DE RESTAURATIE VAN DEN ST. LAURENSTOREN. BIJ DE GRENSBATALJONS. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. schiebroek. bergschenhoek. HILLEGERSBERG. IJSSELMONDE. HET BOVENSTUK THANS VOLTOOID. MAANDAG 17 JULI 1939 MAILVERZENDING. ONEERLIJKE LOOPJONGEN. DIEFSTALLEN. JUBILEUM. OM DE „DE BRUIJN"-BEKER. GEVONDEN VOORWERPEN. DE NIEUWE BRUG VAN TERBREGGE. aanhouding. GEVONDEN VOORWERPEN. EXAMENS NUTTIGE HANDWERKEN. EINDEXAMENS ZEEVAARTSCHOLEN. EINDEXAMENS M. T. S. DORDT. ACADEMIE VAN BEELDENDE KUNSTEN EN T. W. TE ROTTERDAM. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: D. W., 25 jaar, metselaar gedetineerd, wegens diefstal in vereeniging hij had samen met W. B. 32 jaar, koopman in December 1937 uit den winkel van F. A. BergaSchoenmaker aan de Lusthofstraat, waartoe zij zich door ver breking toegang hadden verschaft, een aan tal bonten gestolen tot een gevangenisstraf van 10 maanden met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. Ten aanzien van W. B. werd 'n onderzoek naar de geestvermogens gelast. J. V., 41 jaar, steenzetter, wegens heling verdachte had tweemaal bonten van dezen diefstal afkomstig, verkocht tot tweemaal 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. A. V., 24 jaar, schoenmaker, gedetineerd uit anderen hoofde, wegens heling ook deze verdachte had bontwerk van den dief stal in de Lusthofstraat afkomstig, verkocht tot 9 maanden gevangenisstraf. A. V., 24 jaar schoenmaker, gede tineerd, thans wegens diefstal van 40 gou den ringen en 6 gouden horloges uit de éta- lagekast van den goudsmid H. den Held aan den Schiedamscheweg 238, waarvan zij met behulp van een strijkijzer de spiegelruit "naden vernield, tot 9 maanden gevangenis straf. J. C. 24 jaar, expeditieknecht, wegens he ling verdachte had twee gouden ringen van diefstal bij den Held afkomstig, gekocht tot 3 maanden gevangenisstraf, voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar. C. D. J., 56 jaar, koopman, wegens heling deze verdachte had het grootste gedeelte van de gestolen ringen gekocht tot 8 maanden gevangenisstraf. C. M. v. d. B., 24 jaar, monteur, wegens heling verdachte had een regenjas, welke door W. B. was weggenomen uit de etalage kast van den kleermaker W. de Vos aan den Plantageweg, nadat hij daarvan met be hulp vn een steen de ruit had vernield, ge kocht tot 3 maanden gevangenisstraf. D. W. 25 jaar, metaalbewerker, gedetineerd uit anderen hoofde, wegens heling ver dachte had een der weggenomen jassen van W. B. als geschenk aangenomen tot 3 maanden gevangenisstraf. B. A. V. 27 jaar, matroos op 'de binnen vaart, gedetineerd, wegens poging tot zware mishandeling verdachte had zijn vrouw, met wie hij in onmin leefde, in een café aan oen Hang geslagen en gestompt en toen zij op den grond gevallen was, had hij haar met den geschoeiden voet tegen het hoofd ge trapt tot 3 maanden gevangenistraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. A. V. 25 jaar, schilder, zonder vaste woon- plats, wegens een zedenmisdrijf tot 3 maan den gevangenisstraf. P. van V., 42 jaar, havenarbeider, die te rechtgestaan had als verdacht van 'n zeden misdrijf, werd vrijgesproken. W. van M. 23 jaar, los werkman, recidivist en gedetineerd, wegens diefstal van sigaren en sigaretten uit de grossierderij van de weduwe J. C. Boks aan de Havenstraat, waar toe hij zich door middel van verbreking toe gang had verschaft, tot 8 maanden gevange nisstraf. Eerstvolgend© verzendingen en laatste buP- lichtingen resp. laatste aanbieding aangeteeken- de stukken aan het hoofdpostkantoor te Rotter- dam. Ned. Indië 20 Juli mail st. Indrapoera v. Mar seille 14.00 gew. st., 13.00 agt. st.; 21 Juli zee post st. Poelau Bras v. Amsterdam 20 Juli 23.00 gew. st.. 20.00 agt. st.; 18, 20 en 22 Juli lucht post via AmsterdamBandoeng 1.30 gew. st. vör. dag 20.00 agt. st. Aruba, Bonaire, Curasao: 21 Juli zeepost st. Colombia v. Amsterdam 1.30 gew. st.f 20 Juli 20.- agt st.; 21 Juli mail st. Europa v. Cherbourg 19.45 gew. st., 19.15 agt. st.; luchtpost als bun- name. In het bureau Bergsingel is in bewaring gesteld de 19-jarige loopjongen G. H., die de vorige week door de N.V. Waesberghe, Hoogewerff en Richards gelden moest innen en betalingen moest doen. Hij had nog plus minus 100 gulden over en is toen op stap ge gaan. Hij kocht zich o.m. een regenjas en een horloge. Den afgeloopen nacht hebben rechercheurs hem geknipt, toen hij in een logement lag te slapen, waar hij onder een valschen naam stond ingeschreven. Ten nadeele van mevr. G. S., uit Vlaar- dingen is in een modemagazijn in de binnen stad een handtasch gestolen, waarin zich een portemonnaie bevond met acht gulden. Eveneens in een modemagazijn in de binnstad is een portemonnaie met 15 gulden gestolen, ten nadeele van mej. G. van H., uit de Borgesiusstraat. 'Op 2Q Juli herdenkt de heer H. F. Bieff den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst 'trad bij de Melkfabriek Crona. Vrijdagavond had voor bovengenoemden beker de ontmoeting plaats tusschen de tweede tien tallen van de damclub Charlois en de Chr. Damclub Rotterdam. Laatstgenoemde won met 128 als volgt: Charlois Chr. Damclub. M. MeinsterS. J. Leentvaar 11 J. van VlietJ. H. N. Hageraats 11 A. LeenheerJ. Keizer 20 P. van VreeswijkG. van Breemen 02 A. L. StraverJ. van Breemen 2 J. GroenedijkA. Vaandrager 11 P. LosC. A, van Os ii G. de KlerkD. A. Rambat 02 J. MolendijkA. Kentie 20 A. Leentvaar—D. J. Verkaik 0—2 Totaal 8—12 Vervolgens won de Chr. Damclub „Excelsior" met 146 van het tweede tiontal van C. D, Z. De uitslag was: Chr. Damcl. Excelsior P. van LeeuwenW. van Driel 11 C. HartogD. Woerlee 11 N. N.P. Hoornweg 11 J. v. HorssenJ. Pereboom (w.n.o.) 20 J van Wolferen—A. C. Moret 11 G v. d. StruysC. Fenstra (w.n.o.) 2—0 A. Nederveen—D. Hogenbirk 02 W v. d. Graaf—P. Ponsen 2—0 Jac. KnoopJ, Druser 20 P. Kraayestein—C. v. d. Akker (w.n.o.) 2—0 Totaal 14_6 Aangegeven in het tijdvak van 11 t.m. 13 Juli 1939, waaromtrent inlichtingen zijn te bekomen aan het hoofdbureau van politie te Rotterdam, lederen werkdag van 11 tot 16 uur en bovendien des Dinsdags en Vrijdags van 1921 uur. Aan het centraal bureau rijwielmerken, div. portemonnaies, br. led. sigarettenkoker, bruine damestasch met inhoud, geel zeemled, dames tasch, actetasch met kam, rood vulpotlood, verchr. sporthorloge, verchr. heerenpolshorloge, zilveren armband, zilveren rozenkrans, br. wandelstok, zwarte damesparapluie, bi. damesparapluie, div. sleutels, bril met nikk. montuur in étui, bril met hoornen montuur, div. handschoenen, div. cein tuurs, bl. gab. regenjas, bruin-grijs gestreept overhemd, autocrik, moersleutel en vetspuit, bui tenband van carrier, grijs kinderwagentje, flit spuit en bus met vloeistof, 10 lidmaatschapskaar ten Chr. Ned. Voetbalbond, 2 oranje kleedjes, R.K. gezangenboekje Frankenlandsehe kerk te Schiedam, enveloppe met 3 foto's van jongen, moersleutel, pak kopjes, 2 voetballen in net, tamponeerborstel, div. rijwielen. Aan bureau Sandelingplein1 damesrijwiel, 1 heerenrijwiel en 3 rollen hielen van autoban den. Aan het bureau Hof laan1 heerenrijwiel. Aan het bureau Meermanssti'aat 1 jongens rijwiel. Aan het bureau Bergsingel1 daniesrijwiel. Aan het bureau Charlois 1 heerenrijwiel. Aan den post Oudedijk1 hderenrijwiel. Bij vindersR.B.merk aan speld, G. van Veen, Aelbrechtskolk 7; R.B.merk in étui, J. S. Ver- meijs, W. v. Hildegaersbergstr. 80, Hillegersberg; R.B.merk in étui, A. Zuilekom, Boschlaan 9; br. sportport. met inh., M. Ros, Van Weelstr. 21b; br. port. met inh., D. Kok, Maarland 65; heeren- poit. met inh., J. F. Baart, Kortekade 42b; bl. damestasch met inh., J. Kruithof, Dunantstr. 21b. groene kindertasch, L. Swinkels, Zwart Janstr. 115a; grijs linnen damestasch m. inh., J. de Bruin, Rusthoflaan 44a; bl. kindertaschje met inh., T. de Bruin, Strevelsweg 139; beige damestasch met inh., O. Bont, Hugo de Grootstr. 125; br. acte tasch met zwempak, etc., Gem. Reiniging, Zalm straat 30; zw. vulpen, A. v. Baardewijk, Rem- brandtstr. 55; zilveren vulpotlood, J. Boere, provenierssingel 77b; verchr. heerenpolshorloge, F. Gast, Havenstr. 215a; verchr. damespolshor- loge, H. v. d. Velden, Jasmijnstr. 58b; verchr. damespolshorloge, M. Klerk, Raephorststr. 52; rozenkrans in étui, L. v. Linden, Boerhaavelaan 14a te Schiedam; br. kalkoen (hen), L. Berkhout, Rijsdijk 447; br. boxer-hond, reu, S. Kranenburg, Nw. Binnenweg 373a; witte keeshond, H. C. Beiiermans, Kerkedijk 72 te IJsselmonde: bruin hondje, reu, G. J. Bax, Bergweg 215a; ruwharige fox-terrier, Stevenson, Berkelschelaan 49; witte keeshond, teef, R. Sip, woonwagen H-1131, Nieuw Terbregscheweg; 4 sleutels aan haak, C. de Waals, Nw. Rubenstr. 14; 3 sleutels aan ring, K. Kur- vink, W. v. Haemstedestr. 27; 5 sleutels aan ring, P. Legerstee, Korte Warande 39; 3 sleutels aan ring, J. Reneus, Berkelstr. 43; bril met hoornen mont., W. Jokker, Van Speijkstr. 123; pakje on- derkleeding in blauw papier en rose onderjurk, G. C. de Lange, p.a. De Zeeuw, Schietbaanstr. 9a: pr. regenpijpen, J. Buys, Lange Geer 127; witte linnen schoen, r., K. W. J. Versteeg, Jou- bertstr. 34; geel zijden damesblouse, A. Viering, Stadhuissteeg 4; mica windscherm voor rijwiel, A. M. Jansen, Oranjebomstr. 36; pl.m. 20 M. nieuw touw, Gem. Reiniging, Zalmstr. 30; bl. gebloemd étui met foto's, C A. Brennink- meijer, Hoogstr. 272; duimstok, P. Houwelin, Jac. Loisstr. 6a; zak aardappelen, J. Heijkoop, Nesserdijk 484; leeren voetbal in net, J. Scheurs, V/oliefoppenstr. 51; zw. autoped, P. M. Blom, De Buyserlaan 185; ijzerzaag," J. Houkes. Dirk Smits straat 46; bl. autoped, K. Mulder, Kleine Lindt- straat 10; witte hoes voor melkbus, H. v. Gelder, Slotboomstraat 34a; veilingkist, A. J. v. Bremen, Meiland 14. Rectificatiebr. port. met inhoud J. de Klerk, Schietbaanstr. 31b, moet zijn Schieveenstr. 31b. R.K.S.V. „DE PIONIERS". Viering van het eerste lustrum. De R.K. Sportvereeniging „De Pioniers" heeft gisteren haar eerste lustrum feestelijk gevierd. De feestdag begon met een algemeene H. Communie voor de leden en genoodigden in de St. Liduinakerk. De opkomst was mas saal. Aan 't hierna volgend ontbijt heerschte al dadelijk een opgewekte stemming. De zaal was feestelijk versierd. De geestelijk advi seur, kap. H. Roelvink, leidde de samenkomst in. Dan volgde de plechtige Hoogmis, door Pastoor C. M. Mol, opgedragen tot intentie der vereeniging. De woorden, welke Z.Eerw. tot de leden richtte, sloegen in. Het praedi- caat R.K. voor de vereeniging brengt conse quenties mee. Na afloop van de H. Mis ving de feestelijke jaarvergadering aan, waarin de loopende zaken werden afgehandeld. De heer H. A. N Peters hield een allegorische speech, waarin hulde werd gebracht aan den voorzitter, den heer H. Exler. Twee der oudste leden of freerden een stoffelijke gave. Na nog eenige gloedvolle speeches uit den ledenkring sloot de voorzitter met een woord van dank en opwekking de bijeenkomst. De veneenigingen Terbregge's Belang en de Oranje-Vereeniging Terbregge hebben een gecombineerde vergadering gehouden, die onder leiding stond van den heer J. v. d. Valk. Deze vergadering was belegd in verband met de opening van de nieuwe brug, die zoo als de heer v. d. Valk mededeelde, is vast gesteld op 22 Juli a.s. des namiddags om 4 uur. De openings-plechtigheid zal worden verricht door den Burgemeester of diens waarnemer en het geheel zal een feestelijk k.arakter dragen, waaraan de ingezetenen van Terbregge zullen worden verzocht mede te werken door de vlaggen uit te steken. Spr. wees verder op de beteekenis van de brug voor de gemeente Terbregge niet al leen voor het locale verkeer maar ook voor het doorgaande verkeer. Aan de besturen van de plaatselijke ver- eenigingen zal worden verzocht zooveel mo gelijk aanwezig te zijn teneinde na de of- ficieele opening der brug een optocht te vormen. Verschillende autoriteiten o.a. Ged. Staten en Schieland zullen worden uitgenoodigd alsmede den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: H. J. Wijnen 26 j. Nieuwer- kerk a.d. IJssel en F. A. Braat 21 j. alhier F. M. J. de Beer 25 j. alhier en A. P. Hoeboer 26 j. Rotterdam F- J- J. A. v. d. Biezen 22 j. Rotterdam en B. W. E. Renirie 24 j. alhier M Terlouw 36 j. en E. de Wit 35 j. beiden alhier H. t Koen 33 j. Rotterdam en A. Schell 30 j. alhier A. M. van Lieshout 27 j. Rotterdam ea C. H. de Wit 28 j. alhier F. Heusdens 26 j. Rotterdam en T. H. Molenbeek 29 j. alhier. GETROUWD: W. Scholten 31 j. Rotterdam ea A. M. Janssen 28 J. alhier A. Stoop 29 j. al hier en B. van Kal 21 j. Rotterdam J. F. van Dalen 25 j. en J- A. M. Rombouts 25 J. beiden alhier P. den Broeder 25 j. Oost en West Sou burg en J. B- Kannegieter 21 j. alhier T. F. Prause 22 j. Dusseldorf en j. M, van Piggelen 22 j. alhier. OVERLEDEN: J. Leijdekkers 76 j. echtg, van A. C. Jongeneelen. De politie te Schiebroek heeft dezer dagen een tweetal personen aangehouden, die in de gemeente Schiebroek aan het venten waren met zgn. Perzische kleedjes. Bij hun verkoop pingen speldden zij de menschen van alles op de mouw, terwijl werd voorgegeven dat de kleedjes echt en zeer waardevol waren. Als klanten, die van hen hadden gekocht, ga ven ze enkele bekende autoriteiten op, o.a. eenige consuls- Voor eenige kleedjes, die in totaal een waarde hadden van 60 werd een prijs ge vraagd van 500! De politie, die inmiddels was gewaarschuwd heeft tegen beiden proces-verbaal opgemaakt wegens poging tot oplichting. Het bleek, dat beiden nog in het Politieblad gesigna leerd stonden ter zake van een ander feit. De aangehoudenen zijn de 47-jarige koop man W. D. en de 24-jarige koopman C. A„ beiden uit Rotterdam. In het Politiebureau Ringdijk zijn in de week van 815 Juli als gevonden voorwerp gedeponeerd: een geel kruiwagentje, een broche met 4 groote en 2 kleine steentjes, een bos sleutels, met ring; een zwart vulpotlood en een heerenarmbandhorloge met bruin, le deren armband. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Arie, zoon van C. van Rixoort en G. M. Kamsteeg Gerrit, zoon van J. F. K. Jungheim en M. W. Ouwens Francis- cus A. M., zoon van F. A. Rombouts en H. P. Oosterhof. ONDERTROUWD: P. H. Verhoef 28 j. te Ridderkerk en P. G. Steegman, 27 j. P. J. van Gelderen, 23 j. te Zwijndrecht en S. den Hollander, 28 j. L. S. Veerman, 38 j. en G. T. Berhout, 32 j. te 's Gravenhage B. C. Groenheide 29 j. te 's Gravenhage en S. de Bruin, 20 j. C. A. van der Hoek, 24 j. en G. Kroon, 23 j. te Rotterdam -H. A. Neijhoft 23 j. te Rotterdam en S. van den Hamer, 24 j. GEHUWD: J. van den Burg, 26 j. en N. Harreman 27 j. J. de Kok, 28 j en L. Jongeneel 25 j. te Rotterdam. OVERLEDEN: P. A. Meijer, 66 j., echtg. van C. van Gulik M. Sintemaartensdijk 75 j., echtgenoot van T. Stem L. Bonman 93 jweduwe van M. P, Boogert. WfÖVLUCHT „HOEKSCHE POST". De uitslag van de wedvlucht van den Hoeksche Post", luidt als volgt: 1 Hagers, 2 en 5 Vonk, 3 Key v. d. Vlugt, 4 en 7 Ant. Wooning, 6 8 9 17 18 19 21 en 22 P. Koole, 10 en 15 Hijdra, 11 12 13 14 en 16 C. Pad, 20 C. Hellemons Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen «toppen. Maar bij 80 km per uur Is die remweg niet 32. ma9r meter! Eindelijk na vier jaren is de oude, ver trouwde en fraaie silhouet van de Maasstad weer in eere hersteld. De kop van den Sint Laurenstoren, die sinds den zomer van 1935 was „ingepakt" in een houten stellage in ver band met de zeer noodzakelijke herstelwerk zaamheden, is thans niet langer aan het oog onttrokken. De restauratie aan het bovenste deel van den toren is voltooid, waarmede aan den Sint Laurens voor een deel althans, de schoonheid van de Gothieke architectuur is hergeven. Ofschoon nog enkele jaren zullen zijn ge moeid met de verdere herstelwerkzaamhe den, zal toch het carillon, een er mooiste, die er ter wereld bestaan, reeds dezen zomer nog over de stad zijn metalen klanken laten klinken en dit ongetwijfeld mooier dan voorheen, daar de klokken nu op de juiste wijze zijn opgehangen. Het was in den zomer van 1935, dat de on danks zijn stoere uiterlijk bouwvallig gewor- De toren met het gereedgekomen gerestaureerde gedeelte. den Sint Laurenstoren geheel in de steigers werd gezet, terwijl een 60 meter hooge lift schacht voor het vervoer van materialen werd opgetrokken. Het heeft echter ruim een jaar geduurd voor men met de eigenlijke herstelwerkzaamheden een aanvang kon ma ken. Immers eerst moesten allerlei onder zoekingen worden verricht naar den toestand van dit middeleeuwsche monument van ar chitectuur. Zoo werden verschillende opme tingen verricht, teekeningen gemaakt, ten einde precies te kunnen vaststellen den omvang van het restauratie-werk. Het laat zich begrijpen, dat dit voorbereidende werk op zichzelf reeds vrij omvangrijk is geweest. Niet alleen vereischte dit veel studie, maar met de grootste omzichtigheid moest evenals bij het eigenlijke werk worden gearbeid. De oude Sint Laurens was feitelijk de laat ste honderd jaren aan zijn lot overgelaten, een enkele hoog noodige reparatie werd wel eens aangebracht gedurende die periode, maar daarmede h^fl men op jammerlijke wijze dikwijls de architectuur ernstig ver minkt. De gemeente kreeg voor de zoo dringend geworden restauratieplannen van den toren steun van het werkfonds, dat een ton be schikbaar stelde. Crediet voor de geheele restauratie kon men indertijd niet verkrijgen en zoo werd overeengekomen, dat met het bovenste deel zou worden begonnen. Intus- schen heeft het rijk echter tot tweemaal toe nog een aanvullend crediet gegeven om de verdere werkzaamheden, die na de restaura tie van den kop van den toren noodza kelijk moesten geschieden welke werkzaam heden men niet vooruit heeft kunnen bezien te verrichten. De onderhandelingen welke hieromtrent moesten worden gevoerd, hebben het restauratiewerk eenigszins doen trainee- ren. Het eerste aanvullende crediet bedroeg vier en twintig duizend gulden, bestemd voor het bouwen van een volgens de juiste principes ontworpen stoel voor het carillon, het ophangen van het carillon, het plaatsen van het uurwerk en de wijzers en nog eenige kleinere werkzaamheden. Het tweede aan vullende crediet werd verstrekt, teneinde de steigers om den kop af te breken en deze rond he middelste gedeelte van den toren hetwelk mede een grondige restauratie hard noodig heeft, te plaatsen. Voor men destijds met de herstelwerk zaamheden een aanvang ging maken zijn wij op het bovenste plat van den toren geweest, 't Was daar toen alles behalve prettig ver toeven. De zware gebeeldhouwde stukken, waaruit de kop van den Sint Laurens voorna melijk bestaat, werden met ijzeren stangen en banden bijeengehouden, om verder uit het lood zakken te voorkomen. Waar men ook rondliep, overal zag men barsten, scheu ren, gapingen en het was heusch geen over bodige luxe, dat hier een grondig restauratie plan werd ter hand genomen. Tot een hoogte van meer dan twee en een halven meter is alles aan den kop van den toren afgebro ken geweest. Bij den opbouw van dit stuk beeldhouwwerk heeft men niet alleen alle gebreken weggenomen, maar tevens van de gelegenheid gebruik gemaakt om den stijl welke hij reparaties in vroeger eeuwen nog al wat had geleden, weer in eere te herstel len, Dat daarbij groote moeilijkheden zijn overwonnen moeten worden, laat zich be grijpen. Alleen het verwijderen en na alge- heele restauratie weer plaatsen van de vier schilddragers, die aan elke zijde den toren bekronen en die eenige duizenden kilo's wegen, was een allesbehalve gemakkelijk karwei. De vier mooie gebeeldhouwde leeuwen, die •in hun klauwen het wapen van Rotterdam omkneld houden, zijn thans meer in den juis- ten stand aangebracht en tegen 'n nieuwe be tonconstructie bevestigd. Ook het steenen hekwerk om het platvorm heeft heel wat herstellingen ondergaan, terwijl het houten vloertje dat hier voorheen was, is vervangen door een betonvloer. Traeeeringen in den toren, die bij vroegere reparaties met hout waren dicht gemaakt, zijn thans weer aangebracht, zoodat het mooie gebeeldhouwde kantwerk meer te voorschijn is gekomen. Voor de vervallen en verworden details van den kop van den toren zijn nieuwe gemaakt met dezelfde versierin gen als van de verwijderde brokstukken. Beeldhouwers en steenhouwers zijn langen tijd doende geweest om groote en kleine brokken zandsteen, die men betrok uit een groeve te Gildenhaus in Benthem te bewer ken. Nieuwe steenen wijzerborden zijn aan gebracht inplaats van de houten, die er zich bevonden en zwart waren geverfd. Alles wat in den toren aan ijzeren stangen, banden en ankers werd gebruikt om het ge heel bijeen te houden en dat in den loop der jaren was gaan roesten, is zooveel mogelijk verwijderd en waar men metalen verbindin gen noodig bleef houden, zijn deze van brons gemaakt. Er is bij de restauratie veel met beton gewerkt, echter zoo dat van dit beton nergens iets te zien valt. Veel zorg is ook be steed, aan de pinakels, de pijlerbekroningen, die mede voor een groot deel afgebrokkeld waren. In het interieur van den kop van den toren is het metselwerk vernieuwd, waarvoor men gebruik heeft gemaakt van een oude soort baksteen, en waardoor mooie gewelven zijn ontstaan. In het inwendige werden voorts twee betonvloeren gebouwd mede dienende tot versteviging van het geheel. Het carillon, dat bestaat uit 39 klokken, waarbij eenige zeer groote, alle z.g. Hermony-klokken en dat een bijzonder groote artistieke waarde heeft en zich vroeger bevond in een ruimte van drie en een halven meter hoogte, is nu opgehangen in een kamer van goed 13 meter hoogte Bij het kiezen van de constructie voor dén klokkenstoel, het ophangen van de bron zen klokken en het maken van het mecha niek voor het bespelen is alles in overleg ge daan met onzen stadsbeiaardier Ferd. Tim mermans. Zooals gezegd, zal binnenkort het carillon zijn stem weer doen hooren en het geluid zal dan niet worden tegengehouden, zooals voorheen door schotten en andere on gerechtigheden, die in den toren bij herstel lingen van een eeuw en langer geleden wa ren aangebracht en die thans gelukkig zijn verdwenen. Nu het eerste deel van de restauratie en ongetwijfeld het voornaamste deel, achter den rug is, zal met het midden gedeelte van den toren een begin worden gemaakt, doch dit zal Voorloopig alleen bestaan in het aan brengen van de steigers, die rond den kop van den toren hebben gestaan. Immers, zijn wij wel ingelicht, dan moeten er eerst nog onderhandelingen worden gevoerd over de eventueele verdere restauratie, want daar voor behoeft men natuurlijk weer de noodige gelden, waarbij begrijpelijk is gedacht aan een subsidie van Monumentenzorg, want dal het werkfonds weer over de brug zal komen is heeiemaal nog niet zeker. Intusschen behoeft het voorbereidende werk niet te worden stilgelegd, want men kan reeds heel wat teekenen en experimen teeren om na te gaan wat er aan het midden gedeelte van den toren voor restauratiewerk moet worden gedaan en hoe het moet worden uitgevoerd. ROTTERDAM, 15 Juli. Geëxamineerd 13 can- didaten. Geslaagd de dames: J. Bosman Jansen en H. C. van Buuren, beiden te Dordrecht; A. J. M. Buurman te Rotterdam, G. L. Dekker te Sptjkenisse; J. C. de Graaff te 's Gravenhage; N. van Harten te Ter Aar, W. K. van 't Hoog te Niemvpoort, A. Konst te Aerdenhout, J. M. A. Langenbach te Zwijndrecht. J. J. van der Net te Rotterdam. M. E. Soeters' en H. Verkoren bei den te Leiden. ROTTERDAM, 15 Juli. Geslaagd voor het getuigschrift B S. aan de Zeevaartschool: E. A- van den Akker, M. van den Akker; W. Boer- dam; J. J. Demand, C- Groeneveld, J. Kalis- vaart, A. H. Lagaay, J. J. M Meilij B F. van Oosten, A- Schlahmilch, S. Tuinhout, L. Weer- heim, J. van der Zee. Voor het getuigschrift A-S. slaagden nog: J. Soetens, A. Spanjer, W- A. J. P. Valkenier, E. van der Werf. Afgewezen een candidaat. Te Dordrecht behaalde het diploma als werktuigbouwkundige de heer H. W. Ver- brugge, Rotterdam, het diploma als electro- technicus de heeren L. F. Blok, A. C. Breuk hoven te Rotterdam, de heer A. A. Troost te Oud Beijerland, het diploma als chemisch technicus, de heeren F. A. v. Beckum, A. P, C. Brezet, C. M. A. de Bruyn te Rot terdam. Eindexamen M. Techn. School dagopleiding. Opleiding bouwkunde. Geslaagd: S. van Duin, J. A. Fluks, J. C. van Geel, J. G. van Heek, M. E. Hertz, H. W. M. Hupkee, W. Manheim, L. Punt, A. L. F. Roovers en J. M. Stokla. 3 candidaten werden afgewezen; 1 candidaat heeft zich teruggetrokken. Opleiding weg- en waterbouwkunde. Geslaagd: P. J. Bouman, Th. Z. Buursma, E. J. Ebbeler, F. C van Erp, G. Graafland, A. J. Louwers, J. L Louwers, A. J. Nieuwenhuizen, S. Scham- hart, A. G. Schoonklnd en P. Tacltenberg. 2 wer den afgewezen. Opleiding werktuigkunde. Geslaagd: H. G. Brandt, N. Brandt, J. J. B. Brauneck, G. M. van der Heyden, M. Klinge, D. J. Noomen, J. van Rassel M. de Ruiten L. Slieker, J. Smit, I. T. Snoek, F. Visser, G. Visser en A. Willems. 7 candidaten werden afgewezen. 1 candidaat heeft zich teruggetrokken. Opleiding electrotechniekGeslaagdJ. L. van Bokkem, R. D. Buytendyk, D. Dlrltse, P. J. Gravesteyn, E. Olsen, F. van Randwijk, J. H. Ridder, C. Schriel, L. van Veen, H. M. Visch. 1 candidaat werd afgewezen. Opleiding bouwkunde: Geslaagd: M. Bastiaans, G. Berrevoets, P. Bothof J. Droppert J. Th. Heynsbroek, M. Kozijn, M. Meyer, D. H. Over- gaauw, W. Punt, D. J. Schenk, A. Scherpenisse, F. B. Schotel, F. H. Steeneken, A. Uyterlinden, A. Vermaat, B. van Woerkum en L. A. 't Hart. 2 candidaten werden afgewezen. 1 candidaat heeft zich teruggetrokken. Voorts slaagden voor bouwkunde de volgende candidaten, die reeds in het bezit waren van een diploma weg- en waterbouwkunde: H. Kooiman en G. Verrjjp. Opleiding weg- en waterbouwkunde: Geslaagd J. de Hoog en H. J Marcus. Voorts slaagden voor weg- en waterbouwkunde de volgende candida ten, die reeds in het bezit waren van een diploma bouwkunde: Th. Hamers, W. Stolk, C. Verbiest, P. Verbiest en G. Waalwük. Opleiding werktuigkunde: Geslaagd H. A. Berg. mans, A. den Boer, C. den Buurman, G. J. Din- kelaar, H. C. Duyts, J. H. Ham, J. de Jong, A. J. Kerklaan, C. D. van Os, J. Paauwe, H. Padmos, R. E. Peter. C. Spronk, M. Stolk en J. Wuister. 4 candidaten werden afgewezen. Opleiding electrotechniek. Geslaagd G. H. Eijk- man, D. H. Kalis, A. de Keizer, J. Kruis, L. C. Stemvers en A. Tolenaar. 2 candidaten wer den afgewezen. Voorts slaagde voor electrotech niek de volgende candidaat, die reeds in net bezit was van het diploma werktuigbouwkunde A. Wouters. Opleiding scheepsbouwkunde: geslaagd G. van Beek. 1 candidaat werd afgewezen. Voorts slaagde voor scheepsbouwkunde de heer P. J. H. de Knecht, die reeds in het bezit was yan het diploma werktuigbouwkunde. IX. Het tverk moet voort. De natuur en wij. Siovx en Comanchen. „Maar wat doen jullie nu eigenlijk De ton. Als er de papieren maar niet waren. Orders voor meervoudig gebruik. Het vullen van stroozakken. De spade schuift diep in de vette, zuigen de klei en met een ruk is weer een versche kluit losgewipt uit den bodem om hoog opgetild in den kruiwagen te worden ge smaakt, tot er een puntige kop op staat, waar de kladderige klonten afrollen. Nu loopt het ééne rad piepend over de planken, twee naakte armen loodrecht naar omlaag houden de handvaten in evenwicht en de voeten hebben den eigenaardigen onzekeren gang van een, die een vracht torst en tegelijk met het heele lichaam een voortduwende beweging moet maken. Zoo gaat de kleine optocht de weien door. Het is zwaar werk, het valt niet mee, maar den eersten morgen heeft de luitenant zelf zijn jas uitgegooid en een kruiwagen ge nomen. En wat hij kon, willen de anderen niet nalaten; er wordt nu van een „officiers wagen" gesproken, die extra vol en zwaar is en waarmee een man hijgend het eind punt bereikt. Maar overal waar de afstand te lang en de moeilijkheden te groot zijn, worden an dere maatregelen genomen en komen paar den en motoren de menschelijke krachten te hulp. Want het werk moet voort. We staan diep ingegraven ln het terrein, waar het zand telkens hinderlijk in de oogen stuift. Elders op den lagen bodem sjouwen we kleine duinpartijen aan- We leggen een genoegelijk heuvelland aan, dat met planken en piket ten wordt omgeschapen in een grimmige vestingbuit. We steken zoden, we stapelen ze en leggen ze uit en geven ze zorgvuldig water als*moeder de plantjes in haar ven sterbank. Want die rare, leelijke, ongezonde dingen van onze wei-gemeende veldverster- kingskunst moeten worden aangepast aan den bodem tot ze iets hebben van een be drieglijke natuurlijkheid. De finishing touch dient toch ten slotte van de natuur zelf te komen, die ook deze gedrochtelijke bouwsels, waarbinnen de menschen zich voor de menschen beveiligen, zal bedekken met haar kruivend groen, zal sieren met haar bonte bloemen, tot een vo gel, aangelokt door dit beschutte plekje, zijn nest bouwt in een gapend schietgat. Vóór het zoover is, zal lang de zon hebben gebrand op dit werk van onze handen, zal de wind er stuivend overheen zijn getrok ken met de pluimpjes van versch zaad, zul len de buien erop neer ranselen om van de ontkiemende vegetatie den dorst te lesschen. Voor het oogenblik is dit alles voor ons, nu trekken de zon en de wind en de regen over mijn mannen heen. De koppen zijn vurig als pioenen, de naakte armen, de bloote schouders, zijn bruin gebrand en als bij het tillen van de volle schoppen zand de spieren trillend strak staan onder de bronzen huid, is de neiging groot er met de platte hand bovenop te kletsen en te zeggen: „goed zoo, kerel, geef ze maar van katoen". Wat eenmaal een eerzame compagnie in fanterie geweest is, werd tot een stam van wasch-echte Roodhuiden. Zij hebben de ve derbossen afgelegd een de strijdbijlen ver ruild voor het pioniersgereedschap, 's Mor gens verlaten zij bij het krieken van den dag de wigwams en trekken de prairie in, die zij alleen een dag verlaten om de drei gende pistolen uit hun gordel en hun ver maarde berendooders te beproeven op het schietterrein van den stam. 's Avonds zitten de koperkleurige Sioux en Comanchen rustig bijeen, moe van den langen dag in weer en wind. Zij rooken zwijgend hun calumetten, luisteren naar de berichten uit de wereld der Bleekgezichten, halen verachtelijk hun mahonie-roode neu zen op en zeggen: „Ugh!" „Maar nu moet u mij toch eens vertellen: wat doen jullie eigenlijk zoo'n heelen lan gen dag?" De lieve gastvrouw houdt mij een schaaltje voor met kleverige petits-fours ep maakt van de gelegenheid gebruik om te pogen alles te weten te komen wat niet door de militaire geheimhouding is geblokkeerd. Ik ben met vier-en-twintlg uur verlof, ver van bosch en hei en polderland, ver van mijn ploeterende manskerels en hun moei zaam oprijzende bastions- Ik zit op een raar gedraaid stoeltje naar den smaak van een of anderen Lodewijk, ik drink thee uit een heel dun kopje van porcelein, dat mij het gevoel geeft ieder oogenblik tusschen mijn vingers te zullen breken en ik moet het kleine confituren-taartje op een nog kleiner schoteltje zien te prakkizeeren, alvorens het op te eten, terwijl ik er wel drie zou kun nen wegwerken in één enkelen hap. En aldus voortworstelende met de folter- werktuigen van de beschaving zeg ik: Lieve mevrouw, moeilijk had u een pijnlijker vraag kunnen stellen. Ja, wat doen wij eigenlijk? We weten het zelf niet. Toch moet u niet dénken, dat wij niets aan het hoofd hebben. Wij hebben een taak ge kregen van geweld. Zooals u weet, moeten wij een ton opmaken per dag en ik verzeker het u, dat is geen kleinigheid. Wij liggen uren op onze stroozakken te tobben, hoe we daar doorheen zullen komen. Dan moeten we ge regeld gaan kijken naar de veldversterkin- gen. U moet n.l. weten: die maken de kabou ters voor ons. Maar zij hebben geen begrip van (joor-werken. Als de morgenmist in hun baarden klimt, gaan zij er tusschenuit. Wij moeten ons geregeld op de hoogte stellen van hun vorderingen. Het is zeer vermoeiend. En onze eigen legering vraagt ook stelsel matige aandacht. Een begrijpende burgerij stelde hangmatten beschikbaar voor onZe siesta. Maar waar moeten ze hangen Over al waar wij kijken hangt al iemand. En dan is er de ontwikkeling en ontspanning, die ook onzen heelen persoon opeischen, Ten slotte zouden wij er ons wel doorheen slaan, als de avonden vrij waren en zonder zorgen. Maar het gebeurt, dat we 's avonds nog tot een verpletterende bevinding komen. Soms hebben we om over elven pas 97.000 gulden opgemaakt en dan is het een bovenmensche- lijke taak om toch nog de ton voor dien dag vol te maken. U vraagt wat wij doen, lieve mevrouw, maar u zult nu wel inzien, dat er heel wat komt kijken bij de grens-bataljons. Nadat Erich Maria Remarque de kille ver schrikking van het Westfront beschreven heeft als één trage tragedie van bloed en lijden, dan verzucht hij enkel nog: het zou allemaal nog wel gaan, als er de ratten niet waren. Het is soms een kleinigheid, een onder geschikt euvel, dat de druppel is in het boor devolle vat. Nu heb ik vergelijkingen met den oorlog en den oorlogssoldaat altijd ver meden, want zij stuiten mij tegen de borst. Daarmee komen wij in een andere orde van zaken, waarover wij het beste maar eerbie dig zwijgen. Maar toch moet ik wei eens aan Remarque denken, als ik naar de papieren zie. Het zou allemaal wel gaan als er de papieren niet waren. Met twee dikke mappen zijn wij te velde gegaan en sindsdien kwamen er da gelijks bij. We hebben nieuwe mappen ge kocht, die al weer lang bol staan en uitpui len onder den grqeienden inhoud. En steeds komen er meer bevelen, aanschrijvingen, dienstbrieven, legerorders en hoe die dui- velsche vindingen verder mogen heeten. Het wanhopige is, dat toch op deze wijzs geen afdoende regelingen kunnen worden getroffen. Algemeen is de klacht over het gebrek aan orders, zoodat zelfs de meest essentieele verrichtingen zonder bruikbare aanwijzingen van hoogerhand moeten ge schieden. Wat wij hier nu neerschrijven is uiteraard meer voor collega's-troepen-officieren be stemd, maar de oplossing, die wij gevonden hebben is zoo eenvoudig en zoo bruikbaar, da-t men er wellicht in de burger-maatschap pij ook zijn voordeel mee kan doen, al stemmen wij toe, dat wij de verhoudingen daar niet zoo precies meer kennen en es. voortdurend meer van vervreemd raken. Onze vinding is n.l. het bevel a doublé usage, zooals de Franschen het zouden noe men. Het is frappant op te merken, hoe de orders voor het eene ook volmaakt van toe passing zijn op iets geheel anders. Wij hebben b.v. bij ons bataljon aanwij zingen gekregen voor het vullen van stroo zakken. Wie nu oog heeft voor zulke dingen zal onmiddellijk inzien, dat daarmede tevens kostbare wenken zijn gegeven voor het eten van rats. Op de eerste plaats is bepaald, dat elke stroozak met een voldoende hoeveelheid stroo moet worden gevuld. Dit slaat al dadelijk rechtstreeks op den hoofdmaaltijd van den man. Er moet op worden toegezien, dat de hoeveelheden voldoende zijn, wil men niet achteraf in de grootste moeilijkheden raken. Voorts moet erom worden gedacht, dat het stroo goed tot in alle hoeken wordt gestopt, wat natuurlijk ook voor den inwendigen mensch van belang is. Er dient ook op te worden gelet, dat de halmen in de lengte richting komen te liggen. Dit is nu wel niet van zooveel beteekenis voor het eten van ratg, maar het is toch weer een nuttige aan wijzing voor andere voedingsmiddelen als daar zijn gerookte palingen en sliertasperges. „Een welgevulde stroozak", zoo gaat de bataljonsorder voort, „staat over de geheele oppervlakte onder spanning". Is het niet of de commandant, die deze wenken opstelde, daarbij tevens den soldaat voor oogen had op het oogenblik, dat zijn eetblikje onherroepe lijk is leeggekrabd? Juist deze spanning over de geheele oppervlakte wordt in den troep zoo hooglijk gewaardeerd; zij maakt het uur na den middagmaaltijd tot het schoonste en zoetste van den dag. En met een humane, begrijpende wijsheid eindigt de bataljonscommandant zijn aan wijzingen met te zeggen: „Het loopen over de stroozakken is verboden". Zoo heeft hij wer kelijk om alles gedacht. Zoo zorgde hij met vooruitzienden blik, dat het proces van de spijsvertering ongestoord kan plaatshebben en niet onnoodig wordt geforceerd. Op deze wijze zullen wij meer en meer moeten werken. De oplossing van het nij pend probleem der papieren is gelegen ln orders voor meervoudig gebruik.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2