DE I.V.C.B. IN HET SEIZOEN 1938-1939. De Ronde van Frankrijk. .41 SAMENWERKING OP SPORTGEBIED. WOENSDAG 12 JULI 1939 EEN VOORUITGANG MET RUIM 900 LEDEN. Aantal elftallen steeg van 268 tot 281. Jaar van gespannen afwachting. De omvang der competitie. 4 I Besluit. DAMSPEL. LEZING DE HAAS. VOETBALSPORT. AFSCHAFFING VAN PROMOTIE DEGRADATIE-WEDSTRIJDEN. TWEEDE ÉTAPPE. De Korver best geplaatste Nederlander in tweede gedeelte. 2* T Voorstel tot 'n vierbonden- tornooi. ZWEMSPORT. JO WAALBERG VERBETERT WERELDRECORD. De 200 yards schoolslag in 2 min. 40,3 sec. OM DEN HORTHY-BEKER. Internationaal waterpolotornooi te Doetinchem. ATHLETIEKSPORT NEDERL. ATHLETEN NAAR HET BUITENLAND. ZEILSPORT. DE NOORDZEE-WEDSTRIJDEN. OstendeDen Helder. HET jaarverslag van den I.V.C.B. over het afgeloopen seizoen ver meldt opnieuw uitbreiding, zoowel wat het aantal leden als de inge schreven elftallen betreft. Het ledental, dat verleden jaar de 10.000 bereikte, liep thans met 921 op tot 10.938, terwijl niettegenstaande combinatie van enkele vereenigingen, het aantal elftallen met 13 steeg. In de inleiding van het verslag, waarvan we h'er het voornaamste weergeven, wordt geme moreerd. hoe dit afgeloopen seizoen kan worden gekenmerkt als een jaar van gespannen afwach- ^'immers, de Federatie van R. K. Voetbalbonden in Nederland heeft reeds voor de jaarvergade ring 19371938 het vraagstuk der organisatie van onze katholieke voetbalbeweging opnieuw aangesneden. T TT Op de jaarvergadering van den I. V. C. a. zen wijdde de voorzitter een voornaam deel van zijn openingswoord aan deze kwestie, hij gaf als ons standpunt aan dat wij hebben te streven naar een zoo krachtig mogelijken en veelzijdig toe- gerusten I. V. C. B. 00 dezelfde vergadering werd een motie van Mulo behandeld van den volgenden inhoud De vergadering van den I. V. C. B., op 17,Ju, 1938 te Utrecht bijeen, kennis genomen hebbend van de passage uit de openingsrede van den heer H. Putter op de vergadering van den D. H. v. n. gehouden op 4 September 1937 (Zie S. 1. van 7 September 1937), waarin deze zich afvraagt of de competities van den I. V. C. B. niet even best door het diocesane bondsbureau geregeld kunnen worden, spreekt als haar meenmg uit 1 Dat het gewenscht is dat de I. V. u. b. naast de diocesane voetbalorganisaties blijve Dat de voetbalsport in katholiek verband slechts dan alleen tot grooteren technischen bloei kan komen wanneer de diocesane voetbalbonden, althans voor wat het geperfectionneerde voetbal betreft, worden omgezet in een landelijken bond met volledige bevoegdheid om op te treden m alle technische aangelegenheden van de voetbal- SP2b!' Dat de zorg voor de minder geperfec tionneerde voetbalsport van de senioren alsmede de zorg voor de junioren aan de diocesane instanties worde overgelaten. Geeft aan de vertegenwoordigers van het 1. v C B.-bestuur in het R. K. F.-bestuur opdracht om deze motie namens de I. V. C. B.-vereeni gingen bij het R. K. F.-bestuur in te dienen en aldaar er op aan te dringen dat die maatregelen genomen worden die leiden kunnen tot verwe zenlijking van het in de motie uitgedrukte. Prae-advies van het bestuur. Het bestuur stemt met den inhoud der motie in en stelt voor deze aan te nemen en door te zenden aan het bestuur van de R. K. F. Na bespreking stelde het bestuur voor in den aanhef van deze motie de woorden: „Dat de I. V. C. B. naast de diocesane bonden blijve bestaan" te vervangen door: „Dat de I. V. C. B. als landelijke organisatie boven de diocesane voetbalorganisaties bestaat". Aldus gewijzigd werd de motie met algemeene stemmen aangenomen. Besloten werd deze motie toe te zenden aan het Hoogwaardig Episcopaat en de Interdiocesane Jeugdcommissie. In het officieel orgaan van 25 October 1938 vond de publicatie plaats van de commissie door het R K F -bestuur benoemd om de organisatie van de katholieke voetbalbeweging te bestu- deeren. Reeds direct ontstond onder onze belangstel lende vereenigingen ongerustheid om het feit dat in deze commissie zitting hadden, benevens den voorzitter den zeereerwaarden heer pastoor B. H. de Groot, voorzitter der Interdiocesane Jeugd commissie en den voorzitter der Federatie Ir. Hopster, behalve de vijf voorzitters der diocesane bonden, de geestelijk adviseur van den D. H.V. B. en den secretaris van den R. K. L. V. B; terwijl voor den I. V. C. B. alleen de vice-voor- zitter de heer W. J. Goorse zitting nam. Opge merkt dient te worden dat de voorzitter van den I V C. B. de heer R. J. de Groot zitting nam in zijn hoedanigheid van voorzitter van den B.. K. V. B. in het bisdom 's-Hertogenbosch. Later werd aan deze commissie nog toegevoegd de geestelijk adviseur van Federatie en I. V. C B. rector A. J. E. Vissers. De samenstelling dezer commissie was wel zeer verschillend van die in 1931 wercl benoemd, toen naast pastoor B. H. de Groot, die ook toen als voorzitter fungeerde, werden aangewezen drie vertegenwoordigers der groote vereenigingen naast de drie vertegenwoordigers van de dioce sane bonden. Verschillende pogingen zijn nog aangewend om tot wijziging van de samenstelling der commissie te komen, echter zonder resultaat. Van den arbeid der commissie is nog niets vernomen, zoodat ook thans nog afgewacht dient te worden wat het resultaat zal zijn. Het bestuur van den I. V. C. B. heeft het standpunt ingenomen dat de commissie rustig gelegenheid dient gegeven te worden het aan hangige vraagstuk te bestudeeren. Daarom heeft het bestuur ook aan verschillende combinaties van vereenigingen die nu reeds blijk gaven geen vertrouwen in den einduitslag te hebben, boven omschreven standpunt medegedeeld met het dringend verzoek iedere actie achterwege te laten. Dit standpunt, rust in onze organisatie tijdens den arbeid der commissie, heeft bij alle hande lingen van het bestuur naar buiten overheerscht. Zoo werd dit jaar berust in een promotie- en degradatie-regeling met ongeveer alle bonden waarin slechts voor ieder elftal dat naar de diocesane bonden zou degradeeren een ander elftal beschikbaar werd gesteld. Iedere aanwas van elftallen was daardoor bij voorbaat reeds uitgesloten. Hierbij dient vermeld te worden dat met den D. H. V. B. een bespreking in het vooruitzicht werd gesteld over eventueele reserve-afdeelingen in den I. V. C. B. in het gewest van dien bond. Wat den algemeenen toestand van den I. V. C. B. betreft, deze kan kerngezond genoemd worden. Het stemt tot blijdschap dat daar waar te veel vereenigingen in één plaats lid van den bond zijn, nog steeds ernstige pogingen in het werk gesteld worden door combinatie van clubs daar toe geschikt, het aantal vereenigingen met steviger basis te vergrooten. Dat moet ook den 'l v. C. B. en den diocesanen bonden ten goede Bij den aanvang van het seizoen, ongetwijfeld den besten tijd voor het samensmelten van ver eenigingen, zijn dit jaar weer verschillende dergelijke combinaties tot stand gekomen, en ook op het einde van dit seizoen worden wederom pogingen in die richting ondernomen. De financieele toestand van den bond is even eens zeer goed. De meeste vereenigingen beuve ren zich tijdig haar financieele verplichtingen na te komen en het is daarom des te meer te betreuren dat enkele clubs oorzaak zijn dat het bedrag van de vereenigingen te vorderen per 31 Mei naar de duizend gulden liep. De finan cieele commissie heeft aan het bestuur in over weging gegeven ernstige maatregelen tegenover de nalatige vereenigingen te treffen, omdat het niet aangaat dat deze vereenigingen nu al jaren blijven parasiteeren op het regelmatig nakomen van de verplichtingen van honderden andere vereenigingen. Van buitengewoon veel beteekenis is het feit, dat het aantal strafzaken over het afgeloopen jaar beteekenend is teruggeloopen, ondanks de uitbreiding die de competities in vergelijking met vorig jaar wederom ondergingen. Aan de verbetering van het scheidsrechters- corps werd veel zorg besteed. Vooeerst werd uitvoering gegeven aan het voornemen aan de diocesane bonden een subsidie toe te kennen voor de opleiding van scheidsrechters. Immers in de diocesane bonden doorloopen de meeste scheidsrechters een leerschool alvorens naar den J. V. C. B. over te gaan. Het lijkt ons billijk dat derhalve onze bond in de kosten, welk deze opleiding medebrengt, bijdraagt. Vervolgens werden in verschillende rayons de scheidsrechters bijeengeroepen. De proefneming kan als zeer geslaagd beschouwd worden. Op de vergadering te Utrecht bleek dat de V. C. B.-scheidsrechters in dezen kring en in Gooi en Eemland uitgesloten worden van het lidmaatschap van de scheidsrechterskringen waardoor het hun eveneens onmogelijk wordt gemaakt in aanmerking te komen voor het leiden van belangrijke tornooien, serie- en bekerwed strijden. In een daarop gehouden conferentie met het dagelijksch bestuur van den R. K. V. B. Utrecht heeft deze bond toegezegd dat een weg gezocht zal worden aan deze bezwaren tegemoet te komen. Omvang der organisatie. Het vorig seizoen werd beëindigd en dit seizoen derhalve begonnen met 248 vereeni gingen. Het aantal vereenigingen dat dit jaar uittrad bedraagt negen, tegen het vorig jaar elf. Dit uittreden geschiedde om de volgende reden: Naar de diocesane bonden degradeerden als gevolg van de promotie- en degradatieregelingVelox te Oisterbeek en Deurne te Deurne de degra datie van het tweede elftal van V. V. IJ. had natuurlijk niet tot gevolg dat het aantal aange sloten vereenigingen verminderde. Naar de diocesane bonden zijn vrijwillig gede gradeerd de vereenigingenB. V. V.-Hercules te Budel, Havantia te Mheers-Elslo, S. B. O. Terheijden en Wanssum. De vrijwillige degrada tie van de reserve-elftallen van Roosendaal, Gilze en S. C. O. had evenmin tot gevolg dat het aantal -vereenigingen bij den I. V. C. B. aangesloten verminderde. Dit jaar was er nog een andere reden die tot vermindering van het aantal aangesloten elftallen leidde, namelijk de combinatie van bij den I. V. C. B. aangesloten vereenigingen. In Dongen combineerde D. V. C. met Dongen In Eindhoven combineerde Krekels met S. D. O. E. onder den nieuwen naam Woensel. Verder combineerde in Eindhoven nog B. W. E. met T. S. V. onder den nieuwen naam S. T. V. Tegen een totaal verlies van negen vereeni gingen, wat in gevallen van combinatie in feite geen verlies, doch winst beteekent, stond een toeneming van 21 nieuwe vereenigingen. Van den R. K. L. V. B. promoveerden de ver eenigingen Heugem, Hendrik te Schinveld. S. V. S. te Susteren en Vios te Tegelen. In totaal dus vier vereenigingen. Van den R. K. V. B. Bosch promoveerden de vereenigingen D. V. O. te Moerdijk, E. F. C. te Eersel, Geldrop, Groesbeeksche Boys, Hilva- renbeek, Nuenen, S. P. C. te Eindhoven, Unitas te Wamel en Waalre. In totaal 9 vereenigingen. Van den R. K. V. B. Utrecht de vereeniging D. V. C. te Didam. Van den R. K. V. B. Breda drie vereenigingen, namelijk Gasteis Sportclub te Oud-Gastel, Rivea te Bergen op Zoom en Zundert. Van den D. H. V. B. eveneens drie vereeni gingen B. S. M. te Bennebroek, St. George te Spierdijk en St. Lodewijk te Rotterdam. Verder trad tot den I. V. C. B. toe de ver eeniging Palemig, die tot dan toe bij den K. N. V. B. was aangesloten. Tegen een toeneming van 28 vereenigingen het vorig seizoen stond dit jaar dus een toene ming van 21 vereenigingen. He,t totaal aantal vereenigingen bedroeg der halve 248, verminderd met 9 vereenigingen, ver meerderd met 21 vereenigingen of 260 vereeni gingen. Tijdens het seizoen verdween de vereeniging Odio te Ossendrechtde vereeniging Maasniel werd terugtrekking verleend, terwijl Hendrik te Schinveld werd geschorst en tenslotte werd geroyeerd met alle leden. Het jaar werd dus beëindigd met 257 ver eenigingen. Voor deze vereenigingen werden geregistreerd 10.938 leden, t#jen het vorig jaar 10.017 leden derhalve een toeneming van 938 leden. Het aantal leden dat gemiddeld voor een vereeniging werd geregistreerd bedraagt derhalve 42het vorig jaar was dit gemiddelde 40 het jaar daarvoor 39, zoodat een regelmatige stijging van het ge middelde valt te constateeren. Dit jaar werd het hoogste aantal leden weder om geregistreerd voor de vereeniging H. B. C. te Heemstede, die 149 leden opgaf tegen 134 in het vorig seizoen. Deze vereeniging was ook de eenige die meer dan honderd leden bij den I. V. C. B. geregistreerd zag. De indeeling der eerste klas gaf dit jaar al heel weinig moeilijkheden. In Zuid I nam Wau- bach de plaats in van Chèvremont dat degra deerde. Bovendien werd hier ingedeeld het elftal van Palemig, zoodat de eerste klas in Zuid I 11 elftallen telde. In Zuid II maakte Dongen plaats voor Zwaluw Vught. In het Oosten degradeerden ingevolge de rege ling, getroffen bij de oplossing der Twentsche kwestie, V. V. G. en Emos zonder meer naar de tweede klas, terwijl Huihuizen bij de degradatie wedstrijden zijn plaats moest ruimen voor R. V. W„ Renkum, dat nummer I werd bij de promo' tie- en degradatiewedstrijden. In West I degradeerde V. V. IJ., dat plaats maakte voor Fortitudo, Culemborg. In West II werd de plaats van Graaf Willem ingenomen door D. O. S. R. te Roelofarendsveen De indeeling der tweede klas afdeelingen ver liep niet zoo vlot. Dit jaar valt te constateeren een toeneming van 13 elftallen tegen het vorig seizoen een vermeerdering van 14 elftallen. Sedert de oprichting van den I. V. C. B. in 1932 is het aantal elftallen dat aan de competitie deelnam met 103 vermeerderd. Van de 281 elftallen die werden ingedeeld behoorden er tot het bisdom 1934-'35 1935-'36 1936-'37 1937-'38 1938-'39 t - - Intern, zeilwedstrijden te Kiel. Een spannend moment tijdens den wedstrijd van Zondag j.l. Aan deze internationale wedstrijden om den Hindenburg-beker wordt deelgenomen door zee-officieren uit Duitschland, Engeland, Italië, Spanje, Nederland en Estland. ken wensch ook in den I. V. C. B. tot afzonder lijke afdeelingen voor de reserve-elftallen van onze sterkste vereenigingen te komen. Het achttiende jaarverslag dat wij hebben samengesteld van het verloop der interdiocesane competitie, het zevende sedert de vereenigingen welke deze competities vormen in eigen landelijk verband zijn vereenigd, is er dus een geweest van stille afwachting wat de reorganisatie der katholieke voetbalorganisatie in ons land brengen zal. Wij vertrouwen in dit verslag naar best ver mogen een overzicht te hebben gegeven van hetgeen zich in den bond van de interdiocesane competities heeft afgespeeld. Dat bracht vreugde en leed. Vreugde voor de vereenigingen die in een succesvol seizoen het kampioenschap moch ten behalen en in vele gevallen dit kampioen schap nog zagen overkroond door promotie naar een hoogere klasse. Leed bracht het daar waar een laatste plaats op de ranglijst soms ook nog degradatie met zich bracht naar een lagere afdeeling, in enkele gevallen ook beteekende het terugvallen naar de competities van den diocesanen bond. Het doet het bestuur genoegen dat herhaalde lijk van vereenigingen die genoodzaakt zijn te degradeeren en derhalve den I. V. C. B. te ver laten, brieven werden ontvangen waarin met dankbaarheid de prettige samenwerking werd geroemd, ook al was er soms verschil van inzicht. Ongeacht wat de toekomst brengen zal, het bestuur zal trachten van onzen landelijken bond het beste te maken, wat, gezien de omstandig heden, van de organisatie gemaakt kan worden. Mogen allen in de toekomst blijven samen werken om van onze organisatie te maken het hechtste bolwerk van de katholieke voetbal beweging in ons land. Daarover vragen wij den zegen des hemels. Roermond s-Bosch Haarlem Utrecht Breda Totaal 53 62 43 37 17 212 55 55 60 64 67 76 82 89 46 46 46 48 40 42 45 46 27 35 35 34 235 254 268 281 Ook dit jaar was het aantal elftallen dat tijdens het seizoen terugtrekking uit de competitie moest worden verleend weer zeer gering. Wat dat betreft was het afgeloopen seizoen bijna even gunstig als het daaraan voorafgaande. Slechts drie elftallen beëindigden de competitie niet tegen twee in het seizoen 19371938. Het aantal reserve-elftallen dat in de I. V. C B.-competitie uitkomt blijft in verhouding slechts gering. Dit jaar was het aantal slechts drie meer dah het voorafgaande seizoen, een gevolg van gelukkige combinatie tusschen plaatselijke 1. V. C. B.-vereenigingen, waardoor van de nieuwe vereeniging twee elftallen werden opgenomen. Van de 21 reserve-ploegen die dit seizoen deelnamen aan onze competitie kwamen er 6 uit in de tweede klas 15 in de derde klas. Van deze reserve-elftallen treft men de meeste aan in de omgeving van Helmond en Eindhoven. Mogelijk zou hier een afdeeling speciaal voor reserve-elftallen geformeerd kunnen worden, waardoor althans eenigszins zou worden tege moet gekomen aan den herhaaldelijk uitgespro In de damvereeniging „Het Westen" te Rot terdam hebben de heeren H. Hoogland en J. de Haas een lezing gegeven over het bekende Hooglandsysteem. Nadat de voorzitter dezer vereeniging, de theer K. F. de Haan Jr. den sprekers had welkom geheeten, gaf de heer Hoogland een overzicht van zijn systeem, waarin o.a. aan de dammen meerdere bewegingsvrijheid werd verleend. Ver volgens behandelde hij de geschiedenis van het damspel en noemde de namen van eenige pio niers, zooals wijlen de heeren C. G. Vervloet, Constant Stams en Joseph Blankenaar. Aan volledigheid liet een en ander nogal te wen- schen over. Hij verzuimde o.a. eenige nog in leven zijnde voormannen uit de eerste jaren van de dansbeweging te noemen. De heer De Haas gaf hierna een demonstra tie van hgt Hoogland-systeem en bestreed eenige composities van de heeren Ph. J. Ham en F. Raman tegen dit systeem. Volgens het systeem speelde de heer Hoogland toen simultaan tegen 15 spelers, waarvan hij er 12 won, verloor tegen den heer W. Mussert en remise maakte met G. H. van Leeuwen en J. de Bruyn. Nadat nog een aantal vragen werden beant woord, dankte de heer K. F. de Haan beiden voor hun interessante lezing en zegde toe een en ander eens in zijn vereeniging ter sprake te brengen. Het komt ons echter voor, dat het systeem „Hoogland" weinig kans van slagen heeft en wel om de volgende redenenen. Zonder nader in te gaan op de gegeven standen, speelwijzen, composities etc., achten wij het systeem in kwes tie in het geheel geen verbetering van het be staande damspel. De mogelijkheden in het dam spel zijn nog zoo onbegrensd, dat aan veran dering c.q. verbetering van het reeds bestaande absoluut geen behoefte bestaat. Den z.g. „remise- dood" achten wij geenszins een tekortkoming van het bestaande spel, doch veeleer een fout van de spelers zelf. Wij zien in het „Hoogland systeem" een nieuw soort spel, zooals b.v. het Schada-spel, of een spel door den grootmeester Lasker uitgedacht: dat het „Lasca-spel" werd gedoopt. t Ook achten wij het niet geheel juist, dat een vereeniging aangesloten bij den N.D.B. zich be schikbaar stelt voor het propageeren van dit systeem. De commissie van actie, welke zich ten doel stelt te komen tot afschaffing van promotie- en degradatiewedstrijden, met ingang van het ko mende seizoen, wenscht het aantal clubs in iedere klasse tot 12 uit te breiden en verder een regeling volgens onderstaand schema Eerste klassede nos. 1 van ieder der 5 af deelingen spelen een heele competitie om het kampioenschap van Nederland. De nos. 11 en 12 degradeeren automatisch naar de tweede klasse. Tweede klassede nos 1 promoveeren zonder meer naar de erste klasse, terwijl de nos. 11 en 12 automatisch degradeeren naar de derde klasse. Derde klasse: de nos. 1 promoveeren zonder meer naar de tweede klasse, terwijl de nos. 11 en 12 automatische degradeeren naar de vierde klasse. Vierde klasse de nos. 1 promoveeren zonder meer naar de derde klasse, terwijl de nos. 11 en 12 automatisch degradeeren naar de plaatse lijke bonden. De tweede étappe van de Ronde van Frankrijk, CaënRennes, is gisteren in twee gedeelten verreden. De eerste helft was een rit tegen het horloge van Caen naar Vire over 63.5 K.M. en werd, zooals gemeld, gewonnen door Romain Maes in den tijd van 1 uur 40 min. 13 sec. Lambrichts werd tweede met 24 sec. verschil. Het tweede gedeelte van Vire naar Rennes, een afstand van 12014 K.M., werd gewonnen door den Franschman Tassin, die den tijd noteer de van 3, uur 10 min. 45 sec. In dezen rit was De Korver de snelste Nederlander, hij kwam als dertigste binnen. De andere Nederlanders plaatsten zich in dit tweede gedeelte als volgt 33. Dominicus 3 uur 20 min. 21 sec., 35. Ton van Schendel, 38. Lambrichts, zelfden tijd als Dominicus, 49. Sijen 3 uur 24 min. 25 sec., 52. Albert van Schendel, 62. Gommers zelfden tijd als Sijen, 69. Hellemons 3 uur 28 min. 13 sec. Uitslag tweede deel der tweede étappe. De uitslag van het tweede gedeelte der tweede étappe, van Vire naar Rennes over 120% K.M., luidt 1. Tassin (Fr.) 3 uur 10 min. 45 sec., 2. Fon- tenay (Fr.) 3 uur 10 min. 51 sec., 3. Disseaux (B.), 4. Cosson (Fr.), 5. Vietto (Fr.), 6. Bernar- doni (Fr.), allen zelfden tijd 7. Galateau Fr.) 3 uur 11 min. 12 sec., 8. M. Clemens (Lux.) 3 uur 11 min. 17 sec., 9. Le Moal (Fr.) 3 uur 11 min. 21 sec., 10. G. Naisse (Fr.) zelfden tijd, 11. Fréchaut (Fr.) 3 uur 14 min. 16 sec., 12. S. Maas (B.), 13. Archambaud (Fr.), 14. Marcaillou (Fr.), 15. Vlaemynck (B.), 16. P. Clemens (Lux.), allen in denzelfden tijd; 17. Louviot (Fr.) 3 uur 15 min. 7 sec., 18. Yvan Marie (Fr.) 3 uur 16 min. 41 sec., 19. P. Maye (Fr) 3 uur 17 min. 23 sec., 20. Jaminet (Fr.), 21. Kint (B.), 22. Mithouerd (Fr.), 23. Mallet (Fr.), 24. Ritserveldt (B.), 25. Yellamos (Fr.), 26. Gallien (Fr.), 27. Van Overberghe (B.), 28. Mersch (Lux.), 29. Pages (Fr.), allen zelfden tijd 30. De Korver (Ned.) 3 uur 18 min. 19 sec., 31. Passat (Fr.) 3 uur 20 min. 17 sec., 32. Pedroli (Zw.) 3 uur 20 min. 21 sec., 33. Dominicus (N.), 34. Berty (Fr.), 35. T. van Schendel (N.), 36. Peribel (B.), 37. R. Maes (B.), 38. Lambrichts N.), 39. Storme (B.), 40. Thié- tard (Fr.), 41. Wagner (Zwits.), 42. Vervaecke (B.), 43. Lavie (B.), 44. De Lathouwer (B.), 45. Gloarec (Fr.). 46. Meulenberg (B.), 47. Dubois (F.), allen zelfden tijd 48. Le Grèves (Fr.) 3 uur 24 min. 25 sec., 49. Sij en (Ned.). 50. Majerus (Lux.), 51. Ch. Didier (Lux.). 52. A. van Schendel (Ned.), 53. Neuville (B.), 54. Neuens (Lux.), 55. Bailleux (Fr.), 56. Fournier (Fr.) 57. Gionello (Fr.), 58. Hendrickx (B 59. Vissers (B.), 60. La Guevel (Fr.), 61. Saffietti (F.), 62. Gommers (Ned.), allen zelfden tijd 63. Daran (Fr.) 3 uur 27 min. 58 sec., 64. Virol (Fr.), 65. Taeron (Fr.), zelfden tijd 66. Bidinger (Lux.) 3 uur 28 min. 13 sec., 67. Gross (Zwits.), 68. Perret (Zwrts.), 69. Hellemons (Ned.), allen zelfden tijd 70. Maestranzi (Zwits.) 3 uur 31 min. 10 sec,, 71. Garcia (Fr.), 72. Wyss (Zwits.), 73. Bouffier (Fr.), allen in denzelfden tijd; 74. Leisen (Lux.) 3 uur 32 min. 4 sec.. 75. Goutal (Fr.) 3 uur 33 min. 50 sec., 76. Codron (Fr.) zelfden tijd, 77. Aureille (Fr.) 3 uur 35 min. 42 sec., 78. Litschi (Zwits.) 3 uur 37 min. 54 sec., 79. Knecht (Zwits.), zelfden tijd. Om den prijs-Pernod, klassement der sprin ters 1. Tassin (F.) 6 punten, 2. Fournier (F.) 5 punten, 3. en 4. R. Maes B.) en Fontenay (F.) 4 punten, 5. en 6. Disseaux (B.) en Kint (B.) 3 punten, 7. en 8. De Lathauwer (B.) en Cosson (F.) 2 punten, 9. Vietto (F.) 1 punt. Klassement der rouleurs1. R. Maes (B.) 5 pnt., 2. Lambrichts (Ned.) 4 pnt., 3. Litschi (Zwits.) 3 p„ 4. Vervaecke (B.) 2 pnt.. 5. Fon- tenau (F.) 1 pnt. De algemeene rangschikking. Op den tweeden dag zijn zoowel tijdens den tijdrit als in de tweede helft van de étappe grondige wijzigingen in de klasseering der ren ners gekomen, wel een bewijs, hoe fel de strijd dit jaar is. Fournier raakte zijn gele trui kwijt aan zijn landgenoot Fontenay. En voor wat de Nederlanders betreft, kwam Lambrichts op de achttiende plaats (Maandag 6e), De Korver werd 38e (Maandag 55e), Albert van Schendel 40e (20e), Sijen 43e (22e), Gommers 49e (21e), Dominicus 51e (54e), Anton van Schendel 59e (65e) en Hellemons werd 70e in de rangschik king, een plaats, welke hij Maandag ook bezette. De Luxemburger Leisen werd geëlemineerd, omdat hij gisteren als laatste in het klassement stond. Men zal kunnen denken, dat de tweede étappe een van de minst zware van den Tour is. Inder daad, de afstand bedraagt slechts 183 K.M., doch de organisatoren van de ronde hebben ook thans een middel gevonden om er voor te zorgen, dat de renners zich ook in deze étappe volledig zouden moeten geven. Daartoe laschten zij reeds in deze étappe een tijdrace in, en wel het gedeelte van Caen naar Vire wer 63.5 K.M. Dinsdagmorgen vroeg in Caen werden de ren ners volgens een speciale formule om de twee minuten gestart, waarna zij geheel op eigen kracht den rit naar Vire moesten ondernemen. Straffen waren gesteld op trekken, op behulp zaam zijn bij het omleggen van banden of wat den renners tijdens een rit zooal kan overkomen. Zulk een tijdrace is een kolfje naar de hand van de rouleurs, die in uiterste regelmaat een bepaald traject kunnen afleggen maar lang niet alle deelnemers aan den Tour de France zijn dit werk gewend, omdat de een liever uit een sprint een étappe wint, terwijl de ander voor deel tracht te behalen bij het beklimmen der bergen. Dinsdagmorgen waren de „rouleurs" aan de beurt en het is voor ons vanzelfsprekend ver heugend, dat de jonge Limburger Lambrichts in deze tijdrace tusschen de sterkste renners zulk een prachtig succes heeft weten te behalen. Trouwens, onze landgenoot heeft Maandag tijdens de eerste étappe al zoo uitstekend gere den, dat hij de ontdekking van den Tour werd genoemd.Dien indruk heeft hij zonder twijfel bevestigd door in de tijdrace als tweede te eindigen Romain Maes was slechts 24 seconden sneller dan de Nederlandsche renner. Onze landgenoot werd op die manier tweede in het algemeen klassement achter Romain Maes. Daaraan is het te wijten, dat hij in de race van Vire naar Rennes een verkeerde doch te begrij pen tactiek heeft gevolgd, door het wiel van Romain Maes te houden. Hij heeft er niet op gelet, dat een vrij groote groep renners er in slaagde een voorsprong op de rest te nemen. Het wiel van Maes houdend, kwam hij steeds meer achter en hij eindigde in het tweede ge deelte van deze étappe inderdaad bij Romain Maes, doch met een achterstand van ongeveer 10 min. op den winnaar Dit kostte hem natuurlijk zijn fraaie plaats in het algemeen klassement. Maar hoe dan ook, Lambrichts heeft bewezen, dat hij vlot mee kan en dat hij in dit illustere gezelschap van grooten op zijn beurt weet te schitteren. De tactiek van onze Nederlandsche ploeg in het tweede gedeelte van de étappe Van Dinsdag hebben wij eerlijk gezegd niet kunnen bewon deren. Juist rr/t het oog op het landenklassement hadden minstens drie onzer landgenooten moeten probeeren onder de eerste dertig aankomenden te behooren. De Korver was er zonder twijfel in geslaagd een goede plaats te bemachtigen als hij niet twee maal had moeten afstappen in den laatsten kilometer voor het einde om zijn ketting om te leggen. Doch wij mogen tevreden zijn voor het oogen- blik, want onze landgenooten hebben zich als ploeg volledig gehandhaafd. Er zijn geen uitval lers en de stemming in het groepje is uitstekend. Wij merkten meer op, dat alleen op deze wijze succes behaald kan worden. 21'ETAPPE tl JULI 163 KM CAEN 'OULVAIN, j SECTOR I SOURDF VAL MOR TA IN ST HU AIRE SECTOM 2 FOUGERES STAUBAIK CONTROLE PLAATS WEDSTRIJD TEGEN HET HORLOGE RENNES De tijdrace van Caen naar Vire. De eerste renner, die in Caen startte, was de laatst binnengekomene van Maandagavond, nr. 79. Daarna volgde nr. 77, vervolgens 78 en zoo sprongsgewijze verder. Te memoreeren valt, dat wij eigenlijk moeilijk kunnen spreken van een vlakken weg, want het terrein is ongeveer zoo geaccidenteerd als in Zuid-Limburg. De renners moeten constant klimmen en dalen. De individueele tijdrace over 63.5 K.M. is dan ook sloopend voor de krachten der renners. Geen wonder, dat deelnemers aan de ronde met beroemde namen het moesten afleggen tegen de onverbiddelijkheid van het horloge. Aanvankelijk was Litschi houder van den snel- sten tijd, maar Lambrichts stelde zich, als 77e gestart, voor hem op de eerste plaats, waarna Romain Maes aan de Nederlandsche illusie van een overwinning een einde maakte door nog sneller te fietsen. De overige Nederlanders hebben eveneens voortreffelijk gereden in de morgenuren. Albert van Schendel maakte een tijd van 1 uur 44 min., Sijen deed over den afstand 1 uur 45 min., de anderen waren minder snel. Het algemeen klasement onderging door dezen uitslag grondige verandering. Romain Maes werd leider, Lambrichts kreeg de tweede plaats. Zoo was de stand van zaken, toen de deelne mers na een voor verschillenden van hen korte rustpoos voor het tweede gedeelte van de étappe naar Rennes vertrokken. Het gedeelte VireRennes. Het algemeen vermoeden was, dat de renners het in den middag kalm zouden opvatten, om- j dat de tijdrace hen in de beenen zou zitten. Ge heel anders is het uitgekomen en wel vooral, doordat er tusschen de deelnemende ploegen zulk een groote rivaliteit heerscht. De „direc- teuren-technique" slaan telkens aan het rekenen I en aan de hand van deze gegevens wordt de tactiek vastgesteld. Hoewel de meening overheerschte, dat de Bel gen zouden probeeren hun slag te slaan, waren het de Franschen, die gedurende de race van Vire naar Rennes mee wegliepen, toen enkele renners daarvoor kans zagen. Vooral de rego- nalen hadden het op hun heupen: Tassin werd eerste en Fontenay tweede. De geduchte Bei gen kwamen er niet aan te pas. Over de Nederlanders schreven wij reeds. Zij bleven in het laatste peleton hangen, terwijl I De contact-commissie, gevormd uit de R. K. Voetbal Federatie, de Ned. Christ. Voetbalbond, de Ned. Arbeiders Sportbond en de Neutrale Voetbal Federatie, heeft in beginsel besloten, de besturen van bovengenoemde bonden Voor te stellen, jaarlijks een vier bonden tornooi te organiseeren. Hierbij werd van het standpunt uitgegaan, dat, met volledige eerbiediging van ieders over tuiging, het aanbeveling verdient de voetbal spelers uit de afzonderlijke bonden nader tot elkaar te brengen. Voor internationale wedstrijden zal contact worden gezocht en wel in dier voege, dat \-er- tegenwoordigende ploegen van iedere interna tionale, in het bezoekende land ook wedstrijden tegen elftallen van andere bonden zullen kun nen spelen. Maatregelen werden besproken nopens engere samenwerking, terwijl kan worden vastgesteld, dat het optreden der commissie in sommige ge vallen nuttige uitwerking heeft gehad. de uitloopers hun voorsprong steeds wisten te vergrooten. Dominicus had in de eerste kilo meters de tijdrace in de beenen, hij kwam moei zaam mee, maar langzamerhand werd het beter, zoodat hij nog als 33e binnenkwam. De Korver was onze snelste landgenoot met de 30e plaats op dezen middag. Woensdag leidt de derde étappe van Rennes naar Brest, een afstand van 244 KM. De stand in de algemeene rangschikking na de tweede étappe luidt: 1. Fontenay (Fransche W-ploeg) 11 uur 15 min. 15 sec.; 2. M. Clemens (Lux.) 11.17.25; 3. Tassin (Fransche W-ploeg) 11.17.26; 4. Vietto (ransche Z.O.-ploeg) 11.17.31; 5. Disseaux (Bel gië B) 11.18.31; 6. S. Maes (België A) 11.18.55; 7. Vlaemynck (België B) 11.19.16; 8. Galateau (Fransche Z.O.-ploeg) 11.19.23; 9. Cosson (Fran sche A-ploeg) 11.19.40; 10. Le Moal (Fransche W-ploeg) 11.20.22; 11. Fréchaut (Fransche Z.W.- ploeg) 11.20.37; 12. Marcaillou (Fransche Ar- ploeg) 11.20.49. De plaatsen der Nederlanders en hun totaal tijden zijn: 18. Lambrichts 11.22.55; 38. De Kor ver 11.30.34; 40. T. van Schendel 11.30.40; 43. Siien 11.31.40; 49. Gommers 11.33.34; 51. Do minicus 11.33.48; 59. T. van Schendel 11.40.31, 70. Hellemons 11.50.49. Landenklassement. 1. Zuid-Oost-Frankrijk 33 uur 47 min. 40 sec 2. Frankrijk 34 uur 1 min. 45 sec.; 3. Bel- gië-B 34 uur 1 min. 54 sec.; 4. West-Frankrijk 34 uur 2 min. 16 sec.; 5. België-A. 34 uur 3 min. 5 sec 6. Noord-Oost-Frankrijk 34 uur 9 mm. 42 sec.; 7. Zuid-West-Frankrijk 34 uur 12 min. 22 sec.; 8. Luxemburg 34 uur 22 min. 18 sec.; 9. Nederland 34 uur 24 min. 9 sec.; 10. Zwit serland 34 uur 51 min. 23 sec Jo Waalberg heeft gisteravond in het Amster- damsche A. M. V. J.-bad een poging gedaan om het wereldrecord over 200 yards schoolslag, dat op haar naam stond met 2 min. 41.4 sec., gevestigd op 2 November 1937 te Amsterdam, te verbeteren. j Hoewel de A. D. Z.-zwemster niet bijzonder in conditie was, slaagde zij er in, dit record met niet minder dan 1.1 sec. te verbeteren. Jo Waalberg noteerde over de 200 yards een tijd van 2 min. 40.3 sec. Haar tuschentijden waren 50 meter 39 sec., 100 meter 1 min. 24.5 sec., 150 meter 2 min. 10 sec., 175 meter 2 mm. 34.6 sec. ïsw ruim veertien dagen en het Horthy- bekertornooi, georganiseerd door den Kon- Ned- 7wembond, zal te Doetinchem aanvangen. De zes sterkste waterpolo-ploegen van Europa zul len elkaar van 29 Juli tot 4 Augustus bekam pen om den kostbaren Horthy-beker, welke werd ingesteld door den Rijksbestuurder van I Hongarije, nadat de Hongaarsche ploeg den Kleverbeker definitief in bezit kreeg. Het bad Groenendaal, waar zoow®1 tionale zwemkampioensehappen als polowedstrijden worden gehouden, is prachtig fetreedHtf van 20em^engzoeodat de maximale afmetingen voor het^olospel n l. 30 bij 20 M. moeeliik zijn. De tribunes, welke worden ge bouwd', bieden aan 2700 toeschouwers gelegen- heid de wedstrijden bij te wonen. De deelnemers zullen op 31 Juli officieel door het gemeentebestuur van Doetinchem worden ^zUk^H- Prins Bernhard heeft het bescherm heerschap van het tornooi aanvaard en is voor nemens zelf de openingsplechtigheid te ver- richten. De ploeg voor den vijflandenwedstrijd te Brussel. De Nederlandsche ploeg voor den vijflanden wedstrijd, welke op 16 Juli in het Heyselstadion. te Brussel tusschen België, Nederland, Engeland, Luxemburg en Frankrijk wordt gehouden, is gewijzigd. De samenstelling luidt nu. 100 meter Heinz Baumgarten; 200 meter Heinz Baumgarten; 400 meter Karl Baumgarten; W" meter horden Bouman; 1500 meter De Ruyder. 5000 meter W. Bakker; 110 meter horden »"5 ser; 400 meter horden Buerman; verspringen Van de Tooien; polsstokhoogspringen Jtimeu, hoogspringen W. Spanjerdt; discuswerpen |e Bruyn; kogelstooten De BTuyn; sp Lutkeveld; 800—400—200—100 meter estafette De Ruyter, Karl Baumgarten, Heinz aumgar ten en Grijseels. terunii de Als reserve is aangewezen Heyn, terwijl de kans bestaat, dat ook Van Beveren de re1S naar Brussel zal meemaken. Dinsdagochtend zijn de drie jachten. welke te Ostende gestart waren voor den wedstrijd uwen. de—Den Helder in de haven van deze laatste plaats binnengevaren. Ook ditmaal kwam de „Zee-arend" als eerste aan. De uitslag luidt. Open klasse 1 Zee-arend <C. Bruynzeel Ko ninklijke), werkelijke tijd 16 uur-34 min. 57,5 sec Berekende tijd: 13 uur 35 m11};..9 se,c:?Q rab'a 2 (mr. J. Kars, Maas), werkelijke tijd 19 uur 20 min,, 44,5 sec.berekende tijd: 14 uur 39 min. 9 seconden. Kruiserklasse: 1 Boekanier (W. Maas), werkelijke tijd 18 uur 47 mm. 39 sec., berekende tijd 15 uur 57 min. 23 sec.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2