Deze week inplaats f ISO.- premies f 254 S In de Midza zaken worden ook Uw wensen vervuld. DE MIDZA DOET MEER DAN ZIJ BELOOFT ROTTERD AMSCHE RECHTBANK. ROTTERDAM. WOENSDAG 21 JUNI 1939 AVONDONDERWIJS VOOR LEER LINGEN DER BUITENGEWONE SCHOOL. UITBREIDING LEERVAKKEN AMBACHTSSCHOOL. DE TELEFOON TUSSCHEN ROTTERDAM EN SCHIEDAM Iedere klant heeft eigen of bijzondere wensen. In de Midza zaken wil men ook Uw wensen vervullen, omdat dit U ten volle tevreden kan stemmen. En een Midza winkelier waardeert U als klant, onge acht het bedrag dat U besteedt. Daarom ook vindt U in de Midza zaken steeds het beste en het nieuwste dat geboden kan worden en wel tegen lagere prijzen dan U verwacht, 't Is gezellig winkelen in Midza zaken en de kans op zo'n Midza-premie waardeert iedereen. Guldensbonnen 50 cents bonnen 25 cents bonnen VERZOEKE DE WHDZA-W AARDE- BONNEN AF TE HALEN BIJ SIGARENMAGAZIJN DULL AARD, ROTTERDAMSCHEDIJK 292 SCHEEPVAART KETHEL. JL - A t galante Chamberlain. PIET HEIN HERDACHT. Eenvoudige plechtigheid aan boord van zijn admiraalschip. VLAARDINGEN. HET KRUISPUNT BINNENWEG— 's-GRAVENDIJKWAL. Voor alle verkeer afgesloten, behalve voor voetgangers. Door den Inspecteur van het Gemeente lijk Onderwijs is bij B. en W. ingediend 'n voorstel om over te gaan tot de invoering van avond-onderwijs voor leerlingen der bui tengewone school alhier. In tegenstelling met de oud-leerlingen van de gewone onderwijsinrichtingen, die door middel van de avondscholen zich kunnen voorbereiden op de taak, die zij zich in de toekomst hebben gesteld, zijn de oud-leerlin gen der buitengewone school in de avond uren geheel op zich zelf aangewezen en be staat er voor hen geen gelegenheid zich in de avonduren nuttig bezig te houden of zich, voor zoover mogelijk, te bekwamen of voor te bereiden voor een bepaalde taak of vóór een bepaald vak. Om hun zooveel mogelijk hierin tegemoet te treden zal het dienstig zijn, avondonder wijs in te voeren, waardoor het mogelijk is deze oud-leerlingen zooveel mogelijk op te leiden, terwijl daardoor tevens de band tus- schen school en oud-leerlingen zal blijven bestaan, hetgeen op dezën een niet te mis kennen invloed ten goede zal kunnen uit oefenen. B. en W. meenen dat dit streven steun verdient. Zij stellen daarom voor in prin cipe daartoe te besluiten. De kosten worden geraamd op 675 per jaar. Zoodra Ged. Staten dezer provincie hun goedkeuring zullen hebben verleend aan de begrotingswijziging, hopen B. en W. te zij ner tijd bij Uw Raad nadere voorstellen in te dienen. B. en W. schrijven aan den Raad: Wij hebben de eer U hierbij te doen toe komen een schrijven van het bestuur van de Vereeniging „de Ambachtsschool voor Schiedam en Omsterken" waarbij wordt ver zocht overeenkomstig het bepaalde in de Nijverheidsonderwijswet, de noodzakelijkheid uit te spreken van uitbreiding der leer vakken met dien verstande dat ook onder wijs zal worden gegeven in het herstel len van motorrijtuigen en in koper-, lood- en zinkwerken. Het Bestuur schrijft als volgt: „De geweldige ontwikkeling van het mo derne verkeer en de automobielindustrie en garagebedrijven, heeft tot gevolg, dat vele leerlingen in dezen tak van bedrijf een plaats zullen vinden. Het moderne motorrijtuig is een samen stel geworden van zeer ingewikkelde dee- len, die voor een zorgvuldig onderhoud en reparatie, tot in onderdeden grondig moe ten worden gekend, welke de hand van een bekwaam vakman niet kunnen missen. Verder de verkeersvoorschriften, zooals deze door chauffeurs en monteurs zeker ten volle moeten worden gekend. Al deze vak ken moeten den leerlingen reeds vroegtijdig worden bijgebracht, willen zij onmiddellijk in deze branche bruikbare krachten worden. Verder heeft het koperslagers- en fitters, vak onze volle aandacht. Waar het onze be doeling is, niet alleen zooveel mogelijk leer lingen tot onze school toe te laten maar voor al de volle aandacht te schenken aan de plaatsing van deze jongens in fabriek ot werkplaats, is het wenschelijk dit vak afzon derlijk op de school te gaan onderwijzen. Meerdere fabrikanten zullen jaarlijks eeni- ge koperslagers, de klemindustrie eenige lood- en zinkwerkers, gasfitters e. d. kunnen gebruiken. Ook in deze vakken is een gesepareerde leerlingopleiding noodzakelijk. Wij hebben over deze aangelegenheid ad. viezen gevraagd van de organisaties van Pa troons en Werklieden die daarbij het meest betrokken zijn en deze zijn unaniem van meening dat tot uitbreiding met genoemde leervakken moet worden overgegaan. Wij stellen Uwen Raad daarom voor over eenkomstig het verzoek te besluiten. Het aantal telefoonverbindingen over de maanden April en Mei 1939 is: April Mei Van Schiedam naar R'dam 258179 268802 Van R'dam naar Schiedam 222627 234958 „QkMifaa al llu u eiischen vervullen O., Cartesiusstraat 16, Schiedam le C. M., Pr. Fr. Hendrikstraat 33 2e H. B„ Brielschestraat 31 3e H. K., Galileistraat 63 4e H. v. W., Buys Ballotsingel 49 5e W. v. B., Pr. Fr. Hendrikstraat 26 6e G. R.,, Stationsstraat 7 7e A. B., Hoogstraat 45 8e H. W., Rembrandtlaan 15 9e C. P. v. P., Snelliussingel 26 10e J. M. H. N., Vlaardingerdijk 51 11e H. R., Pr. Mauritsstraat 32 12e A. K., Boylestraat 38 13e H. v. d. K., Nic. Beetsstraat 7 14e S., Th. a Kempisstraat 28 15e G. B., Da Costastraat 37 16e J. T., v. Smaleveltstraat 17 17e H. K., Noordvest 37 ..18e J. M., Nieuwe Haven 115 19e C. S., Bilderdijkstraat 36 20e D., Pascalstraat 17 21e F. W., Westvest 64 22e E. R., Singel 146 23e pr. 25.— ƒ15.- 12— ƒ10.— D. D., Gordonstraat 9 24e P. S., Doelhofje 16 25e P. H., Stephensonstraat 2 26e v. d. B., Mesdaglaan 21 27e J. de W., Nieuwsticht m. 36 28e J. V., Volmarijnstraat 52 29e J. v. V., Broersvest 53 30e S., Swammerdamsingel 67 31e W. N., Rotterd. Dijk 55 32e J. v. N., L. de Collignystraat 8 33e A. W., Eendrachtstraat 10 34e Th. v. D., Middelharn. straat 41 35e J. B., Overschieschestraat 107 36e A. v. d. V., Vlaardingerdijk 107 37e A. v. W., Huismanstraat 11 38e v. D., Rotterd. Dijk 213 j 39e B. v. d. K., Aleidastraat 4 40e W. N., Otterbuurt 8 41e D. K., Puttersh. straat 12 42e S. W., Hoogstraat 95 43e G. Z., Villastraat 103 44e J. B., Rotterd. Dijk 270 45e Th. v. D., Nieuwsticht m. 24 46e I 229.50 3.50 3.50 3.50 3.50 3.50 3.— 3.— 3.— 3.— 3.— 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 Indien U klachten hebt over het niet verstrek ken van Midza-bonnen, verzoeken wij V hier van schriftelijk mededeeiing te doen aan het Secretariaat: Rotterd. DUk 270 p.a. Firma de Graafvan Loon. C. M., Pr. Fr. Hendrikstraat 33 le pr. 5. c' v. Z., Ged. Baansloot 2 2e 2.50 F. V., Doelehofje 12 3e 2.— W. N., Rotterd. Dijk 55b 4e 1.— O., Cartesiusstraat 16 8e 1.—- L., Nieuwe Haven 127 6e f 1- J. B., Overschieschestraat 112 7e 1. B. A. H., Boterstraat 63 ®e 1. 14.50 W. M., Pr. Fr. Hendrikstraat 33 le pr. 2.50 O., Cartesiusstraat 16 2e 2. W. N., Rotterd. Dijk 55 3e 1. A. B., Singel 225 4e 1.— F. V., Doelehofje 12 5e L— B., W. Brouwerstraat 38 6e 1.— J. A- R- Ruysdaellaan 72 7e 1. W. N., Otterbuurt 8 °e J 4.— ƒ10.50 iimiMi ui. llllllHlffllLlI ll. SCHIEDAM, 19 Juni. Aangekomen: Ned motorschoener Teusija, kapt. A. Muller, met hout van Kalmar, voor N.V. Netherlandts Distilleries in de Noord Vestgracht; Noorsch m.s. Hallanger, ledig van Pemis, om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 19 Juni. Vertrokken: Zuid Slavisch s.s. Jurko Topic, ledig naar R'dam. QRANJEVEREENIGING „WILHELMEN A". De Oranjevereeniging „Wilhelmina" alhier hield haar algemeene voorjaarsvergadering. Te kwart voor acht opende de voorzitter den heer G. van de Most, de bijeenkomst. Het belangrijke en eenige punt der agenda komt hierna aan de orde n-L Feestviering? De voorzitter geeft het woord aan de verga dering, teneinde de gedachten der leden te hooren. Een der leden informeert eerst, of er geld in de kas is en als dan blijkt dat nog pl.m. 200 aan contributiegelden aanwe zig is, blijken meerderen voor feestviering te zijn, omdat 't vorig jaar met ongeveer een zelfde bedrag tot de jubileum-feestviering werd besloten. Daar er dit jaar tevens voor de vereeniging een reden tot feestviering aanwezig is, daar zij 40 jaar bestaat, èn ver. jaardig èn blijde gebeurtenis in Oranjehuis straks weer ons land in laaiende geestdrift zullen zetten, wordt voorloopig tot oranje feestviering' besloten. Een zaalfeest wordt zeer bezwaarlijk geacht, omdat geen geschikte lccaliteit disponibel is. Besloten wred de tering naar de nering te zetten en als voor- Ioopige datum voor het feest 22 en 23 Augus tus aan te nemen. De Burgemeester meent, dat als er feest gevierd moet worden de leden zelf de handen uit de mouwen moeten steken, om b.v. het terrein zonder kosten in orde te brengen. Verschillende leden zeggen hun belanglooze medewerking toe. Opgemerkt wordt dat de hoofdonderwijzeres bezwaar hebben tegen feestviering in de maand Aug. zulks in verband met de vacantie. De ver gadering spreekt zich uit vóór feestviering in Augustus. Een latere datum wordt fiasco. Voorts werd medegedeeld, dat de feestviering en de daarmee gepaard gaande financiee- ring afhankelijk zal zijn van de inschrijvin gen der vermakelijkheden. Reeds werden verschillende volksspelen en eventueel te houden optochten voorgesteld. Een ledenver. gadering, welke op of ongeveer half Juli zal gehouden worden, zal moeten beslissen of er feest gevierd zal worden en zoo ja, op welke wijze. Met een aanmoedigend woord om ook anderen op te wekken de vergadering bij te wonen, sloot de voorzitter deze geanimeerde bijeenkomst. RAADSVERGADERING De Burgemeester der gemeente Kethel en Spaland heeft de leden van den Raad opge roepen tot bet houden van een vergadering op Vrijdag 23 Juni 1939, des voormiddags 10 uur. Te behandelen onderwerpen zijn o.a.: Benoeming brugwachter voor den nacht; Benoeming handwerkonderwijzeres aan de Openbare Lagere school; Voorstel van Bur gemeester en Wethouders tot het bouwen van een wachtkamer achter de woning van den gemeente-geneesheer; Idem tot vernieu wing van de klapbrug over de Polderwate ring; Idem tot vaststelling van een verorde ning op de vrijwillige brandweer; Idem tot het verleenen van een crediet voor extra hulp aan werkloozen over 1939; Idem tot wij ziging van de gemeentebegroting, dienst 1938 en dienst 1939. K. R. O. WERELD-APOSTOLAAT Ten bate van het K. R. O. Wereld-aposto- laat zullen Zondag na de H.H. Missen aan de kerk speldjes worden verkocht. De speldjes zijn ook verkrijgbaar bij den cor respondent, den heer A. C. Bouwens. R. K. FANFARE ST. RADBOUD. Bij het Zondag j.l. te Stompwijk vanwege den R. K. Bond van Harmonie- en Fanfare korpsen in Zuid-Holland gehouden muziek concours, behaalde de R. K. Fanfare St. Rad boud alhier, directeur de heer Joh. Oomes, in den concertwedstrijd in de 1ste afdeeling met 208 punten een derden prijs. In den marschwedstrijd werd met 85 pun ten een 2e prijs behaald. w v r'T't. Professionals in de bocht tijdens de gisteren verreden ronde van Qssendrecht. Zitting van 20 Juni. Mishandelingen door een weesvader. Op grond van ingekomen klachten neeft de justitie een onderzoek ingesteld naar de gedragingen van den 45-jarigen S. J. K., den weesvader van het Israelietisch weeshdis te Rotterdam als gevolg waarvan de weesva der zich te {verantwoorden heeft gehad ter zake van mishandelingen gepleegd in dp ia- ren 1935 tot 1938 ten aanzien van de ver pleegden in het Israelietische weeshuis, die hij zou hebben geslagen gestompt, getrapt en aan de ooren getrokken. De rechtbank heeft een negental jongens en meisjes als getuige gehoord die in het weeshuis verpleegd zijn geworden en die allen verklaarden, dat verdachte, als zij oru- taal of ondeugend waren had geslagen en aan de ooren getrokken. Zij hadden ook ge zien dat anderen waren geslagen. Zelfs met een stok en een zweep. De moeders van een paar verpleegden legden eveneens verklaringen af, omtrent de sporen van de mishandelingen die zij hadden gezien bij hun kinderen. Notaris S. S. Wijsenbeek, president van 't college van regenten zegt, dat er in den aan vang wel eens klachten over hardhandigheid van verdachte zijn binnengekomen. De re genten hebben hem toen een waarschuwing gegeven, In de laatste jaren zijn echter geen klachten ingekomen. Op verzoek van den verdediger, mr. A. Hijman werd een groot aantal getuigen a décharge gehoord. Onder dezen zijn eenige regenten die verklaren nooit klachten te hebben vernomen. De voorganger van ver dachte, die nog geregeld eiken dag in het weeshuis komt, meent dat er op het gedrag van verdachte niets te zeggen valt. Hij heeft nooit gezien dat verdachte een kind een klap gegeven heeft en wat de kinderen thans ver klaren is voor een groot deel fantasie. Eeni ge leden van het personeel zeggen ook, dal er van mishandelingen geen sprake is ge weest. Zoo nu en dan kregen de kinderen die brutaal of ondeugend waren wel eens een klap om de ooren, maar dat ging njet over de schreef. Het O. M. waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman zeide van oordeel te zijn dat de ten laste gelegde mishandelingen bewezen zijn en komt er tegen op dat de a charge gehoorde kinderen onbetrouwbaar zouden zijn. Van het begin af aan is verdachte bruut opgetreden en hij moet voor het beroep van weesvader niet geschikt geacht worden, iet O.M. heeft den indruk, dat het tuchtigings recht hier wel degelijk overschreden is, en dat in 't Israelietisch weeshuis dagelijks ge slagen werd. Het O.M. eischte 2 maanden ge vangenisstraf. In een uitvoerig pleidooi heeft mr. H. Hijman er op gewezen, dat hier het tuch- tigingsrecht niet overschreden is, en dat er van mishandeling geen sprake is. Uitspraak 30 Juni. Brandstichting en diefstal. In April van dit jaar werd, terwijl de be woonster afwezig was, ingebroken in het huis van de weduwe C. Michel-Goedegebuur te Melissant. Men bad 'n raam opengescho ven en langs dien weg was men naar binnen gegaan. Een linnenkast was opengemaakt en daaruit waren eenige bankbiljetten en wat losse guldens, in totaal omstreeks 100 weg genomen, benevens een gouden broche, 3 gouden sierspelden en twee gouden oorbel len. Al spoedig na dezen diefstal viel de ver denking op den 19-jarigen arbeider T. G. eveneens uit Melissant. Hij werd aangehou den en nadat hij door den veldwachter eens stevig aan den tand gevoeld was, bekende hij de inbraak te hebben gepleegd. Bij fouil leering werd een sleutel op G. gevonden, die bleek te passen op den schuur van de we duwe Michel-Goedegebuur en toen de veld wachter zijn onderzoek voortzette bleek, dat G. ook verdacht moest worden van het stich ten van een brand, die op 5 November in den schuur der weduwe had gewoed. Ook ten aanzien van de brandstichting volgde een bekentenis. G. was omstreeks half elf in dien schuur doorgedrongen om appelen weg te nemén. Toen hij binnen was overviel hem de begeerte om den boel in brand te steken. Met een lucifer had hij wat riet laten vlamvatten en daarop had hij zich verwijderd. Het vuur had flink om zich heen gegrepen en voordat de brandweer er in geslaagd was het te stui ten, was de schuur gedeeltelijk in vlammen opgegaan. G. die nu terzake van diefstal en opzet telijke brandstichting terechtstond legde ook voor de rechtbank een volledige bekentenis af. Een redelijk motief voor de brandstich ting kon verdachte niet opgeven. Het O.M. vertegenwoordigd door mr. J. F. Hoeffelman wees er op, dat bij den brand gevaar voor menschenlevens had bestaan, want de weduwe sliep in het aangrenzende huis. Zeer zeker was er ook gemeen gevaar geweest voor schuur en huis. De psychiater, die naar de geestvermogens van verdachte een onderzoek hééft ingesteld, adviseert op name in de jeugdgevangenis en tot dit advies komt ook de rijksreclasseeringsambtenaar. Het O.M., dat ten aanzien van beide feiten het bewijs geleverd achtte, kon zich met dit advies vereenigen met dien verstande, dat de straf van eenigen langen duur zal moeten zijn. Het O.M. eischte een gevangenisstraf van 3 jaren, met aftrek van het voorarrest, te ondergaan in de gevangenis voor jonge lieden. De verdediger, mr. J. C. W. van Dam kon zich met plaatsing in de jeugdgevangenis wel vereenigen, doch verzocht den duur daarvan wat te beperken. Verduistering. Een gevangenisstraf van 6 maanden, met aftrek van het voorarrest heeft het O.M. geëischt tegen den 55-jarigen bakker A. I. C. B., recidivist en gedetineerd, die toen hij als colporteur van de N.V. Van Putten's Steenkolenhandel werkzaam was een be drag, van 245, dat hij van klanten had ont vangen, had verduisterd. Uitspraken 30 Juni. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: H. H., 37 jaar, zonder beroep, gedetineerd wegens het misdrijf van valschen munt verdachte had aan twee kennissen inlich tingen gegeven omtrent de beste manier om rijksdaalders na te maken tot 6 maanden gevangenistraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. L. S., 54 jaar, havenarbeider, recidivist en gedetineerd, die terechtgestaan had, terzake van diefstal van vijf kisten sinaas appelen, die waren neergezet naast een kraam aan den Goudschensingel, werd vrij gesproken. L. J. T., 46 jaar, los werkman, wegens heling van de bovenbedoelde vijf kisten sinaasappelen, tot 4 maanden gevangenis straf. G. W. van R., 29 jaar, voerman te Schie dam, gedetineerd, wegens diefstal van fietsen, tot 10 maanden gevangenisstraf. C. A. P., 31 jaar, opkooper te Schiedam, wegens heling van eenige der door den vo- rigen verdachte weggenomen fietsen, tot 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar. P. den O., 39 jaar, chauffeur der R.E.T. wegens het aan zijn schuld te wijten heb ben dat de door hem bestuurde autobus op den Stationssingel in botsing was gekomen met den fitter G. M. Offermans, die naast een handwagen liep, tengevolge waarvan deze een ribfractuur en een nierkneuzing had bekomen, tot f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. L. O., 52 jaar, los werkman te Waddinx- veen, wegens een zedendelict tot 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek van den tijd .n voorloopige hechtenis doorgebracht. J. Th. A. H., 29 jaar, varensgezel, recidi vist en gedetineerd, wegens diefstal ver dachte had zich tijdens de afwezigheid van de bewoners toegang verschaft tot den melk- winkel van J. J. Saur aan de Paradijslaan en daaruit een klein bedrag aan geld en gas- penningen, benevens een kistje sigaren weg genomen; bij de thuiskomst van Saur was hij betrapt en bij zijn poging om door de vlucht te ontkomen, gegrepen tot 1 jaar en Gisteren was het in Engeland „Alexandra Rose Day"; dan worden bloempjes verkocht ten bate van de ziekenhuizen. Minister president Chamberlain, die gistermorgen bij het verlaten van Downingstreet 10 te Lon den een der eerste „slachtoffers" van een verkoopster der bloempjes was, bleek on danks zijn 70 jaren nog lenig genoeg om onverwijld een bloempje op te rapen, da per ongeluk uit het mandje van de ver' koopster viel. manden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. J. G. J. 25 jaar, glazenwasscher, wegens meineed verdachte had zijn v"end, die voor den kantonrechter alhier had terecht gestaan terzake van het vangen van een half wilde eend uit het water aan n Boezem, willen helpen door het afleggen van- een ver klaring, die niet geheel overeenkomstig de waarheid was tot 1 maand gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. J. W. N. van R., 33 jaar, koopman te Til burg, wegens het aan zijn onvoorzichtig rij den te wijten hebben, dat op Nieuwjaarsdag de door hem bestuurde auto in de Boergoen- sche straat in betaling is gekomen met den rijwielagent J. H- Gaalman, tengevolge waar van deze een hoofdwond en een bloeding aan den linkerlong had bekomen, tot 100 boete subs. 10 dagen hechtenis benevens 1 maand hechtenis, doch voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. In je zaak van P. B., 23 jaar, loswerkman, die terechtgestaan had terzake van het ple gen van ontucht met iemand beneden 16 jaar, heeft de rechtbank een onderzoek gelast naar de geestesvermogens van verdachte en, met het oog op de maatschappelijke veiligheid, de gevangenneming van verdachte. Gisteren was het 310 jaar geleden, dat Piet Pieterszoon Hein in den slag tegen de Duinkerker kapers sneuvelde. En nu een deel van de beroemde vloot zij het in namaak in de Blaak ligt, heeft het comité „De piet Heirivloot" de gelegenheid aangegrepen, met een kleine, sobere plechtigheid den Delfshavenschen zeeheld te eeren. Om half 9 gisteravond kwam daarvoor de vaandelwacht van het Nationaal Jongeren Verbond, afdeeling Rotterdam, aangetreden, om vervolgens zich aan boord van de „Nep- tunus" te begeven, waar ook eenige leden van het comité aanwezig waien. Boven op het admiraalsdek heeft de voor zitter van de afdeeling Rotterdam van het Nationaal Jongeren Verbond, mr. Otto Ver doorn Jr. met forsche stem, die door de op beide oevers verzamelde toeschouwers ge makkelijk te verstaan was, een rede uitge sproken, waarin hij de geestkracht van den vooruitzienden blik van Piet Hein prees, waarvoor wij thans nog eerbied moeten heb ben. Reeds °P jeugdigen leeftijd leerde iedereen het lied van den Zilvervloot, maar slechts weinigen kennen den man. De ver overing van de zilvervloot is een daad van verregaande beteekenis geweest; den vijand in Spanje heeft het daardoor ontbroken aan geld, om zijn soldaten te betalen. Piet Hein achtte de daad echter zeer gering, omdat ze niet van hem had geeischt den geest en den moed, waarover hij beschikte. Zijn devies Was, dat zilver minder is dan goud, maar beiden moeten wijken voor den moed. Spr. ging in 't kort de groote heldendaden na: de verovering van San Salvador, den strijd tegen de Duinkerker kapers, en rele veerde ook de reorganisatie van de vloot, op zijn aandringen. Ik meen niet te overdrijven, riep spr. uit, als ik zeg, dat het Piet Hein is geweest, die de grondslagen heeft gelegd voor het Nederlandsche zeewezen, gebaseerd op recht, rechtvaardigheid en aanhoudende plichtsbetrachting. Mr. Verdoorn schetste den dood van den zeeheld in de armen van Maarten Harpert- zoon Tromp en spoorde aan de waarheid voor oogen te houden van de spreuk, gebei teld op zijn grafsteen: Hei is niet schandelijk te stèrven, maar schandelijk te sterven. Terwijl het hoornsignaal „Wilhelmus" werd geblazen, bevestigde mr. Verdoorn een krans aan den achtermast. Hiermee was de kleine plechtigheid ten einde. De hoofdcommissaris van politie maakt be kend, dat in verband met het uitvoeren van werken voor de tunneltraverse het kruispunt Nieuwe Binnenweg-'s-Gravendijkwal met in gang van Vrijdag 23 Juni a.s. van des mor gens acht uur af voor onbepaalden tijd is afgesloten voor alle verkeer, behalve voor voetgangers. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Anthonia C., dochter van W. Valster en H. J. Harms, Heydnstraat 73 Arie L., zoon van B. de Borst en J. Breukel, Havenstraat 107 Geertruida W., dochtef van A. F. G de Reuver en M. A. B. Derkswg, Parkweg 18 Adrianus J., zoon van K. Plomp en W. C. van Zandvliet, Markgraaf» laan 69 Margaretha, dochter van W. Ver- maat en W. Stigter, Oranjestraat 3 Wil helm J-» zoon van A. Lamers en G. Risks, Nieuwelaan 63 Arendje, dochter van B. Hoogendijk en J. van Teijlingen, Steijnstx. 19 Theodoor, zoon van N. M. de Bie en K. Verkaik, Schoutstraat 2 Petronella M., dochter van W. Hagestein en M. v. d. Ende, Binnensingel 172 Maria, dochter van P. van Dorp en C. H. Wielaard, Oosterstraat 69 Johan, zoon van W. Smaal en R. A. de Heer, Boschlaan 25 Hendrik, zoon van M. Broek en S. Nieuwland, 2 Maasbosch- straat 38. OVERLEDEN: Wilhelmina van Embden, 26 jaar, echtgen. van L. Mechielsen, 1 Maas- boschstraat 6 Maria Roest, 92 jaar, wed. van B. Brobbel, 8 Nieuw landsteeg 2 Jo hanna Vermeij, 87 jaar, wed. van F. van Oosten, v. Riebeekstraat 4.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2