DE EERSTE KAMER BIJEEN DINSDAG 8 AUGUSTUS 1939 HOOGERE MARINE KRIJGS SCHOOL. PRIESTERSTUDENTENCLUB „ST. JAN". Schout bij nacht Helfrich gaat als directeur heen. TWEEDE DAG SOCIALE STUDIEWEEK ^E ROLDUC. GESLAAGD. Vier inleidingen. VALSCHE RIJKSDAALDERS IN OMLOOP. AMERIKAANSCHE BELANGSTELLING VOOR NEDERLANDSCH PLUIMVEE, CONCERT IN DE PLANTAGE. VOETGANGER AANGEREDEN. KINDJE DRONK BENZINE. BLEISWIJK KETHEL, VERSLAG VAN DE ZITTING. GEBOORTE VAN PRINSES IRENE HERDACHT. Drie verdachten veroordeeld en drie vrijgesproken. In memoriam Jhr. mr. A. F. O van Sasse van Ysselt. yerschillende wetsontwerpen OVERZICHT. VLAARDINGEN. Van Nederland uit kan de nieuwe gemeen schap groeien tot geluk van de menschen. Fundamenteele beteekenis van de Kath. Standsorganisatie. De laatste spreker van Dinsdag was het Tweede Kamerlid, Henri Hermans, die het woord voerde over de fundamenteele betee kenis van de katholieke standsorganisatie voor de nieuwe structuur van de Katholieke Gemeenschap. Inmiddels was ook Mgr. v. Schaick, alge meen adviseur van de RK. Arbeidersbewe ging, aangekomen. De levenskrachtige, met de maatschappe lijke ontwikkeling geleidelijk tot haar juiste doelstelling gekomen en voor het katholieke cultuurleven in ons land van heilzamen in vloed gebleken standsorganisaties zijn opk en vooral in dezen tijd bij het streven naar een nieuwe gemeenschap van fundamenteele beteekenis. Wij mogen ons daarop beroe men. Zij zijn krachtig en sterk, gegroeid met oen tijd. Het zat reeds in de kiem van de eerste arbeiders-organisaties en kwam tot leven bij de nadere organisatie in het begin dezer eeuw, om in 1916 bij het Bisschoppe lijk communiqué zuiver te worden omschre- ven en te worden bevestigd. In 1921 stelde dr. Poels op een congres te Nijmegen ten slotte de taak precies vast, hetgeen ander half jaar later ook bekrachtigd werd door de encycliek Ubi arcano Dei, handelend over de Katholieke Actie. Na gewezen te hebben op de omstandig heden en invloeden, welke een standenpro bleem in het leven riepen, wees inleider er op, dat de standsorganisaties geen kerkelijke organisaties zijn, maar in het maatschappe lijk leven de natuurlijke en noodzakelijke organen vormen, waardoor de kerk op we reldlijk terrein haar rechtmatigen en onmis- baren invloed kan doen gelden De standsorganisaties streven naar een nieuwe gemeenschap door in eiken stand de menschen te bezielen met christelijken geest, ook «iet den geest van het leekenapostolaat, om zoo te bevorderen de kerstening van de maatschappij. Ze verwerpen zoowel de klasse- strijdleer als een valsch nationalisme, zoo veel individualisme als een valsche demo cratie. Wij willen een echte volksgemeen schap bevorderen door haar propaganda voor het beginsel der solidariteit en voor de gees telijke ontwikkeling van klasse tot stand. Zij willen om krachtigen invloed in het open baar leven te kunnen uitoefenen, massabewe ging zijn, maar dan een massabeweging, die het als haar eerste taak beschouwt om zoo wel door haar opvoeding als door hare actie de zoo noodzakelijke persoonlijkheden te vormen. Zij willen dus ook werkverdeeling, decentralisatie van actie, algemeene kern vorming en vorming van al haar leden tot katholieken van de daad. Zij steunen de vakorganisaties bij haar streven naar bedrijfsorganisatie, maar wil len geen voogdij over het maatschappelijke loven, noch van den Staat, noch van wette lijke organen. Zij willen zijn en blijven de vrije vereenigingen voor alle belangen harer leden, maar vooral voor de centrale der katholieke cultuur. Na de avondboterham had er wederom een praatavond plaats. nigingen voor de medewerking en aan Mevr. VerhoeffTorn, voor wie een driewerf hoera werd aangeheven. Een dochtertje van den heer van Minnen bood aan de dirigente bloe men aan, Om vier uur concerteerde „Sursum Corda" op het Feestterrein aan den Broekweg en op denzelfden tijd gaf „H. V. O." een concert op het VerploeghChasséplein. Om half acht werd op de Markt een groo- te optocht samengesteld, waaraan werd deel genomen door muziek-, zang- en buurtveree- nigingen, jeugdvereenigingen enz. enz. Spontaan, zonder voorbereiding, werd hier een fraaie stoet gevormd, welke eerst een rondgang door de stad maakte en dan naar het feestterrein Broekweg marcheerde. Van zelfsprekend waren er duizenden op de been, die den fraaien stoet met belangstelling ga desloegen. Op het feestterrein werd een con cert gegeven door Sursum Corda" en H. V. O terwijl onder leiding van den heer M. Boerdam een aaptal liederen werden gezon gen. Jammer, dat enkele fiksche regenbuien vielen. De feestvreugde ging echter onge stoord door. De verschillende versierde straten en spe ciaal de mooie verlichting van straten en ge bouwen trokken ruim belangstelling. POSTDUIVENVEREENIGING. „DE ADELAAR". Met 278 jonge duiven werd een wedvlucht gehouden van Vilvoorde (België) afstand 113 K.M. De uitslag luidt als volgt: 1 3 42 43 44 K. de Ligt; 2 4 11 12 24 P. v. d. Knaap; 5 6 14 15 34 63 P. van Roon; 7 8 39 40.50 56 59 62 A. v. d. Berg; 9 30 Th. v. d. Kuil; 10 28 65 W. v. Loon; 13 61 G. Schenk; 16 17 41 A. de Ruiter; 18 21 38 67 Joz. Lucieer; 19 20 45 47 Gebr. Kaïuffeld; 22, 57, 60 W. Moerman; 23 26 31 55 64 J. Hoogendam; 25 27 M. Boer; 29 53 A. Stam; 32 33 37 51 C. Stolk; 35 54 L. Moerman; 36 52 58 69 70 L.. Priem; 46 48 49 H. Priem; 66 68 H. Jansse. Gelost te 7 uur met Z.W. wind. Aankomst le duif 8 u. 7 min. 51 sec. Aankomst 70e duif 8 u. 47 min. 3 sec. Met 42 duiven in concours werd de laat ste Fondvlucht gehouden van Dax (Zuid- Frankrijk) afstand 1007 K.M. De uitslag luidt als volgt:: 1 4 10 H. Priem; 2 3 8 12 C. Stolk; 5 6 A. v. d. Berg; 7. Joz. Lucieer; 9. C. Pille; 11 A. de Ruiter. Door het slechte weer had het concours een onregelmatig verloop. De uitslag der kampioenschappen is als volgt: Vitesse: 1. Gebr. Kauffeld 2751 pnt.; 2. H. Priem 2620 pnt; 3. A. v. d. Berg 2399 pnt.; 4. A. de Ruiter 2304 pnt.; 5. P. van Roon 2298 pnt. Fond.: 1. A. v. d. Berg 4407 pnt.; 2. H. Priem 4358 pnt.; 3. C. Stolk 4237 pnt.; 4. Joz. Lucieer 3129 pnt.; 5. C. Pille 3113 pnt. Algemeen: 1. H. Priem 6978 pnt.; 2. A. v. d. Berg 6806 pnt.; 3. C. Stolk 5905 pnt.; 4. Joz. Lucieer 5041 pnt.; 5. C. Pille 4822 pnt. Met 4 aangewezen duiven: 1. A. Vink 4238 pnt.; 2. A. v. d. Berg 3070 pnt. Kampioensduif: 1. A. v. d. Berg 2414 pnt. met ringnr. Ster 3.35.9618; 2. C. Stolk 1441 pnt., met ringnr. Ster 3.37.9802. WEDSTRIJDEN VLAARDINGSCHE ZWEMCLUB. De onderlinge wedstrijden van de Vlaar- dingsche Zwemclub, welke Maandag wegens de feestelijkheden zijn uitgesteld, zullen thans heden (Dinsdag)-avond worden gehouden in het Sporthavenbad. Eenige nadere bijzonderheden over het Vacantieprogramma volgen hier: Woensdag 9 Aug.: Excursie naar de Rijks Eerum inrichting des namiddags 2 uur, Ver trek Koemarkt 1.30 uur. Vrijdag 1 Sept. 8 uur: H. Mis in de kapel Van het Jos. Gez. Gebouw. Dezelfde dag is 's middags van 45 uur aanbiddingsuur in dezelfde kapel. Aangaande de volgende excursies zullen nog nadere bijzonderheden worden vermeld. Bij K. B. is met ingang van 1 Augustus 1939 de schout-bij-nacht C. E. L. Helfrich eervol ontheven van de betrekking van di recteur der hoogere marine krijgsschool te 's-Gravenhage en is de luitenant ter zee der le klasse J. F. W. Nuboer belast met de waarneming van deze betrekking. Van het Intituut Pont alhier, slaagden de volgende leerlingen nl.: voor praktijkdipl. Boekhouden Mercurius; de heeren C. Bo venberg en A. Bruinhof. voor praktijkdiploma Boekhouden van de Vereen, v. Leeraren: de heeren J. Donkers en C. v. d. Veen. Voor praktijkdiploma Mercurius Engel- sche Handelscorrespondentie: de dames J Droppert en J. H. v. Ameyden, en de heer G- Veeringmeier. Voor Praktijkdiploma Engelsche Handels- corresp. van de Vereen, van Leeraren: de lieer J. de Winter. voor Praktijkdiploma Nederl. Handelscor respondentie Mercurius: de dames M. Blom- mendal, en J. Tettelaar en de Heer J. Grim- melikhuizen. voor het Pont Praktijkdiploma Nederl. Handelscorrespondentie: Mej. A. Berkhout en de Heer J. v. d. Berg. Voor Katnoorstenograaf le klasse in de Fransche taal: Mej. J. H. v. Ameyden. voor Kantoorstenograaf in de Fransche taal: Mej. M. Blommendal en de heer C. Lems. voor Kantoorstenograaf Nederl. (130 let- tergr. p.m.): Mej. M. v. d. Schalk, Mej. C. Scholten en de heer M. Tettelaar. De tweede dag van de Sociale Studieweek van Rolduc. Een frissche. zonnige morgen, waarin de vlaggen overal feestelijk wappe ren en welke het niet gemakkelijk maakt om van de speelplaats of bosquet in de aula te duiken voor den ernst van 't onderwerp, dat niet alleen op de studieweek zoozeer de aandacht trekt. Op postkantoor te Oldenzaal in betaling gegeven. Vanmorgen werd op het postkantoor te Oldenzaal door een der ambtenaren een rijks daalder in ontvangst genomen, welke valsch bleek te zijn. De vervalsching van den rijks daalder werd ontdekt doordat de klank af week. Het muntstuk was ook iets dikker, terwijl de letters van het randschrift iets grooter waren. Overigens had het geldstuk een bedrieglijke overeenkomst met een ech ten rijksdaalder. De marechausse heeft de munt in beslag genomen, terwijl een nader onderzoek naar de herkomst wordt inge steld. Inmiddels is reeds komen vast te staan, dat de arbeider, die het muntstuk heeft aan geboden, het slachtoffer is geworden van de tot nog toe onbekende valsche munters. Het zevende internationale congres voor pluimveeteelt en de daaraan verbonden ten toonstelling, die te Cleveland (Ohio) in de Vereenigde Staten worden gehouden, mogen zich in een zeer groote belangstelling ver heugen. Er zijn vertegenwoordigers van 46 landen aanwezig, terwijl het bezoek uit Noord Amerika enorm is. Het aantal be talende bezoekers van de tentoonstelling, die naar Amerikaanschen trant zeer groot is op gezet, bedraagt op sommige dagen bijna 100.000! Uit alle deelen van de Vereenigde Staten en ook uit Canada komen de kippenhouders er voor naar Cleveland, een stad van ca. een millioen inwoners. Nederland komt met zijn inzinding onder die van andere landen heel goed voor den dag. Bij de opening yverd de stand o.a. bezocht door den heer Wallace, minister van landbouw der Vereenigde Staten, die met bijzondere belangstelling van het ten toongestelde kennis nam. Eenigen tijd na zijn bezoek meldde zich een fotograaf, die in speciale opdracht van Zijne Excellentie enkele opnamen van de Neder- landsche inzending en bepaalde onderdee- len daarvan, kwam maken. Ook overigens wordt de inzending alge meen gunstig beoordeeld. Bijzonder geïnte resseerd zijn de Amerikanen van Nederland- sche afkomst. In totaal zijn ongeveer zestig kippen en eenden door ons land ingezonden. En cie belangstel 1 i »i.g fieldt, ooawo] de fce- drijfsrassen van Nederlandschen oorsprong, zooals de Barnevelders en Weisumers met hun groote bruine eieren, als de oud- Nederlandsche rassen. Er worden veel vra gen over gesteld. Twee films, betreffende de pluimveehou derij in ons land, worden naast die van an dere landen voor de bezoekers van congres en tentoonstelling vertoond. Het stedelijk muziekcorps zal op Woens dag 9 Aug. 1939, des namiddags ten 8 ure in de Plantage een uitvoering geven. Programma: 1. Bersaglieri Marsch R. Eilenberg. 2.Ouverture Orpheus in de onderwereld J. Offenbach. 3. Ich liede Dich. Wals B. Waldteufel 4. Suite Romantique (5 deelen) Fr. Popy 5. Menuetto I. Paderewskv. 6. Jubelmarsch C. de Regt SCHIEDAMSCHE VOETBAL COMPETITIE. Uitslagen der gespeelde wedstrijden: WR 1NFC 1 0—9; DVO 1DRZ 1 1—5, Kethel 1Romi niet bekend, St Hooger 2 Burgo 1 0—5 reg., Hercules 2—DRZ 2 niet gespeeld, BZS 2—NIMA 2 1—1, DVO 2— Bnrgo 2 5—0, FSV 2—NOVI 2 4—2, NFC 2 Zwaluwen 4 72, CWS 2Kethel 2 22. Zaterdag heeft In de Lange Singel'traat, hoek 2e Tuinsingel, een aanrijding plaats gehad tusschen een rijwiel, bestuurd door G P. J H. wonende alhier en een voetgan ger, genaamd J. F. wonende alhier. Bij de aanrijding kwam de voetganger te vallen en bekwam verwondingen aan voorhoofd, neus en gelaat. Na ter plaatse door een agent van politie te zijn verbonden, is de man naar Dr M. alhier gebracht, die de wond heeft gekramd. De wielrijder bekwam geen letsel. Maandagavond te te Waalwijk een tra gisch ongeluk gebeurd, dat aan het ander- h.aX£ jarig dochtertje van den heer van Ier- sel het leven heeft gekost. In een" onbewaakt oogenblik, nam de kleine namelijk een fleschje benzine en dronk daaruit een vrij groote hoeveelheid. De vader bemerkte het eerst het ongeluk en waarschuwde direct dokter Kolster, wiens hulp echter niet meer mocht baten. Nog den zelfden avond is de kleine over leden. de wijsheid is, en in de langheid der dagen het verstand". Sasse van Ysselt's naam zal m de rollen dezer Kamer met eere vermeld blijven. De minister-president, dr. H. COLIJN be antwoordde deze rede. Met diepen weemoed heeft de regeering van dit heengaan kennis genomen. Wie hem bij zijn arbeid in de Ka mers heeft gekend, kan getuigen, dat hij aaij de hoogste eischen beantwoordde. Met namel zijn onafhankelijkheidszin zal in herinnering biijven bij allen, die hem hebben gekend. Op wel zeer ongewonen tijd en in onge wone omstandigheden kwam de Eerste Ka mer heden samen. De voorzitter was in ge- kleede jas; achter de regeeringstafel stonden in minder plechtige kleeding de demission- naire ministers v. d. Bussche, Damme, Colijn en de Visser. Het was voor drie ministers de eerste keer en voor allen op die plaats vermoedelijk ook de laatste. Behalve de heer Colijn heeft geen der ministers het woord be hoeven te voeren over de ontwerpen, welke er zonder hoofdelijke stemming doorgingen. Slechts bij een Indisch ontwerp voerde de heer Vijlbrief even het woord en maakte de minister van Koloniën aanstalten ook te spreken, maar de heer Colijn gebaarde dat het niet behoefde en dus liet de heer v. d. Bussche het maar bij het goede voornemen. Met de door hem geliefde derde naamvallen heeft de voorzitter op de hem eigen wijze de geboorte van Prinses Irene herdacht en haar Gods rijkste zegeningen gewenscht, een bede, waar de heer Colijn zich bij aansloot met verwijzing naar den band tusschen dynastie en natie. Leven en dood wisselen elkaar af. Op het bericht van de geboorte van de Prinses volg de dat van het overlijden van jhr. mr. van Sasse van Ysselt, die buiten het vaderland te Interlaken gisteren is overleden. Zoowel de voorzitter als minister Colijn hebben den verscheiden afgevaardigde in welgekozen bewoordingen uitgeluid. Dat beide niet-katholieke sprekers zoo den nadruk legden op van Sasse s onafhankelijk heidszin, deed deugd. Hoewel men het van oudere heengegane katholieke afgevaardig den sinds lang kan wetSn, is het goed, dat velen in Nederland van onverdachte zijde weer eens vernemen, dat katholieken niet alleen onafhankelijk kunnen zijn> maar dat in eigen kring redelijke onafhankelijkheids zin van hoogst aande karakters geen beletsel is vertrouwensman te blijven, getuige het feit, dat van Sasse van Ysselt tientallen jaren achtereen katholiek afgevaardigde is ge weest en wel zóó, dat, gelijk de voorzitter van de Kamer zeide, Sasse van Ysselt's naam in de rollen met eere gemeld zal blijven. Toen wij de Eerste Kamer verlieten arri veerde de Prins bij den Raad van State. Daar zal het ook niet aan gelukwenschen ontbroken hebben tegenover het Prinselijk medelid. DE NATIONALE FEESTDAG. Spontaan heeft Vlaardingen Maandag weer het nationale feest medegevierd. Maandagmiddag te half drie waren op de Markt voor het Stadhuis duizenden te samen gekomen voor de Volkszanguitvoering on der leiding van Mevr. Kath. VerhoeffTorn en met begeleiding van „Sursum Corda" en „H. V. O." Nadat met Psalm 150: 1 was geopend, wer den twee coupletten van het Wilhelmus ge zongen, waarna een aantal Vaderlandsche liederen. Er werd spontaan door allen mee gezongen, terwijl de verschillende liederen door populaire muziek werden afgewwisseld. Na afloop hield de loco-burgemeester, wet houder W. M. W. Don, een korte toespraak, waarna hij een driewerf hoera instelde op het Vorstenhuis en het Prinsesje. Tevens fTsacht hij dank aan de beicte muziekverqs- i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2