Eerste lustrum van „Ons LeekenspeF. LAATSTE BERICHTEN. Emissie Fransche Republiek. ZEETIJDINGEN. DONDERDAG 8 JUNI 1939 EEN GESLAAGD VIJF JAREN-PLAN. door BERNARD VERHOEVEN. TSJEN KIANG HEROVERD DOOR CHINEEZEN. Drieduizend Japansche soldaten zouden zijn gedood. Aangeboden bedrag nagenoeg geheel geplaatst. DE SACRAMENTSPROCESSIE TE, DANZIG. UIT DUITSCHLAND GEZETTE JODEN WEE OUD-STRIJDERS vermoord. DE VERDWENEN 45.000 GULDEN VEREENIGING VAN NED. GEMEENTEN. Bespreking der praeadviezen over volksgezondheid. Kreeg of 6tal Groningsche juffrouw een kapitaal HANDELSBERICHTEN. KOFFIE. CACAO. OLIËN, OLIEZADEN. AANBESTEDINGEN. WISSELKOERSEN. DUITSCHE MARKEN. PRIJZEN VAN EDELE METALEN. STOOMVAARTLIJNEN. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. BINNENLANDSCHE HAVENS. BUITENLANDSCHE HAVENS. SLEEPBEDRIJF. VERKOCHTE SCHEPEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN. r- «i-f' Hét gebeurde eens, dat de nachtegalen zich in een congres gingen beraden over het sinds jaren nijpende probleem der verbetering van den vogelzang. Ofschoon het theoretisch ge deelte van het congres zeer verdienstelijk •was verlucht met enkele passende spreek- koortjesin de plaatselijke pers werd van deze opmerkelijke poging met waardeertng gewag gerflaakt en het welslagen van het congres reeds ruimschoots was verzekerd, zoo lieten de praetische conclusies ter bekroning der beraadslagingen helaas op zich wachten. Tot een der deelnemende nachtegalen op het unieke denkbeeld kwam om te gaan zingen. En zie, het probleem van den vogelzang bleek opgelost. Erkend moet worden, dat de parabel schier kinderlijk naief is maar waren dat de congresseerende nachtegalen niet? Het is nog slechts enkele jaren geleden, dat we ons donkere spelonken en bin- menkameren terugtrokken om ons grondig door middel van inleidingen, beraadslagin gen en conclusies in te laten met het pro bleem van het Leekenspel. Allereerst en allermeest met het Wezen. Het probleem dus als Probleem- Er waren er, aanwezigen en afwezigen, die het geval sceptisch bekeken en alle meeningsverschillen met een ver pletterend stilzwijgen begeleidden. Mis schien hoorden zij, de gelukzaligen, het op standig nachtegalenhart dn zich bonzen Het zijn.meestal de vrouwen, die met een welwillende verwondering het getheoreti seer van de mannen aanhooren, omdat zij het geloof in concrete sprookjes en een beetje gezond verstand in hun hart hebben weggeborgen. Het resultaat van alle ernstige gedachten- wisselingen was inmiddels gelukkig, dat alle meeningsverschillen voor de buitenwereld zorgvuldig verborgen door wat nietszeggende algemeene conclusies bleven gehandhaafd; en dit pleitte tenslotte voor een restant van gezond verstand bij de mannen. Xntusschen woekerde de baardgroei op di- Jettantentooneel onverwoestbaar voort, ter wijl daarbuiten de nieuwe orde met angst wekkende luidruchtigheid opmarcheerde, in gymnastischen spreekkoorvorm: loopende en sprekende bezemstelen, gedrapeerd met leu zen, tot gestalten geworden kudde-instinc ten. Dit was het uitverkoren oogenblik voor den Jaatsten moedigen nachtegaal. Dwars door de theoretische disputen, de gezel schapsspelen der baardmenschen en de mas sale vrije- en orde-oefeningen in spreek- koorverband brak zich een initiatief baan. Een persoonlijk initiatief, een voldongen feit, niet eens behoorlijk commissoriaal voorbe reid dat was het grootste wonder. ,,Hoe komen we aan een repertoire voor een nieuw leekenspel?" zoo hadden de con gressisten elkaar met decoratieve denkrim- pels ondervraagd. Maar iedere vraag naar het middel werd wederom beantwoord door de vraag naar het- Wezen. „Beginnen!" riep een moedwillige nachte gaal uitdagend door het open raam. „Beginnen", zeiden en déden laconiek een paar eenlingen, die vrijwel zonder organisa torische pourparlers het Tooneelfoncjs „Ons Leekenspel" stichtten, Twee jonge'menschen, kapelaan Smit en Anton Sweers; een pries ter en een leekenspelleider, een fanatisch geloover en een man van de practijk. Zoo wil het blijkbaar het menschélijke bestel, dat uit de grondstof van schier onbeteugeld idealisme en gewetensvollen werkelijkheids zin het praetische en daadkrachtige idealisme voor duurzaam menschen werk wordt ge kneed- Dit tweemanschap was het, dat Vrijwel ge heel op eigen gezag en dus door de twee spalt van geen enkele synode gebonden zijn moed, zijn vertrouwen, zijn onder nemingszin en zijn geld stak in een nieuw en' gewaagd avontuur. Rechtzinnig in de leer van het leekenspel of niet, men begon. En men ging door, met de regelmaat van een methodisch vijf-jaren-plan. En beschouw dan dit wonder van zingende nachtegalen, die bovendien nog goed zijn georganiseerd! Nu het vijf jaren geleden is, dat het Too neelfonds „Ons Leekenspel", zijn loopbaan begon, mag dit feit met wat feestelijken nadruk in de herinnering worden gebracht. Niet zoozeer om dit ééne initiatief, dan wel om de reeks van intiatieven, die het eerste lustrum tijdperk boordevol maken. Om zijn oriënteerend en baanbrekend werk op ka tholiek leekenspelterrein kan het Tooneel fonds „Ons Leekenspel" nauwelijks meer gelden als een particuliere onderneming; en al is en blijft het gelukkig persoonlijk ge noeg om niet tot een officieele instelling te verstarren, het heeft in den loop van luttele jaren onder ons een plaats van publiek be lang gekregen. Het Fonds heeft de beste auteurs op leekenspel-terrein om zich heen gegroepeerd, het heeft het omvangrijke ge bied der Jeugdbeweging practisch in erf pacht genomen, en groeit steeds bewuster naar een onaanvechtbare monopolie-positie, al wordt deze gelukkig alleen blijvend ge waarborgd door de eigen prestaties. Een ge zonder rechtsverhouding kan men niet wen- schen. Geen welmeenend buitenstaander kan, dunkt ons, anders dan waardeering hebben voor het werkstuk, dat met een fantastische reeks van uitgaven door het Tooneelfonds in een tijdruimte van vijf jaren werd geleverd. En wanneer men de veelheid en veelzijdig heid van al deze speelproeyen overziet, dan moet men al volslagen critiekloos zijn wan neer men hier en ginds geen critiek heeft, maar men moet een ongeneeslijk pessimist zijn, om het gulle en gezonde levensbeginsel niet te erkennen, dat in het wilde weg durfde groeien. Men kan een-levenskracht niet miskennen, die, voortgroeiend, zichzelf durfde verloochenen. Aan teeltverfijning kan men pas denken, als er teeltkracht is. Het is achteraf niet zoo moeilijk, om den miswas te schiften van den oogst maar hoeveel levenskansen zijn geschapen en beveiligd door de erkenning van het levensrecht der kiemen en onbeperkt vertrouwen op het onleerstellige leven, dat alleen kan slagen bij de gratie der mislukkingen. Juist die breedheid en onbevangenheid, de warsheid van alle vooroordeelen en voor ingenomenheden, doen bij het Tooneelfonds „Ons Leekenspel" zoo weldadig aan- Onze vaderlandsche katholieke, auteurs kunnen er zich waarlijk niet over beklagen, dat hun redelijke kansen onthouden werden. Door regelmatige prijskampen en persoonlijke op drachten werd de werklui aangewakkerd en meerdere lijvige leekenspelbundels heb ben hun ontstaan te danken aan deze wijze van bevordering van den inheemsehen kweek. Het buitenland, dat aanvankelijk te recht als gangmaker werd gébruikt, is even terecht geleidelijk naar het tweede plan ver drongen. Deze verschuiving van het reper toire alleen reeds is een wapenfeit van be- teeken'is, ep dat het Fonds zichzelf mag toemeten. Met leekenspel alleen hervormt men geen wereld en vult men geen leven. Dat doet men trouwens ook niet met een dauwdrup en de fancy van kleurstof op vlinderwieken. Die en dergelijke bijzakelijke dingen maken alleen het leven draaglijk- Het leekenspel is niet sentimenteeler dan dit soort sprookjes van goddelijke meewarigheid. Zoolang de mensch een sociaal wezen- is, kan zijn ge meenschapsleven alleen maar winnen bij een collectieven droom, die toegankelijk en schoon is. Het Tooneelfonds „Ons Leeken spel", dat katholieke dichters het katholieke samenzijn met hun droomen laat opluisteren dat religieuze en profane feesten een zinvol en stijlrijk uiterlijk schenkt, het blijkt steeds bewuster te groeien in zijn ambt van cere moniemeester van het publieke leven. Niet enkel is de geenszins volmaakte levensstijl van het katholieke volk met deze lessen in wellevendheid gebaat, de ceremoniestaf is tegelijk een tooverstaf van de schoonheid, die de moeder is der schoone manieren. Na vijf jaren van groote activiteit is het Tooneelfonds werkzamer en initiatiefrijker dan ooit. Een gezegend nieuw vijf-jaren plan toegewenscht! SHANGHAI, 8 Juni. (UN. PRESS). Vol gens Chineesche berichten is Tsjen Kiang aan den westelijken oever van de Han-rivier door de Chineezen heroverd. In een slag, waarin de stad vijfmaal in andere handen overging, wérden 3000 Japanners gedood. In de oostelijke buitenwijken houden nog steeds 300 Japansche soldaten stand. Het Japansche hoofdkwartier ontkent echter, dat de Chineezen in de stad doorge drongen zijn. SHANGHAI, 8 Juni. (R.O.) Een Engelsch- man, Mac Allister genaamd, die werkzaam was bij dezefdq firma als Tinkler, die is overleden aan de verwondingen, welke hij in een conflict te Poetoeng heeft opgeloopen, is onder geheimzinnige omstandigheden overleden. Gisteravond is een ziekenauto op een dringenden oproep naar het douane- bureau gezonden en nam hier Mac Allister op, die op de fabriek te Poetoeng bewuste loos was geraakt. Op weg naar het zieken huis is de patiënt overleden. TOKIO, 8 Juni. (DOMEI). De Japansche kapitein Osawa is gisteren te Tokio terug gekeerd, na te hebben deelgenomen aan den strijd aan de grens van buiten-Mongolië en Mandsjoekwo bij Nomonhan. Hij beschreef de plaats, waar de gevech ten waren geleverd, als zoo mooi begroeid met bloemen, dat het jammer was hier een vliegtuig te doen landen. Overdag schom melt de temperatuur rond 63 graden, terwijl de nachten kil zijn. In de omgeving leven Mongoolsche noma denstammen, wier eenige rijkdom bestaat uit groote kudden schapen en paarden. Hier en daar in het land staan Lama-tempels; verder zijn er warme bronnen, welke zelfs in den winter niet bevriezen. Boven dit landschap werden de luchtge vechten geleverd tusschen meer dan hon derd toestellen. De Japansche vliegers had den hierbij het voordeel boven hun eigen linies te vechten, zoodat zij bij eventueel omlaagspringen met de parachute, temidden van hun vrienden terecht kwamen. Kapitein Osawa verklaarde vervolgens, dat de Russische vliegtuigen van verouderd type waren, waardoor de Japansche over winning te verklaren is. TOKIO, 8 Juni (R.O.). Naar de woord voerder der Japansche admiraliteit heden verklaard heeft, zullen de stoomschepen van welbekende lijnen voortaan vrijgesteld zijn van aanhouding en onderzoek door Japansche oorlogsschepen. Nieuw Japansch „ultimatum". SHANGHAI, 8 Juni. (R.O.) Naar van be voegde zijde wordt vernomen, hebben de Ja pansche autoriteiten een nieuw „ultimatum" overhandigd aan de autoriteiten van de Britsche concessie te Tientsin. Zij dreigen barrières te zullen oprichten en andere stappen te zullen ondernemen, om de concessie volkomen te i^pleeren, tenzij de Naar wij vernemen, zullen de inschrij vingen op de hier te lande uitgegeven 25.000.000 obligaties der 3% procent 6- jange leening ten laste van de Fransche Republiek ten volle worden toegewezen. Het tér inschrijving aangeboden bedrag is nagenoeg geheel geplaatst. vier Chineezen, die door hen beschuldigd worden van den moord op Tsjehg Sji Kang, den douane-commissaris te Tientsin, binnen twee dagen worden uitgeleverd- DANZIG, 8 Juni. (HAVAS.) Voor het eerst neemt vandaag de senaat van Danzig geen deel aan de processie, welke ter ge legenheid van Sacramentsdag wordt gehou den. i 1 De vermoedelijke reden hiervan is de hou ding, welke het officieele orgaan van het Vaticaan, de „Osservatore Romano", heeft aangenomen ten aanzien van Danzig. WARSCHAU, 7 Juni. (HAVAS). Ongeveer 2000 Poolsche Joden, die door Duitschland uit het land zijn gezet, zijn aan de Poolsche grens, o.m. in Boven-Silezië, aangekomen. Te Zabrze in Boven-Silezië werden 72 personen door de Duitsche grenswacht verjaagd, doch Poolsche douanebeambten en politie dwongen hen terug te keeren, zoodat zij op het oogenblik in de neutrale zóne ver blijven, voor het meerendeel zonder geld en zonder levensmiddelen. Bij Kattowitz staat een heele trein met uitgedreven Joden in de grenszone. Volgens inlichtingen van Joodsche zijde zou het aantal uitgedreven Joden 4000 be dragen en zou een totaal van 12.000 met uit zetting bedreigd worden. Het gaat voor het meerendeel om Poolsche Joden, wier paspoorten niet voorzien zijn van. het speciale visum, dat het vorige jaar is ingevoerd en dat bewijst, dat de bezitter het burgerrecht van den Poolschen staat heeft. Het hulpcomité der Joden is voornemens In Zuid-Frankrijk nabij Saint Engrace op enkele kilometers afstand van de Spaansche grens zijn twee lijken gevonden, die in ver- egaanden staat van ontbinding verkeerden'. De hoofden van de beide slachtoffers wa ren van den romp gescheiden. Op de plaats van het misdrijf werd een spel kaarten aan getroffen, die met bloed bevlekt waren. De lijken werden door een schaapherder in de bergen aangetroffen. Uit het door de politie ingestelde ondcr.goekbleek .dat de beide slachtoffers oud-solda|en waren -die aan de zijde der Marxisten iu Spanje had den gevOéhten en die waarschijnlijk in ge zelschap zijn geweest van hl anderen Spaan- schen oud-strijder die met bloed bevlekt zich bij de politie had aangeroeid en naar een intemeeringskamp is overgebracht. Men vermoedt dat de Spanjaarden uit nun land gevlucht zijn en tijdens een rustpauze bij het kaartspel ruzie hebben gekregen die na een hevig gevecht met den dood der bei-' de mannen is beëindigd- Er zijn ter plaatse talrijke leege hulzen van revolverpatronen gevonden. De dader heeft door de lijken te onthoof den wellicht getracht om de identificatie van de lijken te bemoeilijken. De politie heeft den vermoedelijken dader, een Spanjaard, Valetin Esteban Larguen ge- heeten, reeds gearresteerd. Deze beweert echter, dat Spaansche grenswachten de bei de vluchtelingen hebben vermoord, terwijl zij lagen te slapen en dat hij ternauwernood aan hun handen is kunnen ontsnappen. Het onderzoek duurt voort. gebracht, de beantwoording der gestelde vragen heel moeilijk is- Voorts werd uiteengezet, dat men er wel om moet denken, dat preventieve maatrege len in het belang der volksgezondheid altijd goedkooper en beter zijn. Van andere zijde werd gewezen op de be- teekenis van ziekenfondsen, wier ontwikke ling dient te worden aangemoedigd, en werd de vraag gesteld op welke wijze de gemeen ten, aan het geld moeten komen, waarmede haar aandeel in eventueel te nemen maat regelen, zooals de prae-adviseurs die Lebben aangegeven, moet worden betaald, ook al dragen deze maatregelen in de toekomst gou den vruchten. Een groot aantal gemeenten zal voor de vraag worden gesteld of net rijk ook daarvoor zal willen bijdragen. Verder werd betoogd, dat het vraagstuk niet alleen een socialen, maar ook een staat kundigen kant heeft en dat er met name in rechtsche kringen ernstige bezwaren zijn tegen een verdere uitbreiding op dit terrein. Voorop moet staan het eigen initiatief te prikkelen. Een achteruitgang van de belang stelling voor de volksgezondheid op het platteland werd ten sterkste ontkend. Wel is het waar, dat vooral in Friesland beden kingen tegen het controlesysteem bestaan. Tenslotte werd nog de vraag gesteld of de verzekeringsmaatschappijen, die uit den aard groot belang hebben bij de volksgezond heid, niet bereid kunnen worden gevonden in 'de kosten van de overheidszorg bij te dragen. In zijn antwoord op de critiek en op de gestelde vragen onderstreepte dr. Van den Berg nogmaals de groote beteekenis van de prophylaxe. Natuurlijk moet rekening wor den gehouden met politieke mogelijkheden, doch spr. was van oordeel, dat principieele bezwaren wel zijn te overwinnen. In dit ver band wees hij op de kentering in de houding van bepaalde groepen der bevolking tegen over het instituut der schooltandartsen. Bij de volksgezondheid zijn groote gebieden, waar verplichtingen niet noodzakelijk zijn. De jongste regeling van de inenting tegen pokken is daar een voorbeeld van. Zieken fondsen dragen in veel mindere mate het karakter van een verzekeringsinstituut dan ziekénhuisverplegingsfondsen. Uit een oogpunt van kostenbesparing ligt de 'taak van de gemeenten derhalve veel meer op het bevorderen van de ontwikke ling der laatstgenoemde fondsen. Inderdaad is het goed de aandacht nog eens te vestigen op de wenschelijkheid, dat verzekerings maatschappijen zullen bijdragen in de over heidsmaatregelen ten aanzien van de prophy laxe. In het buitenland bestaat een dergelijke verplichting en ook in ons land is het wel een gebeurd, dat verzekeringsmaatschappijen subsidies gaven. Br. Horst drong in zijn antwoord aan op een Wettelijke regeling van den schoolartsen- dienst, zooals dat in Engeland het geval is. Moeilijkheden bij de organisatie, zooals die op het oogenblik aan den dag treden, worden 'dan voorkomen. Ten aanzien van het vraagstuk van werk- loozen. die hun premie en ziekenfonds enz. niet kunnen betalen, geloofde de spreker, dat een gemeentelijke regeling noodzakelijk is. Des midags hebben de deelnemers aan :;hpt congres met door het gemeentebestuur vpn Amsterdam beschikbaar gestelde auto bussen een excursie gemaakt naar Nieuw- Zuid en de boschbaan, waarna op Schiphol de thee werd gebruikt, eveneens aangeboden door het gemeentebestuur van Amsterdam. Op den tweeden dag van de jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, te Amster dam, kwamen vanmorgen in behandeling de prae-adviezen van dr. C. van den Berg, direc teur-generaal van de volksgezondheid en van dr. M. D. Horst, directeur van den genees kundigen- en gezondheidsdienst te Leiden, over de vraag of gemeentelijke maatregelen, zooals de bevordering van het ziekenfonds wezen, van de verzekering tegen de kosten van ziekenhuis- en sanatoriumverpleging, van de controle op den verpleegduur vah armlastige patiënten in ziekenhuizen en sa natoria, van de voor- en nazorg van krank zinnigen en eventueele andere maatregelen, leiden tot verlaging der gemeentelijke uit gaven. Zoo ja, op welke wijze kun..en deze maatregelen dan het doelmatigst worden ge organiseerd De besprekingen werden ook gevolgd door vertegenwoordigers van de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën, resp. de heeren mr. Rosman en Vogel, terwijl de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, jhr. mr. dr. Röell, het laatste gedeelte van de discussies bijwoonde. In zijn inleidende rede herinnerde de wnd. voorzit ter, de heer A. Verdijk, er aan, dat de ver eeniging het onderhavige vraagstuk aan de orde heeft gesteld door de beteekenis van de volksgezondheid en van de financiën. Beide zijn de grootste zorgenkinderen van de gemeenten, nu schraalhans keukenmeester is geworden en ze kunnen het reeds eenige jaren niet goed met elkaar vinden. In het hierna volgende debat gaven ver scheidene sprekers een overzicht van de maat regelen, die in de plaatsen en streken, waar zij wonen, op het terrein van de volksge zondheid reeds zijn genomeh en van de re sultaten, die daarmede zijn bereikt. Gewezen werd op de ongelijksoortigheid der verschil lende gemeenten en hare bevolking, alsmede op de groote verschillen in den bestaanden plaatselijken toestand, waardoor, zooals de prae-adviseurs zelve ook naar voren hebben Op de tafel voor de Amsterdamsche recht bank lagen drie eenvoudige sigarenkistjes, verpakt in bruin papier en voorzien van plechtige lakken. In die kistjes bevond zich het gêld, dat de Groningsche vrouw, Sybrigje V., op 6 April j.l. uit de safe die haar be jaarden vriend, den Groningschen veekoop man fi., bij 'n groote bank te Amsterdam had gehuurd, had meegenomen. Bijna 45.000 in bankpapier, w.o. 44 bankbiljetten, lagen op de groene tafel en nauwkerig las een der rechters de nummers op, die door een opper wachtmeester werden gecontroleerd. Vandaag stond Sybrigje V. terecht voor de hoofdstedelijke rechtbank, verdacht van diefstal van ruim 44.000; subsidiair was haar verduistering ten laste gelegd. De vrouw, die op 6 April met B. te Am sterdam logeerde, had zijn safesleutels weg genomen, was naar de bank gegaan en met 45.000 verdween zij naar Groningen, waar zij woonde in gezelschap van zekeren M., dien zij in Amsterdam had ontmoet en dien zij ook van Groningen kende. Het geld werd teruggevonden in een safe te Oude Pekela, waar de vader van M. het op diens verzoek had opgeborgen. Zoowel Sybrigje als M. werden gearres teerd. „Bekent u het ten laste gelegde?" vraagt de president. „Geen sprake van," zegt de vrouw met klem. B., als getuige verhoord, vertelt, dat hij een verhouding had met de vrouw. Op haar verzoek was hij met haar een paar dagen naar Amsterdam gegaan. Sybrigje had ge zegd: Neem je geld maar mee, dan huur je •in Amsterdam een safe, dat is veiliger. Er werd inderdaad een safe gehuurd. Get. had een stuk geteekend, waarmede Sybrigje ook in de safe kon komen. President: „En hebt u toen tegen Sybrigje gezegd: Die 45.000 zijn voor jou." Getuige: „Geen sprake van." President: „Neen, dat doet een Groninger niet zoo gauw." Getuige vertelt dan nog, dat hij nog een kapitaaltje in effecten bezit en een boerderij, waarvan hij 5500 huur trekt. President: „Dus u kon ook zonder de 45.000 contanten leven. Getuige: „Ja, dat is allemaal wel waar, maar ik heb haar geen 45.000 gegeven." De sleutels van de safe had get. aan zijn sleutelring gedaan. President: „En niet aan Sybrigje gegeven?" Getuige (kort en bondig) „In m'n eigen zak gestoken." Een paar dagen later was het tweetal in een pension gaan wonen. Op den ochtend van 6 April was Sybrigje vroeg opgestaan en uitgegaan om een boodschap te doen. Weldra miste get. zijn sleutels, die een paar uur later in een envelop werden terugbe zorgd. .Er was een briefje bij: „Lieve Piet, ik ga naar Groningen terug, het bevalt me niet langer in Amsterdam, ik heb het geld, dat je me gegeven hebt, opgehaald uit de kluis. Als jé meer inlichtingen wilt hebben, kom dan maar naar Groningen...." B. wordt dan nog danig aan den tand ge voéld maar houdt vol het geld niet aan de vrouw te hebben gegeven of beloofd. Zijn plaats voor het getuigenrekje wordt ingenomen door den bankbeambtei die aan Pieter.een safeloket had verhuurd. Getuige had den indruk gekregen, dat hij met een echtpaar te doen had, zoodat hij geadvi seerd had, ook de vrouw toegang tot de safe te verleenen. Bij het slotverhoor vertelt Sijbrigje, dat het plan om naar Amsterdam te gaan was uitgegaan van B. Het tweetal zou een etage huren in de hoofdstad en later trouwen. Haar vriend M. had zij toevallig in een lunchroom ontmoet. Zij was ook met dezen reeds geruimen tijd bevriend. Eerst wilde zij niet met M. terug naar Groningen, maar den volgenden dag was zij van idee ver anderd. Zij hield toch eigenlijk meer van M. dan van den ouden B. Maar het geld had zij heusch „eerlijk gekregen". Verd. is reeds eens wegens heling veroor deeld én herhaaldelijk werd zij van beroo- vingen verdacht- De Officier van Justitie, mr. L. de Blé- court, achtte den tenlaste gelegden diefstal bewezen en vorderde drie jaar gevangenis straf. Tevens requireerde hij teruggave van het geld aan B. De verdediger, mr. F. Pauwels achtte de verklaringen van de vrouw zeer aanneme lijk. Er is in ieder geval een dubium in deze zaak en daarom zou verd. moeten worden vrijgesproken. PI. verzocht de rechtbank verd. onmiddellijk in vrijheid te stellen. De officier verzette zich tegen de inwilliging van dit verzoek, dat daarna door de recht bank werd afgewezen. Gaspedalen zijn gewillig! Haar als uw autosnelheid verdubbelt wordt uw remweg (afstand, noodig om te stoppen) 2x2—4 maal zoo groot! ROTTERDAM, 8 Juni 1939 KOFFIE. (Gem. contr.) Noteering op termijn. 8 Junt 7 Juni ochtend middag ochtend middag Juni 10 io 10 10 September 10^ WH 10H 1016 December JOH JOH WH 10H Maart 10)6 1096 1096 1096 Mei '40 I09é 1096 1096 1096 Stemming kalm kalm kalm. kalm Loco superior Santos 15 ct. loco Robusta f.a.q. 13 ct. per kg. Omzet 1000 bn. Weekomzet bn. AMSTERDAM, 8 Juni 1939. CACAO 8 Juni 7 Juni laten bieden laten bieden JuniP.80 8.65 8.85 8.75 Juü8.85 8.75 8.90 8.8 September 9.— 8.90 9.05 8.95 October9.10 8.95 9.10 9.— December 9.20 9.10 9.25 9.15 Januari 9.25 9.15 9.30 9.20 Maart 9.35 9 25 9.40 9,35 Stemming kalm. Dagomzet nihil. LONDEN, 8 Juni 1939. (R. B. D.) LIJNOLIE. (1 ur) Loco 2696, Juni en Juli-Aug. 2596, Sept.-Dec. en Jan.-April 2594. HUL, 8 Juni 1939. (R. B. D.) LIJNOLIE. (1 uur) Loco, Juni en Juli-Aug. 25/196, Sept.-Dec. 25/3. AMSTERDAM, 8 Juni 1939. LIJNOLIE 8 Juni 7 Juni 6 Juni Vliegend 2)96 Juli 1796)6 1796 17 1796 Aug179696 1 796 1 7 1796 Juli/Aug- Aug.-Sept Sept.-Dec, '39 1796 1 79»,96 17 Jan /April *40 1796 179696 17 Mei/Aug 17 9$ 1796 17 ROTTERDAM, 8 Juni 1939. LIJNOLIE. (Bericht van de Vereeniging voor den Oliehandel) Juli, Aug., Sept.-Dec., Jan.-April en Mei-Aug. 1794. Coevorden, 7 Juni Alhier is aanbe steed het maken van een klinkerbestrating van 4 en 6 M op den weg van Coevorden naar de grens der gemeente Dalen. Laagste inschrij ver Chr. van der Aa te Coevorden voor 38 553 Ingekomen 35 biljetten/ Gunning aangehouden Dongen, 7 Juni. Alhier is door B. en W! aanbesteed het maken van een asphaltbetonweg op fundeering van den weg DongenTilburg en het verbreeden en voorzien van een asphalt- betonlaag Van de Bolkensteeg en Klein Dongen te Dongen Laagste inschrijf ster N.V. Aug. van Dyck-Petit" te Bergen op Zoom voor 81600 voor de massa AMSTERDAM 8 Jnnt 7 Juni 6 Juni pariteit Londen per 8.7996 8.8096 8.8196 12.101 Berl.p. 100 Mk. 75.35 75.45 76.50 59.261 Parijs p. 100 frs. 4.9756 4.9896 4.95 9.743 Bruss. p.lOObelg. 31.97 32.01 32.04 24.967 Zwits. p. 100 frs 42.37 42.44 42.47 48.007 Kop.h. p. 100 kr. 39.30 39.3-296 39.3716 66.671 Stock. p. 100 kr. 45.3296 45.40 45.45 66.671 Oslo per 100 kr. 44.2296 44.3796 44.3296 66.673 New-York per» 1.8796 1.88 1.S8A 1.4633 Voor papier- en andere soorten marken zie de rubriek „Duitsche Marken". Uuam 8 Juni' 7 Juni 8 Juni 7 Juni .ormen 8.80 8.8196 Denem. 39.29 39.35 ierüjn 75.35 75.40 Zweden 45.31 45.3896 a rijs 4.98 4.9896 Noorw. 44.22 44.29 Brussel 31.9896 32.0296 Spanje Bern 42.37 42.45 Italië N.-York 1.8796 1.8896 Registerm. vrije Dito (onderst.) Reism. (binn.) Dito (buitenl.) Handelssperr-gu Zilvermarken Bankpapier 8 Juni 2796—2896 39 5096 4396 7%894 29963096 2696—2796 7 Juni 6 Juni 28—29 27%-28% 39 39 5096 5096 4096 4396 796—8 796—8 29—30 29—30 26—27 26—27 GOUD 8 Juni 7 Juni bieden laten bieden laten Baren A'dam 2096.75 2098 75 2099.75 2102.25 id. A'dam lev. Lond. 2096.75 2098 75 2099.75 2102.25 gouden Üentjes 12.68 12!72 12.71 12.75 dollars S.14 3 16 3.15% 3.16% ponden 15 31 15.36 15.35 15.3896 Locdensche noteeringen (fixe, in Nederl. crt.) Goud baen Zilver baren Platina (ongev.) 2096 25 25.43 1865 21.02.55 25.54 1865.— Londensche noteeringen (in sterling). Goud d 148/5 148/4 Zilver spot 19f§ 20 Zilver forward 19% 19H Op basis van den koers van den vorigen dag. ledig; 5.30 S. N. A. 8 (Fr.), Gans' Transp. Co., Tunis, naar Capeile a/d IJsel, fosfaat; 6.45 BERNHARD SCHULTE (Duitsch), Schulte en Bruns, Helgoland, Maashaven Nz., ledig; 7. ALKAID (Ned.), van Nievelt Goudriaan Co., Hamburg, Lekhaven Wz., stukg. NIEUWE WATERWEG aangekomen. 7 Juni namiddag: 7.10 ARY SCHEFFER (Ned.). Havre; 8.45 PEARU (Estl.), Tallinn; 8.55 GISELA (Duit), Holtenau voor Dordrecht. 10.10 KELLEKWALD (Duit.), Hamburg, bun kert' 10 20 SCHIE, Rafsö; 10.30 BARENFELS, Hamburg; 10.40 AUGUST BOLTEN (Duit.), Man- tyluoto10.50 LENA PETERSEN (Duit.), Dan zig: 11.- MIDSLAND, Sunderland; 11.40 SAN- DENBURGH, (Ned.), Hamburg. Vertrokken. 7 Juni namiddag: 3.10 GAD1LA t., St. Kitts; 4.20 PALMA m., Londen; RONALD, Houston; 4.45 SARP, Chri3- tinehamn; BOR, Tonsberg; 5.20 STANLEY, Huil; 6.45 ALLER, Brisbane; 8.— MALKAH t„ Hamburg; BERNISSE, Hamburg. 8.25 MILOS, Hamburg; 8.45 LARS KRUSE, Newcastle; BA DEN, Hamburg; 9.10 HOLLANDIA. Piraeus; KERKPLEIN. Oxelosund; INSULINDE m., Londen; JUPITER (Noor), Bergen. 9.35 ROBERTA, m. Londen; HERKSEE, Ko ningsbergen; BATAVIER III. Londen; LUDOLF OLDENDORFF, Vivero; WESTPLEIN, Oxelo sund; ANGLO MAERSK, t, St. Kitt's v.o.» 9.50 NOORDZEE, m, Koningsbergen; 10.20 MELRO SE ABBEY. Hull; 10.40 ORANJEPOLDER, Lon den; 11.40 BALKAN, Koningsbergen. Wind O. Z. O. matige koelte, kalme zee, helder. IJMUIDEN aang 7 Juni SIGNE. Tallinn n Zaandam; FENNIA. Raumö- OLIVA, Raumö; vertr. 7 Juni BOULDERPOOL, Swansea; ANNA W m King's Lynn; ACHILLES, Ham burg; THEANO, Rotterdam; THESEUS, Ko penhagen; CABO, m., Londen; RHEIN, Hamburg NIGERIAN, Rotterdam; ATT S_, m„ Rotterdam, ZAANDAM aangekomen 6 Juni: ANNA W., Amsterdam, ledig, Gruno; LOWESTOFT TRA DER, King's Lynn, ledig, Gruno. VLISSINGEN 7 Juni aang KONINGIN EMMA Harwich- FIDELITAS, Bremen, bunkert; vertr ^RINSES JULIANA, Harwich; gep naar Antwerpen: CIRCE, Honfleur; MEO- NIA, Middlesbro; JOLLY NIGHTS, Londen; CITY OF PARIS, Londen; BRIDGEPOOL, Sorel; D/UN- MOIR, Londen; ALASKA Havre- gep. van Antwerpen: P. L. M. 21, Port de Bouv; INGER JOHANNE, t HavreIRLAND, Bre men- GIRONDE, Alexa'ndriëVIRGO m., Gdynia; JERSBEK, Hamburg; BEAVERDALE, Londen; LEOPOLD L D.. Cardiff; DIAMANT, Tilbury; AIRE, Goole;" ATLAS, Plymouth; gep. naar Gent: THETIS A., Port Said; DONA FLORA, Immingham; POLLUX. Oxelosund; gep van-Gent: ALOUETTE, Londen; NOTOS, Rotterdam; ZELO, Newport HOLLAND—AMERIKA LIJN. LOCHMONAR vertr. 8 v. Vancouver n. Rott. KON NED STOOMBOOT MIJ ACHILLES 7 v Amsterdam n Hamburg. THESEUS 7 v.'Amsterdam n. "Kopenhagen KONINKLIJKE/SHELL. GADILA 7 van Schiedam naar St. Kitts. MEYER CO.'S SCHEEPV. MIJ. DIOMED Japan n. Rotterdam 6 v. Manilla. DOLIUS, Batavia n. Amsterdam p. 7 Gibraltar. MENESTHEUS, Japan n. Rotterdam 7 v. Aden. PHRONTIS Batavia n. Amst. 6 van Colombe. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALKAID 7 van Hamburg te Rotterdam. ABEL TASMAN 2 Juni van Struer te Randers. ANNA m. 6 v. Rotterdam te Duinkerken. COEN m., 6 van Hamburg naar DELFSHAVEN 7 v. Rosario te Antwerpen. HAVIK 4 Juni van Goole te Oldenburg. MASCOTTE 2 Juni van Kopenhagen te J arhuus, RABENHAUPT 3 v. Frederikshavn te Bremen. SLAMAT 3 Juni van Methil te Nordenham. ROTTERDAM aangekomen. 7 Juni namiddag: 3.45 DITMAR KOEL (Duitsch), Ver. Kolen Mij., Antwerpen, bunkert Vondelingenplaat; 4.15 SCHLESWIG HOLSTEIN (Duitsch). Lehn- kering en Co., Wilhelmshaven, Waalhaven 70, ARIMA MARU Rott. n. Japan p. 6 Gibraltar. ASHANTIAN Rott. n. Lagos 2 van Kotonou. ARETE 6 van Rotterdam te Cardiff. BAXTERGATE Amst. n. Busreh p. 5 Oüessant BALI 5 van Rotterdam te Oslo. BELGIEN 4 v. Rotterdam te Burntisland. BEHAR 6 Juni van Rotterdam te Kobe. CIRCE 3 van Rotterdam te Honfleur. C. OF CAPE TOWN Rott. n. Z.-Afrika 7 te Ldn. CAMERATA 6 van Rotterdam te Savona. CjjEARTON Zaand. n. Bristol Kanaal p. 6 Wight CARDIUM 11 van Pernis te Curasao. DANMARK 5 van Rotterdam te Yokohama. DAGO 3 van Rotterdam te Nordenham. DROMUS Rott. n. Southampton p. 6 Dungeness DOTTEREL Rott. n. Manchester 6 v. L'pool. ELGO Rott. naar Stockholm p. 6 Elseneur. ERIKSBORG 3 van Sundsvalle n. Harlingen. ERMINIA MAZZELLA 3 v. Rott. te Napels. EGYPTIAN REEFER 6 van Rotterdam te Hbg. FREIEIsiFELS 5 v. Amst. te Bunder Shahpour. FILIA GORTHON, Rott. n. Lewisport 7 te St. John's (NF). GRADO 5 van Rotterda mte Bordeaux. GAMBIAN Rott. n. Bathurst p. 4 Finisterre. GRETA FORCE 5 v. Rotterdam te Belfast. HADA COUNTY Rotterdam n. Montreal 6, 110 mijl Z.W. van Valentia. JAMES J. MAQUIRE Rotterdam n. Aruba p. 5 Beachy Head. LAGOSIAN Amst. n. W.-Afrika p. 4 Oüessant, LECHISTAN 3 v. Rotterdam te Gdynia. MYRIEL Rott. n. Constantza p. 6 Gibraltar. MENES Rotterda mn. Java p. 6 Gibraltar. NIGARISTAN Amst. n. Busreh 7 van Aden. OREST 6 van Rotterdam te Kopenhagen. OLGA TOPIC, Rott. n. Servola p. 7 Gibraltar, POPI S. 3 v. Vlissingen te Stockholm. PHaDRA 6 van Rotterdam te Kopenhagen. PREUSSEN, Rotterdam n. Japan 5 v. Hongkong, RABAT Rott. n. Vigo 6, 30 m. O. van Niton. RUDOLF Leningrad n. Groningen 4 v. Danzig. RANSDORP 5 van .Amsterdam te Gothenburg. SIGRID MATTHIESSEN 5 V. Rott. te Stockh. SIMONBURN Rott. n. Cardiff p. 6 Dungeness. SANTA CRUZ Rott. n. Lissabon p. 6 Dungeness SELMA 6 te Londen uitgekl. n. Terneuzen. SANDHILL 6 v. Amsterdam te Sunderland. TARN Rotterdam naar Japan 5 van Lissabon. TUDOR 5 van Rotterdam te Melbourne. TAKORADIAN 2 v. Rotterdam te Freetown. VOGESEN Rott. n. Huelva p. 5 Beachy Head, WANGONX Rott. n. Z.-Afrika 6 v. Walvischb. WACOSTA Rott. n. Georgetown p. 6 Dungeness YOLANDA 4 van Schiedam te Tuxpan. YASUKUNI MARU 5 van Rotterdam te Kobe, ZVIR 3 van Pernis te Portland (O.) ROTTERDAM. 7 Juni. De sleepboot Lauwer zee, met twee lichters op sleeptouw van Sulina naar Rotterdam is gisteren te Algiers aangeko men en heeft denzelfden dag de reis voortgezet. Het Eng. s. Garth Castle, groot 7625 bruto en 4639 netto tons, in 1910 gebouwd, is door de Union Castle Lijn te Londen voor ongeveer 17.500 voor sloop verkocht aan de Hughes Bolckow Shipbreaking Comp. Ltd. te Blyth. Het Eng. s. Marine Trader (ex Arnaa) ex Gou- westroom), groot 1391 bruto en 832 netto tons, in 1918 op de werf van de Rott. Droogdok M(j. gebouwd, is door de Newfoundland West-Indies S.S. Company Ltd te St. John's (N.F.) naar Frankrijk verkocht. Het Noorsche s. Vesle-Hei, ex Porto, 714 bruto en 326 netto tons groot, in 1916 bij de N.V. Scheepswerf de Merwede te Hardinxveld ge bouwd, is verkocht aan Alfred Thommesen te Narestö (Noorwegen). HALCYON LIJN. ROZENBURG 7 van Fedalah naar Vlaardingen* VREDENBURG Wabana naar Vlaardingen 10 (9 v.m.) te Hoek van Holland verwacht. STAD ARNHEM 7 van Bagnoli naar Morphou- baaif voor Rotterdam/Vlaardingen. VERWACHT TE ROTTERDAM. BERNLEF 6 Juni van Danzig. GIOV. BOCCACCIO van Genua. LYMINGE 6 Juni van Genua. MONTE SANTO 6 Juni van Genua. SCHWANHEIM 6 Juni van Wabana. LILLIE MATTHIESSEN van Stockohlm via Antwerpen pass. 7 Brunsbuttel. FRIESLAND van Leningrad, naar Dordt pass, 8 Brunsbuttel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3