HET GESPREK VAN DEN DAG. De fusie Amsterdamsche Bank en Robaver. hoek van holland. Enkele mededeelingen van bevoegde zijde. HILLEGERSBERG. BLEISWIJK. BERKEL EN RODENRIJS. VLAARDINGEN. IJSSELMONDE. MAANDAG 24 JULI 1939 ROTTERDAMSCHE BOND VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. TT7"AT Jen indruk betreft, welke de in bet avondblad van j.ï. t Zaterdag aangekondigde fusie tusschen de Rotterdam- sche Bankvereeniging en de Amsterdamsche Bank te Amsterdam heeft gemaakt, kunnen wij volstaan door op te merken, dat de kabinetscrisis en de hieraan te geven „oplossing" gedurende meer dan drie weken naast de internationale politiek het gesprek van den dag, volkomen op den achtergrond is geraakt. Het gesprek van den dag kent slechts één onderwerp, t.w. de fusie A. B./Robaver ZOLDER UITGEBRAND. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN TRAMWAGEN. INBRAAKE. DEENSCHE ONDERSCHEIDING. Vaardigheidsproeven voor het diploma H.L.O. R. K. HUISHOUD- EN INDUSTRIE SCHOOL. EEN GALANTE RIDDER. EEN MOOIE ZWEMPRESTATIE. AUBADEKOOR. EXAMEN HANDELSKENNIS L.O. Maar een onvoordeelige klant. EERSTE PLECHTIGE H.H. MISSEN. verkoop van bouwgrond. ST. VINCENTIUS IN ZUID. GEBREKKIGEN. ST. THERESIASCHOLEN. BURGERLIJKE STAND. AANRIJDING. DOOR DEN AFSLUITBOOOM HEEN GEREDEN. BURGERLIJKE STAND. binnengekomen. Amsterdam, geheel Nederland de beurs zeker niet uitgezonderd is volkomei* ver rast door deze fusie tusschen de beide groot banken, waarnaar men uiteraard, ondanks het officieele communiqué, blijft gissen. Dat is ook begrijpelijk. Immers, er kon sedert verscheidene jaren geen aandeelhoudersver gadering der A. B. bijeenkomen, of er be stond een oppositie tegen het bij de Bank gevoerde beleid. Het kapitaal werd te groot geacht, de reserves overdadig. Telkens op nieuw drongen enkele aandeelhouders aan op een gedeeltelijke uitkeering der reserves, eventueel op terugbetaling op het naar hun meening te groot geworden kapitaal. Doch van bestuurszijde werd steeds het standpunt verdedigd, dat de Amsterdamsche Bank van haar ruime middelen niets uit handen zou moeten geven, ook al was er onder de se dert enkele jaren gewijzigde economische verhoudingen, tijdelijk geen voldoende em plooi voor te vinden. Er zou immers een tijd komen, waarin de vraag naar geld zou herleven en de A. B. zou dan gereed staan om onmiddellijk van de verbetering in het economische leven ten volle te profiteeren. Algemeene verbazing. Deze zienswijze slechts aanvechtbaar in het oog van hen, die het geloof aan de mo gelijkheid van een herstel hebben verloren werd nog op de jongste vergadering van aandeelhouders door het bestuur verdedigd. Geen wonder dus, dat men zich thans alge meen verbaasd over de beraamde uitkeering van een deel der reserves en over een ge deeltelijke terugbetaling van het kapitaal. Het officieele communiqué geeft aan de motieven, welke aan deze fusie ten grond slag hebben gelegen, geen formuleering. De in uitzicht gestelde terugebtaling op het ka pitaal en de gedeeltelijke uitkeering der reserves, suggereeren echter de opvatting van het gezamenlijke bestuur der beide in stellingen, dat voor de beschikbare midde len onder de bestaande omstandigheden geen Cieuw emplooi is te vinden. De van de aandeelhoudersvergadering der A. B. bekende oppositie zou hierin derhalve aanleiding kunnen vinden voor de conclusie, dat haar opvattingen ten deze steekhoudend Eijn geweest. Maar toch.de jongste aandeelhouders vergadering dateert nog slechts van enkele maanden geleden. Zij werd op 5 April ge houden en het bestuur der A. B. volhardde toen nog steeds bij het standpunt, dat het vele jaren heeft ingenomen en dat het thans prijsgeeft. Of de opvattingen ten deze zelve het resultaat van langdurige overweging dan zoo plotseling zijn gewijzigd? Beraamde het bestuur der A. B. reeds op 5 April plannen feil VCMvftn het thans mededeeling doet? Slechte 6 weken onderhandeld. »ns tor anke tot een der direct bevoegde fcstanties gmrend en kregen tot aBAntwSi dat imisrdaad het moment waar op tuasoben belde fesstellingen voor het eerst ernstig over de mogelijkheid van fusie word gesproken en dat waarop het besluit hiertoe werd genomen, door een slechts betrekkelijk kort tijdsbestek zijn gescheiden, t.w. circa zes weken. Het belang der fusie, aldus onze zegsman, was van het eerste moment af te evident, dan dat er lang over behoefdte te worden gesproken. Op 5 April j.l. was er van eanige gedachte aan een fusie tusschen beide instellingen echter nog geen sprake. Preferente aandeelen A. en B. gaan verdwijnen. Deze mededeeling gaf ons aanleiding ten aanzien van een andere punt een nadere toelichting op het financieele communiqué te vragen. Men herinnert zich, dat in 1934 dus nog slechts weinige jaren geleden preferente aandeelen werden gecreëerd tot een bedrag van 10.000. Het doel ervan was, de invoering van de „oligarchische clau sule". Op onze vraag, of het de bedoeling was, deze aandeelen thans weder in te trekken, kregen wij ten antwoord, dat dit inderdaad uit het communiqué valt af te leiden. Over de détails, de uitvoering der fusie betreffende, zijn nog geen besluiten geno men. Het is echter duidelijk, aldus onze zegsman, dat het bijvoorbeeld geen zin heeft op kleine plaatsen meerdere kantoren te handhaven. De resultaten der fusie zullen zich ove rigens in den loop der tijden openbaren en ongetwijfeld aanzienlijk zijn. Bestuursmutaties. Wat de bestuursmutatie betreft, zal het de aandacht hebben getrokken, dat mr. H. A. van Nierop als directeur der A. B. zal aftreden en tot commissaris dezer instelling zal worden benoemd. De heer Van Nierop zal echter niet deel uitmaken van de com missie uit het college van den raad van commissarissen der A. B., welke zitting zal nemen in het college van commissarissen der Robaver. Een der bladen meende te weten, dat de heer D. Andreson, directeur der A. B., zijn benoeming tot directeur d^r Robaver niet zou aanvaarden. De heer Andreson deelde ons echter mede, dat hij zich in dit geval niet candidaat zou hebben laten stellen en dat hij in elk geval de geiheele fusie die hij in het belang van beide instellingen acht hoopt mede te maken. Hoe worden de nieuwe aandeelen ter beurze gewaardeerd De aandeelen der Amsterdamsche Bank noteerde hedenmorgen ca. 140%, hetgeen dus vergeleken bij Vrijdag een koersstijging be- teekent van 27%, de aandeelen Robaver no teerden ca. 112%, hetgeen een koersstijging beteekent van ca. 5% vergeleken bij Vrijdag j.l. Aangezien de nieuwe aandelen A. B. en Lobaver, gezie de gelijke kapitaals- en reser vepositie alsmede de gelijke winstverdeeling natuurlijk eenzelfde beurswaarde zullen krij gen, ontstaat er automatisch een zekere pari teitsverhouding tusschen de oude stukken. Het is wel interessant aan de hand van de koersen van hedenmorgen eens na te gaan, waarop de beurs de nieuwe aandeelen waar deert. Volgens onbe berekening in het Zon dagochtendblad krijgen de aandeelhouders A. B. in contante uitgekeerd ca. 38 millioen of per aandeel ca. 690. Voor een nieuw aandeel A. B. wordt dus bij een koers van 140% betaald 1400 690 of 710. De nominale waarde der nieuwe stukken A. B. bedraagt 35 millioen gedeeld door 55.000 of 636, zoodat dat koers de nieuwe aan deelen waardeert op een koers van ca. 112%. Bij een koers van 112% voor aandeelen Rotterdamsche Bankvereeniging betaalt men dus voor een aandeel 1120. Men krijgt in contanten uitgekeerd 10 millioen gedeeld door 45000 of 222. Voor een nieuw aandeel Robaver betaalt men dus 1120 222 898. De nieuwe nominale waarde der aan- deele Robaver zal bedragen 35 millioen gedeeld door 45000 of 777; zoodat de koers dezer nieuwe stukken op ca. 115% zou uit komen. Er1 is dus nog een kleine afwijking in deze koersverhouding, doch bij bovenstaande globale berekening moet niet uit het oog worden verloren, dat zij de belasting factor buiten beschouwing hebben gelaten. Im mers bij uitkeering uit de reserves aan aan deelhouders zal ca. 12% belasting verschul digd zijn. In ieder geval blijkt uit de koers- waardeering in het telefonisch ochtendver keer, dat de aandeelen Robaver na de fusie hooger gewaardeerd worden, dan voordien. Hier spelen ongetwijfeld twee factoren een rol. Allereerst wordt bij de Robaver de ver houding tusschen de open reserves en het aandeelen kapitaal gunstiger n.l. 20 mil lioen reserve tegenover 35 millioen kapitaal tegen thans 17 millioen reserve tegenover 45 millioen kapitaal. Ook zal bij gelijke winstmogelijkheden op het verkleinde kapi taal een grooter rendement verkregen wor den. Dit beteekent echter nog niet, dat dit hooger rendement ook door een grooter divi dend tot uitkeering gebracht zal worden. Hedenmorgen is brand uitgebroken op de zolderverdieping van pand 113 a aan de Groote Vischerijstraat bewoond door A. C. Straetemans. De oorzaak moet gezocht wor den in hét feit, dat de vrouw des huizes een emmer met waschgoéd had geplaatst op een petroleumstel, zonder er verder naar om te kijken. Vermoedelijk isde vlam van het petroleumstel hooger opgetrokken en in aanraking met wasgoed gekomen. Het vuur is gebluscht met drie stralen op de wa terleiding, twee bediend door gasten, van slangenwagen 36 en één door gasten van slanenwagen 55, onder leiding van onder- feïandmeester Heckers, brandmeester Boon «2 hoofésnwi Sakker. Mede aanwezig waren de slangenwagens 34, 49, 57 en 32 almele de gereedschapswa gen no. I onder leiding van den qpzichter Mallan. De zolder is uitgebrand, terwijl de lager gelegen etage waterschade bezwam. De 15-jarige A. M. Schroder wonende aan het Noordplein is aldaar bij het spelen ge vallen. Beide knie-schijven schoten uit do kom en het meisje werd per auto van den G. G. D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Bergweg. Tijdens werkzaamheden aan de nieuwe Beurs heeft de 28-jarige Belgische monteur, J. B. A. de Pauw, die in dienst is van de firma Schambell, een plaat ijzer van drie en een half bij twee meter, welke hij aan het monteeren was, op het linker onderbeen ge kregen, hetwelk brak. Per auto van den G. G. D. is de man vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar hij ter vepleging is opgenomen. Zondagmorgen om acht uur is een perso nen-auto bestuurd door den 27-jarigen A. Breuseker wonende Roovalkstraat op den Noordsingel in botsing gekomen met een motorwagen van lijn 11, bestuurd door A. J. K. uit de Zaagmolenstraat. De tramwagen bekwam lichte verfschade, terwijl de auto aan de voorzijde ernstig werd ontzet. De chauffeur B. kreeg verwondingen aan de rechterknie en is per auto van den G. G. D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Berg weg. Tijdens de afwezigheid van de bewoners heeft men zich met behulp van valsche sleu tels toegang verschaft tot de woning van B. E. aan de Slachtbiuisstraat. Uit een buffetla de wordt een bedrag van 52 gulden vermist. Dr. H. S. Frenkel directeur van het Staats- veeartsenijkundig onderzoekingsinstituut te Rotterdam is benoemd tot ridder in de Deensche Dannebrog-Orde. Ook dit jaar zijn de vaardigheidsproeven ter verkrijging van het diploma, van de Na tionale Vereeniging tot bevordering van Har monische Lichaamsontwikkeling te Rotter dam weer gehouden onder auspiciën van den R.B.v.L.O. Daartoe moesten vaardigheids proeven afgelegd' wórden in gymnastiek en athletiek, zwemmen, wielrijden en wandelen. Gisteren was het de dag voor de laatste proef, het wandelen, waarbij o.m. een par cours over 30 K.M, was uitgelegd, leidende via dén 's Gravenweg naar Tefbregge en langs den Bergweg terug. In de bovenzaal van Café Du Nord aan den Bergweg Vond gisteravond' de uitreiking der behaalde diploma's plaats. Hieraan ging vooraf een inleiding door den voorzitter, no taris R. L. Verhey, die in het kort het doel van de Vereeniging voor Harmonische Lichaamsontwikkeling uiteenzette. Het ligt niet in de bedoeling, dat men slechts één keer dit examen komt doen, men dient ieder jaar weer opnieuw mee te doen. Spr. wensch- 'te hun, die geslaagd waren, geluk met den uitslag. De weersomstandigheden zijn goed geweest, men heeft dus alles mee gehad. Het aantal deelnemers is evenwel nog altijd te gering. Na vier jaar werken is dit een vrij schamel resultaat. Spr. verzocht allen pro pagandist te zijn. Den heer Dörr, die het di ploma eersten graad behaald heeft, reikte hij extra een souvenir uit, bestaande in" een kistje sigaren. De secretaris-penningmeester, de heer F. Warmolts, deed vervolgens mededeeling van zijn heengaan hl die functie, al blijft hij dan bestuurslid. Aan zijn mededeelingen ontlee- nen wij, dat er zich hadden aangemeld 8 vrouwelijke en 33 mannelijke deelnemers. Van degenen, die zich aanmeldden zijn er 31 geslaagd, 8 voor den tweeden graad, 7 voor den derden graad en 8 voor den vierden graad. Vijf diploma's worden uitgereikt aan personen, die voor de tweede maal meede den, twee die voor de derde maal en een die voor de vierde maal uitkwamen. Spr. bracht dank aan allen, die het streven gesteund hadden. Een désillusie is evenwel geweest, dat de sportbonden voor speciale takken van sport zoo weinig medewerking gaven. De R.B.v.L.O. heeft daarom een eigen cursus moeten inrichten, hoewel dat niet in zijn lijn lag. Niettemin blijft deelneming be droevend. Bij dit afscheid sprak hij de hoop uit, dat de doelstelling van de H.L.O. lang zamerhand bereikt zal worden. Nadat de heer G. de Bruyn als voorzitter van den Z.H. Wandelsportbond, die zelf voor het eerst meegedaan had, allen eveneens had opgewekt propagandist te zijn, luidde de voor zitter den scheidenden secretaris-penning meester met woorden van hartelijke waar deering uit, om vervolgens den opvolger, den heer drs. W. G. v d Burg, aan de aanwezigen voor te stellen. Waarop eindelijk het oogenblik gekomen was om de diploma's uit te reiken. Hedenmiddag heeft op de R. K. Huishoud school aan de van der Duijnstraat 9, alhier, in tegenwoordigheid van bestuur, directrice en. leerkrachten, de uitreiking van de diplo ma's en getuigschriften aan de leerlingen plaats gehad. Het diploma „Huishoudkundige" werd uit gereikt aan: M. A. Allart, M. J. Gillis, W. H. Heiwig, I. Leijendekkers, J. v. Muijden, C. M. J. Nusse, M. H. E. v. Schalk, J. M. Schweit zer, C. A. M. Walthaus, A. M. Weber. Het getuigschrift voor „Hulp in de Huis houding" verwierven: B. G. Billiet, Th. M. Dikkers, L. J. M. Dikmans, J. M. Haring, W. F. v. d. Hucht, J. M. Lucas, Th. Nijs, H. Offermans, M. M. Persoon, M. M. Pool, M. M. Steeman. Het getuigschrift voor „Costuumnaaister" werd uitgereikt aan: J. d' Anjou, J. J. Beuger, H. N. v. d. Bronk, G. Gruyters, A. G. v. Hat- tem, J. H. Hijman, J. C. Ripken, G. M. San ders, B. C. Timmers, J. v. d. Ven, A. H. Ver meer. Bovendien werd nog het diploma „Cou peuse" behaald door: J. d' Anjou, J. J. Beu ger, H. N. v. d. Bronk, G. M. Sanders, J. v. d. Ven, A. H. Vermeer. Het getuigschrift voor de „tweejarige pri maire opleiding" werd uitgereikt aan: A. C. Alkemade, M. W. Augustijn, J. J. Bassant, C. H. C. Beljaars, H. G. M. v. d. Berg, M. J. C. v. d. Berg, M M. Bergsma, G. J. M. Bood, M Brink, M. Broomans, H. B. Buurman, G. Buitendijk, C. M. Cocu, M. S. v. Damme, J. M. J. Dries, M. H. E. Duister, G. J. C. v. Duijn, H. B. v. Gennip, C. A. M. v. Gorkom, C E. M. Gorris, M. E. C. Greve, C. M. Groe- newegen, M. H. Groos, H. A. M. Grummels, J. M. v. Gruythuysen, J. C. J. M. de Grijs, E. W. v. Hees, G. J. ter Horst, W. P. M. ter Horst, A. v. Klaren, J. A. Th. Klever, J. M. Kok, I. de Koning, M. C. Koot, F. J. v. Laer, M. T. R. A. Lammers, C. M. P. Leeflang, I. J. E. Lenders, J. C. M. Ligtvoet, E. M. v. d. Lin den, L. M. Lit, C. A. F. v. Loosen, E. M. Mar- gés, M A. Mathijsen, J. C. v. Middelkoop, M. F. Mourus, A. Mureau, J. A. v. Oort, H. J. Ophof, G. P. de Oude, H. J. Pfaff, J. A. Rin geling, C. A. Roest, M. E. J. Roolaart, P. H. de Roover, C. P. Schoonderwoerd, A. J. J. Schrauwers, H. M. v. Seters, H. M. Slee, B. C. M. Slijderink, E. J. v. d. Stolpe, B. C. Tim mers, L. J. M. Tolenaar, C. P. M. v. Veen, H. M v. d. Ven E. J. Verhaart, D. A. Willemse, J. M. Witjes. De directeur van het hotel Weimar de heer J. G. W. Feitsma, is Zondagochtend te 10.18 uur op de grens van de gemeente Rot terdam gestart voor den zwemtocht naar Hoek van Holland. Te 14.06 kwam hij aldaar in de Berghaven aan. De afstand bedraagt onge veer 28 kilometer. De leden van het Aubadekoor en alle zanglustige dames en heeren worden opge roepen tot bijwoning der repetities, welke aanvangen voor het Westen: op Maandag 7 Augustus in hét gymnastieklokaal der R. K. H.B.S. aan het G. W. Burgerplein. Voor het Oosten en Centrum op Woens dag 9 Augustus in het Beursgebouw Beurs plein. Voor het Noorden op Donderdag 10 Aug. in het gymnastieklokaal der H.B.S. ingang Voorburgstraat en voor het geheele Zuiden op Vrijdag 11 Augustus in de aula der H.B.S. aan het Afrikaanderplein. Alle repetities vangen aan te 8& uur. Te 's-Gravenhage slaagde voor bovenge noemd examen de heer J- Kopmels te Rot terdam. Vrijdagmiddag jl. vervoegde zich in een kleedingmagazijn aan den Binnenweg, een circa 35-jarige man. Hij was in het bezit van een grooten donkeren koffer Toen hij bin nenkwam, was een winkelbediende' juist be zig een klant te helpen, zoodat de nieuwe klant even moest wachten. Eenige minuten later stapten ook twee vrouwen binnen, die de 50 jaren al lang waren gepasseerd. Toen de bediende den eersten klant had geholpen, kwam „de man met de koffer" aan de beurt, doch deze was zoo vriendelijk om de dames te laiten voorgaan. De koffer ging namelijk niet zoo vlug open en de bewuste man zeide tegen den bediende: „Ga je gang maar vast, ik moet dadelijk een broek hebben van het zelfde type, als ik in mijn koffer heb." Terwijl de bediende nu bezig was de bei de vrouwen te helpen gevolg dat hij wei nig aandacht besteedde agn den mannel ij ken klant stond deze voorovergebogen bij zijn koffer. De vrouwen hadden spoedig hun inkoopen gedaan en derhalve was nu „de man met den koffer" aan bod. „En wat is er van uw verlangen" vroeg de bediende. „Ja, zeide de man, nu bemerk ik plotseling, dat ik vergeten heb de broek in mijn koffer te doen. Maar ik kom van avond wel even terug" De bediende had daar geen bezwaar tegen en „de man met d"en koffer" vertrok. Toen de bediende daarop eens langs de vakken met kleeding liep, bemerkte hij tot zijn schrik, dat één vak, waarin een 18-tal pantalons gelegen had, geheel leeg was. On middellijk waarschuwde hij zijn patroon en deze deed van een en ander aangifte bij de politie. Natuurlijk werd het verhaal ook door den bediende aan andere leden van het personeel verteld en zoo o.m. aan een dienstmeisje. Terwijl nu dat dienstmeisje Zaterdag morgen de winkelramen stond te lappen, werd haar aandacht op een gegeven oogen blik getrokken door een man, die in het bezit was van een grooten koffer en zij waarschuwde onmiddellijk den betrokken winkelbediende. Deze rende naar buiten en herkende in den man den onvoordeellgen klant van den vorigen dag. Doch deze op zijn beurt bemerkte, dat hij was herkend en sprong met koffer en al op een fiets. Hij reed echter, doordat de koffer achter hem op den bagagedrager stond, niet erg hard, zoodat de winkelbediende hem gemakkelijk in het oog kon houden, teneinde hem, zoo- dra een agent op het appèl zou verschijnen, aan te wijzen. Via den Binnenweg ging de achtervolging langs de Mauritsstraat naar de Kruiskade. Doch daar raakte de bediende hem kwijt in de alom heerschende drukte. Hij gaf den moed evenwel nog niet op en bleef wat in het rond kijken En zoowaar, zag hij „den man met den koffer" weer op duiken. De bediende vroeg een fiets ter leen en opnieuw begon de achtervolging. Een agent van politie was spoedig mede van de partij en weldra zagen de beide achtervol gers den man op het Stationsplein in een rijwielstalling verdwijnen. „De man met den koffer" werd gearres teerd en overgebracht naar het bureau van politie. Hij bleek te zijn de 35jarige koop man A K. De koffer was leeg. Bij informa tie in de rijwielstalling bleek, dat de man daar iedern avond een fiets en een koffer deponeerde om ze den volgenden dag weer weg te halen De man scheen er dus dage lijks op uit te trekken en eenzelfde spelle tje te spelen, als hij had gespeeld in bedoeld modena gazijn De politie van het hoofdbureau aan het Haagseheveer verzoekt den winkeliers, bij wie „de man met den koffer" eventueel is geweest, zich te melden aan bedoeld bureau. Ook de mogelijke koopers van de pantalons worden dringend verzocht zich aan het hoofdbureau te vervoegen voor het geven van inlichtingen. Zondag heeft de weleerw. pater H. Brock- hus W.P. in de kerk van den H. Nicolaas (Spangen) zijn eerste plechtig' H. Misoffer opgedragen. Hierbij fungeerden de pastoor der parochie, de zeereerw. heer H. G. Caarls als presbyter-assistens, de zeereerw. pater JVT' Brockhus, een broer van den neomist, eveneens van de congregatie der Witte Pa ters, als diaken en de eerw. heer G. Stroo- band, theologant van het groot-seminarie te Warmond als sub-diaken. De feestpredikatie werd gehouden door pater M. Brockhu». Een plechtig lof besloot den feestdag. De neomist zal binnenkort als missionaris naar Tanga- nika vertrekken. In de-kerk van O.L. Vrouw van Lourdes (Noorder Eiland) droeg de weleerw. pater Anitonius Goossens OJVI.I. Zondagmorgen zijn eerste plechtige H. Mis op, plechtig in gehaald door de leden der parochiale jeugd organisaties. Als presbyter-assistens fun geerde de pastoor der parochie, de zeereerw. heer P. R. den Boer, terwijl diaken was kape laan Th. Nijman en subdiaken de eerw. heer J. Verbruggeri, evenals de neomist, be- hoorende tot de oblaten van, Maria Onbevlekt Ontvangen. De feestpredikatie werd gehou den door pater Breukers O.M.I. uit Nijme gen. Na afloop van de H. Mis werd de pries tercantate Van Naagh gezongen. Een plechtig lof met Te Deum besloot den feestdag. B. en W. stellen voor om in beginsel te besluiten tot verkoop aan de navolgende per sonen van de achter hunne n»men vermelde perceelen bouwgrond: a. aan den heer A. de Rouw een perceel aan de Texeischestraat, groot 9io c.A., tegen 21 per M2; b. aan de N.V. Nederlandsche Verzekering Maat schappij „st, Wilibrordus" een perceel aan de Rochussenstraat en den 's-Gravendijkwal, groot 2142 c.A., het recht van overbouwing van een tusschengelegen perceeltje, groot 32 c.A., een en ander voor den totaal-prijs van 107.000, zoomede van een gedeelte bin nenterrein aldaar, groot 60 c.A., tegen f per M2. Morgen, Dinsdag, wordt een bloempjesdag gehouden voor de lichamelijk gebrekkig en van alle gezindten. De viering van het zilveren jubileum in de Afrikaanderplein-parochie. Zooals aangondigd, herdacht de confe rentie H. Franciscus van Assisië der St. Vin- centiusvereengiing gisteren het zilveren feest harer officieele inlijving. De dag is waardig en onder veel belang stelling gevierd. De jubileumplechtigheden werden Zondag ingezet met een H. Mis te acht uur voor de overleden leden der afdeeling. Daarna volgde een gemeenschappelijk ontbijt in de pastorie. Te kwart over tien droeg de herder der parochie, pastoor J. C. Vijverberg met as sistentie van de de kapelaans J. Stadegaard en L. A. M. Pennock resp. als diaken en subdiaken een plechtige H. Mis op tot inten tie van de levende leden. De centraal-praeses der St. Josephgezellen en oud kapelaan der parochie rector H. A. J. Drost, die onder alle H.H. Missen preekt, hield onder de Hoogmis de feestpredicatie, waarbij het werk en doel van de heeren Vin- centianen karakteriseerde, hun arbeid als oudsten vorm vail leekenapostolaat en van het initiatief „Naar de Nieuwe Gemeenschap" belichtte en de extra collecte als extra gave aan de armen aanbeval. In de kerk waren verscheidene afgevaar digden van buurtconferenties uit Zuid aan wezig. Van half twee tot drie uur heeft de jubi- leerende conferentie in het R.K. Vereni gingsgebouw aan het Afrikaanderplein ge recipieerd. Het openingswoord sprak hier de heer H. L. v. d. Kubbe als voorzitter van het feestcomité. In het kort gaf hij een histo rische schets over het werk van de afgeloo- pen 25 jaar, waarover uiteraard een dik boek zou zijn te schrijven. Pastoor Vijverberg herdacht als volgende spreker den promotor tot de stichting wijlen pastoor Wierdels voor wiens zielerust een gebed werd gestort. Hij wijdde vervolgens een .,in memoriam" aan wijlen den heer Schulte, den eerste voorzitter der conferen tie. Dan huldigde hij de bijzondere ver- dienseten van de heeren J. G. van Velgen en A. F. van Deursen. De eerste herdacht zijn zilveren jubileum als vice-voorzitter der con ferentie, de tweede als mede-oprichter zijn 19-jarig voorzitterschap benevens 5 jaar lei derschap van een in 1934 opgericht Armbe stuur. De heer J. A. Keyzer werd dan nog gecom plimenteerd als oud-lid en mede-oprichter, waarna pastoor Vijverberg zijn enthousiast en van dankbaarheid getuigend woord besloot met een roemen van den prachtigen geest van samenwerking. Vervolgens boden hun ge- lukwenschen aan de heeren W. J. N. Mar- celis en L. H. Braun resp. voorzitter en secre taris van den Bijzondere» Raad. De heer Keyzer offreerde eveneens een felicitatie en haalde herinneringen op uit zijn bestuurs periode. Ook vertegenwoordigers van andere conferenties alsmede parochianen, al dan niet bedeelden, kwamen complimenteeren. Schrif telijke gelukwenschen werden mede ontvan gen, terwijl er een bloemstuk troonde als een bewijs van waardeering door de hoo&l- zelatrices. De heer va Deursen sprak het slotwoord op dezen feestmiddag. Hij richtte zich allereerst tot zijn confraters om dan een bijzonder woord vaa dank te spreken to de dames- zelatricen, die de financieele zorgen zoo hielpen verlichten. Een extra welverdiende hulde had mevr. B. Klaassen in ontvangst te nemen, die al zooveel jaren de trouwe assistente is bij de goederendistributie. Het is tenslotte bijna onnoodig te vermel den, dat de traditie getrouw, het parochiale zangkoor onder leiding van den heer J. M. van Breugel de receptie met eenige nummers opluisterde. In de St. Theresiascholen voor R. K. Bui tengewoon L.O. aan de Van Oldenbarneveit- straat 27 Lijnbaanstraat 70, wordt van daag en morgen een tentoonstelling gehouden van handwerken en werkstukken, die op de beide bovenvermelde scholen in het schooljaar 19381939 door de leerlingen wer den gemaakt. z Aangiften van 22 Juli. BEVALLEN: W. v. Manen—Reijs z. G. R. MeijerWogchers z. J- M. Marsie—v, d. Lin den z. W. L. Blok—Feurwaarder d. M. Looren de Jong—v. Steveninck d. y. C. SchroverJochims d. A. Ploo(j—Veldhorst d. W. v. Halem—Nunnikhoven z. a. Bot— Tigchelaar z. G. FalingKoen d. B. C. v. Gaansv. d. Zwalm z. H. JelsmaMonsma d. D. v. d. LeerVisser d. J. Olijrhook— Schilder z. H. W. Anten—de Best z. W. v. d. Linden—v. 't Hart levenl. z. OVERLEDENG. v. Slingelandt wed. v. L. de Wolff 77 J. N. Hoogenboom m. v. J. Strik 88 J. H. W. v. Ry z. 6 u. J. v. Berkel ong. m. 36 j. J. H. A. Prince vr. v. L. P. Vet 78 j. C. v. Geenen wed. v. H. Groenendijk 79 J. B. Sulman z. 2 J. Gistermorgen omstreeks half 9 heeft er een vrij ernstige aanrijding plaats gehad, welke wonder boven wonder nog tamelijk goed is afgeloopen. Op vermeld tijdstip kwam ult Plasoord een groetewagen bestuurd door G. Jansen, wonende aan de Dorpsstraat. Op hetzelfde oogenblik kwam een tram uit de richting Rotterdam, welke bestuurd werd door den 33-jarigen F. v. G. te Rotterdam. De tram reéd tegen de groetewaf?en aan met zulk een vaart, dat de groentewagen geheel omver werd geworpen en midden op straat kwam te liggen. Jansen had zich, toen hij de tram zag naderen nog bijtijds jn veiligheid kunnen brengen, waardoor hij Wellicht aan een groot Onheil ontspap* is' Ook het paard bekwam geen letsel- Het tramverkeer ondervond, daar de groentewagen op de sporen van beide rich tingen la8> no8 al stagnatie. Van de tram was het voorbalcon bescha digd. Gistermiddag omstreeks half 3 kwam de motorrijder J. A. S., wonende te Rotterdam uit de richting Overschie den Kleiweg uit rijden. Bij den overweg aangekomen schijnt hij te laat te hebben opgemerkt, dat de boomen Waren gesloten, want hij reed in volle vaart door den afsluitboom heen en kwam midden om den spoorbaan terecht. De bestuurder werd gewond aan het hoofd, de duorijder kwam met den schrik vrij. BEVALLEN: C. Groeneveld—Geleijnse z. J. H. Opstal—Wessling d. H. C. M. Car- lier—Damen z. LUCHTBESCHERMING. Vrijdagavond had alhier de eerste gasoefe- ning plaats in de openbare school aan den Koninginneweg. Er waren vele belangstel lenden. De heer van der Blij geeft de lessen. Er werd ook een eerste oefening gehouden met gasmaskers terwijl de gaskamer in ge_ bruik werd genomen. In September zullen de cursussen voor het publiek beginnen. BURGERLIJKE stand. GEBOREN: Lena A., dochter van P- Oprei en I. den Dekker Johannes, zoon van D. A, Kleinjan en W. A. de Lijster Maria L., dochter van L. J. Kooijman en L. P. de Jong. GEHUWD: A. Loeve 28 j., te Krimpen aan den IJssel en A. J. Tuinenburg 26 j. te IJs- selmonde M. G. Sparreboom 25 j. te Rid derkerk en A. de Jong 23 j. te IJsslemonde. OUDEN VAN DAGEN. Het comité, dat elk jaar een uitgaansdag voor ouden van dagen organiseert, heeft nu wederom dien dag gehouden. Met 19 auto's van ingezetenen der gemeente is een tocht gemaakt over Utrecht naar Zeist en omge ving. 's Morgens om 9 uur ving de pret aan. De heer P. Keizer fungeerde als gids, en reed per motor voorop. Door de goede zor gen van het comité en begunstigd dook mooi zomerweer, hebben de ouden van dagen ten zeerste genoten. PROPAGANDA-MATCH „b. S. V.". Het Bestuur der R. K. Sportvereeniging „B. S- V." alhier heeft, om het ledental op te voeren, en belangstelling t,e trekken, Zater dagavond 1.1. op het terrein van „B. S. V." een propaganda-match laten houden tusschen een combinatie-elftal bestaande uit spelers van: Activitas, t. O. G., Pioniers en Bleis- wijk eenerzij ds en St. Lodewijk 2e klas West van de I. V. c. B. anderzijds. Ais scheidsrechter trad op de heer van Haas teren. De heer J- Baan, Burgemeester van. Bleiswijk had als prijs een fraaien beker beschikbaar gesteld. De toss was voor St. Lodewijk, die met den wind in den rug verkoos te spelen. De rust ging* in met 4i voor St. Lodewijk. Na een fraaien en span- nenden strijd kwam het einde en had St. Lodewijk, dat overwegend sterker was een verdiende zege behaald met 85. SCHIETWEDSTRIJDEN. In het schietlokaal van de Burgerwacht worden onderlinge schietwedstrijden gehou den door de leden van de Burgerwacht en Vrijw. Landstorm. AUTO IN DE VAART. Zaterdag kwam een luxe-auto vanaf den nieuwen weg den Rodenrijsschen weg oprijden waarschijnlijk door het tekort nemen van de scherpe bocht, raakte de auto het aldaar ge plaatste hek, hetwelk brak, waardoor de wa gen in de vaart terecht kwam. De auto verdween vrijwel geheel onde» water. Met groote tegenwoordigheid van geest, wist de bestuurder zich door het gelukkig openstaande portierraampje te bevrijden. Dóór behulpzame toegeschoten omwonen den werd hij op het droge geholpen. De auto werd later door een kraanwagea gelicht. ZWEMWEDSTRIJDEN. De Woensdag a.s. te houden onderlinge zwemwedstrijden in het zwembad aan den Rodenrijsschen weg omvatten o.m. voor kin deren beneden 12 jaar. 40 M. schoolslag tonnetje rollen en sprietloopen, 20 M. rugslag touwtrekken voor 12 tot 14 jaar. 40 M. schoolslag, 40 M. hinderniszwemme# en 40 M. rugslag. Voor de grooten: 40 M. schoolslag, 20 M. rugslag, 40 M. hift» derniszwemmen, estafette en gekleed zwem» men. De opening van de wedstrijden zal geschie„ den door een rondje zwemmen door den 82- jarigen heer Heygeman, een dagelijkschen bezoeker van. het zwembad. KAPELAAN W. V. d. BERG. Benoemd tot pastoor te Wijk aan Zee. 1 INmr Z. H. Exc. den Bisschop van Haar- lem is tot pastoor van de St. Odulphus-pa- rochie te Wijk aan Zee benoemd kapelaarï W. J, j m. v. d. Berg, die sinds Mei 1931, in onze parochie werkzaam is. Met kapelaan v. d. Berg gaat een ijverig en werkzaam priester onze parochie verla ten. Van zijn vele werkzaamheden noemen; wij o.m. zijn adviseurschap van den Ned. R. K. Volksbond en van diverse onderaf- deelingen, terwijl zeker niet vergeten mag* worden zijn liefde en ijver voor de missies. Nooit werd van die zijde tevergeefs op beroep op dezen priester gedaan.. Kapelaan v. d. Berg heeft zich bovenal bemind gemaakt door zijn persoonlijken .omgang, waartoe zijn gemoedelijk en joviaal karakter veel het zijne toe heeft bijgedragen. Ook onder de niet-katholieken in onze stad telde hij vele vrienden. Velen zien hem dan ook ongaar ne vertrekken, al zullen zij hem zijn promo tie, die hij ten volle verdiend heeft, zeker van harte gunnen. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Stad Amsterdam" met 6150 t°n erts en „Haugerland" om te bunkeren. SPREEKUUR WETHOUDER. De wethouder van Onderwijs en Sociale Zaken, de heer A. van Riin> zal deze week geen spreekuur houden. DE KATHOLIEKE SCHOOL. Naar wij vernemen, zullen niet 2 maar 3 leerkrachten in September klaar staan de kinderen op de eerste R. K. school te IJs- selmonde te ontvangen. Achter de school zal een speeltuin worden ingericht een z.g. „speelweide". ONGEVAL. Zaterdagavond reed de 22-jarige W. J. N. wonende te Rotterdam, tijdelijk verblijf hou dende in een pension alhier per fiets op den sirandjioulevand toen hij door een personen- auto, bestuurd door C. v. d. H. eveneens ie Rotterdam woonachtig, werd aangereden. N. sloeg tegen den grond en werd met schrammen aan gelaat en handen en met een bloedende voetwonde per zelfde auto naar Dr. Knip vervoerd die geneeskundige hulp verleende, waarna hij naar zijn pension werd overgebracht. De fiets werd totaal ver nield. ROTTERDAMSCHE REDDINGSBRIGADE Zondag 30 Juli a.s. zal de Rotterdamsche Reddingsbrigade een groote demonstratie houden in zee nabij het zoogenaamde stille strand. Enkele reddingen zullen worden uit gevoerd en voorts zullen diverse vervoer- en bevrijdingsgrepen worden gedemonstreerd. Tevens zal de nieuwe haspel worden ge bruikt, welke uit bijdragen van de kampeer ders te Hoek van Holland Is bekostigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2