HALF-UURDIENST OP HET MIDDENNET. «Liiiï WERELD WERKLOOSHEID. Grepen uit de nieuwe dienstregeling. Bescheiden verbetering sinds het vorige jaar. yrg II U i lls I WOENSDAG 26 APRIL 1939 Het spoorboekje heeft een ander uiterlijk gekregen. HILVERSUM KRIJGT ZIJN VLIEGVELD. „Gooi" nog dit jaar in gebruik. NIEUWE BOERDERIJEN IN DE WIERINGERMEER. Dit najaar nog 48 „plaatsen" beschikbaar. De veiligheidsmaatregelen der regeering. Interpellatie - de Visser toegestaan. TET OVERLIJDEN VAN DEN DEENSCHEN GEZANT. f Ér L S» - .11 Jg| CHAMBERLAIN LUNCHT BIJ DEN NEDERLANDSCHEN GEZANT. ARTIKEL 177. DRIEMAANDELIJKSCHE STATISTIEK. DE JUWEELENDIEFSTALLEN. TREK VAN NEDERLANDSCHE VLEERMUIZEN. VLIEGBREVET M. LUCHT VERDEDIGINGSFONDS. OP 15 Mei gaat de Zomerdienst regeling 1939 in. De belangrijkste wijziging, die het publiek bemerken zal, is de invoering van een half-uur dienst op 't midden- net, waardoor een groot aantal ver bindingen en aansluitingen verbeterd werd. „Klachten zullen er natuurlijk wel altijd blijven, zoolang al het menschelijke onvol maakt zal blijven". Zóó ongeveer leidde de heer Giesberger, den zomerdienst 1939 op de traditioneele persconferentie in. En hij voegde daar aan toe, dat het reizend publiek over het algemeen het systeem van groote regelmaat waardeert. „Wij beschikken over een apparatuur, die deze meening wettigt. We hadden de resultaten wel gaarne wat grooter gezien, maar financieel zijn we niet teruggeloopen." De klachten, die de Spoorwegen bereikten, vallen in twee catagorieën uiteen; daar zijn eerst de particuliere, van meneer A., die op dat of dat tijdstip wil vertrekken en geen trein gereed vindt staan; deze klachten zul len er wel altijd blijven. Vervolgens zijn er de klachten over de aansluitingen. Dit punt laat natuurlijk ook in de nieuwe dienstrege ling hier en daar nog wel iets te wenschen over. Voert men de frequentie der treinen op, dan wordt het vraagstuk der aansluitingen belangrijk eenvoudiger en bij een kwartiers- dienst bestaat het vraagstuk zelfs niet meer. De uitvoering van den halfuursdienst op het zoogenaamde middennet, dat is op de geëlectrificeerde baanvakken Amsterdam Arnhem en Rotterdam/MaasDen Haag SS —UtrechtEindhoven, ingaande 15 Mei e.k. maakt, dat op verschillende aansluitingssta tions, de aansluitingen belangrijk worden verbeterd. Te 's-Hertogenbosch zijn thans de overgan gen van de treinen van de richting Nijmegen op die naar Utrecht 30 minuten, deze wor den met 15 Mei teruggebracht op 5 minuten, terwijl de overgangen van de treinen van Utrecht op die naar Nijmegen van 31 minu ten worden teruggebracht op 5 minuten. De aansluitingen van en naar de Langstraat naar en van Eindhoven worden eveneens bedui dend beter. Alleen de stoomsneltreinen Am sterdamMaastricht v.v. hadden een goede aansluiting op de Langstraat, maar als regel waren de overgangen ongeveer drie kwar tier, deze worden thans een kwartier of min der. Voor de stations tusschen EdeWagenin- gen en Arnhem waren te Ede de overgangen van de treinen komende van Utrecht op die komende van Amersfoort 45 minuten en in omgekeerde richting 40 minuten, deze wor den door de invoering van den halfuursdienst 15 en 16 minuten. Te Utrecht hadden de dieselelectrische trei nen van Groningen en Twente een overgang van 51 minuten op die naar de richting Gel- dermalsen, deze worden 15 minuten, terwijl de treinen komende van de richting Gelder- malsen op die naar Groningen en Twente een overgang hadden van 46 minuten en deze wordt 16 minuten. Ook te Amsterdam C.S. worden verschil lende aansluitingen belangrijk verbeterd. In het bijzonder wordt er de aandacht op gevestigd, dat in den vervolge te Amsterdam C.S. wordt geacht aansluiting te bestaan tus schen twee treinen indien de overgangstijd tenminste 7 minuten bedraagt, in de thans geldende dienstregeling was dit 8 minuten. Ook naar en van de richting Zaandam wor den nieuwe aansluitingen verkregen. Gevolgen van den halfuur- dienst. Het voornaamste in de nieuwe dienstrege ling is de halfuurdienst op het middennet. Dit had echter op de indeeling ver-strek kende gevolgen. In verband daarmede moesten b.v. de doorgaande stoom-sneltreinen van Amster dam over Utrecht en Eindhoven naar Maas tricht en terug komen te vervallen. Deze verbindingen worden tot en van Eindhoven bediend door de electrische treinen. Te Eindhoven moet worden overgestapt op een van de sneltreinen van en naar de rich ting Dordrecht, welke thans inplaats van naa° en van Venlo, naar en van Maastricht zullen loopen. Daardoor wordt tevens de reisduur van Amsterdam C.S. tot Maastricht met 11 minuten en in omgekeerde richting met 8 minuten bekort. Verbindingen met Groningen en Twente. Door de invoering van den halfuurdienst zijn de dieselelectrische treinen van en naar Groningen en Twente gering gewijzigd. Deze loopen op het baanvak den Haag S.S.Rot terdam Maas—Utrecht in de dienstregeling van de electrische treinen, waarbij nog dient te worden vermeld, dat in den middag op werkdagen trein 124 thans Groningen V. 15.14 wordt gewijzigd van dieselelectrische trein in stoomtrein. Het vertrek van Gro ningen wordt 15.00. In plaats daarvan wordt trein 125, welke om 16.00 van Groningen ver trekt gewijzigd in een dieselelectrische trein Groningen V. 16.20. De dieselelectrische trein 324, die thans van Enschedé vertrekt om 15.31 uur wordt eveneens op werkdagen gewijzigd in een stoomtrein en vertrekt in het vervolg van daar te 15.20 uur. In plaats daarvan wordt trein 326 (Enschedé v. 16.20) gewijzigd in een dieselelecrische trein, welke van En schede vertrekt te 6.31. Op Zaterdagen rijdt de Dieselelectrische trein 123 (Amsterdam C.S- v. 15.17) als stoomtrein en vertrekt op die dagen van Amsterdam C.S. ten 15.00 en stoomtrein 325 Amsterdam C.S. v. 16.00 als dieselelectrische Een rij Diesel-electr.-treinen in 't gelid. trein. Het vertrek op Zaterdagen wordt dan 16.17. Op Zaterdagen rijdt de dieselelectrische trein 323 den Haag S.S. v. 14.45 en Rotterdam Maas v. 14.53 als stoomtrein, de vertrektijden zijn dan resp. 14.24 en 14.32, terwijl op die dagen de stoomtrein 125 den Haag S.S. v. 15.24 en Rotterdam Maas v. 15.32 als diesel electrische trein gereden wordt, de vertrek tijden zijn dan resp. 15.45 en 15.53. Trein 302 EM Enschedé v. 6.37 eindigt te Amersfoort. Door het latere vertrek van En schedé is doorvoer naar Amsterdam C.S. in verband met den loop der forensentreinen niet meer mogelijk. Door overstappen te Amersfoort wordt Amsterdam C.S. ten 9.02 bereikt. „Bereidt u maar voor op ingezonden stuk ken, heeren" voegde de heer Giesberger laconiek aan deze mededeeling toe. Betere verbindingen voor Zeeland. Van de nieuwe treinen, die zijn ingelegd, profiteert op de eerste plaats Zeeland. De Spoorwegen hebben gepoogd, deze provincie eenige treinen te geven, die speciaal gunstig liggen voor het beursverkeer naar Rotter dam en naar Amsterdam. Zoo krijgt Zeeland o.a. een paar directe treinen met doorgaande rijtuigen VlissingenAmsterdam C.S. en te rug en wel trein 410 Vlissingen v. 10.50, Roo sendaal A 12.00, Rotterdam D.P. A 12.54, den Haag H.S. A 13.18, Amsterdam C.S. A 14.11. Te Roosendaal krijgt deze trein aansluiting aan den eveneens nieuw ingelegden trein 221, Roosendaal v. 12.06, 's Hertogenbosch A 13.08, welke hier aansluit aan .den electri- schen trein 638, Utrecht C.S. A 13.52. Trein 443 Amsterdam C S. V 15.50, den Haag H.S. v. 16.50, Rotterdam D.P. v. 17.18, Roosendaal v. 18.12 en Vlissingen A 19.25. Deze trein heeft te Roosendaal aansluiting van den van Groningen en Leeuwarden ko menden trein 220 Roosendaal A. 17.54. Nieuw werd ook ingelegd trein 792 's Her togenbosch V 15.52, Roosendaal A 16.54. Te 's Hertogenbosch heeft deze trein aanslui ting van trein 641 van Utrecht (v. 15.10) en te Roosendaal op trein 415 (v. 17.00) naar Vlissingen (A 1813). Door het inleggen van den nieuwen snel trein 443 werd de bestaande stoptrein 3027 een uur later gelegd. Deze vertrekt in den vervolge van Roosendaal te 19.00, waardoor een nieuwe verbinding met Zeeland tot stand komt, van de richting Dordrecht, met trein 1111 Amsterdam C.S. v. 16.58, den Haag H.S. v 17,32, Rotterdam D.P. v. 17.55 Dordrecht A 18.16 en vandaar met trein 3027 Dordrecht v. 18.26 Vlissingen A 20.28. Trein 3027 heeft te Roosendaal eveneens aansluiting van de richting 's Hertogenbosch met trein 794, Roosendaal A 18.54. Veerdiensten over het IJsselmeer. Ook het aantal veerdiensten over het IJs selmeer werd gewijzigd en van 3 paar op 4 paar gebracht. De klacht van Friesland was: „je hebt nu die treinen en veerdiensten wel ingelegd, maar die liggen op een tijdstip, dat wij er geen nut van hebben". De eerste boottrein vertrekt nu uit Am sterdam C.S. te 5.43 en van Alkmaar ten 5.51 en komt reeds te 8.47 te Leeuwarden aan. De eerste boottrein van Leeuwarden gaat vertrekken om 6.10 en is te Amsterdam C.S. aan te 9.15 en te Alkmaar ten 9.04. De laatste boottrein vertrekt van Amster- dag C.S. te 1943 (thans 17.43) en komt te Leeuwarden aan te 22.47. -In omgekeerde richting vertrekt de laatste boottrein uit Leeuwarden om 20.10 (thans 18.10) en komt te Amsterdam C.S. aan te 23.15- De beide tusschenliggende diensten ver trekken van Amsterdam C.S. ten 10.43 (Leeuwarden A 13.47) en 1543 (Leeuwar den A 18.47) en van Leeuwarden 11.10 (Am sterdam C.S. A 14.15) en 16.10 (Amsterdam CS A 19-15)* Tusschen Leeuwarden en Groningen wer den enkele sneldiensten ingelegd en om tegemoet te komen aan den wensch naar snelle treinen naar het Westen, gaan de treinen 204 en 206 tusschen Leeuwarden en Meppel doorrijden te Grouw-Imsum, Ak- krum en Wolvega en worden daardoor 9 minuten versneld. De dienstregeling op de lijn Scheveningen Kurhaus—den Haag H S.—Rotterdam—Hof plein is wederom geheel herzien. De geringe toename van het aantal reizigers op de tuB- schenstations wettigt niet het handhaven van het in het vorig jaar ingevoerde systeem van 3 stoptreinen per uur en het buiten de forensen uren vervallen van de sneltreinen. Deze dienst is geen succes gebleken. Thans worden buiten de forensenuren in beide richtingen ingevoerd een uurdienst van sneltreinen, een uur dienst van semi- sneltrelnen en een uurdienst van stoptrei nen aan alle stations stoppende. Tusschen de eindpunten blijft dus de 20 minuten dienst gehandhaafd. Voor een aantal stations wordt de reisge legenheid door uitbreiding van het aantal stoppingen belangrijk verbeterd; voor som mige moest in verband met het geringe ge bruik dat van de gegeven stoppingen werd gemaakt dit aantal worden verminderd, ter wijl te Wychen en Ravenstein alle reizigers treinen gaan doorrijden, omdat voor de stoppingen de daarvoor benoodigde tijd niet meer beschikbaar is. Ook in de dienstregeling van een aantal internationale treinen werden belangrijke wijzigingen gebracht. Het spoorboekje. Het nieuwe spoorboekje heeft ook eenige ingrijpende wijzigingen ondergaan. Aller eerst is de dienstregeling der bussen niet meer opgenomen. Dezen zomer zal 't publiek het nog met de regionale dienstregelingen moe- Naar wjj vernemen, zal nog in den loop van dit jaar het vliegveld „Gooi" te Hilver sum, nabij de Loosdrechtsche plassen, in ge bruik genomen worden. In verband hiermede heeft de Utrechtsche aeroclub in haar vergadering van 20 dezer een besluit genomen van verstrekkenden aard. Met ingang van dien datum heeft de club als zoodanig nl. opgehouden te bestaan, terwijl daartegenover, in overleg met de groep, die het vliegveld „Gooi" tot stand bracht, is besloten tot de oprichting van een Gooisch-Stlchtsche aeroclub. In het Gooi is hiervoor reeds een belangrijke kern van .a- spirantleden bijeengebracht, terwijl uit de leden van de Utrechtsche aeroclub het Stichtsche aandeel in de nieuwe club wordt gerecrufeerd. Een voorloopig bestuur werd amengesteld, bestaande uit de heeren K. de Geus van den Heuvel, P. Verschuyl jr. (secretaris-penning meester), H. Th. van Marken, O. C. baron Taets van Amerongen, welke laatste de Stichtsche groep vertegenwoordigt. Het veld, waar een groot clubgebouw wordt opgericht, is gelegen aan den zg. Nood weg, die de Hollandsche Rading met Loos- drecht verbindt. Thans is dit nog een grint weg, doch in verband met het vliegveld wordt dit dezer dagen een zes meter breede betonweg. Deze weg zal over korten tijd bij de Hollandsche Rading een directe aanslui ting krijgen op den aan te leggen nieuwen secundairen weg UtrechtHilversum, zoodat dan het vliegveld „Gooi" uit Utrecht-cen trum in tien minuten bereikbaar is. De officieele opening zal waarschijnlijk in Augustus a.s. plaats vinden. Met ingang van 1 November a.s. wordt in de Wieringermeer opnieuw een aantal boer derijen verpacht, welke bijna het laatste be schikbare terrein in dit nieuwe land beslaan. De uitgifte zal ditmaal bestaan uit 48 boer derijen, n.l. 25 akkerbouw, 21 gemengde- en 2 weidebedrijven met een totale oppervlakte van ongeveer 1600 H.A. Tot heden is in de Wieringermeer verpacht een oppervlakte van 11.750 H.A. Daarop bevinden zich 268 boerderijen met een ge zamenlijke oppervlakte van 10.800 H.A., terwijl het resteerende gedeelte is uitgege ven als onbehuisd land, gedeeltelijk voor uit breiding van het bedrijf van in randgemeen ten wonende landbouwers, gedeeltelijk voor de uitoefening van den groven tuinbouw. Dit voorjaar zijn, met ingang van 1 No vember 1939, in pacht aangeboden: 18 kleine gemengde bedrijfjes, bestemd voor landar beiders, die aan het in cultuur brengen vam, de Wieringermeer hebben medegewerkt én een 28-tal gemengde akkerbouw-tuinbouw- bedrijfjes, bestemd voor tuinbouwers in de noodlijdende tuinbouwstreken in Noord-Hol- land) te zamen ter oppervlakte van 460 H.A.' Voorts is een opervlakte van 1000 H.A. aangewezen voor blijvende staatsexploi tatie. In 1940 zal nog een oppervlakte van pl.m. 2500 H.A. worden verpacht en daarmede zal de geheele Wieringermeer dan haar bestem ming hebben verkregen. Dan zal de uitgifte van Zuiderzeegronden moeten worden onder broken tot het tijdstip, waarop de gronden in den nu nog droog te leggen Noord-Oost polder kunnen worden verpacht. De belangstelling voor de nieuwe bedrij ven is ook thans zeer groot. Reeds hebben zich enkele honderden candidaten, die in vorige jaren moesten worden teleurge steld, opgegeven, terwijl zich ook vele nieu' we gegadigden voor een bedrijf bij de direc tie van de Wieringermeer, aan het domein kantoor te Slootdorp hebben aangemeld. Door de gunstige bedrijfsuitkomsten van de vorige jare wordt de belangstelling voor het pachten van een boerderij in de Wierin germeer steeds grooter. De pachtsommen zijn zoo gesteld, dat een flinke landbouwer met ijver, toewijding en kennis er kan komen, mits hij over voldoende bedrijfskapitaal, het welk wordt gesteld op 300 per H.A., de be schikking heeft. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag het verzoek van den heer De Visser (Comm.) om verlof tot het richten van vragen aan de regeering, naar aanleiding van de genomen maatregelen en het door haar gevoerde be leid in verband met den huidlgen interna tionalen toestand, toegestaan. De interpellatie zal worden gehouden op een nader te bepalen dag. De vragen zullen worden gesteld aan den minister van Bui- tenlandsche Zaken. ten doen, maar in Oct. a s. verschijnt een landelijke busgids, uitgegeven door de Ned. Vereeniging voor Tram en Auto transport diensten, den Ned. Bond van Autobusonder nemers en den B.B.H. De inlichtingen voor de reizigers, die uit voerig en weinig aantrekkelijk waren, zijn nu wat smakelijker opgediend en Joop Gee- sink teekende er eenige geestige illustraties voor. Los en gratis bij het boekje wordt een bijlage gegeven: „Wat kost die reis?" be rekend van veertig van de Nederlandsche stations. Vervallen uit het spoorboekje zijn nu ook de uitdrukkingen „heen" en „terug", om tegemoet te komen aan de grieven van den man, die bezwaren maakt als deze: „als ik 's morgens naar mijn kantoor ga, reis ik „heen". Maar jullie, spoorwegen, zeggen: neen, meneer, u reist „terug!" In plaats daar van ia op het kaartje met pijltjes een rich ting A aangegeven. Wil men tegen de pijltjes in reizen, dan zoekt men in tabel richting-B. Jitvaartdienst in de kerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad te Den Haag. Hedenmorgen heeft de Pauselijke Inter nuntius, Zijne Exc. mgr. Paolo Giobbe, in de kerk van O.L. Vrouw van Goeden Raad te s-Gravenhage een H. Mis van Requiem op gedragen als uitvaartdienst voor den over leden Deenschen gezant bij ons Hof, Zijn Exc. Harald de Scavenius. Het stoffelijk overschot van den gezant stond voor in de kerk bij het priesterkoor opgebaard. De lijkbaar was gedekt met de onderscheidingsteekenen van den overle dene, terwijl aan den voet van de baar een kruis van witte bloemen was neergelegd. Onder de H. Mis, die door den Pauselijken Internuntius gelezen werd, zong het zang koor onder leiding van den heer Willem van Meel eenige gedeelten uit de Gregoriaan- sohe Requiem-mis. De heer Van Meel speel de voor de H. Mis op het orgel Premier Choral van Hendrik Andriessen en na de H. Mis een oud Deensch lied. De absoute werd ook door den Pause- lijken Internuntius verricht. Er was groote belangstelling voor deze plechtigheid. De kerk was geheel gevuld. Binnen het priesterkoor hadden o.a. plaats genomen de vertegenwoordigers van H.M. de Koningin, J. H. F. graaf Du Monceau, grootmeester, en kapitein W. Romswinckel, adjudant van H.M., die beiden aan den in gang der kerk door den Deenschen gezant- schapsraad Tage Buil waren ontvangen en mgr. Jos. Postma, pastoor der parochie. Verder waren nog in de kerk aanwezig alle leden van het corps diplomatique met hun dames, de ministers mr. J. A. N. Patijn en Ch. J. I. M. Weiter, minister van staat jhr. mr. dr. H. A. v. Karnebeek, commissaris der Koningin in de provincie Z.-Holland, jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare en R. A. baron van Hardenbroek van Hardenbroek, groot-officieren van H.M. de Koningin, E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen, dienstdoend grootmeester van H.K.H. Prinses Juliana, luitenant-gene raal J- J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van het veldleger en gouver neur van de residentie, luitenant-generaal Muller Massis, oud-gouverneur van de resi dentie, mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter van de Tweede Kamer, luitenant-generaal jhr. E- J- M. Wittert, J. G. Guerrero en Cheng Tien-Hsi, rechters in het Permanent Hof van Internationale Justitie, mr. dr. L. E. Visser, vice-president van den Hoogen Raad, jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, secretaris-generaal van het departement van Buitenlandsohe Zaken en mr. H. Daniëls, eveneens van genoemd departement. Als ceremoniemeesters traden op vier ambtena ren van het departement van Buitenlandsche Zaken, nl. jhr. mr. G. J. v. Reenen, chef van de directie van het Protocol, mr. C. H. L. F. Crommelin, mr. J. M. A. H. Luns en mr Visser. Voor het kerkgebouw stonden opgesteld een eere-compagnie grenadiers, de Konink lijke Militaire Kapel en de vaandelwacht met omfloerst vaandel. De eere-compagnle bracht eerbewijzen aan de militaire en an dere autoriteiten bij hun aankomst en ver trek en ook bij het uitdragen van het stof felijk overschot van den ontslapen gezant. Terwijl de lijkbaar uit de kerk werd ge dragen en in de auto geplaatst, speelde de Koninklijke Militaire Kapel het Deensche volkslied en een koraal. Alleen familieleden volgden per auto de lijkbaar naar Amster dam, waar het stoffelijk overschot van den overledene zal worden ingescheept om naar Denemarken te worden overgebracht. In den lijkstoet reed ook een drietal auto's met bloemstukken en kransen mede, o.a. waren er kransen van H.M. Koningin Wilhelmina, van het Deensche Hof, van het corps diplo matique, van het Hof van Arbitrage en van Internationale Justitie. Gistermiddag heeft de Engelsche minister president, Neville Chamberlain, de lunch ge bruikt ten huize van den Nederlandschen gezant te Londen, mr. J. P. graaf van Lim burg Stirum. Na afloop van den maaltijd be gaf de premier, die vergezeld was van zijn echtgenoote, zich naar het parlement, voor het bijwonen van Sir John Simon's begroo- tingsrede. ;V':.-A"- It'-xiv'. In de R.K. kerk aan het Bezuidenhout in Den Haag had vanmorgen de uitvaart plaats voor den overleden gezant van Denemarken, Harald de Scavenius. De aan komst van den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, graaf Du Monceau aan het kerkgebouw; rechts de adjudant van H. M. kapitein Romswinkel. MED AN, 25 April. (ANETA). Hier is een voorloopig comité opgericht inzake het maken van bezwaren tegen de intrekking van artikel 177 der Indische staatsregeling- Dit comité zal contact zoeken met het Islam-congres, dat binnenkort te Solo wor den gehouden. Z. K. H. Prins Bernhard klimt in het kraaiennest van Hr. Ms. „Tromp". Het internationale arbeidsbureau heeft dezer dagen weder zijn driemaandelijksche statistische overzicht over den stand der wereldwerkloosheid openbaar gemaakt. Het overzicht heeft thans vooral betrekking op den stand in Januari of Februari 1939 en bevat de ciifers over 22 staten, waarbij ter vergelijking tevens de werkloosheidcijfers uit diezelfde lalden op hetzelfde tijdstrp van het jaar 1938 worden in herinnering gebraent. Deze vergelijking doet zien, dat de werk loosheid in den afgeloopen winter iets minder omvangrijk was dan een jaar tevoren. In van de 22 staten was het aantal werkloozen geringer dan in dezelfde maand van 1938. Deze staten zijn de volgende: Dantzig, Dene marken, Duitschland, Finland, Litauen, Ne derland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Polen, Roemenië, de Vereenigde Staten van Ame rika, Zuidslavië en Zwitserland. De toestand was daarentegen op het stuk der werkloos heid ongunstiger dan een jaar geleden in de volgende 9 staten: Australië, België, Canada, Chili, Engeland, Frankrijk, Hongarije, Ierland en Zweden. Groot zijn de verschillen over het algemeen niet. Het éénige land, welks cijfer in Februari 1939 aanzienlijk van dat van Februari 1938 afweek, is Duitschland, waar het aantal werkloozen van 946.000 tot 196.000 is teruggegaan Voor deze 22 staten tezamen was het aantal werkloozen in den afgeloopen winter 1938/1939 eveneens iets minder hoog dan in den winter 1937/1938. Bedroeg het cijfer der wereldwerkloosheid toen 16.370.000, het is thans verminderd tot 15.496 000. Het verschil is van bescheiden aard, doch er bestaat alle reden zich over dezen ook slechts besc ïei en vooruitgang te verheugen, wanneer men e- denkt, dat volgens de vorige driemaandelijk sche statistieken het aantal werk oozen in deze ruim 20 staten uit verschillende deelen der wereld in Juli 1938 niet minder dan 4 millioen hooger was dan in Juli 1937 en dat ook in October 1938 daar nog 2% millioen personen méér onder werkloosheid te lijden hadden dan in October 1937. In Juli 1938 vier millioen werkloozen méér dan een jaar tevoren; in October 1938 2V> millioen werk loozen méér dan een jaar tevoren; in Janu ari 1939 bijna een millioen werkloozen min~ der dan een jaar tevoren. Uit dit hjs .le blijkt wel heel duidelijk, dat het bedtrlTIej leven in de wereld wederom vooruitgaa betreurenswaardige hierbij is slecht3' vermeerderde bedrijvigheid in f ningsindustrie vermoedelijk voor e g o ste gedeelte voor deze vermindering wereld- werkloosheid aansprakelijk is- De indruk over een V6rbe" tering, die ten aanzien va stand der werkloosheid weder is !n®fT8. en' Wordt niet verzwakt door het f®1 D1J een verge lijking van de werkloosheidscijfers der thans verschenen ->ta 1 met die van drie maanden geleden een stijging der werkloos heid blijkt. De tnan.s openbaar gemaakte cijfers hebben bedekking 0p de wit ermaan- den Januari en Februari, terwijl de vorige den Stand der werkloosheid in October of November aanduidden. Het is een algemeen bekend fei*' dat Nijging der werkloosheid in de° winter een zich steeds herhalend seizoenverschijnsel ig. Er bestaat dus op zich zelf geenerlei grond tot ongerustheid, omdat het aantal werkloozen van 13.200.000 in Oc tober 1938 gedurende de wintermaanden tot bijna 15% millioen gestegen is. Voor een beoordeeling van de ontwikkelingstendenz der wereldwerkloosheid is een vergelijking met den toestand op hetzelfde tijdstip een jaar geleden meer betrouwbaar dan een ver gelijking met de cijfers van het vorige kwar taal. Tot de stijging der wereldwerkloosheid gedurende de wintermaanden hebben alle bovengenoemde landen bijgedragen, met uit zondering van Finland, Nieuw-Zeeland en Noorwegen, waar de werkloosheid ook in het ongunstige seizoen nog iets is teruggegaan. Zooals steeds, bevat het driemaandelijksche statistische overzicht van het internationale arbeidsbureau naast de gebruikelijke cijfers over het aantal werkloozen ook weder de niet minder traditioneele gegevens over het aan tal werkhebbenden. Deze gegevens betreffen natuurlijk ook dezelfde jaarperiode als die over de werkloosheid, doch zij hebben ge deeltelijk op andere landen betrekking. Niet tegenstaande dit onderscheid brengen ook de gegevens over het aantal werkhebbenden in deze 20 staten dezelfde slotsom als die over het aantal werkloozen in 22 gedeeltelijk an dere staten Ook hier blijkt van een vooruit gang in vergelijking tot het vorige jaar. In 13 van de 20 staten was het aantal werkhebbenden in Januari 1939 grooter dan in Januari 1938. Dit was het geval met Duitschland, Engeland, Estland, Frankrijk, Hongarije, Italië, Japan, Letland, Nederland, Polen, de Vereenigde Staten van Amerika, Zuid-Afrika en Zuidslavië. De toestand was ongeveer volkomen gelijk gebleven in Noor wegen, terwijl het aantal werkhebbenden slechts geringer geworden was in de vol gende 6 staten: Australië, Canada, Finland, Luxemburg, Zweden en Zwitserland. In iedere driemaandelijksche statistiek van het internationale arbeidsbureau treft men steeds ook aan een vergelijking tusschen het aantal werkhebbenden op het oogenblik, waarop de statistiek betrekking heeft en in het aan de economische wereldcrisis nog voorafgaande jaar 1929. Sinds de statistiek van Januari, die op het aantal werkhebben den in het najaar 1938 betrekking had, is in dit opzicht niet veel gewijzigd. In de meeste landen was het aantal werkhebbenden nog steeds grooter dan in 1929. Het getal werk hebbenden in 1929 op 100 stellend was dit getal in den winter 1938/1939 gestegen tot 146 in Estland, 145 in Japan, 136 in Zuid- frika, 125 in Australië, 125 in Letland, 120 in Zuidslavië, 117 in Hongarije, 116 in Zweden, 111 in Engeland, 110 in Duitschland, 109 in Noorwegen, 108 in Italië en 104 in Finland. In Polen, waar in het najaar 1938 voor het eerst het peil van 1929 was overschreden, was thans weder een aanmerkelijke terugval te bespeuren. - Het aantal werkhebbenden ln Polen was in Januari 1939 weder gezonken tot 89 pet. van het getal van 1929. Behalve Polen had den ook de volgende 6 staten het peil van 1929 nog niet bereikt: Nederland (94,8), Canada (89), Frankrijk (85), de Vereenigde Staten van Amerika (84), Zwitserland (77) en Luxemburg (74). Over België, dat in de vorige statistieken ook steeds tot deze groep behoorde, worden ditmaal geen gegevens verstrekt. Opvallend is de stijging van het peil van het aantal werkhebbenden in ons eigen land. Terwijl het index-cijfer voor ons land in December 1937 nog slechts 89,8 be droeg, is dit in December 1938 tot 94,8 geste- 'gen' De Haagsche rechtbank heeft gisteren mevr. D., die gev&ngen genomen was W verband met de aanhouding van haar zoon, 0p wien een pakje met juweelen is gevon den, uit de preventieve hechtenis ontslagen. Naar men zich zal herinneren, zijn eerst in deze zaak vijf personen aangehouden, n.l. het echtpaar D., hun zoon en twee anderen. Bij de beslissing over de gevangenhou ding zijn de laatste twee op vrije voeten gesteld, de familie D. werd evenwel in preventieve hechtenis gesteld, welke vorige week Dinsdag voor dertig dagen werd ver lengd. Maandag heeft mr. H. Huygens een verzoekschrift tot ontslag uit de preven tieve hechtenis van mevr. D. ingediend met het gevolg, dat zij Dinsdag op vrije voeten is gesteld. Eenigen tijd geleden maakten wij reeds melding van een vale vleermuis myotis myo- tis, die van Berlicum bij 's-Hertogenbosch naar het Belgisch deel van den Sint Pieters berg getrokken was, om daar te overwinteren zoodat dit dier een afstand van 100 K.M. had afgelegd. Thans is een rosse vleermuis (nyctalus noctula), welke op 2 September 1938 door den heer L. Bels. die zich hier te lande met het biologisch vleermuizenonderzoek bezig houdt, te Soestdijk geringd werd, op 31 Mas'* i 1 te Duehem Westfalen gevangen. Blijk baar had dus dit dier zijn winterslaap op 140 K.M. afstand van zijn zomerverblijf door gebracht. Het is opvallend, dat dit dier een heel andere richting had ingeslagen dan de vale vleermuis uit den St. Pietersberg. He vleermuizen zijn nu weer uit hun win terslaap ontwaakt en de kans is dan ook vrij groot, dat men nog meer geringde exem plaren vindt. pe heer L. Bels, zoologisch laboratorium, janskerkhof 3, Utrecht,, zou hier gaarne be richt over ontvangen met nauwkeurige ver melding van vindplaats, datum, etc., opdat een beter inzicht verkregen kan worden ln leefwijze en trek van de Nederlandsche vleer muizen. Maandag j.l. werden op het vliegveld Ypenburg examens gehouden voor het vliegbrevet M., van het luchtverdedigings fonds. Van de 6 candidaten slaagden: E. J. Wils, den Haag, F. Overeljnder, Santpoort; J. B. Bosman, Enschede, J. H. Schade, Gro ningen, en J. Fukken, Vlissingen. Het aantal gebreveteerde M-vliegers is hierdoor tot 78 gestegen, terwijl nog een veertigtal candidaten bij het Fokkerfonds en luchtverdedigingsfonds voor het M.-brevet in opleiding zjjn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2