i Rotterdam's groei als petroleumhaven A mk Weerverwackting. TIM TYLER, en SPUD. Op zoek naar de bende van Evans, 17 STADSNIEUWS. ROTTERDAM. In acht jaar steeg de invoer van 1.4 tot 2.8 millioen ton per jaar. A VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1939 NED. V.ER. VOOR LUCHT BESCHERMING. DE RADIO-CENTRALE. R. K. S. V. „EXCELSIOR" SCHIEDAM. pelijke wedstrijden. Op he ontva DE RADIO-CENTRALE. OPENBARE VERKOOPING. KETHEL. SCHIEDAMSCHE VOETBAL COMPETITIE HET MYSTERIE VAN CHESTO- CHOWA IN MONOPOLE-THEATER. burgerlijke stand. SCHEEPVAART. gi'iüinini-iJBiiniiiiiiii 11 i;ii;iii!iiiiMiiiiiiniiiri!ii!| Er komt bewolking. - Voor het geheele land: Aanvan- kelijk zwakke Zuid-Oostelijke tot Zuidelijken, later wellicht Zuid- 3 Westelijken wind, helder tot licht of half bewolkt, later wellicht toe- nemende bewolking. Aanvankelijk droog warm weer, later kans op 3 onweer met afkoeling. |j i§ Voor de wielrijders. 1 ZATERDAG. - Zon op 6.22, Zon onder 19.30. 1 - Maan op 1.09, Maan onder 16.49. j| Wielrijders lichten op van 20.00 - tot 5.55 uur. g ïïiiiiiiinir in mij 11 r i l i iiiifiiiiimiiii i'iiüinuninl LUCHTBESCHERMING. VOOR DE ZWEMMERS. DE KOSTWINNERSVERGOEDING. 'Aanleg van de tweede Petroleumhaven in vollen gang. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. VAKONDERWIJS AAN WERKLOOZE VAKARBEIDERS. EEN KNAAPJE SPEELDE MET LUCIFERS. MOTORSCHEPEN IN AANVARING OP DEN NIEUWEN WATERWEG. V olksgasmaskers. De afdeeling Schiedam der Nederl. Ver. v00r luchtbescherming verzoekt ons be leend te maken, dat op a.s. Maandagavond 11 September, aan de aideelingsleden, die zich door hare bemiddeling een Volksgasmas ker hebben aangeschaft, gelegenheid gege ven wordt om een nadere deskundige toelich ting en instructie te ontvangen, voor wat betreft het opzetten, dragen en gebruik van vain het door hen gekochte masker. Zij kunnen zich hiertoe met mede- brenging aan hun gasmasker op bo venvermelden dag (li Sept.) vanaf half 8 uur 's avonds vervoegen aan het gebouw Eendracht, Plein Eenöragt no. 11, alhier. In verband met de mobilisatie van het personeel der drukkerij is het niet moge lijk het clubblad deze maand te doen ver schijnen. Aanvangende October a.s. zal het clubblad echter wederom regelmatig ver- schijnen en wel in grooter formaat dan vooi 1166Ï1 Zondag a.s. openen de Zw^t-Witten^ct voetbalseizoen met sportpark aan de Laamüootschw g I Leombas I, ^vereeniging. Ook6 de hockeyers zullen zoowel wat de dsmea als he heeren betreft, aanstaande Zondag met enkele thuiswedstrijden het sei zoen openen. pe turnlessen zijn deze week aangevangen In verband met het wegens militaire doel einden niet beschikbaar zijn van enkele lokalen is het rooster der lessen eenigszins gewijzigd. De algemeene vergadering, vastgesteld op Dinsdag 26 September a-s. in Café-Restau rant „De Amstelbron" vindt gewoon door gang. Programma 5, Zaterdag 9 Sept. LUXEMBURG: 8.20—11.05 Eng. progr. DIVERSEN: 11.05—12.50 gram.; 1.30—1.50 concert; 1.502.15 gram.; 2.203.20 gram. BRUSSEL (Ned.) 3.20—4.20 causerie; 4.20 450 vioolvoordracht; 4.505.05 causerie; 5.055.20 gram. LUXEMBURG: 5.20—6.20 Eng. progr. REG. PROGR.: 6.20—6.55 zang en orkest. S. R. C.: 7—8 uur eigen grampl- concert. KEULEN: 8—8.15 volksmuziek. BRUSSEL (Ned.) 8.20—8.45 gram.; 8.45— 9.05 folklor. progr.; 9.05—10.20 cabaret, 10,„0 -11,20 gram!; 11.20-12 uur dansmuziek. Voor de programma's 1-4 verwijzen wij naar onze rubriek „Uit den aether De Schiedamsche Radiocentrale schrijft °r'jn verband met de groote onzekerheid in de internationale verhoudingen kunnen wij tot nader order geen programma's meer verstrek ken. 1 Wij zullen echter zooveel mogelijk de gewone wijze van doen volgen, en op stand 3 van de programma-kiezer, in het algemeen doorgeven België en Duitschland, op stand 4 Engeland. Eventueele Fransche en andere stations, zullen op 3 en 4 of 5 naar gelang van de omstandigheden worden doorgegeven. Door notaris H. B. E. Blaisse werd in vei ling gebracht het pand, bestaande uit bene den- en bovenwoning en erf aan de Boter- straat 33 groot 82 c.A. Verkocht voor 735. Voorts veilde notaris Blaisse in samenwer king met notaris J. van Raalten uit Drieber gen vier panden elk bestaande uit beneden en bovenwoning en erf aan de Buitenhaven weg 176/12; 176/14; 176/76 en 176/18. te zamen groot 2 A. 28 c.A. Gecombineerd werden deze panden ver kocht voor 4950. Doordat de regeering -plotseling de M° tjjlisatie heeft afgekondigd, en de liikheden daaruit voortvloeiende voor bij ons aangesloten vereeni€m?ur,',1riBi;iir het Bestuur art. 43 van het huishoudelijk reglement van toepassing gebraent. De maatregelen die het Bestuur heeft ge nomen zijn als volgt- Allen wedstrijden voor de competitie af te gelasten, ook die de Kampioenscompeti tie En dit beteekent tevens het einde der competitie 1939. De sluitingsavond die oorspronkelijk was vastgesteld op Maandag 29 Sept. a.s. gaat niet door Dank wordt gebracht voor de medewerking die verleend is in welke vorm ook, aan het slagen der Competitie 1939. Aan de directie van Monopole-theater is het gelukt deze week beslag te ieêS"^" °P het filmwerk „Het mysterie van Chesto- chowa, de zwarte Madonna". Deze film, die door Poolsche artisten wordt gespee speelt zich af in het klooster Jasna Cura, dat velen bekend voor zal komen uit de laatste berichten van de oorlog. In dit klooster wordt de beeltenis der Zwarte Madonna, de „Koningin van Polens Kroondie op vele regimentsvaandel van Polen voorkomt, bewaard. ONDERTROUWD: H. J. Sieben 34 j. en Th. Geul 28 j. H. M. Jansen 23 j. en' M. J. Maasbommel 25 j. a. Kosten 31 j. en Th. M. van Gogh 26 j. W. P, Gorzeman 25 j. en N. Westbroek 23 j. A. H. Bekker 19 j. en C. Faling 17 j. W. van der Graaf 23 j. en C. M. van Es 22 j. J. Maan 26 j- en P. A. Bijkerk 25 j. K. H. O. As- muss 43 j en H. J. van Mourik 36 j. W. G van Eijmeren 28 j. en M. de Vries 22 j. H. J. Hehemann 22 j. en H. C. Viis 22 j. J. F. Ostermeier 26 j. en A. L. van Rij 23 j. GEHUWD: A H. Weezenaar 30 j. en H. J. Naterop 29 j. A. M. Franken 28 j. en M. H. Gokke 22 j. C. J. van Platerink 26 j. en J- M. de Kaper 26 j. OVERLEDEN: G. van der Wilt 78 j., Gustostraat 14. SCHIEDAM, 7 Sept. Vertrokken Ned. s.s. Blitar, ledig naar Rotterdam; Ned. s.s. Oranje Nassau, ledig naar Vlissingen. ST LIDUINAPROCESSIE. In verband met het 40-jarig priesterfeest van den HoogEerw. Heer Deken A. J. C. Schraag zal de St. Liduinaprocesste, die oor spronkelijk op Zondag a.s. was vastgesteld tot naderen datum worden uitgesteld. Deze datum zal nog nader worden be kend gemaakt. DAT ZAL NIET MEEVALLEN. Door de gemeentepolder alhier is tegen een tweetal veehouders proces-verbaal opge maakt omdat zij vorige week Dinsdag elk opzettelijk een paard hebben achtergehou den, welke bij de vordering van paarden tengevolge van de mobilisatie ter keuring moesten worden aangeboden. R. K. E. H. B. O Zondagavond zal in het R. K. Vereni gingsgebouw een propaganda-avond gehouden worden door de R. K. Vereeniging tot het verleenen van Eerste Hulp bij Ongelukken te Kethel. De vereeniging onder de naam St. Liduina is voldoende bekend. Het doel is om meer smpathie te wekken voor de cursus sen van E. H. B. O. Dr. P. van der Kuij heeft zich reeds be reid verklaard de leiding v. d. cursus op zich te nemen. De cursus zelf vraagt slechts enkele uren per week. Het groote nut nader omschrijven achten wij overbodig. In dezen tijd dringt meer dan ooit de kennis voor het verleenen van E. H. B. O. op den voor grond. Niemand verzuimen deze propagan da-avond bij te wonen. Ze is vrij toegankelijk voor alle dames en heeren boven de 18 jaar. Kunt gij geen lid van E. H. B. O. worden, steunt de vereeniging met een donatie, uw kunt dan gratis de luchtbeschermingscursus bijwonen. Door de leden van de afdeeling Kethel van de R. K. E. H. B. O. zullen demonstra ties gegeven worden in het verleenen van eer. ste hulp. BOERENLEENBANK. Maandagavond houdt de Boerenleenbank te Kethel haar algemeene vergadering. Naast de gebruikelijke punten van behan deling komt ook op de agenda vóór een voorstel tot contributie-heffing, alsmede ver kiezing van 2 bestuursleden wegens bedan ken van de heeren J. de Jong en A. Olst- hoorn Azn„ resp. directeur en onder-directeur der boerenleenbank. Naar we vernemen treden beide heeren uit het bestuur wegens bet bereiken van hooge leeftijd. Beide bestuursleden hebben sedert de oprichting der bank in 1904 onaf gebroken zitting in het bestuur gehad. V In verhand met den grooten toeloop van passagiers en het groote ladingaanhod is hedenmorgen de „Pelikaan", als extra K.L.M.-vliegtuig van Schiphol naar Indïè ijvertrokkenDe post wordt ingeladen. De Vereeniging voor Luchtbescherming zal vanavond om half negen voorlichting geven op het gebied van luchtbescherming in het gebouw van de Gereformeerde kerk aan het Breeplein. De temperatuur van het water- in de open zwembaden bedoreg heden 68 graden. Behalve de nieuwste verkeers- voorsch riften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennen! Hedenmorgen had het do0rgraven Rotterdamsche petroleum haven in 't vroegere Perms. Een groote baggermolen Tuimt de laatste belemmering den iveg. Uit [ET het doorbaggeren van den ML rivierdijk is heden het werk voor den aanleg van de tweede petio leumhaven van Rotterdam io cen stadium van directe uitvoering geko men. Om kwart voor twaalf stroomde het rivierwater in het havenbekken. Op den baggermolen ging de vlag in top. Een belangrijke dag in de ge schiedenis van de Rotterdamsche haven. eerste haven te ruim was geweest, spoedig bleek de gemeente niet in staat om te vol den aan de aanvraag door verschillende maatschappij en. lcwam de gemeenteraad er toe, in ver rit met de wenschelijkheid van reservee- beHg.;rn terreinen voor de reeds aanwezige drbvin611 6n met aanvragen van nieuwe be- nemen\r,?P 24 Maart 1938 het besluit te haven Wplfanleg van een tweede petroleum- baar terro!n®U,iteindelljk 140 H'A' T0 de behopft^ omvatten en overeenkomstig gevoerd m drie stadia zal worden uit- teerd ^óstehj^van 1C,Umhaven ls geProie^" polders van het eU" ^eT Teerfe haven in de 1 De uitvoering vanh \Jssetolonde- zoover gevorderd, van het eiland IJsselmonde, ter plaatse ge vormd door den Oud-Smallandschedijk, kon worden doorgebaggerd om de baggermachine van de N.V. Bagger Mij. Bos en Kalis uit Sliedrecht. gelegenheid te geven ook het binnendijks gelegen deel van de haven op diepte te brengen. Van het moment, waarop het water van de rivier middels de gebaggerde dijkdoorbraak het havenbassin zou binnenstroomen, waren getuige de directeur van het Gemeentelijk Havenbedrijf, ir. N. Th. Koomans met eenige ambtenaren van zijn dienst, ir. C. Franx, de heer C. Noordzij, dijkgraaf, alsmede het vol ledig bestuur van den polder „Westdijken van het eiland IJsselmonde". Toen wij te -half twaalf ter plaatse ver schenen, had de groote baggermolen „Ame rika" van de bagger mij. Bos en Kalis reeds een groot gedeelte van het dijklichaam weg gevreten. Tot het laatste toe hield de zware klei-dijk stand en scheen niet voor de over macht van het ijzer en staal te willen wijken. Doch toen de zware met stalen messen om rande emmers op een enkel punt diep in het land drongen, was het pleit spoedig beslecht. Te kwart voor twaalf stroomde het eerste water den polder binnen. De baggermolen heesch de vlag Alvorens tot deze doorgraving kon worden overgegaan, moest natuurlijk eerst een om legging van de waterkeering uitgevoerd wor den, zulks ten genoege van den Provincialen Waterstaat en van de betrokken polderbe sturen. Twee dagen geleden is dit werk op geleverd en door Waterstaat en polderbe sturen geïnspecteerd. Eerst hierna kon het gedeelte haven, liggende ten Noorden van den Roozandschedijk, verbinding krijgen met het buitenwater. Na afloop van de doorbaggering kwamen allen in de directiekeet op het werk bijeen. Hier heeft ir. Koomans, de directeur van het Gem. Havenbedrijf er op gewezen, welk een belangrijke dag het voor de Rotterdamsche haven was. De polderbesturen zullen met gemengde gevoelens deze doorgraving hebben gadegeslagen. Hoewel zij wisten, dat het hier toe moest komen, zullen zij wellicht op eenig uitstel gehoopt hebben. Wij van onzen kant, verheugen ons over dezen dag, welke doet zien, hoezeer de mannen van 1917 gelijk heb ben gehad, toen zij besloten tot de onteige ning van al deze terreinen. Want in korter tijd dan men had durven verwachten, was de eerste petroleumhaven bezet en werd de aanleg van een tweede noodig. Een toelichting op het werk werd gegeven door ir. Franx. Nadat de raad op 9 Decem ber 1937 de eerste gelden voor de tweede Petroleumhaven had gevoteerd (ƒ100.000), volgde op 24 Maart 1938 het besluit om het werk in drie étappes uit te voeren. De eer» ste hiervan zou 940.000 kosten. Het eerste werk was de aanleg van een nieuwe 30 meter breede waterkeering. Eerst toen deze gereed was en goedgekeurd, gaf men pessimisme tot doorbaggering van den Smallandschedijk. Eenige cijfers over de nieuwe haven. Het tweede Petroleumhaven-complex zal in zijn geheel 345 H.A. omvatten. Hiervan is 69 H.A. 'water, terwijl 192 H.A. terrein voor uitgifte aan de petroleumindustrie voor uitgifte in aanmerking komt. De haven wordt 10 meter ciiep en krijgt een breedte van 230— 280 meter. Rondom het complex bevinden zich 100 150 meter breede havenstrooken. De uitvoering zal een verzet van 11/1 millioen ku'o. meter specie vergen, waarvan rond 6 millioen uit de petroleumhaven en de rest uit de andere havens van Rotterdam. 42.500 M2. steenglooiing moet worden aangelegd, 10.5 kilometer toegangswegen en 7.4 k.m. spoor baan. In Augustus 1938 begon Volker's Bagger Mij. met de perskaden, waartusschen later het zand voor de dijklichamen werd gestort. Daarna kwamen de grondwerken en steen glooiingen aan de orde, waarop Bos Kalis begonnen met het uitbaggeren van het bui- tendijksche havenbekken en vandaag met het binnendijksche bekken. Ook de dijkgraaf Noordzij sprak nog een enkel woord, waarin hij zeide begrip te heb ben voor de noodzakelijkheid van dit groot- sche werk, maar dat van den anderen kant het hem en anderen als boeren toch aan het hart was gegaan zooveel prachtige cultuur grond, „de grond onzer vaderen" weer aan het water te moeten prijsgeven. De eerste gegadigden. Aan de oostzijde van den mond van de tweede Petroleumhaven is een terrein in ge reedheid gebracht voor een bunkerstation van de Petroleum Handel Mij, welke reeds met de inrichting vap haar terrein is aange vangen. Aan de westzijde wordt gewerkt aan een terrein voor de Texas Company In een kort aantal jaren is de beteekenis van Rotterdam als centrum van den handel in aardolie wel heel sterk gestegen. Bedroeg de aanvoer in 1930 1.4 millioen ton, in 1938 was deze gestegen met 100 pet. tot 2.8 mil lioen ton. In dien zelfden tijd vertoonde Antwerpen een stijging van 0.8 tot 1.2 mil lioen en Amsterdam van 0.45 tot 0.65. Uit deze cijfers blijkt niet alleen de snelle groei van Rotterdam als petroleumhaven, maar ook dat Rotterdam verreweg alle andere pe troleumhavens overtreft. Revisie van alle posten. Het is aan de afdeeling Militaire Zaken gelukt om binnen zeer korten tijd de gezin nen van al de gemobiliseerde dienstplichti gen, die voor kostwinnersvergoeding in aan merking komen, een bedrag uit te betalen. Aangezien het aantal aanvragen tusschen de 9.000 en 10.000 bedraagt, spreekt het van zelf, dat aan die uitbetaling een serieus on derzoek niet vooraf is kunnen gaan. De uit betaalde bedragen zijn dan ook bij schatting bepaald. Dezer dagen wordt een aanvang gemaakt met het bezien van alle posten. Elke post wordt getoetst aan de gegevens van het be volkingsregister, daarna wordt gebruik ge maakt van de bij den gemeentelijken dienst voor maatschappelijk hulpbetoon bekende gegevens, terwijl ten slotte een onderzoek bij werkgevers, enz. wordt ingesteld. Eerst daarna wordt het vergoedingsbe drag opnieuw vastgesteld. Zou alsdan blij ken, dat het uitbetaalde bedrag verhooging of verlaging dient te ondergaan, dan wordt de noodige correctie aangebracht. Dienten gevolge zal in vele gevallen bijbetaling plaats hebben, natuurlijk van den dag van opkomst af, doch ook zal als de gegeven inlichtingen onjuist zijn geweest in evenveel gevallen te rugvordering niet achterwege kunnen blij ven. Hoewel dit groote werk met veel spoed wordt aangevat, zal het nog geruimen tijd duren voor en aleer iedere aanvrage behan deld is. Men klage dus niet te spoedig, dat het werk niet vlug genoeg vordert. Ieder die kostwinnersvergoeding in ont vangst heeft genomen bedenke, dat degene, die de opgaven, welke in verband met de dienstplichtwet van hem worden gevraagd, niet of niet naar waarheid verstrekt, gestraft wordt met hechtenis van ten hoogse 14 da gen of geldboete van ten hoogste 150 gulden. Wie het bedoelde feit opzettelijk pleegt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 2 maanden of geldboeten van ten hoogste 600 gulden. Bioscopen: Goedgekeurde programma's toe en met Donderdag 14 September in: Lu- mière: Gibraltar (volw.); Thalia: 't Zit in de lucht; Capitol en City: Het lied der vrij heid (boven 18 j.); Arena; Pygmalion (bov. 18 jaar); Scala: De onsterfelijke wals (voor volw.); Colosseum: Gunga Din en Zij trouw de den melkboer (boven 18 jaar); Corso: Alexanders ragtime band (boven 18 jaar); Centraal: Blake van Scotland Yard en De macht van het kind (volw.); Ooster: Mad. Docteur en Die verduivelde waarheid (volw.); Victoria: Eerlijk duurt het langst en Alarm in de Middell. zee; Asta: Achter het masker en De wraak van den pecos (boven 18 jaar); Harmonie: Gunga Din en Zij trouwde den melkboer (boven 18 jaar); Cineac: Actualiteiten. Schiedam. Passage: (tot en met Zondag: Gravin Alexandra en Het geheim van den vuurto ren (v. volw.); Monopole: De gemaskerde adelaar en Cowboy-romance (boven 18 j.). SCHIEDAM, 8 Sept. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 40 pet. 16 per HL. Spoeling. Spoeling 1.40—1.50 (niet officieel). Vanwege de Gem. Sub-Commissie voor vakonderwijs aan werklooze Vakarbeiders wordt ons medegedeeld, dat het schoolge bouw aan den Katshoek, tengevolge van de mobilisatiemaatregelen, ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld is moeten worden. In verband hiermede zijn de cursus sen, die in dat gebouw gehouden worden, tij delijk stopgezet. Er zijn evenwel reeds maat regelen in voorbereiding om deze cursussen voortgang te doen vinden en zullen de cur sisten daarvan onverwijld in kennis worden gesteld. Tegen acht uur vanmorgen is brand ont staan op den zolder van pand Burgemeester Hofmannstraat no. 6, bewoond door A. ten Hove. Het bleek, dat een vijf-jarig zoontje met lucifers had gespeeld, waardoor eenig papier in brand was geraakt. De vlammen deelden zich spoedig aan het houtwerk mede. Gasten van slw. 37 hebben het vuur ge- bluscht, eerst onder leiding van onderbrand meester H. H. v. d. Velden, later van brand meester H. Brons Jr. en van hoofdman W. A. Keeman. De zolder is gedeeltelijk uitgebrand. De tweede étage kreeg vrij ernstige waterschade. Het was in 1929. dus nauwelijks tien jaar geleden, dat met den aanleg van de eerste petroleumhaven werd begohnen. In 1932 was men met het werk zoover gevorderd, dat de doorbaggering van den Langebakkersoord- schedijk, een deel vormend van de hoofd- "waterkeering van het eiland IJsselmonde, kon geschieden. In 1935 kwam de haven met terreinen en toegangswegen gereed. Het oppervlak der terreinen rond deze haven be droeg pl.m. 145 H.A.' Twee jaar later werd door een omlegging van den Vondelingen- weg het oppervlak van de terreinen rond de haven tot 185 H.A. vergroot. Dachten sommigen, dat de aanleg van die M-leb je je aan valler gezien? Neen, ik werd uit een hinderlaag beschoten. verder bpuci, waar ga je Gaan jullie maar op mijn paard terug. onderzoek uit. Copyright opera mundi Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld J. C. D., 22 jaar, varensgezel, recidivist en gedetineerd, wegens diefstal door middel van braak verdachte had zich, kort na elkaar, toegang verschaft tot panden aan de Slag- hekstraat en de Putschelaan en uit de vier etagewoningen in die panden sieraden en kleine bedragen aan geld weggenomen tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden met aftrek van het voorarrest. A. K., 47 jaar, varensgezel, gedetineerd, wegens poging tot diefstal van een dames- tasch en een regenmantel uit een auto, die aan den Stationsweg geparkeerd stond, tot 4 maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. M. J. H., 25 jaar, schipper aan boord van de „Op zoek naar beter", gedetineerd, wegens poging tot doodslag verdachte had in een dolle bui met zijn motorfiets ingereden op eenige vrouwen, die zich op het trottoir van den Goudschesingel bevonden, nadat deze aanmerking hadden gemaakt op de manier waarop verdachte uit den Goudscheweg was komen rijden, waarbij de vrouiwen, door weg te springen, maar nauwelijks hadden kunnen voorkomen, dat zij waren aangereden tot een gevangenisstraf van 2 jaren. J. W. F., 22 jaar, monteur te Schiedam, gedetineerd, wegens een zedendelict tot 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. De raad voor de scheepvaart heeft van morgen een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van de aanvaring op 31 Maart nabij Poortershaven tusschen het 299 bruto ton melende m.s. „Kortenaer" en het 202 bruto register ton metende Duitsche m.s. „Jaco bus". De aanvaring gebeurde vlak bij het wrak van een Grieksch vaartuig, dat in deze an- varing een belangrijke rol heeft gespeeld, zooals bleek uit het getuigenverhoor van de beide loodsen en den stuurman van de „Kor tenaer". De stuurman verklaarde, dat het schip van Rolterdam op weg was naar Langeroog met een lading steenen. Het was ebtij en een beetje heiig. De kapitein was op het moment van de aanvaring niet op de brug. Aan de andere zijde van het wrak lag een Noorsch schip, dat aan den grond was geloopen. De „Kortenaer"' hield den noordkant van het vaarwater. Het was donker en het schip, dat aan den grond zat, evenals de sleepboot, die assistentie verleende, hadden verblindende lichten. Om het wrak en het aan den grond zit tende vaartuig te ontwijken, ging de „Kor tenaer" naar bakboord. Plotseling zag men achter het Noorsche schip een tegenkomer vandaan komen. Het kostte, door den eb- stroom van drie mijl, groote moeite, de „Kortenaer" weer naar stuurboord te krij gen. Toen een aanvaring dreigde, werden de beide machines achteruit geslagen, doch een botsing was niet meer te vermijden. De .Jacobus" werd aan. bakboord geraakt. De „Kortenaer" had twee scheuren in de boeg en is na de aanvaring naar Rotterdam terug gekeerd. De stuurman verklaarde nog, dat aan boord van de „Kortenaer' de motoren van de brug af bediend moeten worden. Voor ma noeuvreeren met de motoren zou geen tijd meer zijn geweest, temeer, omdat er geen roerganger was. De verklaringen van de twee loodsen wa ren gelijkluidend aan die van den stuurman. Zij noemden de „Kortenaer", die vroeger een zeelichter is geweest, een „varken" (log, moeilijk manoeuvreerbaar schip). Later zal de raad uitspraak-doen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1