Ventv ordening aangenomen Een Titiaan in Boy man InQEZOnDtN ^ÓTUKKm door Rotterdamschen Raad. VRIJDAG 20 OCTOBER 1939 De strijd om het regelin<rs- systeem beslist. Standpunt van B. en W. bleef in de meerderheid. Het einde van „De Vaan M. DAVIDSON. BURGERLIJKE STAND. NEDERLANDSCHE EN BELGISCHE KOOPVAARDIJOFFICIEREN. Th. C. B. VAN DER LUGT f ROTTERDAMSCHE VACANTIE- SCHOOL. „ROMUZANCO 1939". LUCHTBESCHERMING. AANRIJDING. DE LOOP DER BEVOLKING. 3 HOOGER ONDERWIJS. Na opening der vergadering en voorlezing an def n^en ken> waarvan er enkele aan de agenda worden toegevoegd, Benoemingen Benoemd wordt tot tijdelijk leeraar voor bepaalde uren aan den cursus in de Spaan- sche taal, verbonden aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus A de heer J. H. Terlingen. Zonder hoofdelijke stemming worden aangenomen Het ontwerp-besluit tot verkoop van een perceel bouwgrond aan het Amelandsche- plein aan C. Slob. Bouwgrjnd. De voorstellen tot verkoop van perceelen bouwgrond aan het Grootzand en het Tus- schenzand te Hoek van Holland aan P Spuybroek. Het voorstel met ontwerp-besluit tot ver koop van een strookje grond aan den 's Gra- vendijkwal aan de N.V. Nederlandsche Ver zekering Maatschappij „st. Willibrordus". V erhuringen. Het voorstel tot verhuring bij continuatie aan den heer W. A. Vaandrager van de boer derij c.a. Charloissche Lagedijk no. 296. De voorstellen tot verhuring van pereee- len grond: a. aan de Pernisschehaven aan B. de Ruiter; b. aan de Galileïstraat aan G Kodde; c. op pier 8 in de Waalhaven aan de N.V. Scheepsreparatiebedrijf N. Schaap. tot Hamer stukken. ingebruikgeving van Het voorstel schoollokalen. Het voorstel tot wijziging van de met de K.L.M. gesloten overeenkomst omtrent het gebruik van het Vliegveld „Waalhaven". Het voorstel tot het aangaan van eenige overeenkomsten voor grootverbruik van water. Het voorstel tot toekenning ingevolge 3rt. 13 der L.O.-wet van een vergoeding voor vervoerkosten van een leerlinge eener bij zondere lagere school. voorstel tot regeling op de begrooting 1939 Van crediet in verband met de reorga nisatie van het radio-onderwijs aan de Zee vaartschool. Het voorstel tot regeling op de begrooting 1939 van crediet in verband met de uitbrei ding van de bijzondere lagere school Jan van Loonslaan no. 51. Het voorstel tot het toestaan op de begroo ting 1939 van een aanvullend crediet voor het tot verhuring geschikt maken van de v.m. petroleumterreinen aan den Sluisjes- dijk. Het voorstel tot het toestaan op de be grooting 1939 van crediet voor profielwijzi- ging en verbetering van het Marconiplein en den Schiedamscheweg. Schooltuinen in Blijdorp. Het voorstel tot intrekking van het raads besluit tot aanwijzing op de begrooting 1939 van crediet voor den aanleg van schooltui nen, enz. in Blijdorp. De heer MENIST (R. S. A. P.) wijst erop, dat men hier weer heeft te maken met een' afwijzend standpunt van Ged. Staten. Er worden zoo dikwijls onnuttige uitgaven ge daan. Moet de raad opnieuw goedvinden wat Ged. Staten doet? Het betreft hier een crediet van slechts ƒ3420 in het belang van onder wijs en kinderen. De raad moet zich ver zetten. Wethouder DE GROOT (V. B.) zegt, dat de mogelijkheid bestaat in beroep te gaan bij de Kroon. Hij raadt dit echter af. Aan den Gem- Technischen Dienst is inmiddels gevraagd er een werkobject van te maken °e 5eer meniST (R. S. a. P.) Reeds is end gemaakt, dat deze schoolwerktuinen ultgevoerdWCrkVerSChaffmg kunnen ™en mme1" Jlhr'^h! V3n B' en W- wordt in stem ming gebracht en aangenomen met 37 stem men voor en 4 tegen. Zonder hoofdelijke stemming worden aangenomen Het voorstel tot continuatie van de rege ling in zake de verloskundige armenverzor ging in v.m. Pernis. Het praeadvies op een bezwaarschrift tegen de afwijzende beschikking op een verzoek om toelating tot de voor roeivaar- uigen gesloten verklaarde havens. Verordening op de straat politie. Het voorstel tot wijziging van de Veror dening op de straatpolitie. Aangenomen met aanteekening dat de R S. A. P. tegen het voorstel is. Onbewoonbaar verklaarde wonin gen West-Varkenoor dscheweg. Het afwijzende praeadvies op het verzoek om verdere verlenging van den termijn voor ontruiming van onbewoonbaar verklaarde woningen aan den West-Varkenoordsche- weg. De heer MENIST (R. S. A. P*) vraagt de betrokken personen behiilpzaam te zijn bij het zoeken van andere woongelegenheid. Wethouder BRAUTIGAM (S. D. A. P-) merkt op, dat kleine woningen voor lageren prijs niet voorkomen in het gemeentelijk woningbezit. Aangenomen z. h. s. Zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen Het afwijzende praeadvies op het verzoek om de stichting van een wielerbaan in het Bosch- en Parkplan te verhinderen. De Keuringskring „Westland". Z. h. s. wordt aangenomen Het voorstel in zake toetreding van Hoek van Holland tot den Keuringskring „West- land". Verordening op het venten. Voortzetting van de behandeling van het voorstel van een verordening op het venten De heer mr. VAN WALSUM (C. H.) opent de discussies en zegt, dat de Amsterdamsche Verordening sterk afwijkt van de ontwerp verordening met betrekking tot het zgn. afsluitsysteem. De Haagsche regeling komt wat de practijk betreft het meest overeen met het amendement van spreker. Spr. wijst erop, dat de Haagsche regeling echter geen afzonderlijke ventverordening heeft. In Den Haag moeten de venters minstens drie maan den in het bevolkingsregister zijn ingeschre ven en den leeftijd hebben van 16 jaren. Zij mogen niet veroordeeld zijn wegens een of ander delict. Vergunningen mogen niet wor den verleend voor zgn. bedelnegotie. De Amsterdamsche verordening heeft mede twee voordeelen boven de Rotterdamsche ontwerpverordening. Vooreerst wordt het bedrijf niet definitief afgesloten. Vervolgens hebben B. en W. van Amsterdam de bevoegd heid om voorwaarden te stellen, welke niet in de ventverordening zijn opgenomen. Wan neer men een vergelijking gaat maken met Amsterdam en Den Haag, dan pleit deze ver gelijking meer ten voordeele van 't ingediende amendement door spreker en mr. Bavinck. Een half ei is beter dan een leege dop. Het amendement als door spreker ingediend is dan het half ei en de ontwerp-verordening van B. en Wde leege dop. Het betoog van wethouder De Zeeuw, ontdaan van de franje, komt neer op het amendement van spr. Spreker's stelsel gaat echter meer in de richting van het „behoefte element", dan het betoog van den wethouder. In het ventersbedrijf is een noodtoestand en men moet de zekerheid hebben met een ver ordening dat deze noodtoestand nog niet ver hoogd wordt. Dit zou wel gebeuren wanneer de ventverordening wordt aangenomen, als voorgesteld door B. en W. De heer VAN BURINK (Onevo) consta teert dat met de onderhavige ontwerp-veror dening niets ten goede wordt bereikt voor de venters. Het ventersbedrijf afsluiten en verder bepalen dat mét niet meer dan één artikel mag worden gevent door één bepaald persoon, brengen geen uitkomst. Hoe weet men, dat er genoeg venters zijn Wie zijn die venters Zijn ze Rotterdammers of buiten-Rotterdammers Als wij deze zaak willen gaan regelen, dan moeten we weten wat we gaan regelen en voor wie we gaan regelen. We moeten alleen in het belang van de Rotterdamsche venters handelen. Dei halve de ontwerp-verordening van B. en W. intrekken en een nieuwe verordening in het leven roepen overeenkomstig het Haagsche systeem. De heer VAN DEN BRULE (R. K.) zegt te zullen probeeren de zaak terug te brengen tot het redelijke wat mogelijk is. Desiderata kunnen later jiog wel behandeld worden. Uiteindelijk moet men pogen aan te nemen, datgene waarover de raad het eens kan worden. Er zijn drie punten lo. een onge regelde toestand op het gebied van de ven ters 2o. er zijn te veel venters 3o. uitbrei ding moet worden voorkomen. Ook het ventersbedrijf moet meer en meer gaan in de richting van groepeering van artikelen. Wil men orde hebben, dan moet men beginnen met op een zeker moment de zaak stop te zetten. Een gevolg van het stelsel Bavinck-Van Walsum is dit, dat op het moment dat de verordening gaat werken, er meer vergunningen zullen worden uitgereikt. Spr. zou vóór het amendement-VanWalsum kunnen zijn, wanneer de voorstellers het alleen van toepassing verklaren op de nieuwe vergunning welke eventueel zal worden verstrekt. De zaak moet tenslotte niet worden los gemaakt», van het verleden. Spr. hoopt dat de raad de ontwerp-verordening van B. en W. zal aannemen, later kan nog altijd tot schaven worden overgegaan. De heer HOGEWEG (A. R.) zegt, dat het hier altijd nog gaat over de vraag of Rotter dam te veel venters heeft jf niet Wat kunnen we doen om den ellendigen toestand waaronder de venters verkeeren, te niet te doen. Overduidelijk is bewezen, dat het aantal venters te Rotterdam te groot is. De practijk heeft dit bewezen. Ziet o. m. naar Maat schappelijk Hulpbetoon. Een afsluiting naar boven is noodzakelijk. Op grond van de nood zaak stelt spr. zich op de basis van de ver ordening, zooals deze thans ter tafel ligt. De heer DUTILH (V. B.) verklaart zich in deze materie te stellen achter het inzicht van de heeren mr. Bavinck en mr. Van Walsum. Hij voelt niets voor het plaatselijk protectionisme van den heer Van Burink. De heer ROTMANS (S. D. A. P.) zegt, dat de ontwerp-verordening van B. en W. voldoet aan de voorwaarden gesteld in den brief van den minister, nl. dat zij aan een niet al te laag maximum moet gebonden worden. Het amendement-mr. Van Walsum c.s. schept de mogelijkheid, dat de minister zijn sanctie daaraan met verleent. En dan is men niets verder gekomen. Hierna wordt de vergadering voor een kwartier verdaagd, teneinde de leden in de gelegenheid te stellen het défilé van de gemobiliseerde artillerie bij te wonen. Na heropening vervolgt de heer Rotmans zijn beschouwingen. Spr. acht de regeling, welke deze verordening brengt, broodnoodig. De heer mr. BAVINCK (A. R.) wijst op eenige z. i. fljneste consequenties van de verordening. Hoe zou het gegaan zijn met de uitbreiding van den bloemhandel, indien deze verordening eerder had bestaan Hoe denkt men met zulk een verordening te kunnen tegemoet komen aan de grootere behoefte aan opkoopers in deze tijden Hoe moet het gaan bij het sterven van een venter, die voor een bepaalde firma slijt Qp dit alles is alleen gezegd elke ordening heeft haar bezwaren. Wat de heer v. d. Brule wil doen is de zaak op z'n kop zetten. Gezien den bestaanden chaos, welken hij toegeeft, moet men eerst langzaam aan en voorzichtig gaan regelen om zóó tot orde te komen. Verdediging door wethouder. Wethouder DE ZEEUW (S. D. A. P.) merkt op, dat als de heer Van Walsum zich beroept op Amsterdam en op Den Haag, dit beroep zeer ongelukkig is. Want een verordening a la Amsterdam zou niet meer worden goed gekeurd en de Haagsche verordening is niet meer dan een clandestiene regeling. Wat wij willen is een verordening, waarmede wij kunnen gaan werken. Spr. handhaaft zijn bezwaren tegen het stellen van eischen. Begint men daarmede, dan komt men van kwaad tot ergersteeds hooger zullen de eischen worden opgeschroefd. Stel eens voor, dat in het college inplaats van twee, gelijk thans, vier of vijf middenstanders zetelden. In de vage eischen, door den heer Van Wal sum voorgesteld, zou een groot element van willekeur schuilen. Terwijl de verordening, gelijk zij thans luidt, hoogstwaarschijnlijk zal worden goedgekeurd, zal het na aan neming van de amendementen-Bavinck-Van Walsum, dit denkelijk niet het geval zijn. Zeker, indien het amendement-Van Burink om alleen aan Rotterdammers ventvergun ning te verleenen zou worden aangenomen. Wat de door den heer Bavinck gevreesde funeste gevolgen betreft, och, die zullen wel losloopen. De commissie zal inderdaad moei lijke kwesties hebben te regelen. Doch hoe zou het gaan bij het systeem-Bavinck Met de beoordeeling van de candidaat-venters De heer BAVINCK: Och, u maakt die eischen tot een absurditeit I •>1 Voor 329.115 verkocht. De gunning van de 35 perceelen, toebe- hoorende aan de N.V. Hygiënische Melkstal „De Vaan", bestaande uit woningen en lan derijen, welke Woensdag 11 October in vei ling zijn gebracht, is thans geschied. Het gansche complex stond in bod op 325.050 en is na afslag en afslag in combi natie voor den prijs van 329.115 verkocht. De gunning was aanvankelijk aangehouden. De heer DE ZEEUW acht het waarschijnlijk dat het laatste woord in de venterskwestie niet is' gesproken. Doch wij moeten nu een eersten stap doen. De VOORZITTER sluit hierna de alge- meene beschouwingen en stelt de bespreking der amendementen aan de orde. Stemming over de amendementen. De heer SCHALKER (Comm.) verdedigt zijn amendement, strekkende tot het laten vervallen van de bepaling, dat alleen met één artikel of groep van artikelen mag worden gevent. Dit amendement wordt verworpen met 34 tegen 6 stemmen (vóórVan Burink, De Jong, Dutilh, Schalker, mevr. Fortanier en De Groot). Hierna komt in stemming het amendement- Bavinck (ventvergunningen met eischen). Het wordt verworpen met 26 .tegen 14 stem men. Het amendement-Hogeweg, door wethou der De Zeeuw nader aangevuld en geredi geerd (het reeds op 1 November in het ven tersbedrijf te Rotterdam werkzaam zijn en de erfopvolging) wordt z. h. s. aangenomen. Het amendement-Van Burink (de eisch van minstens drie maanden in het bevolkings register der gemeente Rotterdam opgenomen zijn), ontraden op grond, dat dan de ver ordening zal worden vernietigd, wordt door den heer Van Burink ingetrokken. De heer HOGEWEG (A. R.) verdedigt een amendement om den duur der bijstandsver gunningen té stellen op één jaar. Wethouder DE ZEEUW bestrijdt de opvat ting als zou een ventvergunning aan een instelling kunnen worden gegeven. Alles is zuiver individueel. De heer HOGEWEG trekt dan zijn amen dement in. Het amendement-B avinck (mogelijkheid van beroep op B. en W. bij weigering der vergunning) wordt bij monde van wethouder De Zeeuw overgenomen. Hierna wordt de Vent-verordeningr in haar geheel zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De raadsleden Bavinck, Van Walsum, Van Dis, Vrins en mevr. Fortanier vroegen aan teekening van tegen stemmen. Tenslotte worden nog z. h. s. aangenomen Het voorstel tot aanvulling van de Leges verordening. Het voorstel tot nieuwe vaststelling van een verordening op de havens en wateren. De vergadering wordt hierna gesloten. Het schilderij „Farm en Nymph", nu toegeschreven aa: Dosso Dossi. In „The Art Quarterly" een publica tie van het Detroit Institute of arts, heeft de bekende Weensche kunstge leerde prof. dr. H Tietze een opstel ge schreven over het schilderij „Faun en Nymph", dat zich als een werk van Dos so Dossi in hef Museum Boymans te Rotterdam bevindt en dat hij aan nie mand minder dan aan Titiaan toe schrijft Dr. F. SchmidtDegener heeft in „The Burlington magazine" van October 1915 het schilderij, dat toen „Venetiaaiische school" heette, op naam van Dosso Dossi gezet. Tietze is het daarmede niet eens. Hij kan geen over eenkomst zien tusschen dit paneel en een authentiek werk van dezelfde voorstelling Wegens het bereiken van de leeftijds grens zal de heer M. Davidson op 31 Januari 1940 zijn functie van directeur der Bijbank Rotterdam van de Amsterdamsche Bank N.V. nederleggen. Bij een caféhouder aan het Marconiplein heeft de politie maar liefst een hoeveelheid van 250 L petroleum in beslag genomen. We gens overtreding van de hamsterwet is pro cesverbaal opgemaakt. PETROLEUM-DISTRIBUTIE EN WERKLOOZEN. Gaarne wenschte ondergeteekende middels „Het Nieuwe Dagblad" eenige opmerkingen te maken betreffende de petroleumdistxi- butie. Wat is het geval in deze? Nadat ik mijn formulier ter verkrijging van de mij toekomende petroleum had inge leverd, ontving ik tot mijn niet geringe ver bazing slechts één bon voor 1 liter petroleum per week. Na informatie kreeg ik het volgende be scheid: Ja, u heeft gas, dus u krijgt niet meer dan 1 bon a 1 liter per week. Ik maakte den betrokken ambtenaar be kend met mijn situatie, maar kreeg nul op 't request. Wat is het geval. Ik meen in dezen niet alleen te staan. Ik heb wel gas, een 1-piits. Voorts heb ik geen eleetrisch licht, hetwelk voortspruit uit mijn langdurige werkloosheid en haar ge volgen. Ik ben dus uitsluitend aangewezen op petroleumverlichting, want ik zie geen kans met den besten wil, om aan mijn ver plichting bij eventueele aansluiting op het iicht.net te kunnen voldoen. Ik ben nu gedoemd, omdat ik het onge luk heb bij het leger werkloozen te behooren, 's morgens vroeg en 's avonds na 4 a 5 uur in het pikdonker met vrouw en 5 kinderen den tijd door te brengen. Ik heb twee werkende meisjes. Zij komen des avonds 6 uur thuis, moeten dus in het donker hun sober maal nuttigen, 's morgens voor 7 uur op dito wijze hun ontbijt. Geachte Redactie, dit moet toch zeer zeker in de sombere tijden, die wij beleven, een zeër sterken deprimeerenden invloed hebben op het gezinsleven. Wat de gevolgen hier van zijn, laat zich denken. De gezellige huise lijke sfeer verdwijnt, die in deze tijden nog meer noodig is, zou ik denken. Kinderen de straat op om afleiding enz., man en vrouw visite's afleggen om den naren invloed van in het donker te ontgaan. Veel zouden we nog kunnen noemen, doch laten wij even afwachten, mogelijk dat mijn schrijven middels „Het Nieuwe Dagblad" te bevoegder plaats, terecht komt en dan ook aan dit „werklloozengeval" de volle aan dacht wordt geschonken. Dankend voor de plaatsruimte. EEN GEDUPEERDE WERKLOOZE-ABONNé. Aangiften van 18 October 1939. BEVALLEN: E. P. de Man geb. Kamp z. J. Weber geb. de Jong z. H. Visser geb. Ver meer d. c. F. Stam geb. van Roo(jen z. W. M. Hazewindus geb. V. d. Ree d. L. A. Rietveld geb. van Pelt d. A. Heusdens geb. Buizert z. j. <3. Vermeulen geb. Eltkers z. P. P. R. Pusch geb. van Leeuwen z. H. B. van Kootl geb. Warnns d. A. Ridderhof geb. Hulsker d. VV M. Korzilius geb. van Vugt d. W. J. de Moor geb. de Visser d. A. v. d. Knaap geb. Koelman d. L. A. de Vos geb. Verzyi z. w J. ae Jong geb. v. d. Bo- gert z. J- C. v. d. Water geb. Mulder d. A. Smit geb. Kop z. w. N. de Wit geb. Leer touwer d. D. J. M. Brouns geb. Wijnhoven z. x. van Berghem geb. Kalkman z. W. van Bergem geb. Huijbregtse d. H. Schellekens geb van Rhee z. J. Tode geb. Eschbach z. C Engelfriet geb. v. d. Graaf z. J. E. de Keiizer geb. van Es d. - D. C de Wit geb. p0ls z C. H. Geense geb. Seinen z. GEHUWD: J- '03_ 1™* 2* 1* en A. van der Valk ld. 19 j. J* •B' Brummelink jm. 24 j. en A. E. Sijbes jd. 21 J- J' H. van den Bosch jm. 26 j. en M. L. Henger Jd. 19 j. M. van de Ven jm. 20 j. en M. Pasztjerik jd. 16 j. j. van der Aa jm. 23 j. en A N. legerstee jd. 24 j. C. «e Bel jm. 23 1. en L. A. M. Meurs jd. 18 j. J. Byrggraaf wed. 66 j. en M. Adamse wed. 67 j. A. van Dijk jm. 23 j. en B. Dullemond jd. 21 j. G. c. de Geus jm. 23 j. en J. E. de Leeuwe Jd. 24 j. L. J. van Herrewegen jm. 29 j. en J. W Loenders Jd. 32 J. - W den Hertog jm. 20 j. en C. van Oosteinde jd. 21 H. Janssen jm. 24 j. en A. J. Wellens jd 24 J. A. Klem jm. en M. R. van der Graaf Jd. 24 j. L. A. Kok jm. 25 j. en M. Verwater jd. 24 J. W. van Landeghem jm. 27 j. en N. Brouwer jd. 25 j. N. H. Langen jm. 29 J. en J M. van de Water JÜ" 47 F, J- C. A. Lindenhof jm. 31 J. en A. M. oe Bakker jd. 26 j D. L. Pronk jm. 34 j. en J. C. Verweyen jd. 26 j. J. M. Schaap jm. 43 j. en A. van Dordrecht ges. 40 j. -C* J. K. Schoonen jm. 34 j. en A B p, Neger jd. 26 j. J. A. Snoeck jm. 26 j. en P. Bogaard jd. 25 j. H. Straetemans jm. 27 j. en J. C. van den Berg jd. 25 j. P. Blanker jm. 30 j. en C. Tenwolde jd. 22 j. H. Blokland jm. 24 j. en C. van Toorn id. 19 j. J. de Bruin jm. 23 j. en J. F. Kooiman jd. 19 J. A., Faassen jm. 28 j. en C. A. Huvers jd. 26 j. J- Ferbrache jm. 23 j. en E. S. Kradolfer jd. 19 j. G. van der Haar jm. 30 j. en G. van Montfort ges. 49 j. S. J. van Hal jm. 29 j. en C. M. Emmery jd. 28 j. P. H. Wensen jm. 40 J. en C. J. Hazenbroek jd. 45 j. t'»yan Herk 3m* 25 J- en D. Teuling jd. 25 j. 1o Jó-iC; Hommes" jm 23 j. en N*. van~Ballegooijen in' 18 t J- de Jeu jm. j. en M. de Leeuw 10 1 w V Keller -1ln* 22 j. en J. van Eek jd. in 23 i w' Herpel jm. 26 j. en J. de Keizer Frink i'd 25 1 Kleer Jm 31 j. en M. van den Schippers Jd.Vj CL.\KT± jm' ,26 W" V Radder jd. 20 1 Kremers jm. 22 j. en en H A dfjoni'jï H- van Kwawegen jm. 23 j. jm. 25 j. en W. M. Morrk jd. - Va° Leewen 1m I en H. Vriéns jd^lj' M Mahn jm.' 32 j. en C. F. van der Velden jd. 30J. - f Neleman jm. 22 j. en \V D.epenbach ja. 23 j. H J. Niehoff jm. 29 J- en J Visser 3d. 24 j. 1 G Peelèn jm. 29 .1. en M. Braben 3d. 26 j5 stunt im 32 j en u. G. bpruvjt 3d. 39 3. j p ï'heyn'jm. 33 j. en D- de^ 26 j ja li T-TTtó jm. 30 j! en M. Cvan der Zalin ges.'.SS j. - C. P Bakker jm. 3i j. en A. S. P. de Boer jd. 21 j. C. Bout jm. 23 j en M. P. van Os jd. 21 j. J. Broekmans jm. 28 j. en A. Pluymers jd. 23 j. W. B™3sé jm.24j er M. N. Leuvenink jd. 25 j. H. G. A. Daurl?° wed. 43 j. en M. C. Tromp jd. 32 j. L- w- Eögelsheim jm. 18 j. en M. A. van den B03?® jd. 19 j. A. P. van Gorse' jm. 24 j. en E. i. van der Hilst jd. 20 J. A. Hendrikse jm. 22 j. er H. M. Kuipers jd. 21 j. M. J. J. Jansen jm. 22 j. en H. J. van Pandvliet Jd. 21 j. G. J- Jansson jm. 24 j. en E. Kerkhof jd. 23 j. C. van Kempen jm. 25 j. en S. A. H. Peterbroers jd. 24 j. A. M. J. Kerpel jm. 19 j. en P. Oosterling jd. 18 J, J. Lambregtse jm. 25 j. en C. van der Zalm jd. 20 j. G. Lans jm. 22 j. en M. T. Streefland jd. 19 j. J. R. Lewis jm. 21 j. en M. de Nobel jd. »9 j. W. P. Mulder jm. 32 j. en W Neven jd. 25 J. A. M. Nouwens jm. 36 j. en A. J. dc Koning jd. 28 j. c. Rusteling jm. 28 j. en O. C. van den Berg jd. 28 j. C. Quist jm. 25 j. on C. C. Stronel jd. 24 j. M. N. Rambas jm. 29 j. en M. Schumacher Jd. 22 J. C. Spinhoven wed 40 J. en P. van den Hoven jd. 31 j. L. Stolk jm. 20 j. en L. Nab ja. 20 j. L. Stoopmeu jm 23 j. en P. van der Velden jd. 23 j. D. W. Vink jm. 26 j. en E. Vinke jd. 24 j. G. ,1. van der Woerd jm. 24 j. en A. W. E. Sondermetjer jd. 20 j. H. Antvelink jm. 26 j. en M. Pikaar jd 22 J. H. W. M. Bokhoven Jm. 33 j en P. Kleingeld jd. 27 j. D. L. Carton jm. 26 j. en M. C. van Beugen jd. 24 j. B. van Efferen jm. 29 j. en M. B. Leer jd. 22 j. J. Engelage Jm. 26 j. en H. K. de Dreu jd. 24 j. N. A. van Hoek jm. 24 j. en J. Linterman jd. 25 j. J. J Huber jm. 26 J. en M. Hennevanger jd. 23 j. M. Huizer Jm. 28 j. en G. Burger jd. 27 3. A. van Meurs Jm. 30 j. en L. Kluwen jd. 26 .1. J. C. Peters ges. 36 J. en H. B. Willems var. Bueren jd. 25 j. J. H. Prudhomme van Rei.is jm. 31 J. en E. M. Kunst jd. 26 j. F. F. C. van Riet jm. 25 j. en I. van Heemsbergen jd. 18 j. S. Scheffer jm. 25 j. en W. de Kraay jd. 23 J. J. M. Schouten wed. 45 J. en F. M. Otto ju. 42 j J. Twigt Jm. 26 j. en W. C. J. M. Broekmans jd. 27 J. J. E. van Valen jm. 24 j. en H. Voogt jd. 19 j. A. G. Visker jm. 28 j. en A. Bakker jd. 28 j. B. de Witte jm. 23 j. en J. van Gent jd. 22 j. W. J. van Wük jm. 22 j. en G. C. Bezemer jd. 23 j. A. W. Faassen jm. 21 j. en M. van Delden jd. 18 j. B. C. J. Helling jm. 30 j. en E. Logmans jd. 24 j. P. D. Baars jm. 23 j. en J. w. Hofman ja 22 j. C. N. W Pflug jm. 22 j. en N. van Haneghem jd. 19 j. M. C. van Bilsen jm. 20 j. en C. P. de Ron jd. 21 j. J- van Dongen Jm. 20 j. en M. C. Roeland jd. 18 J. E. A. J. de Jager jm. 37 j. en G. J. van Veen jd. 27 j. M. I. Kegel jm. 26 j. en A. G. M. Schuts jd. 27 j. G. Kieboom jm. 30 j. er A. J. Schippers jd. 25 j. KJ. van der Molen jm. 21 J. en A. M. de Koning Jd. 19 j. O. H. Muller jm. 28 j. en A. Tertoolen jd. 26 j. J. W. J. Olmer Jm. 24 j. en A. J. Bloem jd. 21 j. W. A. Scholteri jm. 35 j. en J. J. de Bot jd. 20 J. J. M. W. van Schooten jm. 24 j. en M. E. M. Fassootte jd. 24 j. w. van Sliedrecht jm. 21 j. en A. van Leeuwen Jd. 19 j. P. W. van der Sl't'is jm. 26 J. en G. M. Glaser jd. 25 j. J. stolk Jm. 21 J. en H. C. van Oyen jd. 23 j. L. G. van der Velden jm. 25 j. en P. J. Kop jd. 24 j. M. Verschuren ges. 43 j. en M. W. D. van der Kieyn ges. 28 j. W. H. B. Visser jm. 31 j. en C. A. Kruidenier jd. 27 j. L. P. van Beek jm. 32 j. en L. F. Andriessen jd. 26 j. J. Bongaertz jm. 24 j. en N. Noordegraaf jd. 24 j. A. van Dani Jm. 21 j. en A. Klaris jd. 19 J. p. van Di|k jm 25 j. en M. M. van Dam jd. 24 j. S. van Engelsdorp Gastelaars jm. 28 j. en M. Brandenburg jd. 24 j. P. H. van Es jm. 32 j. en W. Neleman jd. 26 j. G. F. Hiele jm. 25 j. en H. van Hertum jd. 22 j. K. Herwynen ges. 46 j. en T. r». Oostryk wed. 43 j. C. M. Huissoon jm. 29 j. en C. van Leeuwen jd. 25 j. W. van Iperen jm 34 j. en T. Hekking ;d. 29 j. W. R. Jansen jm. 25 j. en H. W. van der Heiden jd. 27 j P. Kanselaar jm. 26 j. en M. Huisman jd. 31 j. p. A. van der Knaap jm. 26 j. en A. B. S. Noorlanu Jd. 21 j. A. Koole jm. 30 J. en J. M. Beer jd. 29 j. C. J. Kramer jm. 23 j. en J. C. Kortum jd. 20 j. B. J. Leichsenring Jm. 24 j. en L. van Otterloo jd. 20 j. J. J. A. Lokkerbol Jm. 22 j. en J. c. Wessels ju. 23 j. -L. Maas jm. 20 j. en J. M. Vernrns jU. 22 j. J. de Milde ,im. 20 J. en A. A. Schryne- werkers Jd. 29 j. M. H. van Nieuwland jm. ctJi. ea M- p- Hutteman jd. 21 J. A. van wudheusden jm. 25 j. on J. Duermeyer jd. 19 J. 25* 1Vaü; ^,erTPluÜm jm. 26 j. en A. Vingerhoed jd. id '19 1 Schefera lm. 23 J. en C. van Bremen Goederen Tri ioSfgaai- 34 3' en N' C' F- de J. Waterkamn "L- c- Slotboom Jm. 29 j. en 31 J en c J B. Stekelenburg jm. 24 j. !n 8: freSdsTdMV- Su«ken3 jm. 27 j. en H. Wel ,'ink ié Teetenburg jm. 23 j. A. Voogd jd m 1 L a J- C" Terlouw jm. 25 j. en H. C. de Volder jd 2lT A Wanda jm. 26 J. en H Jordaan'jd. 30 f-A de Werke jm. 28 j. en A. van der Hoék 1d 25 1 W. Wiefkers jm. 22 j. en J. W.Tan Duin 1d 20 j. W. van der Windt jm. 25 j. en A. Vroegop jd. 27 j. - A. C. Wisse jm. 33 j. en M. L. j. ïafié jd. 31 j. J. van Smeijden jm. 22 j. en W. H. Seuneke Jd. 19 J. T. M. Bakker Jm. 26 j. eii A. M. de Voogd jd 23 j. W. van der Basch Jm. 25 j. en M. Jacobs jd. 23 J. A. Blok jm. 19 j. en A. Snoek jd. HM* J. C. Boerendonk jm. 22 j. en A. Koopman jd. 22 j. A. van Grootveld jm. 34 j. en J. Meuleman jd. 32 j. H. M. Hagenaars jm. 24 1* en Molendyk jd. 19 j. J. Harreman jm. 20 j. en B. C. H. Grootenboer jd. 19 j. J. W. van dei Heide jm. 22 j. en M. Luthart jd. 19 j. C. Hokke jm. 30 j. en C. A. Thleleman jd. 25 j. K. d« Jong jm. 22 j. en P. G. van Kuiven jd. 21 j. C. H. Kooy jm. 22 j. en C. van Luyk jd. 22 j. J. J. van Leersum jm 26 j. en B. M. E. Drost jd. 30 j. c. Lingen jm. 32 j. en W. Boe' ia 27 j. F. Oostdyk jm. 24 j. en F. Scheuter jd. 24 j. K. Rozema jm. 28 j. en J. P. A. van der Veer jd. 38 j. G. Sehilperoord jm. 25 j. en A. Bouman jd. 24 j. A. Schoonhoven Jm. 24 j. en D. Schnitker jd. 21 j. D. Smits jm. 23 j. en M A. Goossen jd. 18 j. W. van Toorenburg jm. 24 j. en J. Mudde jd. 23 j. W. Valk jm. 28 j. en H. H. M. van Exel jd. 28 j. A. Verkouteren jm. 25 j. en W. C. Beukenholt jd. 24 j. J* van Vlies jm. 25 j. en E. Könemann jd. 22 J. J* !(an Vliet jm. 27 j. en S. J. Kaak jd. 25 j. B. J. van der Vliet jm. 24 j. en A. J. Kerkhof jri- 1° 1* N. J. van Vrees- wyk jm. 31 J. en M- Jaccbse jd. 21 j. S. de Vries jm. 25 j. en P. H. Bosman jd. 24 j. P. A. oe Wit jm 20 j. en A. van Boven jd, 21 j. J. Aukes jm. 25 j. en N. M. Tiggelman jd 27 J. J. de Boer jm. 26 J. en L Roos jd. 21 j. A. Breugem Jm. 30 j. en G. B Roetering jd. 35 j. C. A. Das jm. 27 j. en M. T. Goudswaard Jd. 25 J. J. L. de Haas jm. 25 j. en N. Hoefsloot jd 23 j. C. van dei Hoek jm 29 j. en I. J. Noordzy jd. 31 j. -A- Hoogendoorn Jm. 29 j. en D. Westphal jd. 23M* - - A. R. Jassen Jm. 31 J. en S. F. Roosch JJ. 24 J. e. D. de Jong jm. 27 J. en P. J. Snit jd. 26 j. p. J. H de Kencht jm. 23 J. en A. van Grondel Jd. 24 j. L. Kolff jm. 29 j. en S. E. Elderhorst jd. 41 j. C. van der Linden jm. 28 j. en j B q Ca meron jd. 28 j. J* van der Meer jm. 25 j. en L. Maaskant jd. 22 A. J. Meyers jm. 26 j. en H. C. van OpUnen jd. 24 j. h. Mol jm. 23 J en J. M. Besuijen jd 18 j. h. de Raaf Jm. 32 j, en D. Noordzy jd. 32 j. J. w. Rooks jm. 25 j. en H. W. Zandbergen jd. 21 j. l. M. Schmale jm. 34 j. en A. Hartog jd. 21 j. A_ A_ c, visser jm 24 j. en A. Groener.dyk jd. 24 j. W. B. van Vliet jm. 23 j. en P. T. Bakker jd. 20 j. OVERLEDEN: J. D. v. Nievelt. wede. van W. V. Ravesteijn 90 j. J- A. Bakvis vrouw van p. Lagendyk 38 j. M. E. v. Alphen, ongeh. vrouw 73 j. O. Meijer, man van H. A. M. Spaan 62 j. J. Jansen, wede. van P. Hubbers 87 j. T. Gelderblom wedr. van M. Jongerius 76 j. J. Tuk, man van A. Beyer 35 j. L. v. Wingerden, man van N. de Haan 57 j. Aangiften van 19 October 1939. BEVALLENM. H. de Gast geb. Bernard d. J. G. J. v. d. Burg geb. Tieleman z. N. C. Zeeman geb. Molendijk d. J. Bokhorst geb. de Klerk z. L. Schot geb. van Alien d. H. J. A. de Kruif geb. Lodewtjkx d. W. J. Spruit geb. van Ryn d. T. Oorebeek geb. Knoop d. B. C. A. Brockhus geb. Palte d. L. Fiere geb. v. d. Linden z. J. M. van Drunen geb. Penninkx d. M. Terlouw geb. van Gelder z. J. van Ommeren geb. Tak z. M. D. Graaf land geb. Post z. T. Vermeulen geb. de Vree- de z. D. Kaldenberg geb. Veth z. E. M. Wisselaar geb. v. d. Boom d. M. A. G. Möl- ler geb. Gadeyne z. A. J. de Vletter geb. Pen ning d. GEHUWD: C. E. de Rooy jm. 31 j. en J. R. de Bruin jd. 29 j. J. F C. Timmer 27 j. en H. Nederveen 22 J. F. Noorduyn 25 1. en D. J. Zyiker 21 j. C. Dollee 27 j. en M. D. L. Riedyk 24 j. J. Beetz 26 j. en S. van Creveld 24 j. F. Druyff 23 j. en B. C. Klomp 24 J. A. Hartong van Erk 25 j. en L. J. van Baarle 24 j. A. Bach 25 j. en G. C. Menzel 25 j. OVERLEDENM. H, v. Maanen, wede. van K. Hoefakker 66 j. K. Hoefakker, man van M. H. v. Maanen 64 J. T. Pet, ongeh. vrouw 24 j. J. Fouderoyen, man van C. W. Jacob- sen 62 j. F. M. v. Heukelom, ongeh. vrouw 75 j J. Vermey, wedr. van C. Hendrikx 50 j. J. v. d. Poll zoon 4 d. W. V. IJzerlooy, ongeh. man 41 j. I. Konyn, man van F. C. E. v. d. Boogaart 52 j. M. Blok, vrouw van B. v. d. Byl 63 j. M. T. Schetter, wede. van C. C. Verbeek 74 j. J. J. v. Almenkerk, on geh. man 25 j. T. v. Oosterum, man van M. Schaap 64 J. „Faun en Nymphe" in Museum Boy mans. van dezen Ferrareeschen meester in het Pa lazzo Pltti te Florence. De meer dramatische geest en de kleuren van het Rotterdamsche stuk vindt hij karak teristiek voor Titiaan. Verder geeft de schrij ver bewijzen, dat Titiaan een dergelijk on derwerp geschilderd moet hebben. De directeur van het Museum Boymans, dr. D. Hannema, teekent hierbij aan: dat het bewuste schilderij reeds behoorde tot de col lectie Boymans, die in 1847 aan de gemeente Rotterdam werd gelegateerd. Het paneel, dat treft door de rijke en gloeiende kleuren, is steeds in hooge eer gehouden. Het werd door Boymans aan Correggio toegeschreven. In den catalogus van 1811 bevindt zich een aan teekening van Boymans zelf, waarbij hij op merkt: „dat is een zeldzaam fraai stuk, maar moet gehavend geweest zijnde, met overleg schoon gemaakt worden". Aan dezen wensch werd in 1913 voldaan. Er kan hierbij nog worden opgemerkt, dat het schilderij in den catalogus van 1864 (No. 463) ook reeds op naam van Titiaan stond. Dr. Hannema vindt deze toeschrijving geenszins onmogelijk. Volgens hem heeft het schilderij er de kwaliteiten voor en het is hem bekend, dat ook andere kunsthistorici die zich speciaal op ïtaliaansche kunst ge specialiseerd hebben, dit paneel voor een laat werk van Titiaan zelf houden. Het schilderij zal van heden af in het zaal tje voor aanwinsten van het heropende Mu seum Boymans te zien zijn. Bronzen plaquette in de Zeevaartschool. Zaterdag 11 November a.s., des namiddags 4 uur, zal in de Gemeentelijke Zeevaart school namens oud-leerlingen en leerlingen dezer instelling een bronzen plaquette wor den aangeboden aan het gemeentebestur van Rotterdam, symboliseerende den band van vriendschap tusschen de Nederlandsahe en de Belgische koopvaardij-officieren. In den ouderdom van ruim 64 jaren is gis teren te Brussel overleden de heer Theo C. B. van der Lugt, oud-lid der vroegere firma W. van der Lugt Zonen, thans N.V. Em ballagefabrieken en Houthandel te Rotter dam. 4 De heer Theo van der Lugt, die op 30 Mei 1875 te dezer stede werd geboren, kwam in het jaar 1898 in de leiding der onderneming. In het jaar 1935, bij het bereiken van den 60-jarigen leeftijd, trad hij uit de firma en vestigde zich toen metterwoon te Brussel Aan de 37 jaren, gedurende welke de heer Theo van der Lugt aan de firma is verbonden geweest, bewaart het personeel nog steeds de meest aangename en dankbare herinne ringen om zijn hartelijk medeleven en goede hart, waarop nimmer tevergeefs door zijn menschen een beroep werd gedaan. De heer Th. van der Lugt heeft indertijd ook deel uitgemaakt van het bestuur van de Ver. van Katholiek Onderwijs in Kralin gen. De begrafenis zal a.s. Zaterdag te Brussel plaats vinden. Het jaar'ijksch concours, uitgeschreven door een van de koren van Otto de Vaal, zal plaats vinden op 21 Oct. a.s. in de concertzaal van „Ons Huis". Zooals ieder jaar was er veel animo, echter door de mobilisatie zag een twintigtal vereendgingen zich genood zaakt terug te trekken. Niettegenstaande al deze moeilijkheden is het comité er toch in- geslaagd, het concours doorgang te doen vin den. De jury is samengesteld uit de heeren Wil lem van Bruggen, Deventer, Leo Smeets, Doetinehem en Otto de Vaal. Woensdagavond vergaderde blok XVII van den Luchtbeschermingsdienst in de aula der H. B. S. aan den 's-Gravendijkwal onder voorzitterschap van dr. Philipse. De heer P. J. Spros, le Middellandstraat 61, werd tot blokleider benoemd, De sectieleider, de heer Oldenburg, hield eeme causerie. Voegende week zal weer vergaderd worden en men hoopt dan op meer belangstelling. Blok XVII omvat Henegouwerlaan, le Middellandstraat, Duivenvoordestraat en Oostervantstraaf. Opgericht is het Blok-comité begrenzend Schiedamscheweg, Mathenesserdijk, Noord schans. Het bestuur van het comité wordt gevormd door de heeren: H. Fontijne voor zitter; Th. Dickhof, le penningmeester; H. Welling, 2e penningmeester; Th. Wemmers, secretaris, Schiedamscheweg 51b Rotterdam. Er heeft zich een Blokcomité gevormd tot organisatie van de Luchtbescherming in District B, Sectie IV, Blok 3/4, omvattende de panden begrensd door de Van der Sluijs- straat Jacob Loisstraat Van Waerschut- straat Versijdenstraat Provenierssingel. Blokleider is W. P. Drost, Van Waerschut- straat 40 d. Assistent blokleider J. W. Schoots, Van der Sluijsstraat 103. Secretaris W. J. den Hoed, Van Waerschutstraat 26 b. Penningmeester W. P. van den Burg, Van der Sluijsstraat 75 b. Opgave voor zomervacantie 1940. Ouders van schoolgaande kinderen kunnen op Zaterdag 21 October deze kinderen op geven voor deelneming aan de R.V.S. ge durende de Augustusvacantie van 1940. De kinderen gaan dan gedurende 3 weken van deze vacantie naar Hoek van Holland, eiken dag per trein heen en terug. De mogelijkheid bestaat ook, kinderen te laten inschrijven voor de zgn. „blijvende' groepen, die 2 x een week te Hoek van Holland verblijven. Van de ouders wordt een bijdrage in de kosten gevraagd, die in overeenstemming behoort te zijn met hun financieele draag kracht; aan minimum is verschuldigd: voor 1 kind 3; voor 2 kinderen 5; voor elk kind meer 1 meer. Uitsluitend op Zaterdag 21 October kunnen werkloozen van een nog lager tarief gebruik maken. Deze minimum-bijdragen gelden alleen voor de „trekkers"; voor een „blijver" is minstens 5 verschuldigd. De bijdragen kunnen in 20 termijnen om de 14 dagen aan onderstaande gebouwen worden voldaan. Voor leerlingen van Openbare, Protestant Bijzondere en Roomsch-Katholiek Bijzondere Scholen worden afzonderlijke groepen ge vormd. Gebouwen: Adamshofstraat 15; Bilderdijk- straat 90; Boomgaarddwarsstraat 15; Bosch- polderplein 16; Brabantscheseraat 12; Chr. de Wetstraat 35; Ericaplein 15; Hammer- straat 15; Hooidrift 72; Jensiusstraat 37; Ka- tendr. Lagedijk 137; Oranjeboomstraat 109; Sint Janstraat 10 en Vorkstraat 5. Deze gebouwen zijn geopend van 4514 uur voor hen, wier achternaam begint met een der letters A tot en met M; en van 514 7 uur voor hen, wier achternaam begint met een der letters N tot en met Z. Woensdagavond om 10 voor 6 uur is in de Roehussenstraat de 74-jarige koopman C. v, d. Bleek, wonende in de van Vlooswijkstraat, terwijl hij met zijn rijwiel van den Pieter de Hooghweg kwam, gegrepen door een per sonenauto, bestuurd door A., van den Ma thenesserdijk. Door den val liep v. d. B. een bloedende hoofdwonde aan het achterhoofd cp. In bewusteloozen toestand is hij door den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd Het rijwiel 1= ernstig, de auto licht beschadigd. In de maand September is de bevolking van Rotterdam toegenomen met 1032 perso nen en gestegen tot 618.056 zielen. ROTTERDAM, 19 October. Geslaagd voor het cand. examen' economische wetenschappen de heer J. Ryklana.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3