ECONOMISCHE TOESTAND VAN ONS LAND. 1& Cl VRIJDAG 27 OCTOBER 1939 jêk. VOEDSEL VOOR HONDEN. Verstrekking van voederrijst. JUBILEUM KONINKLIJKE MARECHAUSSEE. DUITSCH MILITAIR VLIEG TUIG GELAND. De bemanning geïnterneerd. DE „ROTTERDAM" TE N.-YORK. JUBILEUM Dr. G. VRIJMOED O.F.M. BETALING VOOR GEVORDERDE PAARDEN. EXAMENS VOOR DE AKTEN K X EN K XI 1$ 1939. PRIJSSTIJGING EN PRIJS OPDRIJVING. De middenstand. OORLOGSRISICO EN ONGEVALLEN WET. JONGETJE OVERREDEN EN GEDOOD (WORDT VERVOLGD). DE NIEUW-GUINEA-EXPEDITIE. Alle doeleinden weldra volledig bereikt. *iö De minister van economische zaiken maakt het volgende bekend: Houders van honden, die voorheen hon denbrood aan hun dieren verstrekten, zijn cok thans in de gelegenheid een bepaalde hoeveelheid hondenbrood te betrekken. Ofschoon vleeschafval, dierlijke organen e.d. alsmede groenten nog vrij kunnen wor den aangeschaft, ligt het in de bedoeling voor degenen, die meer dan drie honden houden, ibehalve hondenbrood ook voederrijst be schikbaar te stellen, indien 'zij daaraan be hoefte hebben. Verder komen voor het ver krijgen van voederrijst in aanmerking: 1 honden in kennels, door den raad yan beheer op kynologisch gebied in Nederland geregistreerd; 2 honden in kennels, waarvan de pups door den genoemden raad van beheer worden ge registreerd en in de stamboeken opgenomen; 3. politiediensthonden, waaronder ook be grepen zijn de diensthonden van de jachtop zieners, voor zoover deze als zoodanig in geschreven staan bij den burgemeester, den commissaris van politie, bij de brigadecom mandanten van de marechaussee of rijksveld- wacht; 4. geleidehonden voor blinden; 5. honden -in instituten vooi bet africhten tot geleidehond voor blinden; 6. honden in officieele of semi-officieele osyls. y De onder 3 vermelde houders van dienst honden gelieven zich gezamenlijk door be middeling van den burgemeester, commissa ris van politie of den brigadecommandant op te geven. Opgaven dienen te worden gedaan onier vermelding van ras (kruising) bij het rijksbu reau voedselvoorziening in oorlogstijd, afd veevoederdistributie, sectie bijzondere dier- groepen, P. J. Wijk Jzn., 't Spelderholt 22 te Beekbergen, waar tevens nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. Het wapen der Koninklijke Marechaussee heeft gisteren zijn 125 jarig bestaan her dacht, welke herdenking in verband met de bijzondere tijdsomstandigheden een sober VaraVfpr HTf>PÉ?. Generaal majoor jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet adjudant van H. M. de Konin gin bracht ten bureele van den inspecteur van het wapen aan de Nassau-Zuilenstein- straat 11 te 's Gravenhage de gelukwenschen van hare Majesteit over. In den namiddag kwamen vele autoritei ten hun gelukwenschen aanbieden. In de eerste plaats de opperbevelhebber van land en zeemacht, generaal I. H. Reynders, die met enkele woorden de groote verdiensten van het corps schetste en zijn beste wenschen voor de toekomst uitte. Voorts complimenteerden den inspecteur van bet wapen namens het landelijk comité dat zich ter herdenking van dit 125 jarig bestaan had gevormd, de voorzitter van het comité mr. A. J- A. A. baron van Heemstra, oud gouverneur van Suriname, de penning meester mr. E. E. Menten, de gep. generaal- majoor G. J. D. Bauduin, oud inspecteur der Koninklijke Marechaussee en de secretaris mr J Waller. Verder kwam een groot aan tal'militaire en burgerlijke autoriteiten hun opwachting maken. Zeer vele bloemstukken waren toegezon den, terwijl tal van telegrafische gelukwen schen waren ontvangen. De regeeringspersdienst meldt: Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft een Duitsch militair vliegtuig bij Usquert in de provincie Groningen, tengevolge van motor- pech een noodlanding moeten maken. De üit drie personen bestaande bemanning is ge ïnterneerd. DR. MARIA MONTESSORI, de bekende opvoedkundige vertrok gisteren met den Parijschen trein uit Amsterdam op weg naar Britsch-Indïè. Dr. Montessori voor het coupéraam. Het s.s. Rotterdam is te New-York gearri veerd. Naar van daar wordt geseind hebben de passagiers meegedeeld, dat een van de schroeven beschadigd is, toen deze blijkbaar met een versperringsnet in aanraking kwam in het Engelsche Kanaal. Het schip voer lang zaam soms slechts 250 mijl per dag, terwijl het gewoonlijk 380 mijl per dag aflegt. De zeereerw. pater Dr. Germ. Vrjjmoed O.F.M. heeft Wcysnsdag het feit herdacht, dat hij gedurende een kwart eeuw in Delft werkzaam was. De jubileerende Francis caan was langen tijd moderator van de K.K. Delftsche Stüdentenvereeniging „Sanctus Virgilius", waarna in 1934 zijn benoeming tot pastoor van de St. Josephparochie volgde In tegenwoordigheid van een zeer groot ge tal parochianen benevens verschillende fa milieleden en vrienden heeft Z.Eerw. des morgens een plechtige H. Mis opgedragen, waarbij de kindexen der parochiale scholen de IX-de Gregoriaansche Mis zongen. In de kerk waren o.m. tegenwoordig prof. dr. J. A. Veraart, rector-magnificus der Technische Hoogeschool, prof. dr. Alph. Steger, prof. dr. J. A. Mekel en prof. Granpré Molière, hoogleeraren der T. H. Tijdens de later op den dag gehouden re ceptie kwamen tallooze vertegenwoordigers van kerkelijke, soicale en studentenvereeni-' gingen van hun belangstelling en medeleven blijk geven. Des avonds had in de St. Joseph-kerk een plechtig Lof van dankzegging plaats. Op vragen van het Tweede-Kamerlid Hil- genga betreffende de betaling van voor de mobilisatie gevorderde paarden heeft de minister van Defensie als volgt geantwoord: Uit ingewonnen ambtsberichten is geble ken, dat de commissarissen der Koningin de gelden, bestemd voor de betaling van voor de mobilisatie gevorderde paarden, met be kwamen spoed aan de burgemeesters hebben overgemaakt. Er zijn geen aanwijzingen, dat de betaling van deze gelden aan de belang hebbenden thans nog niet heeft plaats ge vonden. De minister van Onderwijs, K. en W. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het schrif telijk gedeelte van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in de staathuishoudkunde en de statistiek (K X) en in de gronden der gemeente- provinciale en staatsinrichting (K XI) voor hen, die tengevolge van de mobilisatie niet in staat waren dit gedeelte onderscheidenlijk op 7 en 8 September 1939 af te leggen, zal worden gehouden op 31 October 1939. (Vervolg.) Ook voor het beleid der regeering op het gebied ter voorkoming van prijsopdrijving verklaarden zeer vele leden waardeering te koesteren. Onderscheid zal moeten worden gemaakt, zoo meende men, tusschen prijsstijging en prijsopdrijving. Prijsstijging is in tal van gevallen onvermijdelijk. Het is noodig, dat dit aan de bevolking duidelijk wordt ge maakt. Naar de meening van verscheidene leden zal men de opvatting moeten aanvaar den, dat het in rekening brengen van de vervangingswaarde .geen prijsopdrijving is. Overigens vestigden verscheidene leden er de aandacht op, dat ingevolge de prijsopdrij- vingswet niet de minister heeft te beoordee- len of een bepaalde prijsstijging als prijsop drijving moet worden beschouwd, en dus het in rekening brengen van den verhoogden prijs een strafbaar feit oplevert, doch de rechter. De vele voorschriften op dit gebied, welke van het departement zijn uitgegaan, wekken den indruk, dat de minister dit over het hoofd heeft gezien. Enkele leden drongen er bij de regeering op aan, tegen ongemotiveerde stijging van den rentevoet, indien deze mocht intreden, dadelijk maatregelen te nemen. Hetzelfde bepleitten zij ten aanzien van de pachten en van de huren. Prijspeil der landbomvproducten. Vele leden wijdden afzonderlijke beschou wingen aan het prijspeil der landbouwpro ducten. Met de regeeringspolitiek op dit punt konden zij zich n.l. zeer slecht vereen! gen. De prijzen van land- en tuinbouwproduc ten zijn thans voor den oogst 1939, practisch vastgelegd op het peil van voor September jongstleden. Dit peil nu achtten de hier aan het woord zijnde leden te laag en zij dron gen er bij den minister met klem op aan, zorg te willen dragen, dat het alsnog ver hoogd worde, en wel zoo spoedig mogelijk. Van andere zijde werd tegen deze be schouwingen aangevoerd, dat oriënteering van de prijzen der Nederlandsche landbouw producten op de abnormale noteeringen, welke thans op de wereldmarkt gelden, on redelijk en schadelijk zou zijn. Prijsstijging zou leiden tot een onge- wenschte stijging van de grond- en pacht prijzen. Wel zal een verhooging varv de pro ductiekosten tot uiting moeten komen in de richtprijzen, doch daarbij blijve het. Verscheidene leden wijdden aandacht aan de belangen der consumenten. Gelijk reeds in de Troonrede werd gezegd zijn tal van ondernemingen en geheele be drijfstakken door' den oorlogstoestand in ern stige moeilijkheden geraakt. Uit de begroo ting blijkt nog niet, op welke wijze en in welke mate de regeering deze bedrijven wil steuften ten einde ze voor den ondergang te behoeden. Men zou het op prijs stellen indien de regeering van haar plannen hieromtrent mededeeling zou willen doen. Verscheidene leden vestigden hierbij in het bijzonder de aandacht op de zeevisscherij het bloembollenvak en de boomkweekerij, speciaal te Boskoop en omgeving. De zeescheepvaart. Sommige leden wezen erop, dat het van groote beteekenis is de zeevracht voor de goederen, welke voor gebruik in Nederland, al dan niet voor Rijksrekening, worden aan gevoerd, zoo laag mogelijk te houden. Indien de regeering tot vordering van schepen mocht overgaan, zou het naar de meening dezer leden aanbeveling verdienen den reederijen over een gedeelte van haar vloot de vrije beschikking te laten. Zou het geen aanbeveling verdienen, zoo werd gevraagd, een fonds voor nieuwbouw te vormen, waaruit zoowel verliezen zouden kunnen worden aangevuld als een verjonging der vloot zou kunnen worden gefinancierd? Bedrijfsordening. Verscheidene leden waarschuwden, dat de bedrijfsordening niet door middel van oor- logs- of crisisinstellingen tot stand gebracht mag worden. De ordening moet op goede, blijvende grondslagen worden opgericht. Ordening moet niet uitsluitend een onder nemersaangelegenheid zijn. Het belanghebbenden-element mag vooral niet overheerschen. Andere leden meenden, dat bij de toepas sing van de ondernemersovereenkomstenwet voor het algemeen belang voldoende wordt gewaakt. Het had vele leden verwonderd, dat de regeering de bodemproductiewet op geheel ambtelijke wijze schijnt te willen uitvoeren Mocht de regeering aan de ambtelijke uit voering vasthouden, dan zou in ieder geval het georganiseerde bedrijfsleven bij eiken maatregel zoo volledig mogelijk moeten wor den ingeschakeld. De transferregeling met Duitsch- land Sommige leden achtten het een groote on billijkheid, dat krachtens de op 13 Septem ber 1938 tusschen Nederland en Duitschland gesloten overeenkomst met betrekking tot het betalingsverkeer 30 pet. van de naar Ne derland over te maken huren en pachten niet naar Nederland kan worden getransfe reerd en dus slechts een zeer beperkte waar de heeft. Zij waren van oordeel, dat, evenals bij de clearing van handelsverplichtingen, ook ten opzichte van deze betalingen het beginsel van wederkeerigheid behoort te worden toe gepast. Ook de opbrengsten van de in Ne derland gelegen onroerende goederen van in Duitschland woonachtige eigenaren zou den dus over de clearing verrekend moeten worden. Indien bij een nieuwe regeling, wel ke 1 Juli 1941 zal moeten ingaan, onverhoopt de korting op naar Nederland over te maken bedragen zou worden gehandhaafd, zou dan op de in Nederland aan Duitschers verschul digde huren en pachten een overeenkomstige korting toegepast dienen te worden. Wellicht kunnen langs dien weg de gedupeerde Ne- derlandsche eigenaren schadeloosgesteld wor den. Van verschillende zijden werd ook dit jaar de aandacht gevestigd op den ongunstigen toestand vaii den middenstand. Vooral voor de gemobiliseerden werden speciale maatre gelen bepleit teneinde hen in staat te stellen Neem direct *n "AKKERTJE", want "AKKERTJES" zijn dan van groote waarde. Ze be strijden koorts en infectie. "AKKERTJES" verdrijven de ziektekiemen, door nun af leidende werking. Bovendien bevorderen "AKKERTJES" het transpireeren, onmisbaar bij het doeltreffend bestrijden \van kou, koorts en griep. "AKKERTJES" stillen direct alle pijnen en maken dat U zich prettig gaat gevoelen. Akkertjes tegen hoofdpijn, pijnen, "nare dagen" Doos: 13 stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers. Reel. 3566-5 42 Bob, de Canadeesche Politieruiter Bravo Leroux, dat was knap werk Bob en Leroux binden den strijd met de bandieten aan. Leroux schiet eerst Bob heeft een plan De regeeringspersdienst meldt: De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat ingevolge een onlangs door de Eerste Kamer der Staten-Generaal aangenomen wijziging der ongevallenwetten, de arbeiders in de verzekeringsplichtige be drijven na het inwerkingtreden van die wetswijziging niet verzekerd zullen zijn tegen geldelijke gevolgen van ongevallen, hun bij hun arbeid overkomen als gevolg van een oorlogsgewelddadigheid (als bijv. bominslag, mijnontploffing). Indien werkgevers de bij hen in dienst zijnde arbeiders tegen gelde lijke gevolgen van zoodanige ongevallen willen zien verzekerd, zullen zij langs den weg van particuliere verzekering die voor ziening moeten treffen. Het is de bedoeling de wetswijziging om streeks half December a.s. in wtrking te doen treden. Tot de keuze van dat tijdstip heeft o.m. medegewerkt de overweging, dat de werkgevers, die ten behoeve van hun ar beiders een voorziening, als vorenbedoeld, willen treffen, aldus de gelegenheid krijgen tijdig met die voorziening gereed te zijn. Gistermiddag is het zevenjarig zoontje van de familie E. te Anna Paulowna nabij de kleine sluizen bij het spelen onder een met ijzererts geladen vrachtauto geraakt. Het kind was op slag dood. 1. De sergeant is ivoor de argumenten van den korporaal gezwicht. „Goed dan, Leroux", stemt hij toe, „vier oogen zien meer dan twee en ten slotte is op die manier onze kracht ook gelijker verdeeld Nadat Bob de drie achterblijvende manschappen nog maals op het hart gedrukt heeft de uiterste waak zaamheid te betrachten, gaan zij op weg. Voorzich tig loopen zij eerst een flink eind achteruit. Zoo ira Bob meent, dat hij buiten den gezichtskring der bandieten gekomen is draait hij zich om en tezamen met Leroux begint hij dan over heit moeilijk begaan bare terrein een omtrekkende beweging te maken. 2. Het terrein waarover Bob en Leroux loopen is vol bezaaid met groote rotsblok ken. De twee politiemannen spreken daarom af, dat Bob uitsluitend zijn aandacht zal besteden aan den weg terwijl de korporaal op de omgeving zal letten om eventueele on aangename verrassingen van de zijde der smokkelaarsben de te voorkomen. 3. In gezelschap van zijn adjudant poogt de aanvoerder der bende inmiddels te ontsnappen- Hij heeft den man meegenomen om hem den weg te wijzen daar hij zelf in de streek volko men vreemd is. Wanneer op een gegeven oogen- blik Bob en Leroux moeizaam over een gewe - dig rotsblok klimmen teekenen hun gesta ten zich scherp tegen den hemel af en worden door den zijn chef vergezellenden bandiet opge merkt. „Daar gaan twee politiemannen waar schuwt hij onmiddellijk. De aanvoerder krijgt den sergeant en den korporaal in het oog. 4- Op het oogen. dat de smokkelaars hun r«volvers op de politiemannen ric»*ta:l worden zij door Leroux opëerj1^ Den ser geant toeroepend zic.i op den grond te laten vallen vuur. hij gelijktijdig zijn revolver af. Met een kreet van piin laat een der smokkelaars zijn revolver vallen. De korporaal heeft hem in ziJn arm gescholen!" „Keurig gedaan, Leroux!" prijst Bob, „die zal 't °ns niet meer lastig maken". r De politie kent mij niet. vVarm werk Ik heb 'n plan Je moet voorzichtig zijn De bereden politie is actief. rnXKZ Ze kennen jou niet. yye steken de machine in brand. 5. De aanvoerder der smokkelaarsbende besluit voorloopig zijn pogingen om te ontkomen op t,e geven en slaagt er in naar de bende terug te kee- ren. Met gefronste wenkbrauwen volgt hij het /er- loop van den strijd tusschen zijn mannen en de politieruiters. „Het gaat hier niet bepaald zacht zinnig toe, hé chef", merkt de man, die hier ais zijn rechterhand optreedt, grimmig op. „H'm", gromt de aanger »rokene, „deze manier van vech ten bevalt me, om de waarheid te zeggen, absoluut niet, bovendien komen we geen steek verder. Zoo blijven we aan het verstoppertje spelen". (Nadruk verboden)- 6. Zonder zijn waakzaamheid te laten verslappen praat de chef voort. „De politie kent mij niet", gaat de aanvoerder verder, „om dat zij er tot nu toe nog nooit in geslaagd is om mij te aan schouwen. Dat is natuurlijk van het grootste belang voor onze onderneming want zoodra zij er achter komen, dat ik de aan voerder ben is het met ons ge daan". 7. De andere man knikt heftig. „Natuurlijk", zegt hij, „zoodra ze weten wie u bent zullen zij daarvan kennis geven aan onze regeerings- autoriteiten". „Prec.es antwoordt de chef. „Juist omdat de autoriteiten bij ons niet wisten met wien ze te doen hadden hebben zij de hulp van de Canadeesche politie ingeroepen. Zij weten alleen, dat er een smok kelaarsbende bestaat maar niet- wie de man is, die de zaken leidt". 8. „Je begrijpt", gaat de aanvoerder verder, „dat ze mij dus in geen geval te zien mogen krijgen, laat staan, dat ik in hun handen mag vallen. Ten koste van alles moeten wij probee- ren ons van hen te ontdoen. Het was een groote stommiteit om hen, toen wij ze in onze rorcht hadden te laten ontsnappen". Dan zegt hij tot zijn metgezel. „Maar om nu op mijn plan terug te komen", gaat hij verder „Om ie beginnen moeten wij in het benzinereservoir van het vliegtuig een gat maken. Zoodra de ben zm'e wegstroomt steken wij er den brand in" hun zaken in stand te houden en in het bij zonder hun hypothecaire verplichtingen na te komen. Verscheidene leden achtten het oogenblik gekomen om door krachtig wettelijk ingrij pen voorgoed aan het euvel van het cadeau stelsel een einde te maken. Verder werd opgemerkt, dat de wettelijke regeling in zake het uitverkoopen blijkens de practijk op verschillende punten wijziging behoeft. Landbouivonderwijs. Vele leden juichten het toe, dat wederom gelden zijn uitgetrokken voor uitbreiding van het aantal lagere land- en tuinbouwscholen, ditmaal met 10 stuks. Toch meenden zij, dat dit aantal, gevoegd bij dat der bestaande scholen nog geheel onvoldoende is om in de groote behoefte aan deze scholen te voor zien. Akkerbouw en veehouderij. Vele leden betoogden, dat de voor den oogst 1939 vastgestelde prijzen voor verschil lende akkerbouwproducten te laag zijn. In het bijzonder golden de aangevoerde be zwaren den prijs van de rogge. Met betrekking tot dé teelt van aardappe len werd er van verschillende zijden op ge wezen, dat deze in de huidige omstandighe den behoort te worden uitgebreid. Het verleenen van steun aan de kleine boeren zal, naar men meende, ongetwijfeld noodig blijven. Verbetering van deze steun regeling achtten verscheidene leden even ur gent als verleden jaar. Groenten-, fruit- en sierteelt. De teeltregeling voor tuinbouwproducten zal naar de overtuiging van vele leden be houden moeten blijven. Een tekort aan groenten en fruit behoeft in geen geval te worden gevreesd. Verscheidene leden drongen aan de «teun. politiek voor den tuinbouw thans radicaal te herzien en prijsregelingen vast te stellen, die er toe kunnen leiden, dat de toestand in den tuinbouw beter wordt. Verscheidene andere leden, bevalen een stelsel van minimum—prijzen mede ,aan. Zij meenden, dat de tuinbouwsteun voor 1940 kan vervallen en dat minimum-prijzen moe ten worden vastgesteld, overeenkomende met de productiekosten benevens een redelijke belooning voor de tuinders. Werd voor den landbouw een betere be looning van den arbeid bepleit, vele leden meenden -met evenveel recht hetzelfde te mogen vragen voor den tuinbouw. Van verschilienide zijden werd de bijzon- deze aandacht van den minister gevraagd voor de groote moeilijkheden in het bloem bolle nbedrii£ Tot dusverre is nog nimmer eenig bedrag aan steun aan dit bedrijf ver- I00 njcL jyiet betrekking tot de door de regeering aangelcondl'Sde inkrimping van de teelt met 50 Pct- verzochten vele leden hiervoor een lager percentage te willen vaststellen. De boom- en bloemkweekerij zal eveneens krachtig gesteund moeten worden, ten einde °ok dit bedrijf niet te doen ondergaan. Visscherij. Verscheidene» leden wijdden beschouwin gen aan den noodtoestand in de visscherij. Zij vestigden er de aaandacht op, dat zoowel de zee- als de zoetwatervisscherij in groote moeilijkheden verkeeren. Gevraagd werd, welke maatregeelen de re geering genomen heeft en nog denkt te ne men om althans een gedeeltelijke hervatting van de trawlvisscherij te bevorderen. Mocht het mogelijk blijken de verre visscherij te hervatten, wil de regeering deze dan ook in de toekomst steunen? De eenige uitkomst van de zoetwatervis scherij ligt in een'belangrijk grooteren bin- nenlandschen afzet. Heeft de regeering, zoo werd gevraagd, reeds maatregelen genomen of in overweging om dezen afzet te bevor deren? BATAVIA, 26 October. (Aneta). De leider van de Nieuw-Giunea-expeditie van het Koninklijk Nederlandsch aardrijks kundig genootschap seinde een rapport, waar in o.a. het volgende wordt medegedeeld: Op 13 October is een explorat.ebivak opge richt aan de D-oraboe-nvier, in het gebied van de Midden-Delo-rivier, een van de bron rivieren van de Rouffaer-rivier. In het gebied van de Delo-rivier en van de Carstensztoppen en het Hensgebergte komen de zijrivieren woont een talrijke bevolking, die de expeditie zeer welgezind is. Deze be volking behoort tot den Dani-stam. De anthropoloog dr Brouwer verrichtte een zeer bevredigend aantal metingen. De dierkundige prof. Bosöhrna werkte in de Araboe-vallei, waar hij een rijke verza meling bijeenbracht. Vooral van buideldieren. Intusschen zijn ook belangrijke ethnogra- tisohe gegevens en voorwerpen verzameld. Vermoedelijk zullen medio November de werkzaamheden gereed zijn en de expeditie- 'eden elkander ontmoeten aan het Pan ia- meer, zoodat dan de terugtocht kan worden begonnen. Alle gestelde doeleinden van de expedit-® zullen dan volledig zijn bereikt, 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 4