Onvergetelijke oogenblikken Paleis Noordeinde voor het Leve het Vaderland" S VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1939 Hamsteren en gros en en détail. OPNIEUW VERSCHILLENDE AANHOUDINGEN. VLAARDINGEN. ACADEMIE VAN BEELDENDE KUNSTEN EN TECHNISCHE WETENSCHAPPEN. EWALD BEHLE ZEVENTIG JAAR. DE ROTTERDAMSCHE LLOYD-FILM. OPGEVORDERD. HILLEGERSBERG. CURSUS HELPSTERS ROODE KRUIS. ENQUETE-FORMULIEREN DISTRIBUTIE. LUCHTBESCHERMING. gevonden voorwerpen. Enthousiaste ontvangst van het Prinselijk Paar in Den Haag. r Toen H.M. geheel rond het ruiter standbeeld was gegaan, wendde Zij zich weer tot de duizenden juichenden en toen riep de Koningin tot driemaal toe 5 „Leve Let Vaderland, hoezee; noe"2èè, hoezee Het publiek stemde, buiten zichzelf van geestdrift, in met deze koninklijke uiting. Dit tafereel deed denken aan de dagen van de Prinselijke verloving, misschien overtrof het echter nog voorvallen uit dien tijd. Allen voelden, dat er iets heel bijzonders was gebeurd, dat het in deze donkere dagen een niet hoog genoeg te schatten voorrecht is 0m zoo met de Koninklijke Familie te mogen meeleven. OVERSCHIE. MANNENKOOR „ons GENOEGEN". SCHIEBROEK. SCHOONHOVEN. OEFENINGEN LUCHTBESCHERMING. HOEK VAN HOLLAND. IJSSELMONDE. De politie blijft krachtig optreden tegen 'de hamsteraars, waaraan verschillenden zich in het groot of in het klein schuldig maken. Tegen verschillende winkeliers is proces verbaal opgemaakt, omdat zij van sommige artikelen te groote hoeveelheden afleverden of zelfs verruimden een bon af te geven. Een agent van politie van het bureau Oos- tervantstraat heeft gisteravond in het Wes ten den 24-jarigen magazijnbediende G. B. F., die 25 pakken Sunlight-zeep en 10 pak ken Radion-zeep vervoerde, aangehouden. Naar het bureau overgebracht bleek, dat hij tot het personeel behoorde van de firma Van W. aan de Ged. Botersloot. De patroon werd daarna gehoord en deze deelde mede, dat zijn personeel gewend is wekelijks tegen inkoopsprijs zijn benoodigd- heden te betrekken. Zoo was. vertelde hij, ook nu het geval. Velen van het personeel wilden deze week in groote hoeveelheden zeep, zeeppoeder en andere waschmiddelen, alsmede kaarsen betrekken, maar de directie vond de hoeveelheden te hoog en had ge maand kalmpjes aan te doen. Dit „kalmpjes aan" was echter van dien aard, dat een groot deel van het uit 40 man bestaande personeel met 20 pakken Sun light-, 20 pakken Radion- 20 pakken Lux- zeep en enkele pakken kaarsen naar huis ginS- Aangezien deze hoeveelheden, ver boven de wekelijksche behoeften uitgaan, is de poli tie ertoe overgegaan alle bescheiden bij die firma in beslag te nemen. Aldus beschikte de politie ook over de verschillende namen. In den loop van den avond en ook vannacht en dezen ochtend is bij de leden van het per soneel huiszoeking verricht. Overal zijn groote voorraden in beslag genomen, zoodat een vertrek van het hoofdbureau van Politie weldra in een goed gesorteerden winkel in waschmiddelen veranderde. Tegen allen, ook tegen den patroon, is pro ces-verbaal opgemaakt. Voorts zijn bij J. A. de R. aan den Goud- sche Rijweg twee balen rijst in beslag ge nomen, een artikel, dat in een zakkenhandel niet thuishoort. De rijst was betrokken bij de firma H. Co. De R. gaf voor, dat hij de rijst ten behoeve van zijn personeel had in geslagen. Tegen kooper en leverancier is proces verbaal opgemaakt. Woensdag van de maand een samenkomst op het werk uit te schrijven. Bij de besprekingen ter zake van geldlee- ningen hadden wij steeds bezwaren onder vonden van de zijde der geldschieters, die geen genoegen meenden te kunnen nemen met de rechtspersoonlijkheid, zooals deze voor onze Vereeniging ex jure bestond. Men verlangde een ondubbelzinnige extra Ko ninklijke goedkeuring. Hoewel wij dat standpunt niet als juist vermochten te erkennen en wij daarin ge steund werden door Z. E. den minister van Justitie, hebben wij uit practische overwe gingen toch aan de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Justitie om medewerking verzocht ons uit deze im passe te helpen. Daarop is bij Kon. Besluit van 4 Maart 1938 No. 39 de goedkeuring aan onze statuten (reglement) verleend. Met bekwaamheid en volharding werd verder gewerkt aan de moeilijke taak van het onderwijzen in onze semi-permanente, resp. zeer tijdelijke schoolgebouwen. Het avond-technisch onderwijs verlangde evenals de laatste jaren na zijn besnoeiing bijzondere aandacht en geestkracht. Eerst nu is de laatste klasse afgewerkt, welke aan een tusschentijdsche insnijding was blootge steld geweest. Behalve de gewone tentoonstelling van het prijskampwerk der leerlingen van de af- deelingen D en E werden nog eenige andere tentoonstellingen gehouden, dan wel daaraan medewerking verleend. Voorts vermelden wij nog gaarne, dat door de leerlingen van afd. E. ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin aan het gebouw van het voor malig Gymnasium een eigenhandig gemaakte buitenversiering smaakvol werd aangebracht. Een ter gelegenheid van het achtjarig ju bileum van de Bijenkorf te Rotterdam door een leerling der afdeeling E ontworpen re clameplaat werd op zeer ruime schaal in de reclamecampagne van genoemd magazijn toegepast. Een der leerlingen van de Academie, J. H. Berg, zag zijn ontwerp, ingezonden op een prijsvraag voor een soort feestelijke kinder prent, aangenomen en uitgevoerd. Aan onzen oud-leerling P. C. Van der Wilt werd voorts nog opdracht gegeven voor een muurschildering in het nieuwe hoofdbureau van politie te dezer stede. Ten slotte moge worden medegedeeld, dat de leerlingen A. Kikkert en M. G. Glansdorp de toelage van de Koninklijke Subsidie mochten verwerven. Verschenen is het jaarverslag van de Aca demie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen te Rotterdam. Het jaar 1938 bleef uiterlijk geheel in de lijn van reeds zoo vele jaren. Wij hieven in ettelijke tijdelijke gebouwen het onder wijs geven en er kwam weer eens een ver huizing. Het aantal gebouwen is en blijft teruggebracht tot slechts vier, een aantal voor elke onderwijsinrichting reeds te veel, maar voor onzen directeur en zijn staf, aan een grooter aantal en van elkaar verwijder de ligging gewend, haast een idealen toe stand benaderend. Wat de verhuizing betreft, kunnen wij zelfs zeggen daarmede ten deele te zijn vooruit gegaan. De afdeeling D heeft de blijde lig ging van haar fraai gelegen behuizing aan de Westerlaan moeten verwisselen met het gebouw van de voormalige H.B.S. aan het Van Alkemadeplein, waarvan de situatie wel minder riant is, maar de ruimten aanmerke lijk gunstiger zijn en veel beter licht krijgen dan in het verlaten pand, zoodat deze afdee ling reeds veel heeft gewonnen. Wij hopen, dat de gezamenlijke intocht in onze toekom stige eigen gebouwen de laatste verhuizing zijn zal. Wanneer eindelijk alle afdeelingen in één gemeenschappelijk gebouw zullen zijn ondergebracht, mag grootere samenwerking tusschen de verschillende groepen worden verwacht, welke het gansche onderwijs ten gunste moet komen. In 1939 zal onze afdeeling E haar woning in het oude Gymnasium aan den Coolsingel, waarin ze een zoo fleurig tehuis had gekre gen, moeten opgeven. Reeds thans hebben wij aan deze dreigende omstandigheid onze aandacht moeten schenken. In ons vorig jaarverslag konden wij nog juist opnemen, dat op 16 December 1937 het telefonische bericht uit Den Haag ons be reikte: „Uw Academie is er!" De bouwplannen werden afgewerkt en bij de diverse autoriteiten ter goedkeuring in gediend. Op 17 Mei ontvingen wij de machtiging van Z. E. den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen tot aanbesteding over te gaan. Op 9 Juni kwam de bouwvergun ning van B. en W. van Rotterdam in ons bezit. Teleurstelling bracht op 18 Juni de departementale mededeeling, dat de aanbe steding niet mocht inhouden den bouw van de geprojecteerde custoswoning. Hoezeer wij hebben getracht aan te toonen, dat het niet practisch is bij zoo'n complex gebouwen een custoswoning achterwege te laten en men beter doet dit noodzakelijke attribuut ineens tezamen met het geheel aan te pakken, deze beslissing bleef gehandhaafd. Ten slotte werd op 22 Augustus 1938 de bouw gegund aan de laagste inschrijvers, de firma Mosselman Korteweg, met wie het contract definitief werd geteekend op 12 Sep tember d.o.v. Reeds in ons vorig verslag mochten wij melding maken van den steun met niet min der dan 125.000, ons voor den bouw door een stichting hier ter stede toegezegd. Ter verdere, gedeeltelijke financiering van den bouw werd op 16 September met machtiging van de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Financiën op passen de voorwaarde een leening aangegaan van 700.000, met de Nationale Levensverzeke ring Bank N.V. voor een termijn van 40 TRclE Met den noodigen spoed werd het, werk aangevangen. Het inheien van den eersten beton-paai vond plaats onder groote belangstelling van zeer vele betrokkenen. Merkwaardigerwijs toonde dit inheien getrouwelijk het karakter van de onderhandelingen over den bouw. Het lukte niet dadelijk en de moeilijkheden her haalden zich, maar ten slotte kwam het groote moment: de paal zat. Ten einde de bestuursleden, in het bijzon der de leden van de Commissie voor de Ge bouwen, in de gelegenheid te stellen zich voortdurend op de hoogte te houden van den voortgang, werd besloten op eiken eersten Morgen, 2 September, hoopt onze stadge noot Ewald Behle, hoofd en stichter der bekende brood- en banketbakkerijen, zijn 70sten verjaardag te vieren. In het jaar 1893 opende hij op bescheiden voet zijn eerste zaak, welke in den loop der jaren gevolgd werd door het vestigen van nog vijf bakkerijen en elf winkels. Geruimen tijd was hij voorzitter van de Rotterdamsche Broodbakkers Patroonsver- eeniging. In de oorlogsjaren werd hij be noemd tot lid der „Vereeniging voor ver- deeling van voedsel voor mensoh en dier'1, ondier voorzitterschap van burgemeester Zimmerman en wethouder Stulemeijer. Verscheidene malen.stelde hij zijn bakke rijen beschikbaar voor het houden van op leidingscursussen. Tevens was hij jurylid of voorzitter van onderscheidene vakwed strijden. Buiten zijn vak had vooral het muziekle ven zijn belangstelling Eenige jonge musici stelde hij in de gelegenheid hun studies te vervolgen. Henri Zagwijn droeg eenige zij ner bekendste composities aan hem op. Op Maandag 4 September zal hem namens de firma zijn portret worden aangeboden, geschilderd door J. J. Damme, leeraar aan de Rotterdamsche Academie. Tevens zal dien dag van 35 uur gelegenheid zijn den jubilaris te feliciteeren ten kantore Tulp straat 13. Bali-gedeelte gereed. Donderdagmorgen 17 Augustus arriveerde te Soerabaja de heer J. C. Moll, directeur van Multifilm, die, zooals bekend, op Bali is geweest voor het maken van opnamen voor de Rotterdamsche Lloyd-film, aldus de „Ind. Crt.". De negatieven zijn op weg naar Amster dam om daar te worden ontwikkeld. Na het ontwikkelen worden de negatieven in Lon den gekleurd, om vervolgens na terugkomst van den heer Moll te worden gesynchroni seerd. De heer Moll was zeer tevreden over zijn werk op Bali. 'Op Oost-Java na, is de heer Moll in deze contreien gereed. Hij gaat nu naar Suma tra, om ook dit land in beeld te brengen- KOSTWINNERSVERGOEDING. De Burgemeester van de gemeente Vlaar- dingen maakt bekend dat de uitbetaling van kostwinnersvergoeding, waarvoor de aanvra gen zijn ingediend op Dinsdag en Woensdag (29 en 30 Augustus) zullen worden uitbe taald op Zaterdag 2 September 1939 in de Sehippersbeurs van het Handelsgebouw (in gang achter het Handelsgebouw) dus niet zooals tot nu toe in het gebouw School straat 2. Eveneens zullen op de bovengenoemde plaats worden uitbetaald de vergoedingen voor de militairen die reeds langer onder de wapenen zijn. De op Donderdag 31 Augustus 1939 en nadien aangevraagde vergoedingen zullen worden uitbetaald op 9 September 1939 even eens in het Handelsgebouw. ONTPLOFFING AAN BOORD. Te Vlaardlingen is binnengekomen de motorlogger Theresia, VL 40, schipper G. Woensdregt, van de N.V. Vlaardingsche Stoom visscherij, aan boord waarvan een ear- bidontploffing had plaats gehad. Men rook een zeer sterke carbidlucht en toen men langs de leiding op onderzoek toog, kwam men op een plaats, waar de gassen zich waarschijnlijk hadden opgehoopt. Daardoor ontstond een ontploffing, waardoor een luik werd weggeslingerd en waardoor twee op varenden, de stuurman Hofman en de ma troos van der Lugt beiden te Vlaardingen woonachtig, werden gekwetst. Zij zijn bij aankomst per auto naar hun woning ver voerd. JUBILEUM. De heer M. de Ridder herdacht het feit, dat hij vóór 25 jaar als schilder in dienst der gemeente trad. Den jubilaris werd thuis door een deputatie uit het personeel van ge meentewerken, namens dit personeel, aan geboden een salontafel en een fraai bloem stuk en bovendien een meerschuimen pijp en tabakspot met inhoud. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Ter vervulling van de vacature van voor zitter der Commissie van Toezicht op de Gem. Arbeidsbeurs, ontstaan door de perio dieke aftreding als raadslid van den heer A. van Rijn, bevelen B. en W. ter benoeming aan den heer A. van Rijn. VLAARDINGSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING Ter benoeming in de vacature van be stuurslid der Vlaardingsche Bad- en Zwem inrichting, ontstaan door de periodieke af treding als raadslid van den heer T. de Bruyn, bevelen B. en W. ter benoeming aan den heer T. de Bruyn. De heer de Bruyn zal als bestuurslid af treden, wanneer hij als raadslid, hetzij pe riodiek, hetzij tusschentijds, aftreedt. UITVOERING VLEESCHKEURINGSWET. Krachtens art. 11 der gemeenschappelijke regeling ter uitvoering van de vleeschkeu- ringswet in den keuringskring Schiedam hebben in de bij dat artikel bedoelde com missie van advies twee leden zitting, die door den Gemeenteraad worden aangewe zen. Bij Raadsbesluit van 12 Januari 1938 werden tot lid dier commissie benoemd de heeren W. M. W. Don en A. Schilder. Wegens de periodieke aftreding van de heeren Don en Schilder als raadslid komt het B. en W. gewenscht voor, hen opnieuW tot lid dier commissie te benoemen. Op grond hiervan stellen B. en W. den Raad voor, de heeren W. M. W. Don en A. Schilder opnieuw te benoemen tot lid der hier bedoelde commissie. De stoomharingloggers „Marie Henriëtte", VL. 167; „Hendrika" VL. 192; „Thérèse", VL 194 en „Jeannette II", VL 201, allen van de Visscherij Maatschappij „Vlaardingen", zijn door de regeering opgevorderd. Deze schepen waren opgelegd en hamen dus niet aan de visscherij deel. DESKUNDIGEN SCHADEVERGOEDINGS COMMISSIE. Ter benoeming met ingang van 1 Sept. a.s. van de drie leden en de drie plaats vervangende leden der in de schadevergoe dingsverordening bedoelde commissie van deskundigen bieden B. en W. den Raad de volgende voordracht aan: Voor de benoeming van drie leden: 1 L. J. J. Kolpa; 2 G. v. d. Molen, 3 B. Helleman. Voor de benoeming van drie plaatsvervan gende leflen: 1 A. v. d. Berg Pzn.; 2 H. de Groot, 3 L. Spuybroek. 5? Het bestuur van de afd. Hillegersberg van het Ned. Roode Kruis bericht dat ten spoe digste een cursus wordt georganiseerd tot op leiding van helpsters van hetNed. Roode Kruis, welke, in geval van nood, behulpzaam kunnen zijn bij verpleging van gewone mili tairen binnen de gemeente Hillegersberg. Aanmelding kan geschieden bij dr. I. Jon- gerius, Lef. de Montignylaan 9 eo hij mr, A. W. A. van Eekelen, Statenlaan 36. De leider van den distributiekring Hille gersberg deelt mede, dat met ingang van Vrijdag 1 September het kantoor is gevestigd Hillegondastraat no. 23. (Gymnastieklokaal) Enquête-formulieren kunnen worden inge leverd tusschen 9 en 1 uur en tusschen 2 uur en half vier. De afd. Hillegersberg van de Ned. Vereen voor Luchtbescherming heeft besloten, een adviesbureau voor de luchtbescherming te openen. In dit bureau kan ieder voorlichting verkrijgen over de te nemen maatregelen van zelfbescherming tegep luchtaanvallen. Lectuur, gegevens gemeentelijk luchtbescher mingsplan, enz. worden volledig verstrekt. De gemeentelijke luchtbeschermingsdienst vraagt vrijwilligers, niet dienstplichtigen, die diensten willen verrichten bij brandweer, waarschuwing, alarmeering, technische dienst, veterinairen dienst, geneeskundigen dienst, ordedienst. Vrijwilligersformulieren zijn te verkrijgen aan het Raadhuis. Op schriftelijke aanvragen worden formulieren toegezonden. Aanvragen te richten tot het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, Raadhuis. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS Een dezer dagen zullen de cursussen aan vangen tot opleiding van helpster en helper bij het Ne-d. Roode Kruis. Zij, die zich nog niet hebben aangemeld, kunnen dat alsnog mondeling of schriftelijk doen. Dames bij dr. Westenbrink, Binnensingel 62; heeren bij dr. Stoop, Verploegh Chasséplein 1. ONTEIGENING VOOR DE DOORBRAAK. De door B. en W. gevoerde onderhandelin gen omtrent den aankoop der perceelen, ge legen in het westelijk doorbraakplan, hebben tot resultaat gehad, dat met uitzondering van een viertal, de benoodigde perceelen zijn aan gekocht om het plan te kunnen verwezen lijken. De perceelen omtrent den aankoop waar van geen overeenstemming is bereikt, zijn de volgende: a. Kuiperstraat no. 2, groot 587 c.A., eige naar A. Maarleveld Jzn.; b. Hoogstraat nrs. 137-137a, groot 95 c.A., Havenstraat no. 110, groot 35 c.A., Haven straat nrs. 95-97, groot £5 c.A., eigenaar G de Rave. Ingevolge artikel 77, le lid 5, kan in het belang der volkshuisvesting onteigening dier perceelen plaats vinden. B. en W. zijn van meening dat daartoe thans behoort te worden overgegaan en stel len den Raad voor het plant tot onteigening voorloopig goed te keuren. POSTDUTVENVER. „DE LUCHTBODE". De Postduiven-vereeniging „De Luchtbode" hield een wedvlucht met oude en jonge dui ven, vanuit Eindhoven, afstand 93 K.M. 1. C. Verwey; 2 14 15 M. Poot; 3 20 G. Scheffer; 4 9 M. van der Caay; 5 6 8 10 11 J v. d. Zande; 7 W. Bos; 12 G. Verboon; 13 21 Bouman; 16 17 I. van Keulen; 18 19 L. P. v. Everdingen. Los 1 uur. Aankomst le duif 2 uur 44 min. 47 sec. Aankomst 21e duif 3 u. 6 min. 12 sec. In concours stonden 85 vogels. VEREEN. TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. De heeren M. de Heer en J. van Toor Hzn. treden, in verband met hun perio dieke aftreding als raadslid, eveneens af als leden van het bestuur der vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Ter vervul ling van de daardoor in het bestuur dier vereeniging ontstane vacatures bevelen B. en W. den Raad weder ter benoeming aan: dé heeren M. de Heer en J. van Toor Hzn. Deze heeren zullen als bestuurslid aftreden, zoodra zij als Raadslid, hetzij periodiek, het zij tusschentijds, aftreden. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 5 September a.s., des avonds te half acht. De agenda vermeldt; Installatie der nieuw-benoemde raadsle den; Benoeming van drie wethouders; Benoeming van de leden der vaste Raads- commissiën; Samenstelling van de sectiën voor het on derzoek van de gemeente-begrooting, dienst 1940; Benoeming van de leden voor de diverse commissies en instellingen, waaronder de door de gemeente gesubsidiëer-de. GEMEENTERAAD VLAARD. AMBACHT. De Raad der gemeente Vlaardinger-Am- bacht is in openbare vergadering bijeenge roepen tegen Dinsdag 5 September a.s„ des avonds te half acht. De agenda vermeldt: Installatie van de nieuwe raadsleden; Benoeming van twee leden van de Com missie voor het gemeentelijk Grondbedrijf. UIT HET HANDELSREGISTER. De eigenaar van de bakkerij „De Graan korrel", Waalstraat 63 alhier, Th. J. Kuil, is overleden. De zaak wordt voorloopig namens erfgenamen voortgezet door wed. Th. C. Kuil van Zwieten. AANKOOP PERCEELEN GED. BIERSLOOT R. Voerman, metselaar alhier, heeft B. en W. vergunning ingevolge de Woningwet ge vraagd voor de verbouwing van het perceel Gedempte Biersloot no. 54. Aangezien een gedeelte van dit perceel buiten de rooilijn, geprojecteerd op het on langs behandelde saneeringsplan der ge meente, valt, bestond er bij B. en W. be zwaar de gevraagde vergunning te verleenen Na gehouden overleg met de commissie voor gemeentewerken en bezittingen hebben B. en W. stappen gedaan om het perceel aan te koopen. Met bijvoeging van den achter gelegen gemeentegrond, ontstaat dan een perceel, dat geschikt is voor uitgifte voor woningbouw. Noodig zijn dan tevens nog 2 kleine perceeltjes. De met Voerman gevoerde onderhandelingen hebben tot resultaat ge had, dat deze het bedoelde perceel wenscht te verkoopen voor 8000, terwijl een der eigenaren van de nevenliggende perceeltjes ingaat op den door B. en W. geboden prijs van 650. Waar B. en W. deze prijzen, in verband met de door de schadevergoedings commissie gedane taxaties, aanvaardbaar achten, stellen zij den Raad voor: 1. voor de gemeente aan te koopen: a. van R. Voerman en Zoon, alhier, de perceelen Gedempte Biersloot, nrs. 54, 60 en 62, groot 364 c.A. voor de som van 8000; d. van Cath. Müllervan Aken alhier, het per ceel Ged. Biersloot no. 58, groot 23 c.A., voor de som van 650. GESLAAGD De heer Jac. van Ho-uwelingen alhier, slaagde te 's Gravenhage voor de Acte Tee kenen M.O. A. Te bevragen bij: Politiebureau, ceintuurs, auto.claxon; Den Draak, Eendrachtstraat 48, padvindersmes; Hoftijzer, le Maassteeg 7, armbandje; Starrenburg, Rehobothstraat 20, haarstrik; Berkhout, Vaartweg 6c, portemon- naie met inhoud; Sanders, Valeriusstraat 65, rijwielplaatje; Hoogland, Spoorsingel 48, zwempak; Van Papevel-d, Markgraafstraat 14, schildpad- Naastepad, Kethelweg 73, Vlaard. Ambacht, portemonnajïe met inhoud; Dijkstra, Markt 7, kinderschortjè. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Leendert, zoon van J. H. Larooij en J. Mooij, Arn. Hoogvl.straat 30 Joha-nna F., dochter van A. van Embden en F. Janson, Jan Steenstraat 18 Alida J., dochter van J. Berkhout en A. Kalkman, Röntgenstraat 15 Gerardus, zoon van I, S. Korpershoek en K. v. d. Vaart, Bleekstr. 36 - Cornelia M. H., dochter van P. Groe- neveld en C. M. H. van Willigen, Jac. van Heemskerkstraat 13 Klazina M„ dochter van M. Hoek en G. M. v. d. Schee, Spoor singel 92. GEBOREN: Klazina M., dochter van M Hoek en G. N. van der Schee, Spoorsingel 92 Johannes, zoon van L. Nootenboom en G van der Perk, Van Riebeeckstraat 5 Louiza M., dóchter van M. A. Vletter en L. A. van Eenennaam, Gr. van Prinsterer- straat 44 Pieter M. J-, zoon van P. Sloot en M. C. van der Ster, Potgieterstraat 83 Annigje J„ dochter van J. van Toor en E. Ligthart, Binnensingel 17-2. ONDERTROUWD: Ar ie van der Vee, 22 jaar, 2e van Gaelstraat 84 en Pietertje de Ligt, 18 jaar, van der Driftstraat 51 Jakob poldervaart, 54 jaar, Dwarssteeg 11 en Maar- tje Hofman, 51 jaar, Maassluis, Haven 38. GEHUWD: Willem Westerhoff, 23 jaar, en Jannetje Sas, 25 jaar Petrus J. van Beur den, 26 jaar en Johanna Petronella de Vette 24 jaar Johannes van der Linden, 23 jaar en Magdalen a Haddeman, 22 jaar Willem F. J. Vermaas, 22 jaar en Geertruida M. van Zwieten, 21 jaar David Dijkman, 20 jaar en Jacoba Wollendorf, 18 jaar Arie Lie- vaart 23 jaar en Gerritje van Toledo, 20 j. Jan Noordhoek, 27 jaar en Jannetje Heij- blom, 25 jaar Dirk de Boer, 25 jaar en Hilda Jansen Brauckman, 23 jaar. OVERLEDEN: Hilletje de Jager, 39 jaar, echtgenoote van Cornelis Niemanditsve-rdriet, Binnensingel 81 Adriaan Verburgh, 9 d., Röntgenstraat 39. OVERLEDEN: Jan van der Weijden, 88 jaar, echtgen. van C van Roon, Zomerstr. 3 Aletta C. Fehling, 36 jaar, echtg. van F. van Eek, F. Nieuwelaan 61. Spontaan gebaar van H. M. de Koningin. DUIZENDEN hebben vanmiddag tegen twaalf uur het Prinselijk gezin gehuldigd, toen H. K. H. Prinses Juliana, Z. K. H. Prins Bern- hard en de beide jonge Prinsessen van het paleis Soestdijk in de Residentie aankwamen. Er was een geweldige drukte lang-s den Leidsche weg. In de eerste plaats bleef het militaire troepenvervoer onverminderd aan houden, fietsen en auto's werden langs de kanten van den weg geparkeerd en tenslotte werd de toevloed van menschen zoo groot, dat de Wassenaarsche politie zich genoodzaakt zag het geheele verkeer radicaal om te leg gen. Uit de richting den Haag mochten alleen militaire colonnes passeeren en uit de rich ting Leiden kregen alleen zij toestemming tot passage, die aan den Leidschen straatweg moesten zijn. Zoo vormde zich langs de inkomstwegen van het Prinselijk Paar één haag van men schen die op deze wijze hun aanhankelijk heid aan het prinselijk gezin wilden betuigen. In de -nabijheid van Den Haag werd de me nigte nog grooter, Hier werden de belang stellenden echter achter touw- en hekafzet tingen gehouden, zoodat zij niet konden op dringen. Het wachten duurde niet lang, want de voorbij rijdende militaire ordonnancen zorg den voor afwisseling genoeg. Om tien minuten over half twaalf reed Prins Bernhard van het Paleis in het Noord einde naar Wassenaar om Prinses Juliana op te wachten. Om kwart over twaalf kondigde gejuich en gewuif in de verte aan, dat de prinselij e familie in aantocht was Het was mfet te verwonderen, dat de menschen bij het wachtje aan het einde van de groote laan de afzettingen doorbraken en in blijden jubel de hofauto omringden. Prinses Juliana en Prins Bernhard waren op de achterbank gezeten en tusschen hen in zat de nurse van Se jonge prinsessen met de kleine Prinses Beatrix op haar schoot. Prinses Irene lag veilig in het bekende reis mandje, dat een plaats op de voorbank van de auto had gekregen. Zeer langzaam reed de auto het Korte Voorhout op om via het Lange Voorhout en de Heulstraat het paleis in het Noordemde tG In° 'zeer'Hgrooten getale was het publiek ook naar het paleis Noordeinde gekomen om het Prinselijk Paar en de beide Prinsesjes toe te juichen. Omstreeks half twaalf stond het er al zwart van de menschen. Een felle zon uit een klaren, blauwen hemel, maakte het wachten niet tot een genoegen, het was heel warm en af en toe moesten de agenten een flauwgevallen juffrouw wegdragen. De rijwegen waren door de politie afgeze zoo dat het publiek in dichte drommen op de trottoir was geschaard. Voor het paleis wa ren de straten rondom het ruiterstandbeeld ook geheel vrijgehouden. Om kwart over 12 kwam een politiemotor uit de richting Noordeinde; de motorpolitie meldde dat de auto van H. M. de Koningm. die een gedeelte van het défilé der Haagscn militaire bezetting had bijgewoond, in aa tocht was. TJoord- Even later zag men de auto m het 1 einde naderen. De wachtende menig^ e_ de Koningin geestdriftig toe, w^fdknikken ting door H.M. met minzaam h° en vriendelijk handgewuif werd beantwoord. Hare Majesteit was vergezeld van Haar hof dame freule Sehimmelpenninck van der Oye. In de tweede'auto volgden jhr. De Jonge van Ellemeet, H. M.'s adjudant en vice-admiraal Baud-uin, chef van het militair huis van H.M. Slechts enkele minuten nadat H. M. het bordes had betreden, waar zij nogmaals har telijk werd toegejuicht, klonken in de verte opnieuw juichkreten. Nu kwamen zij van de andere zij-de van het Noordeinde; het Prin selijk gezin was in aantocht. Steeds nader kwam het hoera-geroep en meteen zwenkte de prinselijke auto uit de Heulstraat het Noordeinde in. Het achterste deel van de kap der auto was neergelaten, zoodat men achterin H.K.H. Prinses Juliana met Prinses Beatrix op haar schoot, freule Feith met de kleine Irene in haar reiswiegje en Prins Bernhard in militair uniform kon zien zitten. Het was een groote verrassing voor de Ha genaars de beide kleine prinsenkinderen zoo van nabij te kunnen zien en zij gaven aan hun vreugde dan ook spontaan uiting door hartelijk gejuich en hoera-geroep. Voor het Paleis Noordeinde. Als de auto voor het paleis stilhoudt, treedt de Koningin naar buiten. Eerst wordt Prinses Irene uit de auto gedragen en het paleis bin nengebracht. Dan stapt Prins Bernhard uit en daarna Prinses Juliana. Na de begroeting tilt Prins Bernhard zijn oudste dochter uit <le auto. Het prinsesje heeft een witte jurk aan en een pop in de hand. Verwonderd kijkt zij naar al die menschen, die haar toejuichen en toezwaaien. Even aarzelt zij maar dan volëf zij het voorbeeld van haar grootmoeder en van haar ouders en wuift terug. Het publiek bleef juichen. Toen de auto was weggereden en de prin selijke ouders met Prinses Beatrix de treden van het bordes bestegen, keerde de kleine Beatrix zich opeens om en begon naar de juichende menigte te wuiven. Natuurlijk namen nu de ovaties nog in geestdrift toe. Een oogenblik vertoefde de vorstelijke familie in de vestitbule van het paleis. Dan trad H. M. de Koningin weer naar buiten gevolgd door Prinses Juliana en Prins Bern hard die nu de kleine Beatrix op den arm droeg. Met haar kinderen en kleinkind wandelde H. M. het voorplein op en rondom het ruiter standbeeld. Het publiek was opgetogen, jfiichte en juichte. De vorstelijke personen dankten wuivend en buigend voor deze huldebetoo- ging- op het voorplein teruggekeerd, gaf de Ko- ningin een wenk en het publiek kreeg verlof naderbij te komen. Minutenlang bleef het jui chen en het „Wihelmus" zingen .achter een cordon van politieagenten, dat ervoor zorg de, dat men niet te dicht naderde. Eindelijk maar natuurlijk nog te vroeg naar den zin van het publieka ging de Koninklijke Familie naar binnen. Het duurde nog eenigen tijd voordat de menschen langzaam huns weegs gingen. Allen zijn geheel vervuld van de onvergetelijke oogenblikken, die zij hadden meegemaakt. Het twaalfde nationaal zangconcours van het mannenkoor „Ons Genoegen", dat op 11, 18, 22 en 25 November a.s. gehouden wordt, zal in ieder geval doorgang vinden. In de jury hebben zitting genomen de heeren Eduard Flipse te Rotterdam, W. F. Kools Scheveningen en 's-Gravenhage. Jaap Spaanderman besluit, die aanschaffing va?ehoeve^achi?e! niet noodig achten, te»* het onderwijs. Ged. Staten °°k over bodig en na de laatste P^g ij de Kroon is dit verzoek even®®LnrRS zen' KONINKLIJKE °ND SCHEIDING. Ten stadhuize is -riaillard de zilvpren eere-med*1 r Oranie-Nassau Or_ S uttieri" A. M. Ni.»- wenhuisen, die mep Gaillard met eenige. har telijke woorden sprak. pE MARKT VERHUISD. Door de militaire bedrijvigheid in de stad achtte men het heter dat de markt niet op de B»ven 20 u plaats hebben. Hiervoor werd c]0 spoorstraat aangewezen, zoadat toch al les z'n gewone verloop had. BOTERMARKT. Weiboter 0.65,, Goêboter 0,70 per pond. EIERENVEILING. Lopikerstraat: Kippeneieren 3,553,85; eendeieren 2,903,30; heneieren 2,302,40 alles per 100 stuks. Boter 59—61 ct. per pond. GEMEENTERAAD. Dinsdag 5 Sept. 's middags 2 uur zal de raad der gemeente m openbare zitting bijeen, komen. Punten van behandeling- 1. Beëediging en installatie van de nieuw benoemde raadsleden. 2. Benoeming van twee wethouders. 3! Benoeming van diverse raadscommissies. 4. Vaststelling der raadsnotulen van 1 Aug. 1939. - Ingekomen stukken, 6. Aanbieding der gemeente-rekening, dienst 1938. 7. Eventueel verder voorkomende zaken. BIJ DE KROON EVENEENS AFGEWEZEN. Reeds eenigen tijd geleden had het be stuur van de Chr. U. L. O.-school bij Ged. Staten beroep aangeteekend tegen het raads- Op de a.s. dagen zullen in deze Gemeente in alle wijken oefeningen worden gehouden van den Luchtbeschermings- en Brandweer dienst, onder leiding van de brandmeesters. Hierbij zal worden gebruik gemaakt van de z g. blok-brandweerwagens die de ge meente onlangs heeft aangeschaft en van de slangenwagens. De bevolking wordt verzocht bij deze oefe ningen zooveel mogelijk tegenwoordig te zijn, opdat zij de gelegeMioM ^r Jg n zich van de werking van een en -»n p uc te te stellen. pUKGERLIJKE stand ONDERTROUWD; A. B. Takken 34 jaar; en j. G. v. d. Berg, 33 jaar. DISTRIBUTIEKAARTEN Men wordt ér aan herinnerd dat morgen (Zaterdag) uitreiking plaats heeft van dis tributiekaarten. Deze uitreiking zal plaats hebben in de school Strandweg 70 en Gym nastieklokaal 2e Scheepvaartstraat 128; van 1 tot 9 uur nam. „Is deze levertraan versch?" ,',Tja, dacht U dat we telkens een kwartje levertraan halen". POSTDUIVEN. De P-ostduivenve-r. „Gevleugelde vrienden' heeft deelgenomen aan een wedvlucht vanuit Marche (België), afstand 200 K.M. De prq- zen waren als volgt: F. v. d. Berg 1 2; K. Storz 2 15 16; J. Kok 3; J. van Vliet 5 6; Pols 4; B. Vos 7 8 13; van Loenen 9 12 28 30; J van den Berg 10 23; v. d. Zalm 11 27, van Wingerden 14; van Loenen 17 18; van Hengel 19; Smitshoek 21 22; G. Heiden 24, Tieleman 25; Eeftens 26; van Wingerden 29. De eerste duif arriveerde om 12.10.12 uur en de laatste om 12.26.55 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 4