Het ministerie vraagt ontslag' Opdracht aan dr. H. Colijn tot vorming van nieuw ministerie. Colijn af, Colijn op! TIM tyueb in spud. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. I'S) :l8j Supra zuivere veredelde JENEVER 1 ie. i. van prinses Weerverwachting. VISSER Co. - SCHIEDAM ■Hl De regeeringspersdienst meldt: DE heeren ministers hebben bij schrijven van den voorzitter van den ministerraad van 29 Juni aan H. M. de Koningin ontheffing uit hun ambt verzocht. Hare Majesteit heeft dit verzoek in overweging genomen en dendieeren ministers ver zocht zich voorloopig met de behandeling, en de afdoening zoo mogelijk, van de loopende zaken te blijven heiasten. Hedenmorgen heeft H. M. dr. H. Colijn. minis ter van Staat, ontvangen en hem opdracht verleend tot vorming van een kabinet. Dr. Colijn heeft ver zocht die opdracht in beraad te mogen houden. STADSNIEUWS. 62ste JAARGANG No. 18518 VRIJDAG 30 JUNI 1939 VIER BLADEN. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 De Tweede Kamer tot nader bijeenroeping verdaagd. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. J, R. H. van Schaik, deed heden middag mededeeling van een missive van den minister van Staat, voorzitter van den ministerraad, minister van Al- gemeene Zaken, dr. H. Colijn, waarin de Kamer in kennis werd gesteld met het aangeboden ontslag van het Kabi net. In verband met het aftreden van het Kabinet zijn de onderwerpen, die bij de Tweede Kamer voor openbare behande ling aan de orde waren, van de agenda afgevoerd en is de vergadering tot na dere bijeenroeping verdaagd. Medewerking van katholieken aan een nieuw kabinet- Colijn schijnt uitge sloten. DE WEERSLAG IN DE KAMER. DE VERJAARDAG VAN PRINS BERNHARD. Feestavond van de Princevlag. ■m i ui i n i li i mi in i lil 1111 .until m Weinig zekerheid. 1 Voor het geheele land: Aanvan- 1 r kelijk iets warmer, gedeeltelijk bewolkt met enkele plaatselijke regen- of onweersbuien. Zwakke veranderlijke wind, later matig uit Westelijke richtingen. Voor de wielrijders. ZL I ZATERDAG. 1 Zon op 4.43. Zon onder 21.23. Maan op 20.55. Maan onder 4.46 Wielrijders lichten op van 21.53 j| tot 4.14. Ti i uit 111 ui li ii 11 ii n in iiiii i il NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. BLOEMPJESDAG HERWONNEN LEVENSKRACHT. BEIAARDBESPELING. De ABONNEMENTSPRIJS» van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt franco bij vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden 2.55. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per maand 1.10, per drie maanden 3, LOSSE EXEMPLAREN verkrijgbaar 5 ct. per stuk. De prijs der ADVERTENTIES bedraagt 25 ets. per regel. Bij contract reductie. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V, de Courant De Maas bode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT f 3r PER LITERFLESCH PRODUCT VAN Telef. Schiedam 68546, Telef. Rotterdam 43860 Tel. Amsterdam 82692, Tel. Den Haag 391629 Telefoon Haarlem 14752. De Gratis-Ongevallenverzekering bedraagt 3.000 bij levenslange invaliditeit; 2.000 bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; 1000 bij overlijden tengevolge van een ander ongeval; 250.— voor het verlies van een hand, een voet ol een oog' 100voor bet verlies van een duim, bij breuk van de ruggegraat of bij schedelbreuk; 75.voor het verlies van een wijsvinger of voor het verlies van de voorste twee leden van alle vingers; 50.voor bet verlies van een volledig lid van een duim of voor het verlies van twee leden van een wijsvinger; 25 voor het verlies van alle leden van een anderen vinger, of van een lid van een wijsvinger, bij breuk van bovenarm, of bovenbeen, onderarm of onderbeen, knieschijf, sleutelbeen of enkel; 10.voor liet verlies van één lid of twee leden van een anderen vinger. Een en ander volgens de geldende voorwaarden gelijk deze eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Kabinetscrisis. Het afgetreden ministerie-Colijn tijdens een der bijeenkomsten, Het vierde ministerie Colijn, dat thans zijn ontslag aan H. M. de Koningin heeft aange boden, is sinds 24 Juni 1937 aan het bewind met uitzondering van minister mr. J. A. N. Patijn, die de portefeuille van Buitenland- sche Zaken eerst aanvaardde op 1 October 1937; tot dien datum was de minister van Algemeene Zaken, dr. H. Colijn als minister van Buitenlandsche Zaken a. i. opgetreden. Bij Kon. Besluit van 19 Mei 1939 werd aan den heer mr. F. A. de Wilde als minister van Financiën eervol ontslag verleend. Zooals men zich herinneren zal waren van de zijde van den minister van Financiën bij de samenstelling van de ontwerp-begrooting voor het jaar 1940 bezwaren gerezen, die voornamelijk betrekking hadden op nieuw aangevraagde uitgaven. De minister van Al gemeene Zaken, dr. H. Colijn werd toen ad interim belast met het beheer van het de partement van Financiën. Wat wel verwacht en gevreesd werd is dus werkelijkheid geworden. De kabinetscrisis is er. En wel een crisis onder zeer bijzondere omstandigheden. Immers deze crisis breekt uit niet alleen °P een buitengewoon ongelegen moment met het oog op den zoo gespannen internationa len toestand, waarbij wij wel niet direct maar toch zeker onrechtstreeks ten nauwste kun nen betrokken worden, maar daarenboven op een zeer ongewone wijze, die de oplossing niet gemakkelijker maakt. Immers zij breekt uit niet, zooals gewoon lijk, in het parlement of liever door een geste of een uitspraak van het parlement, maar zij vond haar ontstaan in den boezem van het Kabinet zelf. Terwijl in gewone omstandigheden de for matie van een nieuw Kabinet zou dienen te worden opgedragen aan den voornaamst.en leider van de oppositie, die het Kabinet ten val bracht, dient thans die formatie te wor den opgedragen aan een der ministers, die deel uitmaakte van de meerderheid in het Kabinet, die zich uitsprak voor een bepaal de politiek. De Koningin heeft het zoo begrepen, en aan dr. Colijn terstond de vorming van een nieuw Kabinet opgedragen. Maar nu staan wij aanstonds voor de zeer voorname kwestie: zal de politiek, door de meerderheid in het kabinet voorgestaan, ook mogen rekenen op een meerderheid in de Staten-Generaal? En is er dergelijke meer derheid niet, dan zal een Kabinet, dat komt met een program, gebaseerd op de politiek van de meerderheid in het Kabinet, slechts voor de Staten-Generaal kunnen verschijnen om daar zijn doodvonnis te vernemen. Iets dergelijks zou in de omstandigheden, waar op wij boven doelden, toch wel niet minder dan funest zijn. De internationale toestand en de proble men, die wij, mede met het oog op dien in ternationalen toestand ook binnen onze gren zen hebben op te lossen, eischen dringend dat deze crisis niet alleen zoo kort mogelijk duurt, maar ook leidt tot het optreden van een Kabinet op een basis, die een behoorlijke samenwerking met de State n-G eneraal ga randeert. Het behoeft echter wel geen betoog, dat deze oplossing helaas! even moei lijk als gewenscht is. Immers: Eén ding mogen wij gerust voorop zetten: het staat wel vast dat het geschil in het kabinet voornamelijk, zoo niet uitslui tend, zal zijn ontstaan door een verschil van inzicht tusschen Colijn met de hem vol gende ministers eenerzijds en de katho lieke ministers anderzijds. Als dit zoo is dan is er slechts ééne ge volgtrekking mogelijk: medewerking van de katholieken is vrijwel uitgesloten aan een nieuw Kabinet-Colijn. Op een compromis is op het oogenblik geen kans of uitzicht meer en wellicht zou dit zelfs niet gewenscht-- zijn, aangezien dit de kiem van een snel uitbrekend nieuw conflict al te zeer in zich zou dragen. Voor beide part ij en, Col ij n en de katholieken, is hét gewenscht dat zij thans, althans t ij del ij k, scheiden. Het doet ons leed, dat wij het niet anders kunnen zien. Misschien zal dit zoo stellig advies onzer zijds eenige verbazing wekken, omdat juist ons blad onder de katholieke bladen wel het sterkst een zoo lang mogelijke samen werking met dr. Colijn heeft verdedigd. Wij hebben zelfs niet geaarzeld, in 1935, toen de ook werkelijk uitgebroken crisis dreigde, ons zoo stellig mogelijk uit te spre ken tegen het veroorzaken van een crisis op dat moment en tegen een breuk met Colijn. Wij deden dit zelfs nog, toen, mede door de houding van dr. Colyn zelf, de breuk vrijwel onvermijdelijk was. Wij namen deze houding aan, ondanks het feit, dat een dergelijke houding onzerzijds onder voor de katholieke fractie zoo moei lijke omstandigheden, voor deze fractie stel lig min of meer pijnlijk was. Wij deden dat echter omdat wij meenden daarmede het al gemeen belang te dienen en op gronden die, helaas! achteraf of liever gezegd onmiddel lijk na het uitbreken der crisis, maar al te juist bleken. Thans meenen wij echter, evenzeer in 's lands belang, te moeten adviseeren; laten wij het niet probeeren met een nieuwe sa menwerking, die tot mislukking is gedoemd. Met volledige waardeering van ieders in zicht, dienen wij thans na zoo lang moge lijke samenwerking uiteen te gaan, naar wij hopen, voor zoo kort mogelijk. De katholieke fractie zal dan natuurlijk ook tegenover een buiten haar om gevormd kabinet-Colijn zich stellen op een objectief standpunt, het beoordeelend enkel en alleen naar zijn daden. Wel is met groote vreeze te vreezen, dat dit oordeel niet gunstig zal zijn, al hopen wy het tegendeel. Kc®it dan het conflict, dan zal het ontstaan en worden uitgevochten, daar waar dit het meest gewenscht is, in het parlement, en dan kan de oplossing van de nieuwe crisis mo ge deze uitblijven! gezocht worden in de richting, door het gevallen Kamer-votum aangewezen. Onze parlementaire redacteur meldt ons: Slechts enkele oogenblikken is de Kamer bijeengeweest. Zij vernam van voorzitter van Schaik, dat deze een mededeeling had ont vangen van minister Colijn, volgens hetwelk het kabinet om ontheffing had verzocht, welk verzoek de Koningin in beraad had genomen. Uiteraard kon de agenda niet worden afge werkt. De Kamer is direct uiteengegaan. Haar afdeelingswerk gaat voort, doch de openbare vergaderingen zijn sine die ver daagd. Het is duidelijk, dat het belicht over de crisis, die geen gevolg is van een conflict' met de Kamers, doch van rneeningsverschil in het ministerie zelf, voorwerp, van drukke gesprekken was in de Kamer gesprekken, die in de gangen en zelfs op tiet Binnenhof geanimeerd werden voortgezet. Dit laatste is wel mede toe te -schrijvên aan het feit, dat tot op dit oogenblik (bij drie uur) nog geen officieele mededeeling is verschenen over de eigenlijke redenen van het heengaan van het kabinet, omdat in dezen tijd budgetaire moeilijkheden wel zeer groot moeten zijn, als daarop een kabinet heengaat. Men hoorde intusschen, dat de heer Colijr» reeds een opdracht voor een kabinetsfor matie had ontvangen en zeifs werd er be weerd, dat de heer Colijn reeds eenigen tijd aan zulk een formatie had gewerkt, 't Laatste gerucht deed op het eerste gehoor wel zeer vreemd aan, omdat het in strijd is met de gewoonte die wil, dat de Koningin bij crises als deze eerst de gewone adviseurs hoort. De reden daarvan is, dat dan de Kroon zelf buiten de politieke conflicten blijft. Intusschen zou, een zoodanige opdracht ongetwijfeld binnen de koninklijke preroga tieven vallen. Staatsrechtelijk krijgt men dan de figuur, die dikwijls als „Koninklijk kabinet" is aan geduid. Poi.tiek echter kan ook zulk „Ko ninklijk kabinet" evenals ieder ministerie, (dat uiteraard altijd koninklijk is) ook ko ninklijk worden weggestemd. Wij zullen het verloop van het gebeuren moeten afwachten. Op dit oogenblik is er bij gebrek aan officieele mededeelingen weinig houvast voor positieve berichten. De katholieke Tweede Kamer-fractie zou heden vergaderen. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard had de afdeeling Schiedam van de Princevlag in gebouw Een dracht een feestavond georganiseerd. Onder de aanwezigen waren de burgemeester mr. dr. F. L. J. van Haaren en mevr. van Haaren Raaymakers, vertegenwoordigers van de Oranjevereeniging, de Or a n j e b u ur t vereen Guste,-de Oranjegarde, het N. J. V. en van de Princevlag uit Vlaardingen. De zaal was versierd met vlaggen, schilden en groen. Op het podium prijkte een borstbeeld van H. M. de Koningin. De voorzitter, de heer J. van Katwijk Jansz., zeide in zijn openingswoord, dat het hart van de Nederlanders vervuld is van dankbaarheid jegens Oranje. Het past dus ons de hoogtijdagen van ons Vorstenhuis mee te vieren. Binnenkort zal een beroep gedaan worden op de, burgerij voor bijdragen om het daartoe pas in het leven geroepen comité de gelegenheid te geven feesten te organiseeren ais de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin heeft plaats gevonden. Spr. deelde mede dat een telegram inhou dende een gélukwensch was verzonden. Spr. heette den burgemeester en mevr. van Haa ren, den spreker en de afgevaardigden wel kom.. Tot slot wensehte spr. allen een pret- tigen avond. Hierna werd door allen staande een couplet van het Wilhelmus gezongen. De mondoline-gezelschappen O.N.I. en Sursum Corda onder leiding van den heer B. Hakkert Sr., brachten hierna verschil lende nummers op goede wijze ten gehoore. Zij begonnen met het Princevlaglied, dat door allen werd meegezongen. De spreker van dezen avond, de heer A. Baan, wees op de leegte, die wij zouden voelen als wij de hoogtijdagen van ons Vorstenhuis niet zou den vieren. Spr. wees er op, dat ons Vor stenhuis het oudste van Europa is en dat deze vorsten recht hebben op onze liefde, eerbied en bewondering. Uitvoerig besprak spr. de beteekenis van ons Vorstenhuis voor ons land en herinnerde aan de woorden van wijlen Koningin Emma die n.l. zeide, dat Wilhedmina er was voor het volk en niet het volk voor Wilhelmina. Dat was een pro fetie, want Koningin Wilhelmina is van heel ons volk. Ook Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben aller sympathie en gene genheid. Prins Bernhard is een der onzen. Hij heeft den weg naar de harten gevonden. Uit ons hart stijgt een bede: „God zegene, God behoede Prins Bernhard". Spr. bracht hulde aan de Princevlag die het vlaggen in ons land zoo bevorderde. Tot slot wekte spr. op allen lid te worden van de Princevlag. Het verdere deel van den avond werd ge vuld met het optreden van den conferencier Jan Brouwer, The Hawaiian Kids, onder leiding van Wim de Ruiz, Martin Vierjée manupulaitor. Na de pau?e werd. nog een aardig revuetje opgevoerd, getiteld „De meubelmaker". ln de Zwart Janstraat te Rotterdam was men bezig aan een drietal panden nieuwe gevels te plaatsen. Tijdens deze werkzaamheden vertoonden de muren gisteren plotseling groote scheuren, zoodat na gejleegd overleg de bouwpolitie tot slooping moest worden overgegaan en de bewoners ijlings hun woningen moesten ontrui men. De situatie ter plaatse (links de panden, welke gesloopt worden TIM TYLER heeft na de schitterende prestatie, welke hij geleverd heeft door het onschadelijk maken van de bende paardendieven van „Clown Clowdy" van kapitein Clark eenige weken vacantie gekregen, welke hij doorbrengt in de aangrenzende Fransche kolonie, als gast van luitenant Martin, aanvoerder vameen afdeeling Fransche soldaten. Deze luitenant oefent dezelfde functie uit als kapitein Clark op het hoofdkwartier van de ijzeren patrouille. Daar Tim steeds in actie moet zijn heeft hij luitenant Martin reeds dikwijls kunnen helpen bij de vele gevallen, welke-hem werden voorgelegd. Juist op het oogenblik, dat Tim een nieuwe serie avonturen te wachten staat, treffen we hem aan in het verblijf van luitenant Martin, waar hij den luitenant de komst van een bezoeker komt aankondigen. kunt naar binnen gaan. Denkt om de Een zekere Hogan i Laat hem wenscht U te binnen- spreken komen. Dagelijks: Groote Schouwburg, AJs- revue St. Moritz, 8,30 uur, Woensdag, Zater dag en Zondag ook 2.30 uur (voor volw.) Tivoli-schouwburg, 'n Huis vol herrie (Dg Rotterdammers), 8.30 uur (volw.) B ioscopen: Goedgekeurde program ma's tot en met Donderdag 6 Juli in; Grand: Getuigen spreken (volw.); Luxor: Lauter Lügen (v. volw.); Studio: Dagjesmenschen (volw.); Doelen (Lumière): De twee zusters Kleh en Liefde-incognito (v. volw.); Thalia: lk ben geen misdadiger (v. volw.); Olympia: De dorpsdetective en Het postkoetsmysterie (volw.); Colosseum; Jongensstad en Avontu ren van Tom Sawyer (boven 18 j.); Prin ses: Legioen van eer en Gelukkige landing (boven 18 jaar); Corso; Vier dochters (volw.) Scala; De geheimzinnige dr. Clitterhouse (volw.); Capitol en City: De citadel (boven 18 jaar): Arena; Ave Maria (volw.); Centraal Een moeder beschuldigt en De Cavalerie (boven 18 jaar); Ooster: Daar waar m'n Sari woon en Ochtendpatrouille (v. volw.); Victoria: Andalusische nachten en Uitstel van executie (v. volw.); Asta; Marinepronk stukken,- Harmonie: De geheimzinnige dr. Clitterhouse en Liefdesgeschiedenis in de Comedie Frangaise (volw.); Cineac: Actua liteiten. Tentoonstellingen: Kunstkring schilderijen van Soutine en beeldhouwwer ken van Willy Kreitz en Alb. Poles (tot 9 Juli). Kunsthandel Koch, werken van Kees van Dongen (tot 31 Juli). Schiedam. Passage: 4 mannen en een gelofte en Meis jes achter tralies (volw.); Monopole; De der tiende stoel en Ziegfried de revuekoning (volw.). SCHIEDAM, 30 Juni. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 40 pet. ƒ16 per H.L. f Spoeling. F" Spoeling ƒ1,401,50 (niet officieel), Wie helaas door de tuberculose is aangetast is daarom nog niet ten doode opge_ schreven. Wel als hij of zij aan hun lot worden overgelaten. Niet, indien wij allen ons te gen dat monster te weer stellen. De wapens daartoe zijn onderscheiden het doel is één. Het herstellingsoord „Berg en Bosch" te Bilthoven, de instelling van het R- K. Werk liedenverbond in Nederland biedt den zieken alle gelegenheid, den gevreesden vijand der gezondheid op de vlucht te jagen. Maar daartoe in uw hulp noodig. Om dezen strijd val te kunnen houden i3 munitie noodig, dringend noodig. Die munitie is geld. Om dit bijeen te brengen wordt met toe stemmingder overheid een bloempjesdag ge houden op Zaterdag 1 Juli a.s. Het comité voor H. L. heeft daarvoor dames en heeren noodig, liefst zoo veel mo gelijk. Een heerlijk werk van barmhartigheid wordt met betrekkelijk weinig opoffering verricht. En door de koopers der bloempjes, en door de verkoopsters of verkoopers. Wie dien dag, of een deel er van beschik baar heeft melde zich zoo spoedig mogelijk bij het comité aan op Vrijdagavond tot 9 uur en ook Zaterdag voormiddag, gebouw R. K. Volksbond Lange Haven 71. Het programma voor de beiaardbespe ling op den St. Janstoren op hedenavond van 8.30 tot 9.30 uur, te geven door den Stadsbeiaardier Ferd. Timmer mans, luidt als volgt; 1. Marsch uit de Ode op St. Cecilia-dag G. F. Handel. 2. a. Ick ging lestmael uyt jaegen; b. Al Uw boos' aenslagen. Valerius-liederen. 3. Gavotte Joh. Ch. Bach. 4 a. Jan de Mulder; b. Daer was eens een een meisje loos; c. Het Kwezelken. 5.AUe turca (finale van de 12e pianosonate) W. Mozart. 6.a. Klokkenklanken F. van der Eist— Boonzajer. b. Gondellied C. M. von Weber. c. Engelenwacht. Calh. van Rennes. 7. Postludium in Bes. Jef Denijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1