s VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1939 Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch door FRANK G. ROBERTSON ~«S*2?W Davis. Elk kan da „t '"rinhouden en we zullen zijn spoor beneden gemakkeliik weer kunnen terugvinden. We gzullen bij dat riviertjé op den loer ga-an Uggen Hij zal water noodxg hebben en hard ook HOOFDSTUK XIII. EMBROS STOFZUIGER GeBB.V.EMBDEN PAHMEKOEKSTR20 HOOFDSTUK XIV. .onder de brug. ONS L KORTE INHOUD VAN HET VOOR AFGAANDE Tusschen de schapenfokkers en de vee houders aan de Moose River waren er moeilijkheden gerezen over de gebieden Welke door hun kudden als weidegrond 'Werden gebruikt. Glen Hatcher, in dienst bij den schapenfokker Granville had tegen bet inbreuk maken op de rechten fokkers geprotesteerd, doch tenslotte hij ontslagen. In een café ^genjnkele oowboys ruzie, waarbij Wmdy gieten het slachtoffer werd. D°°*^Jwaar- sïoeg het gespan van het wag haar op Granville's dochter de vader afwachtte, op hol~ hpenkomen en v Hatcher zocht *°"™^p£lh te gaan. besloot naar de ranc ;l0r geslagen Onderweg v0?tdwagentje bij een brug in Paarden uggen. Na veel moeite Ce',1 ViT het Glen om miss Granville naar aenoemde ranch te brengen. Aan Madge Parrish deed hij kennis van den dood van Waters, die daar werkzaam was. Hatcher besloot diens arbeid over te nemen. Na de begrafenis der slachtoffers van genoemde vechtpartij kwam het wederom tot een treffen, doch alles liep goed af. Bij thuiskomst bleek echter miss Granville spoorloos van de Parrish-ranch verdwenen te zijn. Hoewel Hatcher er niets mee te maken had, werd hij toch verdacht van ontvoering en door twee voormannen der schapenfokkers gevangen genomen. 7). (Veryplg), j5egreep, dat het klein kunstje zou zijn de schuld van de ontvoering op zijn schou ders te schuiven, zoodra hij eenmaal ia de gevangenis zou zitten. Indien zulks de man nen van Goodall en Madge Parrish van ver denking of schuld zou zuiveren, had het hem niet zoo veel kunnen schelen, maar hij wist dat daar geen sprake van zou zijn. Hij ge loofde wel niet, dat het meisje gevangen ge nomen zou worden, maar er zouden zeer zeker arrestatiebevelen tegen de mannen van Goodall worden uitgevaardigd of, wat nog waarschijnlijker was, er zou een troep 0p uittrekken onder voorwendsel het meisje te zoeken, maar met het feitelijke doel het ge- heele vee-kamp uit te roeien. Wanneer hij bedacht, hoe hij in de gevan genis zou zitten, niet in staat zijn vrienden te helpen of zijn onschuld te bewijzen, voel- de hij zich ten pfpoi aan verontwaardiging en vrees. Hij loerde op een kans om te ont- ^appen, maar zijn overweldigers waren er ®"zeer op bedracht hem die niet te geven streelf6 mannen voerden hem niet recht- naar h na3r de stadL maar langs 6611 omweg veis i„Urij boofdkwartier-kamp in de heu- verondersteldeabdateiz-, V? B63r Cl'Sek' Hij loopen een groen n de kanS wilden Zoodra ze eenmaal acht°^ te ontmoeten' hun eigen kampen waren eerste linie Van zij zichtbaar meer op hünSel^0ITlen, raa^ten Hatcher had een allesbel,a1!,mak trekken- maar bij deze onverwachte pijnlijke hAhanidèling brieschte hij verontwaardigd, sprong wild hoog op e? kW3™ dwars voor Anderson's paard omlaag. Op hetzelfde ooeenblik voelde Glen een verlammende pijn in zijn rechter knie, toen deze in heftige botsing kwam met die van Anderson. Hij zag noS julst hoe Anderson's gelaat plotseling doodsbleek werd, maar dan werd zijn nek bijna gebroken, toen Rude een tweeden, geweldigen sprong omhoog maakte en een nog luider schreeuw uitte, toen hij weer op den grond terecht kwam. De teugel was uit Anderson's hand gerukt en slinger- e, nu ^rij 'n de lucht, De riemen bleven echter buiten Glen's bereikt. Beroofd van zijn eugels, greep hij zich instinctief met vast*1 kanden stevig aan den zadelknop Er was niet de minste kans, dat hij te paard zou kunnen ontvluchten. In de gun stigste omstandigheden was Rude al een moeilijk te berijden paard, maar nu ver toonde hij alle duivelsstreken, welke in hem huisden. Buck Davis was de eenige, die niet geschrokken of ongerust was door de zoo plotseling ontstane nieuwe situatie. Hij ge noot blijkbaar van deze vertooning. Hou je taai, cowboy, schreeuwde hij vol leedvermaak. Bij den tweeden sprong gleed^het zadel op de schoften van het paard. Bij den derden, begon het over Rude's hals te glijden. Bij den vierden sprong bevonden Glen's hielen zich hooger dan zijn hoofd en smakte hij met zijn gezicht op den grond, terwijl hij het zadel nog steeds tusschen zijn knieën ge klemd hield. Hatcher maakte een volkomen salto over den rand van den weg en voelde een lichten stoot op hetzelfde oogenblik dat er van den weg boven hem een schot werd afge vuurd. Maar het was pas een uur later dat hij besefte, dat het zadel den kogel had op- gevaingen, waardoor hem zonder twijfel een gebroken rug bespaard was gebleven. Rude was verdwenen. Zonder zadel en met loshangende teugels was hij er vandoor gegaan. Maar alvorens te verdwijnen, had hij zich verdienstelijk gemaakt, door zijn ruiter af te werpen. Glen lag zeker een vijf tig voet van de mannen op het pad boven hem vandaan en door zich eenvoudig vrij te rollen van het zadel, was hij meteen door de dichte struiken voor hen volkomen onzicht baar geworden. rit. Afgezien van het onge^1ealaan§enamen de teugels ontnomen waren,' maaw he.m paard de gekste sprongen, waardoor w Zl'n nu en dan leek, alsof zijn hoofd Van lichaam zou worden gerukt, terwijl hij J'' de meest onverwachte oogenblikken gep vaar iiep uit het zadel geworpen te worden~ Bovendien had do natuur dit paard niet bePaald een idealen rug meegegeven voor een zadel. Dik, rond en zacht, scheen het dier aanmerkeliik geslonken te zijn sinds hij het d'en ochtend gezadeld had, zoodat het zadel 1111 ongemakkelijk heen en weer schoof. Wachten jullie even, verzocht Glen. Haat me even de zadelriemen wat aanhaken. Je kunt er ie arm wel tusschen steken. t Blijf zitten waar je zit, snauwde David, ver^ji hij er, als bij nader inzien, aan toe- o°6Sde: Een los zadel geeft je geen kans nter af te springen, wel? Nu, het-kom er we °P aan. Indien je er af tuimelt, zullen Beid kouden om ïe °P te rapen. Mannen lachten, gen Uir. Buck's opmerking omtrent het sprin- gebrac, een los zadel had Glen op een idee vallers d- Het was duidelijk, dat zijn aan- Indien v? Mogelijkheid niet serieus namen, springe,/-! hit het zadel zou probeeren te den en 'z Z°u dit zeker onder hem wegglij den weg Hij, met het hoofd vooruit, op alléén ^'Melen. Maar hij besefte nu, dat pen, wann ns zou bebben om te ontsnap- zou weten 6fr zonder vallen, de struiken overal heel6 bereiken. En die groeiden hier dicht langs den weg. ^ij bereikt» «ardrug den toP van oen hoogen «ten di u? Moesten daarop afdalen in een ging' j, begroeid ravijn. Nu het omlaag 6P A Bude zich gemakkelijker leiden en Worden ferSOn was een tikje zorgeloos ge- Vari het Ln de wijze, waarop hij de teugels Pl0ts Paard van zijn gevangene vasthield Mcht zag Uien zijn kans Omzichtte Omzichtig 'J zijn rechtervoet naar voren om sPoor met kracht in den *choudet geis" Paard te drukken. Rude had de sti'ak gehouden, zonder werkelijk te dan van z .n Een dozijn kogels floot door de struiken, maar atcher kroop op handen en voeten zoo sne mogelijk verder om een nog veili ger piek te bereiken. Een honderd voet van den weg boog hij scherp af, waarna hij weer naar omhoog begon te klauteren om een einaje v0°r e Plek, waar de herrie begon nen was, het pad door het ravijn weer te be reiken. Onder het klauteren besefte hij, dat zijn neus leehjk geschaafd Was en heftig bloed de en dat dit oe een duidelijk zichtbaar spoor op de bladeren achterliet. Zijn zak doek te voorschijn halend, klemde hij die tegen zijn gelaat, waarop hij verder ging. Toen hij den rand van den weg bereikte, stonden beide schapen-voorlieden nog op de plek, waar hij het eerst verdwenen was. Hij stak den weg snel over en liet zich neer vallen in een d.icht boschje. Hij stak den weg snel over en liet zich neervallen in een dicht boschje, voor het eerst beseffend, dat zijn gekwetste knie hem zooveel pijn be- Zorgde, dat hij nauwelijks kon loopen, zoo- ^at van te voet vluchten geen sprake kon zijn. Vf stemmen van beide mannen drongen duidelijk tot hem door. raakt beb bem met dat eerste scbot ge~ Buck tv3^ ben ik zeker van. hoorde hij zijn. Ik hlu Z6ëgen- HiJ kan niet Ik °P zijn middel gericht. hebt, anw?°f graag' dat 3e hem geraakt naar dat bwf SheP Anderson. Kijk -ns Waar °P de struiken- Ik weGt°evntZijn Spoor naar toe? is In gewond dier zal naar omlaag vluchten Hi Indien we hem daar niet oppikken, zul len we weten, dat hij dood in de struiken ligt en det zal me genoegen doen ook, meen de Anderson. Bij het eerste spoor van een nederlaag zal de oude Granville gaan zitten janken als een hond en zal hij Hatcher wil len terughebben. Wat beteekent, dat jij zonder werk zult zijn, lachte Davis. Ik ben het met mpn baas meer eens dan jij Hatcher kon hooren. hoe zij moeite had- den om hun paarden door de struiken dwingen, maar weldra stierf alle geluid weg Zij zouden hem niet vinden en ze zouden daaruit concludeeren, dat hij dood was. Vroe ger of later zouden ze ontdekken, dat zulks niet het geval was en dan zouden ze na tuurlijk hun best doen om hun vergissing alsnog j te herstellen. Maar voorloopig- schonk zijn toestand hem genoeg andere zorgen. Hij bevond zich mijlen en mijlen van de dichtstbijzijnde ranch verwijderd in een streek, waar het wemelde van schaapher ders, die het een genoegen zouden vinden hem als doelwit voor hun geweren te ge bruiken, voorts was hij nauwelijks in staat om te loopen. Toen hij zijn been voorzich tig probeerde, bemerkte hij, dat het geluk kig het gewicht van zijn lichaam kon dra gen, maar de knie was zoo stijf, t0®n bl.i deze nauwelijks kon buigen, terwijl iedere stap hem ondragelijke pijn veroorzaakte. En boven alles viel er niet meer aan ce twijfelen, dat hij nu definitief vogelvrij was verklaard. Een gelukje. Het lag voor de hand, dat er weldra een uitgebreid en georganiseerd onderzoek naar de dochter van Granville zou worden in gesteld. Het zou niet lang durfrn, voor pa trouilles het geheele land zouden doorzoe ken. Glen wist, dat hij hier vandaan moest zien te komen. Hij kon weliswaar tot in het oneindige in de struiken verborgen blijven liggen, maar zou dan van honger en orst omkomen. Hij moest zoo gauw moge ijk vrienden probeeren te vinden, wilde hij met de kans loopen, door den eersten den bes ten schapenfokker te worden neergeschoten Isa vluchteling voor de justitie. Te \oe on gewapend -en half kreupel zou hu een ge makkelijk slachtoffer vormen. Zijn woede jegens de schapenfokkers, die al deze ellende veroorzaakt hadden, nam met de minuut toe. Zóó sterk, dat hij met de minste sympathie meer koesterde voor Neal Granville of zijn dochter. Zn hadden George B. Savage in zijn plannen willen volgen en moesten nu de consequenties daar maar van dragen.. Weldra strompeldte hij pijnlijk terug naar het hoogste punt van den landrug, van waar hij een betrekkelijk ruim uitzicht over de hem omringende streek had. Lang voor hij de ranch van Parrish of van Wa ters zou kunnen bereiken, zou overal alarm zijn gemaakt. Deze zouden trouwens toch geen veilige schuilplaatsen voor hein zijn en hij wilde Madge Parrish nog niet meer moeilijkheden bezorgen dan zij reeds te dra gen had. Het veekamp van Goodall, een mijl of vijftien van hem vandaan, bood hem de meeste veiligheid. Hij zou daar tenminste voedsel en een paard kunnen vinden. Nu hij door de wet vogelvrij was verklaard, zouden de Yancey's hem tot het uiterste verdedigen. Maar hij wist, dat hij onmo gelijk te voet zoo ver zou kunnen voort strompelen, zonder opgepikt te worden. Hij verliet dewdandruf en bega»: zich lang zaam naar het punt, waar 'hij het spoor vond, waarlangs hij gekomen was. Toen hij dit bereikte, verborg hij zich andermaal in de struiken om te wachten. Mogelijk zou er wel iemand langs komen en hij was wan hopig genoeg om te probeeren, zich met de een of anderen fantastischen bluf n paard te bemachtigen. Het leek zijn eenige kans. Het beloofde 'n langdu-ig en vermoeiend wach ten te zullen worden, maar er zat niets anders op. En voor hij daar een half uur had gele gen, hoorde hij tot zijn verrrassing het on miskenbare geluid van hoefslagen. Hij wist dat er een enkel paard naderde.. Wie het ook was, de man scheen haast te hebben. Hij Jcon de snuivende ademha ling van het paard boven de snelle hoef slagen uit hooren. En eenmaal "hoorde hij een schel gehinnik. Hij kwam overeind en zamelde al zijn kracht bij elkaar. Hij bevond zich op geen zes voet van het spoor. Hij had een korten stok gevonden met een krom uiteinde, als de kolf van een revolver, welke hijvast omklemde. Hij begreep dat men wel ijze ren zenuwen zou moeten hebben om geen gehoor te geven aan een bevel om halt te houden en zijn handen omhoog te steken, wanneer dit schuips van achteren uit de struiken kwam. Indien de: kerel stil hield, het uiteinde van den stok, tegen zijn rug gedrukt, hem lang genoeg kalm hou den totdat Glen hem ontwapend en van zijn paard af had. Maar toen het paard met een tweede, luid gehinnik, in hef zicht kwam vergat Glen plotseling al zijn plannen met zijn houten revolver en zijn kreupele been. Het paard was Rude, ongezadeld en onbereden. Na zijn berijder te hebben afgeworpen, was het dier blijkbaar eerst een tijdje blin delings voortgehold, maar dat was toevallig in een richting geweest, welke het steeds verder wegvoerde van zijn bekende weide grond. Toen het dier zijn ergste angst ietwat te boven was gekomen en vrij bleek te zijn in het kiezen van een te volgen richting, was het omgekeerd De lange teugels sleep ten nog steeds over den grond In normale omstandigheden zou Glen het idee, dat een half wild paard op een open weg met de hand gevangen kon worden, als dwaas hebben verworpen. De wanho pige situatie, waarin hij verkeerde, dwong hem echter tot een wanhopige poging. Het paard was vijf of zes oud, toen de eerste pogingen om het te temmen waren on dernomen. Het was, volgens normale op vattingen, nog steeds een wild paard. Maar geen paard is zoo verward en onzeker in zijn optreden als een wild paa: j, dat ge scheiden is van zijn soortgen- ten. Daar kwam nog bij, dat Rude aardig L .,iten adem was van zijn snellen klim naar den top van den langen heuvel. Zoodra Glen midden op den smallen weg verscheen, hield het paard met een ruk zijn vaart in en leek achteruit to willen sprin gen. Zijn pooten bleven echter onbewegelijk aan den grond gekleefd. Glen stond doodstil en het dier uitte een lang en onderzoekend gesnuif. Onder de gegeven omstandigheden was dit het beste, wat Glen verwacht kon hebben. Hij deed een stap voorwaarts en het paard week achteruit, met zijn kop heen en weer schuddend, maar zijn wilde, achter dochtige OQgen geen oogenblik afwendend van den man, die langzaam naderde. Terwijl het paard achteruit week, raakte een van de achterpooten verward in den over den grond sleependen teugel waarop het dier wild achteruitsloeg. Glen was een paar pas dichterbij gekomen, voor het dier opnieuw achteruit week. Ondèr het loopen, sprak Glen voortdurend kalmeerend tegen het paard. De man had geen riem in zijn hand, zooals altijd het geval was geweest, wanneer het paard in het verleden gevan gen was en evenals de meeste, op de prairie opgegroeide paarden, had Rude een af schuw van boomeri en struiken. Het dier wilde niet omdraaien en het wist niet goed, hoe het langs die rustig pratende figuur moest heenkomen. Stap voor stap kwam de man naar voren en stap voor stap week het paard lang zaam achteruit, beider zenuwen tof het uiterste gespannen. Maar geleidelijk aan werd de afstand, welke hen scheidde, min der. Het paard dook neer voor een nieuwen geweldigen sprong naar de twintig voet lan gen riem, welke van zijn kop afhing, lag nu op het pad voor hem uitgestrekt. Plotseling schenen de zenuwen van het paard het te begeven en hef maakte een wilden sprong in de stuiken naast den weg. Maar het dier was zoowel naar voren als zijwaarts gesprongen en het losse eind van den riem was op den weg blijven liggen. Op hetzelfde oogenblik dook Glen, die alle qm- zichtigheid nu opzij zette, naar voren naar het einde van den riem. Met zijn eene hand kon hij er juist bij maar de riem werd hem terstond uit de vuist gerukt. Hij deed een wanhopige po ging om hem met zijn andere hand nog te grijpen en slaagde er in, den knoop tus schen duim en vinger te krijgen. Hij werd volslagen het ondersteboven gerukt, op zijn borst over den weg schuivend, terwijl Rude die er aan scheen te wanhopen door de struiken te kunnen ontsnappen, bijna recht over hem heen sprong in een poging om den weg weer te_ bereiken, welke nu vrij was van menschelijke hinderpalen. Maar daarbij had de riem heel even slap gehangen, wat voor den man voldoende was om hem met beide handen stevig vast te pakken. Het paard bleef wel een honderd voet doorrennen in de gekozen richting en Glen voelde den grond onder zich plotseling gloeiend worden, terwijl hij, op zijn buik liggend, aan het eind van den riemwerd meegesleurd. Dan slaagde hij er in zich om te gooien, zoodat hij met zijn voeten voor uit op den grond zat en de andere helft van z irt lichaam de hitte voelde. Even later was hij echter haastig overeind gesprongen, terwijl Rnde zich weer naar hem toege keerd had. Het paard week nog steeds achteruit, maar het dier had nu alle voordeel verloren. Ge leidelijk aan verminderde Glen den afstand tusschen hen en telkens wanneer het paard zich probeerde om te draaien, werd het, zoo dra zijn voorpoQten van den grond waren, met een ruk weer in zijn oorspronkelijke positie teruggetrokken. Met een ontmoedigd gesnuif gaf het paard tenslotte den strijd 6j|i h.'cn Glen dicht genoeg genaderd was hel te kunnen grijpen. 'IVIaar nu hij het dier overmeesterd had, was hij nog altijd te voet. De man had niet veel vertrouwen in zijn bekwaamheid om het dier zonder zadel te berijden, zelfs al zou hij er in slagen het te bestijgen. Wat met zijn gewonde knie op zich al een hek senwerk moest zijn. Er zat niets anders op, dan met het paard aan de hand terug te wandelen naar de plek waar hij zijn zadel had achtergelaten, in de hoop, dat het daar nog' zou liggen. Tot Glen's opluchting bleek zulks' inder daad het geval te zijn, terwijl ook de za delriem nog volkomen intact was, dichtge- gespt, zooals Rude er uitgeglipt was. Glen spendeerde tien minuten om te probeeren een opengehaald stuk aan den binnenkant van 't zadel weer glad te krijgen, waar Buck Davis' kogel zich in het inwendige van het zadel had begraven. Er was nog steeds geen spoor van Davis en Anderson te bekennen. Zonder twijfel lagen zfj bij het riviertje, ver in de diepte, op hem te loeren. Pp een gegeven oogenblik uitte Rude een trompetgeschal, dat. luid genoeg was om de heele buurt te alrmeeren, maar het dier liet verrassend gedwee toe, dat Glen het zadelde en pijnlijk op zijn rug klom. Tot zijn opluch ting ontdekte de man, dat het dier te zeer bereid was om uit deze onrustige streek te verdwijnen, om zich nog tijd te gunnen voor verdere halsbrekende streken. De gewonde knie was nog steeds uiterst pijnlijk en het kostte hem de grootste moeite dat been in den stijgbeugel te houden. Maar zoodra hij het even waagde zijn voet er uit te nemen, legde Rude één oor achteruit en Maakte hij aanstalten om weer met zijn kun> sten te beginnen. Glen moest zijn voet dan ook heel gauw in den stijgbeugel terugbren gen. Hij had nog niet méér dan twee mijl afge tègd, toen het zien van een voortgaloppeeren de patrouille hem dwong haastig in de strui ken beschutting te zoeken. Er kon geen spra ke meer van zijn om te probeeren vóór het donker Windy's ranch of het kamp van de G 7 te bereiken. En bij begon honger te krij gen. Hij liep minder gevaar in het land, dat nu door de schapen bezet was, gepakt te worden dan in het veeland. Uit den aard van de zaak waren de herders er even zeer op uit om uit het gezicht te blijven als hij. Tegen vier uur bevond hij zich bij het be gin van de Wagon Creek, nabij de plek waar hij en Madge en Dan Yancey hun ontmoeting met den krijgszuchtigen herder en den zie ken stier gehad hadden Vanaf den top van een heuvel ontdekte hij een schapenkamp, dat op het moment verlaten scheen te zijn. Hij wist, dat de herder achter den volgenden heuvel moest zijn, want uit hqt toenemende geblaat van ooien en lammeren concludeerde hij, dat de dieren naar een versche weide werden gedreven. Hij vermoedde, dat een van de patrouilles, welke hij daarstraks gezien had, in dit kamp was afgestapt om te eten. Uit de kachelpijp van den wagen steeg nog een dun rookspi- raaltje omhoog. Hij kwam uit de struiken te voorschijn en naderde brutaalweg het kamp. Degene, die het laatste maal gekookt had, was niet karig met levensmiddelen geweest. Er stond nog een schaal, halfvol schapen boutjes op de kachel, de koffiepot was nog voor een derde vol en een dozijn warme, pas gebakken koeken was in een doek bijeenge- knoopt. De cowboy begon zich haastig, zij het overvloedig, te goed te dóén. Toen hij ver zadigd was en er van den herder nog steeds geen spoor was te bekennen, verzamelde hij uit de provisiékast genoeg voedsel om hem verscheidene dagen in leven te kunnen hou den, pakte dat allemaal in een paar dekens, welke hij van het bed nam, voegde er een mes, vork, lepel, bord en drinkkroes bij en pakte dit alles achter op zijn zadel. Zich daar na veel beter gevoelend, hoewel zijn been hem nog steeds veel pijn veroorzaakte, be steeg hij Rude en reed weer weg. Indien hij nu ook nog het een of andere wapen had kunnen bemachtigen, zou hij zich over de naaste toekomst weinig zorg gemaakt hebben. Zooals het nu was, moest hij ieder een, dien hij ontdekte, uit den weg gaan. Hij reed naar een boschje dicht op elkaar staande boomen en bleef daar tot het donker was. Dan reed hij brutaalweg naar het andere einde van de streek- Hij moest een brug overtrekken, boven de plek waar de Wagon- en Meadow Creeks in elkaar vloeiden. Daarvoor bevond zich echter een strook van ongeveer een mijl of twee, welke volkomen kaal was, zoodat zelfs een konijn moeite zou hebben daar dekking te vinden. De groote weg voerde over de brug heen en daarom was dit wel de laatste plaats, waar men zou verwachten dat iemand zich schuil hield. Maar Glen had er eens gekam peerd en het was hem toen opgevallen, dat de plek om die reden voordeelen bood, wel ke nergens anders te vinden waren. In plaats van de brug over te trekken, dwong hij daarom zijn paard langs den stei- len oever af te dalen naar den rand van het water. In normale omstandigheden was het geen groote rivier, maar de bedding was hier broed en-diep uitgegraven en de lange houten brug, welke op zware, houten palen steunde, lag zeker tien voet boven het water oppervlak. Toen het water, nog niet zoo heel lang geleden, op een gegeven oogenblik een uitzonderlijk hoog peil had bereikt, hadden de golven aan den eenen oever, achter een van de zware houten fundeeringen, zooveel grond weggevreten, dat daar een ruim hol was ontstaan, dat van den weg af volkomen onzichtbaar was. Glen had het bij toeval ont dekt, toen hij eens onder de brug beschut ting had gezocht tegen een wolkbreuk, welke hem had overvallen. Op korten afstand daarvandaan bevond zich vlak langs het water een halve acre goed grasland, dat voor het vee van geen nut was, omdat het enkel te bereiken was door vlak boven de brug langs den over af te dalen en dan door het water verder te waden. Het water kwam een paard slechts tot aan de zij den, maar geen enkel dier zou vrijwillig een dergelijken tocht maken. Glen had de mogelijkheid, om van deze schuilplaats gebruik te maken, nog slechts vaag overwogen, toen hij stemmen hoorde. Er was geen tijd meer om te vluchten of zelfs om het paard naar het stuk weiland te brengen. Hij trok Rude onder de brug en bleef vlak naast het dier staan wachten. En kele minuten later bereikte een groepje van vijf ruiters de brug. Tot Glen's verrassing en schrik stopten zij, zoodra zij over de brug waren. Weldra- ontdekte hij, dat zulks ge schiedde omdat het gezelschap uit elkaar zou gaan. Als je het mij vraagt, verklaarde een stem .nadrukkelijk, zal Savage nu zijn scha pen verdraaid goed moeten bewaken- De heele troep van Goodall is vogelvrij ver klaard en zé zullen dienovereenkomstig han delen. Verdraaid, zei een andere man, ik moest dien Cal Yancey toch bewonderen, zooals hij daar tegenover twintig revolver stond en desondanks den sheriff rustig dorst zeggen, dat hij naar de hel kon loopen. Maar zijn eigen mannen stonden achter hem. Dat weet ik. Maar zij waren ver in de /lil. 2 JAA» CARANTIE 'I VRAACT DEMONSTRATIE minderheid. En hij vertelde Buck Davis en Shep Anderson toch maar precies hoe bij over hen dacht, zonder dat zij er iets tegen dorsten te doen, hield Cal's bewonderaar vol. Wat dat betreft, zou' er genoeg bloed gevloeid hebben, indien de scheriff er niet bij was geweest. Het was niets dan bluf van hem. Zoo klonk het anders allerminst, zei de andere man. Cal Yancey is wel de overtui gendste spreker, dien ik ooit gehoord heb. Ik herinner me niet, ooit een speech gehoord te hebben, welke dieper indruk op me ge maakt heeft. Hij daagde ons uit met schieten te beginnen en niemand verroerde een vin. Waarom zouden we? vroeg een andere man ontevreden. De dwaas ontkende zelfs niet, dat hij de dochter van Granville ont voerd had. Vertrouwde op zijn revolvers en verklaarde brutaalweg dat hij, indieii hij haar ontvoerd had, er wel voor zou zorgen haar vast te houden, tot de schapen waren verdwenen. Van nu af aan zijn hij en zijn mannen vogelvrij verklaard. Je hebt gehoord wat de sheriff tegen hemzei. Dat het oorlog was en dat ze zich konden overgeven, daar hij anders iederen schapenman in het land tot assistent-sheriff zou benoemen en orders zou geven op het eerste gezicht te schieten en wel te schieten om te dooden. Ja, de sheriff was de eenige aan onzen kan, die lef genoeg had om wat terug te zeggen, gaf de eerste spreker toa. Maar je hoorde, wat Yancey tegen hem zei. Dat hij en zijn troep van nu af aan de jacht op schaapherders en assisten-sheriffs als geopend beschouwden. Ik voor mij zal wel zorgen, dat ik geen hunner aiieen ontmoet. Ze weten nu, dat Glen Hatcher in verband met die ont voering gedood is en ze weten, dat hun de zelfde medicijn wacht. Ze zullen er niet van doorgaan, zoodat het* logisch is, dat ze zullen probeeren zooveel mogelijk lui van ons te dooden, voor wij hen krijgen. Verdraaid, ik geloof niet, dat het loon, dat wij hier krijgen, hoog genoeg is om dat risico te loopen. Er werden nog enkele onbelangrijke op merkingen gewisseld en dan reden de man nen verder. Maar Glen had genoeg gehoord om te weten, wat er aan de hand was. De Yancey's hadden het meisje Granville blijk baar in hun macht en zij waren van plan tot het uiterste vol te houden. George B. Sa- vage zou zijn plannen niet wijzigen ter wille van Granville's dochter. Het was oorlog, tot het bittere einde. Wetend, dat hij de Yancey's niet in hun kamp zcu vinden, nu ook zij vogelvrij ver klaard waren, besloot Glen dien nacht te blijven waar hij was. Onder de brus. Nadat hij zijn bagage had losgemaakt en. onder de brug had weggeborgen, besteeg Glen andermaal zijn paard. Eerst na her haalde pogingen en met inspanning van al zijn krachten s/aagde hij er in het dier het water in te krijgen. Eenmaal onder de angst aanjagende brug vandaan, werd Rude wat handelbaarder en gaf hij geen verdere moei lijkheden. Tweehonderd yards stroomafwaarts stuurde Glen zijn paard naar de daar lig gende "kleine weide en nam het dier het za del af. Even overwoog hij de wenschelijk- heid om het paard hoofdstel en teugels te laten ophouden, maar besloot dan zulks niet te doen. Een paard met afhangende teugels zou de aandacht trekken, terwijl in het an dere geval allicht verondersteld zou worden, dat het een wild p.aard was, dat van de kud de was afgedwaald. Na het nu uiterst kalme en meegaande dier vriendschappelijk op den hals geklopt te hebben, nam Glen zadel en tuig op zijn schouder en begaf zich terug naar de brug. Het bleek nog een heele toer te zijn om zonder paard rondom de houten stutpalen te klauteren, maar toen hij eenmaal het hol achter de veilige beschutting bereikt had, rolde hij zijn dekens uit en maakte het zich gemakkelijk. Nu wachtte hem echter weer een andere verrassing. Zijn gekwetste knie begon hem ondragelijke pijn te veroorzaken en verdreef alle gedachten aan slaap uit zijn geest. Tegen middernacht ongeveer hoorde hij 'n troepje ruiters naderen. Zij reden in draf over de houten brug en het geluid van de hoefslagen klonk Glen als een donder in de ooren. Rude hinnikte enkele malen, maar in tegenstelling met het vorige gezelschap, hielden deze ruiters niet halt, terwijl er evenmin een woord gewisseld werd. Het begon nu koud te worden en de paar geconfisceerde dekens en zijn eigen zadel deken waren nauwelijks voldoende. Glen had tijd te over om nu eens rustig over zijn toekomst na te denken, mar hij slaag de er niet in een bevredigend plan te be denken. Het was hem volkomen duidelijk geworden, dat alle mannen van Goodall en bloc vogelvrij waren verklaard. Het scheen, dat zij Edith Granville vasthielden, maar er zou het meisje niets overkomen. Hij vroeg zich af, of de cowboys van de G 7 mogelijk gerehabiliteerd zouden worden, wanneer het meisje aan haar vader werd teruggegeven. Hij wist, dat Jim Goodall nooit zou goed vinden, dat alle mannen, die voor hem werk ten, zouden worden uitgeroeid terwille van zijn recht op de zomerweiden. Indien hij hen maar ergens bij elkaar kon krijgen, geloofde hij zeker, dat het hem zou gelukken Goodall te bewegen zijn weiden aan de schapenfok kers af te staan, wanneer Granville en Sa- vage daartegenover al bun aanklachten zou den intrekken. Maar het bijeenbrengen van alle partijen voor een vreedzame bespreking met als doel de vernederende overgave van de eene partij, zou even moeilijk zijn als het bijeenbrengen van honden en katten in één hok, in de hoop daardoor vrede te krij gen. (WORDT VERVOLGD).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3