Een nieuw Marconi- plein. I Weerverwacliting. TIM TYLEM EN naar S STADSNIEUWS. ROTTERDAM. DE R A DIOZENDER VAN DE R. S. A. P. VRIJDAG 20 OCTOBER 1939 OPERA „MARTHA' OPENBARE VERKOOPINGEN. VERSTREKKING VAN SCHOOLKOUSEN. ZWIJNTJE. DE KOPEREN KWITANTIE. IP R. K. SCHAAKVER. S. B. O. DE SCHIEDAMSCHE WANDELAAR ST. JOSEPHGEZELLEN- VEREENIGING. Verbreeding van den weg Rotterdam—Schiedam. CHARLOTTE KÖHLER voor den Katholieken Kring. KETHEL. ONTWIKKELINGSAVOND VOOR KATHOLIEKEN. Alle medewerkers veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. GEMEENTEMIDDELEN. Zeehavengeld in September gehalveerd. SPANGENS KOOR. CENTRAAL TOONEEL- NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. Het is er geen tijd voor. TENTOONSTELLINGEN. Goede opvoering door „Gemengd Koor" met het Ned. Opera Ensemble. Een jaar na de opvoering van de operette „De klokken van Corneville" heeft het Ge mengd Koor nu een werk gebracht, dat veel zorg en studie geëischt zal hebben. Oe ope ra „Martha" van von Flotow is een werk van heel ander, ernstiger genre. De belangstelling was zeer goed. Onder de aanwezigen bevonden zich de burge meester, Mr. Dr. F. L. J. van Haaren en Mevr. A. J. van HaarenRaymakers, als mede de bekende zangeres Sophie Both Haas. In den beginne wilde de samenwerking tusschen koor en orkest niet erg vlotten. Ook de solisten waren niet heelemaal op dreef. Spoedig echter was het noodige contact ge vonden en had de opvoering een vlot en pret tig verloop De décors waren sober doch stijlvol. De kleeding van koor en solisten bewezen, dat veel zrog was besteed. Een klein orkest met aan den vleugel mevr. N. BerckFeltzer zette tegen half negen de vrij lange ouverture in. Het eerste bedrijf overtrof reeds de verwachtingen. De samen werking tusschen de beide vrouwelijke so listen Francine Bijloos (Martha) en Loes Flipse—Snel (Nancy) en het vrouwelijk deel van het koor was prachtig. De stem van Francine Bijloos is voor de opera uitstekend geschikt en vooral in de solo's bijzonder fraai en beheerscht, terwijl haar voordracht zeer sprekend is. Loes Flipse—Snel heeft een mezzo-so praan van aangename klankvolheid, die het vooral uitstekend doei in samenzang. Corn, van Munster vertolkte de tenor-partij. Op het operatooneel heeft hij zijn sporen reeds verdiend. Met veel warmte heeft hij zijn partij gezongen in prima harmonie met Francine Bijloos. Chris van Dam gaf als bas-bariton een zeer komische vertolking van de rol van Pluftkett. Coen Muller die als bas de rol van lord Tristan speelde, streefde o.i. te veel naar het caricaturale. Adriaan Dekker speelde de rol van den schout. In alle opzichten is deze uitvoering ge slaagd, al waren de lange pauzes tusschen de verschillende bedrijven wat hinderlijk. Het publiek toonde zich zeer enthousiast over het gebodene. Directeur Ko de Keyzer verdient groote hulde. Om het koor een dergelijk werk te doen instudeeren is serieuze en ernstige studie noodig. Na het tweede bedrijf werden aan de da mes solisten en aan mevr. N. Berck Feltzer bloemen aangeboden. Het orkest heeft zijn taak tot volle tevredenheid van solisten, koor en publiek verricht. De algeheele leiding was zooals wij reeds schreven, in handen van Ko de Keyzer, die gezorgd heeft dat Gemengd Koor met veel genoegen kan terugzien deze uitvoering. op Door de notarissen Q. v. d. Velde te Die ren (Gld.) en A. Hoek te Schiedam werden hedenmorgen verkocht: een pand, bevattende beneden- en bo venwoning aan de Raam nr. 30a voor ƒ3100, 7 woonhuizen aan de Spoorstraat te Kethel gecombineerd verkocht voor 6090. Door notaris H. B. E. Blaisse werd he denochtend verkocht het winkel- en woon huis a. d. Hoogstraat 104 voor ƒ2960; een pand, bevattende beneden- en bo venwoning aan de Nieuwe Sluisstraat nr. 6 voor ƒ3300; 5 woonhuizen, gelegen aan de Laan Ons Genoegen, gezamenlijk verkocht voor 3000 en een woonhuis aan de Laan nr. 7 voor ƒ500. Ons wordt medegedeeld, dat in verband met de groote schaarschte aan schoolkousen en de moeilijkheden, welke bij den aanvoer worden ondervonden, den ouders van school gaande kinderen, die voor de verstrekking van dit artikel in aanmerking komen, ern stig moet worden aangeraden de grootst mogelijke zuinigheid met deze kousen te be trachten, W. F. D. heeft bij de politie aangifte ge daan dat zijn rijwiel, dat hij gisterenavond voor een pand aan de Lange Haven alhier had geplaatst, ontvreemd is. F. H. heeft bij de politie aangifte gedaan dat een belastingmerk van zijn rijwiel is ontvreemd terwijl het rijwiel aan de West- vest alhier in een kantoorportaal stond. 'A'-----:.; -Li. i-r De Duitsche luchtaanval op de Firth of Forth in Schotland, in beeld gebracht door Montague Black. DE SPORT VAN ZONDAG. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Johannes J., zoon van H. J. Beiier en W. H. de Jong, B. K. laan 255 Adrianus J„ zoon van A. de Visser en J, van Wagtendonk, B. K. laan J55"" Hendrik P.. zoon van Ph. G. Mak en M. K. van der Velde. Gasstraat 37. ONDERTROUWD: J. Steenbergen 24 jaai en J. A. Verberk 22 jaar J. M. Bronscheev 22 jaar en C. P. Verhagen 23 jaar B. G. Hoenderkamp 25 jaar en C. M. J. M. van der Goes 24 jaar - B. Versteege 22 aar en A. den Boer 22 jaar J. H. J. Te"e" 24 jaar en W. K. van Toor 19 jaar L v. Schenau 38 jaar en L. L. F. Deurloc>24 J. H. van der Kroft 46 jaar en E. Fvan Cltef 42 jaar T. Schonevrf1 22 jaar en A. van Eijk 21 jaar A. L. HWfnsbroek 22 jaar en C. L. Schuurmans 23 jaar H. J. A. Bezemer 26 jaar en A. Lems 21 jaar H W. Offers 26 jaar en E. H, S. van der Meer 22 jaar P. W. C. Korpel 25 jaai en B. H. L'angenbach 23 jaar H. J. Kila 30 jaar en J. Groenewegen 31 jaar J. Pijnacker 25 jaar en C. M. van Krieken 23 jaar p. 't Hart 27 jaar en M. D. van dei Linden 18 jaar C. M. van der Hoeven 33 jaar en T. Bogerd 28 jaar H. J. Troost 23 jaar en M. C. van Rij 24 jaar J. M. Per- quin 29 jaar en J. L. Vorstenbos 19 jaar J. Zeiessen 28 jaar en J. P. van der Most 25 jaar B. Stouthart 20 jaar en R. C. Ro- siers 20 jaar A. Moret 32 jaar en J. Hennevanger 27 jaar. GEHUWD: J. Koning en M. M. C. Poppe- zijn 25 jaar R. van IJperen 25 jaar en M. H .van Dam 23 jaar T. J. van der Kraan 24 jaar en A. C. van Unen 23 jaar P. M. L. Brouwts 34 jaar en J. van der Most 32 jaar J. H. Kobessen 25 jaar cn B A Parrin 26 jaar H. H. F. Groenestijn 24 jaar en W. F. Hörup 21 jaar L. Land- zaad 25 jaar en W. Blomsteel 21 jaar A.. C L. Aloserij 27 jaar en E. Markesteijn 20 iaar L. Ph. van Brakel 28 jaar en H. Louis 27 jaar P. Bas 29 jaar en P. de Klerk 20 jaar A. Poppe 25 jaar en L. M. den Brinker 28 jaar. OVERLEDEN: M. J. de Jager, 21 jaar, ~">^ieschestra.at 36. R. K. S. V. Excelsior. De zwart-witten ontvangen Zondag aan den Laanslootscheweg H.B.C. uit Heem stede. Tot nu toe kwamen de bollen- kweekers nog niet tusschen de krijtlijnen. Van vorige seizoenen weten wij echter nog wel dat het tegenstanders waren die ga- ducht konden mee tellen. Het tweede elftal gaat op bezoek bij het Rotterdamsche St. Ignatius. Tot nu toe wist Ignatius alle wedstrijden te winnen. Een ge makkelijke „kluif" zullen de zwart-witten dus wel niet hebben. Het derde krijgt bezoek, van Spartaan 3. Dit elftal van de Rotterdamsche zwartjes i:» dit jaar wel bijzonder productief. Excelsior 3 lukt het dit seizoen niet zoo bijzonder. Wat het resultaat echter zal zijn is niet te voorspellen. Wij vertrouwen, dat de Sdhie- dammers met eigen grond onder de voeten zich geheel zullen geven. Excelsior 4 reist naar Berkel om T.O.G. 2 te bekampen. Wij gelooven niet, dat de pun tjes mee naar Schiedam zullen komen. Het verdere programma luidt: Excelsior A Aeolus A, 12 uuir; Activitas B 1Excelsior B 1, 12 uur. Programma voor Zaterdag: V.G.M. B 2— Excelsior B 2 3 uur; Excelsior C 1Pio niers C 1, 3 uur; Activitas C 2Excelsior C 2, 3 uur. Het hockey-progtramma Zaterdag: heeren-junioren AMVJ 2Excelsior 2, 2 45 uur. Zondag, dames: Excelsior 2Pioniers 2, 12 uur; Excelsior 1—Graaf Willem 2, 2 uur; Bully 3Excelsior 3, 2 uur. Zondag, heeren: HDS 3Excelsior 1, 12 uur. "De andere clubs. Hermes D.V.S. gaat Zondag naar Rotter dam om den strijd aan te binden met Sparta. Wat de kasteelbewoners tot nu toe van zich hebben laten hooren, is niet mis. Dat de blauw-witten veel winst in Rotterdam zullen halen, gelooven wij niet. S.V.V. ontvangt het Haagsche Vlos en zal wel zorgen dat de punten in Schiedam blij ven. Martinit krijgt het Vlaardingsche Hollan- diaan op bezoek. De nieuwe tweede klasser heeft het er verleden week leelijk bij laten zit'.en. Nu zij echter weer eigen grond onder de voeten hebben, vertrouwen wij dat zij het de Vlaardingenaars niet al te makkelijk zullen maken. D.H.S. ontvangt Hoek van Holland en dient te zorgen dat zij winnen. S.F.C. bindt op Boschhoek den strijd aan met D.J.S. en Ursus ontvangt F.S.V. Pretoria De uitslagen van de voor de wintercom petitie gespeelde wedstrijden van deze week zijn: J. Slobbedrs. P. Willems 01, H OomenH. Paap 01; E. LinnenbrinkA Veringmeier, afgebr.; A. de JongJ. Zoet mulder y2—G. v. d. Tuin—L. van Beek 0—1: J. Mulder—W. Steenhouwer afgebr A. Sprong—J. de Groot 1—0; J. de Jong— D. Rensman 0—1; A. de Jonge—M. Dingen- houts Vi— y2; J. van Oostrum—J. Korver af gebroken; v. d. KlinkH. Kloos afgebr. De W.S.V. „De Schiedamsche Wandelaar' zal Zondag 21 October, voor de oudere le den. een trainingsmarsch houden over een afstand van 25 K.M. De junioren zullen Zaterdagmiddag een trainingstochtje maken Gisterenvond werd op de gebruikelijke wijze het winterseizoen ingezet met de vie ring van den verjaardag van den Praeses. De Praeses opende de bijeenkomst met een .hartig" woordje, waarin hij allen verzocht zoo „gek" mogelijk te doen en ook op de winteravonden zooveel mogelijk te komen, om de boed op stelten te zetten. De band speelde vervolgens enkele songs, welke zooveel mogelijk luid werden meege zongen. Toen kwam de Tooneelclub op de proppen met de opvoering van een stuk over een ambtenaar ter gemeentelijke secretarie, Ze melknoop, die fiilmartist wilde worden en daarom een proef moest afleggen. Om niet onbeslagen ten ijs te komen, gaat hij om raad vragen bij den schoenmaker Prulle- mans, die lid is van de plaatselijke redérlj- ke.rskamer. Het verhaal speelt nu bij dezen schoenmaker in huis, waar in de mooie ka mer een scène wordt gespeeld over de ont voering van een beeldschoon meisje en de achtervolging in auto's met als blot een doodelijke val in een diepen afgrond. Voorat de rol van het schoenmakerskneehtje met zijn brutale manieren, oogstte veel bijval. De band speelde vervolgens nog enkele nummers, waarna het tooneel werd beklom men door twee roemrijke afgevaardigden van het Nederlandsche leger. Zij zongen enkele populaire soldatenliedjes, waarvan 't refrein door allen werd meegezongen en waarbij voor zoover mogelijk meegedeind. Aan he slot van dezen plezierigen avond, dankte de Praeses de medewerkenden voor hun spel en sprak hij tevens de hoop uit, dezen nog vele malen in de winter te zien en hooren spelen. Alsof het een zaak van geringe importan tie betrof heeft de gemeenteraad in de zitting van gisteren zonder hoofdelijke stemming goedkeuring gehecht aan het voorstel van B. en W. tot het toestaan op de begrootir.g 1939 van een bedrag van 121.520 voor de in werkverschaffing uit te voeren profiel- wijziging en verbetering van het Marconi- plein en den Schiedamscheweg. Een schrif telijk stuk was hierover niet verschenen, zoodat men zou kunnen denken, dat het hier slechts ging om een credietaanwijzing voor een reeds eerder goedgekeurd en be kend voorstel. Naar wij vernemen is dit laatste echter niet het geval en heeft de raad gisteren zijn goedkeuring gehecht aan een zeer omvang rijk en belangrijk plan tot stadsverbetering zonder de bijzonderheden daarvan te ken nen. Het onderhavige voorstel was een eerste credietverleening voor een plan waarvan de lokale kosten ongeveer een half millioen zullen bedragen. Het plan omvat een alge heele vernieuwing van het Marconi-plein on een aanzienlijke verbreeding van den groe ten verkeersweg tusschen Rotterdam en Schiedam. Het Marconiplein zal een heel ander aspect krijgen. Het krijgt een circuit zooals het Stieltjesplein en het Oostplein zoodat sl het verkeer daar rondom heen wordt geleid. Eene uitzondering zullen alleen maken lijn 1 en lijn '4 de twee tramverbindingen Rotter dam-Schiedam. Deze lijnen zullen het plein doorkruisen. De overige tramlijnen zullen evenals het autoverkeer een cirkelgang ma ken. Ook de Schiedamscheweg zal een alge heele gedaanteverandering ondergaan. De trambanen, welke nu rechts van den weg liggen op het vroegere dijklichaam, zullen naar het midden van den weg worden ge bracht. Aan beide zijden van deze tramba nen komt een breede autobaan van 7 a 8 meter breedte, benevens een fietspad en een trottoir. Om de hiertoe noodige ruimte te verkrijgen "zal aan de rechterzijde de dijk niet onaanzienlijk worden verbreed. De hiertoe benoodigde grond,. 60.000 M3., wordt gehaald uit de in uitvoering zijnde tunnel- traverse. Het geheele werk dat een belangrijke ver- keersverbetering brengt en ook een heel aspect van het stadsbeeld zal, gelijk gezegd, ongeveer een half millioen gaan kosten. Het is echter bevreemdend te noemen, dat hieromtrent geen gedrukt stuk met teeke- ning van het plan is verschenen. Spoed in verband mèt de tunneltraverse is wellicht hiervoor een verontschuldiging, maar, ge zien de belangrijkheid van het plan, zou het niet ondienstig zijn, dat alsnog de raad en de burgerij hieromtrent meer konden vernemen. Gisteravond heeft de Katholieke Kring wel zeer gelukkig het winterseizoen ingezet mei een zelzamen kunstavond, gegeven door Nederland's phenomenale voordrachtkunste nares Charlotte Kohier in haar nieuwste buitengewone creatie van „Filomeentje". Leden, die dezen eersten avond roekeloos verzuimd hebben, hebben zich zeiven groo- telijks te kort gedaan. Hun leege plaatsen werden dankbaar ingenomen door officieren en manschappen uit de te Rotterdam gele gerde militaire troepen. Dat ook deze het zeldzame kunstgenot, dat Charlotte Kohier ons weet te schenken, hebben geapprecieerd, bleek wel uit de ademlooze aandacht, waarmede zij de weer- galooze kunstenares drie uren lang in één spanning gevolgd hebben. En voor wie, zoo wel als voor ons allen, Charlotte Köhler's kunst; èen wondere openbaring moet zijn gewgest. Als het scherm opgaat, zit Charlotte Kohier tegen een donkeren achtergrond op eer.-simpel bankje als het aanstellerige, zelf ingenomen Vlaamsehe meisje, dat ons haar wedervaren vertelt, zooals Marcel Matthijs dat in zijn boek heeft verhaald. Maar dat vertellen wordt onder Charlotte Köhler's woorden en gebaren een meesterlijk creëeren allereerst van de persoon van Filomeentje zelve en verder van alle personen die rond Filomeentje een rol krijgen toebedeeld. Heel het boek van Marcel Matthijs speelt zich als een tastbare werkelijkheid visueel voor onze oogen af. Altijd zit daar de schriele figuur van Charlotte op het kleine bankje op het too neel maar telkens zien wij, haar zich meta- morphoseeren in de levende gedaante, welke zij uitbeeldt, den dronken vader, de zwakke moeder, de klagelijke tante, den uitbundigen en tegelijk schijnheiligen oom Pier, de plech tige notarisvrouw, den onbeduidenden dooven notaris, den verheerlijkten onderpastoor, den ijdelen Fascist Oscaar. En ieder van dezen allen treedt voor ons in levehden lijve op met eigen stem en karakteristiek gebaar. Telkens moeten wij 'ons realiseeren, of het nog wel Charlotte Kohier is, die tot ons spreekt, of dat daar een ander zich voor haar in de plaats heeft geschoven. Humor en tragiek wisselen elkaar in sterke tegenstellingen af, totdat eindelijk Filomeen tje haar ondergang nabij wij haar als zien wegslinken als een van angst en wroeging verteerd wezentje. Drie uren lang in een altijd sterker opja gend tempo houdt Charlotte Kohier deze reeks van diverse scheppingen vol, altijd in eenheid gebonden door het figuurtje van Filomeentje. De spanning wordt geen enkel oogenblik gebroken, zoo feilloos beheerscht Charlotte Kohier haar stof, waarmede zij als is samengegroeid. Niet één Nederlandsch kunstenaar heeft |!inifll!!l!!ll!l![l!lllll!||l!||[||!llllllll!l!lll!l!!ll|||!|[[|!!||!||!||[||{||[|!l| Echt najaarsweer. I Voor het geheele land: Aanvankelijk betrokken tot zwaar bewolkt met nu en dan regen, later gedeeltelijk opkla- tt rend, weinig verandering van tempera- -4 Z tuur, meest matige Noordelijke tot Z Noord-Westelijken wind. Zj Voor de wielrijders. p Zaterdag: is 2'°n op 6.36 uur. Zon onder 16.53 uur. P H Maan op 14.06 uur. Maan onder T p Wielrijders lichten op van 17.23 tot 6.08 "I Vrijdag 27 October a.s. na het Lof zal m het R. K. Vereenigingsgebouw de eerste onwikkelingsavond voor katholieken ge houden worden, „Gods woord in dezen tijd zoo luidt het onderwerp van de spreekster, die op dezen avond het woord zal voeren. Niemand minder dan mevr. Voomhem van Leer uit Haarlem, de Israëlitische bekeer linge, die vorig jaar voor een stampvolle zaal over haar eigen bekeering tot het Katholieke geloof heeft gesproken, komt nu de rij van ontwikkelingsavonden openen mei haar overtuigend boeiend woord. Het onder werp is bij uitstek geschikt voor dezen tijd. Daarbij een bekende spreekster met een ver teltrant, welke tot het einde toe boeit. Wij kondigen dezen avond nu reeds aan. opdat niemand dezen mooien avond behoeft te missen. Toegang gratis voor personen bo ven de 18 jaar. SCHOUW. Vrijdag 27 October zal schouw gedreven worden over alle slooten in den West-abts- en in den Nieuwlandsche en 's Gravenlamd- sche polder. Ter voorkoming van onaange naamheden worden betrokken personen her innerd aan de strafbepalingen van genoem de polderreglemeniten. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak der geheime uitzendingen van de R.S.AP. Wegens het in bedrijf hebben van een ra diozender zonder vergunning van den Mi nister van Waterstaat werden J. H., P. S. en W. J- M. allen veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De eisch was drie maanden. 21 Oct.: Tivoli-Schouwburg, Die kleine Hoheit, (Fritz Hirsch-Operette) 8.30 uur (boven 18 jaar). 22 Oct.: Groote Schouwburg, Filomeentje, (Charlotte Kohier), 2.15 uur (volw.) —Tivo li-Schouwburg, Die kleine Hoheit (Fritz Hirsch-Opérette) 2 en 8.30 uur (boven 18 j.). 25 O c t.; Groote Schouwburg, Roofvo gels, (Residentie-Tooneel), 8,15 uur (boven 18 jaar). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 26 October in: Lu- mière: Boefje; Studio: Entente Cordiale (boven 18 jaar); Thalia: 't Zit in de lucht; Olympia: De onzichtbare man en Cassidy's wraak (boven 18 jaar); Scala: Ik ben geen misdadiger (volw.); Colosseum: Avonturen van Marco Polo en De afgod der menigte (volw.); Prinses: Sneeuwwitje en de zeven dwergen en De held op sokken (boven 18 jaar); Corso: Gunga Din; Capitol; Schan daal in Washington en Vier meisjes in het wit (volw.); City: Schandaal in Washing ton (boven 18 jaar); Arena: Good bye mr. Chips; Centraal: De havik der wildernis (boven 18 jaar; Ooster: De bruigom in angst en Martha Richard de spionne (volw.); Vic toria: Kom je ook achter de tralies? en De onsterfelijke wals (volw.); Asta; Als de maan schijnt in Kentucky en De plaag der gedoemden (boven 18 jaar); Harmonie: Luchtduivels der marine en Het perfecte ali bi; Cineac: Actualiteiten. Tentoonstellinge n: Tentoonj- stelling „RotterdamBatavia" (Schiedam sche Singel 55), dagelijks 1017 en 1922 uur, Zondags van 12—17 uur (tot 1 Jap.) Zaal Impuls, W. de Withstraat 55, schil derijen en teekeningen van Jan de Cler, Wladimir Flem en Peter van Someren (tot 16 Nov.). Schiedam. Passage: Mr. Moto op het eiland des doods en De terugkeer van den rooden Pimpernel (boven 18 jaar) (tm. Woensdag 25 dezer); Monopole: Sta op en vecht en Begeerde vrou- wen (volw.). Verschenen is het vergelijkend overzicht van de opbrengst van verschillende bronnen van inkomsten der gemeente in September 1939 en 1938. Brug- en sluisgeld 14.603 (v. j, 13.469), havengeld voor zeevaartuigen 137.931 (278.075), havengeld voor binnenvaartuigen 54.421 (83.896), beursbelasting 3.605 (2.893), marktgeld 2.173 (2.279), opbrengst van den vischafslag 1.822 (3.588), belasting op de honden 2.916 (4.033), belasting op vermakelijkheden 57.780 (69.385), straat belasting 702.226 (742.797), begrafenisrecht 5.323 (4.549), totaal 982.805 (1.204.968). Nieuwe werken van Hindemith. Spangens koof te Rotterdam (directeur Jos Vranken Jr.) heeft de uitnoodiging ont vangen om op 4 December a.s. mede te wer ken aan den specialen Hindemith-avond in de kleine zaal van het Concertgebouw te Amsterdam. Het koor heeft van den componist vijf nieuwe werken ten geschenke ontvangen, die op dezen avond voor de eerste maal zullen worden uitgevoerd. Charlotte Kohier. dat ooit in die overweldigende mate als zij vermogen te doen. De dankbare toehoorders hebben aan het slot de groote kunstenares, vol bewondering en verrukking over deze weergaloos unieke prestatie, eindeloos toegejuicht. Charlotte Kohier dankte met zichtbare voldoening voor deze spontane waardeering, in de armen een schoone garve rozen, haar door het bestuur vereerd. H. H. SCHIEDAM, 20 Oct. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 16 per H.L. Spoeling* Spoeling 1,401,50 <»iet officieel). In het nieuwe stuk van S. N- Behrman, dat Cees Laseur van zijn snoeprf1^ aar Ame rika schijnt te hebben mecge eb Waar- cp bij gisteravond met Z1J? zeischap de '.eden der Rotterdamsche volksuniversiteit kwam onthalen, wordf in e eeiste acte veel geschermd met den tfrI" »buljant", wat oor 'n goed deel wel te danken zal zijn aan de overigens zeer intelligente vertaling van Jan van Ees. Het irriteert even, dit vasthou den aan het »ng5^,°ne adJectiefgelijk het stoort, als Rie Gühuys, die een „Lorelei met intellecWeelen inslag" moet beelden, een Griekse®1 woord verkeerd accentueert. Maar met »briljant" is dit raisonneer-stuk toch niet onjuist gekwalificeerd; want het is stellig g®en geringe verdienste voor een tooneelschrijver, wanneer hij drie lange be- drijveh (van elk een uur ongeveer) weet te vullen met puntig woordenspel, dat voor den verbaasden geestesblik van den toeschouwer Tegen Zaterdag zal het convooi met gevangenen aan de kust zijn 20 Jaar zullen de heeren minstens krij gen. Tim komt lang zamerhand weer bij. Nick verkent de omgeving. Copyright opera iktq Het paard begeeft zich in de richting van het kamp.l ra mundi K V, alsmaar vonken spat g^ijk een kleurig vuur werk. Weliswaar gaat het gelijk bij iedere pyrotechnische vertooning kort na den aanvang van het derde bedrijf, bij het begin van het einde, sterk diminuendo; doch deze laatste onhebbelijkheid heeft het stuk met vele andere gemeen. Het schijnt nu eenmaal ongelooftijk moeilijk te zijn, een goede slót- acte te schrijven. Briljant vuurwerk dus. Is het ook iets meer? Wij gelooven van niet. Er worden hiér; heel veel ideeën gelanceerd, die als schit terende vuurpijlen de lucht in schieten; maai wanneer Cees Laseur, een ideeën-zoeker op 21Jh manier als sanguinisch tooneelschrij ver en Fientje de la Mar, als actrice met flegmatisch temperament, en Cor Hermus, 'n ijskoude „objectivist" en Rie Gilhuys, de savante, die met molentjes loopt om Joan Remmelts en Péronne Hosang als bijfiguren maar uit te schakelen wanneer ze gevie ren met het steekspel van geestigheden ge daan hebben, zijn we ten slotte nog even ver ais aan het begin. Alleen maar wij weten niet, of dit de bedoeling van den auteur is een ervaring rijker* ten aanzien van de moderne (uitslui tend Amerikaansche?) levenshouding. Veel bewonderenswaardigs heeft de hier geschet ste niet. Integendeel. Want terwijl het hu- weliiksleven zich beweegt tusschen op-ster- Veu-na-dood en in-staat-van-ontbinding (voorzoover dan van „huwelijk" nog kan gesproken worden bij lieden, die over eze ook van puur-menschelijk standpunt ge wichtige aangelegenheid niet anders sc ïj- nen te denken dan over het aantrekk van een nieuw costuum en die dan 00.e mode getrouw, reeds meer dan eens „gehuwd' zijn), is het peil van dit wereldje van ont wikkelde menschen navenant, plat-materia- listisch, culmineerend in f611 après nous le déluge-stemming ten aanzien van de bij het eerste afsteken van het vuurwerk reeds dreigende wereld-catastrophe. Het ligt voor de hand, dat in zulk milieu hei Christendom nauwelijks aan bod kan ko men en het verwondert niet,, als men het met een geleerd gebaar ziet opzij geschoven. Met dit ai spreekt het vanzelf, dat ook voor deze komedie van Behrman streng voorbe houd geboden blijft. Bij de uitvoering van gisteren werden Cees Laseur en Fientje de la Mar in de bloemen gezet. L. H. In de zalen van den Rottefdamschen Kunst kring zal van 20 October tot 5 November een tentoonstelling worden gehouden van grafisch werk van M. C. Escher, Brussel, B. Essers, Bergen, S. Jessurun de Mesquita, Amsterdam, A. Neuhuys, Rotterdam, en Ed. van Zanden, Rotterdam, en van pottenbakkerswerk van H. H. Kamerlingh Onnes, H. H. Delft, C. J, Lanooy, Epe, M. Friedlander—Wildenhain ea Fr. Wildenhain, Putten. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2