ONZE ECONOMISCHE DEFENSIE. wat de regeering deed en doet. U Begin bij je zelf. De vragen. een,'™n WOENSDAG 8 NOVEMBER 1939 DE MINISTER van Economische Zaken, tevens voorzitter van den Economischen Defensieraad, Zijne Exc. mr. M. P. L. Steenberghe, heeft op een dezer dagen gehouden persconferentie aan de pers de gelegen heid gegeven vragen te stellen over de in de laatste weken genomen economische defensie-maatregelen. Ook van de toekomst sprak de minister. Hij deelde 0,1*L mede, dat we zeker voorloopig nog geen broodkaarten °f oorlogshrood behoeven te verwachten. De voedsel voorziening - ook voor het vee - is op het oogenblik be vredigend, evenals de steenkoolpositie. Peulvruchten zul len alle worden gedistribueerd, terwijl een distributie van benzine over twee maanden te verwachten is. Minister Steenberghe verantwoordt getroffen maatregelen. De voedselvoorziening van ons volk. üzrG. H. N SPAN NE.N D jN?->i» 1LD-WEST VE.R HAA (WORDT VERVOLGD). Rubber. BOND ZONDEK NAAM. In een inleiding tot bovenbedoelde bespre kingen wees de minister op de 9 economische noodwetten, welke einde September 1938 door Staten-Generaal werden aangenomen, en de vele Koninklijke besluiten en minis- terieeie beschikkingen, welke door de inter nationale spanningen noodig waren geworden. DeZe ingrijpende, doch voor onze econo mische weerbaarheid zoo noodzakelijke maatregelen hebben niet nagelaten ook wel eens nadeel te berokkenen. Dat niettemin van alle zijden zooveel medewerking is ondervonden in deze moeilijke tijden stemt tot groote erkentelijkheid. De gedachte, dat de opofferingen gemakkelijker worden gedragen, wanneer men begrijpt, dat zij in alle redelijkheid worden gevraagd, heeft mij onder meer aanleiding gegeven tot het houden van deze conferentie. Dc voorbereidingsmaatregelen. De critiek, die tot nu toe is geuit, heeft hierin bestaan, dat eenerzijds de voorraad- vorming niet groot genoeg geweest is, ander zijds, dat de voorbereiding van de distributie en daarmee samenhangende administratieve maatregelen niet voldoende vóór den oorlog .heeft plaats gehad. Wat de voorraadvorming betreft moge Ik er op wijzen, aldus de minister, dar nood zakelijke voorraden voor een redelijken termijn wel degelijk zijn gemaakt en' dat hiervoor millioenen zijn uitgegeven. Aan het aanleggen en het houden van groctere voor raden waren grenzen gesteld door de finan- cieele mogelijkheden. Om een enkel voor beeld te noemen, voor een voorraad graan, veevoedergraan inbegrepen, zou voor 1 jaar een kapitaalsuitgave voor den aankoop van Pl.m. 73.000.000 noodig zijn geweest, terwijl de rente over dat bedrag 2.190.000 per jaar zou hebben bedragen. De opslagkosten, Waarvoor slechts een zeer globale berekening mogelijk is, zouden voor zoo'n voorraad naar schatting 16.000.000 per 1aar hebben bedragen. Afgezien echter van de bezwaren van f'nancieelen aard bestaan tegen een zoo Steoten voorraad ook technische en econo- misehe bezwaren, welke spr nader uiteen zette. Wat de critiek op de voorbereiding van de distributie en daarmee samenhangende admi nistratieve maatregelen betreft moge er op worden gewezen dat tal van administratieve maatregelen (inlichten van gemeentebestu ren, drukken en opleggen Van distributie- hoodkaarten en dergelijke) reen, vóór den o°n0g genomen waren. De maatrfge]e ^bereiding en Uitwerking van afzonder_ Hike distributies, waaraan hooge kosten ver bonden 2ijn, konden echter niet worden genomen, omdat de voorbereiding samenhangt met de posities bij de grossiers en den detail, handel op het moment, waarop de distributie aanvangt. Had men anders gedaan dan Zou A tet noodzakelijk gevolg hebben gehad, li„ ^on op geregelde tijden de reeds gereed -alf dn<Je distributiemaatregelen telkens weer aanDae §ewyzigde omstandigheden zou moeten adminiï0' het8een groote bedragen aan beslom mra'ieven arbeid zou kosten en vele medebrengen^11 V°°r het bedrijfsleven zou Prijspolitiek. af met de vervangingswaarde rekenin* moch! borden gehouden. go^/egeering heeft zich op het standpunt dat een voorzichtige prijspolitiek, boter. Verwacht mag worden, dat die hoogere prijzen de productie van landbouwartikelen, welke voor de voedselvoorziening onontbeer lijk zijn, zullen stimuleeren. Niet alleen door het geven van hoogere prijzen tracht de regeering de positie van den landbouw te versterken Men der.ke aan de hulp en voorlichting, welke de land- en tuinbouw van den Landbouwvoorlichtings- dienst in nog grootere mate dan voorheen ontvangt. Met dezen maatregel wordt mede beoogd zooveel mogelijk uit den vaderland- schen bodem te halen voor een zoo goed mogelijke voedselvoorziening. Wat de genomen maatregelen betreft moge allereerst worden gewezen op de aanzienlijke regeeringsaankoopen van buitenlandsche tarwe, welke reeds lang voor den oorlog hebben plaats gehad. Bovendien is sedert 1 September door de bemoeienissen van de regeering een groote hoeveelheid graan uit het buitenland aangevoerd, terwijl momenteel nog aanzienlijke hoeveelheden graan en andere veevoeders onderweg zijn naar ons land. Alles bijeengenomen kan worden gezegd, dat onze veevoederpositie thans niet onbe vredigend is, hoewel uiteraard door de groote afhankelijkheid van het buitenland onder de huidige omstandigheden voor de toekomst niets met zekerheid valt te voorspellen. Scheepvaart. Een belangrijke plaats in de economische verdediging wordt ingenomen door de scheepvaart. Daar dit echter een onderdeel vormt van de internationale politiek, moet ik volsSaan met mede te deelen, dat de regeering en- met name de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Economische Zaken, de volle aandacht aan de scheepvaart schenken. Er waren een honderdtal schriftelijke vragen gesteld, terwijl dit aantal op de con ferentie nog met eenige tientallen werd uit gebreid. De antwoorden, voor zoover ze van meer algemeen belang zijn en niet door den mi nister reeds in zijn inleiding waren behan deld, laten we hier volgen: Prijsopdrijvingsen hamsterwet. Door het departement zijn tot dusver meer dan 250 accountantsonderzoekingen ingesteld, in verband waarmede ongeveer 160 proces sen-verbaal zijn opgemaakt. Een inzicht in de resultaten van dit optreden is nog moei lijker te geven. Eenerzijds bleef in een be langrijk aantal gevallen prijsverhooging na waarschuwing van het Departement geheel of gedeeltelijk achterwege. Aan den anderen kant moet echter het resultaat der vele pro- cessen-verbaal nog worden afgewacht. Een indirect gevolg van de toepassing der Prijs- opdrijvingswet zal misschien echter nog be langrijker zijn dan de directe resultaten. In vele gevallen n.l. verzochten de verschillen de bedrijfstakken het departement over een voorgenomen prijsverhooging overleg te ple gen. Het oorlogsbrood. Op het oogenblik bestaan geen plannen tot een spoedige invoéring van het oorlogsbrood. Inschakeling vakcentrales. Het voornemen bestaat, binnenkort met de vakcentralen in contact te treden, ten einde tot 'n vertegenwoordiging der arbeidersorga nisaties in de rijksbureaux voor industrieele grondstoffenvoorziening te komen. Voorts is in voorbereiding een Centrale Levensmiddelenraad, waarin ook afgevaar digden der vakcentralen zullen worden uit- genoodigd zitting te nemen. Die raad zal zich met de distributievraagstukken bezig houden en daarover den Minister van Economische Zaken adviseeren. Het scheuren van grasland. De productie aan voederstoffen van een hectare goed weiland doet in het algemeen niet onder voor die van een hectare bouw land van daarmee overeenkomende kwali teit. En aangezien er evenzeer behoefte be staat aan voedsel voor het vee als voor den mensch, bestaat er geen aanleiding over te gaan tot het dwingend voorschrijven van het scheuren van goed weiland. Het scheuren zal zich moeten beperken tot die perceelen, die door hun aard en hoogte- ligging als bouwland meer voedsel kunnen opbrengen dan als grasland en gelegen zijn in een streek, waar de landbouwers in staat zijn dit resultaat ook te kunnen bereiken. De minister deelde nog mede, dat het niet in het voornemen der Regeering ligt scheur- premies te verleenen maar mocht de regee ring ooit tot het invoeren van zulke pre mies overgaan, dan zal aan dien maatregel terugwerkende kracht worden gegeven tot 1 September 1939. De suikerpolitiek. Daar uit de beschikbare gegevens te con- stateeren viel, dat de suikerpositie, hoewel or geen groote voorraden waren niet veront rustend was en bovendien in ons land de productie van een aanzienlijke hoeveelheid bietsuiker kon verwacht worden, werd voor raadvorming van suiker van overheidswege destijds achterwege gelaten. De situatie wij zigde zich in Juni en Juli. Door een prijs stijging werden de voorraden onvoldoende aangevuld, aangezien de Octoberprijzen, in verband met den nieuwen oogst, lager wa ren. Voorraad-vormen op dat oogenblik be- teekende een groot financieel verlies. Toen echter in Augustus de oorlog dreigde, is het verliesrisico, door de regeering genomen en werden suikeraankoopen gedaan, ten einde ook in de periode van 1 September tot het begin van den bietsuikeroogst over een rui men voorraad te beschikken. De ontwrich ting van het scheepvaartverkeer, welke bij het uitbreken van den oorlog intrad, heeft de uitvoering van dit plan belemmerd. De peulvruchten. Aangaande peulvruchten kan worden op gemerkt dat hier nóch sprake is van abnor male inkoopen door het publiek, nóch van vasthouden door den handel. Het geheele samenstel van maatregelen maakte het noo dig het peulvruchtenvervoer aan banden te leggen. Intusschen worden aan den handel groene erwten beschikbaar gesteld voor ver dere aflevering aan de winkeliers en consu menten. Wat de bruine boonen betreft, zij opgemerkt, dat de vorige oogst gering was en de nieuwe oogst eerst den laatsten tijd wordt gedorscht. Waar de peulvruchten een hamsterartikel bij uitstek zijn ligt het in de bedoeling deze artikelen eerst tegelijker tijd met een distributieregeling in den han del te brengen. Dat daardoor het publiek deze artikelen later ontvangt is geen be zwaar, aangezien nog voldoende versche groenten, waarvoor de afzet toch reeds moei lijk is, beschikbaar zijn en de houdbare peul vruchten beter in een later stadium onder het publiek kunnen worden gebracht. De voorziening van den Nederlandschen landbouw met stikstofmeststoffen zal voor het seizoen 1939/40 waarschijnlijk geen bij zondere moeilijkheden opleveren. Voorloopig geen broodkaarten. Er is geen aanleiding te verwachten, dat broodkaarten op korten termijn zullen wor den ingevoerd. Getracht zal worden de in voering zoo lang mogelijk uit te stellen. De voorraadpositie van graan is als geheel bezien niet onbevredigend. grootn een rustige prijsontwikkeling zonder noodzau^kken en met behoud van het zoo in de prilsverhli-'ke evenwicht in de bestaande belang m?,U<Jin8en waarborgt, in 's lands niet aanstet w°rden geacht Daar::ij behoefde rekening t* ds met de vervangingswaarde eezegd wil Worden gehouden, waarmeoe met vervangingsw>den? dat het beginsel der de waardeerinarde beteekenis heeft bij moet ook op f_Aan de voorraden. EVenwel bij het bepalendere factoren worden zal de grootte derVan een PriisP',!itick heid der huidige S0rtdfdfde]i7kertdeniet ™°d'? geoordeeld z JK te richten naar de ver- gelet Zoo heid der huidige nV°orKraden ,en de onzeker 7iin Ho+ Prijsbeweging daarop van invloed zijn. Het werd „iet noodte Landbouwpolitiek. Zooals ook reeds in mijn radiorede van 24 October 11. is beoogd, is de politiek van de regeering er op gezicht, dat de landbouw een redelijken prijs voor zijn producten ontvangt. In dit verband wijs ik op de onlangs plaats gevonden verhooging van de richtprijzen der akkerbouwproducten en op de verhooging van den groothandelsprijs voor m Bij den zwemvijver, die Betty Wilson, de jeugdige eigenares van de Dennenheuvel hoeve tot ontspanning van haar cowboys had doen aanleggen ging het levendig toe. De daar heerschende vroolijkheid werd veroorzaakt door een door Betty uitge schreven wedstrijd in het bouwen van zandkasteelen. Aan den wedstrijd was als prijs verbon den een heelen vrijen dag voor dien cowboy wiens kasteel de eerepalm zou wegdragen, zoodat alle cowboys extra De zandkasteelen-wedstrijd was erg leuk. hun best deden om den wedstrijd te win nen. Gezeten in dekstoelen, een breiwerkje in haar handen, sloegen Betty en haar jonge Indiaansche vriendin Lelie, het vroolijke tafreel gade. „Ik geloof, dat het een heel goed idee van me geweest is, Lelie!" zei het jonge Engelsche meisje tevreden glimlachend. „In langen tijd heb ik de jongens niet zoo met hart en ziel bezig gezien!" „Waarom doet Tubby eigenlijk niet mee?" informeerde Lelie, „vindt hij het bouwen van zandkasteelen beneden zijn waardigheid?" „Integendeel!" zei Betty. „Hij is er juist de jongen naar om zijn uiterste best te doen den prijs te winnen, niet zoozeer om de eer van het winnen maar om den Prijs zelf! Hij zal direct wel komen. Ik heb hem even naar de keuken gestuurd °m het roomijs te halen. De jongens zullen straks behoefte hebben aan een "Pb'isschertje. Als hij komt zal ik hem u"rlÜk voldoenden tijd toestaan om kasteel te bouwen". rJelinT1 !ater verscheen Tubby, de gemoe- k van het blokhuis op het too- neel. Hij duwde een aardig wagentje voor „Noem je dat een kasteel" riep Tubby uit. zich uit waarvan het kastje geheel ge vuld was met ijsco's. Aan alle, in ver scheidene groepjes verdeelde cowboys deelde hij zijn ijswafels uit, terwijl hij zijn oordeel te kennen gaf over de zand kasteelen, die de jongens aan het bouwen waren. „H'm", zei hij sarcastisch, terwijl hij het werk van den jeugdigen Buck Weston aandachtig bekeek, „moet dat misschien een kasteel voorstellen, Buck? Ik vind, dat het meer weg heeft van een leege mierenhoop! Neen, vrind, jij zult den prijs zeker niet winnen. Je hebt geen fantasie genoeg!" „Kom Tubby, schiet 'n beetje op!" ver maande Betty, toen zij haar ijsco aannam, „we zijn niet van plan den heelen avond op jou te wachten. Vooruit, deel vlug de andere ijswafels rond en begin dan aan je eigen zandkasteel, als je tenminste zin hebt om mee te doen". „Maak je maar niet ongerust, Betty!" zei Tubby zelf voldaan, „ik zal dien jon gens wel eens even laten zien hoe een goed zandkasteel gebouwd moet worden!" Tubby deelde snel de overgebleven ijs co's uit, zoodat weidra alle jongens hun deel gehad hadden. Vervolgens slenterde hij naar een groepje dennenboomen, dat op eenigen afstand van den zwemvijver gelegen was. Nadat hij zich er van overtuigd had, dat de anderen hem niet konden zien, holde hij naar een hollen boom, schoof voor zichtig een stuk schors terzijde en haalde er een schitterend gevormd zandkasteel uit te voorschijn. Het model, dat hij in zijn hand hield leek tenminste op een zandkasteel, hoe wel het in werkelijkheid gemaakt was van zand en cement. Tubby had het nagemaakt van een voorbeeld in een tijdschrift zonder dat een der andere jongens er ook maar iets van gemerkt had. „Hiermee zal ik zeker den prijs win nen", grinnikte de kok, terwijl hij het model haastig in zijn ijscowagen stopte. „Het zal er stevig en flink uitzien terwijl die anderen een slappen en slordigen in druk zullen maken. Nu zal ik eerst een plaatsje opzoeken, waar de jongens niet zoo op me zullen letten, dan zet ik 't op den grond, doe er hier en daar nog wat nat zand over en klaar is Kees!" Hij genoot al bij de gedachte, dat hij tenminste één ochtend eens een paar uurtjes langer zou mogen slapen, op z'n dooie gemak zou kunnen eten en den heelen dag niet zou behoeven te koken of te werken! Snel liep hij naar een plek aan den rand van den zwemvijver op eenigen afstand van de andere jongens en begon daar een stuk nat zand met zijn handen glad te strijken. Na er zich van overtuigd te hebben, dat geen der andere jongens op hem lette en dat ook Betty en Lelie niet naar hem keken, opende hij het kastje van zijn ijscowagentje, haalde het modelkasteel er uit en plaatste het op het door hem glad gestreken zand. „Dat ziet er keurig uit!" grinnikte hij terwijl hij er 'n beetje vochtig zand over heen strooide en wat schelpen als versie ring gebruikte. „Ze zullen al heel erg goed uit hun oogen moeten kijken om te zien, dat het niet alleen van zand ge maakt is! Ik heb heusch niet voor niets gezegd, dat ik vast van plan was den uitgeloofden prijs te winnen!" Even later stond Betty van haar stoel op om te vragen of iedereen met zijn werk klaar was. „Hoe staat het met jou, Tubby?" riep zij uit de verte, „vind je, dat je tijd ge- noeg gehad hebt?" „Ik ben klaar!" riep Tubby opgewekt terug. „Prachtig, zei Betty, „dan moeten jul lie allemaal rechtop gaan staan. Nu doen jullie twee stappen achteruit en ieder blijft achter z'n eigen kasteel staan. Lelie en ik zullen als jury optreden". De beide meisjes liepen naar den uiter sten rand van den vijver en bekeken aandachtig de verschillende bouwwerken. Er waren er bij die werkelijk heel mooi waren en bij die kasteelen stak Betty een klein vlaggetje in het zand om ze naderhand nog eens extra te bekijken en er den uiteindelijken winnaar uit te kiezen. Er stonden vier vlaggetjes in het zand toen de jeugdige eigenares van de Den nenheuvelhoeve de plaats bereikte waar het door Tubby gebouwde zandkasteel stond. „H'm", fluisterde Betty tegen Lelie, „ik moet eerlijk toegeven, dat hij het keurig gemaakt heeft. Het is zeker zoo mooi, zoo het niet mooier is, dan welk van de an deren ook. We moesten hem maar in den eindstrijd plaatsen, vind je ook niet?" „In ieder geval", stemde Lelie toe, „als je het mij vraagt vind ik het 't mooiste van allemaal. Het ziet er zoo echt keurig uit. Kijk maar eens naar die torentjes en die schietgaten. Het is werkelijk prachtig gemaakt!" ,Toch zullen we eerst die andere vier ook nog eens goed bekijken" antwoord de Betty, terwijl zij naast Tubby's kas teel een vlaggetje in het zand stak. Tubby knikte en glimlachte voldaan, hoewel hij zich toch niet geheel op zijn gemak voelde toen Betty en Lelie onder het bezichtigen van de vier andere met een vlaggetje aangeduide kasteelen op fluisterenden toon met elkaar spraken. Ten slotte namen de meisjes een be sluit. Er brak een stuk af en toen Betty zag, dat het zandkasteel van stevige en solide makelij was fronste zij haar wenkbrau wen. „Het is van zand en cement gemaakt, zei Buck, „wat 'n gemeene bedrieger! I Vlug haalde Tubby zijn model kasteel te voorschijn. „Luistert jongens", zei het jonge Engel sche meisje, „we hebben beslist, dat het door Tubby gemaakte zandkasteel het mooiste en het beste is en daarom ver klaren wij hem hierbij tot overwinnaar!" Tubby liep op Betty toe en gaf haar een hand. „Het doet me pleizier, dat ik je kan mededeelen, dat jij den prijs gewonnen hebt", zei de jeugdige eigenares van het blokhuis op officieelen toon. „Van he denavond af tot morgenavond als we gaan slapen mag je vrijaf hebben en we hopen allemaal, dat je van je vrijen dag zult ge nieten!" Tubby nam zijn hoed af en maakte een diepe buiging. „Het is een groote eer voor me, dames en heeren", zei hij plechtig, „en ik dank u allen zeer!" Vervolgens deed hij een stap achteruit en.struikelde over zijn eigen kasteel. Met een smak kwam hij boven op zijn bouwwerk te zitten! „O, Tubby!" riep Betty bezorgd, „je hebt je toch, hoop ik, niet bezeerd?" „Eh.... neen, o neen, heelemaal niet, Betty", haastte Tubby zich te antwoorden. „Wacht eens even!" riep Buck Weston op scherpen toon, „hij heeft zich niet be zeerd, maar.... zijn kasteel is ook niet beschadigd! Kijkt eens goed, wat zeggen jullie daarvan?" Met een vlugge beweging raapte Buck het model op een sloeg er met zijn vuist op los. (Nadruk verboden). Een stap achteruit doende, struikelde Tubby. Geen wonder, dat hij den eersten prijs won! Op die manier hadden we het al lemaal kunnen winnen!" Tubby zag, dat Betty erg uit haar hu meur was. De dikke cowboy kreeg een kleur als vuur en was niet weinig met zijn houding verlegen. „De prijs wordt natuurlijk niet toege kend!" zei de jeugdige eigenares van de Dennenheuvelhoeve streng. „En jou zal ik straffen, Tubby. Morgen zullen alle anderen een vrijen dag hebben, behalve jij! Jij alleen zult morgen den heelen dag werken!" Na deze woorden draaide Betty '■zich met een nijdigen ruk om, terwijl Tubby zenuwachtig naar de hem omringende cowboys keek. „Je bent zeker wel heel erg warm ge worden van al dat bouwen, hè Tubby?" vroeg Tony Tring, de jonge voorman van de hoeve, sarcastisch. „Ja, ja, je hebt het veel te warm! Zeg jongens wat is het beste voor iemand, die het heel erg warm heeft?" „Een bad!" riep een der cowboys uit. ,,'n Pracht idee", stelde Tony vast, „gooit hem in den vijver!" Ondanks alle tegenspartelen namen de jongens den dikken kok op, even werd „Uitstekend" riep Tony, „Gooit hem er in jongens hij gejonast en toen slingerden zij hem, met kleeren en al, midden in den zwem vijver! „Hij heeft zijn verdiende loon!" zei Betty, terwijl zij omkeek, „maar toch is hij nog niet van me af! Ik zal hem mor gen eens flink aan het werk zetten!" Nog nooit had Tubby zoo hard moeten werken als op den volgenden dag en het viel hem nog zwaarder omdat Betty niet wilde dat een der andere jongens hem ook maar met iets behulpzaam was. Toen de dag om was kon hij bijna niet meer op zijn beenen staan, maar.hij had een les gehad. Het zou heel lang duren vóór hij weer zijn toevlucht zou nemen tot oneerlijke middelen! Natuurboter voor de weermacht. De mogelijkheid van het verstrekken van natuurboter aan de weermacht in plaats van margarine is reeds meermalen onder de oogen gezien. Een definitieve beslissing kon echter nog niet worden genomen, omdat de inmiddels ingetreden bijzondere omstandig heden een groote onzekerheid omtrent de aan dezen maatregel verbonden gevolgen medebrachten. Het ligt in de bedoeling om, zoodra er meer inzicht in de zuivelpositie zal zijn verkregen, deze aangelegenheid op nieuw te bezien. De kaasprijzen en -export. De onlangs plaats gevonden stijging van den kaasprijs heeft met name haar oorzaak gevonden in voorraadvorming zoowel bij den handel als den consument. Hierbij dient te worden bedacht, dat de kaasprijzen in ons land in de laatste jaren relatief laag waren. Uitbreiding van den export heeft (behou dens geen toename van den export naar België gedurende September, welke stijging inmiddels weer geheel tot staan is gekomen) niet plaats gevonden. De uitvoerpositie in haar geheel genomen is thans niet gunstig te noemen. De kaasexport naar Frankrijk ondervindt stagnatie, omdat aldaar ten aanzien van den import nog geen definitieve maatregelen zijn getroffen. De kaasexport naar Engeland ondervindt stagnatie, omdat geen zekerheid bestaat, dat de eventueel geëxporteerde kaas aldaar niet door de regeering in beslag zal worden ge nomen en evenmin zekerheid bestaat om trent de alsdan voor deze kaas te ontvangen prijzen. Benzine-distributie. De hoeveelheden benzine, welke de auto mobilisten verbruiken en de doeleinden, waarvoor de benzine wordt verbruikt, va- rieëeren zeer sterk. De regeering had de keuze tusschen een eenvoudige en een meer gedifferentieerde distributieregeling. Bij de eerste zou men zich moeten baseeren op een algemeen geldend aantal af te leggen kilo meters. In het tweede geval wordt de dis tributieregeling afgestemd op de indivi- dueele behoeften der autogebruikers. Of schoon de eerste methode het voordeel heeft, dat zij binnen enkele weken tot uitvoering had kunnen komen, heeft de regeering aan de tweede methode de voorkeur gegeven, omdat men daardoor in veel ruimere mate met de positie der verschillende categorieën van automobilisten rekening kan houden en de belangen van het bedrijfsleven zooveel mogelijk kan ontzien. De keuze van dezen weg was mogelijk, doordat de benzinevoor raden hier te lande ruim genoeg zijn om de voor de voorbereiding der gedifferentieerde regeling benoodigde langere tijdsperiode te overbruggen. In verband met onzekerheid ten aanzien van een regelmatigen aanvoer van benzine was niettemin een direct ingaande beper king noodzakelijk. Naar verwachting zal over 2 maanden tot invoering der distributie kunnen worden overgegaan. B ouwmaterialen. Er bestaan vergevorderde plannen om tot een coördinatie te komen tusschen de rijks bureaux voor hout, metalen en bouwmate rialen, speciaal met het oog op de belangen van het bouwbedrijf. Deze coördinatie zal in eerste instantie gericht zijn op een zoo goed mogelijke verdeeling van de beschik bare materialen voor de bouwnijverheid over de verschillende behoeften. Daarbij zal uiteraard ook het prijsvraagstuk een rol spelen, al zijn de rijksbureaux tot dusver over het algemeen niet rechtstreeks met het toezicht op de prijzen hunner producten be last. De verschillende, soms grillige prijs- verhoogingen bij bouwmaterialen hebben intusschen ook de aandacht der regeering en zij stelt zich voor daar met het betrok ken bedrijfsleven, voor zoover noodig, meer lijn in te brengen. De sigarenprijzen. Gezien de in 1938 in de sigarenindustne toegepaste loonsverhooging en de stijging van de prijzen van de grond- en hulpstoffen, welke zich reeds vóór Augustus 1939 heeft voltrokken, lijkt eenige prijsverhooging van sigaren in de laagste prijsklasse in beginsel niet onredelijk. Op een vraag omtrent de rubbervoorraden in ons land deelde de minister mede, dat de Regeering reeds extra voorraden rubber heeft aangekocht. Voorraadpositie van steenkolen. De voorraadpositie van steenkolen hier te lande is bevredigend, mede dank zij de groote aanvoeren in de afgeloopen maanden. Behal ve met de voorraadpositie moet bij de beoor deeling van de uitvoermogelijkheden reke ning gehouden worden met den invoer en de productie van steenkolen. Wat de invoerpo- sitie betreft, deze is in de maanden Septem ber en October gunstig gebleven, daarente gen onderging de productie een vermindering door het mobiliseeren van een groot aantal mijnwerkers. Als geheel genomen is de toe stand aldus, dat een controle op den uitvoer noodzakelijk is, doch dat deze niettemin voortgang kan vinden, zij het ook met een niet onbeteekenende beperking. Er dient nog te worden bedacht, dat enkele van de lan den, waarheen een belangrijk deel der Lim- burgsche kolen wordt uitgevoerd, ook thans nog tot de voornaamste kolenleveranciers van de Nederlandsche markt behooren. Waarom er geen naaigaren is. Naar de woorden van den minister wordt een hamsterbeweging, ook al heeft men vooruit door ruime voorraadvorming getracht haar op te vangen, altijd nog onderschat. De ervaring met artikelen als naaigaren en kaas heeft dit geleerd. De regeering is zeker niet voornemens met het invoeren van distributie te wachten, tot er eenmaal schaarschte is, doch van den anderen kant zal zij distributie toch ook niet toepassen bij „kunstmatige" schaarschte, ontstaan door hamsterwoede eenerzijds en achterhouden van voorraden an derzijds, dat er b.v. schaarschte aan naaiga ren is, mag geen ernstig verschijnsel genoemd worden. Er zijn genoeg grondstoffen er ge noeg garenfabrieken in het land. Dat de win kels leeg zijn, is de schuld van de huisvrou wen, die elkaar met garen-kooplust hébben geinfecteerd. Wanneer er werkelijke schaarschte dreigt, zal de regeering zeker tijdig zorgen voor een billijke verdeeling door voor het betrokken artikel de distributieregeling in werking te stellen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1