DE KONINGIN in de Hoofdstad. ■■W Wanneer er distributie komt ^®®SÈKSB§1 De technische uitvoering van het bonnen-stelsel. ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1939 BEZOEK AAN SPOORWEG TENTOONSTELLING. H. M. bezichtigt de maatregelen ter bescherming van de bevolking tegen lucht- gevaar. H. M. de Koningin brengt vandaag een bezoek aan de hoofdstad om kennis te nemen van de maatregelen, die zijn genomen om de burgerbevolking te be schermen tegen luchtgevaar. Eerst heeft H. M. vanmorgen de tentoonstelling „De Trein 1839-1939" bezocht. Vervolgens bezocht de Vorstin een der vele schuil kelders, welke gedurende den laatsten tijd in de hoofdstad zijn ingericht, waar na zij zich begaf naar het hoofdkwartier van het korps van vrouwelijke vrijwil ligers. In den middag heeft H.M. de Koningin nadat zij op het paleis op den Dam het noenmaal had gebruikt, zich naar het Olympisch Stadion begeven, ter inspec tie van de vrijwillige luchtbescher mingsdiensten in de hoofdstad. MELKPRIJS MORGEN VERHOOGD. Met één cent per liter in het Westen des lands. HET VASTSTELLEN VAN DE KOSTWINNERS VERGOEDING. Bij verdiensten van andere gezinsleden. VERLOFREGELING VOOR RECRUTEN. Voor militairen, die nog geen vijf maanden in werkelijken dienst zijn. MIJNEN LANGS DE KUST. Invoerprijsverseliil rogge en roggemeel. BOERDERIJ AFGEBRAND. 5 Overzicht £3i den stand der werkzaamheden aan het kamp voor Joodsche vluch telingen, dat te Westerbork in Drente wordt gebouwd. VERPLICHTINGEN VAN DEN WINKELIER. Hoe hij zijn artikelen moet bestellen, verkoopen en aanvullen. Het juist opgeven van omzet en voorraad. zijn eigen omzet. Het aanvullen voorraad. Van del* «xxs Bij het bezoek aan de hoofdstad werd H. M. de Koningin vergezeld door de dame du pa lais mevrouw M. barones van Harinxma thoe Slooten, de eerste hofdame jkvr. D. H. van Tets, den grootofficier R. A. baron van Har- denbroek van Hardenbroek, den adjudant van Hare Majesteit, gener aal-ma joor-tit. jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, en van haren kamerheer in buitengewoenen dienst jhr. dr. F. W. Röell. Tien minuten voor elf arriveerde H. M. de Koningin, gezeten in een open auto, verge zeld van haar gevolg, voor den ingang van de tentoonstelling „De Trein 19391939", op het terrein van het voormalige Paleis voor Volksvlijt. In den afgeloopen nacht waren talrijke ijverige handen bezig geweest om de tentoon stelling, die door het zeer groote bezoek wel eenigermate te lijden had gehad, terug te brengen in haar oorspionkelijken staat. De grasperken waren vernieuwd, de hekken hier en daar wat opgeschilderd en de bloem perken weer bijgewerkt, zoodat de expositie wederom denzelfden fleurigen aanblik bood als op den dag van de opening. Vóór het tentoonstellingsterrein spoot de fontein op het Frederiksplein, waardoor de entrée van de tentoonstelling een extra fees- telijken aanblik bood. Breede loopers waren gelegd over de trappen, die naar het ingangs bordes leidden, op dit bordes zelf en in de voorzaal van de tentoonstelling. H. M. de Koningin werd door een talrijk publiek, dat zich langs de kanten van den rijweg had opgesteld, met hartelijk gejuich verwelkomd. Ook in de tentoonstellingshal en op het tentoonstellingsterrein was het pu bliek dezen morgen toegelaten. Onder meer bevonden zich hier ongeveer tweeduizend schoolkinderen, voornamelijk uit Den Haag, Rotterdam, Haarlem, Utrecht en Amstelveen. Het bezoek van de Amsterdamsche school kinderen was dezen morgen zooveel mogelijk afgelast, ten einde de drukte op de tentoon stelling niet al te groot te doen zijn. Onder aan de trappen, die naar het bordes leiden, werd H. M. welkom geheeten door den burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, die haar naar het bordes geleidde, waar hij den voorzitter van het uitvoerend comité, wethouder F. van Meurs, aan de Ko ningin voorstelde. Ter begroeting van Hare Majesteit waren mede aanwezig prof. dr. ir. J. Goudriaan, president-directeur van de Ned. Spoorwegen; ir. W. Hupkes en W. van Rijckevorsel, directeuren der Ned. Spoorwe gen, alsmede de leden van het uitvoerend comité der tentoonstelling, jhr. ir. E. van Heemskerck van Beesd, stadsingenieur van de gemeente Amsterdam; ir. E. de Kruyff en mr. P. J. Mijksenaar, leiders van het ge meentelijk bureau tot 'bestrijding van de werkloosheid; drs. W. J. Wantsink, secretaris van de Ned. Spoorwegen, en de heer J. B. Willemsen, voorzitter van het Amst. centr. comité voor jongere werkloozen, alsmede de heer H. J. Versteeg, hoofdcommissaris van politie, die allen aan H. M. werden voorge steld. Begeleid door den president-directeur van de N. S-, prof. dr. ir. J. Goudriaan, en den voorzitter van het uitvoerend comité, wet houder F. van Meurs, bezocht Hare Majesteit daarop allereerst de groote tentoonstellings hal, die zij met groote belangstelling bezich tigde. Vervolgens begaf H. M. zich naar de copie van het eerste Amsterdamsche station, „De Eenhonderd Roe", aan het Zuidelijke uiteinde van het tentoonstellingsterrein, waarvoor het treintje van 1839 onder stoom stond. Toen H. M. hier aankwam, verdrongen zich vele honderden schoolkinderen en andere bezoekers achter de afzetting en juichten de Koningin op enthousiaste wijze toe. Het treinpersoneel stond deels op de loco motief, deels vóór de wagens aangetreden en salueerde, toen Hare Majesteit voorbij kwam. Op het moment, dat de Koningin zich ver wijderde in de richting van het groote per ron, waar aan weerszijde electrische trein stellen en een groote internationale trein staan opgesteld, klonk snerpend het gefluit van de stoomfluit van de locomotief „De Arend", die zich langzaam in beweging zette en een eindweegs wegreed. Na een korte wandeling over het perron bereikte H. M. de Koningin, steeds vergezeld van de autoriteten die haar hadden ontvan gen, via den spoorwegovergang, die zich op het tentoonstellingsterrein bevindt, een geim- proviseerden uitgang van de tentoonstelling, aan weerskant waarvan zich wederom vele honderden belangstellenden en vooral jeug digen, hadden opgesteld. Een luid hoera weerklonk, toen H. M. de Koningin pas seerde. Bij den uitgang nam Hare Majesteit af scheid van haar begeleiders, prof. dr. ir. Goudriaan en wethouder Van Meurs, en be tuigde zij haar hooge ingenomenheid met hetgeen de Amsterdamsche jongere werkloo zen op deze tentoonstelling in verband met het jubileum van de Ned. Spoorwegen heb ben gepresteerd. Toen H. M. wederom in de hofauto plaats nam, weerklonk uit duizenden monden van belangstellenden, die zich vóór het tentoon stellingsterrein hadden opgesteld, wederom een hartelijk gejuich. Bezoek aan een schuil- loopgraaf. Vervolgens begaf Hare Majesteit zich naar één van de schuilloopgraven in het Tweede W eteringplantsoen. Bij het Tweede Weteringplantsoen, waar de houten schuilplaats door de afd. Publieke Werken evenals op vele andere plaatsen der stad gebouwd, zich bevindt en ruimte bied voor 200 personen, had zich een groote menigte verzameld, welke de vorstelijke be zoekster bij aankomst hartelijk toejuichte. Jhr. ir. E. van Heemskerck van Beesd, stadsingenieur van den dienst van P. W., heeft H. M. die vergezeld was van haar ge volg en den burgemeester, bij den ingang ontvangen en rondgeleid in de houten schuilruimte, waar een blauwe lantaarn brandde, die voor noodverlichting dient. De schuilruimte had de bijzondere be langstelling van de Koningin. Zij vroeg met veel interesse naar de maatregelen, die hier getroffen zijn tegen scherf inslag en gasge- vaar. Jhr. van Heemskerck van Beesd heeft Hare Majesteit ten slotte een kaart getoond, die bij den uitgang was opgesteld, waarop met spelden in verschillende kleuren een overzicht wordt gegeven van de verschillen de schuilruimten, die zich in de geheele stad bevinden. In het hoofdkwartier van het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers Daarna bracht Hare Majesteit een bezoek aan het hoofdkwartier van het Korps Vrou welijke Vrijwilligers, dat gevestigd is aan de Heerengracht 478, waar zij buiten werd ontvangen door burgemeester de Vlugt, die de presidente van het korps, mej. dr. Jane de Iongh, aan de Koningin voorstelde. In de vestibule werden voorts de vice-presidente van het korps, mevr. C. A. Matthes en de commandante mej. H. C. L. Veder aan haar voorgesteld. Een haag van leden van het korps, allen in uniform, stond aan weerszijden opgesteld, toen de landsvrouwe door de presidente naar de bestuurskamer werd geleid, waar met de eerepresidente van het korps, mevrouw C. de Vlugt-Flentrop, de overige leden van het bestuur aanwezig waren en aan de Koningin werden voorgesteld. De presidente gaf daarna aan Hare Majes teit een overzicht van het ontstaan van de organisatie, liet doel dat zij beoogt en de dit jaar bereikte resultaten. Zij wees daarbij speciaal op de sterke toeneming van het le dental tijdens de eerste mobilisatiedagen en daarna, toen honderden zich als vrijwilliger aanmeldden, zoodat het aantal nieuwe leden in korten tijd tot ruim 2200 aangroeide. De Koningin zette vervolgens haar hand- teekening in het gedenkboek en nam een exemplaar van he+ insigne in ontvangst, dat haar door het bestuur werd aangeboden. Daar zij tevoren den wensch te kennen had gegeven de organisatie van het K.V.V. te willen bezichtigen, terwijl deze op normale wijze functioneerde, was er in de verschil lende kamers, waar de diensten van het korps zijn ondergebracht, met opzet niets veranderd en waren alle vrijwilligers, die aan het hoofd dezer diensten staan, op haar post, toen H.M. onder leiding van de presidente van het korps het gebouw inspecteerde. Met veel belangstelling werd kennis geno men van de werkzaamheden, die door de da mes worden verricht en H.M. liet zich over allerlei bijzonderheden betreffende de orga nisatie uitvoerig voorlichten. Deze organisa tie geeft in haar vertakkingen een duidelijk beeld van de uitgebreide taak, welke het K.V.V. op zich heeft genomen. Er is een dienst, die zich bezig houdt met het vervoer, er is er een voor sociale kwesties, een voor huishoudelijke moeilijkheden, terwijl nog onlangs een afdeeling „hulpverleening aan kleine middenstanders" door het korps in het leven werd geroepen, welke ten doel heeft gezinnen te helpen die door de mobilisatie in groote moeilijkheden zijn gekomen. Nadat aan Hare Majesteit alle bijzonderhe den hieromtrent waren medegedeeld, werd ir. gezelschap van het bestuur een bezoek ge bracht aan de schuilplaats die in den tuin van het hoofdkwartier is ingericht. Deze schuilkelder die eerst kort geleden gereed is gekomen,' werd volgens de voorschriften van den luchtbeschermingsdienst gebouwd en biedt onderkomen voor 32 personen. Het koninklijk bezoek duurde van half twaalf tot ruim kwart over twaalf. Bij het vertrek werd de Koningin uitgeleide gedaan door de commandante en het bestuur van het corps, terwijl de leden zich links en rechts van den ingang van het hoofdkwar tier schaarden en een driewerf hoera aan hieven, toen de auto van H. M. zich in be weging zette. De Vorstin droeg het insigne van het korps duidelijk zichtbaar. Via de Vijzelstraat, het Rokin, het Spui en den N. Z. Voorburgwal reden de hof- auto's naar den achteringang van het Ko ninklijke Paleis. MEN deelt ons van bevoegde zijde mede, dat met ingang van Zon dag 1 October in het wettelijk consumptiegebied in het Westen des lands de minimumprijs voor con- sumptiemelk met 1 cent zal worden verhoogd. Deze prijsverhooging is een gevolg van het feit, dat de inkoopprijs van consumptie- melk voor den handel eveneens met 1 cent is verhoogd. Deze verhooging van den inkoopprijs en dientengevolge ook van den verkoopprijs houdt verband met de stijging der zuivel- prijzen o.a. tengevolge van het a.s. winter seizoen. De stand van de z.g. rekening courant der zuivelwaarde, welke waarde den door de veehouders te ontvangen prijs beheerscht, liep dientengevolge zoodanig op dat de prijsverhooging, per Zondag a.s. in gaande, noodzakelijk werd. Bij de vaststelling van kostwinnersver goeding wordt in het algemeen rekening ge houden met de inkomsten, waarover het ge zin nog kan beschikken gedurende den tijd, dat de dienstplichtige zich in werkelijken dienst bevindt. Het ligt in het voornemen daarin binnenkort eenige verandering te brengen. Ten eerste zullen de geldelijke verdiensten van de achterblijvende gezinsleden in het algemeen voor ten hoogste het tweederde gedeelte worden medegerekend. Verder bestaat het plan om met zoodanige verdiensten in het geheel geen rekening te houden, indien deze verdiensten voortvloeien uit werkzaamheden, die slechts voor korten tijd gedurende een bepaald gedeelte van het jaar kunnen worden verricht (bijv. in ver band met de bietencampagne.) Gezinsleden van gemobiliseerden hebben dus belang bij het verrichten van loongeven- den arbeid. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, wordt aan de dienstplichtigen en tot het re- servepersoneel behoorende personen, die nog geen vijf maanden in werkelijken dienst zijn, na de eerste maand in elke kalendermaand tweemaal verlof verleend, op Zondag en Maandag met eerste reisgelegenheid op Dins dag. Aan dit verlof is vervoer voor 's rijks rekening verbonden. De personen, die onder deze regeling val len, mogen niet met verlof vertrekken vóór Zaterdagmiddag 16.00 uur, behalve wanneer zij hun woonplaats anders niet meer kunnen bereiken. Een in IJmuiden binnengekomen Finsche houtboot rapporteert langs onze kust zeven tien mijnen te hebben waargenomen. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het invoerprijsverschil op rogge en roggemeel voor het tijdvak van 1 tot en met 7 October 1939 behoudens tusschentijdsche wijziging is vastgesteld op 4.85 per 100 kg. Gisternamiddag is brand ontstaan op de boerderij van den landbouwer Fr. Ossen blok te Zegge, waardoor woonhuis en schuur in asch werden gelegd. Terwijl men bezig was met electrisch dorschen, is vermoedelijk door kortsluiting, brand ontstaan in den tractor, vanwaar het vuur oversloeg op de dorschmachine. In korten tijd stonden schuur en woonhuis in lichterlaaie, welke beide geheel verloren gingen. Gelukkig was er geen vefe gestald, doch wel ging de ge heele graanvoorraad verloren. Alleen net wagenhuis is behouden gebleven. Verzeke ring dekt de schade. -• - nin innn'fifi ONDER MILITAIRE BEWAKING. Een amusant snapshot op den gisteren te Sittard gehouden fokveedag voor rundvee, varkens en schapen. Wie zich den gang van zaken tijdens de mobilisatie 19141918 herinnert, toen geheel onvoorbereid en op korten termijn een distributiestelsel moest worden ingevoerd, dat tengevolge van deze en andere omstandig heden in vele opzichten niet op volledigheid aanspraak kon maken, terwijl ook aan de uitvoering en de controle daarop verschillen de bezwaren werden verbonden, heeft zich in deze tijden wellicht eens afgevraagd, hoe thans een distributieregeling zal werken. De ervaringen, opgedaan in de vorige pe riode, zijn voor het Departement van Econo mische Zaken aanleiding geweest, thans vroegtijdig een regeling voor het geheele land voor te bereiden, zoodat, wanneer het dis tributie-apparaat in werking wordt gesteld, alles tot in de kleinste onderdeelen is ge regeld, zooals uit het volgende overzicht moge blijken. Bonnen voor den consument. De grondslag van bet distributie-stelsel vormt de distributie-stamkaart. Op grond van de gegevens van deze kaart kunnen den consument worden uitgereikt: a. een bonboekje voor de distributie van artikelen, waarvan de vei strekking niet da gelijks behoeft te geschieden (algemeen dis tributieboekje); b. een bonboekje voor de distributie van brood. Aan ieder, die in het bezit is van een volgens de aan de gemeentebesturen toege zonden instructie uitgereikte distributiestam kaart, wordt uitgereikt een algemeen distri butieboekje en een distributieboekje voor brood. Het algemeen distributieboekje bevat pl.m. 100 genummerde bons. Het distributieboekje voor brood bevat eveneens genummerde bons, welke recht geven op een bepaalde nader aan te geven hoeveelheid brood, be schuit, enz. Deze bons bestaan uit 2 coupures, zoodat de gebruiker zich b.v. desgewenscht hierop beschuit en klein brood kan verschaf fen- Uiteraard worden de hoeveelheden te zijner tijd bekend gemaakt. Vóór de uitgifte van het algemeen- en het brooddistributigboekje wordt bekend ge maakt, welk hokje van de distributiestam kaart door het distributiekantoor gewaar merkt moet worden. Worden hiervoor b.v. aangewezen de hokjes A 1 en A 2, dan wordt hierin door den ambtenaar, belast met de uitgifte van distributieboekjes, een kruis met inkt gezet. Dit is voldoende, aangezien de ondergrond van de distributiekaart zoo ge kozen is, dat uitwisschen of radeeren niet mogelijk is, zonder dat d'.t met een eersten oogopslag is te zien. Zoolang evenwel deze stamkaarten en bonboek'es nog niet gereed zijn, kan, zooals reeds gemeld, gebruik wor den gemaakt van een nood distributie kaart. De gang van zaken is als volgt: Enquête bij den detaillist- Nadat bij ministerieele beschikking de hier voor in aanmerking komende goederen als distributiegoederen worden aangewezen, zo°" als reeds voor een anataj goederen 1S ge schied, wordt door de gemeente een e n- quête-formulier aan alle detaillisten uitgereikt. De gemeente aan datum en uur bepalen, waarop deze formulieren door de detaillisten op een aan te wijzen plaats in ontvangst kunnen worden genomen. De de taillist is dus verplicht zelf de formulieren te halen. Verder moet' worden oepaald, dal de for mulieren uiterlijk 5 dagen na den eersten datum van uitgifte moeien worden ingele verd op een door de gemeente aan te wijzen plaats. De geheele enquete vordert duj maxi mum vijf dagen. Iedere detaillist, die binnen dezen termijn zijn formulier niet heeft in geleverd, kan van de verstrekking van dis tributiegoederen worden uitgeschakeld Op het formulier moet de detaillist vermei den: a. zijn voorraad op den datum van al gifte; b. zijn gemiddelden voorraad; c. zijn omzet per week. De gemeente zendt deze enquête-formulie ren naar het centraal distributie-kantoor te 's Gravenhage en wel met een tweeledig doel. In de eerste plaats wordt ieder formulier door het centraal distributie-kantoor voorzien van twee nummers n.l. het nummer van den distributiekring en het nummer van den detaillist. Dit nummer is in verband met de mechanisatie van de administratie van veel belang. Verder wordt bepaald, op welken dag van de week de detaillist zijn van den con sument ontvangen bonnen moet inleveren. Van deze nummering enz. wordt door het centraal distributiekantoor kennis gegeven aan den distributiekring en aan den detail list. Deze kennisgeving geschiedt door middel van het toezenden van een kaartje van on derstaand model: 180/1134 Ma. P. H. JANSENS Hoogstraat 123 Rotterdam. Het nummer links boven beteekent dus, dat Janssens te Rotterdam (kring no. 180) is ingeschreven onder no. 1134. De letters Ma in den rechterbovenhoek beteekenen, dat Janssens steeds op Maandag zijn consumen tenbonnen moet inleveren. Verder wordt uit de enquête-formulieren mechanisch een overzicht samengesteld van de voorraden en den omzet per kring en per artikel, zoodat de kringen hieromtrent ge heel op de hoogte zijn. Is dit gebeurd, dan kan worden bepaald dat de verkoop en aflevering van goederen in het klein verboden zal zijn, zonder dat door den consument een aangewezen distri butiebonnetje wordt ingeleverd. Tevens wordt dan voor de distributiegoederen een algemeen vervoerverbod afgekondigd. Door middel van de tadio en pers wordt vroegtijdig bekend gemaakt, dat aan den consument tegen inlevering van een bepaald bonnetje in een zekere periode een noeveel- heid distributiegoederen ter beschikking wordt gesteld tegen een bepaalden prijs. De voorraad van den winkelier. Uiteraard moeten nu de detaillisten over voldoenden voorraad kunnen beschikken om aan de vraag van de consumenten te kun nen voldoen. Hiervoor wordt vroegtijdig door het centraal distributiekantoor aan de de taillisten een schriftelijke mededeeiufig ge. daan, hoeveel goederen zij kunnen bestellen (toewijzing). Deze toewijzing bestaat uit een bestelbon in twee gedeelten (de z.g. A en B bon). De berekening van de toewijzing gesch>edt als volgt. De gemeentebesturen doen aan bet £en~ traal distributiekantoor mededeel'ng' hoe veel bonboekjes c.q. distributie-n°0':"laarten zijn uitgegeven. Het centiaai distributie-kan toor weet dus precies, lioeveel bonnen er maximum ingeleverd zullen kunnen Worden. Wordt nu b.v. bepaald 0» verband met de voorraadpositie) dat er een bepaalde pe riode 1 ons thee zal worden gedistribueerd, dan kan het centraal distributie-kantoor pre cies uitrekenen, hoeveel onsen thee er maxi mum gevraagd zuUen worden. Alleen is het niet bekend, hoe de verdee ling der leverancier moet zijn, omdat iedere consument vrii tc koopen waar hij wil. f-ta dit nu te bekenen wordt de eerste maal gebruik gemaakt van de opgaven op het enquête-f°rn? er- Hierop toch moet de om zet per we,® w°i"den opgegeven. Uiteraard bestaat de kans, dat deze gegevens voor ver- schille«de. detaillisten niet juist zijn, omdat het s c ij n b a a r hun belang is dit omzet- c«fe'°0guer op te geven. Inderdaad is dit SlC aff? S ij n b a a r, want. hiermede wordt men ,ez'en van de ernstige straffen waaraan blootstelt niets bereikt en wel m volgende reden. Toewijzing van de bestellingen. De eerste maal zal de toewijzing aan den detaillist zoodanig zijn, dat hij bestelbiljetten voor 3 distributieperiodes tegelijk krijgt, d. w. z. ieder winkelier kan voldoende goederen bestellen voor drie distributieperiodes. Hij heeft dus een te grooten voorraad. Daar de verkoop alleen tegen nlevering van het aan gewezen bonnetje mag plaats vinden, is dit echter geen bezwaar, zelfs noodzakelijk. Immers, komen er nu meer klanten, dan volgens zijn normale toewijzing kan worden verwacht, dan kan hij uit den voorraad, dien hij door deze meervoudige toewijzing heeft gekregen, putten. Hij krijgt dus in een dergelijk geval méér bonnen dan op grond van de enquête kon worden verwacht. Dit komt dan bij de toe wijzing voor een verdere distributie-periode tot uitdrukking, omdat deze toewijzing dan geschiedt op grond van de ingeleverde bonnen. Hiertoe moet de detaillist op den op het kaartje aangewezen dag direct na afloop van de distributieperiode zijn op opplakvellen geplakte distributiebonnetjes bij het distri butie-kantoor inleveren. De ambtenaar van het dstributiekantoof neemt de opplakvellen in ontvangst efl noteert op een daartoe bestemde lijst het nummer van den detaillist, het nummer van het artikel (alle artikelen hebben een num* mer) en het aantal ingeleverde bonnen. De winkelier kan gelijktijdig opplakvellen voor meer artikelen inleveren. Hij mag echter, één opplakvel niet voor meer dan één artikel' gebruiken. Bovendien wordt van ieder artikel bepaald hoeveel bonnen minimum moeten worden ingeleverd. Aangezien voor iedere bestelling een zeker bedrag per aantal ingeleverde bonnen als heffing zal moeten worden betaald, plakt de ambtenaar van het distributie-kantoor, nadat het verschuldigde bedrag door den detaillist is betaald, een heffingszegel op het opplakvel. Aan het einde van den dag worden de ontvangen opplakvellen (welke volgens voorgeschreven model in den handel ver krijgbaar zullen zijn) en de hierboven be doelde lijst opgestuurd naar het centraal distributie-kantoor. Deze lijsten worden op het centraal distributie-kantoor gecontro leerd en bewerkt. Aan iederen detaillist wordt nu weer een toewijzing gedaan (door toezen ding A en B) voor de volgende distributie- periode, welke precies gelijk is aan de blijkens het aantal bons omgezette hoeveelheid. Aangezien de detaillist de eerste maal een toewijzing voor drie distributie-periodes heeft ontvangen, is de situatie als volgt le periode, b.v. twee wekentoewijzing 3 maal te verwachten omzet, verkoop tegen bons 2e periode, b.v. twee weken inleveren y*? de verkregen bons le periode, verkoop den voorraad 3e periode, b.v. twee weken inleveren vafl de verkregen bons 2e periode, ontvangst toewijzing 4e periode. Indien nu een winkelier zijn omzet te hoog heeft opgegeven, blijkt dit onmiddellijk uit de gegevens, welke worden verkregen uit het aantal verkregen distributiebons. Hij krijgt dan de eerste maal inderdaad meef toegewezen, doch dit is alleen verkoopbaaf tegen bons, immers het centraal distributie-' kantoor kan onmiddellijk zien, welk deel van den door de toewijzing verkregen voorraad niet is verkocht en kan hiermede bij de volgende toewijzingen rekening houden, niet alleen, doordat nu de toewijzing vermindert omdat niet voldoende bons worden ingele- verd^ doch ook omdat eerst uit den te veel toegewezen voorraad zal moeten worden geput. Als bijzonderheid kan nog worden gemeldi dat de eerste toewijzing bovendien eenigszinS ruim zal zijn, zoodat de winkelier, die zijl omzet eerlijk heeft opgegeven, voldoendes voorraad zal hebben om de aangebodeS distributiebons in te wisselen. Ook het te laag opgeven van de voorradeS is voor den winkelier van geen belang. Geef' hij de voorraden te laag op, dan kan hij teveel nooit op reglementaire wijze verkoo pen, omdat uit het aantal ingeleverde bon3 direct zou blijken, dat hij goederen had buiten den opgegeven voorraad. Verkoopt hij zond et bons, dan zal behalvt het feit, dat hij zicb aan een misdrijf, waarop een maximum gevangenisstraf van 4 jaren staat, schuld# maakt, hij nooit voor de verkochte goeder^ een aanvulling farijgan. m. a. w. jhÜ VerkO«? De wijze waarop de winkelier met zijn bestelbon moet handelen is als volgt Zooals reeds werd gemeld, bestaat de bestelbon uit twee gedeelten, den A- en den B-bon. Dezen bon kan de winkelier bij het inleveren van de distributiebonnetjes in ontvangst nemen bij het distributie-kantoor- Het centraal distributie-kantoor zendt nl. de bonnen aan het distributie-kantoor met een overzichtlijst. Wel moet worden bedacht, dat deze toewijzing dus gebaseerd is op de inge leverde bons van een vroegere periode. Zo" zal b.v. de toewijzing voor de 4e period® gebaseerd zijn op de ingeleverde bons van d® eerste periode. De winkeliers krijgt dien bon aan het begin der 3e periode en heeft dan gedurende deze periode tijd zijn bestelling te Op den bon is ingevulda. naam en num mer van den detaillist, b. artikel, c. toegewC zen hoeveelheid, d. distributieperiode (d. z. in welken termijn de goederen aan de® consument mogen worden verkocht) e. gel' digheidsduur van den bon. e detaillist kan met dezen bon zij" bestelling doen bij zijn grossier (groothand®' 'aar). dien hij zelf op den bon invult. &e bon bestaat uit twee gedeelten, den A- c° den B-bon. De grossier behoudt den A-t>0"f omdat deze later moet dienen als geleidebilj voor het vervoer van de goederen van he& naar den detaillist. De B-bon dient voor b®"1 om te gebruiken voor verdere beste dus b.v. bij den importeur. De grossier echter waarschijnlijk meer B-bonnen eü ^a.. deze inleveren bij het distributie-kantoor. heeft ook een bestelboekje en kan dan teg®n inlevering van een voldoend aantal B-bonnen een bestelbon in grootere coupure doen afstempelen bij het distributie-kantoor. Opgemerkt zij, dat de detaillist dus vrij 1® in de keuze van leveranciers. Den A-bon van den detaillist behoudt d® grossier echter, omdat deze immers moet dienen als vervoerbiVet. De grossier moet hierop zelf den datum ran het vervoer invul- len. De detaillist krijgt dus zijn A-bon terug met de goederen. Hij moet deze gelijk met de opplakvellen bij het distributie-kantoor inleveren. Deze bons worden door het distri butie-kantoor gelijk met de opplakvellen gezonden aan het centraal distributie-kan toor. Tenslotte zij nog vermeld, dat steeds de toegewezen hoeveelheid gelijk zal zijn aan het aantal ingeleverde bons. Moet het rant soen worden verminderd, dan zal dit geschie- den door de distributie-periode te verlengen (b.v. van 2 tot 3 weken). H et centraal distributie kantoor. Het centraal distributie-kantoor Is geves tigd in eenige panden aan het Bezuidenhout te 's-Gravenhage tegenover het ministerie van Economsche Zaken. De centrale leiding berust bij dr. W. B- Groeneveld Meyer, administrateur aan het departement van Economische Zaken, terwijl met de dagelijksche leiding is belast de heef S. de Hoo, hoofdcommies van dat departe ment. Het centraal distributie-kantoor is gaarne nereid nadere bijzonderheden aan belang hebbenden te verstrekken. Men wende zich daartoe echter niet tot ambtenarer Tsoon- lijk, doch tot den inlichtingen-die- Het kantoor, Bezuidenhout 93. te' Den Haag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 4