.SINT WILLIBRORD'S GLORIE". I tyuek Voor Arbeidskrachten R.K. Arbeidsbeurs Weerverwaeliting. j SPUD. Op zoet naar de bende van Evans. 32 S AJDSNIEUWS. ROTTERDAM. Pastoor A. J. Bekkering j AAK DINSDAG 26 SEPTEMBER 1939 AANRIJDINGEN. SCHIED. VOETBAL COMPETITIE. SCHIED. VER. TOT BESCHERMING VAN ZUIGELINGEN TELEFOON 42879 ROTTERDAM SCHUILKELDERS. BURGERLIJKE STAND HERZIENING UITBREIDINGSPLAN OUD-MATHENESSE WIJZIGING SPREEKUUR WETH. EN INSP. GEM. ONDERWIJS. GEVALLEN. Ontsp aiming en ontwikkeling van militairen. Oprichting van een plaatselijk comité. VRACHTAUTO BOTST TEGEN TRAM. Stagnatie in het verkeer. WAARSCHUWING VOOR AUTOMOBILISTEN. Jubileum Pater van der Waart. MODESHOW BIJ GERZON. PATER RATS 121 JAAR PRIESTER. LUCHTBESCHERMING VOOR DE BEDRIJVEN. H Voor het geheele land: Zwaar 1 - tot half bewolkt, enkele regenbuien 1 2 iets kouder. Matige, tijdelijk krach- 1 - tige Noord-Westelijke tot Noord- If - Oostelijken wind. - Voor de wielrijders. WOENSDAG. Zon op 6.54. Zon onder 18.48. P Maan op 18.10. Maan onder 5.37. 1 Wielrijders lichten op van 17.18 tot 6.26. DE TUNNELBOUW. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. Moutwijn 46 pet. 16 per H.L. PREMIÈRE TE R'DAM. Ter opening van het nieuwe cursusjaar der K.V.U. Gisteren had op de Lange Haven hoek Griffioenstraat alhier een aanrijding plaats tusschen een militaire motorrijder, genaamd C. S. te Den Haag, en een wielrijder ge naamd D. H., wonende alhier. Vain het motorrijwiel werd de koplamp ingedeukt, en de nummerplaten verbogen. Het rijwiel werd zoo goed als geheel vernield. Gisteren had op de Broersvest alhier 'n aanrijding plaats tusschen een vrachtauto, bestuurd door C. H., wonende te Overschie, en den wielrijder D.D. wonende alhier. Van het rijwiel werd het achterspatbord vernield en brak een trapper af. De vrachtauto be kwam geen schade. Maandag a.s. zal in gebouw Musis Sacrum een feestavond gehouden worden, georgani seerd door de Sehiedamsche Voetbal Com petitie ter gelegenheid van het sluiten der Zomeravond-competitie. Blijkens advertentie elders in dit blad wordt door bovengenoemde vereeniging weer een moedercursus gegeven door dr. v. d. Starp. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie. Recl.3559MVS 6 GEBOREN: Dirk, zoon van J. Hooger- werf en G. Nederveen, Brielschestraat 20 Janna B., dochter van B. J. Bel en J. de Vries, Copemicusstraat 5 Gustav J. H., zoon van H. J. M. Kester en G. Degens, B. K. laan 169 Comelis J., zoon van P. de Keijzer en C. J. Bogerd, A. Cuypstr. 16 Hubertus M., zoon van A. van Es en C. J. L. Schoilte, Singel 114 Adrianus M., zoon van A. A. Foist en J. M. C. H. Frericks, Jacob Catslaan 9 Cornelia, dochter van G. C. Kerklaan en M. Handgraaf, Archi- medesstraat 14 Marianne A., dochter van K. F. W. Groeneweg en M. C. van Vonderen, Boerhavelaan 1. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. De Burgemeester van Schiedam maakt be kend, dat Gedeputeerde Staten der Provin cie Zuid-Holland bij hun besluit van 12 September 1939 hebben goedgekeurd: hst plan tot herziening van het uitbreidingsplan voor het Oostelijk deel der gemeente Schie dam (Oud-Maithenesse) en een wijziging van de bebouw ingsvoorschriften, behoorende bij dat uitbreidingsplan. SCHIEDAM, 26 September 1939. Wat men hier en elders keurig Heeft gekweekt; wat 's Zomers fleurig, Den beschouwer geeft genot. Bloemenpracht en rozengaarden, Voor het oog van zooveel waarde Ondergaat helaas een lot Als zooveel in 't Aardsche streven. Wat vaak midden in het leven Weggerukt wordt, dan verdort. Zóó gaat 't hier met de plantsoenen. (Men moet zich er mee verzoenen), 't Alles zoo beschadigt wordt. Dat door booze krijgsgeruchten In de plaats van bloemenpracht. 't Alles wordt omwoeld, ontgraven Tot 't bereiden van een haven, 'n Vluchtoord, 'n onderaardsche schacht, Opdat daarin, (doch wij hopen Dat het nooit zoo'n vaart zal loopen, Men kan vluchten voor 't gevaar, Vreeselijk om aan te denken. Moge zoo'n schacht dan schuilplaats schenken Aan een wandelaar die daar Door 't gevaar wordt overvallen. Die bij vreeselijke knallen Daar zich bergt voor bom en brand. Moge 't nimmer noodig wezen Wat men heeft verricht in dezen! God beware ons vaderland! Hoop'lijk blijve elk er buiten, Ziet men straks die kelders sluiten Ep bedekt met moeder-aard, Waarin weer de planten tieren. Bloemen die d'omgeving sieren. En d'herinnering wordt bewaard Door een aardbult die als Melder Wijst de plaats waar eens een kelder Was gegraven in den nood. En 't gevaar dan zij vergeten. Men in vrede neer gezeten Zegt: Onz' dankbaarheid is groot. In den vervolge zullen de spreekuren van den Wethouder van Onderwijs en van den Gem. Inspecteur van het Onderwijs worden gehouden des Woensdagmiddags van 3 tot 5 uur, bureau Hoogstraat 200. De 63-jarige H. J. H. uit Rotterdam kwam gisteren op de Noordvest alhier te vallen, waardoor hij een diepe wonde aan zijn hoofd opliep. Na door de politie voorloopig te zijn verbonden, is hij per politieauto naar de dr. Noletstichting vervoerd, om aldaar ver der te worden behandeld. Gisteren had in de Nieuwe Maasstraat hoek Beierlandsche straat alhier een aanrij ding plaats tusschen een vrachtauto, bestuurd door J. P. K., wonende te Rotterdam en den wielrijder W. den H., wonende alhier. De wielrijder bekwam schaafwonden aan beide armen, terwijl van zijn rijwiel het spatbord werd verbogen. In het Maria-Paviljoen te Amsterdam is Maandagavond overleden de zeereerw. heer Arn. J. Bekkering, laatstelijk pastoor van de St. Paulus-parochie te Schiebroek. Pastoor Bekkering, die reeds geruimen tijd lijdende was, vertrok vorige week naar zijn familie te Amsterdam om daar rust te nemen. Zijn toestand verergerde evenwel, zoodat hem uit voorzorg de laatste H.H. Sacramen ten werden toegediend. Maandagavond is pastoor Bekkering overgebracht naar het Maria-Paviljoen, alwaar hij reeds een uur na opname is overleden. Pastoor Bekkering be reikte den ouderdom van 47 jaren. Van de 23 priester jaren hij werd in 1916 gewijd heeft pastoor Bekkering»er ruim zestien doorgebracht in Rotterdam en de Rotterdamsche randgemeente Schiebroek. Na als kapelaan gestaan te hebben te Diemen in 't Veld en Vlissingen, werd hij 5 Januari 1923 benoemd tot kapelaan van de St. Bar- bara-kerk te Rotterdam (Crooswijk). In deze uitgebreide volksparochie heeft kapelaan Bekkering met groote toewijding gearbeid. Bijzonder verdienstelijk maakte hij zich voor het Woonwagenliefdewerk ,een speciale zorg welke hem practisch tot den pastoor maakte van dit kamp in het Noorden van Rotterdam. Na tien jaar hier werkzaam te zijn geweest, werd hij in 1933 benoemd tot pastoor van Schiebroek, alwaar kort te voren het eerste begin was gemaakt met een eigen parochie. In de zes jaren, welke pastoor Bekkering dit pastoraat heeft bekleed, heeft hij veel gedaan om, ondanks de drukkende zorgen en ongunstige tijdsomstandigheden, in deze randgemeente een nieuwe, krachtige kern van godsdienstig leven tot ontwikkeling te brengen. Helaas, heeft de kwaal, welke zijn levenskrachten langzaam heeft gesloopt, het hem onmogelijk gemaakt zijn met zooveel enthousiasme begonnen arbeid te voltooien. Zoolang hij kon, is hij op zijn post gebleven. De katholieken van Schiebroek, die deze week in pastoor C. J. Lansbergen reeds een opvolger ontvingen, zullen de zes jaren van pastoor Bekkering's pastoraat in dankbare herinnering bewaren. LJ door den wethouder van Onderwijs en Volksontwikkeling is het initiatief genomen om te komen tot oprichting van een Plaat selijk Comité voor ontspanning en ontwikke ling van de hier ter stede gelegerde militai ren. Binnenkort zal de samenstelling van het Comité tegemoet kunnen worden gezien. De burgemeester heeft zich inmiddels bereid verklaard het eere-voorzitterschap te aan vaarden. Intusschen is met de voorbereidende werk zaamheden een aanvang gemaakt. In overleg met de plaatselijke militaire autoriteiten wordt nagegaan op welke wijze zoo goed mogelijk in de behoeften aan ontspanning en ontwikkeling van de militairen kan worden voorzien. Voor een en ander is reeds contact gezocht met den voorzitter van het enkele dagen geleden te 's Gravenhage geïnstalleer de Centrale Comité, oud-minister jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. Voorts is door verschillende instellingen en organisaties op cultureel gebied, op het gebied van de sport, vermakelijkheden e. d. medewerking toegezegd. Het voorloopig secretariaat van het te stichten comité is gevestigd in het raadhuis, af deeling Onderwijs en Volksontwikkeling (kamer 124), Gisteravond omstreeks kwart voor tien is op den hoek van de Wolphaertsbocht en den Pleinweg een vrachtauto, bestuurd door A. van P. van den Pastoriedijk te Pernis, in aanrijding geweest met een motorwagen van lijn 2, bestuurd door W. J. Beijen. De vrachtauto wilde linies uithalen en de chauffeur stak daarom den richtingwijzer nog uit, maar het was te laat. Een aanrijding kon niet meer voorkomen worden. De motorwagen werd aan de voorzijde ernstig beschadigd, terwijl de vrachtauto aan de linkerzijde deerlijk gehavend werd. De benzinetank ervan werd lek geslagen. De auto moest worden weggesleept. Het tramverkeer ondervond 35 minuten vertra ging. Het komt den laatsten tijd herhaaldelijk voor, dat van aan den Coolsingel geparkeerd staande auto's doppen worden afgedraaid, meestal die, waarop emblemen voorkomen. Ook gisteren werd aan de politie weer zoo'n geval gemeld. De benadeelde was T. J. B. uit de Mathenesserlaan. Be politie dringt er daarom bij de auto mobilisten op aan, de doppen van hun auto's, stevig te bevestigen. Onder buitengewone belangstelling en me deleven van heel de parochie heeft pater D van der Waart Zondag zijn dubbel jubileum gevierd van zijn gouden Professiefeest en veértigjarige werkzaamheid in de parochie. Om kwart over negen droeg de jubilaris aan het smaakvol versierde hoofdaltaar een plechtige H. Mis op, waarbij hij geassisteerd werd door Pastoor D. Oorsprong, als presby ter assistens, Pater C. Preller als diaken, en Pater K. Hagemans als subdiaken. Na deze H. Mis heeft Pastoor Oorsprong den jubilaris temidden van zijn naaste familie hartelijk gehuldigd om zijn toegewijden pa- rochieelen arbeid gedurende veertig lange jaren in de Olde verricht. Deze hulde werd onderstreept doqr de ein delooze file van parochianen die gedurende anderhalf uur voor den jubilaris defileerden om hem te complimenteeren met zijn zeld zaam feest. Een schat van prachtige bloemen groot en klein, getuigde van de algemeene ge negenheid, die mei> Pater van der Waart toe draagt. Een plechtig Lof, door den jubilaris gecelebreerd, gevolgd "door een dankbaar „Te Deum" besloot -dezen feestdag. In de lunchroom van Gebr. Gerzon's Mode magazijnen is Maandag- en Dinsdagmiddag een najaarsmodeshow gegeven, waarvan de opbrengst beschikbaar werd gesteld voor de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van Hr. Ms. „Willem van Ewijck". „Modeshow" was ditmaal eigenlijk niet de aanduiding voor deze matinée's. Met het meer bescheiden „Modeflitsen" stelde men zich tevreden. Het karakter van de show was hiermede ook wel in overeenstemming, aan gezien het geheel een meer bescheiden ka rakter droeg. Van de mode zelve kan men Intusschen niet zeggen, dat ze zich bescheiden aan de tijdsomstandigheden heeft aangepast. In plaats van beperking schijnt deze wispel turige heerscheres juist een zekere kwistig heid te verlangen, getuige de ruimte in de rokken en de overdadige garneering met bont op mantels, hoeden en japonnen. Wat deze bontmode betreft, men ziet veel petit gris, veel zilvervossen en veel persia- ner. Een nouveauté is de gebleekte zilver vos, welke bedacht is als iets aparts na de wel wat te algemeen geworden zilvervossen- mode. De vossenhuid krijgt na de bewerking een mooie gedekte tint, welke vooral met zwart goed harmonieert. Ook wolvenvachten worden al verwerkt. We zagen'' deze bont soort b.v. toegepast als tot onder doorloo- pende stola langs mantels, een overigens ook met andere bonten veel toegepaste garnee ring. In bontjasjes zagen 'wij veel gebleekt lam. In de jurken, vooral voor jeugdige perso nen, vindt men veel gestreepte of geruite patronen. In de meer gekleede middagjapon overheerscht het zwart. Wat de stof betreft is crêpe en taft zeer en vogue. Ook kant is dit seizoen veel toegepast als garneering. In de uitgesproken avondrobe ziet men zeer veel lamé dragen. De hoed vertoont wel de meest extra va- gante vormen, welke men zich kan denken. De romantiek viert hier hoogtij. Morgen, 27 September, zal pater Renald Rats, leeraar aan de R.K. H.B.S alhier, den dag herdenken waarop hij voor 12% jaar tot priester werd gewijd. Een tweetal cursussen begonnen. Onder auspiciën van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rotterdam zijn gisteravond, in samenwerking met de Ned. Ver. voor Luchtbescherming, afd. Rotterdam Centrum-Noord, een tweetal cursussen be gonnen in Luchtbescherming voor de bedrij ven, n.l. een in de Vieramba'chtstraat en een andere in het gebouw van de Unilever. Deze laatste, geheel ingericht voor perso neel van de firma's Brenninkmeijer en Miele, werd ingeleid door den heer H. F. Kersten, onder-voorzitter van de Kamer van Koophandel. Deze begon met namens de K. v. K. den heer van Riel dank te zeggen en in hem de afd. Centrum-Noord van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming voor de spontane medewerking. In hoofdzaak op initiatief van de firma Brenninkmeijer zijn deze cursussen ingericht. Spr. uitte gaarne zijn voldoening voor de wijze, waarop het bedrijfsleven heeft gereageerd. De animo was zoo groot, dat de cursussen in vier groepen moesten worden verdeeld en de belangstel ling neemt nog toe. Door deze feiten, meen de spr., is reeds voldoende aangetoond dat er aan cursussen als deze behoefte bestond. Spr. besloot met den paradoxalen wensch, dat alle hier verworven kennis in ons land nooit in praktijk behoeft te worden gebracht. Als voorzitter van de. afd. Rotterdam Cen trum-Noord voerde vervolgens de heer mr. H. van Riel het woord. Ook deze toonde zich verheugd over de groote animo en hij bracht dank aan den heer Lichtenauer, secretaris van de K. v. K. voor diens activiteit. Zich tot de cursisten richtend ruim 60 in ge tal wees spr. erop, dat zij behalve hun verplichtingen in het bedrijf ook als burgers van Rotterdam verplichtingen hebben. Daar om adviseerde hij hen, na te gaan in het blok, waarin men woont, of men zich daar nog op een of andere wijze verdienstelijk kan maken. Spr. eindigde met zijn gevoelens van buitengewone erkentelijkheid tegenover den leider van den cursus, den heer J. B. Bremer, kenbaar te maken. Daarna begon de heer Bremer, administra teur van de blokorganisatie van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming, den cursus. Dezen eersten avond gaf hij een algemeene beschouwing over de uit de lucht dreigende gevaren, waarna hij de vier bomsoorten be handelde, n.l. brisant-, gas-, brand- en bacteriebommen. Spr. wijdde voorts uit over de Luchtbeschermingswet en de gemeente lijke luchtbescherming, zelfbeschermings maatregelen en preventieve maatregelen. De 53-jarige mevr. H. v. NoortVriens, wonende in de Donkerslootstraat, is in een woning aan de Kerstant v. d. Bergelaan te Hillegersberg van een trap gevallen. Met een schedelbreuk is zij door den G.G.D. naar het St. Franciscus-Gasthuis gebracht en daar ter verpleging opgenomen. In de Pupillenstraat is de daar wonende 60-jarige G. Oskam bij heit oversteken van de straat aangereden door een bestelauto, bestuurd door den vertegenwoordiger P. v. d. Z., wonende aan den Goudschesingel. O. liep bij den val een hersenschudding op en werd door een auto van den geneeskundigen dienst naar het Ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd. De 11-jarige J. Mathlener uit de Zoom straat wilde op den Spoorsingel van een vrachtauto van Van Gend Loos springen, doch geraakte verward in een touw, waar door hij eenige meters werd meegesleurd en een hersenschudding opliep. Een auto van den geneeskundigen dienst vervoerde hem ter opneming naar het Ziekenhuis Coolsin gel. De 23-jarige L. C. Heezen uit Bergschen- hoek is op het spoorwegemplacement Oost- maaslaan, toen hij van een pak stroo het touw aantrok van de vrachtauto, waarop hij stond, op straat gevallen. Hij brak zijn linker enkel en den rechterpols en werd per auto van den geneeskundigen dienst naar het Ziekenhuis Coolsingel vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgenomen. De 17-jarige slagersknecht A. van 't Ham, wonende aan de Boezemkade, heeft gisteravond bij het spelen in de Vredenoord- straat, doordat hij viel, den linkerarm ge broken. Hij is in het Ziekenhuis Bergweg ter verpleging opgenomen. In de Vijverhofstraat is de 70-jarige M. de Witvan Weizen, wonende in de Vijver hofdwarsstraat, gezwikt en daardoor geval len. Zij brak het linkerbeen, werd per auto van den geneeskundigen dienst naar het St. Franciscus Gasthuis gebracht en daar ter verpleging opgenomen. In een werkplaats aan den Zwaanshals geraakte de 24-jarige B. Ruiter, wonende Soetendaalscheweg, met de rechterhand tus schen een wals bekneld. Met ernstige scheurwonden en een gebroken pees is hij door den geneeskundigen dienst naar het Ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd om daar opgenomen te worden. ^!l[!l!!l!(l!lllll!ll!ll!ll!!l!!lll||||||||!l!ll|[||||!j|||||||i[||||l!||||||||||||||l^ M Regen, iets kouder. JIII!!ll!I!l|[!ll!IHI!ll!!I![|||||||I!l!l||||!l||!||||!l|!l|lllil Donderdag a.s. zal de proefzinlting plaats vinden van het eerste tunnelstuk in de Waal haven. Maandagmorgen om kwart over negen is op de Vlietkade de 71-jarige mej. W. C. Hoo- gendamvan Kesteren, wonende Hoogdorp- straat, door vijf spelende honden omver ge- loopen. Zij kwam te vallen en brak het rech ter dijbeen. Per auto van den G.G.D. is zij ter verpleging naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd. De 23-jarige mej. H. J. v. d. Kooi, wo nende in de St. Mariastraat, is op den Bin nenweg hoek Eendrachtsstraat, terwijl zij met haar verloofde wandelde, aangereden door den motorrijder C. H. T. uit de Tweede J)j££ga»rdestraat. Zij bekwam een hoofd- wonde en een hersenschudding. Per auto van den G.G.D. is zij naar het ziekenhuis Coolsin gel vervoerd en daar ter verpleging opge nomen. „Voordat wij vertrekken, zou ik nog graag willen weten wie de wagen bestuurt jij of je moeder!" 26 S e p t.: Tivoli-Schouwburg, Ik heb den graaf vermoord (Residentie Tooneel), 8.15 uur (volw.) D a g e 1 ij k sTivoli-schouwburg, De tante van Charlie (De Rotterdammers), 8.30 uur (volw.) Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 28 September in: Thalia, 't Zit in de lucht; Studio: Ouverture (volw.); Lumière: Midnight (volw.); Luxor: Fraulein (v. volw.); Scala: Luchtduivels der marine; Colosseum: De onsterfelijke wals en Pacific-liner (volw.); Prinses: Vadertje Langbeen en Café Metropole (boven 18 j.)j Corso: Jongensstad; Capitol en City: De laatste nacht (volw.); Ooster: De geheim zinnige dr. Clitterhouse en Algiers (.volw.)} Victoria: Drie mannen in de sneeuw en Met een kwartje de wereld rond (boven 18 j.)j Asta: Paniek in Hollywood en De vechters baas; Harmonie: Mr. Moto's laatste kans en Kom je ook achter de tralies? (boven 18 jaar); Centraal: De terugkeer van Zorro cn De heldhaftige telefoniste (boven 18 jaar); Grand: De kermis der dwaasheid (volw.); Olympia: De hond van de Baskervilles en "Zijn vader gewroken (boven 18 jaar); Cineac: actualiteiten. Tentoonstellingen: Tentoon stelling „RotterdamBatavia", (Sehiedam sche singel 55), dagelijks 10—17 en lu—22 uur, Zondags van 1217 uur Kunstzaal Gebr. Koch, werken van J, H. van Masten broek (tot 30 Sept.) Rott. Kunstkring: werken Joep Nicolas (tot 15 Oct.) Schiedam. Passage-theater: De voortrekkers van Dodge City en De geheimzinnige luchtdienst (volw.); Monopole: Testpiloot en De schrik van Brimstone (boven 18 jaar). SCHIEDAM, 26 Sept. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Spoeling. Spoeling 1,40—1,50 (niet officieel). N het Rlotterdamsche Openlucht theater „Dijkzigt" zal Woensdag middag voor de leerlingen der middel bare scholen de première gaan van A. J. D. van Oosten's Sint Willi- brordus8pel. Het stuk, dat tot titel draagt: „Sint Willibrord's Glorie", wordt opgevoerd door „de Vereenigde Haagsche Spelers" onder leiding van Pièrre Balledux. De rol van Sint Willibrord wordt vertolkt door Jules Verstraete. Vrijdagavond wordt het stuk voor de eerste maal gegeven in den Grooten Schouwburg. Met dezen tooneelavond opent het nieuwe cursus jaar van de Katholieke Volks universiteit, dat ditmaal tot hoofd thema heeft „St. Willibrord's kerk in den loop der eeuwen". Hoe Van Oosten Willibrord zag. Sint Het is niet alleen de boeiende materie ge weest, waaruit hetgeen ons van Sint Willi brord's leven overgeleverd is, bestaat waardoor de auteur zich tot het onderwerp in bijzondere mate aangetrokken voelde. Als bekeerling, sedert 1931 tot de Katholieke Kerk behoorend, pakte hem vooral de ziel kundige beteekenis, die een figuur als de apostel der Friezen, wier gebied destijds vrijwel geheel Nederland omvatte, ook voor den modernen mensch bezit. Hij heeft in het leven van dezen grooten volksheilige de weerspiegeling gezien van de houding, die ook in dezen tijd vöor den waren geloovige de eenig juiste is; een houding van strijdbaar heid, die de behoedzaamheid niet uitsluit. Ook anderen, die zich aan een spel over Sint Willi brord's leven heb ben gewaagd, is uiteraard het es- sentieele in zijn figuur wel opge vallen. In tegen stelling tot wat hun visie op dit onderwerp be paalde, heeft Van Oosten zich niet laten leiden door bijkomstige histo rische of litterai re motieven, doch zich geheel ge richt op de gees telijke realiteit der Willibrordus- figuur. Hij heeft'een voor het volksbegrip volko men verstaanbare persoonlijkheid geschetst in zijn hoofdfiguur. De licht van hef magistra le leven van Utrecht's eersten Aartsbisschop afleidende tendenzen, die er een zekere mi- rakuleuze, of op historische curiosa steunen de „sfeer" aan geven, heeft Van Oosten in zijn Willibrordusspel geheel vermeden. De inwerking van hemelsehe en helsche krachten wordt bij hem merkbaar in de spanning der gebeurtenissen zelf, zonder dat daarbij en gelen of duivel-figuren worden ingelascht. Ook tot „wonderen*' en legendarische sen- satie-tafereelen heeft de auteur zijn toe vlucht niet genomen. Jules Verstraete, de vertolker van den W illibrord-rol. Het beeld, dat de toeschouwer van Sint Willibrord krijgt in dit spel is er een van mensch van gelijke beweging als wij allen, ook heden nog zijn, zij het dan dat bij den heilige een bijzondere mate van begenadi ging Gods mag worden erkend. De inhoud van het stuk. Aan het „historische" in Sint Willibrord's leven, waarvan trouwens lang niet alles vaststaat, beft Van Oosten niet meer dan voor het chronologische verband in zijn spel noodig was, vastgehouden. Op den voor grond stond bij hem steeds de innerlijke werkelijkheid van Willibrord's leven, de psychologische ondergrond ervan, waaruit het verloop ervan verklaard kan worden. Het eerste bedrijf is daarom door hem dan ook geheel gewijd aan Willibrord's vorming in de abdij Ripon en het aldaar ontstane conflict tusschen de dragers der geestelijke overheid, dat in dit spel den eigenlijken stoot tot Willibrord's missie-arbeid is ge worden. In dit bedrijf laat de auteur de mee ningen en geestelijke krachten onder de kloosterbroeders tot uiting komen, zoodat geheel het plan, waarop Willibrord's later leven staat, hier zijn feitelijke reëele basis verkreeg. De zielkundige, gedeeltelijk geheime, ge deeltelijk bewuste werkingen in het leven van den apostel, vinden in zijn klooster periode hun vrijwel volledige verklaring. In het tweede bedrijf behandelde Van Oosten achtereenvolgens Wili"->roró's ver trek uit Ierland; zijn aankomst met zijn ge zellen bij Katwijk; zijn eerste ontmoeting met den Vorst der Franken, Pepijn; zijn terugkeer bij de broeders na zijn eerste reis naar Rome; zijn prediking 0p Walcheren, bij het heidensche godenbeeld; de toediening van het H- Doops®1 aan de eerstelingen uit de Friezen; en 45n aanstelling tot Aarts bisschop. Het derde bedrijf voert hem vervolgens naar Radboud, den Vorst der Friezen, aan diens hof; geeft de gebeurtenissen weer van zijn tocht naar Denemarken en de schenking van het Klooster te Echternach; den dood van Pepijn; de bestorming van Trecht door de Friezen; de samenwerking met Kare! Martel bij de verdrijving der Frie zen; Willibrord's ontmoeting met Bonifa- Kapitein, de hut Waar is Fang toch, hij is los gebroken. ir- S Vlug hier vandaan '4* Zij laten Spud aan Fang heed den vijand ontdekt. over staat in brand •v .iik.'.pptiW": .-.1 T ''i i ifflll Copyright opera mundi f/// cius en in het slottafereel de verheffing van den Aartsbisschop tot erfelijk landsheer en stedehouder van Trecht. In deze apotheo se ligt volgens de meening van den auteur Sint Willibrord's meest reëele glorie, die naast zijn geestelijke verdiensten, te zelden op den voorgrond wordt geplaatst. Juist dit punt leek Van Oosten het aange- wezene voor hat hoofdmoment in Willi brord's verschijning; het omsluit veel meer dan het oogenblik van zijn afsterven de be teekenis, die zijn missie in deze streken ge had heeft. i Behoudens dlt bepaaldelijk „psychologie sche moment" voor het slottafereel verwerk* te de auteur in het spet verschillende trou* vailles, waardoor het verleden in directe aanraking -net het heden werd gebracht. De heidensche Friezen bijvoorbeeld vinden hier hun geestverwanten in de volgelingen van het „nieuwe heidendom", dat zich weer laat gelden, ook ten onzent en ook buiten da Politieke formaties. De vervolging der chris tenpriesters door Radboud vindt 'n eequiva- lent in de moderne bestrijding van den godsdienst, hetzij openlijk zooals buiten on ze grenzen, hetzij verkapt zooals zelfs ten onzent nog. Dit maakt het Willibrordusspel van Van Oosten in 1 ige mate actueel. Zonder hier in te gaan op de litteraire pretenties vani den tekst, mag worden opgemerkt, dat het spel in voor een ieder begrijpelijke taal en terminologie is geschreven. Zonder in sim plistische voorstellingen te vervallen, is het van het begin tot het einde een boeiend volksstuk geworden. De bezetting is zoo beperkt gehouden, als bij de uiterste begrenzing van het materiaal voor dit onderwerp mogelijk was. Van Oos ten laat in zijn spel alles gebeuren rond de tien voornaamste figuren, die in dit kloek katholiek drama optreden: Willibrord, zijn vader Wilgisl, zijn leermeester Wilfried; zijn lateren leeraar en uitzender, de abt Egbert; Radbaud, Pepijn, diens gemalin Plectrudis, haar moeder Irmina, Karei Martel en Boni- facius. Een weinig omvangrijke figuratie geeft relief aan de verschillende tafereelen. Een Benedictijnsch oordeel. Tenslotte mogen wij aandacht vragen voor een uittreksel uit een schrijven, hetwelk werd ontvangen van den zeereerw. Dom Huijg O.S.B. van de St- Adelbertus-priory te Egmond-Binnen, luidende: .Aangezien men ons terecht beschouwt als de „medebroeders" of „de meest verwan te nakomelingen" van Sint Willibrord, wer den ons verschillende spelen over Sint Wil librord toegezonden. Van de aan ons toege zonden stukken, is dat van Van Oosten ech ter verreweg het beste, het verhevenste, het edelste, het meest begrijpelijke. Het munt uit door de juiste weergave van den. broederlijken geest, welke er heerscht in een Benedictijnsch Klooster, vooral wan neer daar een heilige als St. Willibrord het middelpunt van is. Het munt uit ook door zijn verhevenheid, en tevens door Zijn een voud, door de diepe beteekenis welke in het spel gelegd is, en door de bezieling welke er van uit gaat, terwijl ook de historische gegevens heelemaal verantwoord zijn. Wij kunnen dit spel dan ook ter zeerste aanbevr o, en wij zijn overtuigd dat het niet alleen eenige bewonderenswaardige uren aan de toeschouwers zal bezorgen, maar dat zij er ook iets van mede zullen nemen, dat eestelijk nut afwerpt voor het dagelijksch geestelijk leven."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 4