Doe ook tijdens de Opruiming uw inkoopen in de Midza-zaken D eze wee k 69 DE NIEUWE KERK IN BLIJDORP U hebt een dubbel voordeel premies voor een totaalwaarde van f 225.- Guldenspremies 50 ets. premies 25 ets. premies Midza waardebonnen worden in iedere Midza zaak in betaling aangenomen. WOENSDAG 19 JULI 1939 •S 'w*PBïPRSWP ZIEKENHUISTARIEVEN. EEN TERUGBLIK. z., f WATERPOLO. KETHEL. ROTTERDAM. DE „KONINGIN VAN DEN NACHT" IN BLOEI. Plechtige eerste-steenlegging door Deken van Heeswijk. ROTTERDAM-ANTWERPEN Dreigt er een tarieven- oorlog Voortaan gelijkheid. Reeds eenige malen is in den Raad de tneening geuit, dat de tarieven voor de ver pleging in de beide Ziekenhuizen, alhier, gelijk behooren te zijn. In het bijzonder betrof dat de laagste klasse van verpleging, waarvoor in het Gemeente-Ziekenhuis een tarief geldt van f 4.-., en in de Dr. Noletstichting van 3.-. per dag. Laatstelijk werd daarover nog uitvoerig gesproken bij de behandeling in 1938 van de de R.K. Vereeniging voor Ziekenverpleging toe te kennen bijdrage voor de verpleging van on- en minvermogenden in de Dr. Noletstichting. De bestudeering van een tariefsverlaging tot 3.-. heeft geruimen tijd in beslag ge nomen. Reeds aanstonds werd gevoeld dat een verlaging van tarief zonder meei belangrijke nadeelige finantieele Conse quenties zou hebben. De voorzitter van de Commissie van 'Administratie voor het Gemeente-Zieken huis heeft deze zaak bestudeerd en daarbij, met goedkeuring van B. en W. het advies Ingewonnen van een zoowel juridisch als op medisch-sociaal-economisch terrein be kend deskundige met jarenlange ervaring, te weten Dr. Mr. W. Schuurmans Stekhoven te Utrecht. Met dezen deskundige zijn vele besprekingen gevoerd door den Voorzitter van eerder genoemde Commissie, terwijl daarop zijn gevolgd verschillende conferen ties met den Directeur van het Gemeente- Ziekenhuis, den Directeur van Maat schappelijk Hulpbetoon en het Bestuur en den Directeur van de Dr. Noletstichting. De kwesties van tariefsverlaging, van gelijkheid van tarieven, van de kosten die door Maatschappelijk Hulpbetoon aan het Ziekenhuis moeten worden voldaan en van het stimuleeren der verzekering zijn daarbij van alle kanten bezien en besproken. Op grond van de verzamelde gegevens heeft de heer Schuurmans Stekhoven ten slotte een advies uitgebracht, waarin al deze punten zijn behandeld, en dat na uitvoerige bespre king in de Comissie van Administratie voor het Gemeente-Ziekenhuis er toe heeft geleid een voorstel te doen tot wijziging van de tarieven voor het Gemeente-Ziekenhuis, waarmede wij ons geheel kunnen vereenigen Gelijkheid van taxieven tusschen beide Ziekenhuizen is bereikt eri over en weer is overeen gekomen dat, indien in de toekomst zich aan een van beide zijden de wensche- lijkheid zou voordoen van tariefswijziging, deze niet zal worden ingevoerd dan nadat daarover met elkander overleg zal zijn gepleegd. B. en W. achten deze gelijkheid van groot belang en stemmen met het verkregen resultaat volkomen in. Voorts wordt het mogelijk geacht ondanks de verlaging van het arief, door het stimu leeren der verzekering tegen Ziekenhuis- verplegingskosten, de kosten voor de Gemeente niet alleen niet te doen stijgen, doch zelfs niet onaanzienlijk te doen dalen. Waar derhalve zal kunnen worden bereikt, daling van het tarief voor de laagste klasse, gelijkheid van tarief met de Dr. Noletstich ting, zonder dat dit een verhooging van kosten mede brengt, ja zelfs een daling van de kosten naar redelijkheid kan worden ver wacht. door het stimuleeren van verzekering tegen 3.-., per verpleegdag, stellen B. en W. Uw Raad voor de bepalingen zooals die zijn opgenomen in de nieuwe Verordening op het Gemeente-Ziekenhus onder het hoofd verpleging, aldus vast te stellen. De Commissie yan Administratie voor het Gemeente-Ziekenhuis koesterde reeds 'lang den wensch de geheele verordening op het Gemeente-Ziekenhuis te herzien. Van deze gelegenheid is daartoe gebruik gemaakt. In de verordening is tevens geregeld, dat de benoeming van den Directeur, Adjunct- Directrice en de Specialisten geschiedt door den Raad, van het overige personeel door de Commissie. De salarisregeling zal voor vrijwel het geheele personeel opgenomen worden in de salaris ver ordening. Eveneens zal de rechtspositie bij afzonderlijk besluit worden geregeld, waarbij uiteraard de thans reeds bestaande reglementen voor het Ge meente-personeel als grondslag zullen worden genomen. LV. Goedkoope prijzen en toch nog Midza-bonnen E., Da Costastraat 43 Ie 25.— S., Pr. Kam. Onneslaan 195 II 2e 15. W„ Dwarsstraat 49 3e 10.— M., N. Haven 117 4e 10. H., Rembrandtlaan 95 5e 7.50 G., Graaf Florisstraat 7 6e 7.50 B., Kreupelstraat 29 7e 5. B„ Aleidastraat 15 8e 5. H., W. Frankelandschestraat 61a 9e 4. G., Th. a Kempisstraat la 10e 4. G„ Fabristraat 42a He 4. G., v. Smaleveldstraat 19a 12e 4.— J., Nassaulaan 74 13e 4. N., W. de Zwijgerlaan 13 14e 3.50 C., Huysmanstraat 25 15e 3.50 Z., Stadhouderslaan 67 16e 3.50 G., Nieuwsticht (M) 4 17e 3. R., Warande 210 18e 3. O., Groenelaan 31 19e 3. K., b. d. Spoorbrug 20e 2.50 IJ., Stadhouderslaan 1 21e 2.50 P., W. Frankelandschestraat 50a 22e 2.50 S„ O. Singel 43 23e 2.50 4 W. Frankelandschestraat 94 24e St. Liduinastraat 59 25e Alb. Thijmstraat 72 26e v. Musschenbroekstraat 15 27e Eendrachtstraat 32b 28e Nassaulaan 30a 29e Pr. K. Onneslaan 131 30e Villastraat 110 31e Boerhavelaan 61a 32e Nieuwstraat 8 33e Rotterdamschedijk 36 34e Stationstraat 57 35e Charl. de Bourbonstraat 21 36e Tollensstraat 38 37e Vlaardingerdijk 27 38e Marconistraat 61a 39e v. Swinderstraat 70b 40e v. Smaleveldtstraat 4a 41e Bakkershaven 25 42e B. K. Laan 258 43e Beukenrodel 9 Doorn 44e Mesdaglaan 102 45e Villastraat 83 46e Parallelweg 174 47e Ch. d. Boi' Th. a K- Ie 5.— K„ 2.50 2e 2.50 L„ 2.— 3e 2.— G., f 1. 4e 1.— Tuinlaan 56 f 1 5e 1.— O., Groenelaan 31 5e f 1.— 6e 1.— V., Boterstraat 62 I.— 7e f 1— H., p.a. L. Nieuwstraat 195 f 1.— 8e f 1.— J., Ch d. Bourbonstraat 21 f 1 9e 1— L., f 1.— 10e 1.— K„ f 1 11e 1.— R., f 1.— 17.50 13.50 194.50 |]liillllll„illlli,illllllilllll llli,<11 Uit een Zeemansdagboek (35). Het in het vorig opstel bedoelde merk waardige avontuur is alleen merkwaardig omdat het illustreert voor welk een onbe duidend geval er soms 'wordt en werd gevochten, en wel zóó dat de combattanten er allicht met bebloede koppen en erger afkwamen. Zoo was 't ook in bedoeld geval, waar gestreden werd om 't feit dat een buitenstaander lachte omdat onze matrozen des avonds vanuit de kroeg, gemoedelijk weer naar boord gingen, omdat ze vanwege onzen kapitein op een extra glas waren getracteerd. Bedoelde lacher, een stuurman van een in de nabijheid van 't onze liggend schip, een Amerikaan en, naar wij latei hoorden bekend bokser, werd om dat lachen uitgedaagd door onze matrozen, een Zweed en een Rus. Allicht werd daar toen op dergelijke gevallen gerekend, want de kastelein had direct brandende toortsen gereed om 't spel teverlichten, 't welk plaats greep aan den oever van de Missisippi, bijgewoond door een groot aantal zeelieden, en waar klappen vielen als op een smids aanbeeld. Natuurlijk was de Amerikaan beter vanwege zijn kennis van boksen, doch onze Zweed, ongelooflijk sterk en zwaar, werd hem op den duur de baas, en tenslotte geraakte de Amerikaan door een forschen stoot, van den wal. in de rivier, waaruit hij met moeite werd opgevischt en gevaar liep door den stroom te worden meegesleurd. Hoe deze en ook onzen Zweed er na 't gevecht uitzagen is niet tevertellen. De Amerikaan moest den volgenden dag naar een hospitaal worden gebracht, terwijl onze Zweed met een afzichtelijk gelaat en een gekneusde arm, dagen lang in de kooi moest blijven. Een en ander leek daar echter doodgewoon, en werd door de getuigen nog dagen daarna als iets zeer interessants, waarvan ze hadden genoten, besproken. Zelf zag ik nooit tevoren en nimmer daarna zulk een verwoeden strijd tusschen twee menschen, die tenslotte elkander ternauwernood kenden, en ailleen vochten terwille van 't gevecht. Inmiddels was onze lading gecompleteerd en zou de reis naar Frankrijk aanvangen. Te voren waren meerderen onzer per stoom- pont de divier overgestoken om de aan de overzijde gelegen stad New-Orleans te be zoeken, wat een groote, echt Amerikaansche stad is, met vele groote en fraaie gebouwen, en werd ons daar de plaats aangewezen al waar slechts enkele jaren tevoren de neger slaven werden te koop gesteld en verkocht. Negers ontmoette men daar toen overal, en zeer goed was te bemerken dat dezen door de blanken als minderwaardig werden be schouwd, terwijl men ze overal te werk zag met 't geen men blijkbaar voor blanken te min achtte. Voor hen was aan de tram een aanhangwagen gehaakt, terwijl op de ge wone wagens te lezen stond dat geen negers daarin werden toegelaten. Zulks was toen echter alleen in het Zuiden van de Vereen. Staten Zoo sterk doorgevoerd. In 't Noor den, waar negerg nu juist niet op gelijken voet met blanken stonden, was de scheiding tóch niet zóó sterk merkbaar. Een ding is mij echter van NewOrleans bijgebleven. Het was er in de maand Mei gloeiend heet, en men kon er niet rustig leven vanwege de muskietenplaag. Zóó erg was die plaag, da! schrijver dezes en een mede-opvarende op een avond besloten naar de Mars, d.i. hal verwege boven in de mast, en zeker meer dan 12 meter boven het dek te klimmen, en te trachten daar, vrij van muskieten, te slapen. Aldus installeerden wij ons daar sa men, gewapend met een deken, en om het lijf, onder de armen, een aan ed mast be vestigd touw gebonden, om eventueel naar beneden vallen te voorkomen. Nooit vergeet ik dat mijn maat eenmaal, luid roepende, met 't touw onder de armen, halverwege de mast hing doordat hij door woelen, uit de mars was gevallen, hetgeen groote hilari teit verwekte. Het eerste heerenzevental van S.Z.C. speelde gisterenavond te Haarlem voor de competitie tegen H.V.G.B. en verloor met 4—1.. Donderdagavond spelen zij te Leiden tegen de Zijl. S.Z.C. 3 speelt morgen in het heerènbad tegen R.Z.C. 7. ZOMERAVONDCONCERT. Gisteravond heeft de R. K. Fanfare St. Radboud, directeur de heer Joh. Oomes, met een goed verzorgd programma de zomer- avondconcerten in Kethel weer geopend. De belangstelling was zeer bevredigend en het kunstminnend publiek heeft kunnen ge nieten van een goed concert, dat mede door het prachtige zomerweer in de rustige om geving tot haar volle recht kwma. Radboud heeft de zomeravondconcerten ingezet, nu is de beurt aan Kunst en Vriendschap. Door samenwerking kan veel bereikt worden, mis schien zelfs nog wel., een nieuwe muziek tent op het Dorpsplein. De vereenigingen, die telken jare geheel belangloos concer- teeren en wier capaciteiten op muzikaal ter rein reeds ver boven menig plattelands muziekkorps staan, hebben er recht op! Wie brengt den bal aan het rollen? Op Koninginnedag zal Radboud voor de Oranjebond te Delft het feest opluisteren door medewerking aan de optocht, waarbij onze mannen door de stad zullen marschen. 's Avonds zal Radboud voor de buurtver- eeniging „Achterom" van 8—11 uur concer- teeren. SCHOUW. Woensdag 26 Juli zal de voorjaarsschouw in de Westabtspolder gehouden worden. Be langhebbenden zij herinnerd aan de keur der Polder. GEITENKEURING Maandag 31 Juli zal de jaarlijksche geiten keuring voor de leden van de ver. Nooit ge dacht te Kethel en Vlaardinger-Ambacht worden gehouden. Dit jaar zal de keuring plaats hebben op het terrein van de Juliana Bewaarschool te Vlaardinger-Ambacht. NAAR DE NIEUWE GEMEENSCHAP. Men schrijft ons: Maandagavond vergaderde het plaatselijk comité van de Nieuwe Gemeenschap, onder leiding van den heer Jac. Verspeek. Na een openingswoord van den voorzitter en lezing der notulen, werden de ingekomen stukken van het algemeen comité behandeld. Het eerste en voornaamste punt was de Kaderdag op 10 September te. Amsterdam. Aan de besturen, welke in dit. comité zit ting hebben, zal verzocht worden enkele van hun bestuursleden hiervoor af te vaardigen. De andere punten waren ook van veel be lang, maar door gebrek aan financiën zul len deze voorloopig worden uitgesteld. Wij zullen op een of andere manier toch aan geld moeten komen, want zonder geld kan er niets gedaan worden. Het tweede punt van deze vergadering was de Katholieke Kinderuitzending. De heer F. Baartmans zette het doel en wer king van deze vereeniging uiteen. Om kin deren in een gezondheidskolonie op te ne men, moet er 'n plaatselijk comité zijn, wel ke deze kinderen uitzendt. De uitzendings- kosten worden dan door dit comité betaald. Maaren dit was weer het generale punt, daar zijn centen voor noodig, en hce hieraan te komen? Een goede oplossing werd hier nog niet voor gevonden. Enkele vooraanstaande personen, dames zoowel als heeren, zullen uitgenoodigd wor den in dit comité zitting te nemen. De „Koningin van den nacht" hebben we in bloei gezien. Twee wonderschoone bloe men sierden haar stengels. Maar het is slechts een derde deel van wat verwacht wordt. Gaan de overige vier knoppen van nacht open, of doen ze het paarsgewijze, zoodat het wonder zich Donderdagavond voor den derden keer vertoont Het uitzdnderlijke geval doet zich voor in een serre van den botanischen tuin van de HB.S. aan de Libanonstraat, bij den Kra- lingsche Plas. En voor wie de „Koningin van den nacht" niet kent vermelden we even, dat het de bijnaam is van den nacht cactus, in het latijn en dus officieel cereus grandiflorus geheeten. Deze cactus vindt zijn vaderland eigenlijk in de Antillen en in Mexico. Deze in Rot terdam vertoevende is geen politieke vluch teling, doch slechts geïmporteerd of een na zaat van een geïmporteerde. In het land van oorsprong wordt de plant natuurlijk veel grooter, maar toch heeft deze, naar Neder- landsche begrippen al een respectabelen omvang. En niet minder een eigenaardigen vorm. De plant lijkt op een geweldigen spinne- kop of een inktvischiets dat op een lichaam gelijkt,-waaraan een aantal niet te ontwarren voelarmen. Volgens officieele gegevens moet de nacht cactus een der heerlijkste bloeiers zijn uit de groep van de slangcaotussen. De buis van de bloem is meer dan 20 c.m. lang. De kroon is 15 a 20 c.m. wijd, van buiten bleek groen met oranje- of goudgele kelkbladeren en zuiver witte bloemkroonblaadjes. Naar verluidt, verspreidt deze „Koningin van den nacht" een aangenamen, vanille-achtigen geur. Er bestaat nog een precies eendere cactus, echter zonder geur, die slechts tot „Prinses van den nacht" verheven is We hebben ons reukorgaan tot vlak bij de bloem gebracht, maar niets geroken. Toch stond er een bordje bij met den naam „cereus grandiflorus". Was ons reukorgaan niet in conditie of komt de geur eerst later in den nacht 'tWas een groote bijzonderheid, dezen cactus in bloei te zien. De bloemen heefen zich te openen tegen 7 uur 's avonds. Ze bloeien dan tot 's morgens 3 uur, om dan te verwelken. Déze knoppen openden zich om streeks half negen, hetgeen gezien het feit, dat de plant zich niets van den zomer tijd aantrekt aardig op tijd was. Het uur van verwelken hebben we niet afgewacht, maar we nemen aan, dat de plant onze offi cieele gegevens niet te schande heeft ge maakt. IN tegenwoordigheid van den H.E. Pater Basilius Schaab, Provin ciaal van de Nederlandsche Domini canen, van den Burgemeester van Botterdam, mr. P. J. Oud en een. groote schare belangstellenden is gistermiddag door den H.E. Deken van Rotterdam, Kanunnik J. V. van Heeswijk de eerste steen gelegd van de nieuwe, aan den H. Albertus Mag nus toegewijde kerk in Blijdorp. Na vele jaren wordt in Rotterdam weer een nieuwe kerk gebouwd. De in zeer snel tempo voortschrijdende bebouwing in Rot terdams nieuwe woonwijk Blijdorp, maakte het noodzakelijk hier weer een nieuw cen trum van katholiek leven te stichten. Deze stichting is uitgegaan van de paro chie van O. L. Vrouw van den Rozenkrans (Provenier), bediend door de Paters Domi nicanen. Hiermede zal Rotterdam zijn vierde Dominicanerkerk krijgen. Uit de meer dan drie eeuwen oude Dominicaansche statie van het „Steiger", kwam eerst de „Olde", daar na de „Provenier" en nu als vierde generatie de Albertus Magnus-kerk in Blijdorp, voor loopig nog een hulp-kerk van de Rozen kranskerk aan den Provenierssingel. Op het bouwwerk op den hoek van den Stadhoudersweg en de Van Aersenlaan wap perden gistermiddag vroolijk de vlaggen. Óp het reeds een meter boven de zijstraat uit stekende betonnen fundament van de nieuwe kerk hadden zich vele belangstellenden ver zameld rond de plaats aan de evangelie zijde van het priesterkoor, waar de symboli sche hoeksteen zou worden ingemetseld. Onder de talrijke belangstellenden merk ten wij op den burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud en den gemeentesecretaris, mr. M- Smeding als vertegenwoordigers van de burgerlijke macht, den Hoogeerw. Pater Ba silius Schaab O.P., Provinciaal van de Ne derlandsche Dominicanen, Pater dr. C. Lam- bermond, archivaris van deze Provincie, Pa- ter Rosarius van der Linden O.P. pastoor van het „Steiger", Pater D. L. J. A. Oor sprong O.P., pastoor van „de Olde", bene vens vele aan de Dominicanerkerken - en de aangrenzende parochie van de H. Familie verbonden geestelijken, de leden van het kerkbestuur van de Rozenkranskerk, de hee ren F. Woudenburg, P. M. Vismans, mr. P. Kooien en J. van Wijngaarden^ Zusters Do minicanessen van „Walenburg en van het St. Theresiagesticht, den architect van de nieuwe kerk, den heer H. J- A. Bylard van het Architectenbureau Ed. Cuypers te Am sterdam, de aannemers N. Berntsen en Braam uit Nijmegen, Kruisvaarders, Verken ners en Gidsen vormden een fleurige eere- wacht. De plechtigheid werd door Pastoor H. C. J. M. Bartel geopend met een woord van welkom tot de autoriteiten en ter verklaring van de volgende plechtigheid: de legging van den eersten steen, niet in volgorde, maar in rangorde, symboliseerend Christus zelf den hoeksteen van de geestelijke kerk en daarom voorzien van de Alpha en Omega. Vervolgens werd voorlezing gedaan van het documentum solemne, de plechtige oor konde, fraai gecalligrafeerd evenals een voor het archief bestemde, in het Neder- landsch gestelde oorkonde. Na onderteeke- ning van deze documenten, waarvan de la- tij nsche in een looden koker werd ingemet seld, ving de kerkelijke ceremdnie van de eerste steenlegging aan. Deze werd verricht door den Hoogeerw. Deken van Rotterdam, kanunnik J. W. Van Heeswijk met assisten tie van Pastoor Th. W. Taman van de aan grenzende H. Familieparochie en van Pater D. H. R. M. van Gent, oudste kapelaan der Rozenkranskerk. Toespraak van den Deken. Na beëindiging dezer ceremoniën hield Deken van Heeswijk een toespraak, waarin Z. H. Eerw. wees op den plicht van de Ker kelijke Overheid door bouw van kerken en scholen in de godsdienstige behoeften der uitbreidende bevolking te voorzien. Jaren lang hebben wij dat kunnen doen. In de eer ste jaren van zijn dekenaat had Z. H. Eerw. talrijke malen een plechtigheid als deze kun nen verrichten. Toen is echter de crisis ge~ komen met alle treurige gevolgen ook voor de kerkelijke instellingen. De financieeie zorgen werden steeds zwaarder en verschei dene kerkbesturen konden niet mper aani.un verplichtingen voldoen. Onder die moeilijke omstandigheden, bleek het niet mogelijk, hoe noodig ook, nieuwe kerken te bouwen. Daarom verheugt het mij zoo, dat door dezen bouw hier toch weer°m in die behoef te zal worden voorzien. Dat dit mogelijk is en mogelijk op degelijken financieelen grond slag, zonder welken het met geoorloofd zou zijn, danken wij aan het kerkbestuur van de Rozenkransparochie en aan de Orde van de Dominicanen. Een woord van hartelijken dank voor aller inspanning en medewerking is hier op zijn plaats. En ook van geluk- wensch, dat wij dezen gelukkigen dag mogen meemaken. Wij krijgen hier weer een plek grond, be stemd voor het Huis Gods, een plaats, waar op katholieke wijze God aanbeden en ver heerlijkt wordt. Maar ook een plaats, waar behalve voor de eer van God ook voor het heil der menschen wordt gezorgd. Juist in onze tijden en vooral in onze groote steden speelt het materialisme zoo'n groote rol, dat het den menschen niet altijd zoo gemakke lijk is om volgens de godsdienstige overtui ging te leven. Zoo zien wij velen verslappen in de vervulling van hun godsdienstplichten °f hun godsdienst langzaam aan geheel ver liezen. Daarom is het van zoo groot belang, dat overal katholieke kerken zijn, waar men gemakkelijk zijn plichten kan vervullen, overal centra, waar priesters zich beijveren om contact te hebben met de geloovigen. Het verheugt mij, dat hier weer zoo'n cen trum zal komen. Een mooi, waardig kerkge bouw moge hier verrijzen. Moge Gods zegen en de bescherming van den H. Albertus en Groote rusten op dit gedeelte van katholiek Rotterdam. Met deze toespraak van den H. Deken was het officieel gedeelte van de plechtig heid ten einde. Eenige bijzonderheden over da nieuwe kerk Van de nieuwe kerk, welke naar verwach ting in April 1940 gereed zal zijn, is het be tonnen ondergedeelte reeds gestort. Ook de eerste van de zes ongeveer 20 meter hooge spanten kon gistermorgen reeds worden ge steld. De geheele kapconstructie hiervan zal In het gezicht blijven. Boven een geel plint zal het interieur aan beide zijden een reeks glas-in-lood-ramen vertoonen. Op den hoek van de Nic. Ruyschstraat komt de ingang naast de even boven de nok uitstekende toren, welke met een koperen spits zal wor- den afgedekt. De buitengevel zal boven een donker plint uit geel genuanceerde klinker worden opgetrokken. De kerk krijgt een ge nuanceerd pannen dak. Op de plek in het presbyterium, waar de Offertafel zal komen te staan, is Maandag avond door Pastoor Bartel het kruis geplant. Onze Brusselsche correspondent schrijft ons: Mag men de „Libre Belgique" geloovert dan staan wij aan den vooravond van een tarievenoorlog tusschen Antwerpen en Rot terdam. Bet rapport van de Nederl.-Belgische Com missie zou een overzicht geven van de ge- Voerde besprekingen en er daarbij aan her inneren, dat de Belgische delegatie met na druk de verhooging van de Nederlandschd haventarieven heeft geeischt teneinde de pa riteit tusschen de Nederlandsche en de Belgi sche havenrechten te herstellen. Indien Ne derland en meer in het bijzonder Rotterdam de tegenwoordige tarieven mocht willen handhaven, dan zou Antwerpen zich ver plicht zien, op zijn beurt de tarieven te ver lagen. Mocht Rotterdam hierin aanleiding vinden om zijn havenrechten nog lager te stellen dan thans reeds het geval is, dan zou men het ergste moeten vreezen. Een derge lijke gedragslijn zou funeste gevolgen heb ben voor de financieeie exploitatie van de havens der beide landen. De gedelegeerden van de Nederlandsche havens deelden In antwoord hierop mede. dat zij bereid waren, hun tarieven met circa 10 pet. te verhoogen. Van Belgische zijde achtte men dit echter volstrekt onvoldoende. De Rotterdamsche haventarieven, a dus ver klaarde men, zijn eerst met 2 pc verlaagd en later door de devaluatie van den gulden nog eens met 20 pet- zoodat de totale verla ging 48 pet. bedraagt. Verhoogde men ze thans met 10 Pct- dan zouden ze toch nog altijd 36 pct- laëer zÜn dan de oorspronke lijke tarieven' de pariteit met Antwerpen te herstellen zou Rotterdam zijn havenrech ten belangrijk méér moeten verhoogen. Binnenkort zullen de beide regeeringen zich over dit rapport dat haar is overhandigd hebben uit te spreken, maar de „Libre Bel gique" meent op grond van inlichtingen uit bevoegde kringen reeds thans te kunnen ver zekeren, dat de Belgische regeering zich niet bij de conclusie van het rapport zal kunnen aansluiten. „En wat dan?" vervolgt het Brusselsche blad. „Het antwoord wordt gegeven door de overeenkomst van 3 April jl., waarin na drukkelijk wordt bepaald, dat in dit geval beide partijen haar vrijheid van handelen herkrijgen. Dat wil zeggen: de haven van. Antwerpen zou dan de maatregelen kunnen nemen, die zij noodzakelijk acht om zich te gen de Rotterdamsche concurrentie te kunnen verdedigen". Indien de inlichtingen van de „Libre Bel gique' juist zijn, zbu men dus ernstig reke ning dienen te houden met de mogelijkheid van een „frisch-fröhlichen' 'tarievenoorlog tusschen Rotterdam en Antwerpen!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2