De reis van de „Nieuw Amsterdam". TIM TYLER en SPUD. Op zoek naar de bende van Evans. 29 Weer ver wacli ting. ROTTERDAM. STADSNIEUWS. MOORD IN EEN CAFÉ. VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1939 SCHIEDAMSCHE KUNST KRING. Opening van liet seizoen. Louis Saalborn in een zijner glansrollen a. <M te vlug *3 vT oogeubUU >f best"! 8^ niet meer. Een dosis vergif, voldoende om millïoenen vliefen te d°°,dj; ls, noS niet in staat een vlieg van het leven te berooven. GEVOLGEN van de WEG. - burgerlijke stand HINDERWET. Relletjes van stakets onmogelijk gemaakt. OPENBARE VERKOOPING. KETHEL. KLOOSTERFEEST PATER VAN ZOELEN O.P. ONREËELE KOOPLIEDEN. OOK DE „PENNLAND" GAAT PASSAGIERS VAREN. Minachting voor een kleurling vermoedelijk de aan leiding. BRAND OP EEN RIJNSCHIP. Het snelverkeer mag tevreden zijn. ROTTERDAMSCHE VOETBALBOND. SMALFILMLIGA. Voor het geheele land: Zwaar tot p half bewolkt, enkele plaatselijke regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matigen wind uit Noordelijke richtingen. j| Voor de wielrijders, p ZATERDAG. Zon op 6.48. Zon onder 18.58. 1 Maan op 16.37. Maan onder 1.24. t Wielrijders lichten op van 19.28 j| I tot 6.20. ZIJN VROUW MET EEN HAMER BEWERKT. Twee jaar gevangenisstraf geëischt. met NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. AANRIJDING. OM DEN DAMENBEKER. HET EEN-RICHTING- VERKEER. Wat wil je dan beginnen Het lijkt een schier hopelooze taak om het een zoo groot en zoo verschillend po- bliek als de leden van den Schiedamschen Kunstkring vormen, naar den zin te maken. Nochtans is het bestuur volkomen geslaagd want onidanks de tijdsomstandigheden werd gisteravond het zesde seizoen geopend met een geheel gevulde zaal., ÜGt 25aj wel eens voorkomen en waar- Schijn lijk wel bij elke opvoering, dat een ge deelte der leden het niet eens is met de keu- 2e van het stuk, doch de kwaliteit van het ëebodene, ook al valt het buiten den smaak tan een gedeelte der leden, is steeds zoo goed, dat men er toch zijn lidmaatschap Wet voor opzegt Zoo was het ook weer gisteravond. Het gezelschap SaalbornParser voerde op een tooneelstuk in elf tafereelen „Als het je tijd is Wanneer men gedurende de pauze de dis cussies over het spel hoorde zou men de taak van een verslaggever wel een der moei lijkste beschouwen. De beoordeeling varieerde van „Uitste kend" tot „exhorbitant slecht". Wij zullen ons daarom maar bepalen tot het gebodene. Over smaak valt eenmaal niet te twisten. In het tooneelstuk maken wij kennis met ,de dood", althans met de personificatie van dit begrip. Het is dus begrijpelijk dat de schrijver een beroep doet op de fantasie van zijn auditorium, aangezien de dood voor ons nog steeds geen realiteit is (laten wij hopen dat dit nog lang zal duren). De dood is echter in dit stuk geen schri - beeld, doch een ernstige vreemdeling, sle<j zichtbaar voor hem, wien hij komt veiz'°eI mee te gaan naar de eeuwigheid. tornt Julian Northrap is de eerste, dien -U ouig verzoeken mee te gaan, doch deze Saalborn) weigert. Hij is ondanks zl) Jj ouderdom nog te levenslustig en b°vendien heeft hij nog te veel zorg over Pud zijn k em- zoon (Carla de Raet), dien hij 0"deL^ zyn hoede wil houden omdat zijn tante Deme- tria (Jetty van Dijk—Rieckers* de jongen tracht te adopteeren om het geld, dat hij 61AIs' Nellv. de vrouw van Julian (Julia L'HISTOIRE SE RÉPÈTE". Te Brest-Litovsk vinden naar gemeld wordt de Duitsch-Russische besprekingen plaats over de verdeeling van Polen. Een opname tijdens de Duitsch-Russische besprekingen, welke 20 jaar geleden eveneens in Brest-Litovsk plaats vonden. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. komt de dood weer Nelly, Tante Demetria gelooft het verhaal van mr. Brink, de personificatie van den dood (Fred. Sternebturg) natuurlijk niet en zij ontbiedt een dokter en een advocaat en besloten wordt, dat Julian in een krankzin nigengesticht wordt opgenomen. Julian overtuigt den dokter echter Van de waarheid van het verhaal en deze smeekt hem den dood terug te bren gen op de wereld. Hij weigert echter, doch ahr mr. Brink hem te zamen met Pud wil "iet zal nemen naar „daar waar de kamper- fOÖMe groeit" stemt hij toe. Dan ontkent hij, dat. het toch niet zoo rooelll.lk ls afscheid te nemen van de wereld, maar ook ontdekt hij, Hat Nelly nog steeds niets veranderd is, ook al bad mr. Brink het hem zoo voorge- StT1o,',ic Saalborn was in dit stuk in een van zijn glansrollen. Een levenslustige oude baas it? «n «latvre. Humor op Het leven zelf vol humior en savp L leveu zel1 en satyre op alles wat hem in dit leven mis- h Carla de Raet leverde een ^tst^nde crea tie ondanks de moeilijkheden die Varaan voor een vrouw nu eenmaal onafscheIQe_ bib zlin' Ifloniiensachti) 2 juist getypeerd. m-oot- Julia Cuypers als de goedaardige g moeder en Jetty van Dijk—Riekers als roddelaarster en schijnheilige speelden, Wel hun rollen lijnrecht tegen elkaar in" druischten, beiden even sterk. De verdere medespelenden vormden een voorteffelijke entourage. Voor de opvoering heeft de heer K. J Heijb°erleden een welkom toegeroepen en ben dank gebracht voor het vertrouwen gpr. deelde verder mede, dat de volgen de opv°ennS®n zullen zijn op 16 Nov. (Het Ned. To°n^P 11 Jan. (Fr. Hirstóh) 4 April (Ned. Tooneel) en g jyjei (Resudentie-too- neel) TensloR® verzocht spr. in groote getale aanwezig te zjjn op de jaarvergadering 0p Donderdag 5 Oct. in Musjs Sacrum. Gistermiddag omstreeks 2 uur reed de 18- jarige bi' A- v- d' E. pej. rjjwiel op de Bur_ gemeester Knappertlaan alhier. Bij het pas seren van een aldaar stilstaande auto, werd zij door een duizeling bevangen en reed te gen de stilstaande auto op Zij viel tegen de straat en bekwam een schaafwonde aan het rechterbeen, terwijl haar kous werd bescha digd. Haar rijwiel werd licht beschadigd- Gistermiddag omstreeks 4 uur werd de 14-jarige J. C. S., per rijwiel op de Kem- brandtlaan alhier, aangereden door een auto van de R.M.I. S. passeerde de auto, die stilstond bij het filiaal aldaar. Na het Pas" seeren ging ook de auto rijden in dezelfde richting van den wielrijder De auto moest te veel naar links uitwijken voor een, aan de rechterzijde geparkeerde auto, waaraoor de wielrijder werd klem gereden tusschen de auto en het verhoogde voetpad aldaar- Het rijwiel werd geheel vernield, terwijl S. met de schrik vrij kwam. GEBOREN: Eric J., zoon van s. W. X Schade van Westrum en I. M. Uytenbo- gaart, Dr. Noletstraat 1 Harm, zoon van A. Kok en J. G. van Poppelen kreupelstr. 27 Arie, zoon van c. A. Valk en F. M. Allewelt. Nieuwe Haven 287 Hendrica C., dochter van H. Sonneveld en C. M. Huizer, Lekstraat 1. ONDERTROUWD: J. Schouten, 21 jaar en J C. Klink 20 jaar A. van Wassenaar 33 jaar en H. P. J. Koning 30 jaar - H. Op- schoor 23 jaar en L. de Brons 20 jaar s. Hoogerwerf 28 jaar en C. C. M. Rechters 21 jaar A. F. Coster 29 jaar en B. C. C. van Bedaf 26 jaar P- de Jong 24 jaar en c. Hoogendoom 17 jaar W. C. Kruithof 19 jaar en M M Aret 16 jaar A. J. van der Hoeven 28 jaar en J. P. Willemstijn 20 jaar rr E. P. J. van Hoon 24 jaar en A. van den Hoek 24 jaar H. H. F. Groenestijn 24 j. p. Hörup 21 jaar G. A. Koster 31 Dienaar 34 jaar A. van der V lden 23 jaar en G. A. A. van der Schel- Burgemeester en Wethouders van Schie dam hebben bij hun besluit van 18 Sep tember 1939; 1. vergunning verleend aan J. E. M. de Vries tot oprichting vain een boutdraaierij, -zagerij en -schaverij in het pand Schie 56; 2. een definitieve vergunning verleend aam J. de Waard tot oprichting van een zagerij van hout, afkomstig van sloopwerken, in een loods, staande op het terrein achter het pand Lange Nieuwstraat 97—99. SCHIEDAM, 22 September 1939. ling 22 jaar P. Windhorst 32 jaar en G. Visscher 24 jaar. GEHUWD: A. H. Bekker 19 jaar en C. Faling 17 jaar J. F. Ostermeier 26 jaar en A. L. van Rij 23 jaar K. H. O. As- muss 43 jaar en H. J. van Mourik 36 jaar H. J. Hehemann 22 jaar en H. C. Vis 22 j. H. J. Sieben 34 jaar en Th. Geul 28 jaar. OVERLEDEN: C. C. van der Hoek 38 jr., edhtg- van T. J. de Bruin, N. Haven 71. Door notaris J. F. W. Meijer wend heden morgen in veiling gebracht: Drie perceelen weiland te zamen groot 6 H.A. 74 A. 87 c.A. met weg en watering aan de Oude Dijk te Schiedam. De perceelen werden als volgt ingezet. Perceel I 24 A. 45 c.A. op 978; perceel II 4 H.A. 25 A. 31 c.A. op ƒ12.546,65; perceel III 2 H.A. 25 A. 11 c.A. op ƒ7878,85. BOERENLEENBANK In de gehouden bestuursvergadering van den Boerenleenbank is voorzien in de vaca ture door de benoeming tolt directeur van den beer J. Th. Fransen. Tot onderdirecteur werd gekozen de heer A. Olsthoom J.zn. °P 23 September hoopt de weleerw. pater van Zoelen O.P., geboren Rotterdammer, n dag te herdenken, waarop hij veertig jaar geleden in de orde van den H. Do- mmicus trad. Hij was de eerste priester, die zijn eerste H. Mis in de nieuwe kerk aan den Provenierssingel, destijds nog hulpkerk van eopdroeg. Na eenigen tijd in Am sterdam en Alkmaar te heben gewerkt, ver trok hij als missionaris naar Curagao, doch moest in verband met zijn gezondheidstoe stand twee jaar later terugkeeren. Daarna was hij werkzaam te Langenboom, te Nij megen, te .iel en de jaatste jaren wederom te Langenboom. Het zal hem op 23 Sept. zeker niet aan belangstelling ontbreken. De directeur van het Electriciteitsbedrijf verzoekt ons het publiek te willen waarschu wen tegen personen, die beweren namens het G.E.B. electro technische materialen (vooral smeltveiligheden) te verkoopen, omdat de voorraden van grossiers en installateurs niet. toereikend zouden zijn. Niet alleen is de mededeeling, dat namens het G.E.B. wordt gehandeld, volstrekt on- •1Ulst, maar bovendien wekken bedoelde per sonen noodelooze onrust door hun bewe ringen omtrent het ontoereikend zijn der voorraden. men zij gewaarschuwd zich door derge- tweelingen niet te laten verleiden rialen pen van niet goedgekeurde mate Na vijf dagen aan den wal te zijn gemeerd, lag de „Nieuw Amsterdam" gisteravond gereed om zee te kiezen, kiezen. De omgeving van de Wilhelminakade stond nog wel eenigermate in het teeken van de staking. Enkele honderden meters voor dan ingang van het passagebureau zorgden enkele politie-agenten er voor, dat niemand pas- seeren kon, die er niet behoorde. De maat regel was uitsluitend preventief. Of er iets gebeurd zou zijn, als hij niet genomen was, valt moeilijk te beoordeelen. Feit is wel, dat een groepje zeelieden samenschoolde vlak voor de afzetting. Onder hen moeten zich enkele gedupeerden bevonden hebben, gedu peerden, omdat zij in den steek waren ge laten door het stakingscomité, dat buitan de bonden om gevormd was geworden. We hoorden zelfs, dat er een kantoorpand was gehuurd, hetwelk na twee dagen weer ver laten is. Wat nu de „Nieuw Amsterdam" betreft, deze was volgeboekt. Met een aantal van 1266 passagiers ging zij de reis naar New- York ondernemen. Het uur van vertrek was geheel aan de goede zorgen van den kapitein overgelaten. Hij vertrok zoo laat van Rot terdam, als noodig was om bij zonsopgang te Hoek van Holland te zijn. Dan werd eerst naar de Engelsche haven Southampton koers gezet om nog enkele passagiers aan boord te nemen, o.a. den bekenden journalist en publicist H. R. Knickerbocker en den direc teur van de „Daily Express", Lord Beaver- brook. Hooge personages aan boord Te Rotterdam hebben zich gisteravond o.m. ingescheept de beroemde Foolsche pianist Jan Smeterlin met zijn impresario, de excellenties Forthomme en Don Juan F. de Cardenas, resp. Belgisch ambassadeur in Tokio en Spaansch ambassadeur te Wash ington. Ook de buitengewoon gezant, tevens consul van Chili. Z.Exc. Wiegman Murphy, ging aan boord. Eveneens zagen we den be kenden bokser Beb van Klaveren scheep gaan. Hij vond het in Europa te onrustig Vuistslagen kan men beter ontwijken dan kogels, verklaarde hij. Of Amerika hem nu beter gezind zal zijn dan enkele jaren gele den? Een aardige bijzonderheid is voorts, dat er ook een 70-jarige dame scheep ging, me vrouw Lamak geheeten. Zij is een Weenscne van geboorte en maakte als Emilie Bra.it, gevierde operettester, haar eerste reis naar de nieuwe wereld eveneens per Holland Amerika Lijn, n.l. met 't s.s. Galand. Thans na 55 jaar, als Amerikaansche burgeres Europa bezocht te hebben, waar zij ken nissen bezocht, keert zij terug naar haar tweede vaderland, nu met het trotsche vlag- geschip van de Holland—Amerikan Lijn. Wij vernamen voorts, dat de „Pennland" die nu met vracht onderweg is naar Antwer pen, over eenige dagen met 600 passagiers vandaar eveneens naar New-York zal ver trekken. De schoorsteenen van dit schip heeft men thans geschilderd als die van de passagiersschepen, omdat de oude beschilde ring met den ster op zee verwarring zou kun nen doen ontstaan met een Duitsche lijn. Voorloopig zijn de afvaarten van de „Nieuw Amsterdam" en de „Pennland" de laatste. Wat nog geenszins zeggen wil, dat er voor loopig geen reizen meer worden onderno men. b-i^o-0ffetrfdpS u3n 21 September is in wer- 1 h<w1p tiirT nieuwe Raadsbesluit rege- lffldek J ,Voor het openen en sluiten van brugen en sluizen. Vannacht is in 't café „Marconi" aan het Marconiplein een Amerikaan sche zeeman doodgestoken. De dader, een Philippijn en opvarende van het zelfde schip, is in arrest gesteld. Hij heeft 'n volledige bekentenis afgelegd. Gisteravond laat zaten eenige zeelieden allen thuisbehoorende op het in de Merwe- haven liggende Amerikaansche s.s. „Winston Salem", in het café met elkaar te praten, nl. de chef-kok, de steward, twee matrozen en een kleurling, de tweede kok E. F. II., 36 jaar oud en gedomicileerd te New Orleans. Aan een ander tafeltje zat een ander groepje, bestaande uit eenige militairen, als mede een Nederlandsche zeeman met diens vrouw. Toen de radio de persberichten van het A. N. P. aankondigde, verzocht de Ne derlandsche zeeman een oogenblik stilte, teneinde het nieuws beter te kunnen volgen. Hij beloofde den Amerikanen later een koi- te vertaling van de berichten te zullen ge- ven. Zoo geschiedde het ook en o.m. was her resultaat, dat beide groepjes zich nauwer aaneensloten en met elkaar in gesprek kwa men, waarbij de Nederlandsche zeeman als tolk optrad. Intusschen trachtte de kleurling een ge sprek aan te knoopen met de echtgenoote van den Nederlander, doch wie de verhou dingen in Amerika kent tusschen het blan ke ras en de kleurlingen, zal het niet vreemd vinden, dat de andere Amerikanen hun mis noegen daarover niet onder stoelen of ban ken staken. De Philippijn stoorde er zich evenwel niet aan, waarop de Nederlandsche zeeman zelf verzocht het gesprek met zijn vrouw te staken, omdat hij uit ervaring wist dat Amerikanen liever niet zien, dat een kleurling met een blanke vrouw spreekt. Ook aan dit verzoek voldeed de Philippijn niet, met het gevolg, dat er onder de Ame- rikanen ruzie ontstond, welke zoo hoog liep, dat een der Amerikanen den kleurling naar buiten troonde. Ook de andere Amerikanen gingen mee. En omdat de chef-kok party voor den Philippijn, die als tweede kok zijn onmiddellijke maat was, trok, werden over en weer klappen uitgedeeld. De Philippijn trok daarop af, terwijl de anderen zich weer in het café begaven. Om over half één verscheen de Philippijn eveneens weer in het café. Hij stapte op een der Amerikanen toe, den 38-jarigen ste ward E. A. Stone, en beweerde, dat deze hem bij de vechtpartij een tand uit den mond had geslagen. Dit was niet het geval, war,t degeen die hem op straat een stomp tegen de kin had gegeven was een ander geweest, die eveneens een blauwe trui droeg. Stone, die aan een tafeltje zat, kreeg niet eens ge legenheid de bewering tegen te spreken, want opeens had de Philippijn een koksmas getrokken, waarmee hij den man een steek toebracht in de hartstreek. Stone wist toen zelf nog niet, of hij ge troffen was. Hij knoopte zijn vest los, waar na opeens een groote golf bloed tevoorschijn kwam en de getroffene in elkaar zakte. Hij moet nog slechts een kort oogenblik ge leefd hebben. De dader E. F. H. was het cafe uitgerend, achtervolgd door eenige militairen cn een majoor van politie, die op de fiets zat. In de Vierhavensstraat werd de vluchteling ge sommeerd te blijven staan. Hij voldeed aan de sommatie en reikte eigener beweging het bebloede mes over. Mogelijk was hij dit mes speciaal van boord wezen halen, om zijn afschuwelijke daad te volvoeren. Onder leiding van commissaris Snippe en inspecteur v. d. Wilt van het bureau Oos- tervantstraat werd onmiddellijk een uitge breid onderzoek ingesteld. Ook de heer Tas, inspecteur van den dactyloscopischen en fo- to-technischen dienst was spoedig aanwe zig, evenals de substituut-officier van jus titie mr. Hoeffelmann. De arrestant is met het lijk geconfron teerd. Hij heeft een volledige bekentenis af gelegd. Het lijk is naar het ziekenhuis Cool singel vervoerd. Het zijn wel bewogen dagen voor den Nederlandschen zeeman, die een der voor naamste getuigen is in deze zaak. Hii was opvarende van de „Mark", die kort geleden op een mijn liep en nauwelijks goed en wel fhuis, maakt hij dezen moord mee. Gisteravond om kwart voor tien is brand uitgebroken aan boord van het Rijnschip „De drie Gezusters", schipper J. Wiegman, lig' gende aan de Prins Hendrikkade W.Z. tegen' over pand 160. De brand was ontstaan, door dat vonken van den motor oversloegen ii een hoeveelheid olie. Het vooronder en de motorkamer brandden uit. Het vuur werd gebiuscht met een straal op de waterleiding van sl. 37, onder leiding van onderbrand meester W. M- Zeiler, later van brandmees ter S. Büscher. Slw. 38 stond in reserve afgepakt. Mede aanwezig was slw. 50. Gisteren is het één-richtingverkeer voor het eerst in practijk gebracht, tusschen Beursplein en Willemsbrug, Gisternacht wa- ren talrijke werklieden van den Gem. Tech- nischen Dienst gérequireerd, teneinde op verschillende hoeken van straten nieuwe verkeersborden aan te brengen, zoodat gister ochtend het experiment in volle glorie kon beginnen. 't Was maar goed, dat hoofd-inspecteur v. d. Berg, die zelf onafgebroken gisteren morgen den gang van zaken controleerde, op alle hoeken van straten, waar men totnogtoe wèl mocht passeeren, agenten had geposteerd, om den menschen duidelijk te maken, dat niets bestendig is op aarde. Vooral wielrij ders waren het, die nog een poging waag den de nieuwe verkeersborden te ignoree- ren, maar onverbiddelijk wees de hand van den politieman een andere richting uit. Op het Beursplein had het er den schijn van, alsof de daar geposteerde agenten een inlichtingenbureau vormden. Talloos waren de automobilisten, die maar stopten en eerst informeerden, alvorens een flater te slaan. Er viel uiteraard van zoo'n eersten dag nog niet veel te zeggen, omdat iedereen er vreemd voorstond. Over het geheel genomen zóo was onze indruk mag het snelver keer tevreden zijn. Dat ging uitstekend. Maar Nederland is nog niet zoover, dat bijna iedereen zijn eigen auto heeft. En zoo lang het overgroote deel der bevolking het nog zonder moet doen, mag met die meerderheid toch ook wel een tikje rekening worden ge houden. Dames, die op de Boompjes bij den ingang van de Willemsbrug op Lijn 3 moes ten stappen, stonden doodsangsten uit, om dat ze eenvoudig niet wisten, hoe ze heel huids bij de tramhalte zouden komen. En de man achter den handwagen kon zich weinig content voelen, toen hij een halven kilome ter om moest rijden, 't Is hier weer de oude kwestie: gemak voor den een beteekent on gemak voor den ander, 't Zal nog wel enkele dagen duren, voor iedereen zich met de ver anderde situatie verzoend heeft. Ie klasse A: SunriseSSSf RadioDETO, AVSGVR, De Groen Witten—TAG, Hion—PFC B: DEH—Schiebroek, Poortugaal—ODI, ASV Nestoro, NumansdorpHWD; C: Slikker veerDESV, HillegersbergAVO, HWSCroos- wijk, BloemhofGerminal. Gezien de tijdsomstandigheden, heeft het bestuur van de afdeeling Rotterdam van de Nederlandsche Smalfilmliga besloten, deel nemers aan den door haar uitgeschreven Diergaardefilmwedstrijd, waarvan de slul tingsdatum was vastgesteld op 1 October 1939, in de gelegenheid te stellen om hun films nog tot 1 November 1939, in te zen den aan het secretariaat van de afdeeling Proveniersplein 5b, alhier. Wind uit 't Noorden. flllllllllllltl I'll m ;l!llllll!l!llllilllilll(llllllllllllllllllllilllllll>nil De 42-jarige varensgezel J. J. E. gedeti neerd, heeft terechtgestaan als verdacht van poging tot doodslag op zijn vrouw. Op 23 December zou verdachte met het doel haar van het leven te berooven ,zijn vrouw met een hamer op het hoofd hebben geslagen, tengevolge waarvan de vrouw een hersen schudding en onderscheidene verwondingen had bekomen. Verdachte had zijn daad niet kunnen voltooien, doordat het slachtoffer ijlings was weggevlucht. Bij de behandeling van deze zaak, waarbij de vrouw als getuige werd gehoord, bleek, dat tusschen man en vrouw, die reeds twaalf jaar gehuwd zijn verwijdering was ontstaan, doordat de man meende zijn vrouw er van te moeten verdenken het met de huwelijks trouw niet al te nauw te nemen. Hij schijnt die verdenking vooral te hebben gegrond op brieven, die deze vrouw schreef aan haar zuster. De vrouw beweerde, dat hetgeen zij schreef slechts op fantasie berust heeft. Toen verdachte op 22 December thuis kwam, had hij juist gezien dat zijn zoontje met een brief in de hand de deur uitkwam. Verdach te had den brief afgenomen en thuisgekomen verzocht hij zijn vrouw dien brief aan hem voor te lezen. Daartoe was zijn vrouw niet bereid, maar zij wierp het epistel in de ka chel. Verdachte had kans gezien een ge deelte van den brief uit het vuur te redden en wat hij daarop las had weer voedsel gege ven aan zijn argwaan. Toen zijn vrouw den volgenden dag op nieuw aan een brief bezig was, had hij een zwaren hamer te voorschijn gehaald, waar- 23 S e p t.: Groote Schouwburg, De onder gang van „De Vrijheid" (Ned. Tooneel), 8.15 uur (boven 18 jaar). 24 Sept.: Groote Schouwburg, De onder gang van „De Vrijheid." (Ned. Tooneel), 8.15 uur (boven 18 jaar). Dagelijks: Tivoli-schouwburg, De tante van Charlie (De Rotterdammers)8.3Ü uur (volw.) Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 28 September in: Thalia, 't Zit in de luchit; Studio: Ouverture (volw.); Lumière: Midnight (volw.); Luxor: Fraulein (v. volw.); Scala: Luchtduivels der marine; Colosseum: De onsterfelijke wals en Pacific-liner (volw.); Prinses: Vadertje Langbeen en Café Metropole (boven 18 j.); Corso: Jongensstad; Capitol en City: De laatste nacht (volw.); Ooster: De geheim zinnige dr. Clitterhouse en Algiers (volw.); Victoria: Drie mannen in de sneeuw en Met een kwartje de wereld rond (boven 18 j.); Asta: Paniek in Hollywood en De vechters baas; Harmonie: Mr. Moto's laatste kans en Kom je ook achter de tralies? (boven 18 jaar); Centraal: De terugkeer van Zorro cn De heldhaftige telefoniste (boven 18 jaar); Cineac: actualiteiten. Tentoonstellingen: Tentoon stelling „RotterdamBatavia", (Schiedam- sche singel 55), dagelijks 1017 en 1922 uur, Zondags van 1217 uur Kunstzaal Gebr. Koch, werken van J. H. van Masten broek (tot 30 Sept.) Schiedam. Passage-theater: De voortrekkers van Dodge City en De geheimzinnige luchtdienst (volw.); Monopole: Testpiloot en De schrik van Brimstone (boven 18 jaar). Onder de passagiers aan boord van de „Nieuw Amsterdamwelk schip heden morgen vroeg naar New York is vertrokken bevond zich o.m. de pianist Smeterlin met zijn echtgenoote. Ik vermoord je als ie me de code van de rooksig nalen der patrouille Fang heeft 'n ge-N^ weer gevonden!^/ Stuk gesel Een der bandieten zit op den uitkijk. zegt Fang heeft iets bij zonders ontdekt I SCHIEDAM, 22 Sept. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 16 per H.L. Spoeling. Spoeling ƒ1,401,50 (niet officieel). mee hij eerst een klap op haar rug had ge geven en vervolgens een paar slagen op het hoofd. De vrouw was er in geslaagd den ha mer vast te houden en ondanks zijn belofte, dat hij niet verder slaan zou, had zij den hamer, terwijl zij op den grond lag, weten vast te houden. Verdachte had toen een pook gegrepen en haar ook daarmee op het hoofd geslagen. De vrouw was er ten slotte in ge slaagd weer overeind te komen, waarna zij ijlings de vlucht nam. Terwijl zij nog op de trap liep, gooide verdachte haar een beitel achterna, die haar op het hoofd trof. Ter loops kwam nog ter sprake, dat ver dachte, na het vertrek van zijn vrouw ge poogd heeft een eind aan zijn leven te ma ken door de beide polsslagaders te openen. Een verblijf van zes maanden in het zieken huis heeft hem van de gevolgen daarvan weer hersteld. De vertegenwoordiger van het O. M. mr. H. A. J. Reumer meende, dat^bewezen is, dat verdachte de vrouw heeft willen dooden, zoodat het delict als poging tot doodstraf moet worden gekwalificeerd. Er is een rap port van den psychiater, dr. Van Straaten, waarin deze tot de conclusie komt, dat ver dachte verminderd toerekeningsvatbaar zou zijn, doordat hij, tengevolge van een geprik keld zijn zijn zelfbeheersching had verloren. Spr. acht dit geen klemmend argument. Bo vendien die geprikkeldheid was den vorigen dag geweest, toen hij met zijn vrouw om den bewusten brief geworsteld heeft. Spr. meent dat hier een voorbeeldige straf moet worden gesteld en hij eischt een gevangenisstraf voor den tijd van 2 jaren, met aftrek van het voorarrest. In het pleidooi van mr. E. M. J. Minderop, die wil aannemen, dat de feiten bewezen zijn, heeft pleiter uitvoerig gesproken over de vertiouding tusschen verdachte en zijn vrouw en laatstgenoemde verantwoordelijk gesteld voor de' spanning, die er tusschen hen beiden bestond. Pleiter drong er op aan verdachte althans een gedeeltelijke voorwaardelijke straf op te leggen. Uitspraak 3 October. Gistermiddag om kwart voor zes heeft er op het Beursplein, om den hoek van de Vischsteeg een aanrijding plaats gehad tus schen den 21-jarigen motorrijder A. Mos terd uit Schiebroek en den 18-jarigen wiel rijder H. Kruit, wonende aan de Nieuwe- haven. De wielrijder ging vlak voor een vrachtauto uit en had geen erg in den motorrijder, die er naast reed. K. werd ge grepen en tegen de straat geworpen. Met in wendige kneuzingen is hij door een auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd. In de schaakclub Kralingen is gisteravond een aanvang gemaakt met een wedstrijd om een door den heer F. Damen beschikbaar gestelde bokaal. Er aan deel neemt een tiental van de in het laatste jaar op den voorgrond tredende Rotterdamsche jongeren. In de eerste ronde versloeg J. H. C. Fontein op vrij gemakkelijke wijze C. v. Santen. W. Overgaauw won van D. in 't Hart. L. de Harder won van F. Damen en de partij A. SnoekC. J. R. Samelius werd afgebroken in gewonnen stand voor Samelius. Uitgesteld is de ontmoeting F. A. v. Santen E. Mulder.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1