Nederlandsche Spoorwegen. Regeering brengt haar hulde ONZE SPOORWEGEN NU EN IN NAASTE TOEKOMST. geschenk in de hal van het c. s. te WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1939 Dejeuner in liet Jaarbeurs- restaurant. AANBIEDING personeels UTRECHT. Een symbool van voor treffelijke samen werking. TJOEWEL onder den zwaren druk der internationale ver houdingen van de oorspronke lijke feestviering in verband met het honderdjarig bestaan der Ne- Yan het uiterlijke rest niet veel meer dan de sobere versieringen der verschillende stations en kan- toorgebouwen in den lande, waar bij de vaderlandsche kleuren in dit bij uitstek nationale bedrijf bijzonder domineeren. Zoo is vandaag het feest dan toch nog gevierd op weliswaar be scheiden wijze, doch uitmuntend in hartelijkheid en een sfeer van onderlinge goede verstandhou ding en waardeering voor elkan ders boedanigheden, ingeschakeld het groote raderwerk ten dien- het snelverkeer. Deze gedenkwaardige dag ving aan met een gezongen H. Mis van dankbaarheid in de St. DomijiiCUSm kerk aan de I\I ariaplaats iq Utrecht, opgedragen door den geestelijk adviseur van de R. K. Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel .,St. Raphael pa stoor W. P. A. M. Mutsaerts van de St. Theresia-parochiete Til burg. Het parochiale zangkoor „hl honorem Deizong onder lei ding van den heer Hans Ponten een meerstemmige Mis van Perosi. Aanbieding geschenk van personeel. INVOERING VAN DEN WINTERDIENST. Verschoven naar 15 October. Uitbreiding goederendienst en verbetering veizigersdienst. j!"6', err in Welvaart en dus de dichtheid van het verkeer van personen en Viering eeuwfeest 8 Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliw^ Eenstemmig viel de keuze der jury op het ontwerp van den heer Charles Eijck. De personeelraad deelde deze keuze. Wij kun nen, aldus spr., thans nog niet meer doen dan u de veel verkleinde maquette te laten zien van hetgeen wij door den heer Charles Eijck in marmer laten hakken in grooter afmetingen. De personeelraad hoopt, dat de directie, dit geschenk van het personeel wel zal wil len aanvaarden en gedoogen, dat het defini tieve stuk het volgend jaar een plaats in de halzal krijgen. Het moge dan een blijvend monument zijn voor de goede samenwerking tusschen direc tie en vakbeweging, tusschen bedrijf en per soneel. Spreker eindigde met het verzoek aan de directie het beeld te willen aanvaarden, daarbij allen genoodigden dank zeggend voor hun belangstelling en tegenwoordig heid. Rede prof. Goudriaan. zeker vanmorgen terug naar de jaren in het begin van de twintigste eeuw, toen die verhouding nog zooveel te wenschen over liet, op een gegeven oogenblik zelfs zóóveel, dat het toen tot een grooten strijd kwam, die door niemand kan zijn vergeten. Uit de ordeloosheid, die in dien tijd op zoo menig gebied nog bestond en die tot zulke groote, voor de gemeenschap gevaarlijke, conflicten kon leiden, heeft een snelle en krachtige ontwikkeling ons verlost. Thans zien wij reeds sedert meer dan der tien jaren bij het spoorwegbedrijf die ver houding geregeld op een wijze, die in elk opzicht voorbeeldig mag worden genoemd. Spr. wees erop, dat door de instelling van den pensioenraad een verband is ontstaan, dat directies en personeel nader tot elkaar heeft gebracht, dat aan beide zijden de waar deering heeft doen groeien voor elkanders rechten en elkanders plichten, dat tot innige samenwerking heeft geleid tusschen allen, die aan het bedrijf hun krachten geven en dat de belangstelling, ja de liefde voor het gemeenschappelijk bedrijf bij allen heeft doen groeien. Vandaag, bij het eeuwfeest van de spoor wegen, heeft de personeelraad op treffende wijze van de aanhankelijkheid aan het be drijf een nieuw bewijs geleverd. Het ge schenk, dat zooeven aan de directie is aan geboden, zal daarvan blijven getuigen, daar van blijven spreken ook tot de honderddui zenden reizigers, die door deze hal zullen gaan, op weg naar den trein of op weg naar huis. De minister eindigde met den wensch, dat die samenwerking een voorbeeld mag zijn voor zeer velen en dat zij bij de spoorwegen mag strekken tot heil van allen, die daarbij werkzaam zijn en niet minder tot heil van het volk, dat gij allen met de spoorwegen wilt dienen. Om half een boden de Nederlandsche spoor wegen den genoodigden een dejeuner aan ia het Jaarbeursrestaurant, waaraan behalve de reedê genoemde personen, bovendien nog aanzaten Z. Exc. generaal I. H. Reijnders, opperbevelhebber van land- en zeemacht, kapitein J. J. Jurissen, hoofd van de sectie spoorwegdienst van den generalen staf, als mede de eerstaanwezend ambtenaren. Aan dezen maaltijd hield, nadat de tafel- Breeduit waaien de vlaggen op het D. P.-station te Rotterdam, dat evenals de meeste andere stations in ons land feestelijk versierd is ter gelegenheid van het eeuwfeest der Ncdfrl. Spoorwegen. president, mr. dr. G. van der Meulen, pre sident-commissaris der Nederlandsche Spoor wegen, het woord had gevoerd, de minister van Waterstaat ir. J. W. Albarda, een tafel rede. Tafelrede minister Albarda. Nog zeer kort geleden, toen de spoorwe gen gedurende enkele dagen hun voortref felijke diensten moesten bewijzen bij de mo bilisatie der weermacht, heeft onze geheele samenleving zich ernstig ontriefd, ja bijna ontwricht gevoeld. Plotseling besefte men overal hun onmis baarheid voor het volksleven. Misschien is dit wel een goede voorberei ding geweest voor de herdenking, waartoe wij vandaag bijeen zijn gekomen. In enkele jaren werden bij het spoorweg bedrijf nieuwe beheersvormen en nieuwe be- drijfsregels aanvaard, werden nieuwe techni sche vindingen ingevoerd, verschenen de Diesels, de electrische treinen, en motorrij tuigen, kwamen nieuwe dienstregelingen en nieuwe tarieven. Het spoorwegbedrijf werd verjongd en de honderdjarige staat nu vóór ons als een jeug dige kracht, opgewassen tegen de moeilijk heden van dezen tijd, in staat en bestemd om op voortreffelijke wijze zijn diensten te blijven verrichten voor onze volksgemeen schap. Het zou, aldus Z. Exc., een groote tekort koming zijn, als wij niet aan de directie, de vroegere en tegenwoordige, aan de ingeni eurs, aan de administratieve krachten en aan het geheele groote personeel der spoorwegen daarvoor onze hartelijke hulde brachten. Het is spr. een voorrecht, namens de regee ring hun allen dien hulde te mogen brengen. En nu in ons midden een aantal mannen zij, aan wie het de Koningin heeft behaagd bij dit jubileum een onderscheiding toe te kennen, hoop ik, aldus de minister, dat zij die onderscheiding niet slechts willen be schouwen als een bewijs van waardeering voor de diensten, die zij persoonlijk aan de Nederlandsche volksgemeenschap hebben bewezen, maar als een erkenning van de verdiensten van allen, die aan de spoorwe gen zijn verbonden. In hen huldigt de regeering het groote ju- bileerende bedrijf. Meer dan eens wordt de onjuiste meening uitgesproken, dat de regeering het eene ver- voer-bedrijf boven het andere wil bevoor- deelen; dat zij de spoorwegen begunstigt en het auto-bedrijf wil tegenwerken; of wel, dat zij voor de binnenscheepvaart zelfs alle belangstelling allengs zou gaan verliezen. De minister hecht er groote waarde aan, die meening hier onjuist te noemen. Spoorweg, autoweg en waterweg zullen elk een gedeelte van verkeer en vervoer moeten behouden. De plicht der overheid is, zooveel mogelijk te bevorderen, dat een rationeele taakver- deeling tot stand komt, waardoor elke ver- voersmethode het grootst mogelijke nut voor het volk oplevert. Ongetwijfeld zal als zulk een juiste taak- verdeeling mag worden bereikt, ook voor de spoorwegen een bloeiend bestaan zijn weg gelegd. Het groote bedrijf, met zooveel bekwaam heid en voortvarendheid geleid, met zooveel toewijding en trouw door tienduizenden ge diend, ga zijn tweede eeuw in, gesterkt door ons aller vertrouwen, met een vast geloof in zijn waarde en met den moed, om groote moeilijkheden te overwinnen. Dankbaar voor de zeer groote diensten, lie de spoorwegen gedurende honderd jaren ■an Nederland hebben bewezen, spreken wij, '.oo eindigde de minister, onze beste wen schen uit voor hun toekomst. Gedurende den maaltijd werd verder nog iet woord gevoerd door den opperbevelheb ber van land- en zeemacht, generaal I. H. Reijnders, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, door ir. J. Q. H. Lau- mans namens het hoogere personeel, en door den heer H. J. van Braambeek namens het overige personeel, terwijl prof. Goudriaan het slotwoord sprak. Geestdriftig toegejuicht door het personeel vertrok hedenmorgen de sneltrein van Amsterdam naar Groningen, met een feestelijk Versierde locomotief, waarop de jubileumjaartallen van de Nederl. Spoorwegen. i neelraad gemeend een gedeelte van de plechtigheid te mogen laten doorgaan, het I gedeelte nX, dat meer gezien mag worden als een bewijs van verbondenheid tusschen bedrijf en personeel. Ware de dag van heden een 25 a 30 jaar eerder gevallen, zoo zou naar alle waar schijnlijkheid een groot deel van het perso neel niet wenschen mede te doen en zou zeker een personeelraad gesteld al dat onder toenmalige verhoudingen zoo'n insti tuut denkbaar ware geweest geen be moeienis met dit feest hebben gehad. Gelukkig is dat thans heel anders geluk kig voor het personeel, gelukkig voor het bedrijf. Het gevoel, dat een bloeiend spoor wegbedrijf een direct personeelsbelang be- teekent, is in onze rijen voortdurend ge groeid. De begeerte, ja de behoefte, bij het personeel om met uiterste krachten de be langen van het bedrijf te dienen is daardoor in alle rijen en rangen aanwezig. Met eenigen trots mogen we 't hier uiten, dat de krachten van directie en personeel hier in groote hoofdlijnen evenwijdig loo- pen. Wij weten, zeide spr., hoog te waardeeren de maatregelen, die de directie in dezen jubileumtijd voor het personeel heeft ge troffen en gehandhaafd. De personeelraad meende daarom, dat het geëigend was om ook van zijn kant aan het bedrijf op dezen zijn honderdsten verjaar dag een cadeau aan te bieden. Met groote welwillendheid heeft de heer ir. Van Ravesteijn ons daarbij met zijn voor lichting terzijde gestaan. Op zijn advies is een jury van drie leden de heeren L. Bolle, W. F. Gouwe en hij zelf gevormd, die zou hebben te oordeelen, welke van de ontwerpen het meest aan de gestelde eischen zou voldoen. derlandsclie Spoorwegen niet veel meer is overgebleven, is deze heugelijke dag voor een der groot ste bedrijven in den lande geens zins onopgemerkt voorbijgegaan. ste van Onder de velen, die het H. Misoffer bij woonden, melkten wij °-a' °P(jer leden van den raad van commissa Nederlandsche Spoorwegen: mr. d der Meulen, mr dr. D A. P- N. Kooien dr. A. G. Kröller, mr. dr. A. van Doormnck en dr. H van Manen, oud-directeur e Nederlandsche spoorwegen, de leden van de directie, prof. dr. ir. J. Goudriaan, ir. W. Hupkes, ir. W. F. H. van Rijckevorsel, drs. D. J. Wansink, secretaris van de directie, de wethouders van de gemeente Utrecht, H. A. Bekker en G. D. Zegers, ir. Th. M. B. van j..-v"le, inspecteur-generaal van het ver keer, de vertegenwoordigers van de vijf erkende organisaties vaq spoor- en tram wegpersoneel. Om half elf verzamelde zich een groote schare van genoodigden in de hal van het Centraal Station te Utrecht om tegenwoor dig te zijn bij de aanbieding van het ge schenk van het personeel aan de directie. Behalve de reeds genoemde personen, die de plechtigheid in de St. Dominicuskerk bijwoonden, waren nog aanwezig Z. Exc. ir. J. W. Albarda, minister van Waterstaat, kolonel H. H. Thoden van Velzen, directeur van den etappe- en verkeersdienst, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, burgemeester van Utrecht, de leden van den raad van com missarissen, leden van den personeelraad, vertegenwoordigers der erkende organisaties van spoor- en tramwegpersoneel, alsmede de schepper van het kunstwerk, dat werd aangeboden, de heer Charles Eijck. Een drietal sprekers voerde het woord. Rede van den heer van Braambeek Allereerst voerde de heer H. J. v. Braam beek, voorzitter van den personeelraad het woord ter aanbieding van het fraaie ge schenk, dat een eere plaats zal gaan inne men In de hal van het Utrechtsche sta tionsgebouw, de mo derne uitvoering van ir. Van Ravestein. Nu in verband met de uitbarsting der menschelijke ver dwazing over een groot gebied van ons werelddeel er van een eeuwfeest geen sprake mag en kan zijn, hebben wij, zoo ving spr. aan, in on- H. J. v. Braambeek derling overleg tusschen directie en perso- Een der scènes uit de spoorwegrevue „Van diligence tot DieseV', welke ter gelegen heid van het eeuwfeest der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht wordt opgevoerd IN zijn hedenmorgen gehouden rede hij gelegenheid van de aanbieding van het personedlsgeschenk in de hal van het C. S. te Utrecht, heeft de pre sident der Ned. Spoorwegen, prof. dr. *r- JGoudriaan enkele mededcelingen gedaan over de positie van het spoor wegbedrijf nu en in de naaste toekomst. goudriaan wees erop, dat aan de oe oms van het railvervoer door niemand kan worden getwijfeld. De rail is een be- Üinf-t- I3" 1 ^sportorganisatie, dat het mo- j a 1 met niet te evenaren snelheid massa's van no evenaren veiligheid groote P rsonen en goederen te ver plaatsen En naarmate de bevolking zich uit- goederen grooter jn di(£elfde mate zullen de to van het vervoer langs de rail per vervoerseenheicj geringer WOrden. De groote verhezen welke het spoorbedrijf vertoond heeft, mogen dan ook niemand ont moedigen. Zij zijn trouwens aen laatsten tijd zeer aanzienlijk g daald: i door dg in Nederland tot aan het uitbreken van den oorlog sterk verbeterende conjunctuur, 2 door het verdwijnen van de parasitaire con currentie der wilde bussen per einde Mei, 3 door geschikte tariefmaatregelen. De goedkoope weekend- en zomerretours en de goedkoope biljetten voor eine geze - schappen hebben uitmuntend voldaan. De inkomsten over de drie maanden Juni, Juli en Augustus waren dit jaar rond 13 pet. hooger dan dezelfde maanden van het vorige jaar. Over een geheel jaar gerekend, zou dit beteekenen, dat het verlies terug zou gaan van 23,3 millioen op rond 12,5 millioen. En dit wil dus zeggen, dat niet alleen de afschrijvingen weder ten volle worden ver diend, maar dat daarenboven ook nog een bedrag van rond 2,5 millioen per jaar vrij komt, voor een zij het ook slechts geringe rentabiliteit. Of deze gunstige ontwikkeling zich zal voortzetten, hangt geheel af: 1 van de ont wikkeling van de conjunctuur in Nederland onder de thans plotseling gewijzigde omstan digheden, 2 van de mate waarin wij er in zullen slagen het bedrijf voor het niet-mili- taire vervoer weer zoo veel mogelijk op gang te brengen. Dank zij de volledige en door ons zoo bij zonder gewaardeerde medewerking van de militaire autoriteiten en de groote reserve aan materiaal zijn de perspectieven op dit gebied niet ongunstig. De goederendienst zal met ingang van Maandag 25 September a.s. wederom aan zienlijk worden uitgebreid en per 15 Octo ber vrijwel weer normaal kunnen loopen. Waarschijnlijk zal met ingang van a. S. Maandag de dienst op het baanvak Amster- dam-Amersfoort belangrijk kunnen worden verbeterd en per dag een directe trein Am sterdam-Parijs vv worden ingesteld. De invoering van den winterdienst voor het reizigersverkeer en dus ook de indienst- stelling van het Amstelstation wordt in ver band met de noodzakelijke voorbereiding verschoven naar 15 October Maar met in gang van dien datum zal het dan ook moge lijk zijn den normalen dienst op de oude lijn en den halfuursdienst op het middennet te hervatten. Ook de overige trajecten zullen dan weer zoo goed als normaal kunnen wor den bediend. Over enkele maanden wordt de toestand nog gunstiger wanneer de electrificaties Arnhem-Nijmegen en Harmelen-Breukelen hun beslag hebben gekregen en de afleve ring begint van de 18 Dieselelectrische vijf- wagentreinstellen met tezamen bijna 7000 zitplaatsen. En zoodra weer voldoende ver voerscapaciteit ter beschikking staat, is het oogenblik gekomen om de nieuwe tarief maatregelen inzake het vastrecht ter hand te nemen. Ook wanneer de feestelijkheden ter ge legenheid van ons honderdjarig jubileum in den oorspronkelijken opzet waren doorge gaan zoo zeide prof. dr. ir. J. Goudriaan, president der Nederlandsche Spoorwegen zouden wij als punt 1 van het officieele programma begonnen zijn met de feestelijke aanbieding van het geschenk van den personeelraad. Want wij achten dit een bijzonder goed sym bool van de voor treffelijke samen werking, welke in het spoorwegbedrijf bestaat tusschen di rectie en personeel. En deze samenwer- Prof. dr. ir. king is de eerste Goudriaan. voorwaarde voor een gezonde ontwikkeling van het bedrijf. Elk spoorwegman voelt het bedrijf als een deel van zich zelf. De versiering van de sta tions is dan ook geheel geschied op eigen initiatief van het personeel ter plaatse en wordt geheel betaald ut vrijwillige perso- neel-bijdragen. Tot zijn vreugde kon spr. meedeelen, dat in overeenstemming met het gemeentebe stuur van Utrecht en den voorzitter van het algemeen comité besloten is den verkeers- optocht in Utrecht alsnog te laten doorgaan. Juist de laatste weken hebben opnieuw getoond hoezeer op het personeel in alle rangen volledig kon worden vertrouwd. Het ls een genoegen om aan het hoofd van dit bedrijf te staan, want bij eiken maatregel, die de directie in groote lijnen projecteert, kan zij rekenen op de volledige hulp van al haar medewerkers. En deze voortreffelijke stemming dateert niet van den laatsten tijd. Zij is geleidelijk gegroeid en te danken aan het werk van wijlen Kalff en Van Dijk en niet het minst aan sprekers voorganger, dr. Van Manen. Hij heeft ons zegt spreker het bedrijf overgedragen met een sfeer van samenwerking waaraan niets meer te ver beteren valt. Hiermede is de onmisbare grondslag voor elke verdere reorganisatie hecht en stevig gelegd. Onder de thans heerschende omstandig heden is het noodig geweest de officieele herdenking te beperken tot eigen kring. Spr. maakte daarom thans enkele algemeene op merkingen over de positie van het bedrijf "nu en in de naaste toekomst, waarvoor we naar elders in dit nummer verwijzen Spr. geeft den heer van Braambeek gaarne de verzekering dat het bedrijf het kostbare geschenk dankbaar aanvaardt en steeds in eere zal houden als symbool van de goede samenwerking. Rede minister Albarda. EEN AARDIG MOMENT bij het vertrek van den stoet met de gouden koets van het paleis Noordeinde naar het Binnenhof in Den Haag gistermiddag was, toen Prinses Beatrix zich achter een der zijramen op de eerste verdieping van het paleis vertoonde om getuige te zijn van het vertrek van den stoet. Minister Albarda voerde vervolgens het woord. De ernstige stemming, die de ontzettende oorlogsellende thans aan alle denkende menschen opdringt, kan, aldus Z. Exc., bij dit jubileum van de Nederl. Spoorwegen geen blijde feestvie ring met luid gejubel gedoogen. Toch zou het ver keerd zijn, het feit van het honderdjarig bestaan der spoor wegen onopgemerkt voorbij te laten gaan. Vooral deze bijeen komst, die van zulk een bijzondere betee- nis is, had niet ach terwege mogen blij ven. De geschiedenis van het honderdjarig tijd perk is rijk aan belangwekkende aspecten. Wie haar schrijft, kan daarbij de grootste plaats geven aan de wonderbaarlijke tech nische ontwikkeling, die zich in honderd jaar heeft voltrokken. Hij kan ook den na druk leggen op den groei van het bedrijf en den invloed schetsen, dien de spoorwegen hebben gehad op het economische en gees telijke leven van het land. Maar het volledige beeld van wat in die honderd jaren is gebeurd, zal niet worden verkregen, als men ook niet zijn volle aan dacht schenkt aan de verhouding tusschen directie en personeel en aan de veranderin gen, die die verhouding heeft ondergaan. De gedachten der ouderen onder ons gaan Minister Albarda.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1