(ANETt} St^^^assr^s regeling suikerbieten. de reis van de ?urro JCDC ?LÜ TO' ?LUlO :<y; r. f DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1939 'Auto geladen met Jeoolzuurcyhnders in vlammen gehuld. SLOTEN. Grootle consternatie op den Haagschen Weg. EEN ondernemende loopjongen. f°tograaf gearresteerd wegens spionnage. EEN „GRAPJE" VAN EEN FUSELIER. Jenever gekocht met valsche guldens. (êJact j „NIEUW-AMSTERDAM BELGIE VOOR NEDERLANDERS. VRACHTAUTO GEKANTELD. Tiental militairen gewond. DAG VAN DEN POSTZEGEL. KONINKLIJKE BESLUITEN. Het s.s. „Rotterdam" vertrekt 15 Oct. van Rotterdam naar N.-York. De „Nieuw-Amsterdam" na terug keer uit de vaart genomen. AUTO OP ONBEWAAKTEN OVER WEG GEGREPEN. Bestuurder gewond. EEN ZWEEDSCH KRUIS. Uitzonderingen op wettelijke voor schriften inzake vervoer en richtprijsuitkeering. BEWIJS VAN TOEGANG TOT fV- i: gevaarlijke brand bij waren. Gistermiddag kort na twaalf uur is op den Nieuwen Haagschen weg tusschen het eerste en het tweede viaduct nabij Sloten een groote vrachtauto, welke geladen was met ongeveer tweehonderd koolzuurcylin- ders, op onbekende wijze in brand geraakt en geheel door het vuur verwoest. De koolzuur cylinders kwamen voor het grootste deel tot ontploffing, zoodat op de- Zen drukken verkeersweg tusschen Amster dam en Den Haag groote consternatie ont stond. zoSTÏ r°okwolken ontwikkelden zich, zoodat de brand tot ver in den omtrek waar "eembaar was Het verkeer kon door het explosiegevaar geen doorgang vinden en *erd door de politie van de gemeente Haar- ïernmermeer verlegd. De chauffeur van de auto, welke toebe hoorde aan de maatschappij tot exploitatie Van Rommenhöllersche koolzuur- en zuur- stofwerken te Rotterdam en op weg was naar de hoofdstad,, liet den wagen onmiddel lijk in den steek, nadat hij den brand had ontdekt, daar aan blusschen toch niet te denken viel. De auto heeft langer dan een uur in volle vlam. gestaan, zoodat slechts het verwron- ge" geraamte is overgebleven. 6 brand schijnt in de olietank van den ractor te zijn begonnen en daarna te zijn overgeslagen op den aanhangwagen, waarop de koolzuurcylinders geplaatst waren. Kruideniersbedrijfje van gestolen een groote zaak in kruidenierswaren Sr.WOrden de loopjongens van tijd tot tijd Secontroieepd Bi1 e/n i4-jarigen loopjongen biJ een dergelijke controle gisteren oor den winkelchef een blikje sardines, een P ar rolien pgpermunt en enkele ontbijtkoe- gevonden. Dit was voor de winkelleiding den, den jongen op staanden voet te ont- d n en naar huis te zenden. Thuis vertelde jongen huilende, dat hij een ongelukje ™et zijn fiets had gehad en dat dat de reden van zijn ontslag was. Een groote broer be gaf Zich onmiddellijk naar den chef om te Vragen, of het nu wel noodig was zijn 'broertje voor een dergelijke futiliteit te ont slaan, doch toen hij de ware toedracht ver nam, was hij in het geheel niet verwonderd. De jongen had thuis een geheel kruideniers- bedrijfje. Hij kon immers de goederen tegen inkoopsprijs verkrijgen. De groote broer moest toen echter hooren, dat dit in het ge- werd geval was en do°r den chef werd de politie er in gekend. Deze is in het woonhuis van den jongen in de Van Ba'sen- straat eens een kijkje gaan ne™ Baksen daar op zolder aJ id? den kruidenierswinkel. De ondern^ÜïL knaap had zelf een winlkelopstand en een bureautje getimmerd en ook weegschalen en correspondentie ontbrak niet. Door den jeug digen zakenman werd n.l. geregeld offerte gevraagd aan verschillende groote zaken. Het was allemaal prachtig in orde, doch helaas waren de waren die in den toekomstigen winkel verkocht werden, alle afkomstig uit de zaak, waar hij in dienst was geweest. Hij dfeef hierin handel met familie en kennis- Ben nomef e°nntn Vo°rwerpen zijn in beslag ge- proces-verba=fen den jong©n zakenman al °Pgemaakt wegens diefstal. van defensiewerken in a had Êenomen Guinea en deze den Ja Ustralisch Nieuw- raal te Batavia had aant^011 consul-gene- Deze zaak is nog ^S°den- r in onderzoek. Distributed by King Features Syndicate. Ine Men meldt ons uit Amsterdam: Een oud-Indischmilitair stond gisteren voor de rechtbank terecht, wegens het uitge ven van nagemaakte guldens. „Het was maar een grapje, ik bedoelde er piets kwaads mee", verdedigde de oude fu selier zich. „Maar u hebt dat „grapje" drie maal uit gehaald", repliceerde de president, mr. Boon. Verd. had in een slijterij jenever gekocht. Reeds tweemaal had de winkeljuffrouw een valschen gulden in haar toonbanklade gevon den. Het waren slecht nagemaakte geldstuk ken, klaarblijkelijk het werk van een dilet tant op het gebied van de valsche munterij De maker had vrijwel uitsluitend tin ge bruikt en een kind kon zien, dat het een »Pseudo-gulden" was. Toen de rustende militair voor de derde maai een maatje jenever haalde en met zijn privé betaalmiddel zijn alcoholische genoe gens poogde te voldoen, merkte de winkel- Begrafenis generaal von Fritsch. Overzicht tijdens de rouw plechtigheid bij het monu ment Vliter den Linden, welke gehouden werd ter eere van den op 22 September j.l. gesneuvelden generaal van Fritsch. Rechts de katafalk met het stoffelijk overschot. juffrouw heel kalm op: „Zou je me nu niet eens een echten geven?" iets over een grapje en liet rinkelend een De zonderlinge klant lachte, mompelde echten gulden op het toonbankzink vallen. De juffrouw had intusschen een wenk ge geven en de man vond de deur gesloten. Even later kwam de politie binnen en verd. deed op het politiebureau het verhaal over zijn „grapjes". Ter zitting vertelde hij, dat hij onder in vloed van alcohol was, toen hij de nage maakte guldens had uitgegeven. Te zamen met een neef, die een erfenisje van 600 had gehad, was hij dagenlang in een feest stemming geweest. Inderdaad had iemand hem de tinnen guldens gegeven en in den feestroes had hij ze „voor de grap" uitge geven. De rijksmuntmeester, dr. W. J. van Hete- ren, die als deskundige werd gehoord, sprak van „amateurswerk" dóór een knutselaar gemaakt. Het leek hem geen ernstige poging om valsch geld te maken; ook zijn er geen andere namaaksels van dit genre elders aan getroffen. De officier van justitie, mr. C. J. van Arkel, vond het verhaal over het grapje niet erg aannemelijk, temeer niet, daar verdach te liefst drie maal met een tinnen gulden drank had gekocht. Het over verdachte uit gebrachte reclasseeringsrapport luidt niet ongunstig en mede in verband hiermede vorderde de officier een voorwaardelijke ge vangenisstraf van acht maanden met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van het medisch consultatiebureau voor alcoho listen. Voorts zal verdachte schadevergoe ding aan den winkelier moeten betalen. De rechtbank zal 11 October vonnis wij zen. Copr. 1939, Walt Disney Productions World Rights Reserved Het Belgische consulaat-generaal vestigt nogmaals de aandacht er op, dat Nederlan ders, die voor korten tijd naar België reizen, in het bezit moeten zijn van een geldig Ne- derlandsch paspoort, doch geen visum noo dig hebben Zij, die zich in België willen gaan vestigen, moeten wel in het bezit zijn van een visum, afgegeven door het Belgische consulaat. Belgische onderdanen, die naar Nederland wenschen terug te komen, moeten in het bezit zijn van een geldig Belgisch paspoort en behoeven ook geen visum te hebben. Bel gische onderdanen, die in Nederland geves tigd zijn, kunnen volstaan met 'n identiteits kaart om in Nederland te verblijven, doch indien zij de grens overschrijden, moeten zij, om weer in Nederland terug te komen, in het bezit zijn van een geldig Belgisch pas poort; hier behoeft geen visum op. Gisteravond is op de Generaal van Heutszlaan te Baam een ernstig ongeluk ge beurd met een militaire vrachtauto, waarin tien militairen waren gezeten, die op weg waren naar een ontspanningsavond. Vermoedelijk is de wagen, bij het uitwij ken voor twee personenauto's, in den berm van den weg terecht gekomen en gekanteld. Alle inzittenden werden gewond. Drie of vier van hen verkeeren in ernstigen toestand. Per ziekenauto's uit Soest en Hilversum zijn de slachtoffers naar het ziekenhuis te Baarn en de militaire hospitalen te Amersfoort en Utrecht vervoerd. De vrachtauto werd zwaar beschadigd. zal alleen door een terugkeer tot Christus tot stand kunnen komen. Het kruis mag ook daarom als iets bijzon ders gelden, omdat het geheel en al in Zwe den is uitgevoerd. De niet-katholieke Zweed- sche zilversmeedkunst heeft misschien sinds eeuwen niet meer een dergelijke opdracht gekregen en uitgevoerd. Herdenking op 9 October. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar in ons land de dag van den postzegel worden gevierd. Als datum voor deze herdenking is 9 October gekozen, namelijk de datum, waar op in 1874 door onze regeering de stichtings- actie der Union Generale des postes mede werd onderteekend. In verschillende steden zullen herdenkin gen worden gehoudenj terwijl te Amsterdam en Utrecht op 7 October en te Breda op 8 October tentoonstellingen worden georga niseerd. De Nederlandsche Bond van vereenigin- gen van postzegelverzamelaars heeft weder om een speciale driecents briefkaart uitge geven, welke tegen den prijs vgn vijf cent verkrijgbaar wordt gesteld. Bovendien is het hoofdbestuur der P.T.T. zoo welwillend ge weest zijn medewerking te verleenen, opdat de correspondentie, welke gepost wordt op een der tentoonstellingen te Amsterdam, Utrecht of Breda, voorzien zal worden van een bijzondere afstempeling. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Oc tober 1939 op het daartoe door hem gedaan verzoek een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den reserve-majoor J. Roukema, van het 22e regiment infanto- rie. De directie van de HollandAmerikalijn meldt ons: Tengevolge van de ernstige vertraging, door het s.s. „Nieuw Amsterdam" op de jongste reis Yew York—Rotterdam en vice versa in het buitenland zoowel als hier te lande ondervonden, kan het schip, dat zich thans op weg naar New York bevindt, in geen geval tijdig genoeg te Rotterdam terug zijn, om op den oorspronkelijk bepaalden datum van 6 October de volgende reis naar New York te aanvaarden, zoodat het ver trek op een veel later tijdstip zou moeten plaats vinden. Ten einde de reeds voor de afvaart van 6 October geboekte passagiers zoo weinig mo gelijk ln ongelegenheid te brengen, is be sloten, het s.s. „Rotterdam", dat Dinsdag j.l. met een lading graan, voor de Nederland- sche regeering bestemd, van New York naar Rotterdam vertrokken is, den 15den Octo ber te 0.15 uur van Rotterdam naar New York te doen vertrekken. Inscheping der pas sagiers zal geschieden op Zaterdag 14 Octo ber des avonds tusschen 8 en 10 uur. Aangezien de onder de huidige omstan digheden steeds stijgende exploitatiekosten van een schip als de „Nieuw Amsterdam" niet meer door de inkomsten gedekt worden, is het besluit genomen, genoemd schip na te rugkeer te Rotterdam uit de vaart te nemen en op te leggen. Gisteravond omstreeks half acht is op den onbewaakten spoorwegovergang te Barger- erfsch'eidenvieen een nieuwe personenauto, waarmede de heer K. van een zakenreis te rugkwam, -door den trein EmmenZwolle gegrepen.' De auto werd ongeveer twintig meter meegesleurd en kwam daarna, met vernielde voorzijde in een sloot terecht. De heer K. kwam er, gezien de ravage, betrek kelijk goed af. Hij brak een been en kreeg een blessure aan den schouder. Nadat hem geneeskundige hulp was verleend, is hij naar huis gebracht. In de Christus Koningkerk te Göteborg (Zweden), waarvan de pastoor een Neder lander is, werd dezer dagen een nieuw al- taarkruis aangebracht, dat treffend den kommervollen tijd, waarin wij leven, sym boliseert. Het leed, dat de hedendaagsche wereld treft, wordt door de doornen kroon rondom den aardbol, waar de werelddeelen op gegraveerd zijn, weergegeven. De bevrij ding ervan door de zegepraal van het goede, Bij het naderen van de suikerbietencam- pagne wordt de aandacht van de belangheb benden gevestigd op de met betrekking tot de suikerbieten getroffen wettelijke voor schriften. Aangezien suikerbieten zijn aangewezen als crisisproduct in den zin van artikel 3 van het Koninklijk Besluit van 28 Auguitus 1939 Staatsblad 679 j„ is het vervoeren en afleve ren daarvan verboden. De minister van Eco nomische Zaken heeft van diit vervoers- en afleveringsverbod ontheffing verleend, voor- zoover het betreft het vervoer van het land van den teler naar zijn bedrijfsgebouwen, naar de voor het leveren van suikerbieten aan de suikerfabrieken gebruikelijke leve ringsplaatsen en naar de bij de stichting Ne- derlandsche akkerbouwcentrale te s Graven- hage aangesloten suikerfabrieken, alsmede voorzoover betreft de aflevering aan de ge noemde suikerfabrieken. Elk ander vervoer en elke aflevering aan anderen dan deze sui kerfabrieken is derhalve verboden. Tot nu toe was het alleen mogelijk althans met recht op uitkeering van den richtprijs suikerbieten aan de fabrieken te leveren op een door de stichting Neder- landsche Akkerbouw-centrale te 's Graven- thage verstrekt garantiebewijs. Deze beper kende bepaling is nu evenwel vervallen. De suikerfabrieken zullen in staat gesteld wor den, voor alle aan haar ter verwerking gele verde suikerbieten ten minste den geldenden richtprijs f 1°>25 P6r 1000 kg. suikerbie ten uit te betalen. Niet alleen zullen dus zij, die tot dusverre op een garantiebewijs suikerbieten leverden meer kunnen afleve ren dan de hun toegestane hoeveelheid, maar ook zij, die niet in het bezit zijn van een ga rantiebewijs. zullen voor de door hen gele verde suikerbieten den richtprijs ontvangen. Verwacht kan worden dat de suikerfabrie ken alle aangeboden suikerbieten met vol doende gehalte zullen aanvaarden. Voorts is in artikel 1 van het Veevoeder- besluit 1939 het bewerken en verwerken van suikerbieten tot veevoeder verboden. Als eenige uitzondering hierop zal het bewerken van suikerbieten tot veevoeder door den teler zelf bij ministerieele beschikking vrijgesteld worden. Het gevolg van een en ander zal dus zijn, dat suikerbieten nagenoeg alleen voor men- schelijke consumptie bewerkt of verwerkt zullen kunnen worden en gezien het ver voers- en afleveringsverbod alleen opge- voederd door den teler van de betreffende bieten zelf aan zijn eigen vee.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1