KAMPEEREN PER TREIN. De St. Willibrord- Tentoonstelling. i tfc WOENSDAG 14 JUNI 1939 HET DRAMA TE BRUNSSUM Uitspraak van het Bossche Hof. Schilder veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. De vrouw vrijgesproken. •:h. is overleden, doordat bekl. al stoeiende het pistool, waarmede hij was gewapend en op wacht was, met den loop naar voren ge drukt heeft tegen het lichaam van dien soldaat en vervolgens aan den trekker heeft getrokken, zonder zich te vergewissen of de veiligheidspal op rust stond en of zich een scherpe patroon in de kamer bevond. Ten gevolge hiervan is een schot afgegaan, waar door H. zoodanig gewond werd, dat hij is overleden. BU STOEIPARTIJ DOOD GESCHOTEN. DE ZAAK WIEGERINCK MUSCHTER. Uitspraak van de Amsterdainsche rechtbank. AANKOMST MAIL. KOSTELIJKE SCHAT IS DAAR BIJEENGE BRACHT. Tusschen de volksverhuizing en de gothiek. WANNEER morgenmiddag de minister-president dr. H. Colijn de St. Willibr or d-tentoon- stelling zal hebben geopend, zal daar in den Utrechtschen Klooster gang voor het forum van belang stellend Nederland éen kostbare verzameling te bewonderen zijn van kunst en cultuur, van de dagen van St. Willibrord, tot aan 't door dringen van de gothiek in de kunst toe. Een expositie, zóó overweldi gend grootsch en indrukwekkend, als nog nimmer bijeen werd ge bracht. DS. C. A. LINGBEEK. f HR. MS. KRUISER „SUMATRA" NAAR ENGELAND. Nieuwste vinding der Ned. Spoorwegen. HET NACHTELIJK STROOPERS- DRAMA TE WADDINXVEEN. DE „T J IT J ALAN GK A" TE PRIOK AANGEKOMEN. Roode stenibuspropaganda. Verliest de verhoudingen uit het oog. Een van de vier vitrines met talrijke gouden en zilveren werken met afbeeldingen van St. Willibrord, een schat van vooral 17e en 18e eeuwsch edelsmeediverk, op de St. Willibr or dus tentoonstelling te Utrecht. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft hedenmorgen arrest gewezen in de strafzaak tegen den schilder W. van E. en tegen Maria H. D., huisvrouw van Van der W., beiden wonende te Brunssum, die op Woensdag 31 Mei in hooger beroep terecht hebben ge staan, verdacht van het feit, dat zij op 12 November van het vorige jaar te Brunssum, te zamen en in vereeniging Maria Schumans, echtgenoote van H. Maassen, opzettelijk van het leven hebben beroofd. Voorts stonden beiden in hooger beroep terecht, als verdacht van het feit, dat zij, na den moord, het lijk van de vrouw in een zak hebben gestopt en het in een kuil, gegraven in den tuin van verdachte D., hebben ge borgen. De rechtbank te Maastricht heeft de vrouw van den ten laste gelegden moord vrijge sproken, doch haar tot zes maanden gevan genisstraf veroordeeld wegens moord en we gens het verbergen van het lijk. De schilder W. van E. was veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf wegens moord en wegens het verbergen van het lijk. t Op 31 Mei j.l. heeft de advocaat-generaal van het Bossche hof, mr. H. W. Massing, in hooger beroep tegen beide verdachten dezelf de straffen geëischt. Het hof heeft heden morgen den schilder van E. van de ten laste- legging van moord vrijgesproken, doch we gens doodslag en wegens het verbergen van het lijk hem veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek van het geheele voorarrest. De vrouw werd van het ten lastegelegde vrijgesproken. Bekl. erkende het ten laste gelegde; hij was echter van meening, dat het pistool was afgegaan zonder dat hij aap den trekker had getrokken, hetgeen door adjudant J. Faber uit 's-Hertogenbosch als getuige-deskundige, onmogelijk werd verklaard. Als verzachtende omstandigheid merkte de auditeur-militair aan, dat ook het slacht offer zijn revolver spelenderwijs had ge trokken. Spr. requireerde twee maanden gevangenisstraf. De krijgsraad veroordeelde bekl. tot een gevangenisstraf voor den tijd van één maand. Voor den krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft zich te verantwoorden gehad een 19- jarig soldaat van het 8e regiment infanterie te Arnhem, J. Sch. uit die gemeente, ter zake, dat het aan zijn schuld te wijten was, dat op 11 April j.l. te Lent de soldaat A. J. De rechtbank te Amsterdam deed vandaag uitspraak in de strafzaak tegen de beide directeuren C. J. F. M. M. en J. C. F. W. van de Bank Wiegerinck-Muschter Co., ver dacht van verduistering van een zeer groot bedrag ten nadeele van cliënten van de bank Het tekort beliep circa twee millioen gulden. De rechtbank veroordeelde M- tot ander half jaar gevangenisstraf, conform den eisch van den officier van justitie. De rechtbank bepaalde, dat de straf zal moeten .worden ondergaan in de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen. De verdachte W. hoorde zich veroordeelen tot twee en een half jaar gevangenisstraf De officier van justitie had vier jaar tegen hem gerequireerd. In beide gevallen bracht de rechtbank de voorloopige hechtenis, acht maanden, in mindering. Zij overwoog dat het verweer, als zou een gedeelte van de stukken in leen- depöt zijn ontvangen, dient te worden ver worpen, want ook wanneer zij in leendepöt waren ontvangen dan waren de stukken door beide verdachten in ontvangst genomen met het doel, ze niet terug te geven en' er ook geen gelijkwaardige stukken voor in de plaats te geven. De mail van Australië en Eng.-ïndië per Eng. s. „Comorin" wordt Vrijdag 16 Juni, 4 uur n.m., te Marseille verwacht- Gisteren heeft de voorzitter van het Na tionaal Comité,' burgemeester mr. dr. ter Pelkwijk, de pers in de gelegenheid gesteld, de tentoonstelling, die voor het grootste ge deelte gereed is, te bezichtigen En, als wij, na de overweldigende veelheid van kost baarheden en prachtige kunstschatten nog maar vluchtig te hebben bezien, een samen- vattenden indruk mogen geven, een nadere beschouwing daarbij verschuivende naar een tijdstip, waarop een meer bezonken beschrij ving mogelijk wordt, dan is deze eerste in druk: machtig, indrukwekkend. De Kloosterhof, dat weergaloos mooie hoekje van oud-Utrecht, heeft een gedaante verwisseling ondergaan. De storende hek ken voor de oüde ramen van den Klooster gang zijn verdwenen, de rijk-bebladerde wilg in de nis van de Domkerk is vrij ko men staan en op de Donderdagvonden tijdens de Willibrord-tentoonstelling, zal van deze nis uit gewijde muziek klinken aangepast aan den tijd, waaruit de kunstschatten van de tentoonstelling stammen. Daar zal men in rustige uren het Domcarillon kunnen beluis téren, daar zal in menig detail iets herleven van de oude grootheid van het Utrecht uit de oude tijden. Aan de tentoonstelling werd gisterenmid dag de laatste hand gelegd. Een verwar- rpingsinstallatie joeg nog warme lucht door den Kloostergang om de laatste vochtige lucht op de vlucht te jagen; een enkele vitrine moest nog worden gevuld, gordijnen werden opgehangen om het licht te regelen, deuren werden even bijgewerkt, het was in derdaad de laatste hand, dje gelegd moest wórden. Ëen geraffineerde indirecte verlich ting van den gang en een nauwkeurig uit gewogen lichtval in de vitrines deed ieder onderdeel van de kostbaarheden tot zijn recht komen Spiegels zorgden voor een ge zicht op de achterzijden van de fraaiste in zendingen, kortom, het was reeds een expo sitie zóó verfijnd van techniek, als men maar zelden te bewonderen zal krijgen. Jvr. dr. C. H. de Jonge en pastoor E. Lager- wey, die resp. het kunstgedeelte en het re- ligieuse gedeelte van deze tentoonstelling hebben verzorgd, waren bereid, het gezel schap langs 'de inzendingen te gidsen voor een eersten indruk- Hiervan memoreeren we in het kort, dat de tentoonstelling aan vangt met eenige prachtige voorbeelden van Iersche kunst, te belangrijker, daar deze kunst in Nederland nog niet werd geexpo- seerd. Daar vindt men de fraaie inzendingen van Dublin, prachtig bewerkte tuniekspel- den, boekbanden, een rijken abtstaf, alles ver sierd met de bekende vlechtband-motieven, die men in de geheele Iersche kunst en later ook in de Westersche kunst, die onder invloed van Ierland staat, zal terugvinden. Dan komt de tijd van Karei den Groote, wiens rijk voor de cultuur en de kunst van deze gewesten van zoo enorme beteekenis is geweest. Ivoren boekbanden, hartstochte lijk gekleurde miniaturen, goudsmeedwerk, het inleggen met roode glasplaatjes of al- mandijnsteentjes, de weergalooze kruisvoet van Saint-Omer, die aan den emailleer-kun stenaar Godefroy de Claire wordt toegeschre ven, de niello-techniek van Hugo van Oig- nies, een der beroemdste edelsrfieden en emaille-kunstenaars van het Maasdal, om dan uiteindelijk te belanden bij de indruk wekkende emaille-kunst van Limoges uit de dertiende eeuw. Met een enkel woord dient dan nog vér- meld, dat er uit den Servaasschat van Maas tricht een paar prachtige inzendingen zijn, waarbij het bekende kruis en de als jacht hoorn uitgewerkte reliekschrijn. De weefkunst heeft ook een paar rijke specimina op deze expositie, waarvan de alba van Sint Bernulphus, met dien prachtig ge weven goudrand en de daarbij behoorende stola en manipel, waarin op rooden onder grond goudgeweven voorstellingen uit het leven van Christus zijn aangebracht. Al even belangrijk, en nog nimmer geexposeerd, is de 12e eeuwsche koorkap uit de R. K. Kerk te Dokkum, die nog gave stukken Siciliaansche weefsels vertoont. Dit stuk behoort tot de kostelijkste inzendingen op de Utrechtsche tentoonstelling. Daartoe behoort natuurlijk ook de schat van koning Childerik, zijn zwaard en de verschillende ornamenten met de bijen-motieven en, vooral niet te ver- •geten de genereuze inzending van de Bi- bliotheque Nationale van Parijs, die het ver maarde Kalendarium van St. Willibrord af stond met de kantteekeningen van den Apos tel. Voor zoover bekend is dit kostbare bezit nog nimmer buiten de veilige beslotenheid van het Parijsche museum geweest. Dit laatste is ondergebracht in de kapit telzaal van het universiteitsgebouw, die met den Kloostergang in verbinding staat en waar de religieuse afdeeling werd bijeen gebracht. In het middelpunt der zaal staat deze meest venerabele reliek afzonderlijk opgesteld: het kalendarium, waarin St. Willibrord zelf in 728 enkele bijzonderheden uit zijn leven in aanteekende. Het handschrift werd door de Bibliothèque Nationale te Parijs als een bij zonder bewijs van vriendschap beschikbaar gesteld op een altaarvormigen onderbouw, ge plaatst in het midden van het verhoogd ge deelte der zaal, zijn in een glazen schrijn alle groote relieken van den apostel, voor zoover ta Nederland aanwezig, bijeengebracht. Zij kwamen o.a. uit Utrecht, Heilo, Amsterdam, Rotterdam, Leiden, Maastricht en Oegst- geest en zijn vergezeld van de bij elk stuk behoorende documenten. Boven dit reliekenaltaar beheerscht de prachtige schilderij van den Utrechtschen meester Jan van Bijlert, afgestaan door de katholieke kerk te Huissen, de zaal; het beeldt St. Willibrord en St. Bonifacius af in aanbidding neergeknield voor de H. Drie vuldigheid. Terzijde staan in vier groote, daartoe spe ciaal gemaakte vitrines, de talrijke gouden en zilveren werken met afbeeldingen van den apostel geëxposeerd, een schat van voor al 17 en 18e eeuwsch edelsmeedwerk: kelken, cibories en monstransen. Aan den ingang van het verhoogde ge deelte vormt een levensgroote, in wit mar mer gehouwen, liggende figuur van St. Wil- brord als 't ware een graftombe; dit kunst werk van den beeldhouwer E. van den Bos sche (1905) werd door de kerk van St, Wil librord binnen de Veste te Amsterdam afge staan. De wanden der zaal zijn gesierd met groo te schilderijen van oude meesters, voorstellin gen van de figuur van Willibrord, of van tafreelen uit zijn leven. Verder is in een zes tiental tafelvitrines een keuze uit de tallooze oude prenten van St. Willibrord en uit de zeer uitgebreide Willibrord-litteratuur neer gelegd- Kostbare laat-middeleeuwsche incu nabelen zijn er te zien naast 17e en 18e eeuw sche biografieën en gebedenboeken, die alle op den heilige betrekking hebben. Onder de vensters toont een 12-tal groote verlichte transparanten enkele der voornaamste St. Willibrord-kerken en enkele der vele nog bestaande St. Willibrord-putten, die herin neren aan de plaatsen, waar de geloofsver kondiger het H. Doopsel aan de bekeerlingen toediende. Ten slotte zullen, hoofdzakelijk in een aan de groote zaal grenzend kleiner vertrek de kunstwerken worden geplaatst, welke aan- toonen, dat ook heden nog de apostel der Ne derlanden de kunstenaars vermag te inspi- reeren. Na de opening komen wij op een en ander nog nader terug. Ds. Lingbeek als Kamerlid. Onze parlementaire redacteur schrijft ons Ds. C. A. Lingbeek zat in de Tweede Kamer een paar banken achter Marehant. Zitten deed hij er eigenlijk niet zooveel, althans niet de laatste jaren, toen hij afge vaardigde was. Hij had iets schichtigs over zich, rende door de Kamer en de gangen en was alleen present, als er op een of andere manier wat verteld moest worden over en vooral tegen „Rome". Zeker, de ohristelijk- historischen en ds. Kersten kregen zoo nu en dan ook hun beurt, benevens de A.R. Want de heer Lingbeek was Hoedemake- riaan en ds. Hoedemaker's leuze „heel de kerk en heel het volk", vond hij bij lange na niet trouw genoeg nageleefd door de christe- lijk-historischen. Met de Savornin Lohman had hij over de kerkelijke politiek vruchte loos een verwoeden pennestrijd gevoerd, maar de oude staatsman achtte den predikant geestelijk onevenwichtig en deze stichtte toen zijn Hervormd Gereformeerde Partij- Natuurlijk stond de afgescheiden ds. Kersten heeiemaal niet in de pas bij den hervormden ds. Lingbeek. De laatste liet vrij goed mer ken, dat de staatkundig-gereformeerde lei der, die geen academische opleiding ontving, voor hem eigenlijk geen evenwaardige partij was. Van de anti-revolutionairen, die hij ste- riotiep aanduidde als „gescheidenen", „af gescheidenen", „separatisten", „andere Room- schen" had ds. Lingbeek heel ergen afkeer. Zoo hoog hij Hoedemaker verhief, zoo diep verachtte hij Kuyper, dien hij in zijn jonge jaren te Amsterdam had hooren preeken en zien „doleeren". Maar vooral „Rome" was den predikant een ware nachtmerrie. Voor hem begon de geschiedenis van Nederland in de zestiende eeuw. De 800 jaren daarvoor telden niet mee. Hij zou stomverbaasd hebben opgezien dat de Koningin nog vertegenwoordigers stuurde naar de graven van de katholieke voorouders van Willem den Zwijger, want voor ds. Ling beek was een katholiek Oranjehuis hetzelfde als een zwarte sinaasappel, zooals hij dat in de Kamer zeide, waar hij trouwens openlijk verzekerde, liever Turksch dan paapsch te willen zijn. In het begin waren de uitvallen van den dominé wel aardig, onder de katholieken waren er, die met een soort grinnikend ge noegen de anti-paapsche lyriek aanhoorden. Zelden werd daarop gereageerd, tenzij zoo nu en dan door den heer Marehant, die toen nog geen katholiek was met het hem eigen sarcasme. Een enkelen keer probeerde dr- Moller den predikant historisch inzicht bij te brengen en een der laatste malen, dat de predikant er heel kwaad af kwam was, toen hij vragen had gesteld over de benoemingen van katholieke ministers. De cijfers, die minister Van Schaik en mr. Kortenhorst toen overlegden, bewezen overduidelijk den schro- melijken achterstand der katholieken juist ook in de rechterlijke functies. Bij de laatste verkiezing verdween ds. Lingbeek uit de Tweede Kamer. Een type was hij er eenige jaren geweest, maar een figuur nimmer De man was eerlijk. Hij heeft ons eens verteld hoeveel strijd het hem gekost had zijn orthodoxie te bewaren onder de felle aanvallen van de vrijzinnige professoren der Amsterdamsche universiteit. Üie orthodoxie heeft hij bewaard en hij omringde ze met alle denkbare protestantsche tradities, vooral ook met een groteske onwetendheid over de katholieke leer. Op dit punt was hij dood onschuldig. Wij kunnen, ondanks zijn bestrijding, vriendelijk aan hem terugdenken. En wel licht zijn er hier en daar kloosterlingen, over wier vermeende schatten de nu overleden dominé zulke fantastische denkbeelden had, die bidden zullen voor de rust van zijn ziel. Zij zullen dan zijn laatste vrienden zijn. Op Maandag 19 Juni zal Mr. Ms. kruiser „Sumatra" onder bevel van den kapitein ter zee C. H. Brouwer van Den Helder vertrek ken voor een reis naar Engeland. De krui ser komt Donderdag 22 Juni te Oban aan. Het verdere reisplan is als volgt samenge steld: Vertrek Oban, Maandag 26 Juni. Aankomst Edinburgh, Donderdag 29 Juni. Vertrek Edinburgh, Maandag 3 Juli. De „Sumatra" wordt op Dinsdag 4 Juli in de Nederlandsche wateren terug ver wacht. i. Men zal zich herinneren, hoe enkele maan den geleden van dit nieuwe, van frisch en sportief initiatief getuigende plan der Ne derlandsche spoorwegen in de pers melding is gemaakt. Gedurende de zomermaanden worden door indeeling en ventilatiemoge- lijkheid daarvoor geschikte goederenwagons beschikbaar gesteld voor de jeugd, in groeps- cf vereenigingsverband en onder toezicht van meerderjarige, bevoegde leiders, tenein de in deze wagons te kampeeren. De wagons worden in de late avonduren aan passagiers-, goederen- of posttreinen ge koppeld en vervoerd naar een der vele in een fraaie omgeving gelegen emplacementen, dicht bij een station waar de kampeerwagon wordt achtergelaten. Hoe zullen de trekkers dit initiatief der N. S. waardeeren! Te lang werd met leede oogen naar Albions zonen gekeken, die im mers reeds vele jaren in het genot van dit goedkoope kampeeren per trein warenl Tien standaardreizen, die een heele week duren staan voorloopig op stapel en het zal nu alleen maar aan de Nederlandsche jonge lui liggen of dit een succes wordt en in de toekomst dit aantal nog zal kunnen worden uitgebreid. Doch daaraan behoeft niet te worden ge twijfeld, want wat interesseert ten slotte meer dan het nieuwe? Je zet je bagage op den trein, reist met een goedkoop biljet ergens in het land heen, laat acht dagen je lot in beproefde leiders handen over, slaapt den slaap des recht vaardigen in een goederenwagen, dan hier dan daar, leert de schoonheid van het eigen land kennen en geniet met volle teugen. Men reist zoowat voor een cent per kilo meter, krijgt daarvoor een retourkaartje in een personentrein, een verblijfplaats in een goed schoongemaakten goederenwagen met koehaak (hierover later meer), een strooien bed, een paar haken om je plunje aan op te hangen, waschblik en water om je als het hoog noodig is, wat op te knappen één keer per dag is meer dan genoeg en dan dat reizen in den nacht! De pret en jool, daaraan verbonden na een dag verblijf in de Klare buitenlucht, de fan tastische zit rondom het kampvuur, zijn on betaalbaar, zooals het ontberen van dagelijk- sche dingen in het gewone leven een stimu lans zijn, om rompslomp te vergeten. Je fan tasie ondergaat een verrijking, de eetlust neemt toe, er is sfeer van ongekende allure en.... je stembanden komen weer eens extra in actie, want waar worden schoonere liedekens den aether ingezonden, dan in Gerechtshof verzwaart de straf tot tien jaar. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 35-jarigen H. R„ die in den nacht van 4 op 5 October 1938 te Waddinxveen op den rijksveldwachter C. van der Hoef, die hem en zijn kameraad bij het stroopen op heeter- daad betrapte, geschoten heeft, met het ge volg, dat de veldwachter ernstig aan zijn arm werd gewond. R. is door de Rotterdamsche rechtbank tot een gevangenisstraf van acht jaar veroor deeld, van welk vonnis hij hooger beroep bij het Haagsche gerechtshof aanteekende. Het standpunt van de verdediging was, dat verdachte zich snel omgedraaid heeft, toen de veldwachter „halt, politie" riep en dat door die bruuske beweging het schot per on gelijk is afgegaan. Een door dr- C. J. van Ledden Hulsebosch uitgebracht rapport, sterkte in zijn conclusie dit standpunt. Niettemin heeft de advocaat-generaal de poging tot doodslag bewezen geacht en ver hooging van de straf tot tien jaar gevange nisstraf gevorderd. Met eenparigheid van stemmen heeft het gerechtshof heden, conform dezen eisch. arrest gewezen. VLUCHTEN NAAR AUSTRALIË. De nieuwe regeling. BATAVIA, 14 Juni. (ANETA). Het eerste vliegtuig van de K.L.M., dat on der de nieuwe voorwaarden in den dienst op Australië zal worden betrokken, wordt vol gens voorloopige mededeelingen Zondag alhier verwacht. (Dit vliegtuig zal dus de „Wielewaal" zijn). BATAVIA, 14 Juni. (ANETA). Het nieuwste schip van de JavaChina Japan—lijn, de „Tjitjalengka" is hedenmor gen te Tandjong-Priok binnengeloopen, waar na de pers gelegenheid kreeg het schip te bezichtigen. Vrijdagmorgen zal de gouverneur-generaal het nieuwe schip in oogenschouw nemen en Zondagmorgen zal men een rondvaart ma ken met 1400 Chineesche passagiers. bosch en hei, bij het aardappels jassen, °f achter den in wandelpas aanloopenden I.1" tist, den rattenvanger van Hameien gelijk.... Geen betere gelegenheid om menschen- kennis op te doen, liefde voor Gods schoone natuur te kweeken, de handen uit de m°u- wen te steken ende Spoorwegen te waardeeren, dan met deze treinkampen die de N. S. dezen zomer door Neerlands lage landen zullen laten rollen. Het nieuwe trekt! Het trekt, vooral daar om omdat de werkelijkheid ervan altijd weer anders is, dan de voorstelling welke men er van had. Daarover zullen wij in een tweede artikel wat meer vertellen, vandaag zeggen we dan nog even het een en ander omtrent de voor waarden waarop men de reizen doen kan. Voorwaarden Waarop men de reizen kan tnahen. Zooals hiervoor reeds terloops werd me degedeeld, zullen tien standaardreizen wor den gemaakt. De eerste tocht heeft zijn be ginpunt in Oisterwijk en eindigt te Vlissin- gen met Gilze Rijen, Bergen-op-Zoom en Goes als tusschengelegen stations, waar over nacht wordt. De tweede gaat over het navol gende traject: Meppel, Asseni Rolde, Gro ningen, Grouw en Irnsum. De derde reis is als volgt uitgestippeld: HarderwijkWezep Raalte, de vierde: OosterbeekLaag—Dieren DoesburgLochemDelden—Nij verdal Wezeep; de vijfde heeft Ede als begin punt en voert via Wageningen, OosterbeekLaag MookMiddelaar naar Meerssen (L.) Reis nummer 6 laat de deelnemers in Delft te zamen komen en verder verblijven te Sche veningen KurhausVogelenzang Benne- broekAlkmaarDen Helder met Castri- cum als eindpunt Standaardreis no. 7 voert de trekkers van Oldenzaal over Delden, Lochem naar Voorst, terwijl de achtste tocht in Vlis- singen aanvangt en in omgekeerde richting als in reis nummer 1 te Oisterwijk ontbonden wordt, met Goes, Bergen-op-Zoom en Gilze Rijen als tusschengelegen verblijfplaatsen. De negende reis vangt té Wezep aan en brengt dé kampeerders naar Nij verdal, Del den, Lochem, Dieren en Doesburg naar Oos terbeek, terwijl de tiende en laatste tocht in het schema als volgt haar route neemt:. MeerssenMookMiddelaar—Oosterbeek LaagEde en Wageningen. Aan de kampeertochten kunnen deelnemen jongelieden tot en met den leeftijd van 19 jaar en zij hebben een keuze uit de tien hier- Lazen we zoo pas in het orgaan der „Ne derlandsche" communisten, dat de raadskie- zers met hun stem een veroordeelend von nis behooren te strijken over de „rechtsche regeeringscoalitie"(?), ook de S. D. A. P. ontziet zich niet in het gemeentelijk stem- bus-tournooi de landspolitiek te betrekken. De roode propaganda te Amsterdam orga niseert zelfs een groote manifestatie, waar op afgevaardigden uit alle provincies des lands zullen komen getuigen voor het prach tig regeerbeleid der sociaal-democraten in 's Rijks hoofdstad, dat in een snorkend ma nifest wordt geprezen als „een burcht van democratie en socialen opbouw". De anti-rev. „Standaard" teekent bij dit plan om. het volgende aan: Wij vreezen, dat deze en andere provo- ceerende vertooningen, waarmee het Am sterdamsche socialisme ditmaal meent zijn stembus-actie te moeten versieren, bij som mige tegenstanders een reactie zal oproe pen, die de S.D.A.P. later zal betreuren. Intusschen willen wij ons door de roode fanfares niet laten afbrengen van den weg, dien wij tot dusverre gevolgd heb ben bij de bestrijding van handel en wan del der sociaal-democratie in haar Am sterdamsche gemeentepolitiek. Wij bestrijden die sociaal-democratie, omdat wij in haar beginselen zien een gevaar voor de gezonde ontwikkeling van ons maatschappelijk leven, een gevaar ook voor de geestelijke vrijheid. Onze economische bedrijvigheid mag niet worden overgeleverd aan een sociaal democratisch bewind, dat krachtens zijn beginselen telkens nieuwe stukken van het maatschappelijke leven zoekt in te schakelen in de sfeer van het gemeentelijk bestuur. De ervaringen in Amsterdam en Den Haag opgedaan met een grondpolitiek, die aan de erfpacht monopolistische beteekenis zoekt te verzekeren, geven trieste bevesti ging van de ellende daardoor in het leven geroepen. Onze geestelijke vrijheid wordt belaagd, indien de roode meesters vrijelijk hun gezag kunnen doen gelden. Lest heugt het best wij denken aan het schandaal dat zich afspeelde bij de be noeming van Dr. Romein tot hoogleeraar aan de Amsterdamsche gemeentelijke uni versiteit! Wij denken evenzeer aan de bekrom pen wijze, waarop met name sociaal democraten en communisten aan het bij zonder onderwijs zochten te onthouden, waarop het naar de wet aanspraak mocht maken, aan de tegenwerking die de uit breiding van het christelijk nijverheids onderwijs ondervond. Ook in Rotterdam mocht het roode koor der zelfverheerlijking wel een toontje lager zingen. Het is lichtelijk belachelijk, wanneer een manifest der S.D.A..F». al degenen, dLta zich tegen den socialistischen koers in het gemeentebestuur keeren, beschuldigt van het voeren van „partijpolitiek". In protsige zelfvoldaanheid paradeert men als de red ders van het gemeenebest, die het alleen kunnen en het alleen gedaan hebben, zich boven alle partijgedoe verheven wanend- Het doet denken aan de fabel van den kikker en.... aan de methoden der N.S.B.l STATISTIEKEN VAN LOON EN ARBEIDSDUUR. Ingediend is een ontwerp van wet, hou dende goedkeuring van het ontwerp-verdrag betreffende de statistieken van loon en ar beidsduur in de voornaamste takken van het mijnbedrijf en de andere industrieën, met inbegrip van het bouwbedrijf, het uitvoeren Van water-, spoorweg- en wegenbouwkundige werken, en in den landbouw (Genève 1938). voor opgesomde reizen, die des Maandags aanvangen en den daaropvolgenden Maandag weer eindigen, zoodat zij een volle week op reis zijn. Het vertrek van het station der woonplaats geschiedt met treinen der gewone dienstregeling De groep installeert zich in de gereedstaande wagens, terwijl de bagage in den bagagewagen wordt ondergebracht. Elke kampeertrein moet uit minstens 4 goederen wagens bestaan om een reis te kunnen doen doorgaan, waarbij men van de berekening is uitgegaan, dat aan iederen kampeertocht minstens 32 jongens of meisjes moeten deel nemen, terwijl per acht deelnemers(sters) twee volwassen geleiders toegestaan worden. In eiken wagen dient minstens een geleider aanwezig te zijn. De wagens die gebruikt zullen worden, zijn 3-assige bagagewagens met schuifdeuren, met voldoende ventilatie en voorzien van een noodrem. In eiken wagen kunnen 8 jon gens of meisjes en 2 geleiders(sters) onder gebracht worden- In eiken goederenwagen zullen ongeveer 20 bossen stroo aanwezig zijn, waarvan de noodige slaapplaatsen kunnen worden ge maakt Het verdient aanbeveling hierbij ge bruik te maken van bedde- en kussenzakken, die door de N. S. beschikbaar kunnen worden gesteld tegen een kleine vergoeding. Verschillende ordemaatregelen zijn geno men. Zoo zullen alleen personen van het zelfde geslacht de wagens in gebruik mogen nemen Verder stellen de N, S. als voorwaar de, dat iedere groepsleider persoonlijk ver antwoordelijk is voor zijn groepsdeelnemers en dat door hem het noodige overleg wordt gepleegd met ouders en voogden omtrent den gezondheidstoestand van de jongens en meisjes en alles wat hun toegestaan of ver boden is, zoodat de N. S. nimmer aanspra kelijk gesteld zullen kunnen worden voor handelingen of nalatigheden gedurende de reis en de gevolgen hiervan. De leiders zullen tevoren een verklaring, regelende deze verantwoordelijkheid moe ten teekenen en overleggen. De aanvragen moeten gericht worden aan de Commercieele Afdeeling 4 der N. S. te Utrecht en moeten uiterlijk 3 weken te voren in het bezit dier afdeeling zijn. Bij de aan vragen moet worden medegedeeld van welke stations de deelnemers(sters) naar het eerste kampeerstation zullen reizen onder opgave van het aantal per station. Het recht om zon der opgaaf der redenen aanvragen af te wij zen, behouden de N. S. zich voor. Op alle stations kunnen nadere hizonder- heden worden verkregen-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2