ROME MAAKT TOILET. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. w VOOR DE E 42. VRIJDAG 23 JUNI 1939 MOGEN WE MEERIJDEN VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK TWEE JAAR WERK VOOR DE GOEDE FILM. GECOMPLICEERD MOTOR. ONGELUK. DE VA CANTIE -B ONNEN VOOR DE BOUWVAKARBEIDERS. Alcohol en snelverkeer. Vier gewonden. KORTE METTEN. PRINCE LITTLER'S IJS-REVUE. Voorgevel van een huis werd gesloopt. HET WIT-GELE KRUIS. DE KRUISVAART. Een evenement op de Bühne van den Grooten Schouwburg. LOOP DER BEVOLKING. „Voor God schrijft ons De sociale rechtvaardigheid. „De sociale rechtvaardigheid vor dert, dat in overleg en eensgezind heid de salarissen zooveel moge lijk geregeld worden, dat een zoo groot mogelijk aantal arbeiders werk kunnen vinden, en een behoorlijk loon kunnen verdienen, om in hun levensonderhoud te kunnen voorzien". PIUS XI, in. „Quadragesimo Anno". 1 De oudste en niemvste Romeinsche heirtveg en een ondergrondsche van 265 millioen. BURGERLIJKE STAND. v-^"v.W x Zonderlinge gedragingen van twee meisjes. Op 11 April heeft de autohandelaar D. Smit uit Reeuwijk, toen hij met zijn two-séater van Rotterdam naar de plaats van zijn in woning reed, een alleronaangenaamst avon tuur beleefd. Toen hij den nieuwen Rijksweg onder Nieuwerkerk a/d IJssel passeerde, zag hij langs den weg eën jonge vrouw staan, die haar hand op stak ten einde hem te be wegen te stoppen Smit had hieraan vol daan, waarop de vrouw hem gevraagd had mét hem mee te mogen rijden. Zij moest naar Reeuwijk verklaarde zij, maar had de autobus gemist. Smit stemde na eenige aar zeling toe, waarop de jonge vrouw hem vroeg of ook haar zuster mee mocht rijden. Smit had deze vrouw aanvankelijk niet gezien, maar tijdens de besprekingen was zij te voor schijn gekomen. Smit had niet willen wei geren en zoo stapten beide vrouwen in de auto. Zij namen plaats naast den bestuurder. Tijdens de rit had de oudste van de beide vrouwen, die naast Smit zat, hem gevraagd wat scheermesjes van haar te koopen, aan welk verzoek Smit niet had willen voldoen. Geef me dan een sjoof, had de vrouw gezegd, waarop Smit eerst uitleg wilde heb ben, wat dit woord beteekent en hij daarop uit haar mond vernam, dat een sjoof het zelfde is als een gulden. Ook dit weigerde Smit, waarop de vrouw de versnellingshandle uit zijn stand duwde, zoodat de motor geen vat meer had op de wielen en vervolgens het stuur beet pakte. Smit wist zonder ongelukken de auto aan den kant van den weg tot stilstand te bren gen en hij verzocht den dames dringend maar uit zijn wagen te stappen. Toen zij daaraan niet dadelijk gevolg gaven, was hij uitgestapt en om den wagen heengeloopen naar het rechter portier, dat hij opende, zijn uitnoodi- ging tot uitstappen herhalend. De jongste van de twee bleef zitten, waar op Smit haar had beetgepakt en uit den wa gen getrokken. Toen hij op dezelfde manier ook de tweede vrouw wilde verwijderen, bleek het, dat zij zich meester had weten te maken van het contactsleuteltje, dat zij dreigde in het water te zullen gooien. Hij greep haar hand en wist haar te dwingen het sleuteltje te laten vallen. Dat kwam op de mat terecht, zoodat Smit het in veiligheid kon brengen. Tijdens die worsteling was de jongste der twee achter Smit komen staan en uit zijn borstzak had zij toen een horloge getrokken, waarmee zij zich uit de voeten had gemaakt in gezelschap van haar zuster, die inmiddels ook uit de auto was verwijderd. Smit had het er niet bij laten zitten, doch was dadelijk naar de Reeuwijksche politie gegaan en in gezelschap van een veldwachter was hij den weg naar Rotterdam teruggere den, waarbij niet ver van de plek, waar hij de vrouwen in zijn wagen had opgenomen, beiden weer langs den weg had zién staan. Zij zijn daarop aangehouden en moesten nu terechtstaan. Het waren de gezusters De V., Aaltje 18 jaar en Johanna 16 jaar. Ten laste was ge legd, dat zij het horloge van Smit te zamen en in vereeniging hadden weggenomen en subsidiair was aan de jongste ten laste ge legd, dat zij aan de oudste gelegenheid had gegeven tot het wegnemen van dit horloge. Als eerste getuige werd gehoord de veld wachter uit Reeuwijk, die verklaarde, dat de 23-jarige autohandelaar Smit zeer gunstig bekend staat. Bij de aanhouding is het aan hem toebehoorende horloge in het bezit ge vonden van Johanna. Nadat vervolgens Smit zijn verklaring had afgelegd, die hierboven reeds is weergege ven, werden nog twee tuinders gehoord, die uit de verte hadden meegemaakt, dat Smit de vrouwen uit den wagen verwijderde. De verdachten ontkenden Smit om geld te hebben gevraagd. Dat hij hen uit de auto ver wijderd had, kwam alleen doordat zij niet op zijn oneerbare voorstellen hadden willen in gaan. Wat het horloge betreft, volgens Jo hanna had zij dit op den grond liggend ge vonden op het oogenblik, dat Smit juist wegreed, waarom zij het hem ook niet had kunnen teruggeven. Mr. F. M. Wilbrenninck, die het O. M. ver tegenwoordigde merkte op, dat het euvel van de „meerijdsters", dat zich aanvankelijk in het Gooi en in de buurt van Ede voordeed, zich blijkbaar ook tot de omgeving van Rot' terdam heeft uitgebreid Een heel niet jong mensch was nu bijna het slachtoffer gewor den. De schermutseling, die plaats gehad heeft, moet zich hebben toegedragen, zooals Smit dat verteld heeft. Twee getuigen, die ieder een gedeelte ervan hebben gezien, be vestigen zijn lezing. De vraag is of men hier te doen heeft met diefstal in vereeniging, dan wel met diefstal voor de een en medeplich tigheid voor de ander. Spr. helt over naar diefstal in vereeniging. Van meer belang is intusschen, wat er met deze verdachten be hoort te worden gedaan. Pro Juventube stelt voor de jongste opname in een Rijksopvoe dingsgesticht voor tot haar meerderjarig heid, doch met dit advies kan spr. zich slecht vereenigen. Spr. eischt ten slotte tegen ieder 4 maanden gevangenisstraf. Mevr mr. H. M. de Katr—Presser, die Jo hanna verdedigt, merkt op, dat het O. M. in de tenlastelegging de beide zusters heeft ver wisseld, zoodat ten aanzien van het subsi diaire het O. M. niet ontvankelijk zal moe ten worden verklaard. Wat het primair ten laste gelegde betreft, merkt pleiter op, dat het zeer aannemelijk is, dat het horloge tij dens de worsteling is afgenomen, zoodat er tusschen beiden geen overleg daaromtrent kan hebben plaats gehad. PI. concludeert dus tot vrijspraak, doch mocht, de rechtbank tot een schuldig besluiten, dan verzocht plei ster, dat het advies van Pro Juventute zal worden gevolgd. Mej. mr. J. N. Lissauer achtte evenmin diefstal in vereeniging bewezen en conclu deerde tot vrijspraak. PI. verzocht de invrij heidstelling van verdachte Aaltje, welk ver zoek geweigerd werd. Uitspraak 30 Juni. Zijn kindenen onverzorgd achtergelaten. De 50-jarige stoker Th. L. A. E. heeft terechtgestaan omdat hij op 4 Maart zijn vijf kinderen onverzorgd heeft achtergelaten. Op dien dag was hij met een vrouw naar Dordrecht vertrokken, nadat hij nog net weekloon van een 15-jarigen zoon en van een 14-jarige dochter had geïnd. Toen de 20-jarige zoon, die monteur is, thuis kwam, vond hij in het huis een groote bende. Het meubilair was, voor zoover het nog goed was, weggehaald. Alleen een oude tafel met drie wrakke stoelen was achtergelaten. Het eenige voedsel, dat voor de kinderen achter gelaten was, bestond uit zes brooden en een stukje worst. Geld was er niet, behalve de 15 weekloon, die de monteur had meege bracht, maar waarvan reeds dadelijk een groot gedeelte moest worden besteed voor het inlossen van het Zondagsche costuum, dat de vader voor zijn vertrek nog naar de lom merd had gebracht en waarvan hij, het lommerdbriefje op tafel had neergelegd. Toen des Maandags de vader nog niet wa3 teruggekeerd heeft de oudste zoon de hulp van de politie ingeroepen, die de jongste kinderen aan de zorgen van het Leger des Heils toevertrouwde en de beide oudsten Dij familie onderbracht. Bij de behandeling werd voorlezing ge daan van een rapport van den agent van politie De Waard betreffende den toestand waarin de woning zich bevond en die volgens het rapport moeilijk te beschrijven is. Alles was door en door vervuild en vies en uit alles bleek dat er al in geruimen tijd niets gebeurd was om te reinigen. Het O. M., waargenomen door mr. F. IV1. Wilbrennink, heeft in zijn requisitoir dit geval een der schandelijkste uit zijn prac- tijk genoemd. Kinderen, die doordat zij geen moeder hadden toch al veel te kort kwamen, heeft hij onverzorgd achtergelaten, nadat hij zelfs van twee het weekloon nog had weten te innen. Niet alleen dat de kinderen mate rieel te kort gekomen waren, ook aan toe zicht en leiding had het ontbroken. De vader heeft zich schandelijk misdragen en daar voor is geen goed woord te vinden. Tegen den vader, die zijn plichten vergeten heeft eischte het O. M. een jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Dijkhuis, pleitte opleg ging van een mildere straf. Uitspraak 30 Juni. Twee jaren geconcentreerde katholieke actie op het gebied van de film liggen ach ter ons, en in die periode is wel zoo het een en ander gebeurd, dat tot verheuging stemt en goede hoop schenkt voor de toe komst. Het belangrijkste en tevens ook merkwaardigste feit is, dat het mocht ge lukken 70.000 katholieken te doen warm worden voor een ideaal, dat in wezen on getwijfeld dadelijk bij den aanvang vast stond, maar welks middelen tot verwezen lijking de tijd vorm en gestalte moest ge ven. Wij leven (helaas) in een tijd waarin het individu niet veel te vertellen heeft en de massa des temeer; daarom zag en ziet de Katholieke Film-Actie in Nederland als den meest rechtstreeks naar het doel leidenden weg; het organiseeren van de katholieken in één verband, of, juister uitgedrukt: het organiseeren van de vraag naar goede films. Want het is immers zeker, dat het aanbod zich altijd en- overal regelt naar de vraag. Welnu: Wanneer de katholieken van Ne derland, tot één geheel vereenigd, den wensch naar betere films en afkeer jegens minder goede films duidelijk kenbaar ma ken, zal aan dit massale verlangen worden voldaan. Niets is logischer dan de redeneering; niets is logischer dan dat de K.F.A. haar streven naar deze redeneering richt; niets is logischer dan dat alle katholieken van Nederland dit streven daadwerkelijk steu- neri. Velen gaven blijk dit inzicht te deelen, want wij herhalen: reeds 70.000 katho lieken stelden de daad. Maar de K.F.A. moet kunnen optreden namens 100.000-en; elke stem meer beteekent een invloed meer; elk lid, dat kan worden ingeschreven, drukt den hefboom, waardoor de film naar een hooger niveau moet worden opgeheven, een fractie van een millimeter naar beneden. Schenkt dus ook gij uw steun aan een werk welks beteekenis door de hoogste autoritei ten wordt erkend en dat de bijzondere sym pathie had en heeft van twee achtereenvol gende Pausen; Pius XI en Pius XII. Wat gij te doen hebt om uw belangstel ling in het streven van de K.F.A. daadwer kelijk te toonen?; vraag het den secretaris van het K.F.A.-Comité bij u ter plaatse, den heer Sjef Kleyn, Statensingel 52a, Rotter dam C. Alle vacantie-bonnen van de bouwvak arbeiders worden in ontvangst genomen op Woensdag 28 Juni a.s. van 7.309 uur nam. aan den Lange Hilleweg 48 en op Donderdag 29 Juni a.s. 's avonds van 7.309 uur aan den Westersingel 14. In de 65ste algemeene vergadering van den Volksbond tegen Drankmisbruik heeft de algemeene voorzitter mr. W. C. Wendelaar in zijn openingsrede het overleden hoofd bestuurslid den heer H. M. J. Sark herdacht. Spr. herinnerde verder aan de uitgifte van het nieuwe propagandaboekje, dat de vraag behandeltIs drankbestrijding nog noodig Voorop moet staan de aankweeking van een karaktereigenschap, die met groote letters voorop het boekje is gedrukt„Zelfbeheer- sching". Inderdaad, om zelfbeheersching en verantwoordelijkheidsgevoel is het in de eerste plaats te doen. Onze overtuiging dat alle alcoholgebruik bij snelverkeer gevaarlijk zijn kan, leidde ons er toe om op de verstrekking van de bekende cartons, bedrukt met slagzinnen, de verspreiding te doen volgen van een groot aantal emaille-borden, welke op daarvoor geschikte plaatsen langs de wegen zijn aan gebracht en waarbij het publiek in korte, krachtige rijmpjes op het gevaar van alcohol gebruik bij snelverkeer wordt gewezen. Wij zien dit tegenwoordig met andere oogen, de oprichting van een cantine of koffiehuis is thans niets bijzonders meer, maar in 1899, toen het drankgebruik en het drankmisbruik iets heel gewoons was, toen 's Maandagsmorgens voor de menschen de glaasjes jenever op de toonbank van den kas telein ingeschonken stonden opdat de werk man voor het beginnen van zijn dagtaak den inhoud nog gauw even naar binnen kon slaan, moet zoo'n eenvoudige cantine, waar hoofd zakelijk koffie, thee, chocolade en desnoods een glaasje bier verkrijgbaar was, een heele verandering geweest zijn. Ja, men moest in dien tijd zelfs moed hebben om daar binnen te gaan. Het bestuur van de afdeeling Rotterdam heeft toen een prachtige daad verricht en er is reden voor dankbaarheid, dat zij aan hen, die het werk zouden voortzetten, den weg gewezen hebben voor een doelmatige drankbestrijding. Wij kregen van den minister van Water staat destijds de hernieuwde opdracht om voor de arbeiders in den N. O. Polder can- tines te êxploiteeren. In 1937 werd met Urk begonnen daarna is Lemmer gevolgd en thans zijn er plannen tot het in exploitatie nemen van een schip, dat tot cantine zal worden ingericht en door zijn verplaatsbaar heid de arbeiders bij het voortzetten der werkzaamheden kan volgen. Op drie nooden van dezen tijd moet nog bijzonder worden gewezende chauffeurs van geregelde personen- en vooral goederen diensten langs de groote wegen, die dikwijls nog zeer lange rijtijden hebben, hebben ook behoefte aan oogenblikken van verpoozing om even op adem te kunnen komen en te eten. Gaat eens na of zij daartoe wel vol doende gelegenheid hebbenzoo niet, dan zou hier mooi werk zijn voor de afdeelingen van den Volksbond om hun een gezellige en in den winter vooral warme gelegenheid te geven om zich te versterken en zich te ontspannen, wat in het bijzonder voor hen beteekentzonder alcohol. Overdekt het heele land met goede Volksbond-rustpunten voor beroepschauffeurs. En dan het andere puntde demoralisatie van een deel der rijpere jeugd, Velen van hen hebben geen werk en hangen rond, anderen vinden geen gezelligheid thuis en zoeken vertier op straat en komen daardoor met minder gunstige elementen in aanraking. Voorts kwam het hoofdbestuur ter oore, dat het voor vele ouders uit financieel oogpunt niet mogelijk is, dat hun kinderen aan bestaande sportclubs deelnemenhet ligt op den weg van den Volksbond om voor al deze groepen wat te doen, hun de gelegenheid te geven om 's zomers in de buitenlucht en 's winters in gymnastiek lokalen op vrijen middag en vrije avonden onder goede leiding het lichaam te wennen aan krachtige zelftucht. Jonge mènschen geestelijk en lichamelijk fit houden daar mede bewijst men aan de maatschappij een onschatbaren dienst. En daarbij komt dan nog in het bijzonder voor dit jaar de moge lijkheid tot het bieden van ontspanning aan de gemobiliseerde militairen bij de grenzen. Spr. besloot zijn rede met de conclusie, dat er nog werk genoeg is voor hem, die zijn naaste wil dienen. Gisteravond omstreeks half elf, reden over den Goudschesingel twee motorrijders met zeer groote snelheid naast elkaar. De 28-jarige C. de Ruyter die den weg was overgestoken, en zich tusschen de beide voortjagende motoren bevond, kon zich niet meer uit de voeten maken. De man liep tegen een van de beide motoren aan, met het gevolg, dat hij tegen den grond werd geslingerd en ernstige inwendige kneuzin gen opliep. Bovendien was zijn linkerknie gebroken en verkeerde hij in bewusteloozen toestand. De motorfiets sloeg om waarbij de 19-jarige C. Vr. en zijn duopassagier, de 25-jarige C. H. M., resp. een hersenschud ding en wonden aan het gelaat bekwamen. De motorfiets reed nog eenige meters door en trof daarbij den 62-jarigen F. Greve, die ernstige hoofdwonden opliep. De vier ge wonden zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De politie nam beide motoren in beslag. Qp last van de Bouwpolitie heeft de firma Lekkerkerker gisteren een begin moeten maken met het sloopen van den voorgevel van pand no. 69 aan den Boezemsingel, daar deze gevel een gevaar opleverde voor het verkeer. Van te voren was overleg gepleegd met den eigenaar van het pand, maar dit traineerde zóó lang, dat de Bouwpolitie meen de geen langer uitstel te kunnen dulden. Twee woningen van het pand zijn nog be woond en het is natuurlijk voor de bewoners allesbehalve aangenaam, dat de voorgevel wordt gesloopt. Vermoedelijk zal het pand nu aan de voorzijde worden dichtgespijkerd. Bescherming bij gasaanvallen. Woensdagavond had in het St. Luciage- sticht aan de Aert van Nesstraat te Rotter dam de eerste cursus plaats over de bescher ming bij gasaanvallen, door dr. B. G. J. M. Verbeeten, arts te Dordecht, die zich bereid had verklaard deze belangrijke lessen, spe ciaal voor de religieusen, belangeloos te geven. Nadat dr. C. Minderop, voorzitter van het Wit Gele Kruis, den geachten spreker en alle aanwezigen had welkom geheeten, gaf hij direct het woord aan dr. Verbeeten die op zeer duidelijke wijze, aan de wel 200 aan wezigen uitlegde, hoe men de verschillende soorten gas zou kunnen herkennen en welke maatregelen men er tegen zou moeten nemen. Een en ander werd door de aanwezigen met groote aandacht gevolgd. Aan het eind dankte de voorzitter van het Wit Gele Kruis dr. Verbeeten voor zijn dui delijke uiteenzetting- Op Zondag a.s. 25 Juni zal de Buurt schap Zuid in dit district haar eerste tornier houden. Dit zal plaats hebben op de bekende speelterreinen „St. Koenraad" van de paters Capucijnen, gelegen aan den Dorpsweg. Om half 3 's middags zal met wapperende vlaggen en slaande trom worden afgemar cheerd van het Cohort St. Theresia, aan den Strevelsweg, naar de kerk van den II. Aarts engel Michaël op den Dorpsweg, alwaar al lereerst een kort Lof zal worden gehouden, aanvangende om 3 uur. Vervolgens trekt men naar het tornierveld op, waar vier Cohorten met een sterkte van ongeveer 200 jongens den strijd tegen elkaar zullen aanbinden in spel en vaardigheid, afgewisseld door vroo- lijke liederen. Deze strijd zal plaats hebben ten aanschouwe van genoodigden en belang- stellenden, w.o. natuurlijk vele ouders, ter wijl hier ongetwijfeld ook aan leiders en jongens uit andere Buurtschappen de gele genheid geboden wordt te komen zien wat hunne makkers in Zuid presteeren. Gezien het programma belooft het een mooie en prettige middag te worden. Ja, dit mogen we gerust een evenement noemen; een sport tot kunst verheven, beter nog: kunst in den echt verbonden met het kunstige. Variété en revue-tafreelen met aanwending van hulpmiddelen der moderne techniek op den loopenden band, maar van een gehalte, waar ook de artistiek verwende respect voor moet toonen. Men weet vaak niet wat meer te waar- deeren is, de virtueuse prestaties op de schaats, de toeren op het gladde ijs, de gratie van danssterren en ballet, de in het algemeen op peil gehouden circushumor, de origineele scène-vondsten of de voornaamheid van het geheel, die smaak- en stijlbegrip verraadt, alsmede een van humbug gespeend compo sitietalent en een vasten leiderswil. Wanneer na de finale het doekmaar niet vallen wil, omdat het applaus ovationeele afmetin gen aanneemt, begint men zich eindelijk te realiseeren o.m. de uitzonderlijkheid van het geval, dat uren lang van een revue is ge noten, zonder bewustwording dat men al dien tijd tegen één en hetzelfde décor heeft aangekeken en niemand eigenlijk iets anders had gewild. Beter bewijs, dat het levende beeld hier alles is, kan men zich moeilijk denken. Prince Littler's IJs-Revue in den grooten Schouwburg heeft mede de verdienste, dat iedereen haar genieten kan. van den artistiek verwende tot hem, die van variété-, circus- of revuesfeer houdt of verzot is op. kleur- en klankenharmonie. t Is waarlijk onbegonnen werk de ruim 30 nummers, over twee bedrijven verdeeld, aan een uitvoerige bespreking te onderwer pen. Voor enkele mogen we een uitzondering maken, op de eerste plaats voor de jonk vrouwelijke sterren Pamela Prior en Randi Gulliksen. Deze ijs-sterren wedijveren met elkaar in gratie en sierlijkheid, doch naar onzen smaak wint de bewoonster van de Noordelijke landen het van Miss Prior, die toch in 1937-1938 het wereldkampioenschap kunst-schaatsrijden verwierf. Randi Gullik sen is voor ons de guitig-arstistieke, gra- cieuse danseres op de schaats. De wereld kampioene is meer de voortreffelijke schaats- virtuose, die niet van het „klassieke" afwijkt en daarom gauw in herhalingen vervalt. Voorts zijn daar fenomenen als David Da- vis, een acrobaat met durf en bravour, Rhona enClifford, Thaell, een zwierig danspaar, René Rougemont, die als zilveren Mercurius- beeld op stelt-schaatsen gewaagde toeren verricht, Hugh Pope de ijs-clown en Sidney Frown die hem zoo mogelijk in dwaasheid nog overtreft. Maar ook willen we wijzen op frappeeren- de tooneeltjes, als de ingevroren danseresjes; de feeërie met het zwarte licht" een filmisch sprookje J. Whitehouse met zijn menagerie, het Blue Ballet, de vermakelijke scène van het bedrieglijke vat enz. Reeds na de eerste acte scheen het applaus niet tot bedaren te kunnen komen en aan het slot groeide het handgeklap aan tot een welverdiende ovatie. De bevolking van Rotterdam ls in de maand Mei vermeerderd met 1133 personen en be droeg op 31 Mei 615.640- Het Katholiek Comité van Actie" (Van onzen K.correspondent). i Rome, 19 Juni 1939. Al sinds maanden zijn de voorbereidin gen voor de wereldtentoonstelling van 1942 (E (sposizione) 42) in vollen gang. Duizen den arbeiders zijn dag en nacht aan het werk in de streek van de Tre Fontane, tus schen Rome en de zee, om het terrein te effenen en een vasten ondergrond té schep pen voor de geweldige bouwwerken, die hier zullen verrijzen. Deze préliminarieën zullen voorloopig veel tijd in beslag ne men, want de totale oppervlakte van de toekomstige tentoonstelling bedraagt niet minder dan 400 H.A., d.i. 1/5 van de opper vlakte van het huidige Rome, en het werk stuit op tallooze moeilijkheden, daar de bodem vulkanisch is en doorzaaid met grot ten en onderaardsche gangen. De streek, waar de tentoonstelling ge bouwd zal worden, ontleent haar naam aan de beroemde Benedictijner-Abdij, die ge bouwd is op de plek, waar Paulus onthoofd werd. De legende verhaalt, hoe het hoofd, toen het van de romp gescheiden was, drie maal opsprong en hoe op elke plek, waar het den grond geraakt had, een fontein ont sprong van heilzaam water. Later werd over elke fontein eeq kerk gebouwd, een klooster verrees en de paters omzoomden de streek met een prachtig eucalyptuswoud, om de daar toen sterk heerschende malaria te verdrijven. Dit stille bosch en de eenzame abdij, één der meest idyllische plekjes in de omgeving van Rome, zijn nu gedoemd, hun romantiek te verliezen en het bosch is zelfs al gedeeltelijk gekapt. Dit heeft na tuurlijk veel protest van aestheten en ro mantici uitgelokt, temeer waar in de directe omgeving van Rome genoeg andere groote onbebouwde en zelfs meer geschikte Cam- pagna-gebieden te vinden zouden zijn ge weest. Maar Mussolini heeft met opzet de streek van de Tre Fontane gekozen, om een oud ideaal te verwezenlijken, dat hij gemeen heeft met vroegere Romeinsche kiezers: de hoofdstad van het keizerrijk uit te bouwen tot de zee en Ostia weer tot de haven van Rome te maken. Daarom ook zullen de straten, pleinen, parken en gebouwen van de tentoonstelling ook na 1942 blijven be staan en wie zijn residentie kiest in deze zóne, zal alle mogelijke faciliteiten krijgen. Naar men zegt, zijn dan ook reeds groote stukken land tusschen de E 42 en de stad aangekocht door bouwondernemingen. Om dit grootsch plan metterdaad te ver wezenlijken, moeten allereerst goede en snelle verbindingen geschapen worden met net centrum van de stad. De electrisohe trein-linie RomeOstia, die hier voorbij komt en de autobus E 42, die reeds nu een geregelde verbinding onderhoudt met piaz za Venezia, zouden op den duur natuurlijk onvoldoende zijn. Daarom werd besloten tot den aanleg van een nieuwen weg, de via Imperiale, entot den bouw van de reeds lang overwogen, veel-omstreden, voor absoluut-onuitvoerbaar gehouden onder- grondsche! Toen dit plan jaren geleden voor het eerst werd opgeworpen, waren alle vak lieden eensgezind van meening, dat de aan leg van een dergelijk vervoermiddel onder de oppervlakte van het huidige Rome een concrete onmogelijkheid was. Want de ge- heele bodem van de Eeuwige Stad en haar omgeving is doorspekt met ruïnes van tem pels en villa's en thermen, met catacomben en andere overblijfsels uit vroeger tijden. Wat een verrarring, om te gaan graven in deze fora! Maar Mussolini heeft eenvoudig bevolen, dat ze komen moet, en ziedaar: na tallooze slapelooze nachten hebben technici en ingenieurs een weg gevonden, om het bevel uit te voeren. De ondergrondsche zal beginnen aan het station Termini, dwars onder de stad door gaan, achter de ruïnes van de Aureliaan- sche stadsmuur eenigen tijd boven den grond rijden, om tenslotte weer onder- grondsqh in het nieuwe stadsdeel aan te komen. De bouwkosten echter zijn enorm. Ofschoon de afstand naar verhouding slechts kort ls, zijn ze geschat op ongeveer 265 mil lioen lire en men voorziet reeds nu, dat dit bedrag nauwelijks toereikend zal zijn. Maar wanneer ze klaar is, zal ze 25.000 personen in 7 minuten van Termini naar de Tre Fon tane kunnen brengen. De tweede verbinding, de via Imperiale, is reeds gedeeltelijk gereed. Ze loopt van Rome, langs de Tre Fontane, naar Ostia, met een gelijkmatige breedte van 100 M. en ver schillende afdeelingen voor auto's, vracht voertuigen, autobussen, fietsen, rijtuigen, voetgangers e.a. Ze is een voortzetting van de via dellTmperi en de via del Trionfi en begint in de buurt van de porta Capena, waar ook de via Appi Antica begint, zoodat c!e oudste en de nieuwste Romeinsche straat hetzelfde uitgangspunt hebben. Bij de ten toonstelling verwijdt ze zich dan tot een geweldig plein, met parkeerruimte vóór 30.000 automobielen. Om den toegang tot de tentoonstelling te vergemakkelijken, zal de ze voorzien worden van 7 ingangen en om het stadsverkeer niet onnoodig te belasten, wil men zeven bruggen bouwen, die dwars over de groote toegangsstraten van Rome heen de bezoekers direct naar de tentoon stelling voeren. Met bijzonder verlof van de betreffende Douw-commissie en het ministerie van bin- nenlandsche zaken is het mogelijk, het ten toonstellingsterrein reeds nu te bezichti gen. Maar voor den leekentoezoeker biedt dit eigenlijk weinig interessants, want of schoon enkele gebouwen reeds klaar zijn, is de hoofdzaak, zooals gezegd, momenteel nog grondarbeid en het terrein ziet eruit, a io. voorwereldlijke groote mollen hier een onbe grensde graaf woede botvieren. Om echter den bezoekers (hoofdzakelijk buitenlandschen vaklieden) een indruk te geven van het ge weldige complex, dat hier in de volgende drie jaar zal verrijzen, heeft men een na tuurgetrouwe plastiek gemaakt van de ten toonstelling met alle gebouwen en parken en voorzien van een mechaniek met gramo- foonplaten, dat alle bijzonderheden ver klaart in de gewenschte taal. Een 100 M. nooge boog uit aluminium, met een basis van 200 meter en van binnen bestijgbaar, domineert het geheel en staat midden in een geweldig park met meren (waar men roeien, zeilen of zwemmen kan), waterval len, sportterreinen, idyllische café's en wat dies meer zij. Behalve de paviljoens voor de verschillende landen, die zeer overzichte lijk geordend en onderling door overdekt wegen verbonden zijn, zijn in het corVP^ vele gebouwen begrepen, die later v0°^aarI zelfde doeleinden kunnen dienen, als toe ze thans bestemd zijn, nl. het ,>Pa a*zo voor de administratie, dat van de con0res sen, de post met een telefooncen i a e met 2000 nummers, de kerk van Pieter aui e.a. Niet minder dan 358 congressen zijn reeds aangekondigd voor de PerI° e van de tentoonstelling en daarbij zullen e modern- ste technische hulpmiddelen, zooals vèr- schrijver, telervisie-apparaten e. gebruikt worden. Gezien deze grootsche plannen en de ge weldige voorbereidingen' c ie noodig zijn, is het dus geen wonder, dat men reeds drie jaar van te voren begint met de uitvoering. Alleen reeds voor de beplanting van het bijna ^boomlooze gebied zijn ongeveer 5.800.000 boomen en struiken noodig, w.o, volwassen pijnboomen, cypressen, palmen, sinaasappel-, citroen andere Zuidelijke boomen, die uit alle deelen van Italië naar Rome getransporteerd zullen worden. Men zou kunnen zeggen, dat, terwijl de wereld tentoonstelling in New York in vollen gang is, Rome reeds in het teeken van jie volgen, dé staat. Het zegel E 42 is wettig gedepo neerd en vele maatregelen van heden vin den hun oorzaak in de komende gebeurtenis van 1942. Zoo zijn b.v. sinds eenige weken de Ro meinsehe schoenpoetsers uit het stadsbeeld verdwenen. Vroeger zaten ze idyllisch op alle hoeken der straten, met als eenig ma. teriaal een kist met zalven en borstels, een wankelen stoel voor den cliënt, wiens oude schoenen er echter na de behandeling door den besmeurden toovenaar uitzagen als fonk'el-nagel-nieuw! Maar dit publieke toi letmaken is een wereldstad niet waardig en daarom zijn ze nu verbannen naar „salons" waar ze in georganiseerde groepen hun cüenten bedienen. In vele lokalen hangt sindsdien een karton, waarop met groote let' ters te lezen is, dat bijv. Peppino ,,de schoen poetser van de piazza di Spangna", zij clientele ervan verwittigt, dat hij thans zijn beroep, (zonder prijsverhooging: vraag naar Peppino!) uitoefent in den salon'van via della Vite of dat Umbertino van de hoek van het Corso verhuisd is naar de via in Lu- cina. Deze sociale verheffing van dit^ be langrijke element (een schoenpoetser is de Itallaansche samenleving minstens even onmisbaar als de kapper, want na de haar dos speelt de voetbekleeding de hoofdrol Aangiften van 22 Juni 1939. BEVALLEN: E. A. Renings geb. Post z. J. A. Verdouw geb. Both z. W. M. van der Wal geb. van der Zwaan d, I. Zwaai geb. Lems z. J. G. Mol geb. Geerink d. B. van Zevenbergen geb. Kok d. M. Bolk geb Ver hoek d. J. Potuit geb. Vevemat d. E. A. Boelhouwers geb. Noks z. N. B. de Vries geb. van Dam z. G. Lipachits geb. Grootkerk z. G. Bout geb. Teeuwissen z. A. Deege geb. Ouwerkerk d. D. Engel geb. Krajels d. J. Kok geb. Le Blanc z. J. G. Stotijn geb. Godschalk z. A. den Hartog geb. Sterk z. P. M. Gebhard geb. Hartwig d. F. Krijgs man geb. Smitsman d. J. Beijnders geb. IJzer man z. H. G. M. Lobe geb. te Witt z, M. A. A. Borsten geb Warnau z. A. H. van Trirum geb. Wittenberg d. J. W. Boshuizen geb. Barendregt d. N. van der Horst geb. da Bie z. L. Maring geb. van der Sterre z. J. M. Kleijn geb. Zevenbergen d. N. J. Breevaart geb. van Gendt z. a. van Vliet geb. VyTeinkal A. v Es geb. Vonk d. ONDERTROUWD: R. Zeeman ges. 42 j. en Kuiper jd. 34 j., p/a. Oosteinde 98 P. J. Baars jm. 25 j. en M. F. v. d. Pluym jd. 26 p/a. Nieuwehaven 159 p. y. Houten 23 en D. Simons 20 j., Parallelweg lila H. Doeleman 27 j. en C. A. M. Harms 26 j., Utrecht J. v. Berkel 28 J. en T. Terlouw 30 j., Feljen- oordstraat 21c H. Bode 24 j. en C. S. Kreuk 25 j-, Ridderkerk W. P. J. Debets 27 j. en M. H. Esveld 26 j., Koestraat 6b j. L. De. nekamp 30 j. en J. H. Hammendorp 25 J.. Ha. thenesserlaan 454b J. Donker 28 J. en M. G. Wagener 23 j., Amersfoort E. A. Dut 24 j. en N. C. v. Genderen 21 j., Hoveniersstraat 13b C. v. Dijck 27 j. en J. v. d. Toorn 22 j„ N. Boezemstraat 11b F. v. Dijk 22 j. en H. Chr. Kempe 17 j., Vredenoordkade 35b J- Edel 27 j. en A. J. Smaal 28 j., Mathenesserdijk 110b M. C. M. v./ Hagen 26 j. en G. J. Haazer 23 J., le Schansstraat 50a* R. L. Hakennes 27 j. en E. Mertens 23 j., Rhijnvis Felthstraat Ha J. H. Hendriks 24 j. en A. Zwart 24 j., Sikkelstraat 59a H. Huigens 25 j. en H. J. Pieterman 24 j., Middelburg J. Huisman 31 en W. Cornelisse 23 j., Adamshofstraat 103a A. G. H. Janse 28 j. en J. G. de Roos 28 j., Boezemkade 44b P. Kalkman 29 j. en P. J. Mulder 27 j., Gr. Hilledijk 314 C. Karsbergen 25 j. en N. M. Briel 23 j., Tarwestraat 50 W. M. v. d. Kasteelen 32 j. en J. A. Dissel 28 j., Kruisstraat 61a J. J. A. Korzilius 31 j. en W. M. Habraken 21 j., Mathenesserweg 57b p. J. Kruidenier 25 j. en M. Alblas 21 Polderstraat 23b C. v. Kruining 25 j. en M. ter Broek 27 j., Kortekade 66a A. W. Mannee 28 j. en H. M. Groenenboom 26 j., Josephstraat S3a J. Ras 26 j- en P. F. J. Dierickx 26 J., Slaghekstraat 200a J. W. M. v. Rooije ges. 37 j. en M. B. Becker ges. 38 j., Groeneiaan 14b J. H. Ruts 27 j. en E. S. H. Ouwehand 26 j., KogelvangersLraat lc K. v. d. Waart v. Gulik wed. 39 j. on M. W. v. d. Blankevoort wed. 39 j., Ros. Manz- straat 76a J. C. Willegers 24 j. en W. Kort land 18 j.,Sionstraat 48a S. Attema 32 j. en. N. D. v. Houte 24 j., Libellenstraat 6b J. Been 25 j. en D. Kanters 24 j., De la Reijstraat 19b J. A. Brandsma 25 j. en LKoopmeiners 24 j., Aalten M. Bruinsma 25 J. en A. de Zwart 21 j., le Pioenstraat 21 A. C. v. Horik 26 en A. M. Ernonds 21 j.. Zaagmolenstraat 11b J. Kohaut 23 j. en M. F. Tebrugge 22 j., Zijdewindestraat 75a L. Kroonen 26 j. en A. Verhoeff 25 j., Multatulistraat 10b A. A. Kruijd 27 j. en E. v. d. Staaü 23 j., Amsterdam; J. Dammer ges. 26 j. en J. P. Chr. Blaauw 19 j., Putschelaan 160h W. Dorpmans 23 j. en H. M. v. Dalen 18 j., Commanderijstraat 6b N. de Jong 25 j. en Chr. A. v. d. Burght 24 1., Snellemansstraat 21a C. Liefhebber 29 en W. H. Kruis 23 j., Rechthuislaan 48b W. B. Jonkman 26 j. en Chr. Ippel 23 j., Grond- heerendijk 57a W. L. Telder 26 j. en J., Broersma 22 J., Assendelffstraat lb J. H. Hnfstra 96 1. en F. G. Hofman 26 j., Amster dam - W G. Hol 24 j .en J. A. de Ron 26 j.. Soerabaja (N.I.) N. Adriaans 23 J. en M. A. Dijkstra 21 j., Langegeer 22 A. Boer 27 en M. Tuinenburg 21 j., Dnevriendenstraat 37b J. v. Boven 25 j. en B. J. Keijzer 21 j.,, Vredenoordkade 11c J. M. de Jong 33 J. en A. M. de Graauw 23 j., Boogjes 48 G. M. Marges 30 j. en P. Snijders wed. 36 j., Beile- voyssti-aat 63 H, C. M. v. Oudheusden 26 j* en' NVJ. v. <1. Vorm 22 3 Gvaveniugre L A Parha 27 J. en B. A. de Haan 2. Schansstraat 69a F. Ras 25 j. en J. C. Pab- bruwee 18 j., Pupillenstraat 95a P. Chr. Reu- mer 32 j. en N. Walraven 19 j., Hugo de Groot straat 113c - L. J. Ras 24 j. en J de Vries 19 j„ R. Rottekade 115a J. P. la Rivière 25 j. en P. J. v. Aken 23 j., Vinkenstraat 29b F. G. C. Rothuizen 28 j. en A. C. M. Touw 21 j., Arnhem; B. L. Kutten 23 J. en H. E. Kloosterman 2i j., Korte HiUestraat 38a. R. Rijnsdorp 30 j. en M. Marmus 28 j 3e Ppn- ackerstraat 10 P. W. M- Sieling; 21 j. en H. M. de Vaal 21 Lusthofstraat 82a G. A. de Smit 96 1 en A. Bom 20 j., Burg. Roosstr< 29b J. Stéyf 28 j. e? A -Diepenhorst 28 U Portlandstraat 68b Steljn 28 j. en M. J. v d Meii 29 j- Mathenesserdijk 232b L. v. Strien 28 1 en H. c- Klop 30 j., Insulindestraat 117b J JJ7 den Toom 38 j. en J. E. v. d. Luyt ges 37 Weteringstraat la F. Ve- nema 35 j- en v' 36 j., v. Alkemadestr* nema 35 3^ Q Verbeek 28 j. en J. A. Gouwe loos 22 j-, v- Werffstraat 43b W. Verhoeks 34 1, en W. Krab 29 j., Bellevoysstraat 12a T Verkwik 23 j. en p. Heus 22 j., Capelle a/dj TTssel p' J' Th. Veth 25 j. en G. E. S. Hout. buizen 26 j., Schietbaanstraat. 32b J. J. R.: Visser 2® 1" en A. Ploegstra 25 j., Mijnsheeren- ,.nd 126b p. Vlasblom wed. 43 j. en I. Hui. Le.' 38 j., IJsclubstraat 36a - G. S. V«lle" v,.ed 52 j- en J. M. Groeneweg 35 j., Schermlaan 9b A. A v. d Waal 29 j. en L. de Jonge 25 J., Adr. Miiderstraat 40b M. H. de Wachter 32 j. en H. Vos 27 j-, Rodenrijschelaan 29b W. v. Wattiim 32 j- en J. J. Gaedtke 29 j„ Noze- manstraat 57b J. F. de Wildt 27 j. en M, M. W. Weeninlt 27 J., Beverwijk N. Wyntja 25 j. en P. v. Herk 21 J.. 3e Camissestraat 43c J. W. v. IJzendoorn 35 j. en M. C. Mulder 36 j., Nassauhaven 69a S. Buquet 27 j. en H„ A. Hilgers 25 j., P. Langendijkstraat 43 Drf J. Overeem 35 j. en M. Korendyk 35 j., s Gra- venhage - G. Ruijgt ges. 46 j en L Vermejj wed. 4.3 j., Pieretstraat 5b H. G. kooiman 24 j. en F. Verworst 23 j., Ranonkelst«iat 23b - J. R. v. Mosselaar 25 n 21 j„ Schiedam - G. V. Sprang 24 j en C. ■r a v Eiiok 22 1 Ochterve'ltstraaL Dwa awLnl 18 j-, Kralingsche Kerklaan 2 S v GeldLren 26 V yn M. Verstraten 22 j„ Groen Prinstererstraat 99a J. J. y d. V^el 31 jaen A J Kwakernaat 24 j„ Coolsingel 4. OVERLEDENN. E. v. Veen ongeh. vr. 75 j p J. Huswit gesch. vr. v. C. Lieshout 31 i' p; Visser m. van A P. Breur 77 J. M. L Doeglas vr. van G. J. Kloppert 32 j. M. v. d pindert ongeh. m. 34 j D. D. Weslerdyk ro. van M. A. P. Hertogs 78 j. I. J. Boogaart wedr. van W. Barendswaard 87 j. K. Kraak m. v. P. Jakobse 66 j. A. A. M. Zwueste vr. v. W. v. Maren 66 J J. den Ouden wedr. van H. den Hooglander 74j J. A. Kuiper wedr. v. H. den Boer 70 j. J. Koffeman d. 2 j. C. v< Zuuren ongeh. m. 29 j. L. Ooms vr. van W. A; Molendyk 62 j L. C. Vervloet ongeh. vr./ 24 J. E. J. Schilling vr. van T. W. Koks 80j T. v. Zehl ongeh. m. 50 j. A. v. Zanten m. van P. v. d. Stam 66 j. Voorts als levenloos, aangegevenM. Keb. Fentln d A M. Bruin geb. Noordegraaf z. C. Holtrop geb. Verkerk z. In de Zuidelijke elegantie) is niet meer of minder dan een nationale revolutie! En met de taxi's gaat het net zoo. Reeds zijn vele van de oudste vehikels aan het verkeer ont trokken en vervangen door nieuwe, hoogst luxuieuze met ingebouwde radio en meer dergelijke luxe. In 1942 moeten ze allemaal zoo zijn en de taxi-chauffeurs kunnen reeds nu beginnen met de afbetaling in vooruit in kleine wekelijksehe termijnen. Iedere win kel, die een ouden of ouderwetschen ingang en vitrines heeft, moet deze vernieuwen, tnoderniseeren, versieren met marmer of travertijn; en wat de oude volkswijken en kromme stille straatjes betreft: daar wordt allang gebroken en gebouwd. Ook met den bouw van het nieuwe station is al een begin gemaakt. Rome maakt groot toilet, zooals een jong meisje, dat voor de eerste maal haar in trede zal doen ln society. Het wil in 1942 toonen, dat het in geen enkel opzicht bij welke andere metropool dan ook achter straat. En deze tentoonstelling is voor Italië de beste gelegenheid, om voor de geheele we reld te bewijzen, wat het fascisme, dat in 1942 twintig jaren regiems achter zich zal hebben, tot stand heeft gebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2