IITENGEWONE 0PR0EPIN Bij de Landmacht en bij de Zeemacht NIEUWE ONDERZEEER VOOR ONZE MARINE. DE MOBILISATIE Vrijwillige burgerlijke dienstverleening. ALGEMEENE MOBILISATIE. de niet in werkeiijken dienst zijnde gewone dienstplichtigen, die be- hooren tot één der lichtingen 1924 tot en met 1939. Verlof of vrijstelling bij mobilisatie. maatregelen van de spoorwegen. Distributie van 1 levensmiddelen MAANDAG 28 AUGUSTUS 1939 De oproepingsbiljetten aan de telegraafkantoren. In gemeenten met meer dan 20.000 inwoners. De regeeringspersdienst deelt mede, dat H. M. de Koningin voornemens is hedenavond te acht uur voor de radio een kort woord te richten tot Haar HIERONDER geven wij een verkleinde reproductie van de OPROEPING tot algemeene mobilisatie. De regeeringscommissaris voor de burgerlijke dienstverleening verzoekt alle landelijke of geweste lijke georganiseerde ver een i g i n g e n, die bereid zijn zich vrijwillig beschikbaar te stellen voor het verrichten van diensten in buiten gewone omstandigheden, ten spoedigste daarvan aan hem mededeeling te doen. Het regeeringscommissariaat is tijdelijk gevestigd in het gebouw van het depar tement van Binnenlandsche Zaken, Bin nenhof 19, te 's-Gravenhage. Plaatselijke organisaties gelieven zich met een gelijke mededee- I ling te wenden tot de door de burge meesters van hare gemeenten bij open-i bare bekendmaking aangewezen instan ties. Voorloopig dienen uit practische overwegingen deze opgaven beperkt te blijven tot de provinciale hoofdsteden en de overige gemeenten met meer dan 20.000 inwoners. Zeer binnenkort zal door de burge meesters, voor hen, die buiten organisa torisch verband zich wenschen aan te melden voor in beginsel belangelooze vrijwillige dienst- en hulpverleening, de gelegenheid daartoe worden opengesteld. Geen aanmeldingen worden ingewacht van hen, die militaire verplichtingen hebben of die een functie vervullen bij luchtbeschermingsdiensten, vrijwillige burgerwachten of andere daarmede ge lijk te stellen organisaties. Het ligt in de bedoeling binnenkort een soortgelijken oproep te doen uitgaan in de gemeenten met minder dan 20.000 zielen. Deze uitzending is bestemd zoowel voor Nederland als voor de Nederlandsche gebiedsdeelen buiten Europa. de ministerraad bijeen. r°ep{, m Oodrach» van de Regeer«nöl op om xioh met spoed In werReUiken KINDEREN SPEELDEN MET LUCIFERS. DEELEN VAN VLIEGTUIG OPGEVISCHT. BOTSING TUSSCHEN EEN GRIND- EN MATERIEEL- TREIN. Afkomstig van verongelukte Engelsche machine. Groote schade aangericht Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Verzoeken kunnen niet worden ingewilligd. Gedurende de laatste dagen bereiken het departement van defensie vele ver zoeken, zoowel van werkgevers als van werknemers, om aan dienstplichtigen en aan reserve-personeel verlof of vrij stelling van opkomst bij mobilisatie te verleenen. Bekend wordt gemaakt, dat onder de huidige omstandigheden aan vorenbe doelde verzoeken vooralsnog niet anders dan bij zeer hooge uitzondering en dan nog slechts in zeer dringende gevallen gunstig gevolg kan worden gegeven, HARWICH-LIJN GESTAAKT O. 20" IN DIENST GESTELD. Voorloopig is passagiers- en vrachtdienst stop gezet. DRENKELING OP HET NIPPERTJE GERED. KAN MET KOKENDE KOFFIE OMGETROKKEN. Diensten van de K.L.M. De tekst van de oproepingsbiljetten aan de telegraafkantoren luidt BERICHT. Aan het telegraafkantoor is een telegram ontvangen, waarvan hieronder een uittrek sel volgt ALGEMEENE MOBILISATIE. Eerste mobilisatiedag 29 Augustus 1939. Vordering paarden en motorrijtuigen. Men raadplege de in de gemeente aange plakte „Openbare kennisgevingen". Men wordt uitgenoodigd aan bovenstaand bericht zoo spoedig en zooveel mogelijk ruchtbaarheid te geven. Hedenmorgen is de ministerraad in Den Haag omstreeks half tien bijeengekomen. De vergadering heeft geduurd tot een uur. Onmiddellijk daarna werd de mobilisatie voor ons land afgekondigd. Een elegant model voor een herjstmantel. ••.V.V.: Twee in IJmuiden binnengekomen Kat- wijker loggers hebben op de Noordzee ver schillende deelen van een vliegtuig opge- vischt. Het eerste onderzoek heeft het vermoeden bevestigd, dat het hier stukken betreft, welke afkomstig zijn van een in de Noordzee ver ongelukte Engelsche vliegmachine. Om tien minuten voor half zeven vanmor gen is op de nieuwe hooge spoorbaan tus- schen Duivendrecht en het Amstelstation on geveer 200 meter, voorbij het viaduct over den rijksstraatweg, een spoorwegongeluk ge beurd, waarbij aanzienlijke materieele schade is aangericht, doch waarbij gelukkig geen persoonlijke ongelukken zijn voor komen. Een grindtrein, bestaande uit 42 wagons, kwam uit de richting Utrecht en is met een snelheid van naar schatting 25 KM. op een stilstaanden materieel trein gereden. Van den stilstaanden trein werden de achterste iwagons, waarop de zware jumbo stootte, ge- jtheel versplinterd. De daarop volgende wagen werd uit de rails geslicht en viel, gedeeltelijk in elkaar gedrukt, van de helling van den dijk af, jwaar de wagon ongeveer in het midden •bleef liggen. De twee volgende wagens van den stil staanden trein werden zwaar beschadigd en derailleerden. Ook de grindtrein geraakte in het ongereede. Hef truckstel van de loco motief ontspoorde. De drie zware grind- wagens achter de locomotief bleven in de rails, doch de drie wagens, die daarop volg den, ontspoorden. De middelste van de drie kwam vrijwel dwars op de baan te staan, zoodat ook het tweede spoor versperd werd. De beide sporen, die op dezen nieuwen spoordijk liggen, worden thans nog uitslui tend gebruikt voor het vervoer van mate riaal en zand en grind voor den bouw van de «nieuwe spoor weg werken- Het gewone goederenvervoer, noch het passagiersvervoer hebben dus door dit déraillement stagnatie. De machinist van den zandtrein vertelde ons, dat hij met een snelheid van ongeveer 25 K.M. reed. Het mistte vanmorgen zwaar en dikke mistbanken, die over den spoor dijk hingen, belemmerden het uitzicht. Plot seling zag de machinist op een afstand van ongeveer 25 M. den stilstaanden goederen trein op zijn spoor staan. Deze stilstaande trein stond nog voor het voorsignaal, zoo dat hij niet gewaarschuwd was, dat, de lijn niet vrij was. Hij verloor geen oogenblik zijn tegenwoordigheid van geest en remde met volle kracht. Dit kon echter niet ver hinderen, dat de zware grindtrein, die in totaal ruim 1000 ton weegt, met een zwaren slag tegen den goederentrein botste. De slag wefd ver in den omtrek gehoord en alar meerde de arbeiders bij het Amstelstation. Onmiddellijk werden het centraal station en het station Weesper poort gewaarschuwd, vanwaar voor opruimings- en hulpmateriaal gezorgd werd. De machinist en de stoker, die op de Jumbo dienst deden, kwamen er met den schrik af, evenals de conducteur, die op zijn wachtpost in de achtersten wagon van den grindtrein zat. De stilstaande goederentrein was gedeeltelijk geladen met tegels. Het oy- ruimingswerk zal nog geruimen tijd in be slag nemen. Tegelijk met de algemeene mobilisatie zullen ook, zooals reeds eerder is aange kondigd, bepaalde maatregelen voor de distributie van levensmiddelen worden genomen. Alle bescheiden voor de levensmiddelen distributie liggen reeds sedert geruimen tijd gereed. Hedenmiddag zal de minister van Eco- nomische Zaken beslissen voor welke ar tikelen de distributie zal gelden. Hedenmorgen had op de werf van Wilton-Fijenoord in de gemeente Schiedam de overdracht en in-dienst-neming plaats van Hr. Ms. onderzeeër O. 20. Overzicht tijdens de plechtigheid. Commandant Bussemaker uitte vervolgens de woorden, in den aanvang genoemd en ver volgde „Wij willen liever ten onder gaan, dan onze vrijheid prijs geven. Wij zullen weten onzen plicht te doen onder de moeilijkste omstan digheden. Wij zijn niemands vijand, maar de vijand van ieder, die onze rechten aantast. In samenwerking met u allen zal ik uw lei der zijn en zullen wij in staat zijn te ver richten, wat men van ons verlangt. Spr. eindigde met een driewerf hoezee. Leve de Koningin De mutsen der matrozen zwaaiden om hoog, de officieren salueerden, de Harmonie „Wilton-Fijenoord" speelde het Wilhelmus. Daarna reikte de commandant allen leden van de bemanning persoonlijk de hand. Onder de vroolijke klanken van een volks- liederenpotpourri verliet de commandant met de autoriteiten het schip. Hedenmorgen is de mailboot van de Harwich-lijn te Hoek van Hol land voor het eerst niet aangekomen. Naar wij van de agenten van deze lijn, de fa. Hudig en Pieters vernemen is een tele fonisch onderhoud met de directie te Lon den medegedeeld, dat bij wijze van voor zorg de passagiers- en vrachtdienst voorloo- nig is gestaakt. Van Nederland uit zal als gevolg hiervan hedenavond geen Harwichboot naar Enge lland vertrekken. Deze maatregel wijst wel op een gespan nen internationalen toestand. In 1914 werd een dergelijke maatregel niet genomen en ook onder den oorlog is de Harwichbaat, zij bet dan onder convooi, nog geregeld blijven yaren. De op 30 Januari jl. te water gelaten O. 20 is van hetzelfde type als de 0.19. In ver houding tot de oudere onderzeeërs is er veel ruimte en comfort. Van de boegbuiskamer in den achtersteven komt mén in het voor batterij-compartiment, tegelijk het verblijf voor de elf onder-officieren, die hier eten en slapen. Ieder heeft er zijn eigen kastje. De O. 20 beschikt over 2 bovenwater-Die selmotoren en 2 onderwater-electromotoren. Er zijn 8 torpedolanceerbuizen. Voor bedie ning van de buizen voor en achter moet met het geheele schip gericht worden. De dek huizen kunnen ook van binnen uit behandeld worden. Zij zijn geladen voordat er gedoken wordt. Voorts beschikt men aan artillerie over een gewoon kanon van 8,8 c.m. en over 2 mitralleurs voor luchtafweer. Het achterbatterijcompartiment is het ver blijf voor de vier officieren, wier aantal bij een Indië-reis tot 5 wordt uitgebreid. Men beschikt hier zelfs over een vaste waschtafel. Het amusements-radiotoestel met luidspre kers door het geheele schip is een geschenk van de werf. De commandant is de eenige, die een eigen hut tot zijn beschikking heeft. Achter die hut bevindt zich het radiostation van den tele grafist. Vervolgens komt men in het z.g. „centraal station", een wirwar van handles en wieltjes, waar de eigenlijke navigatie geregeld wordt. Alles werkt hydraulisch. Iets nieuws is voorts de telefoonboei op dek, welke naar de zee-oppervlakte kan gedirigeerd worden, indien het schip onver hoopt aan den grond mocht geraken. Zoo kan men zich dan telefonisch en ook door het geven van Morseseinen, in verbinding stellen met de buitenwereld. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf ge raakte in de Piushaven te Tilburg de 14- jarige C. van O. wonende aldaar te water. Omstanders wisten den knaap op het droge te brengen doch de drenkeling was al be wusteloos. Toevallig in de buurt vertoeven de E.H.B.O.'ers pasten kunstmatige adem haling toe, hetgeen aanvankelijk geen re sultaat opleverde. Na eenigen tijd kwam de knaap evenwel bij. Door den G.G. en GD. werd hij naar het St. Elisabethziekenhuis overgebracht. Zijn toestand was Zondag avond iets beter. Het nauwelijks 1 jaar oude kindje van de familie R. op het Stuyvesantplein te Tilburg trok Zondagnamiddag een kan met kokende koffie van de tafel. Het kind kreeg den heeten inhoud over het lichaam. Met uitge breide brandwonden over het geheele lichaampje werd de kleine in zorgwekken- den toestand naar het St. Elisabeth zieken huis overgebracht. i He K. L. M.-lijnen die vandaag nog gevlo gen worden zijn de volgende: He dienst op Londen, behalve de vroege ochte iienst van 8.30; de dienst op Man-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1