ZATERDAG 13 MEI 1939 BIOSCOOPNIEUWS. 't Zit in de Lucht. KANTONGERECHT. ROTTERDAMS HAVEN- VERKEER. Werkgelegenheid wederom ingekrompen. VERSLAG VAN DE SCHEEPVAART- VEREENIGING ZUID. Ned. Vereen, tot Bestrijding Lupus. van De 35e jaarvergadering. VER. TOUWFABRIEKEN. Het Concertgebouw-Orkest en de Sociëteit „Harmonie". Vijftig jaar concerten te Rotterdam. Uitgifte van 4 pCt. convert. obligaties tegen 100. DISTRICTSKAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM. OVERSCHIE. DE KOMST VAN DEN NIEUWEN PASTOOR. IJSSELMONDE. GEVONDEN VOORWERPEN. In het Grand Theatre zat gisteravond in derdaad iets in de lucht. Er was stemming, er zat vroolijkheid in de lucht. Door een sympathieke geste van de directie waren p'lm. 1000 militairen, in Rotterdam gelegerd, toeschouwers bij de hierboven vermelde film. Danig is er gelachen om de grappen van den komiek George Formby en de vele koddige situaties, waarin deze zich zelf en anderen bracht, werkten danig op de lach spieren. De directie van het Grand Théatre behoeft geen spijt te hebben van haar uit- poodiging, onze landsverdedigers hebben Eich geamuseerd. Door het enthousiasme en de goede stemming der manschappen getrof fen, heeft één der bezoekers van het thea ter alle manschappen op sigaren getracteerd. Het journaal geeft o.a. den voetbalwed strijd ZwitserlandNederland. Een leuk teekenfilmpje brengt er reeds stemming in, terwijl op het tooneel een zeer goed dans paar zorgt voor de gebruikelijke afwisseling. Een programma, dat wij voor alle leef tijden kunnen aanbevelen. Colosseum. In de teekenfilm wordt op de bekende geestige manier uitgebeeld, hoe de spinazie niet alleen voor Popeye 'n krachtvoedsel is, doch ook voor Popeye's vader. De eerste hoofdfilm is getiteld „Lord Jeff" met Freddie Bartholomew en Mickev Rooney, die ondergebracht zijn in een op leidingsschool voor de Marine. In deze rol prent toonen de beide jeugdige spelers, dat zij spoedig tot de „sterren" van het witte doek zullen behooren. In de hoofdfilm „Parijsche Ondeugd" zien wij Danielle Darreux als Nicole en Douglas Fairbanks Jr. als James Frevor. Het verhaal is een amusante geschiedenis, waarin Ni cole, die tevergeefs naar een baantje zoekt, teneinde raad, een echtgenoot tracht te ver krijgen. Maar het moet een rijke echtgenoot zijn, zegt haar vriendin Gloria. Hiertoe heb ben zij de hulp noodig van Mike, een ober in het chique Savoye Hotel, die zijn ge spaarde duitjes er aan waagt. James Trevor Is evenwel de booze geest van Nicole en steeds, wanneer zij denkt geslaagd te zijn treedt hij tuschenbeide. Dit spel gaat ten slotte zoover, dat James en Nicole door de pijlen van Cupido worden getroffen en in het huwelijksbootje stappen. Voor volwassenen een aardig program, Centraal. Na de vertooning van het filmnieuws, ont rolt voor de toeschouwers in het Centraal Theater de film „De boot der verschrikkin gen "j»rof. Grimson heeft een uitvinding gedaan, waardoor het mogelijk zal zijn, schepen van zijn labatorium uit, draadloos te besturen. Deze proefneming met de tube S 505 brengt vele moeilijkheden mede. Na deze spannende film komt de eerste vertoo- ming van de Nederlandsche film „3 Wen- schen". De geschiedenis begint met Maria Scudo, een jonge actrice, thans kinderjuf frouw, die aan den kleinen Carlo n sprookje „Drie wenschen" vertelt. Een oude, zeer rijke heer, heeft onopgemerkt aandachtig toegeluisterd. De oude heer knoopt met Maria een gesprek aan. Zij zegt o.a. dat, wanneer zij eens drie wenschen mocht doen, zij er beter gebruik van zou maken dan ds arme kolenbrander uit het sprookje. De oude heer belooft haar voor goede fee te zullen spejen en geeft haar zijn naam en adres. Maria's verloofde, Tino Murante, een werk loos ingenieur, die een nieuwe auto gebouwd heeft, kan geen werk vinden. Maria laat haar eersten wensch in vervulling gaan en Tino krijgt een aanstelling b- Fortinis auto- fabriek. Cora Corelli, Fortini's vriendin, spreekt met Tino dagelijks en op zekeren avond ziet Maria Caro uit het huis van haar verloofde komen. Na een woordenwis seling met Tino, verbreekt Maria de ver loving. Teleurgesteld zoekt Maria troost bij den rijken man. Zij doet haar tweeden wensch; zij wil even beroemd en succesvol zijn als Cora Corelli. Intusschen wijst de secretaris den heer Fortini op het samen zijn van Cora en Tino. Het gevolg is, dat Cora en Fortini ruzie krijgen en dat Tino ontslagen wordt. Maria Scudo beklimt den ladder van den roem en Tino moet als bank werker zijn brood verdienen. Maria heeft nu nog maar één wensch.. de liefde van Tino terugwinnen, maar de rijke man zegt haar, dat zijn millioenen zoo'n wensch niet in vervulling kunnen doen gaan. Ze moet nu maar geduld hebben en nog even wachten met haar derden wensch. Weldra komt voor Tino de gelegenheid om alles weer goed te maken. De derde wensch is, dat de rijke man getuige zal zijn bij het huwelijk van Maria en Tino. Wij kunnen dit programma voor personen boven 13 jaar aanbevelen. Eiken dag matiné, behalve Zaterdag. Zon dags van 1 uur af doorloopend. Asta-theater. Het moet gezegd worden, dat de Direc tie van het Asta-Theater haar best doet, om op de beste in roulatie zijnde films be slag te leggen, teneinde in haar theater te kunnen doen vertoonen. Vanzelfsprekend heeft zij, daarbij rekening te houden met velerlei smaak, zoodat zij elck wat wils moet geven. De groote film, voorafgegaan door een ar-dig teekenfilmpje, waarmede het progr: a van deze week weer avondvul lend v. dt mag er zeker zijn. „Flash Gor don op Planeet Mars" met Buster Crabbe en Jean Rogers in de hoofdrol is een uit stekend gespeelde rolprent. Flash Gordon en Dr. Zakov, willen de bron van de at mosferische stoornissen, welke zich op pla neet Mongo schijnt te bevinden, vernietigen. Ir. een torpedo zetten zij koers naar Mongo, maar zij raken in de stralenbundel, welke het nitron aan de aarde onttrekt en komen met hun stuurlooze torpedo op Mars te recht. Hier werken Koning Ming en Azura samen, om de indringers te dooden. Flash en Zakov hebben zich intusschen te verde digen tegen de afgrijselijke kleimannen. Deze wezens blijken goedaardig te zijn en ver tellen hun, dat de wreede koningin Azura hen door middel van tooverkracht in klei veranderd heeft. De kleikoning houdt de verloofde van Flash en een verslaggever in gijzeling, Flash en de Dokter gaan als of ficier van Auzura's leger verkleed, er op uit om Azura te ontvoeren. Dit blijkt ech ter niet. zoo gemakkelijk te gaan, daar zij zich door haar tooverkracht plotseling kan verplaatsen. Zij weten haar in een stratoslee te krijgen, maar Koning Ming de ongenadi ge stelt" zijn oscillermachine in werking zoo dat het landingsterrein in stukken scheurt. Deze film welke vol spanning is, kunnen wij Ban ieder aanbevelen. Oost er-theater. De Zuidzee heeft altijd iets aantrekkelijks. Iedereen herinnert zich wel de gebeurtenis sen welke Jules Verne zijn helden daar laat afspelen en ook andere schrijvers maken melding van de dolste avonturen. Het is niet teveel gezegd, dat er aldus een waas van geheimzinnigheid en romantiek rond die Zuidzee hangt en alleen reeds daarom moet Een Zuidzeeidylle" om den titel reeds trek ken, zoodat er deze week in het Ooster theater zooals gewoonlijk een talrijk publiek kan verwacht worden. De film bevat een spannend verhaal en waar ze bovendien op genomen is in Hawai, begrijpt men levendig hoeveel romantische tooneeltjes en prach tige natuurtafereelen men te zien krijgt- De hoofdrollen worden vertolkt door senorita Movi^ta en Warren Huil. Hun beidei spel maakt het gebeuren tot een warm brokje romantiek. De vier gezusters Lane zijn uitgekozen om de vier dochters te spelen in de gelijk namige film, waarin voorts Claude Raims uitblinkt. Ook deze rolprent boeit van be gin tot eind. En natuurlijk wordt het programma op de gebruikelijke wijze ingeleid met een aardige serie wereldnieuws, dat altijd de moeite waard is om terloops mee te nemen. Voor volwassenen kunnen wij dus een gang naar het Oostertheater deze week van harte aanbevelen. Harmonie. De bioscoop aan de Gaesbeekstraat brengt deze week voor personen boven 18 jaar een interessant programma. Voor de pauze draait „Wildzang" een film met vermakelijke en aardige momen ten. Deanne Durbin en H. Marshall treden hier voornamelijk op den voorgrond, terwijl Deanne bovendien aardige liedjes ten beste geeft. Overigens vervult zij de rol van meis je op een Zwitsersche kostschool. Zij fan taseert zich een vader, over wien zij heele verhalen van heldenmoed vertelt. Het meis je komt daardoor in moeilijkheden, welke de film interessant weergeeft, totdat na een pakkend slot het doek valt. Veroordeeld werden: M. B. v. D., koopman, thans zonder be kende woon- en of verblijfplaats hier te lande, ter zake dat hij op 30 Juni 1937 te Rotterdam door een persoon heeft doen ver voeren twintig» vaten, inhoudende tezamen circa 4000 liter geraffineerde arachide olie terwijl deze olie niet overeenkomstig de door den Minister van Landbouw gestelde regelen was voorzien van een kenteeken en niet gedekt was door een door de Crisis Zui vel Centrale afgegeven invoer of uitvoer ge leide biljet, tot een geldboete van ƒ10.000, subsidiair 6 maanden hechtenis, met ver beurdverklaring van de inbeslag genomen vaten arachide olie. Wilde autobussen. P. L. v. G., directeur eener N.V. te Rot terdam, omdat hij op 8 April 1939 te Rot terdam, als bestuurder van de Naamlooze Vennootschap Hercules een geregelden auto busdienst heeft onderhouden tusschen Rot terdam en 's-Gravenhage, zonder dat daar toe een. vergunning was verleend als bedoeld in artikel 2 van het Reglement Autovervoer Personen 1939 tot een geldboête van 500.— subsidiair 30 dagen hechtenis; G. A. v- Z., directeur eener N.V. te Over- schie, omdat hij, als bestuurder van de N.V. Van Zetten's Tour Tax Centrale op 18 April 1939 te Rotterdam, zonder dat daartoe de vereischte vergunning was verleend, een ge- regelden autobusdienst heeft onderhouden tusschen Rotterdam en 's-Gravenhage, tot een geldboete van ƒ500.subs. 30 dagen hechtenis; L. R., autobusondernemer te IJsselmonde, omdat hij te Hellendoorn op 19 Maart 1939, met een autobus een geregelden dienst heeft onderhouden tusschen RotterdamZwijn- drecht en Hellendoorn, zonder dat daartoe de vereischte vergunning was verleend, tot een geldboete van ƒ25.of 10 dagen hech tenis. blijven. De faciliteiten bij vervoer over de West-Duitsche kanalen zijn evenzoo aanwijs bare voorbeelden van een bijzondere bevoor rechting om daarmede het vervoer naar en van Duitsche havens te stimuleeren. Een en ander vanzelfsprekend, ten koste van het goederenverkeer via den Rijn over Rotterdam en omgekeerd. In hoeverre de eenmaal tot uitvoering ge komen verdere plannen inzake nieuwe Duit sche kanaalverbindingen invloed op 't Rotter- dam-Rijnverkeer zullen hebben, is thans zeer moeilijk te beoordeelen. Gaspedalen zijn ge wil Hg! Maar als uw autosnelheid verdubbelt wordt uw remweg (afstand, noodig om te stoppen) 2X2—4 moed zoo groot! Het eindcijfer der totale goederenbeweging over de haven van Rotterdam in 1938 ver toont geen noemenswaardig verschil met dat van het daaraan voorafgaande jaar., Ook in de onderlinge verhoudingen van massagoed, massaal stukgoed en stukgoed kwamen zoo goed als geen wijzigingen. Evenals het vorige jaar was het totaal der door de haven gaande massagoederen ruim vier maal zoo groot als dat van de massale stukgoederen en stukgoederen gezamenlijk. Practisch is de totale toeneming van het goederenverkeer over onze haven tot stil stand gekomen. Het uitgaande stukgoedver- keer toont zelfs een vrij belangrijke vermin dering, welke slechts een geringe compen satie vindt in de vermeerdering van het in komende stukgoedverkeer. Herhaaldelijk is in het verleden gewezen op de groote remmende invloeden, ontstaan door tal van maatregelen, zoowel in het bui tenland als in het binnenland. In geen van deze maatregelen kwam in het afgeloopen jaar een wending ten gunste van Rotterdam. De Rijnvaartpremies, het vrij sleefl n tus schen Antwerpen en Dordrecht en omge keerd en de Surtaxes d'Entrepot, bleven het goederenverkeer over Rotterdam beïnvloe den. Gewezen wordt in dit verband op de nog steeds van kracht1 zijnde, en door de Belgi sche Overheid toegekende Rijnvaartpremies op overzeesche goederen van en naar Ant werpen, waardoor goederen voor Rotterdam verloren gaan, die, zoo dit stelsel niet be stond, vrij stellig in onze haven zouden wor den overgeslagen. Evenzoo heeft het vrij slee pen tusschen Antwerpen en Dordrecht, van goederen van en naar den Elzas wederom een afleiden van verkeer van Rotterdam ten gevolge gehad. De vrijstelling van de sur taxes d'entrepöt et d'origine die Antwer pen boven Rotterdam bevoordeelt, vormde eveneens een onderdeel van een kunstmatige bevoorrechtingspolitiek ten koste van Rot terdam. Vervoer van granen in binnenschepen van België naar Nederland en omgekeerd zal voor tenminste 21 pet. met Belgische schepen ge schieden. Tusschen de Belgische en de Nederland sche regeering werd in het afgeloopen jaar een regeling getroffen, waarbij werd over eengekomen, dat tenminste 21 pet. van het vervoer van granen in binnenschepen van België naar Nederland en omgekeerd, in Bel gische schepen zal geschieden. Hierbij wordt er naar gestreefd het genoemde percentage zooveel mogelijk gelijk te doen zijn voor den invoer en voor den uitvoer. Deze regeling komt deels tegemoet aan de bezwaren, die de eertijds eenzijdig door de Belgische autori teiten ingestelde regeling meebracht. De tarievenpolitiek der Duitscïie spoor - wegen, zoowen als de faciliteiten bij het ver voer van goederen over de West-Duitsche kanalen, onttrekken eveneens goederen aan het verkeer over Rotterdam. De van Duitsche zijde getroffen maatrege len, welke op velerlei wijzen beoogen het verkeer over eigen, nationale havens te be vorderen, blijven hun nadeeligen invloed op de normale ontwikkeling van het Rotter- damsche havenverkeer doen gelden. Wij noe men in dit verband de bekende tarieven politiek der Duitsche spoorwegen, waardoor g aderen over groote afstanden worden ver voerd tegen vervoerprijzen, die alleen door hooge overheids-subsidies bestendigd kunnen Het totale aantal door alle bij de H. A. R. geregistreerde arbeiders gewerkte taken is lager dan dat van het voorafgaande jaar. In het afgeloopen jaar zijn door alle bij de H. A. R. geregistreerde havenarbeiders ge zamenlijk circa 6 pet. minder taken gewerkt dan in 1937. Zooals verder in dit verslag Ver meld was het totale aantal geregistreerde havenarbeiders gemiddeld circa 3 pet. lager dan in het voorafgaande jaar. Het totale loonbedrag, door alle geregis treerde havenarbeiders in 1938 verdiend, be droeg 8.834.299.In aanmerking nemende, dat per 2 Januari 1938 de basisloonen met circa 3 pet. zijn verhoogd toont een vergelij king met 1937 dat het totale loonbedrag in 1938 circa 2.5 pet. lager is dan in het voor afgaande jar. Hierbij zij echter opgemerkt, dat het loonbedrag over 1937 beïnvloed is door een verhooging der basisloonen van circa 7 pet., ingegaan op 18 October 1937. Practisch verschillen derhalve de loonbedra gen van 1937 en van 1938 niet noemenswaard. De loon- en arbeidsvoorwaarden ondergin gen in h' t afgeloopen jaar geen wijziging. In de aan het eind van 1937, als gevolg van daaraan voorafgaande onderhandelingen met de drie transportarbeiders-organisaties den Centralen Bond van Transportarbeiders, den Nederlandschen Bond van Christelijke Fa- brieks- en Transportarbeiders en den Neder landschen R. K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius" overeengekomen loon- en arbeidsvoorwaarden kwam geen wijziging Over enkele onderdeelen, met name de ar beidsregeling voor het Machinaal Bedrijf, werd nog naderoverleg gepleegd. Het totaal aantal geregistreerde vaste en losse havenarbeiders iets lager dan in 1937. Het" totaal aantal geregistreerde vaste havenarbeiders, in dienst der verschillende havenbedrijven, liep in 1938 eenigszins terug. In de eerste week van het jaar bedroeg dit aantal 3066, in de laatste week 2989. Het totaal aantal gemiddeld per week ge registreerde losse havenarbeiders onder ging eveneens eenigen teruggang; de resp. totalen waren: in 1937, 4353, in 1938, 4220. Met voldoening mag worden geconsta teerd, dat door het in den aanvang van 1939 tot stand gekomen Fransch-Belgisch-Neder- landsch accoord, dit geschilpunt binnen afzienbaren tijd tot het verleden zal behoo ren. De loonsverhooging van circa 3 pet., ingaand 1 Januari 1938, geschiedde conform het overeengekomene. In haar gebouw aan de Leuvehaven no. Ill, heeft de Ned. Vereeniging tot Bestrij ding van Lupus, gevestigd te Rotterdam, gistermiddag haar 35e algemeene jaarver gadering gehouden. De voorzitter, de heer Ph. Mees, opende met woorden van welkom en constateerde, dat de oproeping tot bijwoning dezer ver gadering conform de statuten was geschied. De notulen werden onveranderd goedge keurd. De rekening en verantwoording, uitge bracht door den penningmeester, den heer J. J. Krantz, sloot met een nadeelig saldo van 4509,57 op een totaal van 24.843,76. Deze, alsmede de balans over het afgeloopen jaar, werden goedgekeurd en de penningmeester deswege gedéchargeerd. Eveneens werd on veranderd goedgekeurd de begrooting voor het jaar 1939, groot 26.475, waarbij een nadeelig saldo is geraamd van 7.975. Aan het verslag van den geneesheer-di recteur, dr. C. M. Kleipool, ontleenen wij het volgende: Het jaar 1938 had voor de Finsen-inrich- ting een normaal verloop. Het aantal behan delde patiënten, 413, was iets meer dan het vorig jaar, met ook een grooter aantal Fin- sen-bestralingen. Daarentegen was het aan tal nieuwe patiënten minder. Van de 413 patiënten werden er 124 ge heel kosteloos behandeld, waarvan 31 te Rotterdam, 39 uit het overige deel van Zuid holland en 54 uit de andere provinciën. Neemt men, sinds de oprichting, te zamen de genezenen en nagenoeg genezenen, dus hen, die voor het maatschappijk leven.als genezen kunnen worden beschouwd, dan komt men tot een totaal van 1263 patiënten of ruim 71,1 pet. Vervolgens was de bestuursverkiezing aan de orde. De aftredende voorzitter, de heer Ph. Mees, werd bij acclamatie herkozen. Verb omving dringend noodig. Sinds bijna dertig jaren is de vereeniging gevestigd in het huis van de familie Burger aan de Leuvehaven 111. Het gebouw wordt evenwel oud, deelde de geneesheer-directeur mede. Wil de inrichting aan de minimum- eischen van dezen tijd voldoen, dan is men wel verplicht te gaan moderniseeren. Het dak zal geheel vernieuwd moeten worden, centrale verwarming zal dienen te worden aangebracht. Er is thans ook geen stroomend warm water en dit is toch een eisch, welke men in dezen tijd aan ieder ziekenhuis mag stellen. Er zal een ingrijpende verbouwing noodig zijn, maar er wordt reeds met een tekort van duizenden gewerkt. De vereeni ging hoopt dan ook, dat de geldmiddelen wat ruimer zullen toevloeien. Ter gelegenheid van het feit, dat het 15 Mei van dit jaar vijftig jaar geleden is, dat het Concertgebouworkest te Rotterdam voor het eerst optrad en derhalve een halve eeuw uitvoeringen in de Maasstad heeft gegeven, is van de hand van dr. Rudolf Mengelberg een keurig boekje verschenen, dat, verlucht met verschillende foto's, de geschiedenis geeft van het optreden van het Amsterdam- sche orkest voor de sociëteit „Harmonie"; een geschiedenis, die tevens een belangrijke periode is uit het muzikale leven van Rot terdam. „In 1888 zoo lezen we had het nieu we Concertgebouw te Amsterdam zijn poor ten geopend en reeds in het voorjaar van 1889 nam het bestuur van de „Harmonie" het initiatief het jonge orkest uit te noodl- gen, zich ook in de Doelezaal te laten hoo- ren. Zoodoende trad het Concertgebouw orkest onder leiding van Willem Kes, op 15 Mei 1889 voor het eerst buiten de hoofdstad, te Rotterdam op. Vijf dagen later op 20 Mei gaf het orkest nog een tweede, thans openbaar, concert. Sindsdien neemt de zus terstad aan de Rotte geregeld deel aan het streven en den artistieken groei der Am sterdamsche instelling". Een halve eeuw is de „Harmonie" het orkest getrouw gebleven. „In het geheel gaf de Sociëteit „Harmo nie" in den loop van een halve eeuw méér dan 300 concerten van het Amsterdamsche ovkest. Met dit belangrijke werk zijn de na men van twee bestuurderen ten nauwste verbonden: L. Jacobson en C. de Monchy. De heer Jacobson was degene, die als commis saris voor de muzièk het eerste contact legde met Amsterdam en die met goed inzicht en groote voortvarendheid als wegbereider voor de symphonische muziek in Rotterdam op trad. In 1900 nam de heer de Monchy zijn taak over en deze heeft sindsdien onafgebro ken, door mooie en moeilijke tijden heen de cultureele belangen gediend in een voorbeel dige sfeer van toewijding en harmonische samenwerking. Tot het jaar 1929 hadden de concerten plaats in de oude groote zaal, met welker voornaam en stemmig neoklassiek interieur tallooze herinneringen aan evenementen op artistiek en maatschappelijk gebied gedu rende 85 jaren blijven verbonden. Na een exil van vier jaren, waarin het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen gastvrijheid verleende, werd de nieuwe zaal der Sociëteit met een concert door het Con certgebouw-orkest in samenwerking met het Amsterdamsche Toonkunstkoor pp 11 October 1933 feestelijk geopend. Als plaatsvervanger van Willem Mengelberg, die door ziekte verhinderd was, dirigeerde Eduard van Beinum Gustav Mahler's grootsche Tweede Symphonie. Wanneer men het niveau van dezen avond, de stijl der uitvoering en de geesteshouding van het publiek vergelijkt met liet program ma van het eerste concert, dat het Amster damsche Orkest in 1889 te Rotterdam gaf, wordt het cultureele werk, dat hier in den loop der decennia is verricht, duidelijk be licht. De bonte reeks van werken, waarop het Concertgebouw-orkest onder leiding van den heer Kes de leden van de Harmonie op 15 Mei 1889 vergastte, luidde als volgt: Weber: Ouverture Oberon, Bach: Air uit de Derde Suite, Paganini: Perpetuum mobile, Beethoven: Vijfde Symphonie, Liszt: Eerste Rhapsodie, Saint Saëns: Rouet d'Omphale, Wagner: Voorspel Meistersinger. Hoe afwisselend en onderhoudend ook, was het programma voor dien tijd toch al be trekkelijk veeleischend, vergelijkt men het met andere avonden uit de eerste concert jaren. Balletten, arrangementen, salonstuk ken, opera-fragmenten behoorden tot de constante requisieten, waartusschen een klassieke of romantische symphonip binnen gesmokkeld werd. Langzamerhand evenwel wordt het repertoire van het bonte vermaak gezuiverd en gestadig groeit het niveau. Het. overzicht van de in den loop van vijf tig jaren uitgevoerde werken, geeft een beeld van het veelzijdig en rijk geschakeerd repertoire, terwijl uit de jaartallen de stroo mingen des tijds en de ontwikkeling van het artistieke beleid zijn te onderkennen. Bij de beoordeeling van één en ander moge men voor oogen houden, dat drie factoren de keuze dezer werken doorloopend hebben be paald: in de eerste plaats de waarde der kunstwerken op zich zelf, daarnaast de be hoefte van het publiek en tenslotte de in- dividueele aanleg en neiging der vertolkers. Slechts uit een harmonische samenwerking van deze drie krachten ontstaat de sfeer, waarin de toonkunst bloeien en een gezond muziekleven zich ontwikkelen kan". De Sociëteit „Harmonie" is er in geslaagd, in samenwerking met het Concertgebouw, de muziekbeoefening in eigen kring tot een hoogte op te voeren, die de zuiverste weer spiegeling van de eigen gemeenschap is, schrijft dr. R. Mengelberg, die in zijn over zicht tevens de lange en belangrijke rij van kunstenaars memoreert: dirigenten en so listen, die in de afgeloopen 50 jaar in de Doelezaal zijn opgetreden. Met de imponeerende lijst van de uitge voerde werken, wordt het overzicht van vijftig jaar Concertgebouw-concerten te Rotterdam besloten en wordt tevens gede monstreerd, welk hoog cultureel werk op muzikaal gebied de „Harmonieheeft ver richt, waarvoor haar een woord van dank en waardeering van harte toekomt. 'U1'- De Amsterdamsche Bank en Labouchere Co. berichten, dat de inschrijving op 1.000.000 4 pCt. Converteerbare Obligatiën, in stukken van nominaal ƒ1.000 aan toonder, deel uitmakende van een uitgifte van ƒ1.500.000 4 pCt. Conver teerbare Obligatiën ten laste van N.V. Vereenig- de Touwfabrieken te Rotterdam zal zijn open- gestéld op Vrijdag 19 Mei 1939 tot den koers van 100 pCt., verminderd met 30 dagen rente a 4 pCt. 's jaars tot 1 Juli 1939, uitmakendeper saldo 996,67 per obligatie van 1.000. toewijzing Gisteravond zijn de wedstrijden om het dis trictskampioenschap driebanden klas B in het clublokaal van de B. V. Rotterdam voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: alg. gem- 0.394 0:289 0.280 0.196 Vilters, De Maasstad Jansen, Galand "Van Santen, Rotterdam Reuter, Caland v. Polfliet, Hillegersb. Frenkel, De Maasstad Verdoorn, Hillegersberg Korstanje, Amok Vilters, De Maasstad Verdoorn, Hillegersberg v. Polfliet," Hillegersberg van Santen, Rotterdam De stand is thans: gew. aant. part. pnt. 30 22 30 21 30 27 18 30 30 21 28 30 brt. 76 76 107 107 84 84 89 89 81 81 110 110 h. s. 2 4 4 4 3 3 3 3 4 2 4 3 Het zegelrecht op de nota van komt ten laste van den inschrijver. De betaling van de toegewezen obligatiën moet plaats hebben op Woensdag 31 Mei 1939 De opneming der leening in de prijscouranten van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam onder rubriek I en van de Ver eeniging van Effectenhandelaren te Rotterdam is aangevraagd. Gelijke opneming zal worden aangevraagd voor de gewone aandeel en N.V, Vereenigde Touwfabrieken uit de conversie ver kregen, c.q. de dooreenlever'oaarheld met de reeds genoteerde aandeelen in deze vennoot- schap. De leening is niet vóór 1 Juli 1944 aflosbaar. Van dien datum af geschiedt de aflossing, be houdens vervroegde algeheele of gedeeltelijke terugbetaling, a 'pari in 15 gelijke jaarlijksche termijnen, voor het eerst op 1 Juli 1945. De voorwaarden der leening zijn vastgesteld de op 12 Mei 1939 tusschen de N.V. Vereenigde Touwfabrieken te Rotterdam, als debitrice, en de Trust- en Administratiemaatschappij „Inter land" N.V. te Amsterdam, als Trustee, gesloten Trustakte, welke in aidruk als bijlage bij het prospectus is gevoegd. De debitrice behoudt zich het recht voor te allen tijde, te beginnen op 1 Juli 1944, alle in omloop zijnde obligatiën, of een gedeelte daar van, in het laatste geval door uitloting, a pari vervroegd af te lossen. De Vennootschap heeft zich verbonden om na de onderhavige obligatie-uitgifte geen obligatiën te zullen uitgeven, zoodanig, dat daardoor alsdan in totaal een hooger nominaal bedrag aan obli gatiën in omloop zal zijn dan 1/3 van het totaal nominaal bedrag van haar alsdan geplaatste maatschappelijk kapitaal. De vennootschap heeft zich voorts verbonden, zoolang de onderhavige leening niet geheel zal zijn afgelost, geen hypothecair verband op hare onroerende zaken te verleenen ten gunste van derden, tenzij de houders van de obligatiën der onderhavige leening in gelijken rang daarin deelen, terwijl zij zich sterk maakt, dat ook de vennootschappen, waarin zij nu of te eeniger tijd rechtstreeks of middellijk de meerderheid van het stemgerechtigd kapitaal bezit of 23 bezitten, dezelfde verplichting op zich zun nemen. Het Conversie-recht. Naar de keuze van den houder zal tot en.met 1 Juli 1944 elke obligatie van nomina31 j -wu vrij van kosten (behoudens het beursnota zege I) kunnen worden ingewisseld tegen1- nomi naal gewone aandeelen met bijbetaling door den houder van ƒ150— in contanten. De voor de inwisseling bestemde nom. 1.500.000 gewone aandeelen worden door de debitrice bij de Trust- en Administratiemaat schappij „Interland" N.V- hoedanigheid van Trustee van oDllgatiehouders, gedeponeerd. Deze kunnen het conversierecht bij de boven- genemde be taaikantoren uitoefenen. Bij con versie zal geen verrekening van rente of divi dend plaats vinden. De uit conversie verkregen aandeelen zullen gerechtigd zijn tot het divi dend over het boekjaar, waarin het conversie- recht wordt uitgeoefend, voor zoover dit nog niet als voorloopig dividend zal zijn betaalbaar ge steld; de obligatiën zullen moeten worden in geleverd met alle daarbij behoorende nog niet verschenen coupons. Indien gewone aandeelen worden uitgegeven tot een koers lager dan 115 pCt., zal de grondslag van de conversie der on derhavige obligatieleening aldus worden gewij zigd: De koers van conversie wordt verlaagd tot den gemiddelden koers van uitgifte van alle gewone aandeelen. Bij het berekenen van den gemiddelden koers wordt aangenomen, dat de koers van uitgifte van alle vóór de dagteeke- ning der Trustakte uitgegeven gewone aandee len 115 pCt. heeft bedragen. Vilters van Santen Korstanje van Polfliet Frenkel Reu tér J ansen Verdoorn Maandag a.s, voortgezet. pnt. 90 90 86 88 78 69 68 67 aant. brt. 241 282 273 297 254 292 228 273 gem. 0.373 0.318 0.315 0.296 0.307 0.236 0.298 0.244 0.357 0.321 0.202 0.337 0.370 0.259 0.254 0.272 h. s. 4 4 3 4 3 4 4 3 zullen de wedstrijden worden Nadat gisteravond omstreeks half zes P3® toor Janus de parochie had verlaten, Y.^r® zeld van het voltallig kerkbestuur, terwU danks het zeer slechte weer verschei P rochianen van hun belangstelling bKI e'!> kwam tegen 8 uur de nieuwe Pce zeer-eerw. heer A- Knots bij dfL aaï1- Z. E. was vergezeld door den P3Y, de Sint Agnesparochie te Amste1' Z. E. Heer A. Kokkelkoren, twee kap aans en het kérkbestuur dier parochie- Met trommelgeroffel wer Öe nieuwe her der ontvangen door t, Michaël knapen en St. Jansknapen, die een eerehaag vormden naar den1"® der kerk. Door een stoet van bruidjes werd pastoor Knots naar het altaar Se "d' terwijl de geloovi- gen, die het kerkgebouw tot in de uiterste hneken vulden, een welkomstlied zongen. Kapelaan c- J- Graaf richtte vanaf den kansel namens de parochianen een woord van welkom tot den nieuwen herder. Vervolgens celebreerde pastoor Knots een kort lof- Zondag a.s. voor de Hoogmis zal de instal latie plaats hebben door den Hoogeerw. Heer A. J- C. Schraag, deken van Schiedam. For muiieren met den tekst der plechtigheden zullen den geloovigen worden uitgereikt. LUCHTBESCHERMING. Men is nu gereed gekomen met de op stelling van alle sirenes voor de luchtbe scherming. Er zijn er nu 4 opgesteld n.l. een op het Raadhuis van 7 P.K. met een geluidsvolume van I K.M.; en 3 met een geluidsvolume van 600 meter tegen den wind in, n.l. zwakstroomsirenes en draaibaar op gesteld bij de hyg. melkstal aan den Hordijk; bij de boerderij van K. M. Kooyman aan den Kerkedijk en op den driesprong Zeven- bergschdijkjeHordijk. VERKIEZINGEN. Voor het niet opkomen bij de verkiezingen zal een 15-tal kiezers zich voor den Kan tonrechter hebben te verantwoorden. ARBEIDSBEMIDDELING. Door een benoeming van den huidigen agent der arbeidsbemiddeling tot adm. der gemeentebedrijven, waarvoor deze persoon wordt aanbevolen, zal vaceeren de betrek king van agent der arbeidsbemiddeling. Als. Aangegeven in het tijdvak van 2 t/m 4 Mei 1939, waaromtrent inlichtingen zijn te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie te Rotterdam, iederen werkdag van 11 tot 16 uur en boven dien des Dinsdags en Vrijdags van 19 tot 21 uur. Aan het Centraal Bureau: Rijwielbelasting- merken (zoowel losse als in étuis en dergelijke), div. portemonnaies, grijs damestaschje, groen gevlamde damesvulpen, doublé halskettinkje, imitatie paarlen halssnoer, doublé dasspeld met foto van vrouw, zilveren rozenkrans in étui, bankbiljet, grijs geruite damesparapluie, diver se sleutels, kinderbril met nikkelen montuur, lorgnet in étui, diverse handschoenen, diverse ceintuurs, bruine heerencolbertjas, blauwe werkkiel met handzaag, blauw vilten dames hoed, beige gummi regenjas, oude politiecape, pak kinderkleertjes in schort, bruin jekkertje, bruin regenmutsje, zwarte gymnastiekschoen, groen gummi badschoen, grijs jongenscolbert- jasje, 2 blauwe jongensoveralls en gebloemd schort in pakje, blauw geruite georgette sjaal, pakje dameshoeden, bruin sandaaltje, blauw gummi damesregencape, rubberplaat van tree plank, voetsteun van motorrijwiel, zwart rij- wieltaschje met gereedschap, 4 rollen behang selpapier, blauw geruite lap wollen stof, zweep, 6 foto's van jongetje in enveloppe, diverse rij wielen. Aan bureau Nassaukade: heerenrijwiel. Aan bureau Bergsingel: 3 heerenrijwielen. Aan bureau Oostervantstraat: 1 heerenrijwiel. Aan den post St. Janstraat: hcerenrijwiel. Aan den post Aelbrechtskolk: carrier. Aan den post Marconiplein: baaltje boekweit- grutten. Aan den post Linker Veerdam: roode auto ped op luchtbanden. Bij vinders: R. B. merk. M. Dubbelman, Sta ringplein 11a; R. B. merk aan speld, b. j. Bons, Zwaanshals 362a; R. B. merk in etui, W. F. Suist, aagmolenstr. 60; R. B. merk m etui, m. Haze, Iependaal 33b; E. B. merk (kost.), P. y. d. Ent, St. Andriesstr. 36a; br. damesport. met inn., a. T. v. Vliet, Goudschedwarsstr. 14; br. linnen port, met inh., I. Nijman, Nootdorpstr. 11a; zil veren vulpotlood, G. v. Zanten, Karmelweg 3a; zakhorloge, Gem. Reiniging, Zalmstr. 30; gouden damespolshorloge, M. Collignon, Bloemkwee- kersstr. 47; gouden damessporthorloge, W. Bra ker, Zijdewindestr. 33; doublé hangertje met letter, Gem. Reiniging, Zalmstr. 30; verm. zil veren broche met witten steen, W. de Vries, dr. de Visserstr. 86a; zilveren armband met mar- quisiet, J. Ziekenbeiner, Rijsdijk, 416 te Rhoon; gouden heerenring met inscriptie, M. v. Grie ken, Zwaanshals 28a; nikkelen rozenkrans in étui, B. v. Elswick, Van Alphenstr. 2; rose ro zenkrans in rood étui, R. v. d. Oever, Henegou werlaan 72; geld in zakdoek, Gem. Reiniging, Zalmstr. 30; bankbiljet, Zr. Inviolata, p/a Sta tionsweg 39; bruine Duitsche herdershond, reu, B. R. Kooning, Schiedamschedijk 140b; bruin- wit langharig hondje, teef, C. H. Booij, woon schip 268, Crooswijk; Lipssleutel, S. Biischer, Oranjeboomstr. 160, bril met nikk. montuur in étui, M. v. Eijk, Kat. Lagedijk 324/4; lap goed en boord, A. J. C. de Boom, Fleinweg 7b; don- ker-bruin glacé dameshandschoen A. Blom, Tarwestr. 49; blauwe overall, G. Valk, Taanders- straat 156b; blauw gummi regenmantel, J. Mel- lenberg Zaagmolenstr. 76; auto-vetspuit, H. Ro- singa, Essenburgstr. 133b; reservewiel met band, C. Quaaitaal, St. Andriesstra. 43a; boek „De Vlasaard" F. Bosch, Zestienhovenschekade 256; roode .autoped, F. Hijboer, .Hovendaal 32; zak met leege gonjezakken, J. Schravensande, Erasmussingel 41, te Schiebroek; trekzaag, F. Augustinus, Pieter Langendijkstr. 24; zweep, Gem. Reiniging, Zalmstr. 30; wit kussensloop, G. J. Dullaart, Westerbeekstr. 72. Verzoeke beleefd bij het afhalen van voor werpen bij vinders, hiervan aan de politie (bij voorkeur Hoofdbureau, Afd. Gevonden Voor werpen, Tel. 22222) kennis te geven. aangegeven in het tijdvak van 9 t/m. 11 Mei 1939, waaromtrent inlichtingen zijn te bekomèn aan hetHoofdbureau van Politie te Rotterdam, iederen werkdag van 11 tot 16 uur en bovendien des Dinsdags en Vrijdags van 19 tot 21 uur, Aan het Centraal Bureau: Rijwielbelasting- merken (zoowel losse als in étuis en dergelijke), div. portemonnaiies, alpacca sigarettenkoker met inscriipie, br. lederen .portefeuille (leeg), zwart kmidertasdhje met Ihandsdhoerven, blauw Wplleri kirMertaschje met sleutel, bra ine afflfraScii, zwarte vulpen merit Mont Blanc met inscriptie', 2 doublé horlogekettingen, gladde gouden ring met inscriptie, verohr. broche met srbeenjes, zil veren aanhangertje, .gladde doublé ring, rozen krans in paarAtui, 25 zegels met stempel 2 pandbriefjes ui! Amsterdam, blauwe dames- parapluie, diverse sleutels, bril met hoornen montuur, diverse 'handschoenen, diverse cein tuurs, padvirudersriemien, witte damesschoen, pr, zwarte regenpijpen pr. blauwe damesschoenen, grijze stofjas pr. witte kindersokjes, wit wollen kindermutsje, br. geruit jongenscolbertjasje, zware wollen omslagdoek, blauwe trui met rits sluiting, autowieldop .Chevrolet, autowieldop Dodge, blauw zakjes met 6 koperen gewichten, gedeelte van piccolo-fluit bos touw, pak win kelzakken, 4 leesboeken, diploma postduiven- vereeniging ten name Broek, 2 doozen sigaren- pij.pj.es, diverse rijwielen- Aan bureau Oostervantstraat; heerenrijwiel. Bij vinders: R.B- merk aan speld, A. Veidbbhr, Henne- wierstr. 16; R.B. merk a»" '*f' Pot, Voorsohoterlaan 4b; R B. FIn burger, Aer van Nesstraat. ïiöc. K.B. merk (kost aan veer) T E- v. d- Ree, Brielschelaan 354a; br. portemonnaie met inh-, R. J. Rollhffs, Anje. liersbraat 14 te Hillegersberg; br. port. met inh., B. Berghout, Nootdorpstr. 7a; zw. damesport. met in'h"- C'. Ladage, Adriën Mildersstr. 12a; groene gebreid port. met inh., L- Preger, G. J. Ktulderstr. 89a; beige kinderportt. met inh., G< Albreght, Zwijndreühtstr. 75; zw. port- met inh., W. Warner, Oranjeboomstr- 42a; zw- port. met inh,, G. A. v. d. Does Van Malsenstr. 42a; ie deren port. met inh-, J. Spoelstra, Kernei iast^. 52b; roode port. met inh., J. J. Hopren, Dordt- mondsstr. 16; br. boodsobappsntasch met inh. Gem- Reiniging Zalmstr- 30; br. tasdh met rie men,, A. v. Lieden, Oranjeboomstr. 373a; led. étui met vulpen met naam en vulpotlood, M. Christiaansen. Leuvebrugsteag 14; zilveren vul potlood met letters, J. v. Kleef, Korekade 120a; zwarte vulpen P. J. v. Aken, Jasmijnstr. 21a, te Hillegersberg; gla.de gouden ring, C. v. ZWol, Vierambaohtstr. 26; zwarte beenen sierspeld met steentjes, Eksteen, Burg- Hoffmanpiein 17a; verohr. damesarmband, A. Steer, Vierambacht- str. 31b; zilveren kinderring met steentje, A« Hoff, Lange Geer 207; bruine rozenkrans, L» Schippers, Havenstr. 167c; 2 rozenkranzen in étui, J. Weseman, Oleandenstr. 39a; 2 geldstuk jes, A. v. d- Does, Oranjeboomstr- 111; bankbil jet, N. E. Walter-Bijl, Korte Hillestr. 17a; zwart witte foxhond, reu, Dierenbescherming, Boe- zemstr.; bruine dwengpincher reu, P. A- v. d. Graft, Sdhiekade 141/14; 1 Lipssleutel met num mer, Gem. Reiniging, Zalmstr. 30; kinderbril met koperen montuur, A. Groothuijzen, Biaer- donpstr. 5; bril met hoornen montuur, M. San» ting, Brielschelaan 76a; bril met hoornen en doublé mont. in étui, A- Winterberg, Bergstr. 10b; pr. zwarte regenpijpen. P. v. Leurem Ra» nonkelstr. 10; pr- gele da/meshanJdSoboenenC- v- Datenhoven, Ber.gstr._ 39a; beige jongens jasje, C. Smit, Starinigplein 19; wit overhemd en 'boord, J. Schipper, Busken Huëtstr. 4: groene geblokte jon.gen.spu Ho vérJ. Basait, Blokland» str. 79; luebtvitter van motor, J. J. M- Vilvoye, le Middellandstr. 65a; zakje motorgereedschap, A. Bor, Beukelaarstr. 98: fietstasah met zilver papier en lood, W. v. Meeuwen, Strevelsweg 72b; 3-wielig kinderrijwiel, Torenvliet, Wol- phaertsbosch 53; 4 zalkjes aardappelen, C. de Vaal, Ged. Binnenrotte, 120; blauwe autoped, J. v. d. Bent, Brielschelaan 406a: blauwe autoped, B. de Kant, Strevelsweg 162: bos katoen garen, J. A. Verkuilen, Hyacinthsiir- 47a; leesivuels „Nieuwe Vrienden", D C. Kiem, Soetendaal» soheweg 75a; koperen hangslot J. Waasdorp, Biilwerffstr. 5b; Rectificatie van vorige lijst: pakje schil dergereedschap: moet zijn stoffeeringsgereed- sehap, te bevragen bij J. A. Vossens, Raep- horststraat 36b- zoodanig wordt voorgedragen de heer I. de Gast, reeds werkzaam als controleur der steunverleening. RIOLEERING. De uit te voeren rioleering van West- IJsselmonde zal nog een uitbreiding onder gaan n.l. de Oostzijde van den Kerkedijk en het Zevenbergschdijkje. De totaalkosten zul len verhoogd worden van 152.000 tot 170.0.0J-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2