„ADRESSEN" nQEZOHDEM ÓTUKKEM GARAGE „WALDO" Taxi's. Rijles. Auto's zonder chauffeur. Reparaties Weerverwachting. g S m o, v«*g van ROTTERDAM. ZATERDAG 14 OCTOBER 1939 DE SUIKERDISTRIBUTIE. BIOSCOOPNIEUWS. SCHILLENWAGEN TE WATER. KETHEL. N.V. Katwijk's Glashandel, Telef. 68735 Duizenden platen triplex FRANS VAN THIENEN WINTERPROGRAMMA K.J.M.V. PAROCHIE VAN DEN H. JACOBUS. A.s. Maandag wordt met de slooping begonnen. burgerlijke stand. MEDISCHE ZONDAGSDIENST AFSCHEID BRIGADIER W. F. FEELDERS VAN ZJIN ORGANISATIE. DE ROTTERDAMSCHE DIERGAARDE. DE POSITIE DER HAVEN ARBEIDERS. Jitbetaling van een voorschot. WIE GAF DEN DUW XERXES KRIJGT VERSTERKING. GECOMPLICEERDE AANRIJDING. „DE ROTTERDAMMERS". HAMSTERAAR KRIJGT EEN PROCES-VERBAAL. JUBILÉ. Plotseling, als een donderslag bij helde ren hemel, kwam Woensdagavond bij de A. N. P.-uitzending door de radio het bericht. „Vanaf Maandag wordt de suiker gedistri bueerd. In afwachting daarvan mogen de winkeliers voor Maandag geen suiker meer afleveren. Geen mensch was er die een dergelijk be richt verwachtte. Voor het overgroote deel der bevolking was het niet zoo heel erg ook. Al is er niet gehamsterd toch zijn er veel huisvrouwen die gezorgd hebben dat zij een kleinen voorraad suiker hebben dat zij dat de gezinnen geen kopje koffie of thee zonder suiker behoefde te nuttigen. Ook zijn er menschen die liever koffie en thee zonder suiker gebruiken. Ook zijn er die het voor hun gezondheid niet mogen ge bruiken. Maar er zijn er ook voor wie suiker onmisbaar is en dat zijn in de eer ste plaatsde baby's. Onze groote na buurgemeente Rotterdam had daarin voor zien op de een of andere wijze. Donder dagavond verscheen in de Rotterdamsche bladen een bericht dat moeders aan een ze ker adres op vertoon van hun trouwboekje voor hun jongste lieveling een bon konden krijgen, waarop de winkelier 2 ons suiker af mocht geven voor de dagen tot Maandag a.s. Vele moeders vervoegden zich aan dat adres, kregen op vertoon van hun trouw boekje een bon, gingen met de bon naar hun leverancier enkregen geen suiker, want de winkeliers kenden de bonnen niet Men vertelde ons dat er vrouwen zijn ge weest die uren lang hebben geloopen eer zij bij een winkelier kwamen die de bonnen wel kende en de 2 ons suiker voor baby afle verde. Op Maatschappelijk Hulpbetoon in Schiedam hebben de ambtenaren heel wat te verduren gehad van deze regeling van Rotterdam. Ook hier kwamen moeders vra gen om een bon. Maar hier was niets bekend van een dergelijke regeling. Er waren vrou wen, die als overtuigend bewijs de courant met het bericht meebracht. Onmiddellijk is men aan het werk gegaan. Er bleek toen dat er een circulaire was uitgekomen waar in stond, dat aan menschen op doktersattest suiker kan gegeven worden. Na lang infor- meeren is men terecht gekomen bij den in specteur te Alkmaar. Hier werd vernomen, dat voor zuigelingen op doktersattest 2 ons suiker voor de vier suikerlooze dagen afge geven mocht worden Op het attest van den dokter kregen de moeders bij Maatschap pelijk Hulpbetoon een verklaring waarop zij suiker kon halen en die de winkelier graag en gerust af kon geven, want alles wat hij op die verklaringen heeft verkocht krijgt hij toch extra terug. Om vijf over drieën kreeg Maatschappelijk Hulpbetoon officieele bericht en reeds om kwart het de eerste verklaringen Passage-theater. Na de journaals vertoom jfassage theater deze week „Drama in bhangnai". Het is een vrij langdradig verhaal cat de stryd weer geeft tusscnen twee macntige organisaties die van Tcheng en die van de „Zwarte Draak". Na de pauze draait „Jongens met smeri ge gezichten". De innoud van deze film is als volgt. Twee jongens uit een achterbuurt Kockey (James cagney) en Jerry Connolly (Pat. O'Brien) brenen in, in een goederen wagen en worden gesnapt. Jerry weet te ont- vlucnten. De andere wordt naar een verbete- teringsgesticht gestuurd. Jaren gaan voorbij. Hockey is een berucht misdadiger geworden. Jerry is geestelijke geworden en tracht de jeugdige boefjes tot behoorlijke mehschen op te voeden. Rockey is na een langdurige veroordeeling weer vrij en ontmoet zijn oude vriend Jerry en zijn jongens. Op deze laatste heeft Rockey een geweldige invloed. Zij vereeren hem ais een held, f ather Con nolly ziet in dat die vereering de ondergang van zijn jongens en hij besluit Rockey en zijn bende uit te roeien. Na een geweldige schietpartij heeft de politie Rockey nog met in handen, father Connolly weet hem echter in het bereik der politie te brengen. Rockey wordt veroordeeld tot de doodstraf op de electrische stoel. Nog eenmaal komt Father Connolly bij hem en vraagt hem een groote dienst n.l. als een lafaard te sterven om, zoodoende te zorgen dat de jongens hun held gaan verachten. Rockey weigert, hij wil als held sterven. Bü het betreden der doo- deneel maakt hij het grootste kabaal en smeekt om zijn leven. De bladen schrijven Rockey stierf als een lafaard. De jongens zijn hierdoor tot inkeer gebracht. Voor volwas senen. Monopole-theater. Na het Profiltinieuws draait dezer week in het Monopole-theater de film „De gou den kooi". Het is een verhaal van een een voudige cow-boy die in de laatste wereld oorlog in dienst geroepen wordt, doch voor hij naar het front vertrekt verliefd wordt op een beroemde actrice Aanvankelijk is hun relatie een spelletje waarmee zij de an dere soldaten van de compagnie willen fop pen, maar voor de cow-boy naar het front vertrekt, wordt het ernst en trouwen bei den. Het is voor de actrice echter slechts een opoffering terwille van hem, aange zien zij met het gevoel „liefde" heeft afge daan. De cow-boy sneuvelt aan het front en eerst als de actrice de soldatenpenning van haar echtgenoot ontvangt, breekt voor haar de spanning die zij doorleeft heeft sedert haar huwelijk. Vervolgens treden de gebroeders Wim en Bram Scholte op het tooneel in enkele solo's en duetten. Vooral de kleine Wim oogst veel bijval met zijn solo's. O.m. wordt door hem ten gehoore gebracht het Ave Maria van Schubert. Na de pauze draait de film Agent Lorry een spannende film waarin een agent er na veel verwikkelingen in slaagt het meisje teveroveren dat de inzet van het verhaal vormt. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). DANKBETUIGING. De Vereeniging voor Armenzorg en te gen Bedelarij zegt den padvinders, die zoo hard voor hen gewerkt hebben en allen stadgenooten,die zooveel kleeren enz voor ons beschikbaar hebben gesteld, heel harte lijk dank. Veel hebben zij gekregen, maar ook veel is al weer uitgedeeld. Menig goed gezin is geholpen. Wij zijn er zeer dankbaar voor. Mocht iemand nog kleeren beschikbaar hebben om onzen slinkenden voorraad aan te vullen, dan houden wij ons zeer aanbe volen. Korte Haven 8, telef. 68256. Het Bestuur Vereen, v. Armenzorg tegen Bedelarij. over drie werden afgegeven. Verschillende eenigszins opgewonden moe ders waren toen tevreden gesteld. Uit een en ander moge blijken dat de leiding van Maatschappelijk Hulpbetoon alles gedaan heeft het zoo vlug en zoo goed mogelijk te regelen.. Maandag weer suiker. Maandag zal met de distributie van sui ker begonnen worden. De eerste periode loopt van 16 tot 29 October a.s. Voor ieder gezins lid wordt zooals bekend een pond suiker voor 14 dagen afgeleverd. Een gezin van b.v. vader, moeder en drie kinderen heeft recht op 5 pond suiker in de komende veertien dagen. Wij vestigen de aandacht op het vol gende: Er Is suiker voldoende. De suiker wordt echter over de leveran ciers verdeeld in drie keer. Wij raden onze H£X GEBIED VAN GLAS lezers daarom dringend aan niet alles waar- I ALL op zij recht hebben Maandag te gaan halen. Als een ieder Maandag a.s. naar de winkel gaat en het heele quantum, waar hij recht op heeft opeischt, loopt de boel vast. Als een gezin wat recht heeft op bijv. 6 pond suiker Maandag 2 pond haalt, over 3 of 4 dagen weer 2 pond en in de tweede week van de distributie weer twee pond, gaat alles nor maal en kan een ieder zonder last en moeite Hedenmorgen bevond de 72-jarige schillen- ophaler G. S., wonende ailhier, zich met zijn schillenwagen, waaronder een hond was ge spannen, voor een woning aan de Nieuwe Haven, ter hoogte van de R. M. I. aldaar Bij het ledigen van een bakje schillen in de wagen, liep er een kat langs, waar de hond tegen blafte en meteen den wagen voort trok. S. kom de wagen niet meer houden, die het vaarwater #ldaar nreed. De hond is verdronken. De wagen zal op het droge worden gebracht. S. had geen letsel beko men, doch was eenigszins door het ongeval versuft en is door de politie naar zijn wo ning gebracht. ronde stokken en latten in alle maten. zijn* portie krijgen. Nogmaals dringen wij er I Broersveld 123. Tel. 69799. Opslagpl. Baan 40-42 op aan niet alles tegelijk te halen. Een goe de gang van zaken is dan verzekerd. Hoe de distributie plaats zal hebben is nog niet bekend. Naar de directeur van Maatschappelijk Hulpbteoon ons echter meedeelde zal de ge heele regeling vanavond per radio en ver der in de dagbladen bekend gemaakt wor den. Ondem. A. G. van Dorp SINGEL 4145 TELEF. 67-57-0 Weekagenda. Heden de 20site Zondag na Pinksteren. De Vroegmis is te half 8 en de Hoogmis te 10.10 uur. 's Avonds te 7 uur Lof ter eexe van Maria met Octoberoefeningen. Maandag na het Lof congregatie voor de jongens en Kruisvaart. Dinsdag na het Lof congregatie voor de jongemannen en K.J.M.V. Donderdag komen de kinderen biechten te 12 uur en de algemeene H. Communie der kinderen is Vrijdag onder de H. Mis van kwart voor 8. Zaterdag gelegenheid om te biechten van 45 en van half 78 uur. Octoberoefeningen. lederen avond 7 uur Lof ter eere van Maria met Rozenhoedje, Litanie van Maria en Ge bed tot den H. Jozef, patroon der H. Kerk. We vertrouwen, diat de tweede helft der maand niet minder zal zijn dan de eerste en ieder weet, dart het onaangenaam is in een kerk, als men alleen in een groote bank zit. „Hoe meer zielen, hoe meer vreugd". Intenties der H.H. Missen. Zondag 15 October, half 8 H.D. voor Hen- ricus Lansbergen, lid van den R. K, Volks bond; 10.10 uur geestel. en Ujdel. welzijn der parochie. Maandag 7 uur ter eere van den H. Gerar- dus Majella; 8 uur weekdienst Petrus van Leeuwen. Dinsdag 7 uur maamddienst voor Leon. Rooiing en Anna Wilhelmina Langelaan; 8 uur Catharina Sophia KesterGroenewegen Woensdag 7 uur Gabriël Olsthoom, lid der Vughtsche processie; 8 uur Maria Ruig- rokSnijders. Donderdag 7 uur jrgt. voor Barbara Ge- rarda Meijster; 8.15 uur uitreiking der H Communie en Rozenhoedje. Vrijdag 7 uur weekdienst Antonius Goe man; 7.45 uur Catharina Langelaan en overl. ouders. Zaterdag 7 uur meest verlaten zielen; 8 uur maanddienst Henricus Stolk. Zondag half 8 jrgt. Adrianus Olsthoorn; 10.10 uur geestel. en tijd. welzijn van de parochie. PAARD OP HOL. De voor de melkwagen van den melkhan delaar W. Breuger gespannen ponny, is vanmorgen op hol geslagen. Twee bussen Gezin en Gemeenschap. Donderdag 12 October behandfilde mod^- K-nnR' rator H. Roosen het tweede punit van he „GEMENGD KOOR nationale programma „Gezin en gemeen- Zooals reeds eerder vermeld, zal de Scfhied, schap". De zaak is aldus spr., overwaard om j zangver. „Gemengd Koor" op Donderdag 19 behandeld te worden. Want het gezin gaat 1 dezer in het Passage-theater opvoeren de een ieder aan. Onze eerste en diepste vreug- 0pera „Martha", muziek van v. Flotow, waar de werd er beleefd, maar ook onze ergste bij onder anderen medewerking wordt ver- droefheid. Zelfs de slechtste mensch kan leenci door Loes Flipse, die onze K.RO.- niet dulden, dat er op zijn gezin een aan- iuisteraars nog Zondag j.l. hebben kunnen merk in" gemaakt wordt. Er staat geschreven beluisteren, toen zij zoo schitterend de rol dat God man en vrouw maakte en zag, dat van gophie, de huishoudster van den pastoor het zeer goed was. Voorts bij het eerste werk „Het dorp zonder klok" vertolkte. Aan- in de verlossing zien wij Christus opgaan gem0edigd door het succes in het vorige naar de Bruiloft te Cana. Het huwelijk werd, met de „Klokken van ComeviUe", heeft aldus vastgelegd door God: „Gaat en wast Gemengd Koor het aangedurfd deze opera, aan" en wat God verbonden heeft, dat die zoo° algemeen bekend is, voor het voet- 1 'I TT—.4. i/« /Irn C W>n VAT— 0 rla /Tmilr itr,v, schelde geen mensch". Het is dus een ver houding tusschen man en vrouw met als doel voortbrenging en opvoeding. Een v n de gevaren van onze tijd is, dat ij a natuurlijke deugden beoefenen. Het is mooi, maar wij moeten kind van God zijn. doel van 't gezin is daarbij betrokken. Maar licht te brengen, ondanks de druk van den tegenwoordigen tijd. Want juist nu is een gepaste ontspanning van de geest noodzake lijk, hetgeen door de lage prijzen voor ieder mogelijk gemaakt is. Er bestaat reeds goede vraag naar toe gangsbewijzen, terwijl ook onze Burgemees- COöP. BRANDWAARBORG MIJ. In de zaal van café „De Vriendschap werd gisteravond een drukbezochte leden vergadering gehouden van bovengenoemde maatschappij voor Kethei en Omstreken. De voorzitter den heer J. de Jong, neette in zijn openingswoord de vele ieaèn van hane weiKom, herinnerde aan het afgeloo- pen jaar, dat wel heel bijzonder goed voor ae maatschappij is geweest doordat slechts 102,34 aan brandscnade werd uitgekeerd, terwijl ruim 4Vs mille der gemaakte winst naar de reserve kon worden overgebracht. Spreker bracht hulde aan de leden voor hun voorzichtigheid en wijdde ook eenige ge voelvolle woorden aan het overleden be stuurslid, wijlen de heer D van der Eik. De notulen werden ongewijzigd goedge keurd evenals de rekening en verantwoor ding en het accountantsrapport. Op een opmerking van den heer Korpel die geen post van uitgaven had gevonden voor aanschaffing van gasmaskers waartoe het vorig jaar was besloten, antwoordde de voorzitter dat gasmaskers zelfs bij de groot ste brandweerkorpsen sporadisch voorkomen, zoodat op advies van deskundigen op dit gebied niet tot aanschaffing is overgegaan. De aftredende bestuursleden de heeren N. W. van Beurden en Jac. Bijl, werden beiden met 75 van de 78 uitgebrachte stemmen her kozen. In de vacature D. van der Eik werd na een drietal vrije stemmingen voorzien door de verkiezing van den heer Jac. Poot. Besloten werd dit jaar weer 500 te ge ven aan het "fonds voor bijzondere nooden (plaatselijk crisiscomité). Inzake de benoe ming van een taxateur (vacature A. Rip) werd besloten dat de sporadisch voorko mende taxaties voor vee en hooi zonder be zwaar door bestuursleden kunnen worden verricht, waardoor een aanzienlijk bedrag op deze post kan worden bespaard. Voorts kwam nog in behandeling een voorstel van het bestuur, zulks naar aan leiding van een schrijven van het gemeente bestuur, om een bedrag van 174 beschik baar te stellen voor de aankoop van 12 nieuwe olie jassen en rubberlaarzen voor het personeel van de brandweer. Het gemeente lijk schrijven sprak ook nog van nieuwe helmen voor de brandweer zulks ter ver vanging van de Zuid-Westers voor onze brandewerlieden. Het crediet van 174 werd toegestaan: het benoodigde bedrag voor nieuwe helmen zijnde 10 in totaal zal nu van de gemeente moeten komen. In de rondvraag heeft burgemeester van der Lip de woorden van den voorzitter in z'n openingsrede onderstreept en een geluk- wensch gericht tot het bestuur der maat schappij. Hij bracht dank voor de royale wij zij waarop met het gemeentebestuur wordt samengewerkt, terwijl hij tenslotte als voor zitter van het crisiscomité ook dank zegde voor de mooie gift van 500. Meer dan ooit zal deze gift op prijs gesteld worden. Door de onzekere tijden welke wij beleven en voor ons volk zeker weer een verarming betee- kenen is deze gift een prachtige tegemoetko ming om straks de armste der armen ten minste weer naar vermogen te kunnen hel pen. De voorzitter dankte den burgemeester en na aan allen die met de maatschappij in con tact staan dank gezegd te hebben, voor hun medewerking, hun ijver en hun toewijding; werd de bijeenkomst gesloten, melk rolden vain dein wagen en kwamen in de sloot terecht. De geheele inhoud vloeide Weg. Door H. Laukester kon aan de Stee- aenbrug het hollend paardje tot staan wor- lun gebracht. SCHOUW. Woensdag 25 October a.s. zal schouw ge dreven worden over alle slooten in de Harg- polder. Om beboeting te voorkomen worden de Ingelanden herinnerd aan art. 2, 12 en 17 van het Polderreglement. VERKEERSOBSTAKEL. Gistermiddag is een met hout beladen tractor op de Kerkweg nabij het dorp tegen een paal van het electrische bovenleiding net gereden en vervolgens in den kant weg gezakt. De paal werd versplinterd. De auto was van den houthandel der gebroeders jloek uit Leiden en moest geheel worden af geladen. Het verkeer over de Kerkweg was gedurende een paar uren in beide richtingen gestremd. De autobusdienst van de R. E. T heeft toen zijn route omgelegd. Eerst tegen 5 uur kon het verkeer weer normaal doorgang vinden. De Rotterdamsche Sloopersfirma Joh. Lekkerkerker van den 's-Gravenweg heeft de opdracht gekregen voor het sloopen van de Rotterdamsche Diergaarde, daarbij inbe grepen de afbraak van het Sociëteitsgebouw er het rooien van de boomen. Het geheele terrein moet opgeleverd wor den op 1 Januari 1941. Maandag a.s. wordt reeds begonnen met het gedeelte, hetwelk grenst aan den Dier gaardesingel. Het Sociëteitsgebouw zal in Februari en de klassen zullen in Mei gesloopt worden. de menschen maken het huwelijk zooals zij ter kennen heeft gegeven de voorstelling het gedacht hebben. Zij gaan in tegen God te willen bijwonen. en de natuur. De groote eerbied voor den wij verwijzen naar de desbetreffende aci- Alwijze, die weet hoe het moet, gaat dan vertentie van heden in de rubriek Kam- verloren. Niets breekt het leven zóó, als de pioenen, ontrouw van man of vrouw. Dan mist het kind ook veel. In het gezin moet ook zijr een zekere hiërarchische orde. Het is een ordelijke samenstrevende gemeenschap om t kind tot kind Gods te maken. Het is het allereerste vormingsinstituut. De eerste ge meenschap is het gezin. De hoogste gemeen schap is de Kerk. De Staat is onmisbaar, GEBOREN: Aaltje H. J., dochter van J. Hoornweg en H. van Wijk, L. Costerstraat 15 Pieternalla A., dochter van J. M. van Harmeien en P. A. Schoots, Boerhavelaan 1 Krijnitje, dochter van F. C. van Rossen en maar is" de laagste gemeenschap. De Kerk I s westorveld, Raam 22 Adriaan, zoon van laat de bovennatuurlijke opvoeding voort- j w van den Berg en J. M. Bockkom, zetten door het gezin. Indien men als beeld g0hie 34. van het gezin neemt een huis, dan moet men heden ten dage van het gezin zeggen dat RECTIFICATIE. Staat moeten elkaar helpen. Adoli vereeniging „Laus Deo schreven wy dat de heeft voor vele jaren aangekondigd heer W. A. Houtman wegens dat het uiteenrukken van het gezin den voering van „Die Schopfung t^oonwnnrrHfien toestand te weeg zou bren- den. Een en ander berust echter op een mis gen. Laten wij K.J.M.V.'ers, het gezin zien verstand. De leiding was in handen van „en als iets heiligs, als de meeste voorname cel heer W. A. Houtman in het Rijk van de Nieuwe Gemeenschap, het .1 i_;;i- «m« Plifinfiic Vq/Ipt PU mO€" Kerk en mystieke rijk van Christus. Vader en moe der zijn geheiligde functionarissen, ontvan gen ieder eiken dag bijzondere genaden. Laten wij met eerbied leven in ons gezin. Het is een van de leerscholen om later voor onze taak als toekomstige vaders te staan. Morgen zullen de volgende geneesheeren voor spoedgevallen aanwezig zijn: A. H. de Bruijn, Nieuwe Haven 147; A. L. J. Kunze, Sin-gel 70; J. Ris, Tuinlaan 92. Geopend zal zijn de apotheek van de firma C. I. Jansen, van Musschenbroekstraat 1 en van de firma Gouka Co., Groenelaan 127, die beide in de komende week tevens den nachtdienst waar zuilen nemen. 1 Augustus 1939 was het voor den briga dier van politie W. Feelders de dag dat hij den dienst in verband met zijn pensioenge rechtigden leeftijd eervol moest verlaten, en op dien dag werd hij door den corpschef op hartelijke wijze toegesproken. Op Donderdag 12 October 1939 werd door den R. K. Politie bond St. Michaël een buitengewone vergade ring gehouden in verband met het afscheid van den scheidenden penningmeester van zijn organisatie. Na eenige punten van de agen da te hebben afgewerkt, voegde ook onze Geestelijke Adviseur, Pater G. v. d. Broek zich in ons midden, waarna de voorzitter, de heer Th. J. Alberts den scheidenden pen ningmeester als volgt toesprak: Het is onge veer 26 jaar geleden, dat U als lid toetrad tot de R. K. Politiebond „St. Michaël". Aan het verzoek van het Doorl. Episcopaat, om als R. K. Politieambtenaar tot een R. K. Politie organisatie toe te treden, hebt gij gehoor ge geven. Onmiddellijk werd U in het bestuur gekozen en zulks is al een vermelding waard. De laatste jaren was U onze pen ningmeester. Gij hebt U als penningmeester op buitengewone wijze van Uw taak gekwe ten en het zal thans de vraag zijn, of wij zoo'n vervanger terug krijgen. Wat Uw dienst betrof, niets was U te veel. U hebt zich wer kelijk voor de volle 100 pet. aan den dienst, die U zoo na aan het hart lag, gegeven. Wij allen weten, dat U nog gaarne eenige jaren in politiedienst had willen toorbrengen. Je hebt je eervol ontslag aanvaard. U was geen draaier, doch een rechtschapen mensch. Thans staat voor ons de deur open, om afscheid van U te nemen en wij hadden gemeend, U niet zonder een stoffelijk bewijs te moeten gaan. Aanvaard U dan, aldus de voorzitter, dit geschenk, zijnde een prachtige ligstoel, als blijk van waardeering voor het vele werk, dat U voor de organisatie heeft gedaan. De Geestelijke Adviseur, het woord verkrijgend, sloot zich aan bij de woorden van den voor zitter, tot Feelders gericht. U was werke lijk katholiek van daad. U hebt het voorbeeld gegeven aan jong en oud. U was een man van degelijke Christelijke beginselen. Ook bij andersdenkende menschen stond U als een sympathiek mensch aangeschreven. U hebt U als penningmeester bijzonder onderschei den. Ik breng U daarvoor hulde. Ik hoop, aldus de adviseur, dat O. L. Heer U en Uw gezin nog lang onder het vaan van „St. Mi chaël" mag beschermen. De secretaris, de heer W. A. A. M. van den Born zich tot Feelders richtend sprak o.m.: Wij allen heb- |[|!l!!!ll!llll!lllll!!I!lllllilllll!II!l^ll!llllllll!lllllllllll!ll!lill|[|lll!IIIIJ 't Is volop herfst. VOOR HET GEHEELE LAND: Krachtige tot matigen Zuid-Ooste- lijke tot Zuidelijken of Zuid-Weste- j= lijken wind. Betrokken tot zwaar ol half bewolkt. Regenbuien, later wel- licht tijdelijk opklarend. In het Noor- den weinig verandering in tempera- tuur. In het Zuiden kouder. Voor de wielrijders, ZONDAG. 1 Zon op 6.26; Zon onder 17.07. Maan op 9.34; Maan onder 18.40. wielrijders lichten op van 17,37 tot 5.58 uur. -r MAANDAG. Zon op 6.28, Zon onder 17.05. Maan op 10.40, Maan onder 19,26. Wielrijders lichten op van 17.35 tot I 6 uur. ben U leeren kennen als een goed superieur en als een plichtsgetrouw politieambtenaar. U heeft in Uw loopbaan zoo ongeveer al de ups en dows meegemaakt. Niets was U te veel en tegenover anderen dwong Uw werk respect af. Niet alleen als politieman, doch o0k als organisatieman liet U van zich spre ien. Altijd kalm en rustig wist U moeilijke problemen op de juiste wijze op te lossen <=n vvjj kunnen niet anders zeggen, dan dat U hard voor de organisatie heeft gewerkt. Steeds heeft U er naar gestreefd, om de orga nisatie op peil te houden. U was geen man die zich op den voorgrond plaatste, doch U was een stille harde werker, die een orga niSatie sterk maakt. U was de man van het geld en de jaren, dat ik U in het bestuur beb meegemaakt, kan ik niet anders zeggen, dan dat U de ware man van het geld geweest bent. Grootendeels door Uw beleid, hebben wjj thans een gezonde kas. Ik breng U hul de en dank voor alles, wat U in de afgeloo pen jaren voor de af deeling hebt gedaan. Ik breng vanaf deze plaats mijn oprechte dank vo0r de prettige samenwerking in het be stuur, waarin U zich altijd een waar vriend heeft getoond. Het lid J. J. van Alphen, als oudste van de af deeling, herinnerde den tijd van 26 jaar geleden, toen hij biet Feelders als agent dienst deed. Door Uw activiteit werd U spoedig bevorderd tot rechercheur van politie en daarna tot hoofdagent van politie, thans brigadier. Steéds stond U voor ons klaar, indien wij Uw hulp inriepen. Als ik de tolk mag zijn van alle leden, aldus spr., dandank ik U voor alles, wat U gedaan hebt voor onze belangen. Ik ben er zeker van overtuigd, dat niemand het mij kwa lijk zal nemen, indien ik U namens het ge heele personeel daarvoor hartelijk dank zeg. Het bestuurslid J. Poldermans en het j. Albers brachten eveneens hulde aan e scheidenden penningmeester voor de pr tjge samenwerking in de organisatie. Zeer onder den indruk bedankt de verschillende sprekers van dezen svona, omdat hij weet, dat de woorden uit he hart gesproken zijn. Hij geeft toe, dat het afscheid op 1 Augustus 1939 voor hem zwaar is gevallen en dat hij vele slapelooze nach ten heeft gehad. Met hart en ziel voelt hij zich nog politieman. Ik ben er van over tuigd, aldus spr., dat ik in die jaren niets meer dan mijn plicht heb gedaan, en waar om dan die hulde. Hij sprak zijn dank uit voor het schitterende cadeau, hem door de Afdeeling van zijn geliefde organisatie aan geboden. Spreker zag nog graag, dat de on georganiseerde R. K. Politieambtenaren zich bij de R. K. organisatie aansloten. De buitengewone ledenvergadering werd hierna door den voorzitter gesloten. Voor de reeds ontslagen vaste havenarbei ders bij een groot aantal Rotterdamsche on dernemingen zal binnenkort eene wachtgeld regeling in werking treden. Daarmede ko men deze arbeiders dus niet aan den steun, doch blijven in het verband van de onderne ming, waarin zij werkzaam waren. Dit was wel de belangrijkste mededeeling, welke ons hedenmorgen werd gedaan op een conferentie van de bestuurders van de Cen trale, Katholieke en Christelijke Transport arbeidersbonden. Deze mededeeling zal in de kringen van de Rotterdamsche havenarbeiders zeker met groote voldoening worden ontvangen, vooral na de onzekerheid, welke er momenteel be stond omtrent het lot van deze breede groe van vaste havenarbeiders, die door den oor log plotseling werkloos zijn geworden en o wier gezinnen hierdoor een noodtoestand wtu> ontstaan. Reeds eenige dagen na het uitbreken vai den oorlog hebben drie organisaties van ha venarbeiders, welke een collectief contract hebben met de werkgevers, de situatie ondaf het oog gezien en contact gezocht met -de Scheepvaart Vereeniging Zuid en het ge meentebestuur. Een niet onbelangrijk aantal werkgevers, begaan met het lot van hun per soneel, was bereid om zoolang dit mogelijk was_ te helpen. Wachtgeldregelingen werden voorbereid of bijslagregelingen op werkloo zenkas of steunuitkeeringen. Er waren er die 5, 6, ja die 8 10 gulden bijslag wilden geven. Men zag algemeen in. dat menschen, die voor den oorlog een loon van 30 40 gul den verdienden, niet tot het peil van den steun konden worden gebracht. De moeilijkheid was echter, dat volgens de bestaande regeling niet meer dan 15 pet op de steunuitkeering aan bijslag kon wor den verleend. Zoowel de werkgevers als de werknemers organisaties a dl tien dit ten eénfenmaTe onvoldoende en daarom werd in het overleg met het gemeentebestuur ain gedrongen op een wijziging van deze regeling, Daartoe werd in overleg getreden met de Rijksinstanties, welke evenwel bezwaar maakten tegen een incid-enteele wijziging in dezen algemeenen regel. Men zegde evenwel toe de zaak te herzien mede in verband met de toezeggingen van de ondernemingen. Voor het geheele graanbedrijf was en is men bereid een wachtgeldregeling te treff :n. Het geheele personeel zou in dienst blijven. Ook Thomson's Havenbedrijf wilde voor zijn vast personeel een wachtgeldregeling invoe ren. Van de zijde der organisaties werden deze toezeggingen op hoogen prijs gesteld, al werd wel het bezwaar gevoeld, dat in sommige stu- wadoorbedrijven het technisch en opzichthou dend personeel arbeid zou moeten verrieh ten van de havenarbeiders. De Scheepvaart Vereeniging Zuid en de werkgevers hebben dit bezwaar begrepen. Vrijdagmiddag werd van de zijde van de Scheepvaartvereeniging Zuid mededeeling ontvangen omtrent eene regeling, waarvan ds organisaties met voldoening hebben kennis genomen. Deze mededeeling hield het vol gende in: lo. Aan alle arbeiders, die zijn ontslag--^ zal over de periode van 18 September to October worden uitbetaald een bedrag f 30 voor de ongeorganiseerden en van f IJTM. qiuCci.' voor de georganiseerden. Dit is eeneordt £e_ ring bij wijze van voorschot. Hierop w kort wat men mocht hebben verdiend of aan steun mocht hebben ontvangen. t 2o. Voor haar reeds ontslagen «»wpa s> neel zullen de volgende ««^Rotterdamsche I II I I 13 Oct.: Groote Schouwburg, Het biecht geheim (Groot Ned. Volkstooneel), 8.15 uur. f 9.5 t-: Doelen, concert Alliance Fran- gaise (Rott. Philh. Orkest), 8.15 uur. 14 O c t.: Groote Schouwburg, Mijn ver loofde vader (Ned. Tooneel), 8.15 uur. - Doelen: Philharmomsch Orkest, 3.15 uur. 15 O c t.: Groote Schouwburg, Boefje (Ned Tooneel), 8.15 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 19 October in: Grand, Entente cordiale (boven 18 jaar); Lumlère; Je kunt het toch niet meenemen; Luxor: Es war eine rauschende Ballnacht (v. volw.)j Tha-lia: 't Zit in de lucht; Studio: Vrienden en vrouwen (boven 18 j.); Colosseum: De citadel en Nancy breekt drie harten (boven 18 jaar); Scala: Drie handige meisjes worden groot; Prinses: Avonturen van Marco Polo en Bedekte oogen (volw.); Corso: Suez (boven 18 jaar); Ooster: Diplomatieke zending en De twee zusters Kleh (volw.); Victoria: Marthe Richard de spionne en Andy Hardy wordt verliefd (volw.); Asta: Kom je ook op de races? en Cowboy-romance (volw.); Harmonie: Wereldstad en Gestolen leven (v. volw.); Capitol en City: Jongens van de tuchtschool en Ik eisch gerechtigheid (volw.); Arena: Good bye mr. Chips (bo ven 18 jaar); Olympia: De laatste waar schuwing en Radiostation K. L. D. (boven 18 jaar); Centraal: De havik der wildernis (boven 18 jaar); Cineac: actualiteiten. Tentoonstellingen: Tentoon stelling „RotterdamBatavia". (Schiedam- sckie singel 55)dagelijks IQ17 en lQ uur, Zondags van 1217 uur tt intrii Gebr. Koch, werken van J. H. van Masten broek (tot 15 Oct.) Rott. Kunstkring: werken Joep Nicolas (tot 15 Oct.) Schiedam. Passage: Shanghai-drama en Jongens met smerige gezichten (volw.); Monopole: De gouden kooi en Agent Barry (volw.) Aanrijding op do Ru'Seplaatbrug. Gisteravond om vtjf v,JOr tos is op de Ruigeplaatbrug <*e. 48"3arige havenarbeider N. Bax, wonende in de Beijerlandschelaan, doordat' hij een duw kreeg van een naast hem rijdenden wielrijder, aangereden door een vrachtauto van de Haka, bestuurd door den 33-jariSen v- G. uit de Bieslandstraat. Hij lieP inwendige kneuzingen en kneuzingen aan de rechter heup op en is per auto van den G. G- D. naar het ziekenhuis aan den Cooisingel vervoerd. De commissaris van politie van het bureau Oostervantstraat verzoekt den man, die den duw gaf, zich tot het geven van inlichtingen aan zijn bureau te vervoegen. wachtgeldregeling invoeren- - Stuwadoors Mij. (Furness), JW, Internationale Stuwadoor Gibh, N. V. Stuwadoor-Mij. v-h-JKoeveren Co, Veltenaars Haven- en Transportbedrui: Müller Co, CorneUs Swaittouw, Hoog?- werff Co.'s Transportbedrijf, Q,J]ck Dispatch en Thomsen's Have^ Het bedrag, daU vasSf 1 l°' nomen, is nog »iet -Tt®esteld- De w^kge- t-ers zouden bereid zijn deze wachtgeldrege ling voor drie maanden te aanvaarden. Behalve de genoemde ondernemingen tul len waarschiinü-ik nog andere bedrijven tot deze regeling toetreden. Kruwal had reeds voor onbepaalden tijd een bijslag op de uit keering toegezegd, doch ziet zich door de plaatsing op de zwarte lijst der Engelschen L„ een moeilijke positie geplaatst. Zoo is het ook met de Standaard Transport Mij. De bedoeling is, dat de wachtgeldregeling volgende week reeds in dienst zal treden. A.s. Dinsdag is er een conferentie over met den Minister van Sociale Zaken. Het gevolg van deze regeling zal zijn, dat ongeveer 900 ma-n, die reeds op de werkloo- zenkas of Maatschappelijk Hulpbetoon wa ren aangewezen, weer in het bedrijf word-?? opgenomen. Voor de groep losse arbeiders heeft mei n°f> geen mogelijkheid gezien ,iets te berei Ook in Amsterdam, evenals in Dordceclu gn Vlaardingen, is eveneens een rege 1 h TOH?t6Ïodotf maatschappelijke voordeel bij deze regeling zal zijn dat met betere tijden. Naar wij vernemen, bekwam Ernst Alexander, oud-speler van Schalke '04, overschrijving naa- Xerxes. Alexander, welke ook deel uitmaak'.e van het elftal van West-Duitschland, zal reeds n or- gen in den wedstrijd Xerxes—D.F.C. bij de Rot terdammers de rechtsbinnenplaats bezetten. Gisteravond om 11 uur Is de 20-jarige militaire motorrijder j. Stoffers, afkomstig uit Delft, op den hoek van den Bergweg en den Noordsingel in aanrijding gekomen met een motorwagen van lijn 14, s. reed op den Bergweg in de richting van Hillegersberg en had er geen erg in, dat de uit tegenover gestelde richting komende tram, welke bestuurd werd door den 46-jarigen G. J. W., een bocht naar den Noordsingel zou nemen. Op het laatste oogenblik maakte de motor- riider nog een zwaai naar links Hij kwam evenwel te vallen en brak den rechter voet. Per auto van den G. G. D. is hij naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd De motor werd zwaar beschadigd. De dames P. de G„ 40 jaar en D. de V., 77 jaar, beiden uit de Insuiindjstraat, die ter plaatse overstaken, werden dour den vallen den motor geraakt en liepen llohle kwetsuren alsmede schade aan de kleeren op. Maandag a.s. gaat bovengenoemd gezel schap, na in een onafgebroken serie van 8tt maand te Rotterdam te zijn opgetreden, voor een korten tijd naar Den Haag, alwaar het gezelschap het Scala-theater zal bespelen. Met December komen „De Rotterdammers" weer ln Tivoll terug met een geheel nieuw Engelsch blijspel, bij welke gelegenheid „De Rotterdammers" hun eerste lustrum zul-- len vieren. Ten huize van P. S. aan de Pupillenstraat heeft de politie in beslag genomen 48 pakken zeep en hoeveelheden thee, kiffie, suiker, rijst, enz., afkomstig van verschillende winkeliers. Morgen, 15 October zal de heer L. Fieg- haar 25 jaar in dienst zijn bij de fa. C. A. van Eijck Zoon, Makelaars in Assuran tiën, Wijnhaven 106. De jubilaris, die chef van de brandafdeeling is, zal Maandag a.s. dit feit herdenken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2