R. E. T. contra de Witte Bus. I hillegersberg. MAANDAG 31 JULI Ï539 Antwoord van de R.E.T. n. TIENDUIZENDSTE SCHIP. Zondagmiddag den Nieuwen Water weg binnengeloopen. SPEEL NIET MET ELECTRICITEIT ONDERWIJS-JUBILEUM. KARPER VAN 20 POND GEVANGEN. Veertig jaar onafgebroken in dienst van het R. K. Parochiaal Armbestuur. EXAMENS HOOFDAKTE. ËR ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. NA DE VIERDAAGSCHE. JUBILEUM N. P. W. BALKA. ROTTERDAMSCHE SPORTCOMMISSIE VOOR NATIONALE FEESTDAGEN. DE PLECHTIGHEID OP DE GROOTE MARKT. 300 OUDEN VAN DAGEN OP STAP BEROOYING. PRIESTERSTUDENTENCLUB „ST. LAURENTIUS". EEN VERMEENDE Twee Rotterdammers waren Zaterdag avond aan het „passagieren" geweest op den cniedamschedijk en zij hadden daarbij meer toiei tjes gedronken, dan men kon verdragen. De toestand van de een was op een gegeven oogenblik van dien aard, dat hij den café houder verzocht zelf het geld maar uit zijn portemonnaie te halen, want daartoe was hij niet meer in staat. In de portemonnaie be vond zich een bedrag van 250 gulden en de kastelein wisselde één tientje voor de ge bruikte consumpties. ONGEVALLEN. PATER P. KRUITWAGEN O.S.C. H. G. H. SCHRODER f BEIAARDBESPELING. BRANDWEERPREMIES. VERKEERSONGEVALLEN. Gistermiddag is de 36-jarige C. A. M. de Been, wonende Stationsstraat te Fynaert op den Stacïïonweg met zijn motor geslipt. De man bekwam een hersenschudding en is per auto van den G.G.D. vervoerd naar het zie kenhuis aan den Coolsingel. MOEDIGE REDDING. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN W. R. Keijzer—Blitterswljk M. A. A. DirksenNater d. K. H. cornax—van Aart -d. OVERSCHIE. MUZIEKKORPS „DE BRANDWEER"; MOTORRIJDER AANGEREDEN. HOEK VAN HOLLAND. VLAARDINGEN. Naar aanleiding van het stuk van den heer E. M. over bovenbedoelde kwestie, stelt de R.E.T. er prijs op haar standpunt uiteen te zetten en daardoor deze kwestie tot haar juiste proporties terug te brengen. De N.V. Van der Ende's Autobus Maat schappij is omstreeks het jaar 1923 begon nen met haar autobusverbinding Schiedam- West;?-.-Rotterdam-Centrum. Aanvankelijk bestond voor autobusdiensten geen enkel vergunningsstelsel, zoodat de toen reeds ja ren bestaande vervoerondernemingen op onbeperkte wijze beconcurreerd konden V/orden en in d^-jaren 19221926 een ware chaos op V'dfvo-'gebied kon ontstaan. In j-mr 192p achter werd, door middel van een wijziging van de Wet openbare Vervoer middelen, het vergunningsstelsel vóór inter- locale autobusdiensten ingevoerd. Ook Van der Ende kreeg een concessie voor het tra ject Schiedam-WestRotterdam-Centrum. Bij de vaststelling van de concessievoorwaar den is echter een groote fout begaan. Van der Ende kreeg n.l. wel een verbod, tot het vervoeren van passagiers binnen de gemeen te Rotterdam, maar niet tusschen Schiedam (Koemarkt) en Rotterdam. Dit beteekende, dat op het traject KoemarktRotterdam wel passagiers vervoerd mochten worden, waar door aan de tram, die sedert 1881 dit traject bediende (eerst de stoomtram van de R.T.M., later lijn 8 van de" R.E.T.M.) op volkomen voldoende wijze, zonder eenige noodzaak ernstig afbreuk werd gedaan. Hiermede werd dus een groote onbillijkheid begaan: tusschen het nieuwe Westen van Schiedam en Rotter dam was er in dien tijd inderdaad behoefte aan een verbinding doch door de zooeven genoemde fout in de concessie kon deze dienst (en ook de andere particuliere bus diensten, die van Schiedam naar Rotterdam reden) een gebied gaan bestrijken, dat ver Uitging boven de oorspronkelijke bedoeling. Indien dan ook Van der Ende zich be paalde tot zijn verbinding Schiedam-West Rotterdam-Centrum, zou de R.E.T. tegen de zen dienst niet zooveel bezwaren hebben. Van der Ende heeft zich evenwel in den loop der jaren gespecialiseerd op het vervoer Schiedam (KoemarktRotterdam). Het is 'n vaststaand feit, dat vrijwel alle witte bussen uit het Westen van Schiedam gedurende eenigen tijd, varieerende van 2 tot 5 minu ten, aan de Koemarkt te Schiedam stoppen om aldaar zooveel mogelijk passagiers voor Rotterdam te kunnen opnemen. Voor de passagiers, die met deze bus rijden omdat de dienst aangekondigd wordt als ,,snel- dienst", vormt dit oponthoud een groot be zwaar; bovendien overtreedt de ondernemer hiermede zijn eigen dienstregeling, want hierin wordt geen gewag gemaakt van een E toptijd op de Koemarkt. Door middel van tellingen is door de R.E.T. nauwkeurig nagegaan hoeveel passagiers in het vervoergebied van de tram worden op genomen en uit de cijfers bleek, dat op ge wone dagen de helft en op Zaterdagen zelfs 2/3 van het geheele vervoer van Van der Ende plaats vindt op het traject Koemarkt (—Rotterdam. Dat dit aan de R.E.T. ernstige afbreuk doet, behoeft geen betoog: de tram heeft aan de particuliere bussen een zeer groot aantal passagiers verloren. Eén der oorzaken hiervan is ook, dat sedert 1 Juli 1936 de R.E.T., volgens het op dien datum ingevoerde afstandstarief, voor een rit naar den Coolsingel 15 cents rekende, terwijl het tarief van de particuliere bussen niet werd aangepast en dus 10 cents bleef. Tegenover het hoogere tarief naar den Coolsingel staat het 6-centstarief naar Delfshaven. Hierbij zij nog opgemerkt, dat tot 20 Mei 1932 het tarief SchiedamRotterdam-Centrum op de tram steeds 15 cents geweest is en dat dit toen veranderd is in 10 cents op veelvuldige verzoek van de bewoners van Schiedam; onmiddellijk hebben toen ook de particuliere autobusondernemers hun tarieven verlaagd. Reeds sedert eenige jaren is de gemeente Rotterdam met Van der Ende en Munnik in onderhandeling geweest om deze beide dien eten over te namen. Met Munnik (z.g. „treindienst") is dit jaar overeenstemming bereikt. Van der Ende heeft zich hiertoe, ondanks verschillende aanbiedingen, niet be reid verklaard, ofschoon het een algemeen bekend feit is, dat er naar gestreefd wordt, het vervoer in belangrijke vervoergebieden langzamerhand in één hand te brengen. Van daar ook, dat in afzienbaren tijd alle be staande autobusvergunningen afloopen en dan opnieuw bekeken zullen worden. Nadat de Treindienst door de R.E.T. was overgenomen, vernam de R.E.T. dat Van der Ende alle mogelijke moeite zou doen de rei zigers van Munnik tot zich te trekken. Het was toen voor de R.E.T. zaak te zorgen, dat de passagiers van dezen dienst, die van de Koemarkt naar Rotterdam en omgekeerd reden voor 10 cent (op dezen dienst bestond een uniform tarief van 10 cent) geen hooger tarief te betalen zouden krijgen en dienten gevolge naar Van der Ende zouden over gaan. De gemeente Rotterdam zal voor den dienst van Munnik 65.000 betalen en het is niet meer dan logisch, dat met alle macht getracht moet worden de passagiers van den overgenomen dienst te behouden. Inmiddels kwam de exploitatie van den dienst van A. Munnik in handen van de R.E.T. Zoolang deze dienst nog niet is over geschreven op naam van de gemeente Rot terdam, moet deze zooveel mogelijk op den ouden voet worden voortgezet. Dientenge volge werd op de nieuwe autobuslijn R een 10-cents tarief ingevoerd op het traject Koe-, marktCoolsingel. Aangezien lijn 4 langs en kortere route dan die van den voorma- ligen „Treindienst" van de Diergaardelaan naar Schiedam rijdt, werd dus, behalve voor enkele ritten, het eindpunt van de Dier gaardelaan verplaatst naar den Coolsingel. Al deze maatregelen zijn op volkomen regel matige en wettige wijze door de Rijksver keersinspectie goedgekeurd. Het tariefsysteem van lijn R brengt inder daad mee, dat voor een rit van den Singel te Schiedam naar het centrum van Rotter dam 15 cents moet worden betaald; daar tegenover staat, dat voor alle ritten van het centrum te Rotterdam naar ieder willekeu rig punt te Schiedam voorbij de Koemarkt eveneens 15 cents betaald moet worden, zoo- Wel bij Van der Ende als bij de tram. Daar tegenover staat, dat de 10-centsverbinding van het Westen van Rotterdam (sectiegrens Nieuwe Binnenweg/Mathenessenlaan) naar het Station Schiedam, die zeer populair is, ook op lijn R gehandhaafd moest blijven. Het is onjuist, dat de 10-minutendienst van den Treindienst is veranderd in een kwar- tierdienst op lijn R. De Treindienst reed een 10-20-minutendienst, in verband met de aan sluiting op de treinen; het is echter moge lijk gebleken om, bij invoering van een regelmatigen kwartierdienst, dezelfde aan sluitingen op de treinen te behouden. Bij de onderhandelingen over de overname is ge bleken, dab 'ook de heer Munnik reeds een Het gistermiddag binnengekomen Duitsche motorschip „Coburg" van den Norddeut- schen Lloyd, bestemming Rotterdam, is het tienduizendste schip, dat dit jaar den Nieu wen Waterweg is binnengeloopen. Het vorig jaar kwam het tienduizendste schip op 9 Augustus binnen. Een vrouw verbrandt den mond. Terwijl de 19-jarige J. KruithofLitsen- burgj wonende aan den Zinkerweg, bij haar moeder, die eveneens op den Zinkerweg woont, op visite was, wilde ze het radiotoe stel aanzetten. Ze nam daartoe het snoer in de hand, waarvan de stekker in het stop contact zat. Al pratende maakte ze echter nog geen haast met de aansluiting, maar speelde met den contrastekker, welke ze na eenigen tijd gedachteloos in den mond stak. Het noodlottig gevolg hiervan was, dat het speeksel contact maakte. Een groote vlam sloeg uit den stekker, waardoor zij zoo ern stige brandwonden in den mond kreeg, dat doktershulp onmiddellijk moest worden in geroepen. Na door dr. A. B. C- v. d. Does behandeld te zijn, kon zij naar huis terug- keeren. Door de ernstige binnenwaartsche brandwanden is het haar evenwel voorloo- pig onmogelijk om voedsel tot zich te ne men. Wanneer genezing niet spoedig volgt, zal mej. K. toch nog in een der ziekenhuizen opgenomen moeten worden, teneinde kunst matig gevoed te worden. Zeldzaam feit voor een stadssingel. Gistermiddag heeft de heer Chr. Stolk, wonende in de Eendrachtstraat in het wa ter van den Schiedamschesingel een karper gevangen, die circa twintig pond weegt. Houdt men er rekening mede, dat het zeld zaam voorkomt dat men in een stadssingel een karper vangt, dan is zeker de „knaap" van twintig pond voor den hengelaar een buitenkansje geweest. Morgen, één Augustus, is de heer G. Rensman, onderwijzer aan de St. Ignatius Jongensschool, Nieuwe Kerkstraat, 40 jaar onafgebroken in dienst van het R. K. Paro chiaal Armbestuur, Westkruiskade 12. In verband met de zomervacantie werd de ju- bilaris reeds Vrijdag door het personeel ge- huldigd onder aanbieding van stoffelijke blij ken van belangstelling. Het hoofd der school de heer G. Hof, sprak daarbij waardeerende woorden tot den jubilaris. Zaterdag j.l. had de officieele huldiging plaats door het bestuur van bovengemelde school, waarbij aanwezig waren de president, de heer Werner, de penningmeester, de heer Marcelis en de voorzitter van de Onderwijs commissie, de heer Van Eyck. De president schetste den heer Rensman als een voorbeeldig onderwijzer, die al zijn kracht, zijn energie ten beste heeft gegeven tot heil van de aan hem toevertrouwde kin' deren. Vooral vond spreker het een staaltje van heldenmoed en durf, om 40 jaren gele den reeds het bijzonder onderwijs te dienen, dat toen nog zoo stiefmoederlijk werd be deeld. Dat getuigt van karakter. De kinde ren, die aan zoo'n onderwijzer worden toe vertrouwd, varen er best bij. Onder warmen dank overhandigde de president den jubilaris een cadeau onder couvert. Daarna sprak het hoofd der school, die den jubilaris schetste als zijn besten, trou wen vriend, waarop hij altijd kon rekenen. Nadat de jubilaris beide sprekers in een geestig speechje had geantwoord, nam als nog de heer C. v. Eyck, de voorzitter van de Onderwijscommissie, het woord. Door het meer directe contact, dat hij met den jubilaris had, kon hij diens daden goed beoordeelen. Ook de heer Van Eyck schetste hem als een plichtsgetrouwen ambtenaar, waarop nooit te vergeefs een beroep werd gedaan. Aan <de vorming van de jeugd van de St. Ignatius- Jongensschool heeft hij een groot aandeel gehad. ROTTERDAM, 29 Juli (Commissie Rotterdam I). Geslaagd: de dames M. C. Kapteyn den Bouwmeester, S. L. v. d. Ploeg, M. A. M. Schef- fers en T. Zoethout, allen te Rotterdam. ROTTERDAM, 29 Juli (Commissie Rotterdam II). Geslaagd: J. L. v. d. Velde, Zierikzee; G. M. Monsjou en mej. J. Ph. v. Drunen, beiden Alphen a. d. Rijn. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: J. F., 35 jaar, loswerkman, gedetineerd, wegens oplichting subs, verduistering tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. J. B., 46 jaar, hofmeester op de groote vaart, gedetineerd wegens bedreiging met doodslag althans zware mishandeling van zijn moeder, tot een gevangenisstraf van 9 maanden voorwaardelijk met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht en met een proeftijd van 3 jaar. Zijn invrij- heidsstelling is gelast. I. V., 40 jaar, schilder, gedetineerd, wegens poging tot diefstal met valschen sleutel tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht, waarvan 8 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. B. M. S., 49 jaar, incasseerder-meteropne- mer te Brielle, gedetineerd, wegens verduis tering in dienstbetrekking tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. J. W. B., 46 jaar, broodbezorger, gedeti neerd, wegens valsche munt, tot een ge vangenisstraf van 5 jaar met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. Heeft G. J. S. B., 47 jaar, koopman, gede tineerd, wegens het in betaling geven van een valsche munt, vrijgesproken. En heeft veroordeeld: Th. B., 43 jaar, con structiewerker te Schiedam, gedetineerd, we gens niet nader te noemen handelingen, tot maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorge bracht. In de zaak van J. Th. S., 50 jaar, reiziger te Overschie, gedetineerd, die terecht heeft ge staan wegens poging tot, althans bedreiging met doodslag of zware mishandeling, is een nader onderzoek gelast. Verd. is in vrijheid gesteld. Op 1 Augustus hoopt de heer N. P. \y. Balke, Jericholaan 64a, te herdenken, dat hij 25 jaar geleden in dienst kwam als kassiers- bediende bij de firma Jan Havelaar Zoon, welke firma, zooals bekend, in 1918 over genomen is door de Nederlandsche Handel- Maatschappij. Bij deze maatschappij is hij werkzaam als arbitrageant en hij is dus in den arbitragehoek ter beurze geen onbeken de. Buiten zijn kantoor-uren is hij een ge zien en actief bestuurslid der Natuurhisto rische Vereeniging, afdeeling Rotterdam, waarin hij zich zeer verdienstelijk maakt, als leider van excursies enz. Het zal hem op zijn feestdag ongetwijfeld niet aan be langstelling ontbreken. f Ontvangst van het detachement van het Landstormkorps. Zaterdagmiddag om 3.30 uur arriveerde aan het station D. P. het detachement van het Landstormkorps „Rotterdam", dat aan de In ternationale Vierdaagsche Afstandsmarschen heeft deelgenomen, opgewacht door vele ken nissen en familieleden. Onder leiding "van den res. 2en Luit. J. v. d. Berg werd naar het R. K. Marinierstehuis gemarcheerd, alwaar het detachement werd geïnspecteerd door den voorzitter der Gewestelijke Landstormcom missie, den res. Luit.-Kolonel b. d. A. C. de Neeve. Nadat het detachement en belangstellen den zich verzameld hadden in het R. k Marinierstehuis, hetwelk ook ditmaal belan geloos ter beschikking was gesteld, werd het detachement toegesproken door den Overste De Neeve. Hij dankte de deelnemers uit naam van het Korps voor de mooie prestatie en wenschte hen geluk met het verworven kruis en de behaalde korpsmedaille. Een bijzonder woord van dank werd gebracht aan den leider van het detachement, den res. 2en Luit. v. d. Berg en aan den verzorger, den korporaal v. d. Hulst. Ook werd hulde ge bracht aan den heer en mevrouw v. d. Kley, die beiden voor den 15en keer den marsch volbracht hadden. Door de deelnemers van het detachement werden aan den leider en den verzorger bloemen aangeboden. De uitslagen van de gisteren gespeelde voetbalwedstrijden luiden: lste afdeeling: AVSGLZ 1—2, SMV 2— Siod 0—6, Demos—DLVS 3—5, SMV—SVD PW 0—1. 2de afdeeling: Waalhaven BoysSteeds Vooruit 11, door Steeds Vooruit met straf schoppen gewonnen; NHS 2—Rood Groen 2—1, SVC 2—Siod 3 2—2; door Siod met strafschoppen gewonnen; Rood Groen 1 AVS 2 6—0. Dinsdag 1 Augustus zal aan 300 ouden van dagen en gebrekkigen van Charlois en om geving een autotocht worden aangeboden. Ruim veertig auto's en 6 auto-bussen zul len dit groote gezelschap vervoeren. Het reisplan wordt als een verrassing voor de oudjes geheim gehouden. Dat is reeds voor het vijfde jaar, dat een op Charlois gevestigd comité een dergelijk Uitstapje organiseert en steeds is het succes groot geweest, wat voldoende blijkt uit het feit dat ieder jaar meer aanvragen tot deel name binnenkomen. Alle voorteekenen wijzen er op, dat de -eërste lustrumviering van deze jaarlijksche gebeurtenis een interessante trip belooft te worden. Te 9 uur wordt vanaf de Boergoensche- vÜet vertrokken. Ongeveer kwart voor acht worden de oudjes op Charlois terugverwacht. Er zal dan wederom een korte rondrit over Char lois worden gemaakt. Ter herdenking van het uitbreken van den wereldbrand in 1914. Zooals reeds werd gemeld, zal morgen ge legenheid bestaan bij het standbeeld op de Groote Markt een kleine of grootere bloe menhulde neer te leggen, als bewijs van in stemming met Erasmus' scherpe veroordee ling van den oorlog. Namens hen, die niet kunnen komen, zal het comité, dat deze herdenking organiseerde te 3 uur n.m. bloemen brengen. Daarna zal de declamatrice, mevr. A. Endenburg de ge dachte van den grooten middeleeuwer her zeggen in een gedicht van dezen tijd. De stadsbeiaardier Ferd. Timmermans zal de aandacht vestigen op de beteekenis van dezen dag, door van 12.30—1.30 op het caril lon van het Raadhuis toepasselijke muziek ten gehoore te brengen. Een tweetal opnamen van de gevolgen van den stormwelke hedennacht in Noord-Brabant heeft gewoed. Boven: op het Celsiusplein te Eindhoven werden de daken van een heele huizenrij weggevaagd: Beneden: de onlangs ingezegen de H. Pastoor van Arskerk te Eindhoven werd tijdens het noodweer voor een groot deel verivoest. dergelijke verandering in de dienstregeling van plan was. Wat het standpunt in Rotterdam betreft, dit is officieel vastgesteld op den Coolsingel vóór het ziekenhuis. De verkeerspolitie te Rotterdam had er evenwel bezwaren tegen, dat den geheelen dag op dit drukke punt autobussen gestationeerd zouden worden, zoodat een gedeelte van den standpunt-tijd in Rotterdam wordt doorgebracht bij den Bijenkorf, waar, afgezien van enkele Bijen- korf-bezoekers(sters), vrijwel geen passa giers instappen. De heer E. M. tracht de R.E.T. te verwij ten, dat zij met haar eigen bussen de tram beconcurreert. Hiertegenover staat, dat deze concurrentie noodig is als afweermaatregel tegen een nietsontziende concurrentie van de zijde van Van der Ende. Het is het goede recht van iedere onder neming te trachten haar invloed op een haar toekomend terrein te behouden door mid del van wettige middelen: dat deze middelen de toets der onbevooroordeelde critiek kun nen doorstaan bewijst het feit dat de invoe ring van lijn R, met haar tarieven, dienst regeling en route, door de Rijksverkeers inspectie zonder voorbehoud is goedgekeurd. Het kan echter niet ontkend worden, dat Van der Ende alle mogelijke moeite gedaan heeft om aan de Koemarkt passagiers aan de R.E.T. te onttrekken, hetgeen leidde tot het gedurende korten of langeren tijd blij ven staan, het opnemen van passagiers aan de tramhalte, hoewel de Schiedamsche Politieverordening het opnemen van passa giers door de particuliere bussen verbiedt op een afstand van minder dan 25 meter vóór en na de tramhalte, het terugzetten van bussen bij de Oranjebrug, hoewel in de dienstregeling het inlasschen van tusschen- diensten niet is opgenomen, enz. Steeds werd gezorgd, dat er aan de Koemarkt zooveel mogelijk autobussen aanwezig waren; ten einde dit te bereiken, werd de dienst in het Westen van Schiedam verwaarloosd en werd zeer vaak in het geheel niet volgens de dienstregeling gereden. Van haar kant zal de R.E.T. dan ook thans alles in het werk stellen om zooveel mogelijk van het haar toekomende vervoer op het tra ject CoolsingelKoemarkt te behouden, ech ter met behulp van wettige middelen, der halve door goedgekeurde dienstregelingen en tarieven. De dienst wordt stipt volgens de gepubliceerde dienstregeling uitgevoerd. De bewering, dat de R.E.T. zich door de exploitatie van lijn R schuldig maakt aan het uitoefenen van een z.g. „wilden bus dienst", mist dan ook iederen grond en ver raadt een groote ondeskundigheid en opper vlakkigheid van den heer E. M. Eerder zou men den dienst van Van der Ende een wil den busdienst kunnen noemen, aangezien deze, door het inleggen van extra-bussen, die voor het vervoer van en naar Schiedam- West volmaakt overbodig zijn, zijn dienst tot een chaos maakt, aangezien er van eenige regelmaat veelal geen sprake is en er van de goedgekeurde dienstregeling in het ge heel geen nota wordt genomen. Wat betreft de uitlatingen van het perso neel der R.E.T. tegenover passagiers en per soneel van Van der Ende, hiervan is bij onderzoek niets gebleken; wat vervolgens betreft de gesprekken tusschen de chauf feurs onderling, uiteraard neemt de R.E.T. hiervoor geen enkele verantwoordelijkheid op zich. In de oogen van den schrijver is het bus bedrijf van Van der Ende een modelbedrijf, terwijl daarentegen de R.E.T. verschijnt als een „wilde busdienst", dus zonder sociale lasten, behoorlijke arbeidsvoorwaarden, fi- nancieele verplichtingen, enz. Heeft de ge achte inzender destijds, toen de particuliere diensten de reeds jaren bestaande R.E.T.M. met haar lasten, die veel grooter waren dan die van den destijds pas beginnenden Van der Ende, begonnen af te roomen, ook een ingezonden stuk geschreven om de tram in bescherming te nemen? Is het hem wel be kend, dat volgens officieele tellingen meer passagiers van lijn K overstappen op lijn 1 of lijn 4 dan er passagiers vervoerd worden döor Van der Ende uit het Westen? Voor de meeste studenten is de vacantie weer begonnen. Daarmee vangt dus 'n nieuwe periode voor de club aan. Het be stuur heeft reeds een heel program klaar en hoopt bij de uitvoering daarvan op aller onmisbare medewerking. Eenige program mapuntjes zijn o.a. bezoek aan de Maastun nel, bezoek aan Apostolaat ter Zee en boot tocht etc. Dinsdagmorgen 8 uur (1 Aug.) is er een H- Mis bij de zusters op den Goudsche Sin gel, waarbij geen priesterstudent mag ont breken- Des avonds vergadering in de St. Jozefs Gezellen op het Stationsplein. Deze vergadering is van belang, daar er een nieuw pestuur gekozen zal worden. De jon gere priesterstudenten worden uitgenoodigd zich als lid op te geven. Het tweetal had inmiddels vrienden ge kregen en toen het sluitingsuur daar was, trok men gezamenlijk de straat weer op. Doch nauwelijks buiten gekomen bemerkte de bezitter van de goed gevulde portemon naie niettegenstaande hij ver weg was dat het geld was verdwenen. Hoe hij ook zocht de portemonnaie was nergens meer te vinden. De man was echter nog niet zóó boven zijn theewater of hij sprak een agent aan, en deze hield op zijn beurt een taxi aan en het geheele gezelschap moest mee naar het hoofdbureau. Een voor een werden de gasten gefouilleerd, maar het geld werd niet ge- vonden.Toen kwam de man zelf aan de beurt en waar was de portemonnaiedeze zat tusschen één der sokophouders, als een ge- vo. r van het feit, dat de man zijn geld eens goed had willen opbergen. Als de drank zit in den man Gisteren is de 17-jarige N. Jansens wo nende Putschebocht met zijn fiets op de wielerbaan aan den Krommen Zandweg ge vallen. Hij is met een hersenschudding op genomen in het ziekenhuis aan den Cool singel. De 8-jarige H. W. J. Breusers wonende Passarelstraat is gisteren uit een wagentje gevallen. De jongen bekwam aan het rech terbeen dat werd overreden een groote scheurwonde. Per auto van den G.G.D. is '"ij overgebracht naar het ziekenhuis den Coolsingel. aan De neomist pater P. Kruitwagen O. S. C., die gistermorgen in de parochiekerk van de II Liduina zijn eerste plechtige H. Mos heeft opgedragen, is gisteravond op plechtige wijze aan de grens van de gemeente Hillegersberg ingehaald door een stoet van herauten, ruiters te paard en de parochieele jeugdorganisaties. Op het voorplein van de St. Liduina-kerk werd de eerwaarde wijdeling ontvangen door een stoet van bruidjes, terwijl de herder der parochie, de zeereerw. heer Mol, een korte toespraak tot den neomist heeft gehouden, die daarna een kort Lof celebreerde. Gistermorgen was het opnieuw feest in de parochiekerk van de H. Liduina. De neo mist pater P. Kruitwagen O.S.C. droeg zijn Eerste plechtige H. Mis op, geassisteerd door de Paters Prof. M. Lans en Richten, beiden van de Kruisheeren, als diaken en sub diaken en pastoor C. M- Mol als presbyter- assistens. Pastoor Mol hield de feestpredi katie, waarin hij de waardigheid van het H. Priesterschap belichtte. 's Avonds celebreerde Pater Kruitwagen J- een. plechtig danklof, waarna het koor een priestercantate zong en de jonge priester een dankwoord tot de geloovlgen sprak. Te Wassenaar is in den ouderdom van 57 jaar overleden de heer Hubert G. H. Schro der, o.m. kerkmeester van de St. Liduina- parochie, lid van de St. Vincentiusvereeni- ging en van de Derde Orde. Vanmorgen had in de kerk van de H. Liduina de plechtige Uitvaartdienst plaats. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door pastoor C. M. Mol, met assistentie van den oud-pastoor, thans deken van Schagen, G. Kuys en van kapelaan C. Roelvink. Onder degenen, die op de R. K. Begraaf plaats gekomen waren mo den overledene de laatste eer te bewijzen, merkten we vele za kenrelaties op uit binnen- en buitenland. Ook het bestuur van St Homobonus vertegenwoordigd. Het programma van de beiaardbespeling op Dinsdag 1 Augustus 1939, des namiddags van 12.301.30 uur, op den Stadhuistoren, te geven door den Stadsbeiaardier Ferd. Tim mermans, zal in verband met de herdenking van het uitbreken van den wereldoorlog toe passelijke muziek bevatten, en luidt als volgt: 1. Marche funèbreF. Chopin. De doodsklok en Paaschklokken (uit Petit triptique) G. A. van Stratum. Hoor een roep gaat over de aard' Mc. Granahan. Kind'ren van één Vader Cath. v. Rennes. Naastenliefde L. F. Brandts-Buys. Vrede Ferd. Timmerrhans. Nooit-meer-oorlog-lied Lotty Beversluis. De werkers A. Lambrechts-Vos. De bergen zullen vréde dragen, (uit Psalm 72). Aan de vreugde (Seid umschlungen Millioenen) L. van Beethoven. 2. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Door B- en W. zijn de navolgende bru weerpremies toegekend: brand op 6 April, Diergaardesingcl "3b, eerste premiq slangenwagen 28, tweede 27, derde 31. brand op 6 April, Rubroekstraat 42: eerste 48, tweede 12, derde 10. brand op 7 April, Katendrecbtsche Lage- dijk 421b: eerste 52, tweede 42. brand op 25 April, Toe Haringvliet eb: eerste 8, tweede 9, derde li- brand op 27 April, Rosenveldtstraat 64b: eerste 35, tweede 34, derde 3S. brand op 2 Mei, aan boord van „Texel", liggende in de Persoonshaven W.Z.: eerste 50, tweede 40. brand op 9 Mei, Ammerzooisohestraat 4a: eerste 20, tweede 16, derde 30. brand op 13 Mei: .Zuddblaak 28: eerste 22, tweede 21, derde 9. brand op 21 Mei. Voorhaven 103: eerste 35, tweede 34, derde 36. brand op 25 Mei: Maasstation aan de Oos terkade eerste 8, tweede 9, derde 11. brand op 30 Mei aan boord van s.s. „Bod- nant", liggende in de Maashaven; eerste 41, tweede 51, derde 59. Vannacht om half 2 is op den hoek BergwegZaagmolenstraat een personen auto, bestuurd' door den 21-jarigen reiziger H. S., wanende Statenweg, in botsing 8e~ komen met een taxi, bestuurd dooi" den 51-jarigen P. G. uit de Adrianastraat- De botsing was zoo hevig, dat de 26-jarige Pas~ sagiere van de taxi, mej. J. Franse" uit Hil legersberg, met haar hoofd tegen de achter zijde van de taxi sloeg, waai"d°or zij een hersenschudding en een kaal<;fractuur op liep. Zij werd in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen. De beide Voertuigen zijn ernstig beschadigd. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur reed 49-jarige J. van Wijk. wonende in de Eerste Crooswijkschedwarsstraat, met zijn fiets op den Goudscheweg' Hij Wilde een auto in halen, welke echter juist moest uitwijken voor een carrier, zoodat v. W. van het rech ter deel van den i ij weg afweek en aldus in botsing kwaï" met een' van tegenoverge stelde richting komende vrachtauto, be stuurd door V C. k. uit de Wandeloord- straat. v. W. kwam te vallen. Hij liep een hersenschudding benevens wonden aan het hoofd oP en moest per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis Coolsingel worden ver voerd, waar hij is opgenomen. —-De 14-jarige jongeman J. Teeuwe, wo nende m de Wolphaertstraat, is, toen hij op den Boergconschevliet fietste, aangere den door een auto. Hij bekwam een wond aan het hoofd en een groote wond aan de tinker knie. Per auto van den G.G.D. is hij haar het ziekenhuis Coolsingel gebracht en daar opgenomen. De 5-jarige knaap J. Kleef, wonende in de Rosestraat, is i aldaar door een auto aangereden. Met inwendige kneuzingen en kneuzingen aan den rechter schouder is hij döor een auto van den G.G.D. naar het zie kenhuis Coolsingel vervoerd. Toen Vrijdagavónd te ongeveer 5.30 uur eenige jongens uit Rotterdam aan het spelen waren bij het sluisje aan het Bergsche Ver laat is één van hen spelenderwijze in het water gevallen, het was de 7-jarige L. W. Hor, wonende Kortebrandtstra-at te Rotter dam. Zijn vriendjes liepen luid om hulp roe_ pend weg. Gelukkig kwam juist de heer Beugem, rechercheur voorbij, die zich on middellijk gekleed te water begaf en den kleinen drenkehpS. die reeds gezonken was, wist op te duiken en hem op het droge bracht. De heer van Beugem heeft het kind mee genomen naar het bureau vanwaar het later naar ziin woning vervoerd kon worden. Vrijdag jl. herdacht het muziekkorps „De Brandweer", onderafd. van den Bond van Ver. Vrijw. Brandweerlieden, haar 35-jarig toestaan. Door de tijdsomstandigheden ge dwongen, heeft men dit zevende lustrum slechts op zeer eenvoudige wijze gevierd tijdens de jaarlijksche vergadering in café „Noord-Brabant". Waardeerende woorden werden gericht tot den heer H. van Beugen, den eenigen nog in leven zijn-den mede oprichter van het korps. Dan werden gehul digd de hoeren A. A. Lampen en M. de Jong, die beiden 18% jaar lid zijn van het korps. Bij de gehoudenbestuursverkiezing werd het geheele bestuur herkozen. Gisteravond omstreeks 6 uur is een motor rijder A. J. F. wonende te Dinteloord, die op de duo had den 13-jarigen A. T. wonende te Leiden, nadat hij bij het wachthuisje van de R. E. T. op den Rijksweg voor den regen had geschuild en weer weg wilde rijden aan gereden door een hem achterop rijdende auto, bestuurd door N. uit Rotterdam. Beide motorrijders werden tegen de straat gesmakt en gewond aan beide beenen. Dokter Roest Crollius was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp. Het motorrijwiel werd totaal vernield. WEDVLUCHT. De uitslagen der wedvlucht, uitgeschreven door de postduivenvereniging „Combinatie Westland" alhier vanaf Roozendaal voor jonge duiven waren als volgt: Gebr. v. d. Meer 1 2 5 34 en 39; C. Ottevanger 3 en 23; C. Boe- terse 4 15 en 49; J. de Zeeuw 6 7 16 21 36 50 en 62; A. v. d. Sar 8 14 17 20 24 35 63 er. 64; A- v. Geest 9 en 55; H. v. Zanten 10, 18 40 50 en 67; N. H. A. Aalberse 11 13 19 22 33 32 en 38 C. v. d. Ende 12 31; 37 53 en 57; '1. v, d. EndeAdmiraal 25; L v d. En de 27 41 42 43 44 en 54; F. Noördhoek 9 en 30; A. FaasVoois 33 51 55 59 en 65. Aantal duiven 268. Los 8.10 uur. Aankomst lste duif 8.54. Laatste duif 9.08 uur. GESLAAGD. De heer A. Wagenaar alhier slaagde voor het eindexamen 5-jarige H. B. S. de heer A. G. Schoonkind voor het eindexamen Weg en Waterbouwkunde aan de M. T. S., Rot terdam. BURGERLIJKE STAND VL. AMBACHT. GEBOREN, Annie, dochter van A. Ver schoor en K. van Toorn, Prins Hendriklaan 70; Antonius H. zoon van R. H. van Rutten en W. J. van Noort, Prins Hendriklaan 103}' Helena dochter en Wil.tem zoon van S. v. d. Waal en E. M. Poldervaart, woonschip Broekkade.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2