Nederlandsche Bank. y y swrsfct *tryn> - a- m' Biljetten-circulatie in twee weken met bijna 200 millioen gestegen. Lucht Verdedigïnqs Fonds vreemde vliegtuigen WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1939 SCHEEPVAARTDIENSTEN OP ENGELAND. SIR HENDERSON IN ONS LAND. Wij moeten handhaven! Te land en ter zee, maai ook in de lucht. Steunt het: m GEVORDERDE MOTOR RIJTUIGEN. BOVEN tlNS LAND. Alle diensten liggen stil. De Engelsche gezant in Berlijn op weg naar Londen. Voor 38 millioen schatkist papier rechtstreeks onder gebracht. Verdere stijging te verivachten De vliegdiensten der K.L.M. Verbinding NederlandNoorwegen heropend. NOODLOTTIGE VECHTPARTIJ. Verklaring f Dutoche regeering a,n onzen g«a"« te BerllJn- E. E. N SPANNE.NO <sfc<y LD-WEST VER HAAL. (WORDT VERVOLGD). Beroep inzake taxatie thans mogelijk. TERUGBETALING VAN WEGEN BELASTING. Thans ook voor gemobiliseerden. Toelating van vreemdelingen. Paspoort vereischt voor Belgen en Luxemburgers. TELEGRAAFVERKEER MET HET BUITENLAND. Aan beperkingen onderworpen. Het s.s. „Batavier V", dat Dinsdagmorgen van Rotterdam naar Gravesend en Londen zou vertrekken, is nog steeds niet afgevaren. Naar wij van welingelichte zijde vernemen, zou dit in verband staan met de kwestie van het molest-risico, waarin tenslotte de regeering zal moeten beslissen. De Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" heeft eveneens haar dienst gestaakt. Dit zou dezelfde oorzaak hebben als bij de „Bata vier" zich doet geiden- Alle scheepvaartdiensten op Engeland zijn dus op hei- oogenblik verbroken. De direc ties der maatschappijen kunnen niet verkla ren, wanneer ze hervat zullen worden. Gisteravond omstreeks zes uur is uit Ol denzaal op het spoorwegemplacemen^^ Jobshaven te Rotterdam g a Britsche gezant te Berlijn, Sir Nevi derson. via De ambassadeur kwam per trein via Utrecht, maar inplaats van naar het Maas station te rijden is de trein, zooals over nex algemeen de boottreinen naar J Holland en ook de verschillende D"trJ e, die naar het D. P.-station moeten, Plege"^ doen, even voordat Rotterdam werd bereikt de Ceintuurbaan over gegaan, hoogte van het Sparta-stadion J J heeft, welke ombuigt in de richting van de Nieuwe Maas en zoo leidt naar het spoorweg- emplagement aan de Hudsonstraat en dan verder over den Westkousdijk en den West zeedijk de Jobshaven bereikt. De ambassadeur, wien het niet aan te zien was, dat hij zeer inspannende dagen achter den rug had> vertrok onmiddellijk per auto in snelle vaart naar de Britsche legatie in Den Haag. Even later vertrok het overige personeel van de ambassade in twe6 touringcars met bestemming Den Haag- Behalve den trein, waarmede Sir Neville Henderson op het emplacement aan de Jobs haven was gearriveerd en die aan de rechter zijde stond, was een aantal Duitsche goede renwagons aan de linkerzijde geplaatst. In deze wagons is de bagage van den Duitschen ambassadeur te Berlijn en het personeel, die urt Engeland met de „Batavier" naar Rotter dam waren gekomen, overgeladen. Met den trein, waarmede Sir Henderson was gearriveerd, zijn de Duitsche ambassa deur en het ambassade-personeel om half acht des avonds naar Duitschland doorge- r Sir Neville Henderson is gisteravond om 7 uur met den Britschen gezant biJ° W en Ladv Bland aan het gebouw der legatie fn het Westeinde in Den Haag aangekomen. De Britsche gezant en Lady Bland had den hem in Rotterdam van den trein gehaald Bij zijn aankomst in Den Haag verwelkomde de heer Coverley Price, le secretaris van de legatie, den ambassadeur. tum°vtotosia£en kregen gelegenheid in den namen3 te makenantSChapSgebOUW eeniS€ °P" Sir Neville Henderson en vie-Forbes, de Britsche gezam T0Orge g Berlijn, zullen op de leeatie apsraad te overige leden van den staf derfT^611' ?6 ambassade zullen in het Grand "hS te Scheveningen overnachten. ttotel te Tijdens een onderhoud, dat wij TOet Engelschen gezant bij ons Hof, sir Ne-viiie Bland, hadden, deelde deze ons een en ander mede over deze, zooals hij het noemde in bet diplomatieke verkeer ongebruikelijke uit_ wisseling van gezanten. Toen de Engelsche en Fransche ambassa deurs te Berlijn na het afhalen van hun pas poorten met het legatie-personeel uit de Duitsche hoofdstad wilden vertrekken, bleek de Duitsche regeering niet bereid, hen over de grens te laten gaan, voordat zij zekerheid had, dat de Duitsche ambassadeur te Londen behouden en wel in Duitschland zou zijn ge arriveerd. Deutr!mbaTsaaadrmede de Fransche en En gelsche ambassadeurs reisden werd dan ook te Bentheim °PSehoud to|dat die zeker- heid zou zijn ontvangen. De Neder regeering heeft toen, zooals de E| ha gzant met erkentelijk heid oprne Duitsche rLdiensten aan8e" een6n' SiL getroffen, welkT?8 heeft Zij h regeling ren Hentlor J hlerop neer- ^vam, dat de 7nuden mr,?,'1 en Coulondre Terwijl 's Rijks Schatkist volgens de op gave per 31 Augustus, die wij in ons avond blad van gisteren publiceerden, een bedrag van f 23 millioen aan schatkistpromessen rechtstreeks bij de Nederlandsche Bank had ondergebracht, is dit bedrag volgens den weekstaat der Nederlandsche Bank per 4 September reeds gesegen tot 38 millioen. Blijkbaar verklaart dit ook de stijging van den post Binnenlandsche wissels van 48 tot 84 millioen, terwijl deze post in de daaraan voorafgaande week nog slechts 21 •millioen bedroeg. De post beleeningen, die de vorige week met 32 millioen was toegenomen, is thans slechts met 3 millioen gestegen. De post zilver is met ongeveer 7% mil lioen afgenomen, waarin de grootere be hoeften van het maatschappelijk verkeer aan zilvergeld tot uitdrukking komt. De goud voorraad bleef vrijwel onveranderd. De belangrijkste verandering aan de pas siefzijde is de afneming van de vorderingen in rekening-courant van „Anderen van f 344 tot 302 millioen, nadat de rekening- courantsaldi van het Rijk de vorige week reeds tot nihil gereduceerd waren. Vergele ken met een jaar geleden heeft er in deze twee posten dus wel een buitengewoon droegen de rekening-courantsaldi van „An deren" n.l. niet minder dan 723 millioen, terwijl die van het Rijk 167 millioen be liepen. Het gevolg van bovengenoemde mutaties is geweest, dat de bankbiljettencirculatie van de Bank in de afgeloopen .week met 74 millioen is gestegen. Dit is weliswaar een respectabel bedrag, maar in de vooraf gaande week steeg de circulatie met niet minder dan 121 millioen. De bilj ettencirculatie was op onderstaande data als volgt: 29 Augustus 1938 f 939.000.000 21 Augustus 1939 1.011.000.000 28 Augustus 1939 1.132.000.000 4 September 1939 1.206.000.000 Het beschikbaar metaalsaldo, dus de goud voorraad na aftrek van een dekkingspercen tage van 40 pet. voor de bilj ettencirculatie was als volgt: 29 Augustus 1938 f 770.000.000 21 Augustus 1939 590.000.000 28 Augustus 1939 555.000.000 4 September 1939 535.000.000 Het zijn dus in de afgeloopen berichtsweek hoofdzakelijk twee factoren geweest, die hun stempel hebben gedrukt op den week staat, n.l. de sterk toenemende schijnbare „krapte" op de geldmarkt en de toenemende kasbehoeften van het Rijk als gevolg van de financieringseischen, die de internationale politieke hoogspanning aan 's Rijks kas stelt. Een en ander heeft uiteraard ook de tarie ven op de open geldmarkt sterk beïnvloed Sedert de laatste week van Augustus is de prolongatie-koers scherp gestegen en wel van pet. tot de laatste dagen gemiddeld groote verandering plaats gehad. Toen be- meer dan 4 pet. Dit niveau ligt boven de Postgiro 287177 Den Haag, ten name van de Vereeniging rooi Nationale Veiligheid. officieele prolongatierente van de Neder landsche Bank, die sedert begin vorige week 3V2 pet. bedraagt. Deze situatie is op den duur uiteraard niet te handhaven. Mocht de prolongatierente op de open markt zich op de niveau handhaven en zeer zeker, indien de prolongatierente nog verder zou stijgen, dan zou de Nederlandsche Bank genoodzaakt zijn haar tarief eveneens te verhoogen. Hetzelfde geldt voor particulier disconto, dat vandaag 3 tot 3V2 pet. noteerde, terwijl het officieele disconto van de Bank nog slechts 3 pet. bedraagt, tot welk niveau het de vorige week van 2 pet. verhoogd is. Zooals de omstandigheden thans liggen, is het zeer waarschijnlijk, dat de kasbehoeften van het Rijk verder zullen stijgen, terwijl er wel geen geld tegen lagere rente op de open markt beschikbaar zal komen. Het is dus zeer wel mogelijk, dat het rechtstreeks bij de Nederlandsche Bank ondergebracht schatkistpapier verder zal stijgen, daar de open geldmarkt in de gegeven omstandighe den ook wel niet erg geneigd zal zijn om groote posten schatkistpapier op te nemen tegen lagere tarieven dan die van de Neder landsche Bank. De K.L.M. heeft gisteren haar diensten op Londen met groote regelmaat uitgevoerd. Van Amsterdam vertrokken vier vliegtuigen naar Londen, terwijl ook in omgekeerde rich ting vier diensten werden onderhouden. Het ligt in de bedoeling in de volgende dagen de verbindingen tusschen Nederland en Enge land op denzelfden voet voort te zetten. Dit geldt eveneens voor Kopenhagen. Tus schen Denemarken en Nederland werden in beide richtingen twee diensten onderhouden. Op den ochtendienst bestaat doorverbinding naar Stockholm, op den middagdienst naar Malmö. Er zijn nu voorbereidingen getroffen om den dienst AmsterdamKristiansandOslo v.v. te heropenen. Hedenochtend zou 't eerste vliegtuig van Amsterdam naar Noorwegen vertrekken. Voorloopig wordt de dienst in de richting Noorwegen driemaal per week ge vlogen en wel op Maandag, Woensdag en Vrijdag, terwijl op- Dinsdag, Donderdag en Zaterdag uit Noorwegen een vliegtuig naar Nederland komt. De luchtverbinding met Parijs kon nog niet worden hersteld. Besprekingen vinden echter plaats en men hoopt dezen dienst binnen afzienbaren tijd te kunnen herope nen. Te Roermond heeft op het Munsterplein een vechtpartij plaats gehad tusschen den 46-jarigen J. en diens 19-jarigen schoonzoon V. Na een woordenwisseling tusschen beide mannen, die sedert geruimen tijd oneenig- heid hadden, kwam het tot een handgemeen, waarbij J. den wegloopendA V. met een mes eenige steken toebracht. Ernstig gewond werd het slachtoffer naar het St. Laurentius- ziekenhuis overgebracht. De dader is gegre pen en in bewaring gesteld. wam, aai-z0uden 11 *~oulondre naar Oldenzaa g ambassa| n doorreizen, Zoodra de D behouden en L°nden «iet zijn Pars0.nefen z0u zijn de territoriale wate£ Batavier" met ^«rd. Toen gisteren de het ambasgden Duit- schen ambassadeu Nederlandsche tPerso" neel aan boord m gekomen, heeft dé"^0" derf wateren waSrine hiervan terstond ^e" dedeendsche r,egn aan Berlijn, waarna den EngelschS S pransche" ambassadeurs werd toeeesta en Nederland door te reizen. gestaan «aar N® tot Donderdag in Den tt eville d Hl. der een boot naar Enge- Haag, omdat niet eer land vertrekt. oldt uit Berlijn D. N- B. m ris van buitenlandsche De staatss ninSdagmiddag den Neder- van Haersma de wnn. Naar aanleiding van de stappen der Neder- 1 a he regeering inzake de nationaliteit der vnegmachines, welke in den nacht van Zon- dap-oP Maandag over Nederlandsch gebied eevlosen hebben, overhandigde de staats secretaris den Nederlandschen gez.ant een Engelsche brochure, zooals 'die, volgens een ambtelijke mededeeling van het Engelsche ministerie van voorlichting, door Britsche vliegmachines dien nacht over West-Duitsch- land zijn verspreid. Daar deze vlugschriften op Duitsch gebied aan de Nederlandsche grenzen zijn gevonden, kan over de nationaliteit van de machines, welke boven Nederlandsch gebied gevlogen hebben, geen twijfel bestaan. De door de Nederlandsche regeering vastgestelde schen ding van haar luchtgebied door vliegtuigen van vreemde nationaliteit, is door Engelsche luchtstrijdkrachten gepleegd. Betty Wilson, de jonge eigenares van de Dennenheuvelhoeve, zat op de veran da van haar aantrekkelijke woning. Op den schommelstoel naast haar zat Lelie, haar Indiaansche vriendin, en de beide jonge dames hielden zich druk bezig met het stoppen van sokken. Het was een heerlijke, warme namid dag, en er heerschte een stilte gelijk men slechts aantreft in die afgelegen streken waar maar zelden een motorvoertuig komt, en in welker nabijheid geen groote steden gelegen zijn. Een automobiel was voor den „Dennenheuvel" nog altijd een buitengewone gebeurtenis! Maar plotse- Een mooie, groote automobiel hield stil. Bng werd die vredige stilte verstoord door het in deze streken zoo zeldzame ge- lyid van een motor, en de beide meisjes zagen een groote open auto op den on- gebjken stoffigen weg- Het voertuig reed door de hekopening het erf der hoeve op, en stopte vóór de treden welke naar de veranda voerden. Er zaten twee mannen in den wagen; geen hunner had Betty ooit gezien. De grootste der beide mannen steeg uit de auto, nam met breed gebaar zijn hoed af en maakte een diepe buiging voor de meisjes. „Spreek ik met Miss Betty Wilson?" vroeg hij met een stem, die buitenge woon vriendelijk moest zijn. „Zeker", antwoordde Betty. „Is er iets waarmee ik u van dienst kan zijn?" „Een zuiver zakelijke aangelegenheid, Miss Wilson hernam de zware man. „Mijn naam is Thomson, en ik wilde met u een overeenkomst sluiten betref fende een nogal groot aantal beesten, welke ik naar het spoorwegdepót voer". Het Engelsche meisje stond op. Laat ons de zaak op het kantoor be spreken", zeide zij- ..Wees zoo goed mij te volgen, mijnheer Thomson. Er zy ging haar bezoeker voor naar c ar kantoor Betty bladerde in een der kantoorboeken. groote Toen zij daar binnengetreden waren zeide mijnheer Thomson zonder verde ren omhaal: „De zaak zit zóó, Miss Wilson. Ik heb op het oogenblik een zeer groote order onder handen. Niet minder dan vijf dui zend beesten moet ik naar den spoorweg voeren, en opdat ik dit binnen den be paalden tijd zal kunnen doen, is het vol strekt noodzakelijk dat ik ze laat gaan over weilanden, die uw eigendom zijn. Wat ik nu met u wilde overeenkomen is dat mijn beesten over uw landerijen kunnen gaan en daar minstens twee nachten mogen slapen. Ik ben ervan overtuigd dat u hiertegen geen bezwaar zult maken. Wij hebben, dunkt mij, niets •anders te doen dan vast te stellen welkg prijs er voor betaald zal worden". Betty haalde een groot kantoorboek te voorschijn, en sloeg snel eenige bladen om. „Wij doen niet vaak zulke soort zaken, mijnheer Thomson", zeide zij glimla chend, „ofschoon het een enkele maal vel eens voorkomt dat buren gebruik maken van ons land en water. De prijs schijnt zóóveel per honderd stuks vee en per nacht te bedragen. Zullen wij zeggen twee honderd vijftig dollars?" „Dat is wel -zeer redelijk, Miss Wil son", zeide mijnheer Thomson. „Ik neem uw prijs aan en dank u. Als u mij nu nog de schriftelijke toestemming wilt ge ven om mijn beesten over uw land te drijven, dan zal ik u contant en vooraf betalen". De bezoeker begon banknoten uit te tellen, waarna Betty een kwitantie uit schreef, benevens een vergunning om zijn vee over haar landerijen te drijven. Beide papieren overhandigde zij aan haar zwaar lij vigen bezoeker. „Dank u", zeide mijnheer Thomson. „Ik zal nu meteen terugkeeren naar Five Springs en de kudde in beweging zetten. Zij zal dan overmorgen, omstreeks zons ondergang, hier aankomen". „Dat is goed, mijnheer Thomson", ant- woordae Betty, en samen verlieten zij het kantoor. Mijnheer Thomson spoedde zich naar de groote, fraai-uitziende auto. „Ik moet zeggen dat u de dingen in stijl doet, mijnheer Thomson", merkte Betty op, terwijl haar bezoeker instapte en zich naast den vroolijk-grijnzenden bestuurder neerzette. „Maar vindt u niet dat onze wegen wat al te veel eischen van motorwagens?" „O, maar die auto behoort mij niet toe, Miss Wilson", antwoordde mijnheer Thomson. „Ik heb haar slechts gehuurd van Jaap, die hier naast mij zit. Hij heeft een garage gevestigd daarginds te Five Springs". „Misschien heeft u zelf wel zin, een auto te koopen", zei Jaap, terwijl de grijns op zijn eenigszins olieachtig gelaat nog wat breeder werd. „Ik zou u precies zulk een auto kunnen leveren, en u ga randeeren dat zij bestand is tegen de er-gste wegen in de heele provincie". „Neen, hoor, géén auto voor mij!" ant woordde Betty, energiek het hoofd schud dend. „Ik heb het land aan die stoffige, onwelriekende dingen! Geef mij maar een paard! Daarmee kan ik ten minste omgaan!" „Komaan Jaap!" drong mijnheer Thom son ongeduldig aan, en zich tot Betty wendend: „Neem mij niet kwalijk, Miss Wilson, dat ik hem in de rede val terwijl hij met u spreekt, maar ik heb nogal haast. Je moet in het oog houden, Jaap", vervolgde hij, „dat ik op het oogenblik jou en je auto gehuurd heb, en dat je niet moet probeeren zaken te doen in mijn tijd, vriendlief!" „Misschien mag ik nog eens komen spreken, Miss Wilson?" vroeg Jaap ter wijl hij den motor aanzette. „De zaak is dat ik een filiaal open aan den hoofdweg, niet verder dan een paar mijlen hier van daan. Mag ik nog eens terugkomen?" Betty haalde de schouders op. „Wij leven in een vrij land!" zeide zij, »en de Dennenheuvel is niet ongastvrij, mag ik hopen! Maar ik waarschuw u bij voorbaat dat ik niet voornemens ben een auto te koopen! Goeden middag!" De auto reed weg, en Betty keek haar na zooals zij door de laan bolderde naar den hoofdweg. Een paar uren later, juist toen de zon begon onder te gaan, en de cowboys van de landerijen terugkeerden, kwam Jaap weer in zijn auto door de laan horten en stooten. Betty kwam uit het blokhuis en de garage-eigenaar groette haar met zijn breeden grijns. „Ik dacht zoo, dat ik u toch eens moest laten zien hoe vlug wij ons in zoo'n auto kunnen voortbewegen, Miss Wilson", zei de hij. „Sinds ik hier vandaan ging, ben ik met mijnheer Thomson naar Five Springs geweest en daar ben ik al weer terug, in twee uren tijds! Misschien heeft u wel lust in een klein ritje; dan ziet u meteen wat je met zoo'n kar doen kunt!" „Nu, u is er eentje die het niet opgeeft, mijnheermijnheer Jaap", zeide Bet ty. „Ik vrees echter dat u uw tijd ver spild heeft. Ik geef werkelijk niet om auto's, en ik zou er niets voor voelen over de paden in deze streek te rijden. In ieder geval heb ik het op het oogenblik veel te druk. De jongens komen juist van de velden thuis, en hebben natuurlijk honger. Misschien wil u blijven eten?" Dit aanbod wordt op de boerderijen van het Verre Westen steeds gedaan, en ook meestal aangenomen, want buiten de stadjes vinden reizigers zelden ©en kof fiehuis waar zij een maaltijd zouden kun nen krijgen. „Dat is heel vriendelijk van u, Miss Wilson", zei Jaap. „Ik zal het gaarne aan nemen!" De cowboys staarden naar den mooien doch reken maar niet op onze klandizie, hoor! Wij zijn een beetje ouderwetsch, en geven nog altijd de voorkeur aan paarden!" Later haalde Jaap Betty, Lelie en Tony ,yMisschien wilt u zelf wel een auto koopen vroeg Jaap. wagen toen zij het erf kwamen oprijden, en Tony Tring, de jonge opzichter, spoed de zich naar het blokhuis zoo gauw hij zijn paard naar de kraal gebracht had. „O, Tony", zeide Betty, „vanmiddag, toen je uit was, heb ik een kleine zaak afgesloten". „Dat zie ik", antwoordde Tony, met een glimlach. „Een auto gekocht, hè? Nqu, ik denk dat je van zóó'n ding wel spoedig genoeg zult krijgen! Niets haalt bij een paard, als je „Ik heb de auto niet gekocht", zeide Betty, en zij vertelde haar opzichter van het bezoek van mijnheer Thomson en van de overeenkomst, die zij gesloten had. „Thomson? Thomson?" herhaalde Tony. „Ik ken geen enkelen veehouder of vee- verkooper van dien naam. Vijf duizend stuks, hè? Een aardig-groote troep om over onze landerijen te laten kuieren, Betty!" „Maar zij kunnen daar toch een paar nachten slapen, en voedsel en water krij gen", meende Betty. „O, natuurlijk!" erkende Tony. „En daar je vooruitbetaling gekregen hebt, is er niets waarover wij ons bezorgd behoe ven te maken". Zij zetten zich nu aan het avondeten, en Tony en Jaap maakten kennis met elkaar. „Ik hoor dat u een garage in de buurt gaat openen", zeide Tony. „Nu, dat is zoo'n kwaad idee niet. Er is, voor onze verhoudingen, heel wat verkeer gekomen sinds de nieuwe spoorlijn geopend werd. In ieder geval wensch ik u geluk toe, Tony en Jaap maakten kennis met elkaar. over nog eens naar de auto te komen kij ken vóór hij wegreed. Hij was een echte, volhardende verkooper! Den volgenden morgen evenwel was Betty den wagen en den opgewekten jongen man, die zoozeer zijn best gedaan had haar een auto te verkoopen, weer bijna verbeten, en tegen den avond wachtte haar een onaangename verras sing die haar weer nieuwe beslommerin gen bereidde. Even vóór zonsondergang kwam een cowboy van de weilanden aangaloppee- ren, Betty luid toeroepend. Het nieuws dat 'hij bracht, was van dien aard dat het Engelsche meisje be sloot haar paard te zadelen, en uit te rij den naar een plaats op de landerijen, waar Tony Tring en de meeste andere cowboys haar opwachtten „Zie eens hier, Betty!" zei Tony ver stoord, terwijl hij wees op een smal dal dat deel uitmaakte van de landerijen van den Dennenheuvel. „Schapen!" riep Betty uit. „Schapen op mijn land! Zij moeten onmiddellijk verdreven worden, Tony! Ik begrijp niet hoe het mogelijk is dat je ze ooit zoover hebt laten komen!" „Ik kon er niets tegen doen", antwoord de Tony. „Die Thomson heeft je erin la ten loopen, Betty! Zijn vijf duizend bees ten zijn allen schapen! Dat is de eerste kudde welke aangekomen is honderd stuks! De rest kan niet ver hier vandaan zijn! Je weet wat het beteekent wanneer vijf duizend schapen zich hier neerleg gen?" Natuurlijk wist Betty het! 't Beteeken- de dat zij eiken grashalm zouden vernie len, en dat er in geen maanden meer iets groeien zou. 't Beteekende dat het vee van den Dennenheuvel van honger zou omkomen, 't Beteekende den ondergang der hoeve! „Tony!" riep Betty uit. „Er moet iets (Nadruk verboden). „Zie eens hier, Betty", zei Tony verstoord. tegen gedaan worden. Dat kunnen wij on* mogelijk toelaten. Dit is geen schapen- land! Die dieren mogen de landerijen van den Dennenheuvel niet doortrek ken." „Neen, dat mag zeker niet!" beaamde Tony nadrukkelijk. Op de vele vragen, of beroep mogelijk is van de beslissing der militaire autoriteiten omtrent de getaxeerde waarde van gevor derde motorrijtuigen, moest tot nu toe dcor pers en radio ontkennend worden geant woord: neen, er was geen beroep mogelijk. De uitspraak van de militaire deskundigen gold als de hoogste. Ook de A.N.W.B. en d-i- K.N.A.C. hebben hun leden dit onbevredi gende antwoord medegedeeld, doch eraan toegevoegd, dat men zich niettemin in ge vallen van klaarblijkelijk misverstand bij de taxatie of ingeval van bezwaar tegen een bepaalden taxateur, die volgens het algemeen gevoelen steeds te laag taxeert, met een be zwaarschrift tot den minister van Defensie kan wenden. In zulke gevallen zou de mi nister wellicht aanleiding vinden tot het in stellen van een nader onderzoek. Thans kunnen de A.N.W.B. en de K.N.A.C. mededeelen, dat een commissie zal worden ingesteld, waarvan de leden over het geheele land verspreid, zich zullen belasten met het in behandeling nemen van de ten dezen reeds ingediende en nog in te dienen requester., Verzoeken om herziening van de beslis sing der militaire autoriteiten moeten worden gericht tot de Commissarissen der Koningin in de provincie, waar de taxatie van het mo torrijtuig heeft plaats gehad. De Commis sarissen der Koningin zorgen voor verdere behandeling der requesten. Vrijstelling van vordering. Nog dagelijks ontvangen de Kon. Ned Toe ristenbond A.N.W.B. en de Kon. Ned. Auto mobiel Club vragen omtrent de vordering van motorrijtuigen, de mogelijkheid tot vrij stelling daarvan en tot terugkoop van ge vorderde motorrijtuigen. De verkeersbonden brengen daarom onder de aandacht van het publiek, dat vrijstelling van vordering thans niet meer kan worden verleend. Vrijstelling had aangevraagd moe ten worden op het oogenblik van de registra tie der motorrijtuigen, toen immers kon men reeds weten, wat in geval van mobilisatie te wachten stond. Voor zoover thans nog registratie van motorrijtuigen geschiedt, kan bij die gelegenheid vrijstelling worden ge vraagd, die echter slechts in zeer bijzondere gevallen zal worden verleend. Op de vraag, of men een gevorderd motor rijtuig kan terugkoopen, moet eveneens ont kennend worden geantwoord. De motorrij tuigen zijn door de vordering rijkseigendom geworden. Wel heeft de oorspronkelijke eige naar het recht van voorkeur op het oogen blik, dat de gevorderde motorrijtuigen niet langer voor 's rijksdienst noodig zullen zijn en dus weer van de hand zullen worden ge daan. Op hun adres aan den minister van Finan ciën om terugbetaling te verkrijgen van de voor gevorderde motorrijtuigen betaalde wegenbelasting, hebben de A. N. W. B. en de K. N. A. C. eenige dagen geleden een in zooverre gunstig antwoord ontvangen, dat de wegenbelasting, betaald voor motorrijtui gen, die in Augustus gevorderd zijn, van 1 September af wordt terugbetaald door het kantoor, dat de belastingkaart heeft uitge reikt tegen overlegging van deze kaart. De verkeersbonden hebben van den minis ter bericht ontvangen, dat ook de gemobili seerden van deze gunstige beslissing zullen kunnen profiteeren. De minister heeft geen bezwaar om, in gevallen, waarin vaststaat, dat een motorrijtuig sedert de oproeping van den houder in werkelijken militairen dienst, niet meer op den openbaren weg is gebezigd, teruggave van de motorrijtuigenbelasting te verleenen over de maanden van de over te leggen belastingkaart, die op het tijdstip van oproeping nog niet waren ingetreden. De A. N. W. B. en de K. N. A. C. gaan voort met hun pogingen om ook voor andere categorieën weggebruikers, wier auto ten gevolge van de bijzondere omstandigheden gedwongen buiten gebruik moest worden gesteld, dezelfde gunstige regeling te ver krijgen. Er is hoop, dat dit gelukken zal, mede in verband met den oproep van den minister van Economische Zaken om zuinig te zijn met de benzine. Het publiek toont zich bereid mede te werken, mits het niet meer schade lijdt dan noodig is en dus de reeds betaalde wegenbelasting ook bij vrijwillig buiten dienst stellen van een motorrijtuig terugontvangt. Anderzijds brengt terugbeta ling van de motorrijtuigenbelasing mede, dat de auto's en motoren in kwestie niet meer gebruikt kunnen worden en het benzinever bruik dus wordt beperkt. In dezen zin hebben de verkeersbonden een adres tot de ministers van Financiën en Economische Zaken gericht. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat van 5 dezer af Belgische onderdanen en Luxemburgsche onderdanen voor toelating in Nederland niet meer kunnen volstaan met een identiteitskaart, doch in het bezit moeten zijn van een geldig buitenlandsch parpoort te hunnen name, dat niet -an een Nederlandsch visum behoeft te zijn voor zien, Het telegraafverkeer en het radiotelegraaf- verkeer met het buitenland is aan verschil lende beperkingen onderworpen. In het algemeen is code en cijferschrift niet toegelaten en geschiedt de verzending op risico van de afzenders. Aangezien de beperkende bepalingen in dit opzicht steeds vermeerderen en wijziging ondergaan, doet men het beste in voorko mende gevallen inlichtingen te vragen aan de post-, telegraaf- en telefoonkantoren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1