Onze correspondentie en de Post. wmm ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. f)ÏTWÏ)A» St) iffEI \oó9 Ruim 200.000 poststukken gaan dagelijks door de handen. Post tijdig' blijft het motto. ST. ALPHONSUS' EEUWFEEST. OPROEP. BEIAARDBESPELING. DE AMBACHTSSCHOOL EN DE JEUGDIGE WERKLOOZEN. BRIDGE-WEDSTRIJ D. HILLEGERSBERG. Dr. S. BIRNIE. f EEN FIETSENDIEF MAAR GEEN AANGIFTE. GEMEENTEMIDDELEN. TRANSVALIA RENNERSCLUB FEIJENOORD. RENNERSCLUB ROTTERDAM, DE ROTTERDAMSCHE LEEUW. APOLLO. VLAARDINGEN. GEMEENTERAAD VAN HILLEGERSBERG. BERGSCHENHOEK. Schoonhouden schoolgebouwen. Ziekenhuisverpleging. Groot- uitbreidingsplan. HET VISSCHEN IN DE PLASSEN. STROOPER BETRAPT. S' Dat er heel wat werk moet worden verzet door de Posterijen in een stad als Rotterdam met haar meer dan 600.000 inwoners, om afzenders en geadresseerden op hun wenken te bedienen, behoeft nauwelijks te worden gereleveerd. Maar voor menigeen zou het toch wel eens goed wezen kennis te maken met tante „Pos" op de wijze zooals wij het dezer dagen hebben gedaan in de sorteerzalen en wel op den druksten avond van de week nl. Vrijdagavond, wanneer behalve de ruim twee maal honderd duizend poststukken van iederen dag, ook de periodieken nog aan bod komen. Heel veel critiek zou dan ongetwijfeld worden opgeschort en men zou zich eerder in de handen slaan en uitroepen „Hoe is 't mogelijk, dat alles zóór reilt en zeilt Tevens zou men dan hebben kunnen con- stateeren, dat tante „Pos" ofschoon oud in jaren, nog jong van harte is en open oog houdt voor de meest moderne middelen der techniek en deze middelen waar eenigszins mogelijk uitbuit, al kan begrijpelijk niet alles uit „handen" worden gegeven. En verder zou men na zulk een kennis making- beter gaan aanvoelen waarom de Posterijen destijds een campagne zijn begon nen onder het motto „post tijdig". Dat wij juist in de avonduren een kijkje zijn gaan nemen in het machtige bedrijf aan den Coolsingel, waar alleen voor de post 1400 man personeel noodig is in het heele ge bouw „huizen" 1700 man vindt zijn oor zaak in het feit, dat vooral de avond en de nacht de meeste drukte brengen. Zeker den geheelen dag door werpen de bussen aan de Meentzijde haar ontvangen voorraden aan brieven, briefkaarten, drukwerken enz. naar beneden, waar ze onmiddellijk een plaatsje vinden op de groote sorteertafels, maar na de laatste buslichting zijn het vooral de zeven roode auto's, die af en aan rijden om den inhoud te deponeeren van de bussen der 18 bijkantoren en van de 220 over de geheele stad en randgemeenten verspreide brieven bussen. Dan kant het er spannen in de sorteerzalenSchreven wij hierboven dat gemiddeld twee maal honderd duizend post stukken het hoofdkantoor passeeren, ruim honderd duizend, stukken daarvan gaan des avonds door de handen en't moet in goed drie uren tijds zijn gebeurd, want het grootste gedeelte van de verwerkte post moet uiterlijk kwart vóór 12 de deur uit zijn, wil men den nachttrein van 12 uur 3 minuten halen. Alleen voor Amsterdam heeft de post wat langer tijd want dan heeft men nog de be schikking over een goederentrein, welke om 2 uur 40 minuten van het station D. P. vertrekt. Het eigenlijke sorteeren. Hoe gaat dit sorteeren nu feitelijk in zijn werk Men begint met de ingekomen post, welke op groote tafels is gedeponeerd, „op te zetten", d. w. z. alle stukken, welke ge schikt zijn voor de electrische stempelma- bangende postzakken, ieder met een eigen bestemming en die uiteindelijk met den grootst mogelijken spoed door de bekende roode postauto's naar het D. P. station worden gereden om te worden ingeladen in den nachttrein, welke zich in Utrecht splitst naar het Noorden en Zuiden. Met deze korte beschrijving hebben Wé feitelijk slechts een tipje opgelicht van den sluier, die den hoofd- en handenarbeid van de ambtenaren van dit deel van het post bedrijf bedekt houdt en van wier arbeid wij des avonds als we over onzen Coalsingel- boulevard wandelen, zoo bitter weinig mer ken. Want zouden we alle bemoeienissen dé revue laten passeeren, dan zouden we het nog moeten hebben over de bijzondere zorgen welke worden besteed'aan de 'mail, waarvan' ieder stuk afzonderlijk wordt gewogen, over de aangeteekende en expresse stukken, óver het sorteeren van de stukken, die bestemd zijn voor binnen de stad, de bestellingen, enz. enz. We willen er alleen nog de aandacht op vestigen, dat ongeveer 65 pet. van de geheele dagelijksche post, welke op het hoofdkantoor wordt verwerkt, per nachttrein wordt ver voerd, waaruit dus nog eens ten overvloede valt af te leiden, dat de grootste drukte valt in den avond en dit steeds onder een zekere hoogspanning, omdat de laatste trein nu eenmaal niet kan wachten. Zagen we niet ter elfder ure nog een „plukje" inladen in den trein, die op vertrekken stond Met wat een koortsachtige haast zal daaraan zijn gewerktom ook deze post des morgens nog te krijgen in de eerste bestelling Het nieutve spoonveg-postkantoor. Tijdens het bezoek aan ons postkantoor, waarbij de directeur de heer J. J. Theling, de adjünct-directeur de heer H. van der Linden en een der referendarissen de heer A. P. van Leeuwen ons van voorlichting dienden, werd ook de aandacht gevestigd op het feit, dait het hoofdpostkantoor, dait in 1923 aan den Coolsingel-boulevard werd gebouwd, lang niet meer kan voldoen aan de eischen, welke de postdienst stelt. Zoo heeft men voor de bestelling reeds lang zijn toevlucht moeten nemen tot districten. Maar zooals men weet zijn er reeds plannen uit gewerkt voor een nieuw spoorwegpostkan toor. Post-technisch is alles feitelijk reeds in kannen en kruiken, maar de wacht is op deSpoorwegen. Volgens deze plannen zal het nieuwe spoor wegpostkantoor, waarin de post voor haar alleen een beschikbare ruimte krijgt van plus minus 13.000 M2„ worden opgetrokken op de plaats waar momenteel nog de Sociëteit van de Diergaarde staat. En krijgen we met tertijd een nieuw station D. P„ ook hiervoor staan de plannen reeds op teekening heel lang zal met dezen nieuwbouw toch niet gewacht kunnen worden, want het oude station zou ongetwijfeld in het moderne Rot terdam van 1941 een nog grooteren dissonant worden dan komt het nieuwe spoorweg postkantoor in het verlengde van het D. P. station te liggen. Dat dit voor tante „Pos" tijdsbesparing beteekent en haar veel gemak ken zal bieden, daaraan valt niet te twijfelen, na de nog slechts kleine onthullingen, welke wij hieraan vooraf hebben laten gaan. Imtusschen is het nog niet zoover, edoch aan de Posterijen zal het niet liggen Zitting van 26 Mei. Met een ongelooflijke handigheid zijn de sorteerders-postzakwerpers in den „ring' steeds in actie. chine komen in lange rijen afzonderlijk te staan. Deze stukken moeten van een bepaald formaat zijn, terwijl de postzegels zóódanig moeten zijn geplakt, dat ze machinaal gestempeld kunnen worden. De betrokken sorteerbeambten hebben daarin natuurlijk een zekere routine en weten er onmiddellijk „uit te schieten" wat niet geschikt is voor de stempelmachine. Deze stukken moeten allemaal met de hand worden gestempeld en dit vraagt begrijpelijk veel tijd en daarom is het zóó van belang mede in het voordeel van de Posterijen, wanneer de afzenders van brieven en briefkaarten de postzegels op de juiste plaats plakken, t. w. in den rechter bovenhoek. Dit even terloops opgemerkt Zijn de poststukken gestempeld, de eene groep mechanisch dus en de andere met de hand, dan begint feitelijk pas het e'igenlijke sorteerwerk, dat bijna in zijn geheel mecha nisch geschiedt. De stukken, welke niet me chanisch gesorteerd worden, zijn de zgn. „dakloozen" waaronder worden verstaan wanneer onze kijk in het labyrint van hande lingen tenminste goed is de grove stukken, welke niet in de vakken kunnen en verder de expresse en aangeteekende stukken. Het mechanisch sorteeren geschiedt door transorma-machines, welke ieder drie toet senborden hebben. Momenteel heeft men de beschikking over twee van dergelijke machi nes, welke bediend worden door zes ambte naren of ambtenaressen. Door op bepaalde toetsen te tikken komen om iets te noemen de brieven voor Amsterdam-West, Amster dam-Oost en zoo voor iedere plaats of wijk, dit ook met betrekking tot de buitenlandsohe post, bij elkaar in een bepaald vak, waarvan men er 240 in totaal heeft. Door deze twee transorma-maChines worden per uur 18.000 stukken verwerkt. Uit deze 240 vakken wor den vervolgens de bundels, welke dus zijn bestemd voor een en dezelfde plaats of wijk, in de bindmachine overgeheveld, die ze bij elkaar voegt. Is dit geschied dan gaan deze bundels in manden en die komen in den zgn. ring, waar wederom sorteerders op hun plaats staan, die" een ongelooflijke handigheid zich hebben eigen gemaakt in de distributie van de hierboven bedoelde bundels, die worden geworpen in de om de sorteerders heen Inwijding borstbeeld in de St. Alphonsus- school. Ter gelegenheid van het Eeuwfeest van St. Alphonsus' Heiligverklaring had Zater dagmorgen 27 Mei in de St. Alphonsusschool voor meisjes Rauwenhoffstraat 32a de plech tige inwijding plaats van een nieuw St. Aphonsusbeeld, ingemetseld in de hall van genoemde school. De inwijding werd verricht door den Zeer Eerw. Heer Rector J. Nolet, Voorzitter van de Rotterdamsche Vereeniging voor Katholiek Onderwijs> nadat door de leerlingen eenige liederen en een sprekkoor ten gehoore gebracht waren. Daarna hield Rector Nolet op de hem eigen eenvoudige wijze een toespraakje tot de kinderen, waar na de plechtigheid met een tweestemmig Marialied gesloten werd. Het beeld werd vervaardigd door den jongen veelbelovenden kunstenaar Johan van Berkel, die den Heilige hier op zeer geslaagde wijze voorgesteld heeft, als den vurigen apostel en kerkleeraar in de kracht van zijn leven De beeldhouwer heeft hier mede aan zijn oeuvre een schoon stuk toege voegd. Zaterdagmorgen om circa half 10 is op den Bergweg een plusminus 70-jarige man in elkaar gezakt en overleden, vermoedelijk aan een hartverlamming. Daar op het lijk geen papieren zijn gevonden, verzoekt de politie van het bureau aanden Bergsingel inlich tingen. Het signalement van den man luidt 1.70 meter, mager, geen tanden, baardeloos, grijs colbert en dito vest, gestreepte fantasie broek, zwarte schoenen. Het lijk is overgebracht naar het zieken huis aan den Bergweg. Een ongeluk bij het strijken van de mast. Aan den 52-jarigen schipper H. A. de B. uit Hedel is ten laste gelegd, dat hij op 22 October Van het vorig jaar te Vlaardingen hoogst onvoorzichtig heeft gehandeld bij het strijken van de mast van zijn schip Res Nova, waarbij de schippersknecht A. M. van Hors- sen door dé tuigage is getroffen, tengevolge waarvan hij in het ruim viel en zoodanige verwondingen aan den rechter arm had beko men, dat deze is moeten worden geamputeerd. Uit de behandeling ter zitting bleek, dat de mast voor het strijken gewaarborgd be hoort te zijn door een sluitbout, welke alleen mag worden weggenomen, wanneer de strijk- draad door de lies is stijf gedraaid. Tijdens het wegnemen behoort een man bij de lier te staan, dan wel moet deze worden pal gezet. Eerst dan mag het voorstag worden wegge nomen. Verdachte zou zich niet behoorlijk hebben overtuigd, dat alles veilig was voor het strijken van de mast, door, terwijl de sluitbout weggenomen was, de lier geheel uit het werk stond en zich ook geen man bij de lier bevond en de strijkdraad niet was vastgezet, het voorstag los te gooien, ten gevolge waarvan de mast onmiddellijk vallen moest en ook viel en terecht kwam op den schippersknecht, die zich niet meer in veilig heid kon brengen. De schippersknecht Van Horssen weet zich nog te herinneren, dat hij een broekstoel voor de mast heeft klaargezet en dat verdachte bevolen had de lier klaar te maken. Het is best mogelijk, dat getuige vergeten heeft de staaldraad ts spannen. Getuige wil niet tegen spreken, dat hij misschien ook schuld draagt aan het ongeluk. Mr. H. A. J. Reumer, die het O. M. ver tegenwoordigt, is van oordeel, dat het onge luk veroorzaakt is doordat verdachte de laatste beletselen heeft weggenomen, voor dat hij zich ervan overtuigd heeft, dat hij dit veilig kon doen. Daarin ligt zijn schuld. Het O. M. eischt 15 boete subs. 10 dagen hech tenis. De verdediger, mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen uit Gouda, heeft in een uitvoerig pleidooi betoogd, dat hier sprake is van een omissie, die nooit tot de noodige grove schuld kan leiden. Pleiter concludeerde tot vrij spraak. Door een vlot overvaren. Vervolgens heeft terecht gestaan de 35- jarige schipper P. J. K. uit Schiedam, die op 8 Februari met zijn motor-westlander op den Nieuwen Waterweg een houtvlot had ge sleept. Ter hoogte van Maasland bleek hij het vlot niet meer baas te kunnen. Hij werd genoodzaakt de sleepkabel te kappen. Het vlot is toen gevaren tegen den ankerketting van een vischschokker en tengevolge van de omstandigheid, dat het anker niet losliet, is dit schip gekapseisd. In de kajuit bevonden zich de gebroeders Bakker, die zich nog slechts ternauwernood hadden kunnen red den. Terzake van overtreding van art. 169 van het W. v. S. heeft K. zich te verant woorden gehad. Al» deskundige hoorde de rechtbank de majoor van de rijksveldwacht te water A. van Drimmelen, wiens oordeel is, dat de capaciteit van verdachte's scheepje veel te' klein is om een dergelijke sleep te kunnen vervoeren. Mr. Reumer meent, dat verdachte had moe ten waarschuwen, dat hij het vlot niet langer meester was. Eisch 2 maanden hechtenis. De verdediger, mr. D. B W. Postma, was van meendng, dat hier de schuld heel moei lijk vast te stellen is. Zeker is hier geen schuld in die mate, dat een straf als de offi cier eischt, gerechtvaardigd zou zijn. Ver dachte heeft zijn scheepje al acht jaren en hij heeft zeker 200 maal zulk een sleep ver voerd, zonder dat er van eenige moeilijkheid sprake was. Pleiter concludeert tot vrijspraak. Uitspraken 9 Juni. Uitspraken. De rechtbank heeft de volgende vonnissen gewezen: A- v. d. N„ 52 jaar, expediteur, die te rechtgestaan had ter zake van verduistering van een bedrag van 390, dat verdachte als agent van de Schippersvereniging Beurs- bevrachting te Landsmeer had ontvangen voor een vracht hout naar die gemeente, doch niet had afgedragen, werd vrijgespro ken. R. G. F. de V., 55 jaar, varensgezel, ge detineerd werd veroordeeld, wegens diefstal van een pak, inhoudende een overjas, dat de schippersknecht A. F. Provoost uit Dor drecht even onbeheerd op een bank op het perron van het Beursstation had neergelegd tot 3 maanden gevangenisstraf. W. v. d. S-, 44 jaar, chauffeur, gedetineerd, werd wegens verduistering van eenig aarde werk, dat hij had achtergehouden van een vracht, die hij bij de firma Vroom en Dreesmann moest afleveren en wegens dief stal van een motorfiets ten nadeele van de firma Stokvis, veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder de bijzondere voorwaarde, dat hij zich gedurende 1 jaar zal stellen onder toezicht van het Leger des Heils. J. H„ 57 jaar, electriciën, recidivist en ge detineerd, werd wegens verduistering van een belastingmerk veroordeeld tot 2 maan den gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht en wegens landlooperij tot 3 dagen hechtenis en opzending naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van 1 jaar. Het programma voor de beiaardbespeling op den stadshuistoren op Woensdag 31 Mei 1939, des avonds van 910 uur door den stadsbeiaardier Ferd. Timmermans luidt als volgt: 1. Praeludium: Koekoek, M. van den Gheyn. 2. a Lente, H. van Tussenbroek, b Meimaand, Cecile Klunne. c Lente in Holland, Cecile Klunne. 3. Mai, lieber Mai, R. Schumann. 4. Fröhlicher Landman, R. Schumann. 5. Sonatine voor beiaard, Willem Creman. (Allegretto pastorale, Largo, Scher- zino, Rondoletto). 6. a Het liedje van den Bergenaar, Ph. Loots. b Een middagslaapje, J. Worp. c Carillon van Duinkerken, met va riaties van Jef Denyn. 7. Improvisatie, Ferd. Timmermans. Meer heil te verwachten van arbeids kampen. Over bovengenoemd onderwerp heeft een dezer dagen de voorzitter der Veendamsehe ambachtsschool, de heer A. K. Noorduyn, een voordracht gehouden voor den Bond van schoolbesturen van nijverheidsscholen. Spreker besprak eerst de noodzakelijkheid de jeugdwerkloosheid zoo mogelijk nog scherper te bestrijden dan de werkloosheid der volwassenen, waarby niet alleen op de vakbekwaamheid van den jongere, maar ook op zijn volle persoonlijkheid moet worden gelet, zoowel wat zijn lichamelijke gesteld heid als wat zijn karaktereigenschappen be treft. Vervolgens concludeerde spreker uit de cijfers der arbeidsbeurzen, dat de jeugd werkloosheid (24 jarigen en jonger) tus- schen 1 Januari 1936 en 1939 gedaald is van rond 90.000 tot rond 65.000 ingeschrevenen, hetgeen spreker niet onbevredigend achtte, terwijl hij het vermoeden uitsprak, dat de jeugdwerkloosheid onder de aankomende geschoolden (jongens, die een ambachts school hadden bezocht (relatief veel sterker was afgenomen dan onder de ongeschoolde beroepen. Spreker meent, dat het probleem der jeugdwerkloosheid dus vooral om een oplossing vraagt voor wat betreft de onge schoolden en wel zij, die de energie missen, om zichzelf boven de neerdrukkende invloe den van den lediggang uit te werken. Zij, die dat wel kunnen, vormen slechts een kleine minderheid. Het bedrijfsleven kan de ontwortelde stuurlooze jonge menschen niet opnemen, hoewel dat de meest gezonde uitweg tot hun maatschappelijke genezing zou zijn. Spreker vraagt zich af, of de ambachtsscholen iets kunnen aanbieden, wat als tusschenschakel zou kunnen dienen. Het te geven onderricht zal dan wel zeer nadrukkelijk rekening moeten houden met de bijzondere omstan digheden, zoodat speciale cursussen zullen moeten worden ingericht, die niet te zware theoretische eischen stellen. En dan nog zal men op veel verloop en teleurstelling moe ten rekenen. Spreker is er dan ook voorstander van, om de hulpmiddelen te baat tt* nemen, die vooraf aanwijzingen kunnen geven omtrent wat van de cursisten te verwachten is. De psychotechniek zou hierbij goede diensten kunnen bewijzen. De ambachtsscholen nemen met de toela ting van resp. inrichting van cursussen voor jongere werkloozen een groot risico op zich. omdat de practijkzalen voor de gewone schooljongens zijn bedoeld en de verant woordelijkheid voor de kostbare outillage rdoor de betrokken schoolleeraren eventueel gedeeld zal moeten worden met de leiders der evenbedoelde cursussen, omdat het als regel niet mogelijk zal blijken deze functies te laten samenvallen. Trouwens de groote toeloop tot de ambachtsscholen der laatste jaren zal weinig gelegenheid overlaten, de schoolruimte ook nog voor jongere werkloo zen beschikbaar te stellen. Spreker concludeert uit een en ander, dat er meer is te verwachten van arbeids kampen en arbeidsdienstplicht of bur- gerd'ienstplicht. Zonder dit laatste meent spreker zal het niet zijn te stellen, omdat de vrijwilligheid voor de jongelieden, die het meest noodig hebben, geen voldoen de prikkel zal opleveren, om aan de arbeids kampen deel te nemen. Er zal van het vrij heidsprincipe moeten worden afgeweken voor die individuen, die het plichtsgevoel als de keerzijde van de vrijheid niet meer kunnen of willen beseffen. In den ouderdom van 83 jaren is overle den dr. S. Birnie, oud-directeur van de le H- B. S. met 5 j. c. aan den 's-Gravendijk- wal alhier, in welke functie hij in 1907 werd benoemd als opvolger van den heer Menal- da van Schouwenburg. Acht en een half jaar heeft dr. Birnie dit directeurschap bekleed. Op 1 April 1916 kreeg hij op zijn verzoek eervol ontslag in verband met den slechten toestand van zijn oogen. Nadien heeft hij zich nog op velerlei gebied verdienstelijk gemaakt bijzonder door het bevorderen van de liefde voor de natuur. Hij is voorzitter geweest van de Natuurhistorische vereeni ging en van het Natuurhistorisch Museum. Voor zijn directeurschap heeft dr. Birnie tientallen jaren aan verschillende middelba re onderwijsinstellingen scheikunde gedo ceerd. Zaterdagmorgen om circa 12 uur is op den Goudschesingel ten nadeele van een plus minus 18-jarigen jongeman een zoo goed als nieuwe fiets gestolen. De benadeelde zag nog juist, dat men er met zijn fiets vandoor ging en rente den dief achterna, dien hij wist in te halen. De dief zeide „hier heb je 't karretje terug" en daarop gingen beiden hun eigen weg. Burgers hadden het gevalletje gezien en waren niet zoo mal als de bena deelde en wezen den fietsendief aan een agent van politie aan, die hem meenam naar het hoofdbureau. Nu heeft de politie wel den dief, maar geen aangifte en daarom verzoekt zij den bena deelde zich aan het hoofdbureau te melden. Verschenen is het vergelijkend overzicht van verschillende bronnen van inkomsten der ge meente over April 1939 en 1938. 1938 1939 Brug- en sluisgeld Zeehavengeld Binnenhavengeld Beursbelasting Marktgeld Vischafslag Hondenbelasting Verm.heidsbelast. Straatbelasting Begrafenisrecht 10.893.57 241.360.33 80.493.04 2.729.78 16.168.43 3.943.82 9.949.65 83.447.75 297.497.— 6.132.37 12.871.23 248.538.57 81.095.63 2.76145 16.141-91 3.524.53 10.098.46 56.879.59 219.037.68 6.254.25 752.606.74 657.203.30 De uitslagen van de met Pinksteren voort gezette seriewedstrijden van Transvalia alhier luiden als volgt: lste af deeling: 1ste ronde: DRLCoal 31 2de afdeeling: 2de ronde: Overmaas 2 DHZ 2 2—0. 3 de afdeeling: lste ronde: Hillesluis— Transvalia 4 100; 2de ronde: SDVSmit, n. d., RDM 3CVV 4 00 CVV wint met strafschopen. Ten bate van liet Medisch Missie-Comité. In de zalen van restaurant Bristol, Hout tuin ,zal op Vrijdag 9 Juni a.s. des avonds te 8 uur aanvangen een bridge-wedstrijd ten bate van het Nederlandsch Medisch Missie- Comité. De voorzitter van dit comité mgr. P. g. Groenen, wekt in een circulaire op tot deel neming aan dezen avond. Het Medisch Mis siewerk is een onderdeel en wel een zeer belangrijk van het werel,d omvattend Missiewerk, waarvan het doel is Gods Rijk de kerk uit te breiden over geheel de we reld. Ook de resultaten der medische en hygiënische wetenschap moeten in dienst van de missie worden gesteld. Het Medisch Mis sie-Comité geeft aan de missionarissen, die naar de verre vreemde landen gaan, de gele genheid zich althans eenige hygiënische en medische kennis te verschaffen en de missio narissen, die op hun posten zijn in de missie landen, voorziet het van genees- en verband middelen om de zieken te helpen en de hy giëne te bevorderen. Dat alles kost echter geld. De aanvragen zijn vele en de nood is groot. In het comité van aanbeveling hebben zit ting genomen: Kan. J. W. van Heeswijk, de ken van Rotterdam, mgr. P. G. Groenen, voorzitter Ned. Med. Missie-Comité, pater N. Hoogeboom, overste en missie-procurator van de Priesters van het H. Hart, rector P. J. Maas, directeur der K.J.C., mr. dr. F. L. J. van Haaren, burgemeester van Schiedam, F. L. D. Nivard, lid van de Eerste Kamer en den gemeenteraad, mr. M. M. van Velzen, wethouder van Schiedam, W. L. M. Daniels, wethouder van Hillegersberg en dr. C. Feh- mers, vice-voorzitter Ned. Med. Missie-Co mité. De uitslagen van de Zondag gehouden trai- ningsritten luiden als volgt; Amateurs 80 K.M.: 1. L. van tHoff in 2 uur 16 min. 48 sec.; 2. Jan Westerveld, 3. H. Meinsbergen, 4. A. Blom, 5. J. Heiden, 6. W. van der Rhee, 7. P. van Gerven, 8. C. van Genderen, 9. M. Guddens. Nieuwelingen 80 K.M.: 1. P. Muilwijk in 2 uur 16 min. 55 sec.; 2. K. Jacobs, 3. G. Meer kerk, 4. Blokland, 5. H. Heiden, 6. A. Ver meulen 7. J. Ruizeveld, 8. L. Delwel, 9. A. Cros, 10. K. den Otter, 11 B. Poldervaart. Beginnelingen 40 K.M.: 1. J. de Winter. Junioren 40 K.M.: 1. A. Mudde in 1 uur 30 min.; 2. H. Geluk, 3. A. Delno, 4. P. Vil- ters, 5. H. Koops, 6. H. Versteeg, 7. G. Lode- wijk, 8. J. Stouten, 9. J. Thijssen. Zondag heeft de Rennersclub Rotterdam een peletonrit voor A, B en C klassers ge houden. De uitslagen waren- A klas: 110 K.M.:1. L. Wey, 2. Suiker. Overige deelnemers opgegeven. Tijd 3 uur. B klas: 85 K.M.: 1. K. Schutt, 2. G. Rook, 3. J. Wezenbeek, 4. W. van Beek, 5. G. de Reus, 6. T. Oudenaarde, 7. L. Louwer. Tijd 2 uur 13 min. C klas; 60 K.M.: 1. T. Werner, 2. W. Werk 3. C. Tolenaars, 4. de Lange, 5. W. Louwer. Tijd 1 uur 40 min. De Rotterdamsche Leeuw heeft Zondag een rit voor alle klassen gehouden. De A- klassers reden 120 K.M., de B en C-klassers 60 K.M- en de juniores 40 K.M. De uitslag luidt als volgt: A klas: 1. P. v. d. Meer 3 uur 6 min.; 2. P. van Bruchem, 3. J. Reeling, 4. W. Pieter- son, 5. J. Sleeswijk, 6. A. Roos. B klas: 1. J. Verburgh 1 uur 38 min., 2. J. Fariër, 3. A. Gruteke, 4. M. Smits, 5. K. Westerlaken, 6. F. Kouwenhoven. C klas: 1. J. Koks, 2. J. Breda, 3. R. de Graaf, 4. J. Roobou, 5. Meesters, 6. H. van Rijswijk. Junioren; 1. J. Spek, 2. G. van Straten, 3. T. v. d. Heem, 4. W. Gruteke, 5. G. Hofs 6. B. Bitter. Veteranen: 1. de Waag, 2. Schenk. De renners hadden een straffen wind te gen. Bij de A klassers klopte P. v. d. Meer den ouden rot P. van Bruchem. De Rotterdamsche Rennersvereenigin? Apollo hield een koppelprestatierit voor amateurs, nieuwelingen en C klassers ge~ houden. De amateurs en niewelingen den den kleinen toer van Zuid-Holla11"' e afstand van 103 K.M. en de C klassers den naar Waddinxveen, een afstand van circa 40 K.M. De uitslagen luiden: Amateurs: 1. A. W. Coenradi® ?n„ J811 Riel in 2 uur 47 min. 40.8 sec., 2. A- F. Hal- lensleben en Tjallema in 2 uur 5 min- 5.2 sec.; 3. J. Gundlach alleen Van zijn koppelgenoot in 2 uur »7 ™,n- 5.2 sec. Nieuwelingen: J. Tom en M. Kleiweg in 2 uur 55 min. 3,2 sec. C klasers: 1. H. Kleiweg en Vlasbloem in 1 uur 10 min. 2,4 sec.; 2- G. °e~raaf en Mul der in 1 uur 10 min. 7 sec-> f' Bosnian alleen gestart in 1 uur 13 ï"1"- ®ec-, 4. T. Ake- lyen en A. de Graaf in 1 uur 18 min. 47 sec. De overige koppMs gaven door pech op. DE WEDVLUCHT. De postduivenver. „Hoeksche Post" hield een wedvlucht vanuit Vaikenswaard. Af stand 89 K.M, De uitslag was als volgt: 1 6 17 Jac- Duyvenstein; 2 9 11 14 19 Noorder- meer Buys, 3 H. Dekker 4 18; L. Wooning 5 15 i.r 0ranje; 7 C. Hellemons; 8 12 21 22 A. Wooning; io 13 16 23 P. Koole. INBREKER GEGREPEN. Zondagavond zag zekere van der B. te Vlaardingen dat een onbekend persoon de woning binnenging van zijn zwager aan'de Markgraaflaan aldaar. Daar hem dit ver dacht voorkwam, ging ook van der B. het huis binnen, waarna de onbekende de vlucht nam. Met behulp van eenige andere personen wist men den indringer spoedig te grijpen. Hij werd naar het politiebureau gebracht waar hij bleek te zijn de 24-jarige W. C, K. woonachtig te Delft.Hij had reeds een klein bedrag aan geld ontvreemd. Tevens bekende hij ook te Leiden te heb ben ingebroken. Hij werd ten politiebureele ingesloten, waarna hij naar het Huis van Bewaring te Rotterdam zal worden overgebracht. In de vergadering van Vrijdagavond stel den B. en W. aan den raad voor bij wijze van proef gedurende zes maanden het schoonhouden van twee openbare scholen op te dragen aan 'n schoonmaakonderne- ming. De besparing, die hierdoor wordt ver kregen bedraagt voor beide scholen totaal rond 335per jaar. Reeds meermalen is door Ged. Staten aangedrongen op verlaging van deze kosten en voor de begrooting 1939 is dit als eisch gesteld. De heer Mensen (S.D.A.P.) betwijfelde de uitwerking van deze bezuinigingswoede op het gemeentelijk budget. De schoonmaaksters die hierdoor van het weekloontje van 12. op 5.10 komen te staan, worden voor het be zuinigde naar Maatschappelijk Hulpbetoon gedreven. Spr. kon zich er niet mee veree nigen. De h(eer Breedveld (A.R.) merkte op, dat het verschil in loon niet zoo groot was als de heer Mensen aangaf, daar bij de voorge stelde regeling de kosten van materialen niet voor eigen rekening komen. Als inwo ners uitsluitend in aanmerking komen, kon spr. met de proef accoord gaan. De voorzitter garandeerde de laatste op merking en toonde zich ook geen bewon deraar van deze opgelegde bezuiniging. Spr. merkte op, dat het zich vergelijken met Rotterdam niet altijd alleen in gunstigen zin kon plaats hebben. De heer v. d. Have (A.R.) wees er op dat het probleem actueel was. In Den Haag is men reeds eenigen tijd over de normale kosten bezig. Spr. zou nu willen weten of de belanghebbenden ge diend zijn zich daaraan te conformeeren. De voorzitter deelde mede, dat de regee ring het peil wil brengen op 40 per lokaal, zoodat de voorgestelde regeling in het be lang is van betrokkenen. Deze werd dan ook aanvaard met 10 tegen 4 stemmen. Het voorstel tot wijziging van het reglement voor Maatschappelijk Hulpbe toon, waarin bepalingen zijn opgenomen om trent de tegemoetkoming bij ziekenhuisver pleging, leverde het tweede uitvoerige debat, ingeleid door den heer Spronkers (S.D.A.P.) Spr. kon zich niet vereenigen met het stelsel van toeslag op de premie, hetgeen uit verzekeringsoogpunt bezien tot de meest onlogische gevolgen leidt, maar wilde hier voor in de plaats zien een tegemoetkoming in de werkelijke kosten. Nu gebeurt volgens spr., dat niet-verzekerden in gunstiger con ditie verkeeren dan verzekerden. Verder had spr. bezwaar tegen de gestelde weistandsgrenzen tegen het niet rekening houd /i met het belastbaar inkomen en tegen, de verplichte confidenties ten. opzichte van ambtenaren. Wethouder Verbeek (C.H.) gaf toe, dat de praktijk uitwees dat er nog wel een en an der aan het stelsel mankeerde, maar fouten en tekortkomingen kunnen herzien worden. Daaraan wordt gewerkt. Spr. vond het echter bezwaarlijk de geheele regeling van de ziekenhuisverpleging nu in het geding te brengen. In de vereeniging zelf wordt druk verga derd en spr. verwachtte dan ook binnen kors ten tijd nieuwe voorstellen. Deze kunnen aanleiding worden de heele kwestie nog eens opnieuw in de raadszaal te brengen. Het derde punt tot uitvoerige discussie leverde het voorstel tot voorloopige vast stelling van het herzieningsplan 1939 van 't groot-uitbreidingsplan, alsmede van 'n wij ziging der daarbij behoorende bebouwings verordening, In de besloten vergadering van 14 Maart werd dit plan, na toelichting van den ontwerper, den heer H. van der Kloot Meljburg te Scheveningen, uitvoerig be sproken. Besloten werd dit ontwerp nader in onderzoek te nemen in 'n gecombineerde vergadering vaIj en W- en de commiss'e voor den technlschen dienst en 't grondbe drijf, terwijl de heer v. d. Kloot Meijburg be reid werd gevonden om de nadere vragen, welke in ^ie verSadering mochten worden gesteld, te beantwoorden. Bedoelde vergade ring werd gehouden op 4 April en had tot resultaat, dat eenstemmig met het ontwerp- herzieningsplan accoord werd gegaan. De heeren den Baars (N. H. u. a.) en Jor- geneel (V.B.) hadden desniettegenstaande bezwaren over 't vervallen van 'n rechten weg> vanaf het begin van de Molenlaan in zuidelijke richting naar den geprojecteerden Ujksweg. Wethouder Terwiel (V.B. trachtte aan de hand van de opgehangen situatieteekenlngen opheldering te brengen in verband met de verlegging van het knooppunt der snelver- keerswegen in 't streekplan ter plaatse, maar na veel overleg konden genoemde heeren hun goedkeuring er toch niet aan geven. In de kléine zaal van Lommerrijk werd Vrijdagavond de 17e alg. vergadering ge houden van de afd. Hillegersberg en omstre ken der Ned. Heidemij. afd. Zoetwatervis- scherij. De voorzitter, de heer A. Hueck, consta teerde in zijn openingswoord dat het afge- loopen jaar niet geheel gunstig was voor de visscherij, doch men was niet ontevreden. Een teleurstelling is, dat het bestuur van het Plaswijckpark het gedeelte van den Achterpias heeft verpacht aan iemand, die een vijand is van hengelaars, daar hij zelf voortdurend vischt met blieknetten. De voorzitter ging vervolgens na wat er ïs gedaan om den vischstand te verbeteren en wat de visscherijen hebben opgeleverd. Jammer is dat er niet meer op aalscholvers en blauwe reigers mag worden geschoten. Groote partijen visch worden door de vogels verorberd. Bij de rondvraag vroeg de heer Damsteeg bijzonderheden over de visscherij in hst water van de stichting Plaswijck. Na veel debat, waarbij vaak krachtige woorden werden gebruikt, nam de verga dering de volgende motie aan: „De afd. Hillegersberg der Ned. Heide maatschappij, (afd. Zoetwatervisscherij) in vergadering bijeen, enz.; gehoord, enz. wenscht hare pijnlijke verbazing te uiten, dat indien de berichten juist zijn van die paehtwijziging geen enkele mededeeling aan de afd, of het bestuur is kenbaar ge maakt. De rijksveldwachter Coenraedts ontdekte gisternacht, bij een controle langs de Rotte- oevers, dat bij de grens van Zevenhuizen doggers werden gelicht, door een strooper die ook door hem waren uitgezet voor de palingvangst. Tegen den strooper A. K. te Bergschen- hoek, is procesverbaal opgemaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2