VADERLANDSCHE CLUB maakt front tegen Indische regeering 1 m Het Utrechtsche St. Willfbrord-spel. "«7 BOLZANO IN HET CENTRUM DER BELANGSTELLING. Er Internationale liandel DONDERDAG 13 JUtï 1939 ONTSPANNINGSAVOND VOOR MILITAIREN. BURGERLIJKE STAND. DEMAGOGIE EN GEZAGS ONDERMIJNING. - o M tmmê VLAARDÏNGEN. OVERSCHIE. IJSSELMONDE. HILLEGERSBERG. LAND PR0VINCIEEB0LZAN0 6lürns PRO V belluno TR/ENT0 zyiR' TALIE Ontwiktëlingsteiidenzen. Tekst, muaiek en ensceneering werden artistiek verzorgd. Vele militairen, die momenteel in deze stad gelegerd zijn en ook manschappen van het korps mariniers, hebben gisteravond den ontspanningsavond, die hun door de Oranje Sports en Gymnastiekvereeniging Sport Staalt Spieren", in samenwerking met andere vereenigingen in den theetuin Zomerlust in de Oude Plantage aangeboden werd, bijge woond. De reserve-kapitein van speciale dien sten, A. Groenendijk, heeft de militairen, toen zij zich om het podium in het midden van den tuin geschaard hadden, toegesproken. Hij herinnerde eraan, hoe de militairen in den nacht van 11 April plotseling hun gezin nen, hun zaken en betrekkingen in den steek moesten laten om naar de prenzen te trekken. Het comité beschouwt dezen ontspannings avond voor militairen niet als den laatsten. tenzij natuurlijk en dit voelde hij als een wensch spoedig demobilisatie zou volgen. Spreker wekte de soldaten op het Oranjehuis als het lichtend voorbeeld te beschouwen en te Ietten op het voorbeeld van H.M. de Ko ningin. Hij herinnercfe er tenslotte aan hoe op 1 Augustus, 25 jaar geleden, Nederlandsche mannen naar de grens werden geroepen. Hun zonen vervullen thans hun plicht ten opzichte van het vaderland. Kr werden drie hoera's op de Koningin uit gebracht. Staande zongen allen daarna het „Wilhelmus". Het programma, dat aan de Jantjes werd voorgezet, was afwisselend en heel aantrek kelijk. De dames van „Sport Staalt Spieren" voerden enkele vrije oefeningen uit, die met een applaus werden beloond. Ook de brug- oefeningen en het tremplin-tafel-springen van de heeren van de gymnastiekvereeniging „Arnoldi" vielen bij de soldaten zeer in den smaak, Hartelijk hebben zij gelachen om den komieken goochelaar Barthly en diens vrouw. Ook de songs van de Red White and Blue Singers werden zeer gewaardeerd. Tusschen de verschillende nummers door speelde het muziekgezelschap „Luctor et Emergo" vader- landsche liederen. Toen deze bijeenkomst laat in den avond besloten werd, heeft kapitein ir. C. A. Lam berts de organiseerende vereeniging „Sport Staalt Spieren" en de anderen, die hun mede werking verleenden, namens de militairen dank gezegd voor den gezelligen avond, dien zij doorgebracht hadden. Aangiften van 12 Juli 1939. BEVALLENM. Harten geb. Groenendijk d. C. Bal geb. van Ooijen d. T. v. Houweiin- gen geb. Trouwborst d. H. Groenhout geb. Gosselaar d. P. M. Plooster geb. Slingerland d- A. A. Schuijf geb. Baas z. H. A. Oele geb. van Wyck z. L. A. Dudok geb. Lam mens d. A. Smit geb. de Wit d. M. H. Verhei) geb. Notenboom z. M. J. Kort geb Zevenbergen z. N. K. Nielsen geb. Zinck d. L. Meeder geb. v. d. Sande z. J. Geluk geb. de Hon z. W. C. van Daalen geb. Leich- senring z. S. A. P. Henderix geb. Barendrecht d. A. Otterspeer geb. Wiederaad d. H. C. Baa(j geb. Klop d. C. A. Storsbergen geb. Janssen d. J. van Katwijk geb. Stoop z. J. C. H. Kühne geb. Hoogeveen z. M. A Lagendijk geb. Laws z. L. B. Borrie geb' Steinhardt d. GETROUWD: M. Berghuis jm. 27 j. en J. Boot 23 j. J. Borsten 27 j. en M Merks 24 ï- J. Braams 26 j. en N. Ivens 29 j. F. Diepenbroek 32 j. en E. van Eftk 22 j. Fv van der Draait 24 j. en -W. Goedhart 23 j. M. van Drlel 21 j. en M. Kloot 19 j H. Van Eek ges. 26 J. en A. in 't Veftf 19 J. B. van Gerwen 29 j. en M. van Ke3teren 26 J. P de Hees 25 j. ep B. Willems 22 j. W. den Hoed 21 en T. J. Vermeulen 19 j A. Hoo- gendoom 19 j. en M. C. Andriese 19 j. L. Intven 20 j. en T Schenk 18 j. J. Klok wed. 46 j. en J. Wwagemakers 40 j. E. Kok 25 j. en A. Scheepbouwer 24 J. H. van de Korput 20 J. en G. Smits 22 J. A. Kruit 29 j. en A. Mazee 28 j. W van Leeuwen 29 jen. M. Gubbels 26 j. J. Muizer 32 j. en M. Mik 20 j. W. van Prooijen 20 j. en J. Koogje 18 3. A. Mamperti wed. 66 j. en H. van Duffelen wed. 61 j. W. Ras 26 J. en A. Kussendrager 22 j. P. Schlink 29 J. en E. Boelaarts 27 j. F. Smit 28 j. en M. Jüss 17 j. H. Spruit 25 j. en J. Alblas 20 j. J. Tas 31 j. en M. M. de Jongh 29 J. H. Tobe 25 j. en T. van der Pduym 30 j. J. Warbout 24 j. en A. Pie- terma 20 j. T. Wassen 27 J. en J. Ewart 21 J. G. Westera 29 j, en A. Barendregt 26 j. J. Wönkelman 33 J. en W. A. C. van der Pluijm 33 j. J. de Bakker 24 J. en J. Visser £1 j. F. van Blitterswljk 24 J. en T. van Groos 21 J. A. van Dalen 37 j. en G. Overheul 31 J. W. Kool 25 j. en J. Schneider 22 j. H. Mar- kenstein 25 j. en J. van den Broek 23 j. J. Mijnders 31 J. en E. van der Graaf 25 j. S. Scholts 25 en P. Gardenier 24 J. G. Snel 26 j. en L. Schollaart 26 J. C. in 't Veld 27 j en G. van Djjke 24 j. J. Verkade 30 j. en D. van Hoojjdonk 25 j. W. Vrooman 32 3. en C. Bos 30 j. J. Barth 22 j. en H. Boer stra 17 j. A. Bevers 25 j. en H. Wijnstekers 20 J. J. de Bruin 27 j. en H Tamminga 24 3. P. de Bruijn 23 en A. de Wit 21 j. C. Claassen 29 j. en A. van Doorn 27 j. J. Codee 27 j. en A. Kruit 28 j. J. Drop 33 j. en T. Bingleij 26 j. W. Feder 23 j. en M. Hof man 20 J. G. van Geffen 25 j. en J. Chapel 23 j. M. van der Hoek 25 j. en L. Dekker 22 3- J- Horenberg 25 3- en J- Philipsen 24 3. C. de Jong 26 j. en J. Schoenmaker 26 3. F. van der Klei 24 j. en C. Kruit 19 j. W. Kramer 22 3- en C. Koolmees 24 3- W. de Kreuk wed. 36 j. en C. van der Meulen 26 j. H. F. Krukkert 25 J. en F. Steinhausen 21 3. P. Leeflang 26 3. en F. Drijver 23 3. J. van Maasakker 21 3. en M. Teijgeman 20 J. D. van Oorschot 31 3. en T. Swieter 29 3. J. Oranke wed. 40 3- en B. van der Zijde wed. 44 3- A. van Prooijen 22 3- en H. Meerman 21 3. H. Raar 30 3. en A. Blum 25 3- J. Romein 26 3 en C. van der Nat 22 j. T. van der Staatj 26 3- en J. Daanen 21 3- J- van SteiJn 23 j. en C. Boose 22 3. J- van der Vreede 32 3- en M. Pennings 29 3. J. Zoet 26 3. en H. Bernaards 22 j. P. Blokland wed. 51 3- en A. Moerkerken 47 3- C. Boeree 27 3. en G. Vroegop 23 3- A. Boogaard 25 j. en M. Sluimer 25 j. K. Booman 26 j. en M. Nieuw- land 24 j. C. van Dijk 25 j. en C. Scheidier 25 j. G. Florusse 28 j. en L. Geurdes 28 3- B. Hoppel 37 3. en C. Boehle 25 3- A. Rey- nart 25 j. en W. Scgelling 25 3. L. Rulkem 27 3- en A. Fenijn 23 j. A Rump 25 j. en S. A. Molenkamp 24 3- G. van Velde 28 j. en A. Groenendijk 25 3. OVERLEDENA. de Gelder, vrouw van W. O. Paans 65 j. J. v. Strien wedr. van M. M. den Dunnen 73 3- M. v. Dijk wede. van C. Vermeulen 69 j- -J. den Haselaar, wedr. van M. H. E. Schafhausen 59 j. J. Kreffer zoon 7 m.( D. v. d. Veer, man van P. v., Lenten 75 j. M. B. v. Deurzen, man van A. M. C. Me lis 50 3- H.'Bos, man van J. v. Olffen 68 j. Voorts als levenloos aangegeven: A. M. Prins geb. Paul zoon. y' "è|V,'V" - iH' (Van onzen P. K.-correspondent) „Ziet U vrouw Meyer, zoo kan mijn man dagin daguit zitten de heele zomer door en toen kwam ik op het idee, dat hij hierbij evengoed iets nuttigs kon verrichten". ERGER dan haar houding tegen over de I.K.P. is de stelling die de Vaderlandsche Club tegenover de Indische Regeering betrokken heeft. Niet zoodra waren d,e Volksraads- benoemingen, die terecht geen V.C.- naam bevatten, bekend of er brak uit de rijen dezer vaderlanders een mate loos rumoer los. De Vaderlandsche Clüb pleegt zichzelf te definieeren als de groep der loyale, bij uitstek nationale Nederlanders, als de „representante van de leidende Nederlandsche bovenlaag in dit land" (op blz. 115 van haar weekblad van 2 Juni 1939). Daaraan meent zij het recht te kunnen ontleenen op ondraaglijke pretentie en aanmatiging, niet alleen tegenover anders- gezinde volksgroepen, maar ook tegenover de regeering. Handelt deze laatste in overeenstemming met haar zienswijzen en pretenties, dan put zij zich uit in betuigingen van haar echten nationalen zin, haar loyaliteit, en verlustigt zij zich daar zij immers de standaarden schept en bewaakt in het geven van omschrijvingen van de hoogte, waarop het Nederlandsche gezag en zijn drager in Indië wel staat. Maar o wee, wanneer de regeering iets doet of nalaat, dat niet naar haar zin is. Dant begint zij met nog eens in herinnering te brengen, dat zij immers de partij der loyale en leidende Nederlanders onder alle omstandigheden gezagsgetrouw, beheerscht en gematigd is en dient te zijn. Dat is dan de vlag, die de lading van ondermijnende stoffen moet dekken, een tactiek die ook aan geestverwante liberalen in Nederland niet vreemd is. Deze dubbelhartigheid heeft de Vaderland sche Club zich de dagen van haar opstaan tegen jhr. De Graeff herinnerend thans opnieuw toegepast tegen jhr. Van Starken- borgh. Het dubbelnummer van haar weekblad van 12 Mei jl., dat uitsluitend gewijd was aan de plaats gehad hebbende Volksraadsbenoe mingen, opent met een oproep van haar algemeenen voorzitter aan de leden bij alle teleurstelling en verontwaardiging toch „een waardige houding" te bewaren „als loyale Nederlandsche partij die steeds achter het gezag staat en heeft gestaan". Maar onmiddellijk op deze vermaning volgt een artikel van den V. C.-fractieleider in den Volksraad, dat als titel draagt De Dertiende Groep. Ce ne sont que des gueux. Ter verklaring van den eersten titel citee- ren wij letterlijk „Terwijl wij dit alles overdachten, kwam ons onwillekeurig het beeH voor oogen van het Openbaar Gehoor op 31 Augustus. Aan het einde der audiëntiezaal in volgorde en in officieele waardeering minder dan de minste pennist! staat daar op dezen plech- tigen dag opgesteld de dertiende groep. De dertiende groep, dat wil zeggen de vertegen woordigers van Handel, van Landbouw, van Industrie, van Bankwezen, van Pers kort om, de vertegenwoordigers van het Bedrijfs leven en van de Burgerij, die door hun harden arbeid en door hun onverflauwde energie het voor een goed deel mogelijk maken, dat tenslotte gebeurt op het gebied van volkswelvaart, van volksgezondheid, van onderwijs en zooveel meer, wit hier in Indië gebeurtdie dit alles voor het overgroote deel betalen". Demagogisch gestook. Dit is het groote woord kan niet achter wege blijven listige, maar zuivere dema gogie. De vertegenwoordigers van handel, bedrijf, landbouw, bankwezen enz. worden in Indië niet bepaald verwaarloosd, ook niet op het Openbaar Gehoor. „De dertiende groep" is daar op dezelfde hoogte, enkel op den anderen vleugel geposteerd alsde groep der departementshoofden en regee- ringsgemachtigden Maar velen harer repre sentanten, wier beteekenis in eigen oogen door den V. C.-schrijver nauwkeurig onder woorden wordt gebracht, zijn o zoo gemak kelijk geneigd, zich genegligeerd en tekort gedaan te gevoelen. In dit gevoel stookt de fractie-leider der V. C., en zijn ondertitel „Ce ne sont que des gueux" tracht het vuur van den nijd tot een felle vlam aan te blazen, terwijl hij zijn partij met die „geuzén" ver eenzelvigt door zijn boven geciteerde uiteen zetting aldus te besluiten „De dertiende groep op politiek terrein is blijkbaar thans de Vaderlandsche Club".... „Officieele waardeering, waardeering voor het werk der dertiende groep". Welbewuste, opzettelijke tekortdoening van de Nederlandsche groep wordt hier den Gou verneur-Generaal nog met zekere listigheid aangewreven, beter gezegdtegen Zijne Excellentie geïnsinueerd. In hetzelfde num mer (het blad staat onder redactie van den fractieleider wordt het ook nog meer onom wonden gezegd. Zonder protest van de redac tie paseeren de woorden van een medewer ker, dat de I. K. P. en de C. S. P. door den beroemden landvoogd „geprotegeerd" worT denevenzeer gaat zonder protest de oproep voorbij, dat de V. C. front zal maken tegen „de Godsdienstige Partijen en hare protectie". Onder geleidelijke verzwaring der. dosee ring werd in het V. C.-blad van 2 Juni de beschuldiging neergeschreven, dat de Land voogd zich bij zijn „sterk confessioneel ge richte benoemingen" heeft laten leiden door „de macht en den wil van de R. K. Staats- Een Schotsche deelnemer aan de wereld „Roover Scout Moot", welke Zaterdag a.s. te Monzie in Schotland zal beginnen, heeft vriendschap gesloten met vier Br, Indische deelnemers, die hun tenten reeds op het „Moot"-terrein hebben opgeslagen. BINNENGEKOMEN In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen Scotland met 3000 ton erts, Flensburg met 10900 ton erts; Ameland met 7441 ton erts; Comiitas om 6000 ton kolen te laden. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: van der Linden, le van Leyden Gaelstraat 46, rozenkrans in étui; den Boer, P. K. Drossaartstraat 183, koeke- roeduif; Mennema, Messchaertplein 41, por- temonnaie met inhoud; Pijper, Kortedijk 40, postduif; Dijkshoorn, Havenstraat 26, blauwe dameshoed; Naujoks, Stationsstraat 172, worst; Politiebureau, verf staalkaart, lucht kussen en ceintuur; Borsboom, Binnensingel 24, autowiel; Verschuur, le van Leyden Gaelstraat 16, damesmantel; van der Griend, Valeriusstraat 69, manteltje; van Vliet, Kie vitlaan 42, rijwielplaatje. POSTDUIVEN VER. KEER WEER. De postduivenvereeniging Keer Weer hield een wedvlucht vanuit Orleans, afstand 492 K.M. In concours stonden 182 vogels, welke om 6 uur werden gelost. De aankomst was als volgt: 1 21 23 24 28 39 J. Mul; 2 11 lb 30 E. Zijdenbos; 3 22 H. Barg ;4 18 20 A. J. Lodder; 5 10 13 19 27 38 dr. C. Moerman; 6 en le overduif A. Sonneveld Co.; 7 J. Priem; 8 14 44 A. van Es» 9 17 25 A. Stigter; 12 42 46 A. Heindijk; 15 C. Letterie; 26 J. C. Muller; 29 32 H. Snoek; 31 Gebr. Heinsius, 33 41 43 D. Stensel, 34 B. Simon, 35 M. J. Heinsius, 36 P. G. van Galen, 37 40 C. Hol- lenberg en Houwelingen, 45 Gebr. Brand wijk; le overduif aankomst 11.52,16 uur; 46e duif 12,34.10 uur. SPREEKUUR WETH. A. VAN RIJN De heer A. van Rijn, wethouder van On derwijs en Sociale Zaken, zal heden (Don derdag)-avond spreekuur houden van 7 tot 8 uur ten stadhuize. GESLAAGD Bij het te 's Gravenhage gehouden machi nistenexamen slaagde voor het eerste ge deelte van diploma C de heer A. Verweel alhier. Mej. I. S. van der Graaff, alhier, leerlinge der Rcftterd. Huishoudschool, slaagde bij 't gehouden examen voor huishoudkundige. MACHINISTENEXAMEN. -Te 's-Gravenhage slaagde voor diploma C de heer K. D. Sandjer alhier. LUCHTBESCHERMING. Met begin van de volgende week zullen ir. deze gemeente de eerste oefeningen ge houden worden in het wandelen en hardloo- pen met gasmaskers, het ontsmetten, het ter rein besmetten en ontsmetten en het inrich ten van een gaskamer, een en ander op een terrein bij de Prinsessestraat. BETER UITZICHT. Een aanvang is gemaakt met het sloopen van de woningen tegenover het Zomerland aan de Dorpsstraat, waardoor het uitzicht op den geheelen Polder Oost-IJsselmonde vrij komt. Een hartewensch van de bewoners zal hierdoor in vervulling gaan. BURGERLIJKE STAND BEVALLENM. Tuns geb. Janssen z. A. van Zessen geb. van Vliet z. C. H. Abels geb. Broeders d. partij en de Christelijke partijen in Holland om alhier verhoudingen door te drijven, welke in overeenstemming zijn met die welke in het vaderland zijn komen te heerschen" Wie dit niet voetstoots mocht aannemen, wordt door den schrijver' bij voorbaat „naïef" genoemd. Nog ernstiger waren sommige uitlatingen van V. C.-gezinden buiten 't eigenlijke V. C.- orgaan. Hoe goed de eigenlijke bedoeling van den schrijver van „De Dertiende Groep" werd verstaan, blijkt uit een hoofdartikel in „Het .Bataviaasch Nieuwsblad", dat er eenige dagen later op aansloeg onder den titel „Dreigende Verwijdering". Enkele citaten spreken duidelijker dan een parafrase ervan „Wie goed leest zal opmerken (en dat geldt niet alleen voor de bijdrage van den heer Verboom, d. i. de fractieleider der V. C. en schrijver van „De Dertiende Groep"), dat hier meer tot uiting komt dan een gewoon gevoel van spijtigheid om een zetel, waarop men eenigszins gerekend had De klacht is dat zoowel het Opperbestuur als de Indische Regeering een open oor blij ken te hebben voor de verlangens van in- heemsche zijde (wij hadden achter elkaar in korten tijd den Inheemschen burgemeester, de Inheemsche candidatuur voor den Volks raadsvoorzitter, den Oostenrschen radio-om roep), maar dat de belangstelling voor de Europeesche groep zich al te zeer beperkt tot zending en missie". Nu wordt hier wel aan toegevoegd, dat de regeering natuurlijk „niet doelbewust of zelfs maar welbewust het Europeesch belang zou vergeten", als objectief zeker wordt dan toch maar gesteld dèt zij het vergeet ten faveure van de inheemsche zijde. En het „groeiend gevoel van onbehagen" wordt ge rechtvaardigd geacht „Gelukkig is het nog niet zoover, dat van vervreemding tusschen de Regeering en het Europeesch belang moet worden gesproken. Indië heeft eens zoo'n periode van vervreem ding gekend; tijdens het bewind van gouver neur-generaal de Graeff, en zij was onaange naam en schadelijk voor Indië. Dat zij zou terugkeeren in denzelfden vorm, is uitgeslo ten: daarvoor is deze regeering te krachtig en gezaghebbend". Maar ondertusschen wordt het gezag dier regeering, de objectieve hooge onpartijdigheid en rechtvaardigheid van den Landvoogd dan toch maar ondermijnd en in twijfel getrok ken. Ondanks alle betuigingen van de tegen gestelde bedoeling. En sindsdien gaat de Va derlandsche Club maar steeds door met het bepleiten van ed noodzaak, dat haar Volks raadsfractie scherper tegen de regeering zal optreden „en niet achter de regeering (zal) aan blijven loopen" (blz. 116), al moet zij Haar tegelijk zooveel mogelijk steunen en „als loyale partij" achter Haar staan. Van Haar bij uitstek Nederlandsch-nationale vrienden moet Zij het straks in den Volksraad hebben! En wel mag Zij er zich rekenschap van ge ven, hoezeer Zij van de Vaderlandsche Club afhankelijk is. Schreef het V.C.-blad van 2 Juni (blz. 114) niet letterlijk de volgende pretentielooze uitspraak neer: „De feitelijke macht van de Indische Re geering berust ten slotte méér op het ver trouwen en den steun van de dertiende groep dan op wettelijke bevoegdheden". Dat mag de Gouverneur-Geenraal, dat mag Het Gezag" in Indië zich voor eventjes ge zegd houden. De V.C. is tenslotte „loyaal", maar als 't er op aankomt, berust de macht bij haar. Zij wil ze wel aan de Indische Regee ring delegeeren, maar dap moet Zij zich toch de ware verhoudingen goed realiseeren. An ders komen er hartige herinneringen! Wij meenen met het bovenstaande te heb ben aangetoond, dat de Vad. Club weer bezig is het gezag en het vertrouwen in den Gou verneur-Generaal met leelijke demagogie te ondermijnen. Dat kan straks een vroolijke Volksraadszitting worden. BRENNER PAS ASERN BRUNECK RECHEN RIXEN MAL 5 MERANQ KLAUSEN t OLZAN r\ '3BOCZANO 1 /TIROL .5 VTL/ GEBIED DER DUITSCHE r MINDERHEDEN IN ITALIË GRENS DER PROVINCIE BOLZANO (3960) Politieke en militaire redenen nopen Italië, zooals gemeld, de provincie Bolzarto door vreemdelingen te doen ontruimen. Bovenstaande kaart geeft de Italiaansche provincie Bolzana weer, waarin zich nog een Duitsche minderheid bevindt. Eenige dagen geleden werd melding gemaakt, dat, op grond van een Duitsch-Italiaansche over eenkomst, de Duitsche bevolking van Zuid- Tirol haar geboortegrond zou moeten ver laten, om naar het Groot-Duitscbe rijk terug te keeren. Behalve tegen de Duitschers, die drie maanden tijd gekregen zouden hebben om te verhuizen, zijn er thans uitwijzigingsbe- sluiten door Italië genomen tegen de vreem delinge^ die vooral in Bolzano en Merano wonen (Alto-Adige in het Boven-Etsch- gebied). Deze laatsten moeten om politieke en militaire redenen in een kort tijdsbestek Zuid-Tirol verlaten. Op de kaart is de Brenner-pas aangegeven die voor Italië en Duitschland van groot strategisch belang is, vooral voor het ver plaatsen van troepen naar beide landen. Het nevenkaartje geeft Noord-Italië weer met Zuid-Tirol, een gebied, dat Italië in 1919 van Oostenrijk bij zijn rijk heeft in gelijfd en waarvan het Noordelijk gedeelte nog bewoond wordt door een Duitsche minderheid. De stijgende tendenz, die na 1932 in den internationalen handel viel waar te nemen, werd" in 1938 tijdelijk onderbroken: in de eerste helft van laatstgenoemd jaar bleef nl. het volume van den wereldhandel meer dan 10 pet. ten'achter bij dat over hetzelfde tijd vak van 1937. Wat de waarde betreft zette bezê achteruitgang zich ook in het eerste kwartaal Van 1939 voort, aldüs E.V. Het verschijnsel, dat thans reeds enkele jaren achtereen kan worden waargenomen namelijk, dat de wereldhandel minder sterk toeneemt dan, de wereldproductie moest "ook in 1938 worden geconstateerd* Volgens 'berekeningen, vary het Insfitut fiir Konjunk-. turforschung steeg de jvereldproductie tus-, schen het tweede en het vierde kwartaal van 1938 met 8,2 pet., daarentegen vertoonde de omvang van den wereldhandel slechts een toeneming met 1,8 pet. In het onlangs verschenen jaarverslag van Ter gelegenheid van de Nationale St Willibrord-viering heeft Jan Engelman een mysterie-spel St. Willibrordus geschreven, waarbij Wouter Paap de muziek componeer de. In het kader van de Utrechtsche herden king greep pastoor Ph. Ariëns van de, St., Salvator parochie deze gelegenheid aan, dit spel tot opvoering te brengen. Bouwde St, Willibrord niet de eerste St. Salvatorkerk in Utrecht? Het vijfjarig bestaan der tweede St. Salvatorkerk was een uitgelezen gelegen heid daarvoor. Zoo hebben dan pastoor Ariëns en dé lei der van het Tooneelgezelschap „Ons Lee- kenspel", Anton Sweers, elkaar gevonden, en nu zal morgenavond half tien, de eerste officieele opvoering plaats hebben van het mysteriespel „St. Willibrordus". De orkest-partituur is uitgevoerd door het K.R.O.-orkest en daarbij onder leiding van Pierre Reinards op gramofoonplaten vastge legd. Op deze pijze wordt de muziek op „Chartroise" met geluidsversterkers gere produceerd, hetgeen voor een openlucht uitvoering de meest geschikte manier is. Deze en volgende opvoeringen hebben plaats op het terrein van „Chartroise", waar juist de nieuwe fröbelschool der St. Salva- tor-parochie in gebruik genomen is. Het voormalig poortgebouw van het oude Karthuizer klooster) dat, zooals reeds ge meld, thans door leden van „De Jonge Wacht" tot kwartier zal dienen, vormt een mooien achtergrond voor dit openluchttoo- neel. De oude kloosterpoort zal in dit mys teriespel de hemelpoort zijn, als St. Willi brordus door den engel Gabriël naar den hemel geleid wordt. Eenige groote tribunes, plaats biedend aan twaalfhonderd toeschouwers, zijn daar door 15 a 20 werklooze mannen uit deze parochie met veel ambitie neergezet, een en ander onder controle van Bouw- en Woningtoe zicht. Deze ambitieuze parochianen hebben ook de groote noodbrug onder het poortge bouw opgeslagen. Van daaruit komen de leekenspelers door de „hel" naar het open- lucht-tooneel. DE MEDEWERKENDEN. De hoofdrollen van dit spel, dat uit tien tafreelen bestaat, worden gespeeld door eenige geroutineerde leekenspelers, terwijl de overige medewerkenden allen parochi anen van St. Salvator zijn. Onder hen zijn er eenigen, die een belangrijke rol te ver vullen hebben, en die met bewonderens waardige ambitie hun taak opvatten. Het geheel wordt geregisseerd door Anton Sweers, terwijl Lambert Simon de decors ontworpen en grootendeels gemaakt heeft. Het koor der parochiekerk St. Salvator zaj onder leiding van Ger, van Kooten eenige Gregoriaansche hymnen zingen. INHOUD VAN HET SPEL. Voor een zuiver historisch spel leende het leven van den grooten Willibrord zich niet zoo goed; voornamelijk, omdat lang niet alle historiscfle bizonderheden, welke juist yoor het psychisch effect van zoo'n spel noo- dig althans gewenscht zouden zijn, te vaag zijn en te weinig met zekerheid vast te stellèh zijn. Daarom heeft Jan Engelman dit spel be handeld op de wijze, zooals in de 15e eeuw de mysterie-spelen ontstonden en opgevoerd werden. In dit mysteriespel heeft de schrijver de schematische begrippen over den strijd tus schen hemel en hel tot een geheel verwerkt, en dat allés in het licht van St. Willibror dus' leven en apostolischen arbeid. Hij heeft daarbij gebruik gemaakt van enkele perso nen en gegeveris, die in dit rijke leven van beteekenis zijn geweest, en die aan de Wil- librordus-figuur de noodige contouren ge ven, zoo o.a. Karei Martel, Koning Radboud, Lucifer, die als. de god Loki verschijnt, en verder de Irmin-zuil, het symbool van het oude Germanendom (dat wel eenigszins te vergelijken is met het moderne heidendom van onze dagen.) In het 7e taf reel komt o.a. een ballet van Germaansche vrouwen voor, waarbij Wou ter Paap imponeerende muziek gecompo neerd heeft. Duidelijk laat de schrijver, de zending van St. Wilibrord. uitkomen^ o.a. in zijn predi- catie tot de Friezen opNtfalcheren, die toen aanhangers warén van het Nëhallennia, en wier krijgsmans-ideeën en eerzucht in fla- granten strijd waren met de lief deleer van Christus' Evangelie, Daarop volgt later en spannend onder houd tusschen Willibrord en Koning Rad boud (6e tafreel), en waarbij Radboud zegt dat, hij zijn voorvaderen wil volgen en niets van het Christendom wil weten. Iri het 8e' tafreel zien wij Willibrordus in de Salvatorkerk een H. Mis opdragen, en daar doet Koning Radboud en moordda- digen inval; als Radboud den grooten Apos tel wil neerslaan, wordt de aanvaller door den engel Gabriël krachteloos gemaakt en vervolgens verslagen door het leger van Karei Martel, die Christen was. In het laatste tafreel erkent Lucifer door den hemel overwonnen te zijn, en het mys teriespel eindigt met het verjagen van de duivels naar de hel en den glorieuzen op gang van St. Willibrord naar den hemel, doqr den engel Gabriël daarheen geleid. DATA DER OPVOERINGEN. De eerste officieele opvoering heeft mor genavond plaats. Daarbij zullen tegenwoor dig zijn: de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Dr. J. de Jong; de Commissaris der Konin gin; dé Burgemeesters van Utrecht en Zui len en verschillende anderè kerkelijke en wereldlijke autoriteiten, leden van het St. Wiljibrordus-Comité.ênz. Pe volgende opvoeringen hebben plaats, op 16, 18, 20 en Zondrg 23 Juli. de Bank voor Internationale Betalingen wordt aan het verschijnsel, dat de wereld handel de wereldproductie slechts verflauwd volgt, nauwkeurig aandacht geschonken, waarbij onderstaande cijfers ter illustratie worden gegeven. Industrieele Volume Verhouding wereld van den wereldhandel tot productie wereldhandel wereldproductie 1913 100 100 100 1929 139 130 94 1937 152" 123 81 1338 144 113 78 Duidelijk blijkt uit bovenstaande tabel de afnemende beteekenis van den handel ten opzichte van de productie, hetgeen is te be schouwen als een symptoom van de toene mende decentralisatie der productie over de wereld. In het nummer van 2 September 1938 (blz. 1270) is aan dit symptoom reeds een beschouwing gewijd, waarbij aan de hand van een Volkenbondspublicatie wërd ge wezen op de drie hoofdoorzaken ervan het autarkisch streven, het los willen komen van eên monocultuur en de ontwikkeling van het bilaterale handelssysteem. Het bovengenoemde verslag van de Bank voor Internationale Betalingen vermeldt een viertal factoren, welke echter, tegen deze drie hoofdoorzaken in. kunnen werken in de richting van uitbreiding van den internatio nalen handelde toenemende productie in de oude industrielanden maakt een vergroo ting van den grondstoffeninvoer noodzakelijk; de verhooging van den levensstandaard in jonge landen schept vraag naar buitenlandsche producten; verschillende goedkoope indu- strieele verbruiksgoederen, als waarop bij voorbeeld Japan zich heeft gespecialiseerd, vinden afzet in dichtbevolkte streken met een relatief lagen levensstandaard; en tenslotte roept de technische ontwikkeling een be hoefte in het leven aan sterk gespeciali seerde productiemiddelen, die slechts door enkele landen kunnen worden vervaardigd. Het zal geen nader betoog behoeven, dat de genoemde factoren niet alleen den omvang, doch ook en wellicht in veel belangrijker mate de structuur van den internationalen handel beïnvloeden. Daarbij valt op drie pun ten de aandacht te vestigen. Vooreerst vloeit uit bovengenoemde ver schuivingen voort, dat de beteekenis van de grondstoffen in den internationalen handel in vergelijking met voedings- en genotmiddelen en industrieele eindproducten relatief voort durend grooter moet worden. De cijfers illu- streeren dit ten duidelijkste. In de tweede plaats demonstreeren de struc tuurwijzigingen van den internationalen han del zich in een verschuiving binnen de groep eindproducten en wel van de verbruiksgoede ren naar de kapitaalgoederen. De Bazelsche bankinstelling heeft hier naar een onderzoek ingesteld en heeft zich daarbij bepaald tot een analyse van den export van de Vereenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Duitschland. Uit het onderzoek bleek ten duidelijkste de toenemende betee kenis van den uitvoer van kapitaalgoederen, in hoofdzaak te verklaren uit de voortschrij dende industrialisatie van jonge landen. Laatstgenoemde landen vertoonen in hun im port speciaal een stijgend aandeel voor ma chines; als zoodanig vallen te noemen Argentinië, Nieuw-Zeeland, Finland, Polen, Roemenië en sovjet-Rusland. En tenslotte hebben de genoemde ontwik- kelingstendenzen uiteraard invloed geoefend op de regionale verdeeling van den wereld handel. Dit treedt onder meer aan het licht in een afnemende beteekenis van Europa in den totalen handel. Het aandeel van dit werelddeel in den geheelen internationalen handel beliep in 1900 nog 66 pet., doch was in 1913 reeds gedaald tot 61 pet., om in 1938 nog aanzienlijk verder terug te loopentot 52 procent. De invloed van den handelspolitieken fac tor blijkt onder meer uit de toenemende be teekenis van den inter-imperialen handel in het totaal van Engelands buitenlandschen handel. In 1938 beliep het percentage in den inVoer 40,4 pet. en in den uitvoer 49.9 pet. Deze ontwikkeling gaat speciaal ten koste van den handel met de niet tot het sterJing- bloc behoorende niet-Britsche landen. Ook lïi den uitvoer der Vereenigde Staten valt een bepaalde tendenz waar te nemen; hij gaat zich nl. steeds meer richten naar die landen, v7elker .producten een afzet op Amerikaan- schen bodem kunnen vinden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2