Derde eeuwgetij van Vondel's bekeering. 1 T Plechtige herdenking in de Hoofdstad. ZATERDAG 21 OCTOBER 1939 MGR. J.P. draagt H. Mis HUIBERS van dank baarheid op. Plechtige herdenkings bijeenkomst. Openingsrede Mgr. Dr. G. C. v. Noort. TOESLAG OP DEN STEUN GEVRAAGD. LUCHTBESCHERMINGSOEFENING TE BATAVIA. J TUINBOUWEXPORT NAAR DUITSCHLAND. Verzoek om verhooging B-steun. Geheimzinnige verfijning van kostbaar Pakket. Haarlems bisschop over Neerlands grootsten dichter. DE PRINS BIJ MINISTER DIJXHOORN. NIEUWE BRITSCHE LUCHTVAART- ATTACHÉ. PASSIEVE LUCHTBESCHERMING. BRITSCH-INDIËRSIN OLDENZAAL. NATURALISATIES. ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VOOR militairen. PROMOTIE PATER CYRILLES O.Cap. TE LEUVEN. Geldzending van f 25,000 vermist. VEERTIG JAAR YTNCENTLAAN. AANMAAK INDISCHE POSTZEGELS IN INDLË. OP initiatief van den Vondelkring is heden, op St. Ursula-dag, in Amsterdam het derde eeuwgetij van de bekeering van Joost van den Von del plechtig herdacht. In de kerk van het Bagijnhof, waar drie eeuwen geleden Vondel door den toenmaligen deken van Amsterdam, Manns, werd opgenomen in den schoot der Moederkerk, heeft heden morgen Z. H. Exc. Mgr. J. P, Huibers, bisschop van Haarlem, een H. Mis van dankbaarheid opgedragen, welke door een groot aantal belangstellen den werd bijgewoond. Het altaar en het priesterkoor van het in tieme Bagijnhof-kerkje waren op dezen dag, die tevens het patroonsfeest is van deze kerk, in een feestkleed gestoken. Bij het opdragen van het H. Misoffer werd mgr. J. P. Huibers geassisteerd door de Hoogeerw. Heeren mgr. dr. G. C. v. Noort, deken van Amsterdam, en mgr. J. Th. La- gerweij, pastoor der kerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, resp. als diaken en sub-diaken. Ceremoniarius was de Z. Eerw. Heer F. Bank, secretaris van Mgr. Predikatie van mgr. Huibers. Na het Evangelie heeft de bisschop een korte predikatie gehouden, waarvoor hij als tekst had gekozen het woord van St. Paulus: „De rechtvaardige leeft uit het geloof". In stille godsvrucht, aldus mgr., zijn wij hier vereenigd, om uit den grond van onze ziel God te danken voor de onwaardeerbare gave van het geloof, welke Hij aan onzen grootsten dichter heeft gegeven en voor den zegen, welken Hij daardoor aan ons volk heeft geschonken. Na drie eeuwen wordt deze zegen van God door ons nog met dank baarheid gevoeld. Het is een treffende ge dachte geweest, om Vondel's bekeering tot het katholicisme te herdenken op den dag en op dezelfde heilige plaats waarop zij is geschied. Wij zijn fier op Vondel's bekee ring, omdat deze bekeering zoo echt was, omdat zij heel het leven van den dichter heeft beheerscht, omdat zij rijke vruchten heeft voortgebracht en omdat zij ons ook nu nog tot voorbeeld strekt. De ware grootheid van Vondel heeft hem klein gemaakt en die kleinheid heeft hem gevoerd ,tot de hoogste grootheid. Vondel's bekeering bewijst de juistheid van Tertulliaan's stelling, dat de mensche- lijke ziel van nature christelijk is. Vondel was een man van groot karakter, van een grootsch verstand, van een wonder baar geheugen, een fijn en zuiver gevoel, een groote opgewektheid, die hem deed zoe ken naar de waarheid en die hem nader bracht tot het Goddelijke. Nochtans niet al toos is de mensch er zich van bewust, dat zijn verstand een gave Gods is, hem ge schonken opdat hij daardoor zijn Schepper zou kunnen kennen en beminnen. Dikwijls ziet men hoe grooter gave de mensch ont vangt, hoe meer hij zich tracht los te ma ken van God en zich aan Zijn dienst ont trekt. Het verschrikkelijkste voorbeeld in dit opzicht is de opstand en de val van Lu cifer. die navolging heeft gevonden in de geschiedenis der menschheid. Voor kleinen en eenvoudigen is het zoo gemakkelijk te begrijpen, dat de mensch zich heeft neer te leggen en zich veilig kan neerleggen bij God's onfeilbaar woord. Maar voor den mensch, die begiftigd is met grooter ver stand dan anderen, die niets aanneemt dan hetgeen hij zelf bewijzen kan, is het niet zoo gemakkelijk omdat zijn verstand bene veld wordt door een waas van hoogmoed. Het is deze hoogmoed, die hem belet binnen te gaan in God's Kerk. Vandaar, dat Cïtristus tot de menschen heeft gezegd: „Als gij niet wordt als kleine kinderen, zult gij het Rijk Gods niet bin nengaan." In Vondel is de strijd tusschen den men- schelijken hoogmoed en de waarheid Gods een geweldige strijd geweest. Deze strijd heeft volgens de getuigenissen van hen, die hem gekend hebben, verschillende jaren ge duurd. De beslissing in dezen strijd kwam eerst, toen Vondel de hemelsche les had be grepen van den Zaligmaker, die gezegd heeft: „Komt tot Mij en leert van Mij, dat ik zachtmoedig en nederig van harte ben". In deze verborgen kerk, zoo vervolgde mgr., heeft Vondel geluisterd naar den geleerden Marius, hier heeft hij gedisputeerd en hier heeft hij ook gebeden. Hier heeft hij ge schouwd in het Hoogheilig Geheim onzer al taren. Hier heeft hij begrepen, dat 't waar achtige grootheid is, zichzelf te vergeten, zich klein te maken als een kind voor Hem, Die tot ons als een kind is gekomen. Toen heeft hij ook besloten te doen, waarvoor zoovele anderen terugschrokken. Toen heeft hij het hoofd en de knie gebogen en zijn Schepper gevonden en kon hij getuigen: „Al wie door ootmoed wordt herboren, Die is van 't hemelsche geslacht". Zijn geloof werd de ziel van zijn leven en werken en dit geloof heeft hem groot ge maakt bovenmate. Wie staat niet verbaasd om Vondtel's werkelijk verbluffende kennis van de Heilige Schrifti van de leer en de mysteriën van het geloof en van de liturgie en hoe indrukwekkend heeft hij deze kennis niet weten te belichamen in de gedichten, die tot de schoonste behooren die hij heeft geschreven: zijn „Altaargeheimenissen" en zijn „Heerlijkheid der Kerke". Inderdaad is op Vondel toepasselijk hetgeen de kerk van- Marius en Vondel, bekeerder en bekeeer- ling, naar een schilderij van L. Arentzen Begijnhof daag zegt over de heilige Ursula: „Mijn hart is een heerlijk woord ontweid, ik wijd mijn werk, mijn leven, den Koning". In Vondel is God's genade niet tevergeefs werkzaam geweest. Hoeveel duizenden heb- bij niet op zijn woord de waarheid van hun geloof nog inniger omhelsd. Wij verwonderen ons er niet over, dat Vondel's kunst haar hoogste triomfen viert in zijn katholieke werken. Doch de roem van den grootsten dichter beteekant niets, als hij zich niet kan beroemen bij God. Doch dit kan Vondel, want hij heeft heel zijn leven en werken, in dienst gesteld van God en hij zal bij God thans het levlen bezitten, dat alle aardsche grootheid te boven gaat, nu hij schouwen mag in de stralende en niet langer, zooals op aarde, door nevelen vervulde, grootheid van God. Wij danken God, voor de groote gave, die Hij Vondel heeft geschonken en wij vragen de voorspraak van onzen grooten geloofs genoot, opdat wij steeds ons geloof zoo zullen kennen, beleven en verheerlijken, als hij het heeft gedaan. Om half twaalf is de herdenking van Von del's bekleering voortgezet in een eenigszins plechtige herdenkingsbijeenkomst, welke ge houden werd in het Maagdenhuis aan het Spui, onder leiding van den hoogeerw. heer mgr. dr. G. C. van Noort, deken van Amster dam. Allen die de kerkelijke herdenking op'het Bagijnhof hadden bijgewoond, waren ook op deze Vergadering aanwezig. Onder hen be vonden zich Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, de hoogeerw. heet mgr. H. J. M. Toskin, proost van 't kathedraal kapittel, mgr. J. Th. Lagerweij, mr. G. C. J. D. Kropman, voorz. van de vereeniging „Katho liek Amsterdam", prof. dr. B. H. Molkenboer O.P., voorzitter van den Vondelkring, dr. J. F. M. Sterck, dr. C. de Klerk, rector Berkhout van het Maagdenhuis, pater lector J. Dito O.P., voorzitter van den K.R.O., de heeren H. van den Eerenbeemt en K. Tholens, voor zitter en bestuurslid van den Kath. Kunst kring „De Violier", mr. Vroom, A. Elsenburg, voorzitter van het gezelschap van den Stillen Omgang, alsmede de heeren W. Dreesmann, C. Baard en L. A. P. M. van den Broeke, be stuursleden van de stichting „Museum Am- stelkring". Verder woonden nog een aantal katholieke studenten en leerlingen van katholieke mid delbare scholen de bijeenkomst bij. Onder de aanwezigen bevonden zich voorts prof. R. Welschen O.P., Paul Huf, Anton van Duinkerken, Jan Engelman, verschillende Amsterdamsche geestelijken en enkele katho lieke gemeenteraadsleden. De voorzitter mgr. dr. G. C. van Noort, de ken van Amsterdam heette de aanwezigen welkom en sprak er zijn vreugde over uit, dat verre de meesten, die uitgenoodigd wer den, die uitnoodiging hebben aangenomen, terwijl anderen, die verhinderd waren, dui delijk te kennen gaven, dat zij slechts noode zouden wegblijven. Bijzonder stellen wij het op prijs, aldus spr. dat gij, mgr. Huibers, niet enkel van uw krap gemeten tijd een heelen morgen hebt willen afnemen om hier tegen woordig te zijn, maar dat gij bovendien aan deze herdenking een hoogere wijding hebt willen geven door het opdragen van het H. Offer en het hoogepriesterlijke woord, dat gij daarbij gesproken hebt. Eerlijk gezegd, voel ik mij als leider dezer vergadering maar weinig op mijn plaats. Want al ben ik als rector der H. Stede de opvolger van Marius, dien Vondel eenmaal noemde den overwinnaar van zijn „weerstre vende onbekeerdheid" bij al het goed, dat men van mij terecht of ten onrechte wel eens gezegd heeft heeft niemand mij ooit uitge geven voor een Vondelkenner, of zelfs maar I voor een bijzonderen Vondelvereerder. Toch I ben ik vrij gemakkelijk bezweken voor den aandrang van prof. Molkenboer, om hier vandaag te komen staan. En wel om twee redenen. Vooreerst, omdat het hier gaat om een dankbare hulde aan den bekeerling Vondel. De bekeering van Vondel is natuurlijk aller eerst 't werk geweest van Gods genade, maar toch ook van Vondels zéér ernstige en zéér consciëntieuze medewerking. De stap, dien Vondel zette, toen hij Katholiek werd, is waarlijk niet geweest een lichtvaardige of overijlde stap. Hij was jaren lang voorbereid. Ook niet een stap om redenen van sentiment, die zijn kunstenaarsziel vóór alle redenee ring zouden hebben getrokken, maar een stap uit volle overtuiging, moeizaam ver kregen door bewonderenswaardig diepgaande studie. Het is een zware stap geweest, voor- afgegaan door langen zielestrijd en gevolgd door veel bitterheid en verguizing. Het is tenslotte een stap geweest, welks consequen ties Vondel tot aan zijn dood, veertig jaren later, in leven en werken trouw vervuld heeft. Zelfs zijn remonstrante levensbeschrij ver Brandt getuigt, dat Vondel „eenmaal overgegaan zijnde, niet geveinsdelijk maar in vollen ernst het Pausdom heeft aangehan gen, buiten opspraak naar de leer der Room- sche Kerk geleefd heeft." En van zijn ijveren om ook anderen voor de katholieke waarheid te winnen zegt hij „Nu schrijft en wrijft en zweet en draaft hij dag en nacht om al zijn vrienden te bekeeren." Het blijkt niet, dat de katholieke tijdge nooten met Vondels bekeering groote inge nomenheid hebben aan den dag gelegd; mis schien maakten de bange tijden, waarin zij leefden, hen eenigszins huiverig voor den man, van wien zij wisten, dat hij niet slechts geen blad voor den mond nam, maar ook een zeer felle strijder placht te wezen. Laten wij, die onder zooveel gunstiger omstandigheden leven en die weten, dat Vondel, eenmaal ka tholiek geworden, zijn natuurlijke felheid niet weinig getemperd heeft, aanvullen Wat onze vaderen wellicht te kort geschoten zijn. Op de tweede plaats. Bij de grootsche vie ring van Vondels 350sten geboortedag om streeks twee jaar geleden, is de bekeering van Vondel wel zeer sterk in het duister ge laten. Niemand kon verwachten, dat niet- katholieken zouden juichen om 's mans over gang. En als zijn bekeering geweest was, zóó als b.v. die van Jan Holland en Frederik van Eeden, die tot de Kerk kwamen toen hun leven ongeveer ten einde was en wier over gang dus geen invloed meer kon hebben op hun litterairen arbeid, dan zou dit zwijgen natuurlijk geweest zijn. Maar zoo was het bij Vondel geenszins. Toen Vondel katholiek werd was hij 52 jaar of daaromtrent dus in zijn volle mannelijke kracht. En alle kenners zijn het erover eens dat juist omstreeks dien tijd zijn glansperiode begonnen is, de periode waarin hij zijn beste werken geschreven heeft. Hebben zijn katholieke overtuiging, de heerlijke „vastigheid" en de geestelijke rijk dom, die zijn van jongs af Christelijk hart in de Moederkerk gevonden had, daarop geen invloed gehad Ongetwijfeld, en wel een zeer grooten, ja overwegenden invloed. En het hooge, dichterlijke gehalte van zijn „Pe ter en Pauwels", van zijn „Altaargeheime nissen" van zijn „Heerlijkheid der Kerke", van zijn „Lucifer" en „Adam in ballingschap" levert daarvoor het afdoende en welspreken de bewijs. Daarom was een huldiging van onzen groo ten dichtervorst, bij welke zijn bekeering, het groote keerpunt in zijn leven, als een weinig belangrijke bijzonderheid voorbij werd gegaan, een onvolledige huldiging. En dat is de voornaamste reden, waarom ik het zoo heerlijk vind, dat wij vandaag, zij het op bescheiden wijze en in beperkten kring, dat onvolledige eenigermate mogen aan vullen. Nadat mgr. dr. G. C. van Noort de bijeen komst had geopend, voerde een klein ge- Op de kruising van den langs den IJsel loopenden weg en de plaats van de nieuwe brug te Deventer werd een tunnel gebouwd. Een typisch doorkijkje onder deze tunnel. mengd koor onder leiding van dr. L. Kat, kapelaan van St. Bavo te Haarlem, een frag ment van Vondel's „Kruisbergh", getoonzet door Corn. Pasbrue uit. Mej. Tonny de Groot uit Den Haag gaf vervolgens een intelligente vertolking van een fragment uit de Vondelportretten van J. A. Alberdingk Thijm, getiteld: „Aan den vooravond van Vondel's bekeering". Hierna sprak prof. dr. B. H. Molkenboer O.P., voorzitter van den Vondelkring, de ge dachtenisrede uit. Z.K.H. Prins Bernhard heeft hedenochtend om half twaalf een bezoek gebracht aan den minister van defensie op het departement. Majoor Adams, de nieuwe Britsche lucht vaartattaché, heeft hedenochtend bezoeken afgelegd bij de ministers van defensie en buitenlandsche zaken. Vrijwillige verzekering ten behoeve van arbeiders. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers het initiatief genomen tot het doen treffen van een vrijwillige aanvullende verzekering ten behoeve van die arbeiders, die dn op dracht van hun werkgever in oorlogstijd een speciale functie uitoefenen, ter beveiliging van lijf en goed tegen oorlogsgevaar en daar door blootstaan aan een bijzonder risico. Dit zijn derhalve arbeiders, die deelnemen aan de z.g. passieve luchtbescherming. Zij bevei ligen het leven van hun mede-arbeiders en treffen op vitale punten in de onderneming tijdig de noodige voorzorgsmaatregelen, ten einde de nadeelen van eventueel oorlogsmo- lest zoo gering mogelijk te doen zijn. Het ligt in de bedoeling, dat de kosten van deze vrijwillige verzekering voor rekening van de werkgevers zullen worden genomen. Op verzoek van het bestuur van het Ver bond van Nederlandsche Werkgevers is de Coöp. Vereeniging „Centraal Beheer" G. A. te Amsterdam bereid gevonden de noodige maatregelen te treffen. Dit initiatief houdt verband met de aan neming door de Eerste Kamer van een wets ontwerp tot wijziging van de Ongevallenwet 1921 en van de Land- en Tuinbouwongeval- lenwet 1922, waardoor het z.g. oorlogsrisico uit deze wetten werd uitgeschakeld. f' Op 10 October j.Z. werd te Batavia voor het eerst een algemeene luchtbeschermings oefening gehouden, waaraan door alle bevol kingsgroepen, ook de inheemsche, werd deel genomen. Dit viel te meer op, daar de oefe ning op de drukste uren van den dag werd gehouden- Een ongewoon aspect bood de Kali Besar, anders vol van badende en was- schende inlanders, thans geheel verlaten, al leen het waschgoed bleef achter. De wasch- bazen hadden zich echter niet al te ver ver wijderd. doch in de naburige woningen be scherming gezocht. Ze waren er niet heele- maal zeker van of het nu oefening of ernst was. Schepelingen van de Hansalijn. Gisteravond om half elf arriveerden aan het station Oldenzaal zesentwintig Britsch- Indische zeelieden, afkomstig uit Bremen, die werkzaam waren geweest op de schepen van de Hansalijn. Daar zij als Engelsche on derdanen werden beschouwd, zouden zij door de Duitsche regeering moeten worden geïn terneerd. Naar verluidt zou men met het oog op de daaraan verbonden kosten daar echter van hebben afgezien en is door de directi- van de Hansalijn moeite gedaan de men schen naar hun geboorteland terug te bren gen. Door bemiddeling van de Vereeenig to Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij 's het mogelijk gebleken de Britsch-Indiërs via Nederland naar Britsoh-Indië terug te brengen. Onder leidinig van den heer Van Nieuwkerik, vertegenwoordiger van de Han salijn in Nederland is het gezelschap uit Bre men vertrokken en na een lange en inge wikkelde reis in Bentiheim gearriveerd. Na aldaar door de douane- en Gestapobeambten te zijn gecontroleerd, kon het gezelschap zijn reis naar Oldenzaal voortzetten. Gisteravond zou vandaar per autobus naar Amsterdam worden gereisd, waar de manen zich zulten inschepen op de „Jagersfontein" van de Hol- land-Afrikalijn, welk schip hen naar Kaap stad zal brengen. Met een ander schip zal dan vermoedelijk de reis worden voortgezet. Op wetsontwerp 104 is voorgesteld h®! Nederlanderschap te verleenen aan G. 1'. Burdinski, Utrecht; C. H. H. Butz, Den Haag; C. J. Grooten, Holtum (L.), H. M- Huttar, Voorburg, J. p. jaskier, Heerlen; F. Jung- bauer, Heerlen; H. K. C. Kastm, Rdam; F. J. Keymer, Den Haag; K. Klur, Enschedé; M. Landau, R'dam; F. J. Rfertens, Heel (L.); B. L. Radzuweit, Heiloo; A- F. Salens alsmede Jean en Jozef Salens, Sittard; M. S. Schlo- mer, Den Haag; E. J- Schott. id.; E. l. Sell- ner, A'dam; E. J- F- Weise> id.; A. F. C. Wiesinger, id.; D. N. Yocarini, id. m. J. Ja cobs, Den Haag- Naar wij vernemen is in Noord-Brabant in oprichting een provinciaal comité voor ont wikkeling en ontspanning van militairen. Een herfst- en wintertoilet van bruine crêpe-stof, met een typische afwerking van taille en heupen. Gecentraliseerde verkoop tegenover gecentraliseerden inkoop. Dezer dagen is voorloopig overeenstem ming bereikt inzake een kwestie, die princi pieel en practisch voor onzen tuinbouwexport naar Duitschland van groot belang was, schrijft men uit Naaldwijk aan het Handels blad. Het Duitsche streven naar volkomen be- heersching van het economisch leven had geleid tot een scherpe centralisatie van den invoer van tuinbouwproducten. Een college, bestaande uit enkele personen, had volledige zeggenschap over de uitgifte van Genehmi- gungen gekregen en deze hadden de beschik bare deviezen slechts over enkele Neder landsche exporteurs verdeeld met de op dracht, 'n bepaalden uiteraard lagen prijs voor de producten te betalen. Hierdoor was de concurrentie van de exporteurs op de veilin gen uitgeschakeld met alle gevolgen v';!" dien. Omdat een toegeven in deze een precedent zou scheppen, hebben an_ voegde Nederlandsche instanties zich a sfonds met alle kracht tegen de ms^ n i verzet. De Nederlandsche Groe^U'°'i Fruitcentrale centraliseerde har"J'ZIJ Qen uitvoer en gaf geen machtiging"" - xP°rt af, zoolang de afgekondigde 'e" ^en uitvoer in dezen vorm va° deden blijven. Het gevolg was, da1 Ve,'ingen gedurende de laatste twee de prijzen van druiven en appelen ^aag wa- ren. Het binnenland °pn den ge- en prijs Arbeidersbeweging wendt zich tot de regeering. De vier nationale arbeidersvakcentrales het N.V.V., het R.K. Werkliedenverbond, het C. N. V. en de Nederl. Vakcentrale, hebben zich tot den minister van sociale zaken ge wend met het navolgend schrijven: „In verband met de stijging van de kosten van het levensonderhoud zien onze besturen zich genoodzaakt het volgende onder de aan dacht van Uwe Excellentie te brengen. Heeds thans zijn de prijzen van verschil- ende noodzakelijke levensbehoeften in be langrijke mate gestegen. Volgens het bureau van statistiek der gemeente Amsterdam zijn de kosten voor voeding in September j.l. ver geleken met de maand Augustus voor arbei dersgezinnen met 3,x procent toegenomen, terwijl de stijging voor het geheele gezins budget 1,9 procent bedroeg. Wanneer hierbij in aanmerking wordt ge nomen, dat deze berekening gebaseerd is op het gemiddelde prijspeil gedurende de ge- geheele maand dan is er grond voor de ver onderstelling, dat de stijging per 1 October j.l. niet onbelangrijk grooter was. Bovendien staat het vast, dat sedertdien de stijging zich heeft voortgezet, terwijl zeer waarschijnlijk de prijzen van een aantal ar tikelen zich» in de eerstkomende tijd nog in opwaartsche richting zullen bewegen. Deze ontwikkeling vervult onze besturen met groote bezorgdheid. Zij vragen zich af, wat hiervan de gevolgen zullen zijn, in het bijzonder voor de groepen van werknemers die zeer lage loonen verdienen en voor hen, die van steunuitkeuringen moeten leven. Reeds voor de stijging intrad verkeerden velen van hen, die tot genoemde categorieën behooren, in een uiterst moeilijke positie. Het geldt uiteraard nog meer in het bijzonder voor degenen, die langdurig werkloos zijn. Het tekort dat in zoo vele gezinnen in toenemende mate is ontstaan, is nu door de stijging van de kosten van het levensonder houd nog vergroot en zal, naar moet worden gevreesd, bij verdere stijging van de prij zen van noodzakelijke levensbehoeften, een omvang aannemen, waardoor de grens van het uiterste bestaans-minimum wordt over schreden, hetgeen tot groote moeilijkheden zou leiden. Er is naar de meening van onze besturen dan ook alle aanleiding aan dit vraagstuk thans reeds ernstig aandacht te schenken. Het is in verband hiermede, dat wij tot Uwe Excellentie het dringend verzoek rich ten maatregelen te willen nemen, waardoor in. elk geval de steunuitkeeringen, alsmede de werkverschaffingsloonen tijdig worden aangepast bij de veranderde omstandigheden, hetgeen o.i. althans voorloopig het best zou kunnen geschieden door de toekenning van een toeslag, ongeveer in overeenstemming met de stijging van de kosten van het le vensonderhoud. Ook door middel van verhooging van dem z.g. B-steun zou hulp kunnen worden gebo den. Onze besturen spreken het vertrouwen uit, dat Uwe Excellentie ook in het belang van de volkskracht, met ons verzoek ernstig re kening zal willen houden en in verband met de urgentie zoo spoedig mogelijk to\ ean gunstige beslissing zal kunnen komen." r®deiijk, weldigen aanvoer teg"n verwerken. Na langdurig hebben de Duitsche en Neder a j autoriteiten een voorloopige over^"^ernrr>ing bereikt, met het gevolg dat J g de export naar Duitschland 6 eel werd vrijgegeven. De deviezen z v°ortaan over alle ex porteurs verduw worden naar een maatstaf, die nog e"n Van discussie vormt. Zooals de zasen thans staan, is dus de concum'en ie. ln °nzen exporthandel en daar mee pet prijspeil gered. Reeds Vrijdag was dit ze'er berken aan de druivenprijzen, die soms - 0 pC(-_ boven hex pejx van Woens dag lagen. n ^n,mi^dels is de toestand nu zoo, dat de rh SC(^e inkooPer zich tot de Nederland se e Groenten- en Fruit.centrale heeft te wenden, die een Nederlandschen exporteur minwijst. Aldus wordt tegen over den geeen- aliseerden inkoop een gecentraliseerde ver hoop gesteld. Onze Brusselsche correspondent meldt ons De Nederlandsche Capucijner-pater Cyrillus, (in de wereld A. F. de Vent) leeraar aan het Serafijnsch seminarie der paters Capucij- nen (N. B.), is aan de R. K. Hoogeschool van Leuven gepromoveerd met groote onder scheiding, tot doctor in de aardrijkskundige wetenschappen, op een proefschrift: ,De vormen der landelijke nederzettingen van het holocene Nederland". Donderdag U' Werd uit Venlo naar het postkantoor te Maastricht een geldzending van 2S vorz°nden, welke zending om streeks "V einacht de plaats van bestem- behandeld611 °P §ebruikelijke wiJze iff/* dat omstreeks half zes gister- °C,P-7\a geldzending nog ter plaatse aan- WC£,s Was. Korten tijd na genoemd tijdstip zijn de an- c eie geldzendingen in een safe geborgen, ter- Wljl dit van de Venlo-geldzending niet vast zat. Te omstreeks 8 uur gistermorgen heeft de kassier de in de safe liggende pakketten in ontvangst genomen. Aangenomen mag worden, dat het bewuste geldpakket toen niet meer aanwezig was. Omstreeks 6 uur des namiddags werd het geld vermist. Onmiddellijk werd onder leiding van den commissaris van politie, een zeer uitgebreid onderzoek ingesteld, waarbij een groot aan tal huiszoekingen werd verricht. Eenig resultaat leverde dit voorloopig niet op. Op de plaats, waarheen gistermiddag het afval-papier der posterijen was vervoerd werd ook nog door de recherche een zeer nauwkeurig onderzoek ingesteld. Het bewuste pakket werd echter niet gevonden. Het on derzoek in deze duistere zaak duurt voort. Het zal Maandag a.s. veertig jaar geleden zijn, dat de heer Charles van Roosmalen lid werd van, de conferentie St. Cathrien der St. Vincentius-vereeniging te s-Hertogen- bosch. Naast deze lief dad \gneidsinstelling heeft hij in den loop der verscheidene andere liefdewerken als spijsknkerij, St. Ni- colaas-comité e.d. niet groote toewijding ge diend. Morgen hoopi de heer A. J. Guinée, een der oudste leden der St. Vincentius-vereeni- ging, den dag te herdenken, dat hij 40 jaar lid is van Conferentie van den H. Jaco bus te Vlissingen. Speciaal op katholiek Charitatief gebied heeft de jubilaris veel ge-, daan. Sedert de oprichting is hij voorzitter van de gecombineerde R. K. Ree, asseering-ver- eeniging MiddelburgVlissingen en sedert 1919 voorzitter van de plaatselijke R. K. ereeniging voor Kinderbescherming. BATAVIA. 21 October. (Aneta). De „Java-Bode" meldt, dat besloten is de Indische postzegels voortaan in Ned.-Lndië te doen drukken. De bedrijven, welke hier voor ,ln aanmerking komen, zijn de Kon. Drukkerij „De Unie" en de drukkerij Kolff Co*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 4