BIOSCOOPNIEUWS VOOR HET BEHOUD VAN ALKMAAR'S KAASMARKT. WAT DUNKT U VAN DE BEURS HILLEGERSBERG, MAASSLUIS, BERGSCHENHOEK, ZATERDAG 15 JULI 1939 ROTTERDAMSCHE FLITSEN. R. K. ESPERANTO „LA KATOLIKA STELO". BBUURTVER. PUTSCHE STRAAT. DE BALLONWEDSTRIJD VAN HET BOSCHJE. Asta. HET PROGRAMMA VAN DE CINEAC. EINDEXAMENS H.B.S. FEESTELIJKE BOOTTOCHT. EXAMENS NUTTIGE HANDWERKEN. TENTOONSTELLING IN DE ERASMUSZAAL. R. K. MIDDENSTANDS VEREENIGING. KOOLHOVEN ORGANISEERT PERSONEELSCURSUS. R.K. SPORTVEREEN. ,?DE PIONIERS". BURGERLIJKE STAND WIELER CRITERIUM. INTERNATIONAAL BELASTING CONGRES. Ontvangst door het gemeentebestuur VIJFTIG WONINGEN ONBEWOON BAAR VERKLAARD. IJSSELMONDE SCHOOLKINDEREN DOEN ZWEMEXAMEN. d*n Mahan Rotterdam heeft zijn „cause célèbre". Heel He stad is er vol van, elke Rotterdammer koestert te dien aanzien een overkropt ge moed, dat zich elk oogenblik ontlasten kan. Dit gebeurt op de trams, in de café's, in de huiskamers en natuurlijk vooral op den Cool- singel. Want daar verheft zich de oorzaak van het verschil van meening, dat soms werkelijk het karakter van een burgerstrijd aanneemt. „Meneer", zoo bezwoer ons laatst een ach tenswaardig ingezetene, „praat me niet over dat ding. Zoolang het nog achter schuttingen stond, had ik nog een beetje hoop, ofschoon indertijd de teekeningen me alles behalve aanlokten. Maar nu het daar steeds brutaler zijn afschuwelijke vormen gaat toonen, draait het hart me in het lichaam om." De aangesprokene was heusch overstuur, zoo zat de nieuwe beurs hem dwars. Hij schepte even adem en vervolgde toen zijn requisitoir. „Het is nog minder dan een pak huis, het heeft een dak van salmiakpastilles, het heeft een groen torentje als Neuren- bergsch kinderspeelgoed. Met al die tegels ziet het er uit als mijn badkamer. En dan die achterkant. Zooiets leelijks heb ik nog nooit gezien. Wanneer ik de Hoogstraat af kom, heb ik het gevoel, tegen een gevangenis op te loopen. En dat noemen ze nu modern, dat vinden ze mooi, de bewonderaars van die afschuwelijke jazz". Dit vernietigende oordeel ligt in den mond van vele Rotterdammers bestorven. Hun nieuwe beurs verwekt evenveel beroering als die van Berlage te Amsterdam indertijd. Daar staat die beurs thans vrijwel onopge merkt, als een eerste voorbeeld van moderne architectuur en men herinnert zich nog nau welijks het rumoer, dat er om heen loeide. De jongere generatie kan zich niet eens meer voorstellen, dat er ooit tegen dit bijna onop vallende gebouw gefoeterd werd. De tallooze Rotterdammers, die zoo echt meeleven met hun stad en haar prachtigen groei, voelen de nieuwe beurs als een soort kaakslag. En ze vergelijken de volgens hen ziellooze massa van glas, staal en beton met de oude vertrouwdheid van postkantoor en atadhuis, van dit laatste vooral. Weemoedig «taan ze op de binnenplaats van Ever's schep ping, die door wijlen burgemeester Zimmer man werd doorgezet, ten spijt van talrijke protesten. En ze maken een vergelijking. Of neen, dat doen ze niet eens. De nieuwe beurs is bij velen al bij voorbaat veroordeeld. Ze willen er niets goeds over hooren en niet erkennen, dat een definitief oordeel pas kan worden geveld, wanneer het gebouw geheel klaar is en b.v. de winkelgalerijen een zeer sprekende noot er in zullen vormen. Wat dukt U van de.beurs? Deze vraag wordt op den Coolsingel bijna iedere minuut gesteld. En het antwoord is meestal een sneer. En wie het waagt, het woord ter ver dediging op te nemen, wordt onder een lawine van minachting verpletterd. Wat dunkt U van de beurs? Elke Rotter dammer bijt verontwaardigd op zijn sigaar, als hem die vraag wordt gesteld. Hij vindt zijn mooien Coolsingel Boulevard geprofa neerd en meent, dat alleen de glazenwasschers er plezier aan kunnen beleven. In een debat tusschen felbewogen Rotter dammers over de nieuwe beurs haalde iemand het verhaaltje aan, dat de ronde doet over den architect van menig gebouw in het bui tenland. Die zou zich, zoo luidt het verhaal onveranderlijk, toen zijn schepping gereed was, uit vertwijfeling over het wangedrocht, door hem geschapen, van het dak naar bene den hebben gestort. „We kunnen zoo'n daad niet goedkeuren", merkte er een bitter op. „Maar begrijpen wel"En hij nam de nieuwe beurs van boven tot beneden óp, als om de hoogte te meten Donderdagavond had voor een goed bezette zaal van leden en genoodigden en in tegen woordigheid van pater Preller O.P., geeste lijk adviseur der vereeniging, een in alle op zichten welgeslaagde feestavond plaats in de zaal van het St. Laurentiushuis, ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan. Pater Preller gaf in welgekozen bewoordingen zijn tevre denheid met het streven der vereeniging te kennen en prees de leden voor hun ijver en raadde hen vooral aan op den ingeslagen weg voort te gaan, daar toch een groote toekomst voor esperanto is weggelegd. Ook de voor zitter der vereeniging, de heer v. Ingen, was in feeststemming en sloot zich gaarne bij den eerw. spreker aan. Daarna een avond vol afwisseling, aardige tooneelstukjes, declamatie in esperanto, solo- dansen door mej. Simonis, vielen om haar kunstzin buitengewoon in den smaak. Ook de welwillende medewerking van den heer en mej. v. Beek, piano en viool en de accor- deonmuziek van den heer Scholte werden op hoogen prijs gesteld. Hierna volgde een aar dige zoowel als verrassende mededeeling, dat een wisselprijs, bestaande uit een zeer mooie globe door het bestuur was beschikbaar ge steld. Na het uitdeelen van de prijzen keer den allen ten zeerste voldaan huiswaarts. Dinsdag 12 dezer maakte bovengenoemde vereeniging een excursie naar Robinson's schoenfabriek te Nijmegen. Om half 7 ston den er 2 touringcars gereed om de leden naar de schoenfabriek te brengen. De tocht mag als geslaagd beschouwd worden. Het was de moeite waard om een dergelijk groot bedrijf in oogenschouw te nemen. Na den rondgang werd aan het gezelschap kof fie met toebehooren aangeboden. De ballonwedstrijd, welke vorige week werd gehouden is een succes geworden. 700 ballons gingen de lucht in. Reeds een 20-tal werd teruggezonden uit het Noorden des lands, zelfs uit Duitschland. De lijst vindt men aan de kiosk van het Boschje. De brie ven worden doorgezondenmet verzoek, de terugzenders van de ballons voor hun at tentie te willen bedanken. De directie presenteert haar bezoekers wederom een interessant filmmenu. Na het inleidende Fox-journaal volgt „Goudzoekers van Canada", waarin Hermit Maynard en Monte Blue de titelrollen vervullen. In dit verhaal speelt de Canadeesche politie een zeer belangrijke rol. We leven mee met de vele gevaarlijke ondernemingen, met de verschillende haast onoverkomenlijke moei lijkheden en we halen verlicht adem, wan neer de politieman slaagt. Jim Mackenna neemt dienst bij de bereden politie en vraagt of hij de opsporing van den bandiet Ham- mard op zich mag nemen. Hij wordt echter naar de verlaten mijnen van de Geestbergen gezonden, om den spoorloos verdwenen mijn ingenieur Madison op te sporen. Jim daalt af in een verlaten mijn en maakt daar ken nis met Jane Madison, die zelf haar vader aan het zoeken is. Op den terugweg naar Queen-City worden zij achtervolgd en Jim herkent den gezochten Hammond. Hij weet hem te overvallen en gevangen te nemen. Ook Madison weet hij uit de hamden der bandieten te redden. De verdere verwikke lingen laat hij aan een collega over aange zien Jim nu te veel door Jane in beslag wordt genomen. Na de pauze draait „Zwarte Azén" met Bucke Jones. Deze film geeft wederom den eeuwenouden strijd weer tusschen ranchers en bandieten. Een film vol revolvergeknal en gevechten. Een rolprent vol spanning, actie en tempo. Ook de romantiek ontbreekt niet. Niet te jeugdige personen kunnen wij het geheel aanbevelen. Harmonie. Het theater aan de Gaesbeekstraat geeft deze week weer een goed programma. Na de gebruikelijke inleiding komen allereerst Olivia de Havillamd en Dick Powell in de fillm „De aanhouder wint" ons aangenaam bezig houden. Dick, werkzaam aan een ben- ziinetamkstation, heeft een uitvinding gedaan om groote autokampen te bouwen. Hij is 'n afgewezen architect, maar toch blijft bouwen zijn ideaal. Aangezien hij echter geen geld heeft, is hij op zoek maar een rijk meisje om de plannen uit te kunnen voeren. Met Mar- gareth Richards, een dochter van een olie- magnaat, komt hij in kennis en na veel wederwaardigheden worden dan zijn plan nen uitgevoerd. De actrice Bette Davis laat ons in „Jezebel" haar groote talenten zien. Zij wordt goed bij gestaan door Henrij Fonda en George Brent. Met den man, dien zij liefheeft, heeft zij nog al eens kibbelarij tjes en wanneer zij bij een groot bal zich weer niet aan de etiquette houdt, ontstaat tusschen beiden een groot a kloof. Zij sluit zich op en krijgt haar ge liefde tijdens een epidemie van de gele koorts weer te zien, echter getrouwd. Met alle moeite weet zij zich te bèheerschen en zij blijft, zooals het een gastvrouw betaamt, optreden. Haar geliefde w or dit ook door de koorts aangetast en beide vrouwen willen hem nu verzorgen, maar Bette Davis mag het tenslotte doen. Personen boven de 18 jaar kunnen wij dit programma aanbevelen. Ooster theater De film „Jongensstad" is destijds een ge weldig succes geweest, zóó groot, dat zij ook thans nog in verschillende theaters langer dan een week op het programma blijft. Dit succes heeft de filmmaatschappijen onmiddellijk bewogen meer van die rolpren ten, waarin de jeugdige „boefjes" optreden, In de wereld te brengen. Eén daarvan is „Jongens uft het volk", waarin spanning en „realisme" weer hoogtij vieren, dank zij ook het interessante spel van Victor Mac Laglen. De tweede rolprent speelt in de vliege nierswereld. De hoofdrollen worden vertolkt door Fred Mac. Murray, Ray Milland en Louise Campbell. Het feit, dat de rolprent geheel in kleuren wordt gedraaid, maakt de film nog interessanter. Het programma van deze week, dat wordt voorafgegaan door het gebruikelijk voor programma, bevelen we voor personen boven 18 jaar gaarne aan. Behalve de herhaalde vertooning van de door Prins Bernhard vervaardigde kleuren film van Prinses Beatrix: „Ons Prinsesje loopt", biedt het programma van de Cineac van deze week aan buitenlandsche actuali teiten reportages van de anti-Britsche actie in China, welke o.a. geleid heeft tot de iso- leering van de Engelsche concessie te Tientsin, de internationale militaire lucht vaarttentoonstelling te Brussel en het bezoek van den Bulgaarschen premier aan Berlijn. Van de binnenlandsche actualiteiten noe men wij de opening van het schitterende stadspark „De Goffert" te Nijmegen en de Royal Scots Gards concerteeren te Scheve- ningen, terwijl de Duitsche athletiek-kam pioenschappen het belangrijkste onderdeel vormen van de sportieve nouveaute's. Er is voorts een magnifieke documentaire film over de kasteelen aan de Loire, die het zien overwaard is en een gekleurde teeken film van Walt Disney: „Bal in het bosch". Voor de volgende week is de vijfde editie van het nieuwe filmjournaal „March of Time" geannonceerd, waarin weer drie inte ressante onderwerpen worden behandeld. ROTTERDAM, 14 Juli (H.B.S. Ramlehweg afd. A.) Geslaagd: M. K. Bal, F. Balandis, A. v. d. Berg, P. Boer, C. F. Bosschaart, J. J. Dansen, W v. d. Ende, J. Griekspoor, M. W. Hollander, J. H. v. d. IJssel, G. Jordens, A. M. Kalishoek, J Betsman, H, v. Os, J. C. v. Reeuwijk, J. C. Verroen, J. Vetlh en J. Zwaan en de. dames J. P. Burger, E. A. Roozemond, J. M. de Valk. Afgewezen 1. ROTTERDAM, 14 JuU (Ohr. H.B.S. afd. A) Geëx. 19, afg. geen. Geslaagd: B. C. Barendrecht A, J. Bodegom, Lena v. d. Burg, Tine Dijkstra, H. Groenendijk, allen Rotterdam; W. Groenen- veld, IJsselmonde; W. Hagendoorn, Riet Holle- brand, A. Huijser, W. Kleinbloezem, F. P. Kleij, J. v. oKlijn, P. J, de Ligt, C. v. Londen, allen Rotterdam; Annie Nagengast, Pemis; Corrie Rooze, V. A. Vaandrager, beiden Rotterdam; Sjaan v. Willigen v. d. Veen, Rhoon; Alie Wit ter, Barendrecht. De feestcommissie van het R.K. Tooneel- gezelschap „Joost van den Vondel" heeft een boottocht georganiseerd op Zondag 23 Juli a.s. Met een boot van de Reederij op de Lek vertrekken de deelnemers 's morgens om half negen vanaf de Oosterkade bij 't Maas station, naar Culemborg. Van twaalf uur tot ongeveer half zeven is het gezelschap te gast bij het bestur van de V. V. V. aldaar, door wier goede zorgen een rijk gevarieerd pro gram is samengesteld. Belangstellenden ver wijzen wij voor nadere bijzonderheden en deelneming naar de kabouterannonce in dit blad. ROTTERDAM, 15 Juli, (Staatsexamen). Ge- slaegd de dames J. H. Benthem, C. J. Boelhou wer, H. G. Grains, L. M. J. Jansen, J. F. M. Th. Lambert, A. L. Larive, J. M. H .Pleterse en F. W. Wildschut allen 's Gravenhage, M. M. G. Bounier, A. A. Houniet, beiden Rotterdam, M. A. J, Goeyenbier en J. C. A. Leygraaff, Delft en F. Kuenen, Leiden. De Erasmuszaal in de Gemeentebibliotheek Nieuwe Markt 1, zal gedurende de zomer maanden weer op alle werkdagen geopend zijn. Men vindt er de bekende verzameling boeken en prenten over het leven en werk van Erasmus, en daarnaast een tijdelijke tentoonstelling: Jonge letterkundigen van een eeuw geleden, de student Beets en zijn tijd. De R. K. Middenstandsvereeniging houdt een buitengewone ledenvergadering op Maandag 17 Juli in de bovenzaal van den Katholieken Kring ter bepaling van het standpunt ten aanzien van vervroegde Za terdagavondsluiting en van de Midza-actie. Intern. Aero Press verneemt, dat de N.V. Koolhoven Vliegtuigen te Rotterdam voor haar personeel een vakcursus organiseert, welke 5 October a.s. aanvangt en tot eind Maart duren zal. De ingenieurs van het eigen bedrijf zul len eenmaal per week twee uur les geven in de volgende vakken: materiaalkennis, tee kenen, vaktheorie en bedrijfsleer, terwijl te vens films en lezingen op het programma staan De cursus wordt gegeven te Rotterdam en in andere plaatsen waar veel personeel der fabriek woont, bijv. te Dordrecht. De cursus zal er stellig toe bijdragen, om de kennis van het personeel en de belang stelling in het bedrijf op practische en aange name wijze te vergrooten. De Hillegersbergsche R. K. Sportvereeni- ging ,JDe Pioniers" viert morgen haar eerste lustrum. Te acht uur begint de dag met een algemeene H. Communie, gevolgd door een gemeenschappelijk ontbijt in de bovenzaal van het R. K. Vereenigingsgebouw. Dan volgt de plechtige Hoogmis, waarna te half twaalf een herdenkingsbijeenkomst wordt gehou den. 's Middages zijn er voetbal-, hockey en tenniswedstrijden. Dinsdag a.s. is het in de groote zaal van Lommerrijk aan den Straatweg een feest avond, gevolgd door een groot tuinfeest. Aangiften van 13 Juli 1939. ONDERTROUWT): C. van der Star jm. 27 J. en W. HVreeken jd. 21 J., Aelbrechtskade 86a J. H, F. HilJer gesch. m 49 J. en G. Ouwejan wede. 50 j., Poortstraat 19/15 M. J. W. Nypels jm. 32 j. en M. J. M. Njjpels jd, 25 j., Graat' Florisstraat 92b L. de Baan jm. 36 j. en E. M. E. van Bueren jd. 39 j., 's-Gravenhage M. Blom jm. 25 j. en E. F. Groenendijk Jd. 24 j., Kral. Kerklaan 6 J. Chr. van der Bogt jm. 22 j. en C. J. van Hout Jd. 19 J., Parad.jalaun 35a F. Buurman jm. 27 j. en J. van As jd. 26 j„ Mathen.dijk 270a W. Buurman Jm, 25 j. en C. J. van der Slujs jd. 25 j., Wolphaerts- bocht 89a G. 9. Chr. den Dekker jm. 35 J. en P. HeUboer jd. 27 j., St. Hoogendijkstraat 24a A. van Dj-ile Jm. 29 J. en M. E. van Leeuwen Jd. 25 J., Oostplein 30b. L. van Doorn jm. 19 J. en T. de Graaf jd. 21 J., Hillegersberg G. J. Emons jm. 32 J. en H. J. Kools jd. 32 j., Aegi- diusstraat 77a A. Th. H. Fontaine Jm. 30 j. en J. M. Meijer Jd. 25 J., Brederodestraat 27a I. Frank jm. 32 J. en A. P. Grootveld wede. 35 J., Hoogstraat 379 C. PJ. M. van Gils jm. 30 j. en M. E. M. Witte jd. 36 j., Breda W. van Ginkel wedr. 58 J. en L. Maasdam jd. 57 J., Dirck Hoffstraat 32b P. C, Goedhardt Jm. 27 j. en N. Chr. de Goeij Jd. 27 j., Hillegersberg J. C. Grund Jm. 28 J. en I. M. van der Klei) jd. 26 J., Zaagmolenstraat 22c J. J. Halk jm. 37 j. en, M. M. van Oostenhout jd. 29 J„ Boschpolder- plein 31b. A. van Hanswjjk Jm. 19 j. en C. P. Buis Jd. 22 j., Ooievaarstraat 49b. P. Harre man jm 22 j. en P. A. Ruitenbetek Jd. 19 J., Ho- ningerdijk 314 G. P. Hekkert jm. 31 J. en S. J. Visser jd. 29 j., Ebenhaezerstraat 128a B. C. J. Helling jm. 30 J. en E. Logmans Jd. 24 j., Binnenweg lila A. Hendrikse jm. 25 j. en M. P. Ista gesch. vr. 34 J., Goudscheweg 79a E. C. Hoek jm. 31 j. en T. Boot jd. 32 j„ Zutd- Beijerland J. L. Hoek jm. 26 J. en H. van Helden jd. 25 j., St. Hoogendijkstraat 6b, C. A. van der Hoek jm. 24 j. en G. Kroon jd. 23 j., IJsselmonde H. L. Hoekveld jm. 26 j. en G. M. van Gogh jd. 21 j., Dordtschelaan 77c P. B. Hoonhout jm. 30 j, en C. H. Kortbeek jd. 30 j., Ie Middellandstraat 61a— L. Janse jm. 25 j. en E. H. de Jong jd. 24 j., Ged. Glashaven 2b. H. M. Jansen jm. 38 j. en M. L. M van d. Cammen Jd. 27 H. de Grootstraat lib. J. G. de Jong Jm. 27 j. en H. P. van Beek jd. 25 j,, Oosterstraat 44a S. M. Kamps Jm. 34 j. en J. H. J. Hufkens jd. 28 j., G. v. d Lindestraat 25b M. G Keere- w-eer jm 29 j. en G. v. d. Wal Jd. 27 J., Putsche straat 26b. M. A. Kerkvliet, jm. 27 j .en D. C. Wijsbroek Jd. 26 j., Gr. Florisstraat 82a C. Kok jm. 23 j. en D. den Hoek jd. 20 j., Geervliet- straat 28b B. de Haas jm. 20 J. en A. Horn jd. 21 Warmoeziersstraat 85;5c G. Bruins jm.. 27 J. en N. Brouwer jd, 24 j., Zwolle S. de Kome jm. 22 J. en J. J. Goedhart jd. 19 j., Spanjaardstraat 54a D. W. van Krevelen jm. 24 j. en E. L. J. M. Kreisel jd. 24 J„ Bergsingel 82b. P. Langohst jm. 27 J. en M. J. Lokkerbol jd. 27 J., C. P Tielesraat 24b J. de Leeuw Jm. 31 j. en H. Smit jd. 28 j., Pasteursingel lib. P. A. C. de Leeuw van Weenen jm. 25 j. en D. van Rikxoort jd. 21 j., Rljsdijk 263 A. van Leeuwen jm. 27 J. en M. Troost jd. 22 j„ Veeluststraat 44a P Lengkeelt jm. 30 j. en T. G. Slieker jd. 26 j„ Wolphaertsbocht 59b. A. van Lier jm. 25 j. en E. A. J. Elfferich jd. 26 j., Kerkhoflaan 72b. M. van der Linden jm. 21 j. en W. van der Hor jd. 23 J., Vlietstraat 11c C. A. Louwe jm. 24 j. en L. C. Boers jd. 21 J.. Ie GiNngstraat 88b. W. L. Aardenhout jm. 26 j. en M. A. Aalberts jd. 24 j v. Citterstraat 28a W. Boksteijn jm. 19 j, en j. C. van Wingerden jd. 22 j., Nadorststraat 015b P. van Bovene jm. 28 j. en H. Th. C. Capiein Jd. 20 j. Boezemsingel 238 J. Bijl gesch m. 48 j. en P. B. van Schalk Jd. 41 j., Joubertstraat 58b. J. G. J. Bosman jm. 31 j. en E. P. G. Hutsemakers jd. 25 j...., Amsterdam J. Vinke jm. 2 3j. en J. de Vries jd. 20 j., Oranjeboomstraat 397b. A. R. de Zeeuw Jm. 43 j. en J. Maliepaard jd.. 37 j., Ridderkerk J. A. Eringaard jm. 27 j. en J. Hagen Jd. 22 j., Rozenburgstraat 33c H. de Graaf jm. 30 J. en C. van Mastbetrgen gesch. vr. 25 j, Noorder straat 8b. A. Groerveweg wedr. 64 J. en W. do Vries jd. 43 j., 's-Gravendljkwa.l 129a. J. M. J. Groeneweg jm. 25 j. en M. S. Polderman jd. 24 j., Leiden J. H. Heuer jm. 24 j. en E. W. den Olden jd. 22 jSpaanschekade 7a J. H. Hol lander wedr. 55 j. en Th. H. Willemsen jd. 44 j„ Gr. Draaisteeg 16/4 E. W. Jagtenberg wedr. 22 j. en L. Kik jd. 19 j., Woelwijkstraat 54a J. H. Jansen jm. 28 j en M. C van Hattem jd. 22 J., Sint Mariastraat 41b P. M. Jansen jm. 20 KUNST- EN SPORTDAG De Kunst- en Sportdag, welke vandaag in onze stad zal worden gehouden, ter ge legenheid van het 15-jarig bestaan van de plaatselijke afdeeiing der Ned. Ver. E.H.B.O. is gisteravond ingezet njet demonstraties in het verleenen van eerste hulp bij ongeluk ken door leden der afdeeiing. Od het V.D.L.-terrein, waar <i« demon straties wSRtëh' pgóvetn was vrij veel be langstelling. De heer G. W, H. Janszen sprak een openingswoord, waarna met de oefenin gen werd begonnen. Verschillende ongeluk ken werden gereconstrueerd, zooals ver keersongevallen e.d., waarbij dan de leden eerste hulp verleenden. Het bleek, dat de helpers routine hadden, wanit alles verliep zeer vlot en met veel vaardigheid. Ook met het leggen van verschillende verbanden waren de leden goed op de hoogte. De heer Janszen lichtte de oefeningen op duidelijke wijze toe, zoodat de toeschouwers hun ken nis konden verrijken. Dr. Melchior, die lede ren winter de cursussen leidt, was mede op het terrein aanwezig. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. van der Hoeven en G. Hollaar L. J. Backer en M. E. Grandia J, van Buuren en M. Bakker B. van den Bogert en H. van Vliet D. Spanjers- berg en G. Huisman W. Polderman en L. B. J. van Gendt. De politie van het bureau Sandelingplein maakt bekend, dat op Zondag 16 Juli a.s., het gedeelte van den Kromme Zandweg, ge legen tusschen Dordtschestraatweg en Smits- hoekscheweg van 11 tot 18 uur voor het ver keer met alle motorrijtuigen afgesloten is. Wedstrijdbezoekers komende uit de rich ting Spijkenisse kunnen via den Charlois- sche Lagedijk, den Dordtschestraatweg be reiken. Momenteel wordt te 's Gravenhage het Internationaal belastingcongres gehouden, hetwelk is georganiseerd door de Internatio nale vereeniging voor financieel en fiscaal recht. Gisteren hebben de deelnemers echter een bezoek gebracht aan de Maasstad en zijn hier de gasten geweest van het gemeen tebestuur. Na een boottocht door de havens, aan boord werd den deelnemers, onder wie verschillende dames, een eenvoudige lunch aangeboden, kdam men met autocars naar het Rotterdamsdhe stadhuis, waar het ge meentebestuur in de groote burgerzaal reci pieerde. Burgemeester mr. P. J. Oud sprak een begroetingswoord en zeide het op hoo gen prijs te stellen, dat men de beraadsla gingen heeft willen onderbreken, teneinde een bezoek te kunnen brengen aan Rotter dam, de eerste havenplaats des lands. Het gemeentebestuur, zoo vervolgde spr. stelt dergelijke bezoeken op hoogen prijs en heeft daarvan de bewijzen willen leveren door de deelnemers iets van Rotterdam te laten zien en voornamelijk de havens. Spr. eindigde zijn woord van welkom met de beste wensehen uit te spreken voor het welslagen van het congres. ProfT G. W. Bruins, de voorzitter van het congres bedankte voor de charmante ont vangst, welke door eenieder buitengewoon wordt geapprecieerd en gaf gaarne de ge legenheid aan prof. Henry de Peyster uit Parijs om de gevoelens van groote voldaan heid te vertolken namens de buitenlandsche gasten. Ook deze spreker dankte voor de groote gastvrijheid, zeide groote bewonde ring te hebben voor de Rotterdamsche ha vens, roemde de historie van de Maasstad zoowel op het gebied van handel en indus trie als op cultureel gebied, waaraan de namen van groote mannen zijn verbonden en zeide tenslotte dat ieder der buitenland sche gasten als souvenir de beste indrukken van de havenstad zou meenemen. Men bleef nog eenigen tijd ten stadhuize, waar de verschillende bezienswaardigheden werden bekeken gevolgd door de aanbie ding van enkele verversehingen. Per auto car is men tenslotte weer naar de Residentie vertrokken. Door den directeur van den Gem. Technl- schen Dienst is bij het college aanhangig ge maakt een voorstel tot on,bewoonbaar ver klaring van 50 woningen. Het zijn de na volgende: Poortstraat nos. 19 (3, 4, 5, 6, 10, 11, en 12) Poortstraat nos 19 (3, 4, 5, 6, 10, en 12) 13 woningen; Poortstraat no. 19 (7) 3 wo ningen; Hartmansstraat nos 83 (1 en 2) 8 wo ningen; Hoogstraat mos 20 en 22 (7) 8 wo ningen; Hoogstraat no. 24 (6 woningen en Schotsche Steeg no. 9, 4 woningen. BELASTÏNGMERKEN De Rijksontvanger zal voor het verstrek ken van kostelooze belastingmerken zitting houden in het kantoor op den hoek Burg. van 91 ij pel a an op Dinsdag en Donderdag, 18, 20, 25 en 27 Juli en 1 en 3 Augustus, telkens van 68 uur nam. PROCES-VERBAAL Procesverbaal is opgemaakt tegen de Rotterdammers A. P. H., J. H., P. van A. en H. v .A. wegens visschen zonder vergunning In den Boezem bij de IJsclub. DE BREEDEWEG. Zooals bekend, is de Breedeweg afgesloten voor het verkeer. Daar er zeer veel belang hebbenden met auto's op dien weg moeten zijn is het aantal gevraagde ontheffingen met den dag groeiend. De Polder heeft dan ook gevraagd aan Ged. Staten deze afsluiting, voor zoover het betreft het bebouwde ge deelte, op te heffen. RAADSLEDEN De heer C. W. Niemeijer heeft zijn benoe ming tot lid van den Raad in de vacature D. J. Bout (S.D-AJ5.) niet aangenomen. Op volger op de lijst is W. J. Hagendijk EXAMENS. Voor het diploma huishoudkundige slaag den te Rotterdam de dames S. M. C. van den Berg, H. C. Beijerman en K. v. d. Hou wen alhier; voor het MULO dipl. B slaagde ■de heer P- L- Klaassen. In Londen slaagde voor scheepsbouwk. examen „Bachelor Science" de heer H. Boele Jzn. te Bolnes. Aangiften van 14 Juli 1939. BEVALLEN. J. F. v. d. Berg—ten Hoeve z. X S. M. dramer—van Loon z. M. C. A. van Aaien—Malta z. C. Veldhoven—den Bree- Jen z. J. J. M. T. C. v. d. Plaat—Rutjes z. W. F. Dullaart—Snaauw <1. J. J. M. A. Pot tersEiliebrecht d. S. M. BolVeth d. F. de GraafPegels z. L. Bekde Smit z. L Novonsvan Beek z. P. van Gammeren Kerkdjjk z. M. H. C. Polet—van Nispen z. J. v. d. Schrierv. d. Esch z. C. P. v. dj WalKnoop z. P. J- KraanVerkerke z. G. Boerde Bruyn d. M. PatljnWagenaar z. A. C. Sentrom—Breur d. D. van Lent-1 van Buuren d. J. Boxman—Schalken z. -4 A. C. Neuwveld—Schuyf z. I. A. Kejj—Blom z. p. T. van Heeschvan Rjjn z. J. F. de Wit—Mudde z. N. van Beelen—v. d. Berg d. L. C. Wouda—Albert d. M. van Doome Coenders d. M. W. Rulo—Gerritsen van der Hoop d. OVERLEDEN: G. Behaard man v. J. Verkaaik 67 j M. V. Herk d. 1 m. A. M. C. Rfineke wed v. C. Edelman 82 j. P. Roosenbrand wed. v. A. G. v. d. Pot 73 j. C. T. Sijlaar man v. T. Oosterwjjk 44 j. E. F. Meyer man v. C. M. Hendriks 75 j. A. J. de Ruyter z. 9 j. G. G Brands man v. J. Meerdlnk 70 j. M. J. Schretzmejjer vrouw v. T. H. v. Oost 32 j. J. Theunessen ges. man v. M. P. Voorwinde 69 J. J. Maltha vrouw v. J. M. Pattist 66 j. S. Barendregt man v. D. V. Houwelingen 33 J. J. G. H. Heetman wedr. v. A. de Voogd 77 J. P. J. Adriaanse man v. J. Bouwman 70 J. A. de Vogel wed. v. M. T. Koster 64 J. P. Grashoff vrouw v. A. W. v. Mourik 39 j. P. Kliphuis ges. man v. E. Mantel 53 J. G. Verschoof 17 J. Onder algemeene leiding van dr. Van Schagen, gemeentelijk inspecteur van de lichamelijke opvoeding, werden Donderdag avond in alle gemeentelijke zwembaden on der groote belangstelling van vele ouders de proeven gehouden tot verkrijging van een zwemdiploma voor de kinderen van de 5e en 6e klasse, welke dit jaar hebben deelgeno men aan de zwemlessen, georganiseerd door den centralen ouderraad, met medewerking van het gemeentebestuur. Ruim negenhonderd kinderen gingen met «wemdiploma naar huis. Slechts enkelen moesten worden afgewezen. DE FANFARE. Tot bestuursleden van het Fanfarekorps al hier zijn benoemd de heeren F. Wieman, voorz., W. v. Etten, secr.; J. Uitenbroek pen- ningm.; A. Broekhuizen, de voorz.; J. van Etten, 2e secr.-penningm.; J. Metselaar, com missaris. DE BLIJDE GEBEURTENIS. De blijde gebeurtenis, welke het Prinselijk Gezin binnen niet al te langen tijd hoopt te beleven, zal ook hier worden herdacht. Reeds is een comité opgericht, onder lei ding van den heer J. v. d. Burg, lid van den Gemeenteraad, dat plannen ontwerpt voor hot organiseeren van de festiviteiten. Door het uitblijven van 4000subsidie, pen, voorstellende twee kaasdragers met een is het behoud van de kaasmarkt voor de ge- berrie kaas. Als deze verkoop naar verwach- meente Alkmaar nog zwaarder geworden ting slaagt, dan zal dit een actie voor het be- dan tot dusverre reeds het geval was. De houd der kaasmarkt zeker ten goede komen, stichting „Fonds tot behoud der kaasmarkt Een der bezoekers van de kaasmarkt koopt te Alkmaar", heeft daarom toestemming ge- een speldje, kregen om aan toeristen speldjes te verkoo-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2