m 29 98 98 5.90 Dr. j. j. bloemen. Jj)e bouwwerken van den Kardinaal. I41ct. artistieke belangen. 9 handweefstof jaquard-gordijnstof ct. ct. 125 nieuwe kerken en weer nieuwe plannen. VRIJDAG 16 JUNI 1939 DE DEENSCHE JUWEELEN-DIEFSTAL. Sieraden werden in Rotterdam aan den man gebracht. Eerste uit een serie van achttien verdachten aan heling, stond gisteren terecht. MARQUISETTE MET RUCHE ct. ETAMINE GORDIJN VELOURS ct. ZIJDEN VOILE MET RUCHE AFGEPASTE GLASGORDIJNEN ZIJDEN DAMAST Vanaf morgen extra reciame verkoop van een fraaie partij gordijnstoffen en vitrages, waaronder speciaal de betere soorten, voor HALVE PRIJZEN en met GROOTE KORTINGEN. Tevens eenige reer bijzondere koopjes op onze bedden- afdeeling. Zijden Dekens Zuiver Wollen Dekens Matrasstellen HOOGSTRAAT BIJ HET OOSTPLEIN - ROTTERDAM SPAARBANK TE ROTTERDAM. EXAMEN KLEUTERONDERWIJS. EXAMENS NUTTIGE HANDWERKEN Promotie tot doctor in de geneeskunde. RÉiïGÏÉhSÉ. SOCIALE EN een oud „AMPT" in eere hersteld. Tn den nacht van 19 op 20 December heeft 'een groote diefstal van goud en juweelen plaats gehad te Kopenhagen, Door het uit zagen van een paneel uit de buitendeur van de juwelierszaak der firma I. Holm, hadden de dieven zich toegang verschaft en daarna hadden zij uit de étalagekasten een groot aantal waardevolle voorwerpen weggeno men. Men had op zijn gemak juist de kleine en waardevolle voorwerpen uitgezocht en met een waarde van 68000 Deensche kronen; was men weer langs denzelfden weg ver dwenen. De Deensche politie heeft dadelijk de maatregelen genomen, die in deze gevallen gebruikelijk zijn; de recherchelijsten, waarin een opgave met beschrijving gegeven werd van de weggenomen voorwerpen, maar eenlge maanden hoort men niets van de zaak, tot dan op 7 Februari de Deen A. O. H. P. wordt aangetroffen in Oldenzaal. Hij doet moeite om met weinig bagage en 36 dollars over de grens te komen. Hij kon ech ter voor zijn bezoek geen reden opgeven, die een voldoende rechtmatiging was en daarom werd hij den volgenden dag weder uitge leid. P. is toen naar Kopenhagen teruggegaan en daar heeft hij zich ingescheept aan boord van het s.s. „Berenice", waarmee hij in Am sterdam is aangekomen. De contróle was daar uiterst gering en zoo stapte P. aan wal met bagage die nauwelijks gecontröleerd was. P. reisde naar Rotterdam, waar hij eenigen tijd vertoefd heeft en als grond eigenaar geleefd heeft en van het goede ge noten. In dien tijd heeft P. de bij de firma Holm gestolen sieraden opgesoupeerd. Degenen die de sieraden hebben gekocht, hebben zich nu wegens heling te verant woorden gehad en als eerste in de serie van achttien verdachten heeft terechtgestaan de 32-jarige juwelier M. B., die van P. 27 gou den armbanden, 4 broches en voorts blouse- spelden en hangers, in totaal 38 sieraden had gekocht dan wel verruild tegen twee met brillanten bezette ringen, zonder de noodige voorzichtigheid te betrachten en de in zijn bezit zijnde recherchelijst te raadplegen. Als eerste getuige werd gehoord de Deen sche juwelier K. Jacobsen, lid van de firma I. Holm, die verklaarde, dat er in December van het vorig jaar in zijn zaak te Kopen hagen was ingebroken, waarbij meer dan 240 sieraden waren gestolen. Het belangrijke gedeelte van het gestolene, dat de Rotter- damsche politie heeft weten te achterhalen en dat thans ter zitting aanwezig is, herkent getuige als zijn eigendom. De Deensche tandtechnicus A. O. H. P., die tijdens zijn verblijf in Rotterdam de sieraden aan den man heeft gebracht en die thans in het Huis van Bewaring den tijd afwacht, dat hij naar Denemarken zal worden uitgeleverd, weigerde aanvankelijk 'n verklaring af te leg gen, doch toen hij met gijzeling werd bedreigd, bedacht hij zich en verklaarde inderdaad in de zaak van verdachte 38 sieraden te hebben geruild tegen twee ringen met brillanten. Verdachte zeide dat verdachte twee maal in den winkel was geweest. Bij zijn eerste bezoek had P. zich geïnteresseerd voor een ring met brillant, die in de étalage geprijsd stond voor 1350. Hij had toen verteld in het bezit te zijn van gouden sieraden en er is toen een afspraak gemaakt om eventueel tot een ruil te komen. Bij het volgende be zoek is een ruiling tot stand gekomen, waar bij verdachte 38 sieraden ontving tegen af gifte vah twee ringen met brillanten, die een inkoopwaarde hadden van 630. Nadat de transactie tot stand was gekomen heeft verdachte naar den naam van den aan bieder gevraagd. Deze gaf op Alex Johnson te heeten, tandarts uit Brisbane en thans ver blijvende in een pension aan den Heemraads singel. Hij vertelde, dat hij geld te goed had gehad van iemand in Duitschland, dat hij v/as gaan incasseeren. Er was echter geen mogelijkheid om het geld over de grens te brengen en daarom had hij in Duitsche win kels gouden sieraden gekocht, die hij wel over de grens had kunnen brengen. Verdachte heeft inzage van de pas van den vreemdeling gevraagd, doch hij had dit stuk niet bij zich, maar beloofde den volgenden dag, als hij nog meer sieraden zou brengen, te toonen. Verdachte geeft toe, dat de recherchelij st in zijn bezit was, maar dat hij deze niet heeft nagezien. Drie dagen later heeft verdachte de geheele partij verkocht voor 769,50, zoo dat er voor hem een winst was van 139,50. Op verzoek van den verdediger, mr. C. A. van Reuterghem, wordt gehoord de koop man J. H. v. Riel, die verklaart, dat het den laatsten tijd veel voorkomt, dat groote par tijen gouden voorwerpen, gewoonlijk van Duitsch fabrikaat, worden aangeboden. Meestal zijn de aanbieders emigranten, die kans gezien hebben de voorwerpen over de grens te brengen. De vertegenwoordiger van het O. M., mr. F. M. Wilbrenninck, was van meening, dat verdachte B. wel heel onvoorzichtig is ge weest. Nadat P. al geruimen tijd in Rotter dam had rondgezworven en zich hier en daar in de schuld had gestoken hij had niet minder dan vier nieuwe costumes gekocht had hij groote behoefte gekregen aan con tanten. Daarom heeft hij getracht de sie raden aan den man te brengen. Spr. wees er op, dat het in den winkel van verdachte toch niet zoo heel dikwijls voorkomt, dat iemand met een zoo groote collectie sieraden binnen komt. De eerste plicht van verdachte was geweest zich omtrent de identiteit van den aanbieder op de hoogte te stellen. Dat heeft verdachte nagelaten. Ook de recherchelijsten heeft hij niet geraadpleegd. De primair ten laste gelegde opzet heling achtte het O. M. niet bewezen maar wel de schuldheling, door dat verdachte verzuimd heeft om de maat regelen te treffen, die door de omstandig heden geboden waren. Het O. M. eischte 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Van Reuterghem, voer de aan, dat in het aanbod, dat verdachte ge werd, voor dezen geen aanleiding heeft be staan tot eenigen argwaan. Dat hij verzuimd heeft met den ruil te wachten tot hij het paspoort had gezien, is een onvoorzichtig heid. Maar is deze nu zoo groot, dat ver dachte daardoor strafrechtelijk schuldig is. Verdachte heeft voldaan aan de politievoor- schriften, door den koop dadelijk in te schrij ven. Dat de officier de klacht van opzet heling moest laten vallen was te voorzien, maar pl. maakt er den officier een verwijt van, dat opzetheling mede ten laste is gelegd. Pleiter voert verder aan, dat op de dagvaarding geen veroordeeling zal kunnen volgen, omdat er gesproken wordt van verruiling hetgeen af geven beteekent, iets wat verdachte niet ge daan heeft. Pleiter voert verder aan, dat het voor verdachte onmogelijk is de recherche- lijst, die slechte en globale omschrijvingen ven, na te gaan. Pleiter komt tot de con- geven, na te gaan. Pleiter komt tot de con clusie, t dat verdachte wel onvoorzichtig is geweest, maar dat zeker geen straf van 3 maanden gewettigd is. Uitspraak 27 Juni. Voortzetting van het verhoor. De juwelier M. B. is niet de eenige, die zich met de Deensche juweelen heeft inge laten. De Deen P., die deze sieraden ons land heeft binnengebracht, bezocht in Februari herhaaldelijk de bars aan Stationsweg en Diergaardelaan. Daar was het, dat de ship- chandler A. M., 40 jaar, kennis met hem maakte. M. doet veel zaken met Scandina vische schepen en toen hij bemerkte met een Deen te doen te hebben, ontstond er al ras een zekere vertrouwelijkheid. De Deen ver telde hem, dat hij zonder kasmiddelen was, maar dat hij wel over sieraden beschikte, die hij uit Duitschland had kunnen invoeren. Voor M. had het verhaal geheel aannemelijk geklonken en zoo had hij er weinig bezwaar tegen gemaakt hem te helpen bij het aan den man brengen van de sieraden. Zelf had M. den eersten avond, dat hij hem ontmoette en van zijn geldgebrek hoorde, een gouden horlogeketting van hem gekocht, die voor dien het vest van den Deen sierde. Later heeft M. nog wat sieraden in commissie ge nomen en hem daarvoor een voorschot van f 200 betaald. Inderdaad heeft M. aan tal van kennissen uit Rotterdam sieraden te koop aangeboden, Toen M. er ernstig over dacht den Deen ten behoeve van zijn zaak in dienst te ne men, heeft hij eerst inlichtingen ingewonnen bij de Kopenhaagsche politie. Die brief is er oorzaak van geworden, dat de aandacht van de Rotterdamsche politie gevestigd werd op de handelingen van P., wat diens aam houding tot gevolg heeft gehad. De vertegenwoordiger van het O. M., mr. F. M. Wifbrenninck, was van meening, dat M. zich, voordat hij zich met de juweelen inliet, behoorlijk op de hoogte had dienen te stellen, want hij wist immers te doen te hebben met iemand, die geen goudsmid was. Maar hij wilde zekerheid hebben voor de 200, die hij geleend had en daarom heeft hij niet zoo nauw gekeken. Het O.M. eischte terzake van schuldheling 3 maanden gevangenisstraf. Mr. D. van Oosten Slingeland heeft in een uitvoerig pleidooi, waarin hij ook den brief ter sprake bracht, welke tot de aanhouding van P. heeft geleid, de goede trouw van M betoogd en geconcludeerd tot vrijspraak. Tegen Wilhelmina W. uit Schiebroek, die in een bar van M. een gouden schakelarm band had gekocht voor 30 terwijl de waar de 60 zou zijn geweest, eischte het O.M. 1 maand gevangenistraf, eenzelfde straf hoor den de 52-jarige coupeuse E. B. en de 26- jarige verkoopster E. R., die ieder een gou den schakelarmband van den Deen als ge schenk hadden aangenomen, tegen zich eischen. De barhouder J. C. S., 28 jaar, die het ver haaltje, dat de Deen hem vertelde, dat hij de gouden sieraden van Duitsche emigranten had opgekocht, voor waarheid had gehouden en die een witgouden ring met brillanten, be nevens een gouden armband had gekocht, hoofde een gevangenisstraf van 2 maanden tegen zich eischen. Tegen den 42-jarigen caféhouder M. A. van R die doordat de Deen op een avond zijn vertering van 15 niet had kunnen betalen, een witgouden ring met brillanten in beta ling had genomen en hem voor een tweeden ring nog 15 in geld had betaald, welke ringen tezamen een waarde hadden van 120, heeft het O.M. 1 maand gevangenisstraf ge- eischt. De eisch tegen de 29-jarige buffetjuffrouw J. K., die door bemiddeling van den ship- chandler M. een gouden schakelarmband had gekocht, luidde 1 maand gevangenisstraf en die tegen den niet verschenen 45-jarigen kellner G. M. den O., die een platina ring had gekocht en een witgoifden ring had be waard, een gevangenisstraf van 3 maanden. De fabrikant R. G. S., 36 jaar, die van den caféhouder Van R. een witgouden ring voor 40 had gekocht, zonder eenige moeite te doen om zich van de herkomst te verge wissen, hoorde 1 maand hechtenis tegen zich eischen, de 33-jarige huishoudster P. W. V. d. D die zich eens mooi in haar spullen had willen zetten en die voor in totaal meer dan 300 aan sieraden had gekocht, benevens haar 35-jarige zuster, de buffetjuffrouw C. H. V. d. D., die van den Deen, als belooning voor het in connectiebrengen, een paar paar- len oorknoppen en een gouden ring als ge schenk had aangenomen, eveneens 1 maand gevangenisstraf. Tegen de barhoudster J. S., 39 jaar, die een gouden armband in betaling had geno men toen de Deen niet bij machte bleek een verteering van 20 te betalen en die te voren dezen armband had laten taxeeren, waarna zij den Deen nog 10 had verstrekt echter met het beding, dat hij den volgenden dag den armband weer voor 30 zou terugkoopen, hetgeen geschied is, luidde de eisch 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. In de zaak van N. H., 27 jaar, buffetjuf frouw, die terecht moest staan omdat zij in een bar van den Deen een witgouden ring had gekocht, heeft het O.M. vrijspraak ge- eischt, omdat door een onverklaarbare oor zaak het stuk van overtuiging was zoekge raakt en de identiteit van den ring dus niet kon worden vastgesteld. Een tweede vrijspraak eischte het O.M. in de zaak tegen de 19-jarige muzikante P. K., die toen zij aan een verzoek van den Deen om een speciaal nummer ten gehoare te brengen had voldaan, haar bereidwilligheid beloond had gezien met de aanbieding van een gouden armband. Tenslotte is de zaak tegen den 35-jarigen fabrikant H. G., die bericht had niet aan wezig te kunnen zijn, aangehouden. In de overige zaken is de uitspraak mede bepaald op 27 Juni. II00PJESMMND! bijzonder fijn geweven, m. breede strook, 85 c.M. breed, kleur «cru, A OJ waarde 24 ct., nu per Meter 1 Am z Ct. 120 c.M. br., zware kwal., mod. dwarsstrepen en frissche kleuren, waarde 59 ct., nu per Meter een groote partij etamine en mar quisette, in wit en écru, 90 c.M. M br., waarde 32'/2 ct., nu p. Mtr. 1 met ingewerkte bloemmotieven, pracht kwaliteit, In drie moderne kleuren, waarde 1.95, nu p. Mtr. mooie zijden voile, In moderne fantasie dessins, m. breede strook, waarde 49 ct., nu per Meter JLw Ct. de moderne overgordijnstof, in lichte bloemmotieven, 120 c.M. 4L breed, waarde 1.25, nu p. Mtr. van prima écru marquisette, mat breede kant, 90x160 c.M., waarde AQ een enorme collectie w.o. zware kwaliteiten, in nègre, terra en groen, waarde 1,95, nu P- mooie kleuren, groote maat, 2- persoons Iets vuil gewor den, groote maat M n_ 190 x 230, div. A 95 kleuren 5 deelig, 2 pers., mooie damast overtrek, solide ft 90 Yulling tra ti.kk MEULEN 1939 1938 Minder fff Inlage in Mei 2.064.037 2.547.176 483.138 Sedert 1 Januari 8.881.046 12.730.196 3.849.150 Teruebet. in Mei 2.013.799 2.331.057 317.257 Sedert 1 Januari 11.735.128 12.553.906 818.778 Saldo aan de in leggers versch. 50.297.275 52.974.482 2.677.507 Te 's-Gravenhage slaagden voor acte B: de dames M. M. Lagaay en L. V- Katwijk te Rotterdam. BOTTERDAM, 15 Juni- (Kweekschool St. Lucia). Geëxamineerd 4 candidaten- Geslaagd de dames: A. M. de Veld, Schiedam en A. M- H. Wolf, R'dam. De examens zijn afgeloopen. De bekende Rotterdamsche arts en leider van de gemeentelijke polikliniek voor huid en geslachtsziekten, tevens leider van de afdeeling huidziekten aan het ziekenhuis aan den Coolsingel, de heer J. J. Bloemen, is gisteren aan de Amsterdamsche Alma Mater tot doctor in de geneeskunde gepromoveerd op een proefschrift getiteld: „Over lupus vulgaris", voornamelijk in Noord- en Zuid- Holland". Deze promotie van een arts, die reeds ruim twintig jaren in de praktijk werkzaam is, viel uiteraard eenigszins uit het kader der gebruikelijke promoties van afgestudeerden aan de universiteit. Het heeft den promoven dus niet ontbroken aan bewijzen van waar deering voor de energie en den zin voor zijn belangeloos dienen der wetenschap, waarvan de vruchten, zooals de promotor, prof- dr. W. L. Carol, het uitdrukte, thans zijn een proefschrift, dat voor de eerste maal bruik bare statistische gegevens brengt omtrent de lupusverschij nselen in ons land. De eervolle onderscheidingen, die men dr. Bloemen na zijn promotie bracht, werden echter voorafgegaan door de gebruikelijke formaliteiten. De senaa* was bij deze ge legenheid vertegenwoordigd door den rector magnificus, mr. P. A. J. Losecaat Vermeer en de professoren doctores W. P. C. Zeeman,- B. Brouwer, J. G- C. Borst, A. de Kleijn, D. van Creveld en M. A. van Bouwdijk Bas- siaanse, alsmede den promotor, prof. dr. W. L. Carol. De paranimfen van den promovendus wa ren de heeren W. van der Lugt en notaris F. Hanrath, beiden uit Rotterdam. Prof. Zeeman was de eerste, die enkele opmerkingen wenschte te maken over het proefschrift van dr. Bloemen. Nadat deze weerlegd waren, concludeerde de opponent, dat hij hoopte, dat dit proefschrift er toe bij zou dragen, dat het groote aantal lupus- patiënten, dat een behandeling noodig heeft zal kunnen worden opgespoord. De tweede opponent was prof. Van Bouw dijk Bastiaanse, die met den promovendus van gedachten wisselde over enkele prac- tische bezwaren, verbonden aan het syste matisch onderzoek op syphilis der zwangeren dat volgens een zijner stellingen tot de prse- natale zorg dient te behooren. Ook deze op merkingen leidden tot een uitwisseling van gedachten, waarvan de opponent tenslotte toegaf, dat zij voor hem nuttig en vruchtbaar waren geweest en dat de uiteenzettingen van den promovendus welke prof. Van Bouw dijk in zijn antwoord deden herinneren aan de periode waarin hij met hem in Rotterdam mocht samenwerken hem bevredigd hadden. Meer pikanterie lag er verscholen ln de opmerkingen, waarmede dr. Brouwer enkele stellingen aanviel en waarin hij een betere waardeering vroeg voor de serumtherapie, welke volgens den promovendus ernstig heeft teleurgesteld. Volgens den opponent komen de zenuwartsen heden ten dage nog diep onder den indruk van deze serumbe handelingen en zijn conclusie was na re pliek van den promovendus dat de be teekenis wellicht wat overdreven kan zijn maar dat hij toch afschaffing zeker niet ge wenscht achtte. Hierna ging de senaat over tot beraadsla ging over de promotie, waarna aan den heer Bloemen, bij monde van den rector-magni- ficus de graad van doctor in de geneeskunde werd verleend. De promotor, prof. W. L. Carol, zette daar na het bijzondere van deze promotie uiteen en prees den nieuw benoemden doctor om zijn groote verdiensten, daar hij in zijn zeer drukke praktijk nog gelegenheid heeft ge vonden voor het samenstellen van zijn proef schrift. Deze taak, aldus spreker, heeft u voortreffelijk ten uitvoer gebracht en het resultaat is, dat onze kennis omtrent de lupus vulgaris in ons land inderdaad is toegenomen. Hij herinnerde voorts aan de verdiensten van dr. Bloemen voor de wetenschap in het algemeen en wenschte hem toe, dat hij nqg lang in het bezit zou mogen blijven van de functies welke hij thans bekleedt. Onlangs heeft te Parijs, onder voorzitter schap van den Pauselijken Nuntius, Z. Exc. mgr. Valerio Valeri, de algemeene vergade ring plaats gehad van l'Oeuvre des Chantiers du Cardinal. Mgr. Touzé constateerde bij de aanbieding van het algemeen verslag der werkzaamheden, de voltooiing van de eerste serie werken, d*w.z. van die welke den bouw van 103 kerken in de Parijsche agglomeratie meebracht. Aangenomen werd het program voor een tweede serie, omvattende den bouw van 25 nieuwe kerken in de XlIIe, XVIHe XlXe arrondissementen, te Clamart, te Neuilly, te Créteil, Villejuif, Pantin en Vitry banlieue van Parijs). Zoo heeft dan het werk van de Chantiers du Cardinal, in minder dan 10 jaar geleid tot den bouw van 125 nieuwe kerken en ka pellen, uitsluitend gewijd aan de bevolking van het Departement van de Seine. Een werk zonder weerga, dat strekt ter eere van hem, die de stoutmoedigheid had het te ontwer pen, te ondernemen en tot een goed einde te brengen. Een werk, dat zoowel de vitali teit van het Parijsche Katholicisme bewijst als de liberaliteit van het juridisch statuut van de Fransche Kerk. Het religieuse aspect van het werk treedt naar voren, als men de snelle ontwikkeling van de Parijsche bevolking in den loop van de laatste eeuw beschouwt. Van 1831 tot 1930 is de bevolking van Parijs gestegen van 560.000 tot 2.891.000 en die van de banlieuse van 164.000 tot 2.050.000. Gedurende die pe riode groeide de stad met 550% en de ban lieue in de reusachtige verhouding van 1.250%- Om den kerkelijken arbeid voor die agglomeratie te verzekeren, welke tegen woordig een tiende deel der Fransche bevol king vertegenwoordigt, bezat het diocees Pa rijs in 1930 slechts 268 religieuse centra, het geen geheel onvoldoende was, vooral als men denkt aan de situatie der arbeidersbevolking van de banlieue, die leeft in zeer bescheiden woningen, ja dikwijls zelfs in provisorische verblijven, ten prooi aan alle moeilijkheden van het bestaan. Langen tijd bepaalde men zich in religi euse kringen tot het betreuren van de om standigheid, dat het aantal religieuse centra voor de Parijsche bevolking zoo onvoldoende was. Niemand echter durfde de gelegenheid aangrijpen, welke zich voordeed, toen M. Verdier, superieur van de St. Sulpice, m 1930 tot aartsbisschop van Parijs werd be noemd. Hij had het episcopaat nooit ver langd. Hij was een bescheiden priester, in telligent, geleerd en goed op de hoogte van de maatschappelijke vraagstukken. Niet m de bureaux opgegroeid, benaderde hij het vraagstuk met de stoutmoedige rust van hen, die eraan gewend zijn in de ruimte te zien en die zich niet uit het veld laten slaan door administratieve moeilijkheden. In een herderlijken brief van 2,5 Decem ber 1931 besloot hij tot de oprichting van l'Oeuvre des Chantiers en tot den bouw van 100 nieuwe kerken. Hij had vertrouwen in de liberaliteit van het volk van Parijs. Hij bedacht bovendien, dat dit program van ste denbouw in het begin van de economische crisis, die Frankrijk teisterde, aan de arbei ders en kunstenaars van zijn diocees arbeid zou geven. De administratie van het diocees Parijs heeft, als alle diocesane vereeniglngen van Frankrijk het recht eigendommen te bezit ten. Zij kocht dus 53 stukken grond in de banlieue en pachtte 50 andere voor den tijd van 90 jaren van de gemeente Parijs, van den algemeenen raad van de Seine en het openbare woningbureau, op zeer gunstige voorwaarden. Want deze drie organen, ver heugd een onderneming te kunnen aanmoe digen, die het karakter droeg van opennaar nut, stelden voor deze gronden een zuiver nominaal erfpachtsrecht vast, practisch neer komende op gratis verstrekking- Op dit oogenblik zijn 99 gebouwen vol tooid en vóór den dienst geopend. 62 daar van zijn monumenten van groote beteekenis, die 1000 tot 1500 plaatsen bevatten. De ker ken van den H. Geest, van St. Jean Bosco en van St. Pierre Chaillot kunnen tot 3500 personen bevatten. De andere zijn hulpka pellen met 400 tot 500 plaatsen, in de buiten wijken gebouwd en in het algemeen bestaan de uit een pastorie en een vergaderzaal. De religieuse gevolgen van de opening van deze nieuwe centra hebben niet op zich doen wachten en wij kunnen, na het raadplegen van zekere statistieken, verzekeren, dat overal waar een nieuwe kerk gebouwd is, het religieuse leven van de banlieue zich ont wikkeld heeft. Maar wat de statistieken niet zeggen, dat is, dat de jonge geestelijken door Kardinaal Verdier derwaarts gezonden, zich in de voorsteden van Parijs door de arbeidersbevolking hebben weten te doen respecteeren, naar de mate dat zij bewijzen hebben afgelegd van toewijding aan en be grip voor de maatschappelijke behoeften van dezen tijd. Men moet zeggen, dat l'Oeuvre des Chan tiers du Cardinal in de tweede plaats een uitnemend maatschappelijk karakter draagt Sedert 1932, d.w.z. sedert het tijdstip waarop de economische crisis Frankrijk bereikt heelt en de werkloosheid zich aan de Seine vei- toonde, het departement waar ongeveer de helft der Fransche werkloozen woont, neeft l'Oeuvre des Chantiers du Cardinal met op gehouden arbeid te verschaffen aan de Fran sche werklieden en kunstenaars, aan wie on geveer 80 millioen francs aan loonen is uit- Dit maatschappelijk karakter van het werk heeft overigens °°k de financiering verge makkelijkt. Toen Kardinaal Verdier m 1931 dezen bouw ondernam, hebben velen gedacht, dat hij een zeer slecht oogenblik had geko zen en dat hij niet de noodige sommen zou vinden om zijn program van religieusen ste denbouw te voltooien. Kardinaal Verdier heeft echter integendeel zeer juist begrepen dat hij door een beroep te doen op de sociale edelmoedigheid der Parijzenaars en tegelij kertijd op hun godsdienstige overtuiging, kans had een grooter aantal van hen voor zijn werk te interesseeren. Een leening van 20 millioen francs, in 20.000 obligaties van 1000 francs, h pari en aflosbaar in 30 jaren, werd den 2en Dinsdag na Paschen 1932, uitgeschreven en in 49 uren volteekend. Eiken Zondag werd één parochie van Pa rjjs bezocht voor een inzameling. De op brengst van deze inzamelingen beteekent een millioen francs per jaar, hetgeen de deel name der parochies aan dit werk vertegen woordigt. Elke buurt, waarin een zoodanige werk plaats geopend wordt, moet deelnemen aan het financieren van het kerkgebouw. Die deelname dient in het algemeen voor den aankoop van het voor den dienst noodzake lijke meubilair en daarbij heeft de edelmoe digheid van het volk van Parijs zich opnieuw wonderbaarlijk betoond. De parochie Puteaux, voornamelijk door arbeiders bewoond, heeft ondanks crisis en werkloosheid 350.000 francs bijeengebracht voor de versiering van de kerk van Ste-Ma- thilde. De laatste karakteristiek van l'Oeuvre des Chantiers du Cardinal is, dat het een bij zonder belangwekkende poging vertegen woordigt om tot uiting te brengen de nieuwe richtingen van een moderne religieuse ar chitectuur, die tezelfder tijd een eenvoudige architectuur moet zijn. Inderdaad hebben twee overwegingen de vaststelling der plan nen beheerscht. De noodzaak een vastgesteld* som niet te overschrijden en dientengevolge om een beroep te doen op nieuwe en goed- koope materialen (natuursteen, baksteen en gewapend beton); en anderzijds de regel om niet meer dan één opdracht te geven aan ieder architect, die daarvoor uit hoofde van zijn bekwaamheid in aanmerking kwam. Dit heeft ertoe geleid, dat een honderdtal archi tecten van naam voor dit vraagstuk gesteld zijn; moderne en populaire kerkgebouwen te bouwen, onder voorwaarden van strikte eco nomie en op een dikwijls beperkte plaats ruimte. o; Uit de verscheidenheid van hun pogingen treedt de zekerheid aan den dag, dat er m Frankrijk een moderne religieuse bouw stijl bestaat, eenvoudig, vrij, toegankelijk voor allen, in overeenstemming met de om geving van fabrieken en nieuwe woonhuizen, zooals die in de voornaamste agglomeraties der banlieue als regel bestaat- Spreekt niet de vitaliteit van het Parijsche katholicisme uit dezen bewonderenswaardi- gen bouw van 100 nieuwe kerkgebouwen in rfiinder dan tien jaren? Reeds Huygens maakte in het midden der 17e eeuw, in zijn „Ghebruyck en ongebruyck van het orgel" melding van een, vrijwel in den geheelen lande ingeburgerd, gebruik, de menschen iederen avond met een geschal van orgelpijpen omstreeks 6 uur ter kerke te lok ken en op muziek van orgeltongen te ont halen. Deze periode kende zijn hoogtepunt ln den tijd van Jan. Pz. Sweelinck, die op last van regeerders en burgemeesters der stad Am sterdam en tot „vermaeck ende verlustiging" van het volk in de oude kerk met steeds open deuren zijn orgelmuziek ten beste gaf. In die dagen mocht men zich vrij in en uit begeven om te luisteren naar de orgelspelen- de „stadsmusicijns". Thans zal de kerk op nieuw voor een ieder openstaan op de orgel- uren en heeft zich een comité „Orgelconcer ten Oude Kerk" gevormd met ir. H. Voorham als voorzitter en Jan Zwart Jr. als secretaris, dat zich ten doel stelt de orgelmuziek in de Oude Kerk, met het fraaiste orgel van Ne derland, weer in eere te herstellen. Mede werking en sympathie werd hierbij onder vonden van tal van autoriteiten, w.o- burge meester dr. W. de Vlugt, wethouder G. Baas K.Z., prof. dr. H. Brugmans, vooraanstaande predikanten, musici en de V.V.V. (Amster dam". Dank zij de medewerking van het kerk bestuur der Oude Kerk en de huishoudelijke commissie der N. H. Kerk kunnen deze plan nen thans uitvoering krijgen. Orgelconcerten werden reeds vastgesteld des Woensdagsavonds op 28 Juni. 12 en 16 Juli, 9 en 23 Augustus, 6, 13, 20 en 27 Sep tember en op Donderdagsavonds 6 en 20 Juli, 3, 17 en 31 Augustus, telkens van 8.15 tot 8.15 uur. Bovendien zullen in het bijzonder met het oog op het vreemdelingenbezoek en voor de jeugd van middelbare scholen geregeld Woensdagmiddag-concerten worden georga niseerd van 3 tot 4 uur in de maanden Juli, Augustus en September. De kosten der bespelingen zullen slechts bestreden worden uit den verkoop van de niet-verplichte programma's. Jacko, alet t« dicht bh de kool komeaf (Sydney gplletiiil

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2