LAATSTE BERICHTEN. DE POSITIE DER KATHOLIEKE ARBEIDERSBEWEGING. in de huidige omstandigheden.' De Britsche soldaten in Frankrijk. WOENSDAG 13 SEPTEA ,5.£ 1939 GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. BURGERLIJKE STAND. HILLEGERSBERG. LUCHTBESCHERMING. IJSSELMONDE. MAASSLUIS. VLAARDINGEN. OVEREENKOMST EN VERSCHIL MET 1914. Buitengewone verbondsvergadering van het R. K. Werklieden verbond. GEVONDEN VOORWERPEN. GRIEKSCH SCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN. Toestand in Duitschland. Vertrek naar „de overzijde" was ook in Engeland een geheim. DE DUITSCHE VERLIEZEN. Wordt Aken heden ontruimd? PATER J. BERTEN O.F.M. f Zoo hoog, dat dokters en verpleegsters onvoldoende zijn. Duitschers en Slowaken. Incidenten en toenemende spanning. ZEETIJDINGEN. BINNENLANDSCHE HAVENS. STOOMVAARTLIJNEN. VERWACHT TE ROTTERDAM. SCHEEPSBERICHTEN. Eng. Inotortankscliip „Inverliffey" tot zinken gebracht. m.s. Saba. tri s.'Kosti. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN. SCHEEPSBERICHTEN. s.s. Katingo Hadjipatera op een mijn geloopen. Algemeene bedrijven. Kleermakers voor de Zeemacht, 2030 jaar, 1 leerling bakker, leerling en aankw. halfwas kappers, fa- brieksjongens, loopjongens, fietsjongens. Bouwbedrijven. Loodgietersjongens, eenigs- zins met het vak bekend, meubelmakers jongens, enkele aank. halfwas schilder.s Handels- en kantoorpersoneel. Door groot Levensmiddelenbedrijf worden gevraagd flinke jongelui, leeftijd 1724 jaar, om tot winkelchef te worden opgeleid. Mulo op leiding vereischt. Hotel-, Café- en Restaurantbedrijf. Eem- ge Commis de Rang, buffetbediende 1 2e Rottisseur, 1 Aide de Cuisine, 1 Entre- metier, 1 Garde-manger, 1 Garde-manger, 1 jongste Aide de Cuisine, 1 leerling kok be kend met banketbakkerij, Chefs de Partie voor Scheepvaart Mij, een Aide de Cuisine 1 Rotisseur, 1 Patissier, 1 Garde-manger, 1 Legumier, 1 Aide de Cuisine, 1 le buffet- diende, eenige kellners voor Café-Restau rant, 1 Oberkellner voor Café-Restaurant, Chefs de Rang en Commis de Rang voor Transatlantische Scheepvaart Mij., 1 zelf standige banketbakkersbediende, een be kwaam banketbakker, goed phantasiewei- ke.r Voor Oud-Beijerland, een zelfstandig Aide de Cuisine. Voor Gorinchem, een zelfstandige kok. Voor Schiedam, een zelfstandige Aide de Cuisine. Voor Hillegersberg, een aank. 2e bediende banketbakker, een aank. 3e bediende ban ketbakker. Metaalbedrijven. Bekwame metaaldraaiers, bekw. fraisers, Volwas en halfwas machine schavers, Kotteraars. Voor Curacao. Koper- bankplaatwerker, pijpfitters. Voor het district. 1 fabrieksjongen, een wagenwasscher. AFDEELING VROUWEN Voor psychiatrische inrichting: leerling verpleegsters, minstens 19 jaar, met diploma Mulo, of 4-jarige huishoudschool, Industrie school, vakschool voor meisjes of in het be zit van een daarmede gelijkstaande diplo ma. Huishoudpersoneel. Keukenmeisjes, 2e meis jes alleen, dagmeisjes. Winkelpersoneel. Leerling winkelmeisjes met Mulo of opleiding vak- of huishoud school, vakkundig winkelpersoneel voor stoffenvak, cenfectie enz. Kleedingindustrie. Machinestiksters, hand werksters, kleermaaksters, broekenstiksters en knipsters, bekwame aank., vergevorderde en leerling naaisters voor dames confectie- en maatwerk, naaisters en knipsters vocht lingerie- en japonnenstrijksters, leerling hoedenvak. Kappersvak. Bekwame en aank. kapsters. Fabriekspersoneel. Fabriek- loop- en pak- meisjes, erwtenverleesters, zakkenstopsters, cartonnagewerksters en leerlingen. Wasscherij. Strijksters, persters, en meis jes voor allerlei werkzaamheden. Schiedam. Cartonnagebewerksters. Hotel-, Café- en Restaurantbedrijf. Werk meisjes. Aangiften van 9 September. BEVALLENY. KeijzerwaardWalvis z. M. Roosv. d. Gaarden z. P. v. Ringelenstijn- van Arkel z. J. VerweijHerns d. E. H. KuijperCornax d. T. Hagev. d. Horst z. J. C. Geevers-Breemerkamp d. M. J. Rint- jemaMolenaar d. M. H. B.' Smuldersv. d. Aa d. J. FlamelingSelsig d. A. Lathouwers Clarijs z. C. M. v. d. PanneLorwa z. B. G. FeenstraKraaijeveld d. J. M. E. van Eisenv. d. Bongard z. G. A. Benardv. d. Reijden d. G. HoutmanRietveld z. M. RuttemanBuik d. C. HijmansVelders z. J. B. Hendersonv. Nieuwenhuijzen z. N. KarremanDeurloo d. OVERLEDEN. T. Pleunes m. v. J. P. v. d. Werf 42 j. C'. Konijnenburg m. v. W. Schip pers 54 j. J. B. Schaap wedr. v. H. Dolstra 69 j. A. L. v. Geet z. 2 j. A. A. Bakker vr. v. C. D. v. d. Steenhoven 52 j. -A. v. Lies hout m. v. N. Maasbach 72 j. M. Kuiper vr. v. A. v. d. Wagt 76 j. E. E. Oudenaarden vr. V. B. Cremer 77 j. Aangiften van 12 September 1939. BEVALLEN: J. M. J. van Wijnen geb. Dijks man z. E. Donker geb. Dekker z. W. Kol geb. Musch z. L. S. Boender geb. v. d. Oost d. M. C. W. P. van Dorp geb. v. d. Meer z. N. L. Gardenier geb. de Roo d. G. de Korte geb. Trijselaar z. J. M. Leentvaar geb. Balk z. A. v. d. Ploeg geb. Ellerkamp d. H. Kraanen geb. Frank d. J. S. Baaten geb. Ducoffre d. L. W. Simons geb. de Groot d. A. Spoorendonk geb. van Bremen z. C. C. Reimering geb. v. d. Rijst z. H. de Wit geb. Venderbos z. R. Cosman geb. van West z. E. Tegelaar geb. Gode d. C. S. Eissens geb. Jansen d. G. v. d. Pluijm geb. Fase z. C. C. Kipping geb. Ouwerkerlt z. M. W. Eijgelsheim geb. Putters d. S. v. d. Linden geb. Kanselaar d. G. P. S. v. d. Ham geb. Snaaijer z. M. C. Wisman geb. Renken z. H. Deenen geb. Catersels d. F. D. Heus geb. Breuer z. C. M. Braams geb. Slegtenhorst 2d. A. van Eijk geb. Rienstra z. M. H. Schreuder geb. Breedijk d. J. C. Dekker geb. Herfst z. OVERLEDENK. Haitsma m. van B. de Laat 32 j. P. A. Arnold wedr. van A. J. Heuche- mer 75 j. W. de Man z. 6 j. G. P. v. d. Sman ongh. vr. 25 j. A. v. Veen m. van G. I. Munnik 56 j. A. Vonk wedr. van C. C. de Stigter 68 j. J. J. Dirks z. 3 d. G. de More gesch. m. v. A. M. Volkman 53 j. A. G. Dorp- mans ongeh. m. 82 j. P. Meijer z. 2 m. B. T. de Haas vr. van J. J. Huldy 68 j. T. Roos wede. van O. J. v. d. Rest 34 j. B. Demmen- daal m. van J. Malipaard 70 j. P. Leenman m. van J. J. M. Luttich 80 j. S. S. v. Rooijen ongeh. m. 52 j. Voorts als levenloos aangegeven: L v. d. Brom geb. Littel d. J. J. A. Delmee geb. Karre man d. Gisteravond hield de geneeskundige afd. van den Luchtbeschermingsdienst een zeer geslaagde oefening. Verondersteld werd dat een bominslag had plaats gehad aan de Oude Raadhuislaan, nabij, het Zwembad, het Zwarte Plasje. Om 8.20 uur werd de genees kundige afd. opgecommandeerd. De ordon- nancen gaven dezen oproep door aan de verschillende vrijwilligers. Na 14 minuten waren de dokter en zijn helpers met de ver- bandtrommels, enz. aanwezig, terwijl om 8.40 de ziekenitransportwagen verscheen. De leider van de geneeskundige afd. dr. van Dijk en dr. Santman controleerden de door de helpers verleende eerste hulp. Er was uitstekend hulp verleend. Door een storing in de electrische verlich ting was de wijk waarin het geïmproviseer de ongeluk plaats vond, in het duister ge huld. Deze toevallige omstandigheid heeft aan de oefening een bijzonder karakter ge geven. ZIEKTE VAN WEIL. Heit eerste geval sinds 1937 van de ziekte van Weil is in deze gemeente geconstateerd bij het gezin G. B. aan den Oostdijk. SCHUILKELDER. Door den Minister van Sociale Zaken is een regeeringssubsidie toegezegd voor het maken van een schuilkelder in werkver schaffing. Zooals men weet zal deze schuil kelder in de onmiddellijke nabijheid van het kruispunt Rijksstraatweg-Dorpsstraat in de oude Geref. kerk (kelderverdieping) worden aangebracht. VERDUISTERINGSPROEF. Maandagavond werd in onze stad een verduisteringsoefening gehouden. Om 9 uur werd door de sirenes het sein gegeven, dat de lichten moesten worden gedoofd. De straatverlichting bleef echter branden, ter wijl het verbod ook niet gold voor het ver keer, zoodat het effect niet zoo groot was als bij de verduisteringsoefening in Januari j.l. De bewoners namen echter de voor schriften Stipt in acht en lichtuitstraling uit woningen kwam dan ook zoo goed als niet voor. Ook de in onze stad gelegerde mili tairen namen aan de oefening deel. De ver schillende kazernes lagen in het pikdonker. Tijdens de oefening was de politie versterkt met leden van de Burgerwacht. Om 10 uur werd het einde der oefening aangekondigd, door heit luiden van de klok ken van de Ned. Herv. Kerk. Dit sein „luchtalarm geëindigd" wordt echter binnenshuis niet zoo goed gehoord. IN BESLAG GENOMEN Door de politie alhier is hij een haring- hamdelaar beslag gelegd wegens prijsopdrij ving op een partij van plm. 1000 vaten haring. Procesverbaal is opgemaakt. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johanna, dochter van D. Brou wer en M. J. van Rossen, Am. Hoogvliet- Straat 55 Bertus ,zoon van B. G. de Bruijn en J. van der Velde, K. W.haven Z.z. 19b Maria, dochter van E. Boomert en I. Sala, Gr. van Prinstererstraat 13 Jacobus H. C., zoon van J. J. Ham en J. J. Huisman, Tollensstraat 52 Maria A., dochter van D. van Keulen en A. F. van Rixoort, W. Beukelszoonstraat 27 Catha- rina, dochter van H. Smoor en J. E. Sprang, Oosterdwarsstraat 18 Comelis, zoon van A. Droppert en F. H. Reedijk, Diepenbrock- straat 55 Krijn, zoon van J. Mostert en M. van Vliet, Wilhekninastraat 46. OVERLEDEN: Ritske Wijmenga, 70 jaar, eehtg. van C. A. Spreij, Stationstraat 130 Antonia C. Tuijn, wed. van A. C. Jacobsen, 90 jaar, Verpl. Chasseplein 5. Johannes K. Kortland, 50 jaar, echtg. van C. van der Velden, le van L. Gaelstraat 22. WERKLOOSHEID Het aantal werkzoekenden, ingeschreven bij de Arbeidsbeurs alhier, bedroeg Zater dag j.l. 1848. Het vorige jaar in dezelfde week bedroeg het aantal werkzoekenden 1638; in 1937: 1662; en in 1936: 2075. Vanaf 1 September is het aantal inge schreven werkzoekenden met ongeveer 700 toegenomen. Thans, Woensdag, bedraagt het aantal 2000. In de werkverschaffing zijn momenteel 139 werkloozen te werk gesteld. VAN de gelegenheid, dat de be sturen der aangesloten bonden en instellingen op het sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven bijeen waren voor een tweetal economische studiedagen, heeft het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond gebruik gemaakt om een buitengewone ver bondsvergadering te houden voor het bespreken van de positie der katho lieke arbeidersbeweging in de huidige benarde omstandigheden. De besprekingen werden door den ver bondsvoorzitter, den heer A. C. de Bruijn, ingeleid met een rede, waarin een parallel getrokken werd met den inzet van den wereldoorlog in 1914. Spreker had daarbij gelegenheid te wijzen op punten van over eenkomst en van verschil. Wat de laatste betreft, herinnerde hij aan de belangrijk betere situatie, waarin de arbeiders en de arbeidersbeweging thans de moeilijkheden tegemoet kunnen gaan in vergelijking met 1914. Toen nauwelijks een begin van werk loosheidsverzekering, nu een behoorlijk ge fundeerde en goed functionneerende werk loosheidsverzekering met daarbij aansluiten de steunregeling en werkverschaffing. Toen eenige tienduizenden georganiseerden, thans honderdduizenden; toen een arbeidersbewe ging ,die zoekend en tastend haar weg zocht, vooral in de totaal nieuwe omstandigheden van een wereldoorlog, thans een volledig uit gegroeid organisatieapparaat met vertakkin gen in het geheele land met goed geschoolde bestuurders en practische instellingen. Toen nauwelijks maatschappelijke verbindingen, nu geregeld contact met de andere belang rijke arbeidersorganisaties, met .de organi saties der werkgevers, met regeering en departementen. Hoewel de situatie van ons land in den zich nu ontwikkelenden oorlog waarschijnlijk veel moeilijker zal zijn dan in den vorigen, achtte spreker alle reden aanwezig om met be trekkelijk optimisme de taak in de nieuwe situatie te aanvaarden, wijl de beweging en de arbeiders door allerlei voorzieningen veel beter in staat zijn den moeilijkheden het hoofd te bieden. Spr. gaf vervolgens een overzicht van wat het Verbondsbestuur in verband met de mo bilisatie en wat daaruit voortvloeit, reeds had gedaan en wel a. Reeds op 30 Augustus jl. werd aan de besturen der plaatselijke vereenigingen een circulaire gezonden, waarin zij werden op gewekt de door de mobilisatie geslagen gaten in de besturen direct aan te vullen, contact te houden met de gemobiliseerden en hun achtergelaten gezinnen, het werk der bewe ging met groote activiteit voort te zetten en vooral in dezen tijd te letten op prijzen en voorraden van levensmiddelen. b. De door het comité van actie naar de Nieuwe Gemeenschap tegen 10 September georganiseerde kaderdag moest helaas wor den afgelast, omdat een dergelijke dag kwa lijk zou passen in de huidige periode van onrust. c. Besloten werd, dat de organen der ka tholieke arbeidersbeweging speciaal aandacht zullen schenken aan klachten en wenschen, die voortvloeien uit den oorlogstoestand. d. Met de directeuren der financieele in stellingen werd onder het oog gezien, of voor die instellingen speciale maatregelen moes ten worden genomen. Deze vraag kon na overleg gelukkig ontkennend worden beant woord, mede als gevolg van de soliditeit der instellingen. aangegeven in het tijdvak 31 Aug. t.m. 6 Sept. 1939, waaromtrent inlichtingen zijn te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie, Haagsdheveer 23, R'dam, iederen werkdag tusschen 11 en 16 ,utir en bovendien des Dinsdags en Vrijdags van 19 tot 21 uur. Aan het Hoofdburau: hijwiel belastingmerken, portemonnaies, geel kindertasdhje met inh., br. damestasdh met schort en handdoek, br. kinder- taschje met inh., beige damestasch met inth., ge weven br. boodschappentasch, br. actetascii en broodpapier, br. actetasch met tijdschrift en boeken, br. actetasch met sokken, groen-zwart gevlamde vulpen, verchr., heerenpolshorloge, verm. gouden monogramring, verm. zilv. arm band met bl. groene steenen, roode kralenhals- ketting, rozenkrans in etui, eenige bankbiljetten, rolletje geldstukken, 5 loten, 10 rittenkaart RL. T., zw. damesparapluie, donkerbl. transparant damesparapluie, diverse sleutels, diverse brillen, diverse handschoenen, ceintuurs, mil. veldmuts, 2 bl. heereniboorden, pr. kindsdh., donker br. manchester jas, zwart-wit gebl. gummi kinder cape, grijs-bl. gespikkeld jongens colbertjasje, br. kinderschoentje, grijsbeigekindermanteltje, manchester jas, witte overall in zwart zeildoe ken zakje, bl. gummi regencape, bl. werkjasje en gestr. pantalon, beige-zwarte gummi regenjas, bl. gab. regenmantel, met padv. riem en regenkapje, witte linnen damesschoen, pakje damesonder goed, geel regenkapje, bl. ketelpak, grijs jon genscolbertjasje met not. boekje, voetsteun voor motoiduo, grijze zeild knijverzak met brood- jkruik en haak. kaart van Zeeuwsche wateren, atlas voor de volksschool, zakmesje met br. heft, pakje boeken, rol br. wasdoek op stok, bos nieuw touw, magneet, baal olienoten, passer, Duitsch 'leerboek. 13 ijzeren ringen in gr. linnen zakje, gr kinderwagenzeiltje, diverse rijwielen. Aan bureeau Sandel.pl.: 1 meisjesrijwiel en een zak kolen. Aan bureau Meermanstx.: roode autoped. Aan bureau Bergsingel: 1 damesrijwiel. Aan bureau Nassaukade: 1 heerenrijwiel. Aan bureau Oostervantstraat: 1 heerennjwiel. Aan bureau Charlois: 1 heerenrijwiel. Bij vinders: R B. merk aan speld, A. J. Ver- bate, Bilderdijkstr. 84a; R B. merk aan speld, C. Nigeelie, p.a. Nedehhovenstr. 16. R.B. merk aan speld M. Mink, Lange Hilleweg 51; R.B. merk aan clip. mevr. de Vries. Borgesiusstr. 83a; RB merk in étui, J. C. Kasper, Bergschelaan 279c; R.B. merk in étui, L. Schuuring, v. d. Werffstr. 34c: R.B. merk in étui, J. Teensma, Watergeustr. 20; R.B. merk in étui, J. D. Waar- denberg, SChiekade 141/1; R.B. merk in étui, J. Corbijm v. Willemswaard, Gordelweg 176d; port. met inh. H. Bakker, Jasmijnstr. 19; br, kinderport. met inih., M. Vermeulen, Joost v. Geelstr. 8b; br. port, met inih.; C. J. A. Thooft, W. de Witihstr. 10b; grijze port. met inh. J, den Ouden, Taborstr. 28b; roode damesportem. met inh., A. de Heer, Stationssingel 15; br. port. met inh., K. Bilderbeek, Boezemsingel 128; heeren- portem. met inh., J. Groenendijk, Narcissepstr. 60b; port. met inh., P. van Gemeren, Spange- sohékade 85b; port. met inh., H. Zomer, Sohalk- burgerstr. 15; port. met inh., E. in 't Veld, Rosestr. 110; zwarte sigarenkoker m. foto, C. H. Rauphé Jaobo Loisstr. 24; étui met foto's, J. Verhulst Ploegstr. 73; donkerbl. damestasch m. inh P Brasser. Spangeschekade 11; gobelin da mestasch m. inh., Gem. reiniging, Zalmstr. 10; zwart reel vulpotlood, M. J. Scheffers, L. Wa rande 102/2- groen gebl. vulpotlood m. inscr., L. Griesdoorn, Dirk Smitsstr. 36; lichtrood gevl. vulpen, J. Sas, Hofstedestr. 41; zwarte vulpen, J. C. Brusse, Beukelsweg 96c; verm. zilv. sport- horloge, E. de Vries, Alebr.kade 13.1b; verm. doublé polshorloge, M. Bronkhorst, Da (Josta- str. 49e; verchr. heerenpolshorloge, A. Th. van Wingaarden, Hang 62; verdhr. damespolshorloge, M v. d. Dool, Stationsplein 14; verm. gouden damespolshorloge, J. L. A. v. Wely, Nootdorpstr. 11b gladde gouden ring m. init., J. W. Moelker, Pr Hendrikkade 16b; verm gouden damesring, l mét tinnen omkieeding, L. Hutsomakers, Hard- I draverstraat 12a; fantasie damesbroche met hl steentjes D. Vijf vinkei, Polanenstraat 17 b; verm gouden halsketting, A. Bodewijk, de La Reii straat 66b verm. gouden ring, P. Boreder, Joh Brandstr.' 13; Senaten armband ML Hoo- verld'sluisrgPonmstraIU>aa'lpacca fn etuk J C Tkoost, G. J. Mulderstr.^; rozen- krans in étui, J. A. Laurens, 1Qq p 3 bankbiljetten, N de Baan, Jac^}jk jS nis; geldstuk, L. Slnke, v. Meursstr. 12 klem hondje teef, A. Duchienn'e, ,B°fze™kade bonte kanarievogel, A. Rietveld, S1®§£. 'td ,"f' idem, P. Heijkamp, Berkendaal 143, P0S^lJ' J. v. Elswijk, p.d. Weste Wagenstr. 41; bl. mees G. J. Pieterse. Tuindersstr. 22, H berg; zwarte boevier teef, J. W. Timmermans. Wilgenstr. idem, reu, J. L. Rutten, Math, dijk 312a bas taard spaniel teef, T. K. Njo, Claes de Vriese- laan 20a; kleine herdershond reu en een Iersche setter reu, dierenbescherming, Boezemstr-; 1 contactsleuteltje, F. Gordijn, le Pynackerstr. 113, 5 sleutels aan ring, P. Prudon, Zoomstr. 13b; 2 sleutels aan ketting, C. en A. Brenninckmeijer, Hoogstr. 278; 7 sleutels aan ring, L. v. d- Wil ligen Oranjelaan 40; 3 sleutels aan ring, M. de Lege, Mr. Arentzstr. 27a; bril met nikk. en hoornenmont. A. G. de Ruiter, L. Frankenstr. 33 c- bril in étui, A. Slagboom, Schepenstr. 68b; oude kinderbril, D. Habets, Boudewijnstr. 111; bril m. hoornen mont. P. Duinkerken, Cronje- str. 11a; bril met gouden of double mont., por tier Raad van Arbeid, Schepenstr. bril in groen étui, J. van Veen, Bergpolderpl. 12, H'berg; regenkapje (schotscheruit), L. Dennendaal, Heerjansweg 125; bl. gummi regencape, A. To ledo, Carnisselaan 64b; badpak en handdoek, W. v. d. Ende, Oostmaasstraat 18a; bd- witgebl. da mesmantel, D. Lezer, 3e Pijnackerstr. 5; wit kinderschoentje, J. Nesselaar, Insulindestraat 113b; gebr. grijs kindermanteltje, D. Penne- waard, le Staringstr. 6b; br. gab- regenjas, T. Meijer, Rosenveldstr. 21; pr. motorhandsch: A. F. Hooreman, Schans 61; zw. glimmende regenman tel, G. Meertens, Noorderhavenkade 118; lichte regenmantel m. bl- kraag, H. den Ouden, Breede Hilledijk 12b; grijze overjas, donker colb.jasje, gestr. pantalon, bl. werkbroek en zelfstrikker, gem. reiniging, Z'almstraat 30; bl. gab. regenjas, H. den Arend, Vlaggemansstr. 22 b; pr. zw. regenpijpen, P. Roelant, Vredehofstr. 14b lede ren dameshandsch., A. Visser, Passerelstr. 12 pr. sandalen, A. Lems, Lindtstr. 32 autobuiten band, K. Gatowinas, Hudsonstr. 97b; fietstasch m. rep. ben., G. Rehé, Dordtschelaan 185c2 heerenrijwielen, hotel Monopole, Kruisstr. 16 primuslamp. F. de Ruiter, Marnixstr, 24pak inh- offerten, Gem. reiniging, Zalmstr. 30 kla- vierslot, W. Vlasvoet, Bloklandstr. 27 roode autoped, A. A. van Stee, Korenaarstr. 15 3 dubb. stukken Sunlightzeep, J. van Batavia, Eben Hae- zerstr. 25pakje electr. ger. sch-, A. Hollander, Bakkerstr. 23 grijze zeildoeken gereedsch. zak m. inh., Gem. rein., Zalmstr. 30 bl- autoped, J. Springvloed, Gaesbeekstr. 82 persoons reod geverfde kano, K. J. Oostlander, woonsch. H- 4754. Soetend. kade groote verstelbare tang, A. G. Bruggeman, Korfmakerstr. 93b pakje electr. lampen, J de Wolf, Bellevoisstr. 43b aantal sponten aan touwtje, C. J. Ista, Dordtschestr.weg 434b grijze autoped, S. Rooijers, Ackersdijkstr. 96 2 nieuwe trechter, A. A. van 't Riet, Kruis kade 44b. Rectificatie bl. gab. regenjas, A. C. van Dam, W. Buitewechstr. 95b (niet 29b). Verzoeke beleefd bij het afhalen van voor werpen bij vinders, hiervan aan de politie (bij voorkeur hoofdbureau, afd. gevonden voorwer pen) kennis te geven. e. Met de andere werknemerscentralen werd aandacht geschonken aan eenige ern stige zaken als 1. Het functionneeren van de werklozen kassen bij eventueele sterke toeneming van de werkloosheid; 2. verhooging van de kostwinnersvergoe ding voor de gemobiliseerden, waarom reeds in Mei werd verzocht ,daar reeds de nood zakelijkheid veel dringender was geworden in verband met de algemeene mobilisatie; 3. het tegengaan van ontslag aan opgeroe- penen; 4. de positie der ondernemings-pensioen- fondsen; 5. opname van arbeidersvertegenwoordi gers in de rijksbureaux voor distributie van grondstoffen en de provinciale levensmidde- lenbureaux; 6. voorkoming van onredelijke prijsver- hooging van levensmiddelen en grondstof fen; 7. het tegengaan van oorlogswinst resp. zorgen dat eventueele baten uit deze bron nen aan het algemeen belang zouden ten goede komen; 8. de in oorlogvoerende landen werkende Nederlandsche arbeiders; 9. de wenschelijkheid van „omscholing" van arbeiders in bedrijven, die onder de hui dige omstandigheden zeer waarschijnlijk met werkloosheid zouden te kampen krijgen, voor bedrijven, die tengevolge van dezelfde om standigheden groote opleving zouden zien; 10. toeslag van de werkgevers op de kost winnersvergoeding; 11. het oorlogsrisico voor arbeiders in de ondernemingen en een algemeene voorzie, ning betreffende oorlogsrisico voor menschen en goederen; 12. het tegengaan van overwerkvergun- ningen, die kunnen voorkomen worden door het tewerkstellen van meer arbeiders. Spr. was verheugd te kunnen constateeren, dat bij de werkgeverscentrales evenals bij de autoriteiten een zeer tegemoetkomende houding kan worden geconstateerd. Voorts memoreerde spr., dat er stappen zul len worden gedaan om te verzekeren, dat de woningbouw in tegenstelling met den vo rigen oorlog voortgang zal hebben, dat reeds stappen zijn gedaan om in dezen tijd een vlagverbod uit te vaardigen voor andere vlaggen dan onze nationale vlag en dat het Verbondsbestuur aan de regeering de diens ten der beweging voor het geval daaraan be hoefte zou bestaan, heeft aangeboden. Tenslotte deelde spr. mede, dat, in samen, werking met de jeugdbeweging, een comité is gevormd om aan de gemobiliseerden cul- tureele ontwikkeling en ontspanning te be zorgen. Bij de besprekingen, welke daarop volg. den, werd algemeen waardeering uitgespro ken voor de activiteit, door het Verbonds bestuur in de afgeloopen dagen aan den dag gelegd terwijl voorts de aandacht werd ge. vestigd op nog enkele desiderata. Hierbij werd ook nog onder het oog gezien de vraag of een uniforme regeling ware te treffen voor' het betalen van contributie door gemobili seerden, vooral om het contact met hen te handhaven. Deze vraag zal nader worden overwogen. Tevens kwam hierbij ter sprake de taak, die de vrouwen en meisjes in deze omstan digheden ten bate van de arbeidersbeweging kunnen vervullen. De commissie voor de vrouwenorganisatie zal deze kwestie onder het oog zien. Prof. Kaag uit Tilburg gaf vervolgens een beschouwing over de vermoedelijke ontwik, keling der economische verhoudingen in den nu ingetreden oorlogstoestand. Ook hierop volgde een verhelderende discussie. Aan het slot deed de voorzitter een beroep op het geheele kader der beweging om het oog gericht op God, Wiens hulp wij in de moeilijke tijden minder dan ooit kunnen missen de uiterste activiteit te ontplooien en groote dienstbaarheid aan den dag te leg gen om met gezamenlijke krachten land en volk en vooral de arbeiders door deze perio de heen te helpen. KOPENHAGEN, 13 September (UN. PRESS) Het Grieksche s.s. „Katingo Hadje- patera" is vanmorgen op een mijn geloopen ten Zuiden van Falsterbo. Het schip is niet gezonken. Of er slachtoffers zijn, is niet be kend. Het schip is op weg naar Kopenhagen. LONDEN, 13 September. (HAVAS). Het geheim van het vertrek van het Britsche ex- peditieleger naar Frankrijk is goed bewaard gebleven en eerst gisterochtend vernam het Engelsche volk, dat de troepen zich reeds op het vasteland bevonden. Het zorgvuldig voor bereide vertrek voltrok zich zonder eenig in. cident. In 1914 vertrokken de eerste Engel sche detachementen tien dagen na de oor logsverklaring. Het expeditieleger bestond toen uit vier divisies infanterie en een divi sie cavalerie, in totaal ongeveer honderd, duizend man. Deze troepen waren op 22 Augustus aan het front bij Bergen en op den avond van denzelfden dag begon de slag. De troepen, die in de afgeloopen week in Frank rijk zijn aangekomen, zijn anders en beter voorbereid. De manschappen zijn niet onder het oog van familieleden en vrienden en on der den klank van militaire muziek aan boord gegaan. Zij hadden den avond tevoren afscheid genomen. Bij het vallen van den avond gingen zij in stilte aan boord van de schepen, die langs de kaden lagen en onder vlootgeleide vertrokken zij naar Frankrijk. Het vertrek had niets spectaculairs, doch het was zeer ontroerend. De havens en schepen zijn niet bekend ge maakt. Passagiersschepen zijn door enkele maatregelen in transportschepen veranderd. PARIJS, 13 September. (HAVAS). De con. ferentie van den intergeallieerden hoogen raad is een nieuw bewijs van de volkomen overeenstemming, die tusschen de beide wes telijke mogendheden bestaat. Zij zijn vast besloten, niet slechts volgens evenwijdige lijnen te handelen, maar op te treden in vol komen eenheid, alsof er inderdaad sprake was van één enkele natie. De conferentie van gisteren zal door an. dere gevolgd worden. De vorige week was er reeds een intergeallieerde en uitsluitend mi litaire conferentie gehouden, waaraan was deelgenomen door Gamelin, Ironside en de commandanten der beide luchtvloten. De militaire samenwerking is geenszins geïmproviseerd, daar seldeirt de opzegging van het pact van Locamo door Duitschland een contact tusschen de generale staven is ingesteld, dat aanvankelijk van tijd tot tijd en later tot een vrijwel voortdurend overleg aanleiding gaf. Intusschen heeft de toestand, geschapen door het oprukken der Duitsche troepen in Polen, een nieuw onderzoek noo- dig gemaakt. Ook op het gebied van den economischen en financieelen oorlog is de eenheid van actie volledig. Te Londen werken Fransche en En gelsche deskundigen aan de beveiliging van een vrije proviandeering der beide landen en aan een desorganisatie der voorziening van den tegenstander. De Britsche minister van financiën heeft tot zijn Franschen colle. ga een persoonlijke boodschap gericht, waarin hij de verzekering geeft van de nau we samenwerking der beide ministeries tot aan het einde van het conflict. Eén onzer correspondenten in Zuid-Lim burg meldt ons het volgende In verschillende plaatsen in het grensge bied doen geruchten de ronde, dat de evacu atie van Aken hedenmiddag te 2 uur zal plaats hebben. Van de zijde der Duitschers in de grensstreek wordt dit bericht min of meer tegengesproken. Van andere zijde in de grensplaatsen ver nemen wij evenwel, dat de evacuatie ëelel' delijk zal geschieden en hedenmiddag een aanvang zal nemen. Het betreft hier min of meer een voorzorgs- maatregel. Vertrekken is verplicht voor aUe kinderen beneden den leeftijd van 19 iaar en voor vrouwen. De mannen, wier aanwezigheid in Aken niet vereischt wordt, kunnen blijven, maar mogen ook gaan. j Het evacuatie-oord ia de Lunenburger- heide. j Reeds gedurende enkele dagen zijn aan de bewoners mededeeüngen verstrekt over de zaken, ^welke zij moeten medenemen. Het betreft voornamelijk kleeding en dagelijksche gebruiksvoorwerpen. In den ouderdom van 69 jaar, in het vijf tigste jaar van zijn religieus leven en in het drie en veertigste jaar van zijn H. Priester schap is in de missie van Brazilië overleden de zeereerw. pater fr. Julius Berten O.F.M. ZUERICH, 12 September. (HAVAS) Vol gens inlichtingen uit betrouwbare bron zijn de verMezen der Duitsche troepen in Polen aanzienlijk. De Duitsche mededeelmgen hebben de verliezen slechts in percentages genoemd. Het blijkt, dat het aantal dooden en gewon den oneindig hooger is dan de officieele berichten melden. De verliezen waren zóó hoog en overtroffen zóózeer de verwachtingen vatn het leger- commando, dat het corps verpleegsters en dokters onvoldoende was. Het vervoer der gewonden was geheel gedesorganiseerd waardoor het aantal dooden nog steeg. Deze inlichtingen, aldus Havas, geven licht in een geheele reeks berichten, waarvan sommige door de Duitsche bladen zelf gePu" bliceerd zijn. Het geringe aantal Poolsche krijgs^v.anSe* nen toont reeds aan, hoe hardnekkig de tegenstand was. Te Berlijn wordt de helft der scholen als hospitaal gebruikt- le Weenen zijn ziekenhuizen en scholen vo SeWonden. In een officieele mededeehng is nadruk gelegd op noodzakelijkheid van vervroeging der medische examens „in ^erband met de bestaande omstandigheden aldus besluit Havas. BRATISLAWA, 13 September. (HAVAS). Sedert de afkondiging van den staat van oorlo'g neemt de spanning toe in de betrek- lcingen tusschen Duitschers en Slowaken. gen Slowaaksch regiment, dat naar het front in Polen zou Worden gezonden, heeft, naar thans bekend wordt, op 4 September j.l. ge weigerd in den trein te stappen. De officie ren en soldaten verklaarden, niet tegen de Polen te zullen gaan vechten. Het regiment werd door Duitsche soldaten ontwapend en in de kazerne van Bratislawa geïnterneerd. Zondag j.l. heeft zich een incident voor gedaan te Radisdorf, een voorstad van Bra tislawa, tusschen - Slowaken en Duitschers. Er werd geroepen: „Wij moeten vechten voor U en uw leider, doch er is geen enkele re den dat te doen". De bevolking trok langs het gebouw van het Duitsche bestuur. Er volgde een algemeene kloppartij. Een Duit sche troepenafdeeling trad op en verrichtte tal van arrestaties. Ook hebben de Duitsche autoriteiten vluchten van Slowaaksche militaire vliegers afgeschaft. Zij hebben te kennen gegeven, dat de reden voor dezen maatregel is gele gen in de omstandigheid, dat de „Duitsche artilleristen de SlowaaksChe vliegtuigen niet kennen en dat hun vluchten daarom aan leiding zouden kunnen geven tot betreurens waardige vergissingen". In werkelijkheid aldus Havas werd dit besluit genomen als gevolg van ver scheiden deserties van Slowaaksche vliegers en hun overgang naar het Poolsche kamp. De Chef der Slowaaksche luchtmacht, kolo nel Ambrus, die verscheiden wereldrecords op zijn naam heeft staan, is afgetreden en heimelijk uit Slowakije vertrokken. BOEDAPEST, 13 September. (HAVAS) Uit Kassa wordt gemeld, dat in Slowakije nog steeds tal van leden der Hongaarsche min derheid worden vervolgd en dat manschap pen van de Hlinka-garde tal van arrestaties hebben verricht. BRATISLAVA, 12 September. (D. N. B.) Bij verordening van de regeering is een „Slowaaksch militair overwinningskruis" in het leven geroepen, dat zal worden verleend door den president der republiek aan perso nen, die onderscheiding verdienen wegens bijzondere dapperheid tegenover den vijand of wegens uitmuntende militaire verdiensten. De orde wordt verleend in goud, in zilver of in brons. ROTTERDAM aangekomen: 12 September namiddag: 2.30 SIRIO (It.), Danzig, Férr. dello Stato, bunkert Vondolingenplaat; 5.15 IJSSEL (Ned.), Sundsvall, Vinke Co., Merwehaven, hout; 8.45 MR. LINTHORST HOMAN (Ned.) m„ Kopen hagen, J. Vermaas, Stieltjeskade, ledig. NIEUWE WATERWEG- vertrokken: 12 September namiddag: 9.10 CLIONA t., Noordzee, v.o. 9,40 TONSBERGFJORD, New-York. Wind Z.O., matige koelte, kalme zee, betrokken, lucht. IJMUIDEN, aang. 12 Sept. JUTLAND m» Hunnebostrand voor IJmuiden; vertr. 12 Sept. CAPELLA m„ sluiskil. DELFZIJL aang. 11 Sept. ADRiAN, N. V. B- Wagenborg, Danzig, stukg. vertr. 11 Sept. ACTIEF, Rotterdam. VLISSINGEN, 12 Sept. Gep. naar AntwerpenJ CHILEAN REEFER, Rio Janeiro. Gep. naar Gent: MARPESSA (Gr.), Huelva. Gep. van Brussel: MERCUR, zee. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. MARN. VAN ST. ALDEG. (thuisr.) 12 v. Sabang SIGRID MATTHIESSEN 12 (n.m.) v. Gothenburg LONDEN, 12 September. Het Eng. motortank schip Inverliffey, 29 Augustus van Trinidad ver trokken naar Engeland, is op den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht. De opvarenden ztjn gered door het. Amerik. tankstoomschip R. G. Stewart. (m. t. Inverliffey, groot 9456 bruto en 5556 netto tons, is in 1938 te Hamburg gebouwd en behoorde aan de Inver Tankers Ld. (A. Weier Co.), te Dublin. Red.) Ned. a. Groenlo moet de lading te Middlesbro lossen. AMSTERDAM, 12 Augustus. Het Nederi. s. Groenlo, dat de vorige week door de Engelsche admiraliteit voor onderzoek naar Ramsgate is opgebracht, heeft opdracht gekregen de lading te Middlesbro te lossen. Eng. s. „Blairlogie" tot zinken gebracht. NEW-YORK, 12 September. Volgens alhier ont vangen berichten, is het Eng. s. Blairlogie, dat op reis was van Boston naar Land'. 1v.o., ter hoogte van de Iersche kust tot zinken ge bracht. Het Amerikaansche s. American Shipper heeft de opvarenden gered, maar was daarvoor 150 mijl terug gevaren. (s. Blairlogie, ex Grovedene, ex Portflied, groot 4425 bruto en 2662 netto tons, is in 1929 opgebouwd en behoorde aan de Clydesdale Nav. Co? Ltd. (G. Nisbet Co. te Glasgow Red.) Proeftocht van m.s. „Groot Ammers 7 HARDINXVELD, 12 Sept. Op de rivier de Merwede is de proeftocht gehouden van het motorschip „Groot Ammers 7" riinde b&. zesde vaartuig hétwellc gebouwd t®, d°°r de N.V. Scheepsbouwwerf „De Merwede alhier voor rekening van Gebrs. Broere petroleum handel en transport mij. N. V. te G™ot Ammers. xjet vaartuig heeft afmetingen van 45 X 6.54 X 2.30 meter en is bestemd voor het vervoer van gasolie, petroleum. benzlne enz. De bouw geschiedde volgens de voorschriften van de intefna«onaJe regeling nopens het ver voer van br»ndbare Vloeistoffen op de binnen wateren r>o vo°rtstuwing geschied door een compressor10020 M. W. M. Benz 4 tact Diesel motor van 200 p.k., terwijl het schip geheel electrisch ia- Verlicht. Be verblijven voor den schipPer zi.ïn zeer modern ingericht. Op he' dek is een complete pijpleiding aange- pracht en een 120 M3 Houttuin-oliepompinstalla- tie, welke gedreven wordt door een aparte M.W. M.-Benz Dieselmotorinstallatie. Tijdens de proeftocht is het vaartuig, dat aan a"0 eischen ruimschoots voldoet, door de ree- derij van de bouwers overgenomen. Proefvaart m.s. „Bastina Aclriana". Dezer dagen vond op de Maas de proefvaart plaats van het m.s. „Bastina Adriana", eigenaar schipper C. M. "Visser te Sliedrecht. Dit schip, metende ca. 217 t, lang 37.14, breed 5.40, diep 1.95 M., werd voorzien van een Deutsche Werke Viertact Scheeps-Dieselmotor van 120 p.k., type 4 M 36, geleverd door den vertegenwoordiger W. Minnebruiker te Rotterdam. De proefvaart han een gunstig verloop. AMSTERDAM, 12 September. Het van Rotter dam naar Sldensford bestemde Nederi. ms. Saba is hedenmorgen met motorschade te IJmuiden binnengeloopen en kwam naar hier om bij de Kromhoutfabriek de schade te herstellen. KOPENHAGEN, 12 September. Het meer ge melde Grieksche s. Kosti, dat in het Oeresund zonk tengevolge van een mijnontploffing, kan vermoedelijk nog geborgen worden. Met Svitzer's Bergings M(j. is contract gemaakt. De „Bremen" in een Spaansche haven binnen geloopen Naar het „Handelsblad" uit Berlijn verneemt, zou het Duitsche s. Bremen van den Nord- Deutscher Lloyd in een Spaansche haven zijn binnen geloopen. NIEUWE WATERWEG aangekomen. 13 September voormiddag: 2.10 RAPIDO, Stockholm; 2.55 BATAVIER IV, Londen. Vertrokken. 13 September namiddag: 155 SVINTA, Oslo; HENRY TEGNER, Oslo; 2.55 OSCAR MIDLING, Gothenburg; SIGGY, Stockholm. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. EXPRESS 12 van Rotterdam te Middlesbro. MARNE 13 van Middelharnis te Londen. BUITENLANDSCHE HAVENS. TURKIA Rotterdam n. Piraeus 1 van Malta. KOPENHAGEN, 13 Sept. Het naar hier be stemde Grieksche s. Katingo Hadjipatera is he denmorgen ten Z. van Falsterbo op een mijn geloopen. Het schip is niet gezonken. Of er slachtoffers te betreuren vallen is nog niet be kend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 4