OP DE MAASTUNNELWERKEN. Zij-crème beschermt tegen zonnebrand. Doos 20 ct. Rumoer rond Rosalind. RADIOTELEGRAFIST-RADIOTECHNICUS RADIOMONTEUR - NAVIGATOR Zinkproef met het eerste tunnelstuk in de Waalhaven. IJSSELMONDE. DONDERDAG 20 JULI 1939 VERKEERSONGEVAL. AFSCHEID L. VAN OUDHEUSDEN. EXAMEN HOOFDAKTE. EINDEXAMEN MACHINISTENSCIIOOL EXAMEN MODEVAK. BURGERLIJKE STAND. STEEKPARTIJ. Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van GEOFFREY CLAYTON. R.K.M.S. „AEOLUS". PLEINCONCERT AAN DE LEEDE. MIDDENSTANDSAVOND IN LOMMERRIJK. SCHOOLWERKTUINEN IN ZUID. Wenschen, die nog onvervuld bleven. DE GESTOLEN AUTO. Wie heeft drie personen vervoerd JAPONNENDIEVEGGE GEKNIPT. hoofdstuk H. In September a.s. plaatsing in den rivierbodem. EEN van de meest interessante technische werken, welke mo menteel in Nederland onder handen zijn, is ongetwijfeld de houw van den Maastunnel te Rotterdam. Het werk komt langzamerhand in een beslissend stadium. Men is thans volop bezig met de voorbereiding vzCn het neerlaten van het eerste tunnelstuk in den rivierbodem, hetgeen in September zal geschieden. Met tusschenruimten van zes weken zullen de negen zestig meter lange tunneldoozen geplaatst worden. De regelmatige voortgang van de werken aan den Maastunnel heeft zich in de afge- loopen maandelijksche perjode weder ais gewoonlijk gemanifesteerd. In de werken aan het verkeersplein bij den Westzeedijk komt thans al duidelijk teekening, doordat de beide in de noordelijke helft voorkomen de onderdoorgangen voor het noord-zuid gerichte tunnelverkeer in ruwbouw gereed kwamen. Het zijn eenvoudige gewapend be tonnen kokers, van binnen met witte tegels nog te bekleeden, doch overigens het beton zichtbaar latend. Door weloverwogen vorm geving van borstweringen en gebogen vleu gels, die de ertegen aansluitende gronddam- men afsluiten, is getracht een aestihetisch be vredigend geheel te maken. Behalve aan deze beide onderdoorgangen wordt gewerkt aan den daartusschen gelegen, in noorde lijke richting verloopenden oprit, waarvan de fundeering aangebracht is en bekistingen voor een deel van de aangrenzende gewa pende betonnen wanden gesteld staan. Wat de overige tunnelwerken op den Rechter Maasoever betreft valt te consta- teeren, dat men nog steeds bezig is met net betonwerk en bekistingwerk van de begane- grondverdieping van het ventilatiegebouw. Uit het feit, dat dit werk thans reeds eenige maanden aan den gang is, niettegenstaande er met man en macht aan gewerkt wordt, blijkt wel, dat men hier met een uiterst ge compliceerd samenstel te doen heeft. Ventilatiegebouw rondom in het water. De roltrappenschacht is In de afgeloopen maand in ruwbouw geheel gereed gekomen, zoodat het thans mogelijk wordt met het baggerwerk in de rivier tot tegen het ven tilatiegebouw te naderen. Om dit te berei ken moet de ter plaatse aanwezige kade muur echter geheel gesloopt worden; dit reeds in de vorige verslagperiode aangevan gen werk is echter nog niet geheel gereed, omdat men bij dit sloopwerk, hoe dieper men komt, des te meer afhankelijk wordt van gunstige waterstanden en het werk der halve intermitteerend plaats vindt. Inmid dels heeft men landwaarts van de kade muren reeds een groot gat uitgegraven rondom het ventilatiegebouw en bij de rol trappenschacht, zoodanig, dat de helling van ■heit diepe deel van den sleuf in de rivier naar het intact blijvende gedeelte van den oever niet te steil wordt. Een en ander heeft met zich mede ge bracht, dat rondom het ventilatiegebouw water is komen te staan en dit gebouw al leen nog toegankelijk is doordat men tijdig twee brugverbindingen heeft gemaakt tus- schen dit gebouw en de achteruitgebrachte oeverlijn. Langs deze bruggen zullen alle verdere materialen moeten worden aange voerd, terwijl verder bij het hanteeren van materialen de reeds vele maanden in ge bruik zijnde torenkraan dienst doet, die op een daartoe speciaal vervaardigde stelling heen en weer rijdt, welke stelling op het dak van den landtunnel staat. Afwerking van den landtunnel. In den landtunnel gaat men voort met de inwendige afwerking, in hoofdzaak bestaan de in het aanbrengen van het plafond tns- schen de verkeersruimte en de daarboven gelegen ventilatiekanalen. In het begingedeelte onderscheidt men in het gereedgekomen deel van het plafond behalve spleten, waardoor verontreinigde lucht uit de verkeersruimte wordt wegge zogen, ook nog breede spleten, waarin aan eengesloten rijen sterke lampen kunnc-n worden geplaatst. Die zijn noodig om te verhinderen, dat men uit het felle zonlicht, den betrekkelijk donker lijkenden tunnel in rijdende, een oogenblik last met het zicht zou hebben. Hoeveel lampen daarvoor noo dig zijn en hoe deze op de juiste wijze ge plaatst zullen moeten worden, is echter niet met volkomen zekerheid te zeggen, zoodat men het nuttig heeft geoordeeld nu de gelegenheid zich daartoe ruimschoots voor doet een proef op ware grootte te hou den, die binnenkoft zal kunnen plaats vin den. In de bouwput aan den Linkeroever. Nu men op den Rechter oever geleidelijk in het stadium van afwerken komt, is de voortgang niet meer zoo demonstratief als op den linker oever, waar men volop in de periode zit van ontgraven, stempelen, be- tonneeren en afwerken van den landtunnel. De bouwput voor dit gedeelte vertoont een beeld van groote bedrijvigheid; eenerzijds is nabij het ventilatiegebouw de put op volle diepte gekomen en is men begonnen met het aanbrengen van werkvloeren, ander zijds bevinden zich aansluitende gedeelten van den bouwput in minder voortgeschre den stadia van ontgraving en er is nog slechts een klein gedeelte over, waar de ontgraving nog aanvangen moet. In den kleihoudenden bodem zijn plaat sen, waar in een eerder stadium de fundee- ringspalen zijn geslagen, duidelijk zichtbaar, doordat in de buizen, welke voor het ma ken der paalschachten gebruikt zijn, boven de paalkoppen die immers slechts tot even boven onderkant tunnel zijn opgebe- tonneerd zand is gestort en dit gele zand met de grijze klei sterk contrasteert. In het ventilatiegebouw is men met de werkzamheden tot den beganen grond ge naderd en ook hier vindt men, evenals in het ventilatiegebouw op den Rechter oever een groote bedrijvigheid. Voor het roltrappengebouw op den Lin ker oever worden damwanden geheid;.zoo dra deze alle in hun plaats staan, kan men hier ook spoedig een diepen bouwput ver wachten. Het werk aan de onderdoorgangen bij het tunneluiteinde aan de Velgersdijkstraat waar, evenals op den Westzeedijk, stadsver keer en tunnelverkeer elkaar op geschei den niveau zullen kruisen, vordert snel. De paalfundeeringen kwamen hier grootendeels gereed, waarna het betonwerk kan volgen. De drie in de Heijschehaven in aanbouw zijnde tunnelelementen voor het rivierge deelte zijn thans zoover opgebouwd, dat de vloeren zijn gebetonneerd en ook van de onderste gedeelten van zij- en tusschenmu- ren het eerste beton is aangebracht. Een en ander verloopt op vlotte wijze, dank zij de leerschool, die men bij de vorige tweemaal drie tunnelstukken gehad heeft. Proefafzinking en onder spoeling In de Waalhaven zijn thans drie van de zes daar aanwezige tunnelelementen groo tendeels gereed, waarbij het eerste zoover is, dat het kon worden versleept naar een nabij het steiger gelegen punt, waar met dit stuk de proefafzinkfng en -onderspoeling zullen worden gehouden. Alvorens deze kunnen plaats vinden, moeten evenwel alle daarvoor noodige installaties worden ge monteerd, waarmede nog wel eenige tijd zal zijn gemoeid. Zoo moeten de drijfpontoas bevestigd worden, hetgeen geschiedt door ze naast het stuk liggend met water te vul len en met behulp van een op het dak van het tunnelelement gemonteerd bouwkraan- tje langzaam te laten zakken, waarna zij met duikershulp aan het tunnelstuk beves tigd kunnen worden. Dan moeten de richt- torens op de uiteinden geplaatst worden. Daartoe worden de richttorens eerst op gebouwd op het werkterrein aan den Rechter Maasover en vervolgens met bok- GEVESTIGD 1918 De INSCHRIJVING van LEERLINGEN ter opleiding tot Radiotelegrafist bij de N.T.M. Radio-Holland IS GEOPEND. AANVANG DER CURSUSSEN i SEPTEMBER A.S. Zij, die green MULO of H.B.S. opleiding hebben genoten, volgen tevens de speciale cursus sen m de schoolvakken voor het ontwikkelingsexamen N.T.M. Radio-Holland. Voor afgestudeerde candidaten die het Rijkscertificaat ie klasse hebben behaald is do PLAATSINGSKANS THANS GUNSTIG. Op denzelfden datum beginnen de nieuwe cursussen voor RADIOTELEGRAFIST bil de luchtvaart, RADIOTECHNICUS, RADIOMONTEUR en NAVIGATOR. Uitvoerig prospectus gratis op aanvraag bij: HET RADIO-INSTITUUT STEEHOUWER n.V. GRAAF FLORISSTRAAT 74, Telefoon 34520, ROTTERDAM (met internaat). Recl.78809-5 50 Vanmorgen om kwart over 8 is op het Marconiplein een kampeerwagen, welke was gehaakt aan een personenauto, bestuurd door W. de G. uit Tiel, omver gereden door een achteruitrijdenden goederentrein, komende uit de Vierhavenstraat. Het ongeval is te wijten aan de omstandigheid, dat plotseling de motor van de auto afsloeg en de kam peerwagen juist op de rails was komen te staan. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De kampeerwagen is ernstig bescha digd. Dezer dagen heeft deheer L. van Oud- heusden, secretaris van de afd. Rotterdam van den Ned. Bond van Christelijke Fa- brieks- en Transportarbeiders, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leef tijd den actieven dienst in dezen bond be ëindigd. In verband hiermede is Woensdag avond in de bovenzaal van Tivoli een af scheidsavond gehouden, waarop de bonds voorzitter, den heer W. Strijbis Pzn. tot den heer Van Oudheusden, die in 1920 als plaat selijk bestuurder in dienst van den bond trad, hartelijke woorden van waardeering heeft gesproken. ROTTERDAM, 19 Juli- (Commissie I). Ge slaagd: J. v. Kooten, H. I. Ambacht; W. Bijl, mej. A. M- Dorpmans, C. A. A. v. d. Leeuw, allen Rotterdam; J. G. B. Bohneke, mej- A. v. Hoogdalen, beiden Schiedam; J. B. v Kesselen, IJsselmonde- ROTTERDAM, 12 Juli. (Commissie II). Ge slaagd: M. Breeman, Gorinchem; T- v. Veen. Boskoop. Geslaagd voor getuigschrift B.M.: J. J. Boonstoppel, H. L. J. Kolff van Oosterwijk, F. J. W. Oostendorp, W. A. Middendorp (met lof), M. C. J- Lips, W. Zipp (met lof) en J. M. Kloosterman. Geslaagd voor getuigschrift a.m.: J. H. L. Baars, P. Heyer en D. Tymons. Afgewezen: 1 candidaat. Geslaagd: voor examen Lingerie-naaien en knippen: B. v. Hagen, M. v. Deelen, T. Zand bergen, W. Nijs, J. Hilker. Voor examen costuumnaaïen en knippen'; M. v. Duimen, T. Zeegers, J. v. d. Kraay, L. Kamps, S. Fransen, en Tr. Roode. Aangiften van 19 Juli. BEVALLEN. T. Burgers—Wladarz d. T. W. Stout—Kalm z. M. C. van Dijk—Kuchler d. A. M. J. KnopperPosthumus d. P. J. SeelbachHossel d. M. C. Kamphuizen— Essebaggers z. M. M. Krugtde Groot z. R. BosmanWindhorst d. A. Paulus—Boel z. G. Kroosvan Gog z. L. Kwakernaatv. d. Stel z. J. Schaapv. d. Kolk z. G. F. van Keeren—Rombaut z. M. HarteRietveld z. A. P. van R(j—Rijlaarsdam z. S. M. Teeuwen Stolk z. A. KraaijeveldKlop z. M. Par~ telsSedovnik z. A. M. Buitelaarv. d. Drie- sche z. N. Kuivenhoven—Hink d. H- Latooijvan Leeuwen z. - P, J. Bos Btaams z. j. C. K. EnsingSchwegman z. F. i-an Kiel—van Kuijk z. C. P. E. Rensen—v. Schijn- del z. J. C. GrootenboerBrandt z. A. RomUnvan Gelder z. M. A. verkroostTe ders d. C .J. NagelKnai) d. A. M. de Visser— Snoeck z. M. A. Timmermans—Prins d. A. G. TimmersDorst z. g Joppe Schouten z. J. P. G. Kluts—Magnusson d. GETROUWD: H. P. J- Boelen jm. 26 j. en S. H. Vooren jd. 25 j. J- R- L. Bosmans jm. 28 en J. Zoon jd. 21 j. L. H. Bronswijk jm. 25 1- en A. Smit jd. 21 j- p Buitendijk jm. 31 en H. P. van Vliet jd. 27 j. G. van Buuren jm. 24 j. en L. Kort jd. 18 j. j. c van pomme e jm. 32 J. en J. H. Luthart jd. 27 J- r.m'iJ w', schaap jm. 22 j- en S. A. van der Tuti 1 -0 j. T. van Haarlem jm. 24 j. en J- P-T lotj Jd- 33 j. A. Heijkoop jm. 25 j. en J. van Noord jd. 27 1. A. M. Hommen wedr. 32 V cn J- E. je. G. Groenen daal wed. 34 j. J. Hoogenraad jm. 25 j. en M. J. Mekken jd. 20 j. jj. A. Kluwer jm. 27 j. en A. Zut jd. 26 j. Js P. Koutstaul jm. 27 j. en M. A. de Jonge Jd. 28 J. h. g. A. Kraan jm. 29 j. en M. Winkels jd. 27 j. J. J. Krauwinkel jm. 23 j. en J. Bernard jd. 21 j. J. F. W. Kroger jm. 29 J. en G. Albers jd. 19 j. w. L. Krolss jm. 33 j. en A. W- Grashoff jd. 28 j. J. c. Luchtenburg jm. 22 j, en I. Ouwerkerk jd. 21 j, B. Meeder jm. 26 j. en G. H. Andriessen jd. 27 j. M. Mul wedr. 39 j„ en W. Hoogendam jd. 28 j. J. B. A. Prijn jm. 27 j. en M. H. Traa jd. 23 j. L. Sleüpen jm. 26 j. en M. J. van Rooijen jd. 20 j. J. Stam jm. 26 j. en M. van den Berg jd. 21 j. P. van der Sterre jm. 21 j. en C. M. Jolie jd. 25 j. M. W. Verhoeff Jm. 23 j. en J. A. Haar jd. 29 J-. J. Verkerk jm. 49 j. en C. A. M. Vijgenboom wed. 46 j. J. B. van der Wel Jm. 24 j. en B. A. van der Wilt jd. 21 J. A. Ameling jm. 32 j. en S. van der Woude jd. 32 j. w. Barends- waard jm. 32 j. en A. van Wijngaarden jd. 28 j. A. Bouman jm. 23 j. en G. Vrauwdeunt jd. 24 j. w. van den Brink jm. 22 j. en G. Kermis jd. 22 j. G. J. Blok jm. 26 j. en B. Muller jd. 28 j. H. F. Kemp jm. 31 j. en H. A. Kleijngeld jd. 30 j. H. G' Klooster jm. 32 j. en J. c. Tielle jd. 28 j. K- D. de Kreij jm. 26 j. en A. Meeder jd. 25 j. A. van Leeuwen jm. 23 j« en H. Groeneveld Jd. 24 J. j. Meijer jm. 30 j. en B. F. Kielman jd. 33 j. P. J. H. Peekstok jm. 26 j. en A. S. Verduit jd. 22 j. d. H. van Oortmersen jm. 23 j. en A. Oosterwyk jd. 24 j. N. J. A. de Wolft Jm. 27 J. en M. de Kreij jd. 25 j. p. w. G. Rijnja jm. 26 j. en B. H. Fon- tatn Jd. 22 j. A. Adelerhof jm. 31 j. en A. M. Fekkes jd. 25 j. j. c. Barendregt jm. 22 J. en A. Verkerk jd. 20 j. A. C. van den Berg jm. 23 J. en A. E. van Oostrum jd, 19 j. A. J. Bergmans jm. 34 j. en H. H. Maij ges. 25 J. P. Bons jm. 22 j. en L. Baijens jd. 20 j. P.: J. Broos jm. 25 j. en A. M. E. van der Ster ;d, 19 j. P. A. Erwlch Jm. 27 j. en B. Noorder- meer jd. 24 j. L. den Exter jm. 22 j. en J. F. Gastelaar id. 19 j. M. van Eijnatten jm. 24 J. en E. I. M. Albers jd. 27 j. J. C. Geervliet jm. 25 j. en T. van der Velden Jd. 26 j. G. G. Heins jm. 24 j. en A. W. van Dongen jd. 22 j." p. van den Houten jm. 35 j. en J. F. van den Eng jd. 27 j. G. de Jager wedr. 60 j. en J. C. Everwahn wed. 47 J. J. Jongsma jm. 30 j. en P. M. Verhage jd. 28 j. A. J. Kappers jm. 25 j. en E, C. J. M. Deckers jd. 25 j. J. den Outers jm. 24 j. en L. L. Harmsen jd. 23 j. J. T. Petri jm. 19 j. en C. van Roon jd. 17 J. J. P. van der Reek jm. 28 j. en W. van Nek jd. 20 j. J. W. de Ridder jm. 23 j. en M. C. Govers jd. 19 j. Q. de Rijke jm. 27 j. en A. M. van Ratio jd. 28 j. J. Tuk jm. 18 j. en W. P. van der Ster jd. 18 j. D. van Veen jm. 21 j. en R. F. de Boever jd. 21 j. A. Verheul jm. 22 j. en M. van Overbeek jd. 25 j. C. van Vugt jm. 25 j. en F, Brinkman jd. 21 j. J. W. Westenberg wedr. 71 j. en F. M. Hugelaar wed. 64 j. P. van der Woude jm. 29 j. en H. M. Hogerwerf jd. 24 j. J. A. van der Wulp jm. 26 j. en T. Blinksma jd. 26 j. J. Bezemer jm. 26 en J. Euser jd. 25 j. Q. van Burink ges. 47 j. en M. E. Mejjninger jd. 33 j. J- M. C. Dieleman jm. 26 j. en P. H. G. Huijgens jd. 30 j. J. H. Dolder jm. 37 J. en J. H. A. Kuijpers jd. 30 J. B. J. van Duijl jm; 30 j. en S. A. van Leeuwep jd. 25 j. H. T. G. Lim jm. 29 j. en J. M. de Groot jd. 26 j. R. van der Meer jm. 30 j. in G. E. Diependaal jd. 23 j. M P- Mennema Jm. 28 j. en C. Promt Jd. 28 J. P. Nonner jm. 31. j. en G. K. van Dam jd. 27 j. A. C. de Pries ter jm. 30 j. en M. G. Huber jd. 27 j. J. van Roon jm. 22 j. en N. Koote jd. 23 j. H. C, de Roij jm. 24 j. en S. van Olm Jd. 24 j. G. J. T« Schetter jm. 34 j. en G. S. van Oijen jd. 32 j. G. van Spra.ng jm. 25 j. en C. B. A. vkn Eijk Kramer jd. 25 j. M. F. Tournier jm. 25 j. en H. Leijdens jd. 23 j. C. Vent wedr. 58 j. en J. C. Happee ges. 46 j. A. D. J. Schols ges. 50 jd. 22 j. c- H- Suurland jm. 28 J. en P- M. j. en N. Leeuwestein jd. 25 J. J- N- Söhngen jm. 31 j. en J. A. de Haas jd. 26 j. OVERLEDEN: J. Kadiks m. v- R- Po'ak 60 j. H. E. V. d. Berge wed. v. C. Maat 68 j. - - ad v J. A. Meesters 81 j. H. M. J- Brunt wed. v. V. Wijk m. V. K. Kentie 57 j. A. ong. vr. 75 j. N. v- Hattem ong. Vr. j. A. F. Kranenburg d- 6 j- J. v. Bale m. v„ W. v. Dhk 38 j- M- Kapmund m. v. P. v. d. Broek 65 j. J' Koornneef z. 3 j. -- - C. Wiedouw Hattem ong. vr. 76 j. W, Gisteravond 10 uur ontstond tusschen de buren S. en M. Donckschelaan, Bolnes ruzie door het spelen van kinderen op het erf. S. opende het gevecht, maar werd tegen den grond geslagen door M., die daarna doorliep. S. stond weer op, haalde een mes te voor schijn en stak M. driemaal in het achter hoofd. Ernstig gewond, moest het slachtoffer zich onder geneeskundige behandeling stel len. 3). Zijn blik zwierf door het vertrek. Dit huis gaat veranderd worden een algeheele metamor een algeheele verandering, als je me kunt volgen. Werkelijk? zei mr. Tombstone zonder veel enthousiasme. En Rosalind fronste het voorhoofd. O, toch! haastte Drogo zich te vervolgen. Over een paar wegen z'Ji je de zaak hier niet meer terugkennen, omdat het hier dan een van de modernste en gezochtste hotels van het heele district zal zijn geworden. Rosalind sprong overeind. Waar heb je het in 's hemels naam over, Drogo? riep zij uit. Ben je heelemaal gek ge worden? Hoofdschuddend hief Drogo zijn hand op. Niet gek, verzekerde hij haar, en het is allemaal volmaakt in orde. Hij draaide zich om. En nu, mr. Kerk mr. Tombstone, over de rol welke U en menschen als U te spelen krijgen. Ik snap U niet, merkte de slager op. Ja, dat doet U wel! Drogo stak een dreigenden wijsvinger uit. Hier staan wij aan den vooravond van een groote onderneming. U zult Uw kansen toch zeker niet willen bederven door het ontbreken van een wei- nigje geduld? Zeg dat nog eens? verzocht mr. Tomb stone. U wilt natuurlijk dicht bij het vuur zitten, niet? U zoudt U toch zeker groen er geren, wanneer U al de winst naar de naar den groothandel zag gaan? Hoe dan ook, ik wil mijn geld, ver klaarde mr. Tombstone voorzichtig- Natuurlijk wilt U dat. Dat wil ieder een. En dat is dan ook precies de reden, waarom ik U in vertrouwen neem. Nu, wat zoudt U zeggen van een kleinigheidje, om eh wat ik bedoel verbeterde hij haas tig, toen hij Rosalind's blik opving mis schien konden wij even naar de Halverin Arms overwippen en zoo, als U mij volgen kunt. Ik heb de auto hier. Ik kan U gemak- kelijk'weer terugbrengen. Ik zeg geen nee, meende mr. Tombstone zonder al te veel enthousiasme. Prachtig riep Drogo. Kom mee Bij de deur bleef mr. Tombstone even staan en wendde zich tot Rosalind. Neem me niet kwalijk, maar ik bedoel de niets beleedigends, miss, verklaarde hij. Dank u, mr. Tombstone, zei Rosalind, terwijl zij Drogo met een vluggen ruk in de kamer terugtrok. Wat heeft dat allemaal te beteekenen? fluisterde zij dringend. Het is dik ln orde, verzekerde Drogo haar. Michael zal je wel alles vertellen wat een jong meisje behoort te weten. Een uur of zoo later verliet mr. Matthias Tombstone, samen met verschillende andere leidende figuren van Beaconstree's handel- drijvenden middenstand de gelagkamer van de Halverin Arms, begeleid door Drogo Hen derson Catchpole. Over het uiterlijk van het gezelschap lag de uitdrukking van hen, die een groot licht gezien hebben. Als gastheer had mr. Catchpole hun verwachtingen méér dan overtroffen. Vijf minuten later stopte de auto voor Bea con Mill en opnieuw verscheen Rosalind in de deuropening. Uitstappend begon Drogo een aantal pakjes te verzamelen. Je blijft natuurlijk lunchen, zei het meisje. Ik blijf lunchen, bevestigde Drogo, ter ken in hun geheel naar. de Waalhaven getransporteerd. Vervolgens moet de spocl- installatie nog worden aangebracht, doch daaraan kan men thans nog niet be ginnen. De drie gereed gekomen tun nelstukken worden met behulp van onder druk op waterdichtheid beproefd waarbij men door het aanbrengen van een dun waterlaagje op het dak een bedrijfstoestand kan nabootsen, alsof het tunnelstuk in on geveer 5 M. diep boven het dak stroomend water was gezonken. Lekkage van eenige beteekenis is tot nu toe niet geconstateerd. De minder ver afgewerkte tunnelelemen ten worden ook geleidelijk verder gereed gemaakt en aan het verschil in diepgang is duidelijker te zien, hoezeer het successieve lijk gestorte beton het gewicht dier elemen ten vergroot. Op het terrein langs de Parkkade zijn reeds twee richttorens gesteld, terwijl men met de constructie van de derde bezig is. Deze richttorens worden op de neer te laten tunnel elementen gemonteerd en zijn voor zien van electrische lieren welke veranker de kaïbels bij het stellen van de tunnelele menten zullen aantrekken en vieren. Boven op deze richttorens bevindt zich een com mandobrug, vanwaar alle instrumenten electrisch- bediend worden. Het plaatsen van zoo'n tunnelstuk zal een machtig aspect opleveren. Aan de vier hoe ken van het tunnelelement zullen vier hoe- ge bokken varen, welke op hun beurt door een legertje sleepbooten zullen worden ge trokken. Voor de levering van den electri sche stroom zal een groote Diessel Dynamo zorgen, welke op een speciaal schip word» gemonteerd, dat ook langszij zal varen. De R. K. M. S. „Aeolus" heeft haar jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden, die door een 80-tal leden werd bezocht. Na opening met den Chr. groet gaf de voor zitter, Ir. K. F. Hopster, een optimistisch gestemd overzicht over het afgeloopen jaar. Een van de voornaamste punten is wel ge weest de viering van het 1ste Lustrum van de hockey-afdeeling. Het lustrumnummer van het orgaan heeft uitgeblonken door haar fijn cachet, zóó zelfs, dat de gemeente-archivaris heeft verzocht een exemplaar te mogen ont vangen. Een verheugend feit is denverdere verbroedering tusschen de verschillende af- deelingen, de hernieuwde activiteit, de be tere capaciteiten ook, doch vooral de goede geest, de onderlinge vriendschap. Verder be sprak de voorzitter nog eenige huishoudelijke onderwerpen. Uit het Jaarverslag van den alg. secretaris bleek, dat het ledental ook dit jaar weer beduidend is toegenomen. Daarop volgden de verslagen der diverse commissies. Vervolgens bracht de penning meester verslag uit, waaruit blijkt, dat een batig saldo verkregen is. Hierna had de bestuursverkiezing plaats en de verkiezing der diverse commissies. Bij de rondvraag tenslotte voerden verschil lende sprekers het woord, die door den voorzitter op een vlotte manier beantwoord worden. Vrijdag 21 Juli geeft de R.K. Harmonie „St. Michael" een concert aan de Leede van 20.3022 uur. Het programma luidt: 1. Daar komen zij aan. Marsch-potp. A. J. Maas. 2. L'Elue de Village. Ouv. G. T. de Pauw. 3. Kunstenaarsleven. Wals. Strauss. 4. Fransche Amitie. Fant. Jac. Martin. 5. Marche du Heros. H. Nicholls. 6. Wiener Praterleben. Wals, Translateur. arr. A. Dreissen. 7. Mozaique de l'opera Nabuchodonosor. M. J. H. Kessels. 8. Finale. Marsch. De R. K. Middenstandsvereeniging heeft gisteravond voor haar leden, huisgenooten en introducé's een zomerfeest in Lommerrijk gegeven. Het eerste gedeelte van den avond waaronder het strijkensemble van het R.K. R.T.E. musiceerde, werd in den tuin door gebracht. Een licht regenbuitje werd het sein om tegen half elf naar de disponibel ge houden groote zaal te verhuizen. Een band, welke zeer vlotte dansmuziek ten beste gaf, zorgde ervoor, dat men ook daar nog eenige allerprettigste uren heeft doorgebracht. Naar gewoonte werd het Sanatoriumbloempje ver kocht. wijl hij voortging met lossen, en.... eh hier is zij. Wat bedoel je in 's hebegon Ro salind, toen zij plotseling den aard van Drogo's lading begreep. Enkel een paar kleinigheden, welke ik toevallig in het dorp heb opgepikt, merkte haar gast onverschillig op, een paar dozijn blikjes met alle mogelijke heerlijkheden in de oprijlaan deponeerend. Maar dat is absurd! riep Rosalind uit, met een blik van verwarring in haar oogen. Geen sprake van. Drogo loste zes fles- schen bier. Kan zoo maar niet bij menschen buiten komen binnenvallen, zonder ze be hoorlijk te waarschuwen. Hij grinnikte op gewekt. Ik was in ieder geval van plan geweest om te blijven lunchen. Ondanks zich zelf barstte Rosalind in een hartelijk gelach uit. Het zien van Drogo, omringd door al die blikjes en flesschen, was te veel. Je bent een groote idioot! lachte zij. Mogelijk, gaf Drogo toe, maar op het oogenblik heb ik toevallig een heerlijke dorst. Vooruit, Michael, help eens een handje om dit naar binnen te brengen. Ik moet zeggen, verklaarde Rosalind, terwijl Butterworth de resten van de lunch afruimde, dat ik het geheele plan eenvoudig wonderlijk vind. Oh, zoo ver zou ik niet willen gaan. Bescheiden greep Drogo naar een nieuwe flesch. Het schoot me opeens zoo te binnen, zie je. Jammer, dat jij dit goedje niet drinkt. Oh, toch wel, hield Rosalind vol. Het idee, bedoel ik, voegde zij er haastig bij, toen Drogo met de flesch in haar richting kwam. Het is wonderlijk. Vindt je ook niet, Micky? Er zal hier heel wat veranderd moeten worden, gaf Michael als zijn meening ten beste. Een garage, om te beginnen. En een band en natuurlijk een dans vloer, verklaarde Drogo. En het moet ook niet moeilijk zijn in de tuinen ergens een paar tennisbanen aan te leggen. En een zwembad, viel Rosalind hem bij. We moeten eenvoudig een zwembad hebben. Geen enkel buiten-hotel is tegen- De Vereeniging tot inrichting en exploi tatie van sehoolwerktuinen aan den Linker- iVIaasoever doet op haar terrein goed werk. Ze exploiteert een groot complex tuingrond aan den Kromme Zandweg en pas heeft ze in die mate uitbreiding aan haar bemoei ingen kunnen geven, dat aan ruim 700 kin deren een tuintje kon worden verstrekt, waar ze naar hartelust, maar onder leiding, het nuttige met het aangename kunnen ver eenigen. Ze planten daar nl. niet alleen groenten, waardoor ze de lasten van het ge zin helpen verlichten, maar ze leeren er liefde voor planten en bloemen, die allen hun eigendom blijven. De vereeniging werd opgericht in 1928. In de eerste 10 jaar van haar bestaan gaf zij aan 500 leerlingen uit het hoogste leer jaar, zoowel van openbare- als van eenige bijzondere scholen, een tuintje ter bewer king. Tot 1934 genoot de vereeniging ge meentesubsidie, daarna was zij geheel op particulieren steun aangewezen. Daar het aantal gegadigden steeds 3 li 4 maal het aantal uit te geven tuintjes over trof, en het bestuur nog een stuk grond ter beschikking had, wilde het trachten bij het 10-jarig bestaan te komen tot uitbreiding. Het bestuur slaagde in zijn poging, zoodat dit jaar aan 709 leerlingen een tuintje kon worden verstrekt. Iedere leerling betaalt zoo mogelijk 0.25 per jaar. Elk tuintje heeft een oppervlakte van 5 bij 4 M. Gereedschap, zaad en pootplanten worden door de ver eeniging gratis verstrekt. De leerlingen werken tweemaal per week een uur, onder leiding van onderwijzers, op hun tuintje. Ook in de vacantie kunnen zij op den tuin terecht. Een deel van elk tuintje wordt als bloementuin ingericht, terwijl op het over blijvende deel groenten gekweekt worden. Begonnen wordt met sterkers en radijs, daarna komen er bieten, worteltjes, uien, boonen en verschillende koolsoorten aan de beurt. Wat de jonge tuiniers kweeken, wordt mee naar huis genomen. Door op den tuin enkele stukjes met de verschillende graansoorten en hennep en vlas ta beplanten en door het plaatsen van verschillende boomsoorten, tracht 't bestuur den tuin ook aantrekkelijk te maken als doel voor schoolwandelingen. Bovendien is deze methode uitstekend geschikt om de kinderen te leeren, waaraan zij de verschil lende graan- en groentesoorten kunnen her kennen. De vereeniging heeft voorshands één groo- ten wensch, nl. in staat gesteld te worden tot het aanleggen van een waterleiding. De kinderen zijn tot nu toe niet in de gelegen heid te drinken wat bij warm weer zeker noodig is, maar ook kunnen wij niet eens de handen wasschen. En dat toch zijn eischen, die men tegenwoordig wel stellen mag. Op 16 Juli j.l. zag de gemeenteveldwach ter van Deil bij Geldermalsen op den Rijks straatweg te Enspeik een auto onbeheerd staan De Centrale Auto-opsporingsdienst te dezer stede werd gewaarschuwd en deze dienst stelde zich weer in verbinding met de pólitie te Brussel. Het bleek dat de auto den avond tevoren te Brussel was gestolen ten nadeele van den handelsman E. C. Een land arbeider heeft aan den gemeenteveldwachter verteld, dat hij drie personen bij de auto had zien staan n.l. twee lange personen en een dikken heer. Ze zullen zoo ongeveer 20 a 25 jaar oud zijn geweest. Deze „heeren" zijn echter spoorloos verdwenen en het vermoe den is gerechtvaardigd, dat zij aan den een of anderen automobilist hebben gevraagd mee te mogen rijden. Chauffeurs of automobilisten, die deze drie heeren hebben vervoerd worden verzocht hiervan mededeeling te doen hetzij bij den gemeenteveldwachter van Deil hetzij dij den Centralen Auto-opsporingsdienst te dezer stede, gevestigd op het hoofdbureau aan het Haagscheveer. In bewaring is gesteld in het hoofdbureau van politie de 25-jarige mej, R. van B., die op beeterdaad werd betrapt bij het stelen van een japon in een modemagazijn in de binnenstad. De politie heeft tevens eens huiszoeking bij haar gedaan en vond 12 vrij wel nieuwe zomertoiletten, welke eveneens van diefstal afkomstig waren. De win tergar derobe van de juffrouw zag er ook niet slecht uit, maar 't is niet meer te achterhalen of zij eerlijk aan deze kleeren is gekomen. •woordig compleet zonder zwembad. Ik ge loof, dat je die al vrij goedkoop kunt krijgen. Haar broeder lachte schamper. Het zal méér dan goedkoop moeten zijn, verzekerde hij de anderen. Waar moeten wij bet geld voor al die veranderingen van daan halen? Het licht in Rosalind's oogen stierf weg. Natuurlijk, dat vergat ik heelemaal. Geld? Professor Pemberton, wiens handen nu prachtig kardinaalsrood waren, rukte zich los uit een ingewikkelde serie berekeningen," welke hij vergeefs probeerde met behulp van een stukje brood uit het tafellaken te verwijderen. Oh, vader toch! kreunde Rosalind. Nu zullen we het tóch naar de wasscherij moeten sturen. Maar je hoort toch altijd, dat brood. Ja, dat weet ik, schat, verklaarde Rosa lind geduldig; maar niet wanneer het ge smeerd is. De professor stond van tafel op. Wel, ik moet verder gaan met mijn werk, verklaarde hij. Het is nu geen tijd om over geld te praten, vooral niet, wanneer het er toch niet blijkt te zijn. Feit is, dat wij ons over geld niet be zorgd behoeven te maken, verklaarde Drogo, nadat de deur achter den professor was dicht gevallen. Wat we noodig hebben is wat cre- diet en een organisator en bij Jove zijn oogen begonnen plotseling te schitteren ik weet juist den gerchikten kerel voor ons! Een minuutje! Kan ik even telefoneeren? Even een oogenblik van verwarring. Eh, de kwestie is,begon Michael- De telefoon? kwam Rosalind opgewekt tusschenbeiden. We hebben wat moeilijkhe den met de telefoon. Ik vermoed, dat er iets met het toestel niet in orde is. Op het moment schijnen wij de centrale niet te kunnen krij gen. Al sedert een maand, verklaarde Michael somber. O, dat is in orde, verzekerde Drogo haastig. Toen ik zei, dat ik wilde telefonee ren, bedoelde ik dat' niet werkelijk. Ik meen, dat ik altijd kan telefoneeren, Wanneer ik thuis ben, als je me kunt volgen. Maar Alan Ridgeway is de aangewezen man voor ons. Rosalind fronste het voorhoofd. Ridgeway, Ridgeway? Ken ik hem? - Alan? Natuurlijk. Ik bedoel, iedereen kent Alan Ridgeway- Zoon van Ridgeway's „zwoerdlooze hammetjes". Rommel, die je aan het ontbijt krijgt, weet je wel. De oude baas heeft er hoopen geld mee verdiend, maar hij is n'et erg scheutig voor zijn nage slacht. Reuzen kerel, Alan! Hij was tegelijk met mij op Trinity, Rosalind glimlachte. Is dat een aanbeveling? Ja, ik begrijp wat je bedoelt. Maar wat ik maar zeggen wilde is, dat Alan een van die onafhankelijke kerels is. Toen hij van Cambridge thuis kwam, nam de oude heer he min de zaak, om de koeien te scharen, of wat ze daar dan ook doen. Maar na een jaar of zoo gaf Alan er de brui aan en nu heeft zijn vader hem drie maanden gegeven om een baantje te vinden en te houden, of hij moet terug naar de hammetjes. Rosalind dacht ernstig na. Wel, gaf ze eindelijk toe, misschien heb je wel gelijk. Jij kent hem tenslotte. Natuurlijk heb ik gelijk! sprak Drogo vol nadruk. Ik zal jullie eens wat zeggen- Vandaag is het Zaterdag. Jij en Michael moet Maandagmorgen naar mijn kast komen, dan zal ik ook Alan opsnorren en dan kunnen jullie elkaar allemaal eens bekijken. Afge sproken? Afgesproken. En om deze verklaring te onderstreepen, knikte Rosalmd beslist. De geriefelijke vrijgezellenwoning van Drogo Henderson Catchpole besloeg een be hoorlijke oppervlakte in een van die ultra moderne en reusachtige gebouwen, welke getuigenis afleggen van den vooruitgang van onzen tijd. De huur, welke per vierkante inch berekend scheen te worden, was zoo exhorbitant hoog, dat men eigenlijk ver baasd stond, dat de lucht, welke men inadem de, gratis was. Een groen gelakte autobus staat op ge zette tijden ter beschikking van een ieder, die de zuivere lucht van Beaconstree wil verwisselen voor de met benzine dampen doortrokken straten van de metropool. En op den bewusten Maandagochtend om half twaalf bevonden zich onder de passagiers, welke in Londen uitstegen, ook de jongste leden van de Pemberton-familie. Hier is het, merkte Michael op, die in zijn schoone kleeren onherkenbaar was. Dro go's kamers liggen hier vlak om den hoek. Vierde, zei de liftboy lakoniek in ant woord op Rosalind's vraag en ,ee™ Paar se"* conden later bevonden zij zich in de ruimte, welke in het prospectus beschreven werd als „ruime hall". Miss Pemberton? informeerde Bassett, Drogo's bediende. u nier binnengaan, als 't U belieft? Mn Catchpole verwacht U. De bezoekers spitsten de ooren. Van achter de door Bassett aangewezen deur klonken een aantal doffe slagen, zoo nu en dan af gewisseld door 'n scherp gerinkel, alsof er iets op den grond viel. Rosalind keek den bediende vragend aan. Het is in orde, miss, verzekerde Bassett haar. Master Drogo oefent alleen wat met zijn werpspel. Hierheen, als 't U blieft, miss Het beeld, dat zich na het openen van de deur aan hun oogen vertoonde, was even interessant als onverwacht. Drogo Henderson Catchpole stond op het haardkleedje, onder andere gekleed in een zijden ochtendjas van een meer dan brutale kleur. Boven den schoorsteenmantel achter hem, als het ware gelijkend op een stralenkrans om zijn wezenloos hoofd, hingen de inge lijste foto's van een klein dozijn leden van de andere sexe, terwijl aan den muur er tegenover, boven een dressoir, dat uitnoodi- gend doorboog onder een lading van schier alle opwekkende dranken, welke maar aan den dienst der accijnsen bekend zijn, een schijf was opgehangen. (Wordt vervolgd). J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2