstraat 57a en D Bastwijer 25 VI. Twee Vriendenstraat 4; S. Vink 20 j. VI. Catstraat 8 en J. S. van Loon 19 j. VI. Vaartweg 96; A. Koudstaal 27 j. VI. Water leidingstraat lc en B. J- Holtrop 21 Hoek van Holland, Paviljoenstraat 49; L. C. t Hart 24 j. Maassluis, N. Kerkstraat 22 en H. van der Spek 22 j., VI. De Ruijterstraat 35. GEHUWD: G. J. van Tienen 23 j. en H. H. van Tienen 21 j.; L. A. Boeije 25 j. en W. K. Eibers 22 j.; P. van Eijk 21 j. en M. Langbroek 23 j.; J. Ommering 24 j. en H. Schenk 22 j. OVERLEDEN: J- van den Engel 93 j- wed. van J v. d. Schee, Dwarsbeekstraat 6; de Visser, Aaltje 69 j. echtgen. van M. van Zuuren Binnensingel 35. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Politiebureau, bril; Jan sen, Eendrachtstraat 88, bankbiljet; Gemeen- tereiniging, witte hond; van der Linden, Cronjéstraat 7, zilveren rammelaar; Ever- dingen, Huygensstraat 17, portemonnaie met inhoud en ceintuur; Stuifzand, Ged. Bier- sloot 4, zweep; Politiebureau, Vlaard. Am bacht, autoped: Raadhuisplein 3, heeren horloge (doublé); Baauwstraat 18, huissleu tel; Sportlaan 98, portemonnaie met inhoud; Nachtegaallaan 24, damesportemonnaie met inhoud. 'ARBEIDSBEURS. Op de Gem. Arbeidsbeurs staan van totaal 155 personen als werkzoekenden ingeschre ven. DUIVENSPORT. De Postduivenvereeniging Combinatie Westland zal volgende week aanvangen met de wedvuehten. Het inkorven geschiedt bij de heer de Zeeuw, Pr. Hendrikstraat alhier, terwijl het klokstellen zal plaats hebben bij den heer Vellekoop te 's-Gravenzande. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Adriana, d. v. A. v. Hazen-broek en P. Boskma Jouwert, z. v. T. Kamstra en M. M. Buitenman. Ondertrouwd; J. F. v. Wessel, 24 j. en M. v. Wilgenburg 22 j. P. van 't Riet 29 j. en C. S. F. v. d. Velden 27 j. J. A. Lekker- kerk 22 j. en G. RRuygrok 25 j. Overleden: J. Rozendaal 67 j., echtgen. v. P. A. Schurlo. Zaterdag hield in „Amicitia'" aan de Duyn- straat de plaatselijke afdeeling der R. K. Staatspartij de aangekondigde bijeenkomst met als spreker ir. L. J. M. Feber, wethou der te 's Gravenhage. De heer Feber sprak over „waarom het gaat". Hij gaf in duidelijke bewoordingen weer, dat alle R.K. zich aaneen dienen te sluiten. Men diene niet te letten op het kleine aantal te IJsselmonde. Van een kleine maar vastberaden gemeenschap kan groote invloed uitgaan. Wij hebben gezien,wat liberalisme ons gebracht heeft met zijn „vrijheid, gelijkheid en broederschap". Wij zien dagelijks wat het communisme en nat. socialisme ons bren gen. Nu reeds bij de Prov. Statenverkiezin gen kunnen wij onzen invloed aanwenden om te krijgen die vertegenwoordigers, die kunnen opkomen voor onze katholieke idee. Noch de communisten en S.D.A.P., noch de N.S.B. willen eigenlijk onzen ondergang, bewust als zij zijn, dat met onzen ondergang of ons uit elkaar vallen in Nederland, de chaos zou heerschen. In de vergadering werd nog het reglement vastgesteld. RAADSVERKIEZINGEN. De groslijst van de Staatk. Geref. Partij voor de raadsverkiezingen is als volgt samen gesteld: 1. J. P. Onderliriden; 2. A. Kreuk; A. A. Salij. De groslijst van de A. R. Partij-Dorp luidt als volgt: 1. C. van Rij (aftr.): 2. A. Luijen- dijk (aftr.); 3. P. J. Malade; 4. T. Bontenbal; 5. A. U. van Grevenstein; 6. H. J. van Riet schoten; 7 P. J. van der Leer; 8 P. Lodder. BEBOUWDE KOMMEN. Momenteel bestaan in de gemeente een vijftal bebouwde kommen. Het ligt in de be doeling deze bebouwde kommen bij het nieuwe uitbreidingsplan-niet. langer te hand haven met uitzondering van die voor de kom der gemeente het z.g. öude Dorp. Van de zijde van Volksgezondheid zijn bezwaren gemaakt tegen de steeds voortschrijdende bebouwing langs de dijken. Opgemerkt wordt echter, dat de dijken nu nagenoeg zijn volgebouwd en den laatsten tijd meestal wordt gebouwd ih nieuwe centra als het Zo merland en plan „Oost". GEEN R. K. IN HET BURGERLIJK ARMBESTUUR. In verband met de van Katholieke zijde gevoerde actie tot opnemen van een Katho liek in het Burgerlijk Armbestuur kan worden medegedeeld, dat de gemeente daar toe, opadvies van dit Bestuur zelfs nog niet zal overgaan. Het is bekend, dat van Katho lieke zijde den laatsten tijd wordt aange drongen öp het opnemèn van Katholieken ln de diverse besturen, vereenigingen en Crisis- Comité's. Gisteren, is de voorstemming gehouden ter vaststelling van de volgorde der candidaten op de lijst der R. K. Staatspartij voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing. De uitslag der stemming was als volgt: 1. A. A. Hegge, 2. J. p. Manschot, 3. M. J. Horbach, 4. F. J. Odijk, 5. W. J. v. d. Zon, 6. Th. L; Mï de Greeve. In den afgeloopen nacht is door tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan in het perceel Neel Gijsenstraat 13. In dit beneden huis woont de verzekeringsagent P. van Kla veren met zijn gezin. De heer van K. en 2ijn echtgenoote werden omstreeks kwart over twee wakker door het hoesten van hun twee jarig dochtertje, en toen zij opstonden wer den #ij ,g9$r£9r, dateer in de achterkamer bij den schoorsteen, brand was. opts taan. In aller ijl verlieten zij hun woning aan de achter-' zijde en waarschuwden de buren en de brandweer. De brandweer greep krachtda dig in en wist daardoor te verhoeden, dat het geheele blok huizen, waarin het brandende huis lag en dat ernstig door de vlammen werd bedreigd, door het vuur werd aange tast. Wel sloegen de vlammen naar het bovenhuis, bewoond door de familie van H. over. Een gedeelte van haar inboedel werd een proói der vlammen en ook de water schade was hier groot. Het huis van de familie van K. brandde geheel uit. Na ruim drie kwartier had de brandweer, onder leiding van opperbrandmeester J. J. de Lange het vuur bedwongen. De nablus- sching duurde echter nog tot vanmorgen half elf. - JUBILÉ. Zaterdag herdacht de heer C. Botschuyver den dag, dat hij voor 25 jaar als vertegen woordiger in dienst trad bij de N.V. Glim- fabriek te Overschie. Op het feestelijk ver sierde privékantoor werd den jubilaris onder een hartelijke toespraak -door den directeur, Dr. ir- L. G. Versteege, een.gou den horloge en een geschenk onder couvert ter hand gesteld, terwijl hem, bij monde van den procuratiehouder, den heer H. Klyn, namens den binnendienst een boekenkast werd aangeboden. Tenslott.e werd nog het woord gevoerd door den heer Yark namens het reizigerspersoneel! Ook van verschillende andere zijden ont ving de heer Botschuyver nog vele bewijzen van belangstelling. Na -afloop der officieele huldiging werd het jubileum verder in huiselijken kring ge vierd. i' Nadat burgemeester Dhont, dr. Albronda en de-heer v. d. Kraan hun dank hadden betuigd, werd nog het woord gevoerd door den heer van Nieuwenhuizen, namens de Federatie van Ziekenhuisverpleging in Ne derland, den heer J. Seriier uit Hillegers- berg namens het Streekverband „Beneden Maas", den heer M. J. Jansen namens de vereeniging voor Ziekenhuisverpleging te Hillegersberg en den heer N. J. v. d. Valk namens de vereeniging „Het Groene Kruis te Hillegersberg en Schiebroek. Hierna volgde een zeer druk bezochte re-' ceptie. Talrijke bloemstukken kwamen in. Bij de gisteren gehouden groslijststem ming voor den gemeenteraad is het navol gende resultaat bereikt: 1. A. J. van Lies hout, 2V S. M. Bosman, 3. C. B. Th. Vermeu len, 4. J. Nan, 5. A. J. M. van den Steene, 6. F. A. R. Steens. In het bureau van politie, Ringdijk, zijn in deze week de volgende gevonden voor werpen gedeponeerd: 1 zwarte damescein- fuur; een huissleutel met de letters B.K.S.; een blauwe ceintuur zonder gesp; opgevan gen 1 zwart hondje met gele vlekjes. Op 1 Maart j.l. telde de gemeente 22.492 inwoners, n.l. 10.754 mannen en 11.738 vrou wen. De bevolking vermeerderde dn Maart met 44 personen (24 mannen en 20 vrouwen) zoodat er op 1 April 22.536 inwoners in het Bevolkingsregister waren ingeschreven. Aan het bureau van Politie, Straatweg 138, zijn in de afgeloopen week de volgende ge vonden voorwerpen gedeponeerd: 1 zwarte portemonnaie met inhoud; 1 groene dames handschoen; 1 rubber voet-knierust voor mo torrijwiel; 1 bril; T blauwe ceintuur; 1 huis sleutel; 1 handschoen; 1 witte en 1 zwarte rozenkrans. Bij vinders zijn te bekomen: 1 sleutel, L. de Melker, Julianalaan 61b, I muntbiljet 10, van Gent, Van Lennepstr. 17b, Rotterdam; nummerplaat van auto H 88723, H-oyledesingel 41; nikkelen heeren laan 1; 1 sleutel in etui, van B. M. B.-auto, Stam, Kerstant van den Berge! aan 27a; 1 Swan-vulpenhouder, Ahsman, Villeneuvesin- gel 12; 1 rijwielbelastingmerk, Coenraads, Berglaan 82a; 1 vulpotlood, Tol, Hoofdweg 201; 1 heerenpolshórloge, T. ten Hofstede, Beukelsweg 91, Rotterdam; 1 dameshorloge, Juliana van Stotbergla-an 74, Hillegersberg; 1 riem met 4 sleutels, Gorzeman, Kootsdhe Kade 26; 1 zakje met knikkers, H. Slof, Berg laan 103; 1 Lipssleutel No. 20, Spaan, Klei weg 76; gouden kinder-armband, de Heer, Linker Rottekade 48; 1 kam in etui, Blan ker, Dahliastraat 27; 1 rijzweepje, IJzerman, Ha-gedoornstr. 10b; 1 belastingmerk, van den? Valk, Kleiweg 173; dameshorloge, A. Keizer, Dorpsstraat 106. Opgevangen: 2 pinken, bij W. Baas, Hoofdweg 327; 1 fox terrier met halsband en riem, mevr. Cikot, Burg, da Villeneuvesingel 44. De vereeniging voor ziekenhuisverpleging herdacht Vrijdag het feit, dat 12 jaar ge leden tot oprichting werd besloten.," Dit feit is gistermiddag met een feestelijke bijeen komst in gebouiw .Arcadia"" herdacht, ge volgd door een zeer druk bezochte receptie. Om 3 uur waren vele autoriteiten, afge vaardigden van bevriende organisaties 'bijeen, toen de. voorzitter, wethouder A. J. van Lies hout allen verwelkomde, in zonderheid bur gemeester Dhont, dr. J. Albronda, 't voltallige bestuur van den dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon en anderen. Spr. zeide dankbaar te zijn voor de groo te belangstelling die de vereeniging steeds van de zijde der burgerij hééft mogen onder vinden en wees op het zegenrijke werk der vereeniging voor de Schiebroeksche ingeze tenen gedurende de afgeloopen 12% jaar. Spr. noemde burg. Dhont den medisch adv., dr. Albronda en den penningmeester-admini strateur W. v. d. Kraan, die de vereeniging hebbe opgericht en steeds al hun krachten hebben gegeven tot den uitbouw der veree niging, waarvoor hij hen, niiet alleen namens het bestuur, doch mede namens allen leden huldigde. Hierna voerde de heer Vroland het woprd, die het bestuur nament de leden dank bracht vooü verrichten-arbeid! en ;aan de drie leden van het bestuur, die gelijktijdig jubileerde, n.l. dr. Albronda, burgemeester Dhont en de heer v. d. Kraan een fraai schemerlampje aanbood. WEDVLUCHT. De uitslag wedvlucht Postduiven Ver. .Hoekschen Post" van uit Geldermalsen (af stand 55 K.M.) luidt als volgt: 1 9 Noorder- meer Buijs; 2 3 5 7 11 Koole; 4 Dekker; 8 Hellemons 8 10 12 13 Duivenstein; 14 15 Oranje, le overduif Hellemons_ Duiven los 10.30 uur, aankomst eerste duif 11.31.40 uur. VERKIEZING GEMEENTERAAD. Door B. en W. is de stemming voor de gemeenteraad vastgesteld op 14 Juni a.s. GEMEENTETERREIN. Nadat de eerste inschrijving geen resul taat gehad heeft, is door B.enW. een tweede inschrijving gehouden, voor verhuring van het gemeenteterrein aan de Westersingel. Het terrein is verhuurd aan J. v. d. Ende. GROSLIJSTSTEMMING GEMEENTERAAD. Zondag had de groslijststemming plaats voor de Gemeenteraadsverkiezing. Aan de stemming hebben deelgenomen 192 leden. Door de overgroote meerderheid werd het uitgebrachte politiek advies gevolgd, slechts de nummers 11 en 12 verwisselden van plaats, zoodat de officieele lijst er thans als volgt uitziet: 1. P. B. v. d. Burg; 2. L. C. Schinkel; 3. L. H. v. Rijn; 4. A. Overdevest; 5. A. Th. Hijdra; 6. A. Loeffen; 7. Th. v. Es; 8. M. Bolleboom; 9 J. W. Maree; 10. J. v. d. Bulk} 11. Jac. Greeve Gziu; 12. C. v. Rutten. ZWEMVEREENIGING. In de gehouden algemeene vergadering van de Zwemvereeniging werd de begrooting voor het a.s. jaar behandeld en goedgekeurd tot een bedrag van inkomsten en uitgaven van f 1200. De indeeling der zwemtijden werd vast gesteld als vorig jaar. Besloten werd het bedrag lidmaatschap der vereeniging in min dering te brengen op een eventueel te nemen zwemabonnement. Tot leden der kascommis- sie werden benoemd de heeren G. Nederpelt en A. Vermeer. Vervolgens had een uitvoe rige bespreking plaats over een eventueel op te richten zwemclub. Door eenige leden werd op zich genomen te trachten tot op richting van eën aparte zwemclub te komen. Medegedeeld werd, dat door het bestuur wederom tot badmeester voor het a.s. sei zoen is benoemd de heer J. Wessels te Rot terdam. De opening van het bad zal 15 Mei a.s. plaats hebben. STATENVERKIEZING. Zij, die voor vervoer van zieken en ouden van dagen naar de stembureaux op Woensdag a.s. gebruik wenschen te maken van een auto, gelieven zich te wenden tot het secre tariaat der R.K. Staatspartij, Fenacoliuslaan 20. Ook huismoeders, die terwijl zij haar stemplicht gaan vervullen, hulp in de huis houding noodig hebben, kunnen deze hplp ;aan het genoemde secretariaat aanvragen. KEURING VAN TREKHONDEN. B. en W. maken bekend, dat op 28 en 29 dezer een algemeene keuring en herkeuring van trekhonden zal plaats hebben.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3