UIT HET CENTRAAL RAPPORT. SYMBOOL VAN NEDERLANDSCH— BELGISCHE VRIENDSCHAP. hoek van holland. MAANDAG 13 NOVEMBER 1939 GEM. ARBEIDSBEURS. ROTTERDAMSCHE SCHAAKBOND scheepvaartverkeer op df.n NIEUWEN WATERWEG. VOORBURG. IJSSELMONDE. AANHOUDING. HILLEGERSBERG. MILITAIRE AVOND IN LOMMERRIJK. VLAARDINGEN. NAAR FRANKRIJK VERTROKKEN. burgerlijke stand. Over de begrooting. Tal van onderwerpen passeerden de revue. Onthulling van een bronzen plaquette in de Zee vaartschool. „Beiden zijn we kleine landen, maar dragers van een groot verleden en van een groot stuk cultuur DE FAMILIE ZANGVOGEL. ACTETASCH MET SPAARBRIEFJES VERDWENEN. Rotterdamsch Philharmonisch Kamerorkest. Burgerlijke stand. SCHOONHOVEN. Gevraagde arbeidskrachten. afdeeling mannen. Algemeene bedrijven: 1 leerling bakker, leerling en aank. Kappers, iaorieKsjungens, loopjongens, tietsjongens, sigarenxnaKers b. m. nei maken van noiKnakken. uouwoearij- ven. ivieuoeimakersjongens, i kistenmakers jongens, 1 stucauoorsieernng. hanueis- en KaïHOorpersoneei. Door giooi ievensmidae- lenoednjï woraen gevraagd flinke jongelui, ieeitija 1724 jaar om tot winkeichet te wor den opgeleid. MULO opleiding vereischt. Motel-, café en restaarantoedryf. Bekwaam restaurant-keliner, oekw. cate-rest.-Kenner, eemge oekw. Gommis oe Rang, eenige be- scnaatde piccolo's, Chasseur voor hoiei, pic. colo voor Station, buiietbediende, Aides de Cuisine, Chef de Partie voor Scheepvaart Mij., bekw. Rötisseur, Chef kok, Patissier, leerlnig kok. Voor Cafètaria-bedrijf wor den gevraagd: ongehuwde banketbakkersen Aides de Cuisine. Voor Diverse banketbak kerijen: Leerlingen, 3e bediendén, 2e be dienden, een volontair. Metaalbedrijven. Bekwame metaaldraaiers, bekw. fraisers, kotteraars. Voor Curagao koper-bank-plaat- werkers, pijpfitters. Voor Hillegersberg: Schildersjongen, wa- genwasscher, aank. halfwas draaiers, half was kleermaker, halfwas banket bakkersbe- diende, aank. halfwas en meer gevorderd halfwas meubelmakers, 2 leerl. draaiers, 2 leerl. kernmakers, loop- en fiets jongens. Voor Nieuw Helvoet: 1 automonteur, 1 chauffeur. Voor IJsselmonde: 5 halfwas meubelbeit- sers. AFDEELING VROUWEN. Psychiatrische inrichting. Leerling-ver pleegsters, minstens 19 jaar oud, met diplo ma MULO of 4-jarige Huishoudschool, In dustrieschool, Vakschool, of in het bezit van een daarmede gelijkstaand diploma. Huishoudpersoneel. Keukenmeisjes, 2e meisjes-alleen, dagmeisjes. Winkelpersoneel. Vakkundig winkelperso neel voor stoffenvak, confectie, schoenen, ma nufacturen, handschoenen, lingerie, kousen, levensmiddelen. Hulpverkoopsters voor de St. Nicolaasdrukte. Controleuses voor de pak tafel. Kleedingindustrie. Machinestiksters, hand werksters, kleermaaksters, broekenstiksters, knipsters, bekwame, vergevorderde en leerl. naaisters voor damesconfectie en maatwerk, pompnaaisters, naaisters en knipsters voor lingerie, lingerie- en japonnenstrijksters, ap- prêteuses, tricotnaaisters. Voor atelier voor bedrijfs- en werkmanskleeding: een directri ce. Voor bedrijfskleeding: naaisters. Kapersvak. Bekwame en aank. kapsters. Fabriekspersoneel. Fabrieks-, loop- en pak- meises, zakkenstopsters, cartonnagewerksters en leerlingen. Wasscherij. Strijksters, persters en meis jes voor allerlei werkzaamheden. Hotel-, Café en Restaurantbedrijf. Buf fetjuffrouwen, bedienjuffrouwen en werk meisjes. Voor hotel te Bussum: een kookster. Eerste ronde der wintercompetitie. Hieronder laten wij de uitslagen volgen van de eerste ronde van de wintercompetitie van den Rotterdamschen Schaakbond: Hoofdklasse: Het Centrum IWilhelm Stemitz I 3%6%; Messemaker I (Gouda)Het Westen I 64; Excelsior ICharlois I 4*—5*. Eerste klasse A: Het Westen IIWester Toren I 3%—6%; N.R.S.V. II—Dordt I 7J/a—2%; Hil legersberg IO.D.I. (Dordrecht) 46. Eerste klasse B: Trianon IVlaardingen I 46; Onesimus IEerste Schied. Schaakv. I 4i£**_2Vii"; Rode Spelers IRotterdam I 2%—'7%; Pion I—N.R.S.V. III 6y2—3y2. Tweede klasse A: Pion IIIRegina I 5*4*; Het Westen IIIKralingen III 55; Spangen IIMaassluis I 7Va2Va; Overschie IE.S.S. II 5—5. Tweede klasse B: Excelsior IIRode Spelers II 73; Charlois II—Wester Toren II 63%; Trianon II—DO.D.I. II 6—4; Zwarte Dame I— Pion III 5V2—41/ü. Tweede klasse C: G.E.B. I—Unilever I 4*—5'; Spangen III—E.R.C.S. I 4%—5%; Twentsche Bank IHillegersberg II 55; Robaver IO.D.I. III 3ya—6%. Tweede klasse D: Noorden IKralingen IV 314614; Sultho IKrimpen I 514414; Onesi mus II—Messemaker II 414—514; Centrum II— Excelsior III 614314. Derde klasse A: R.V.S. I—Kralingen V 5—5; Dordt IH—Nationale I 414514; H.V.O. I Stokvis I 214—714; Vlaardingen II—S.I.D. I 4—6. Derde klasse B' Trianon III—Wester Toren III 514414; V.I.O.S. IZwarte Dame II 64; Rock IOverschie II 73; Z.A.S. IArend I 5—5. Derde klasse C: Het Westen V—Sultho II 46; Regina IICharlois III 5«*3**; O.D.I. IV—Ridderkerk I 714—214; Dordt II—Rode Soe- lers III 614314. Derde klasse D: Kralingen VICentrum Til 414—514; Goudall—N.R.S.V. IV 5—5; G.E B. II—E.R.C.S. 4"*—3"*; Noorder Toren I—Het Witte Paard I 8—2. In de afgeloopen week zijn 86 schepen den Nieuwen Waterweg binnengekomen. DOODELIJK ongeluk. De 29-j'ari.ge militair M., zonder vaste woonp aa s is, in zijn kwartier te Voorburg, toen hu een ederen beenkap van een glazen afdak wi e nemen, gevallen doordat de stang waaraan hij zach vasthield afbrak Hij viel door het glaswerk van het afdak heen en kwam op een betonnen vloer terecht Hij had een schedelfractuur opgeloopen, ten gevolge waarvan de dood onmiddellijk in trad. Het stoffelijk overschot is naar St. Antoniushove overgebracht. Op aanwijzing van den bestolene is te Rotteidam door de politie aangehouden J. de S., die van een opslagplaats alhier eenige kalkvaten had ontvreemd. Hij is naar IJsel- monde op transport gesteld. WE RK VER S C H AFFING S K WE STIE. Als gevolg van de ontevredenheid onder de vanuit de gemeente te Poortugaal tewerkge- stelden, hebben een 7-tal arbeiders geweigerd het werkverschaffingsloon in ontvangst te nemen. Ongeveer driehonderd militairen waren Donderdag aanwezig op den feestavond in Lommerrijk. Het college van B. en W. was voltallig present, verder de commandant en de ondercommandant van de luchtwscht- gioep Rotterdam, alsmede een staf van offi cieren van de hier gelegerde militairen. BURGERLIJKE stand GEHUWDJ. H. Reijngoud 32 j. en s. van Dilk 22 j. geslaagd. Bij de te 's-Gravennage gehouden Machi nistenexamens slaagde voor het diploma motordrijver de heer L. van Oudenaarden, alhier en W. Verschuur, alhier. De motorloggers GDY 112 en GDY 113, die naar Frankrijk zijn verkocht, zijn in middels daarheen vertrokken. De schepen zijn binnendoor gegaan. Geboren: Marianne, d- van H. van den Hoek en A. C. S. M. Sant, VI. Ambacht, Zeger Adrianus, z. van J. Bronnewasser en A. G. van Keulen; Anthonij Bastiaan Johan nes, z. van A. J- Ha(jdeman en N. M. van Wezel; Maria Cornelia, d. van A. H. de Korver en A. Kramer; Nellie Hanna, d. van J. van Ekelenburg en N. Noordhoek. Overleden. Johannes Jacobus van Steen bergen, echtgen. van C. van Leenen, 89 j.; Marrigj6 Dirksen, echtegenoote van L. B. Bakker, 35 j. Wanneer wij nagaan, wat bij verschillende hoofdstukken en volgnummers van de be grooting aan opmerkingen zijn gemaakt, dan vinden wij in het Centraal Rapport o.m. nog het volgende te releveer en; Luchtbescherming. Als een teeken des tijds paraisseert onder het hoofdstuk „Openbare Veiligheid" een reeks van vragen over de luchtbescherming. Eene uiteenzetting werd gevraagd van de organisatie van de luchtbescherming te de zer stede, terwijl in het bijzonder werd ge vraagd of de hier gevestigde afdeelingen van de Nederl. Ver. voor Luchtbescherming over voldoende middelen beschikken om de z.g. blok-organisaties behoorlijk te doen functionneeren. Inlichtingen werden verzocht over de vraag, of gepoogd wordt een noodzakelijk geoordeeld contact tot stand te brengen tus- schen de z.g. blok-organisaties en de Over heid. Verschillende leden zouden gaarne verne men of B. en W. bereid zijn mede te deelen, of de bevoegde militaire autoriteiten reeds met hen in overleg zijn getreden over de or ganisatie-maatregelen voor een eventueele evacuatie van de burgerbevolking van Rot terdam. Voorts wezen deze leden er op, dat over het functionneeren van den Luchtbescher mingsdienst den laatsten tijd zeer veel te doen is geweest. 'Mag worden aangenomen, dat na het onderzoek, hetwelk is ingesteld, de Luchtbeschermingsdienst thans beter zal functionneeren? Gevraagd werd, welke me dewerking B. en W. zich voorstellen te ver- leenen aan de zelfbescherming der bevol king tegen gevaar uit de lucht. Politie. Opgave werd verzocht van het aantal ge- pensionneerde personen, dat thans bij de po litie diensten verricht. Opgemerkt werd, dat aan eenige posten in de stad enkele wijken van de normale politic-surveillance zijn ont bloot, terwijl deze diensten worden verricht door mannen van een nachtveiligheidsdienst. Een aantal leden verzocht den Burge meester te willen bevorderen, dat de helm van het agenten-personeel wordt vervangen door een minder bezwaarlijk hoofddeksel. V erkeersvraagstukken. Kunnen B. en W., zoo vroegen enkele le den, mededeeling doen over de wijze, waar op de verkeersverbindingen op den Linker Maasoever en de verbinding tusschen Lin ker- en Rechter-Maasoever zullen worden geregeld, zoodra de tunnel onder de Nieuwe Maas gereed is? Verschillende leden hadden den indruk, dat de onlangs ingevoerde verkeersregeling in de omgeving van de Willemsbrug een groote verbetering beteekent. Van verschil lende zijden werd gevraagd naar de ervarin gen, welke daarmede thans zijn opgedaan. In dit verband werd de vraag gesteld, ■waarom 't tramverkeer van de nieuwe ver keersregeling is uitgesloten. Voorts ver zocht men te mogen vernemen, of de tram halten vóór de brug niet kunnen worden ge mist. Inlichtingen werden gevraagd om trent het aantal reizigers, dat van deze halte gebruik maakt. Eenige leden deden de vraag, of Burge meester en Wethouders inlichtingen kunnen verschaffen over den stand van het overleg, hetwelk over de liquidatie van den stoom- tramdienst van de Rotterdamsche Tramweg maatschappij gaande is. Zijn B. en W. niet van oordeel, dat de opheffing van dezen stoomtramdienst in het belang zoowel van het verkeer tusschen de Zuid-Hollandsche eilanden en Rotterdam als van het verkeer in het Zuidelijk stadsgedeelte zooveel moge lijk moet worden bevorderd? Kunnen B. en W., zoo werd door ver schillende leden gevraagd, mededeelen, waarom aan een vorig jaar gedane toezeg ging, dat aan den Linker Maasoever een ma chinale ladder geplaatst zou worden, niet is voldaan? Kan deze plaatsing binnenkort te gemoet worden gezien? Hoek van Holland. Volgens enkele leden is de vraag gewet tigd of in vele gevallen het beheer en toe zicht te Hoek van Holland niet te stroef werkt met het gevolg, dat vele beslissin gen inzake uitvoerbepalingen of anderszins in Rotterdam moeten worden genomen. Kan bij de nadere definitieve vaststelling van het partieel uitbreidingsplan alsnog be bouwing worden toegestaan op terreinen achter en beoosten de R. K. Kerk. Opgemerkt werd, dat het vraagstuk van de watervoorziening nog steeds op een op lossing wacht. Nu in verband met de groote strategische beteekenis van Hoek van Hol land waarschijnlijk een groot contingent mi litairen permanent aanwezig zal blijven, is langer wachten met de oplossing hiervan, zoowel om gezondheidsredenen als met het oog op brandgevaar of gevaar uit de lucht niet wel verantwoord te achten. Nogmaals werd de aandacht gevestigd op den stilstand in de bebouwing Van 't villa terrein. Volkshuisvesting. Vooral In verband met de huidige tijds omstandigheden werd gevraagd, welke plan nen B. en W. hebben om den bouw van ar beiderswoningen tegen redelijke huurprijzen zooveel mogelijk te bevorderen. Door een lid weTd mede gevraagd of van B. en W. voorstellen zijn te verwachten voor den bouw van goedkoope arbeiderswoningen. Voorts vroeg dit lid of het college een over zicht kan verstrekken van wat in de afgeloo pen vier jaren in dit opzicht tot stand is gekomen. Openbare werken. In de Memorie van Beantwoording over 1939 deelden B. en W. mede, dat het Rijk een bijdrage voor de helft der kosten voor het maken van den verbindingsweg tusschen de Rijkswegen 13 en 3, den zoogenaamden Rondweg, heeft toegezegd. Tot heden is die weg nog niet onder handen genomen. Kun nen B. en W. mededeelen of er nieuwe moei lijkheden zijn gerezen, waardoor de tot standkoming van deze zoo noodige verbin ding, ook voor het verkeer binnen de gren zen van de gemeente, zoo jammerlijk wordt vertraagd. Deze leden meenden dat de Pias- zoom zoo spoedig mogelijk uit het verkeer moet worden genomen. Tentoonstellingsgebouw. Vele leden zouden gaarne vernemen, welke plannen er zijn met betrekking tot de 'ten toonstelling 1941. Indien de daaromtrent ver schenen berichten juist zijn n.l. dat de ver dere voorbereiding voorloopig is stop gezet, achten B. en W. het dan niet mogelijk en wenschelijk het onderdeel „tentoonstellings hal" uit het plan te lichen en de totsandko- ming hiervan afzonderlijk te bevorderen? Ook van andere zijde werd, onder verwij zing naar de bereids door het college gedane mededeelingen, gevraagd hoe B. en W. den ken over de urgentie van enkele objecten, in het voorloopige tentoonstellingsplan begre pen, als de bouw van een museumgebouw, een gebouw voor de Handels Hoogeschool en een permanent tentoonstellingsgebouw. Verschillende leden vroegen inlichtingen over de plannen omtrent de NoordZuid verbindingen. Kunnen B. en W. mededeelen of deze plannen binnen afzienbaren tijd aan de orde komen. De hier aan 't woord zijnde leden achtten, na de invoering van één rich- tingverkeer op de Gelderschekade, de ur gentie van de totstandkoming van de Noord- Zuidverbinding er zeker niet op verminderd. Een lid vroeg of door B. en W. in verband met de ontruiming van de gebouwen van den Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon en het sloopen van verscheidene panden aan de Hoogstraat reeds mededeelingen kunnen worden gedaan over eventueele plannen voor bebouwing nabij het Oostplein en de Hoog straat. Enkele leden vestigden er de aandacht op, dat op den Linker Maasoever met verlan gen wordt uitgezien naar het tot stand komen van de geprojeoteerde plantsoenen aan de Waal, het Nachtegaalplein en acher de Car- nissebuurt. Onderwijs. Een lid zou gaarne ingelicht worden of het juist is, dat tijdens de z.g. herfstvacan- tie op de openbare scholen, waarin uiteraard de melkverstrekking niet kan plaats heb ben, ook de bijzondere scholen, die geen va- cantie hebben, niettemin van deze verstrek king verstoken moeten blijven. Indien deze vraag bevestigend zou worden beantwoord, zijn B. en W. dan bereid mede te deelen, waar om zulks geschiedt en of hierin verandering gebracht kan worden. Gevraagd werd of B. en W. willen bevor deren, dat de door de Rotterdamsche Tand artsen Vereeniging ter hand genomen wet telijke tandverzorging op de scholen verder wordt uitgebreid. De aandacht werd er op gevestigd, dat een groot aantal schoolgebouwen, zoowel in- als uitwendig, dringend herstel behoeft. In ver band met de luchtbescherming en het brand gevaar werd er op gewezen, dat verschillen de bovenscholen geen nooduitgangen hebben. Meerdere leden vestigden de aandacht op het feit, dat het aantal aanvragen om plaat sing op de dagnijverheidsscholen voor jon gens het aantal beschikbare plaatsen verre overtreft. De eischen, welke tegenwoordig omtrent vakbekwaamheid gesteld worden, zullen oorzaak zijn, dat dit aantal in de toe komst nog toeneemt. Rekening houdend met de behoefte, zullen dientengevolge, voor wat Rotterdam-Zuid betreft, B. en W. zich dienen te beraden in hoeverre hun standpunt, dat met de stichting van één ambachtsschool in Rotterdam-Zuid volstaan kan worden, wijzi ging behoeft; daarbij ware te overwegen op welke wijze aan het gerechtigde verlangen tot confessioneel dag-nijverheidsonderwijs in Rotterdam-Zuid, tegemoet gekomen kan worden. Verder werd de aandacht gevraagd voor de snelle ontwikkeling gedurende de laatste jaren van het confessioneele Nijverheidson derwijs te Rotterdam. De trage behandeling van de daarmee verband houdende aanvra gen is niet alleen een rem voor deze ontwik keling, doch is bij voortduring aanleiding, dat de wettelijke termijn volgens artikel 25 der Nijverheidsonderwijswet overschreden wordt. Deze klacht geldt met name voor aan vragen betreffende avondpractijkonderwijs, godsdienstonderwijs en onderwijs in de lichamelijke oefening. Door deze leden werd er ernstig op aange drongen de ingediende aanvragen op vlotte wijze af te doen. IN de hall van de Gemeentelijke Zeevaartschool aan den Pieter de Hooghweg is Zaterdagmiddag 'n bron zen plaquette onthuld, symboliseerend den hand van vriendschap tusschen de Nederlandsche en de Belgische Koop- vaardij-officieren. Behalve den consul van België, den heer E. van de Pitte, vertegenwoordigend den zaak gelastigde van Z. M. den Koning der Belgen, baron Ruzette, en burgemeester mr. P. J. Oud, merkten we onder de talrijke aanwezi gen op de wethouders L. de Groot en J. Brau- tigam, alsmede vele leden van het eere-co- mité. De plechtigheid werd ingezet door een tweetal coupletten van de Brabaneonne in Nederlandschen tekst, gevolgd door twee coupletten van het Wilhelmus, uitgevoerd door het dameszangkoor „Con Amore" onder leiding van mej. Ans de Lange. Vervolgens was het woord aan den heer Th. Westerhof, directeur van de school, die eraan herinnerde, dat het niet de eerste keer is, dat het comité van leerlingen en oud-leerlingen der Zeevaartschool het initia tief nam voor een officieele bijeenkomst in dit gebouw. Spr. gaf hiervan verschillende bewijzen en vervolgde: Eenige van de hier aanwezige leeraren en ook ik zelf hebben 25 jaren geleden les gegeven aan lult hun land verdreven Belgische zeelieden. Dit feit op Bedrijven. Door enkele leden werd gevraagd het oor deel van B. en W. te mogen vernemen in zake de toepassing, zooals die ook elders reeds plaats heeft, van tarieven van gas en elec- triciteit, verband houdende met de grootte van de gezinnen der verbruikers. Op voorstel van B. en W., aldus werd door anderen opgemerkt, is reeds zeer geruimen tijd geleden door den Raad besloten goed te vinden, dat door hen bij wijze van experi ment wijzigingen konden worden aange bracht, zoowel in het tracé als in de tarieven der tram- en buslijnen. Verzocht werd te mo gen vernemen welk gebruik door B. en W. van deze bevoegdheid is gemaakt en welke resultaten door deze experimenten werden verkregen. Kunnen B. en W. mededeelen of deze de legatie van bevoegdheden eerlang kan wor den beëindigd? Zijn B. en W. bereid in de toekomst ook mededeeling te doen aan den Raad van het geen door hen krachtens deze delegatie wordt verricht? Voorts werd de vraag gesteld of B. en W- een afzonderlijke specificatie kunnen geven van de opbrengsten van de tram- en buslij nen in het jaar 1939. Door enkele leden werd verzocht te mogen vernemen waarom op lijn 6 de afstand tus schen het Postkantoor en het Slagveld één sectie is. Verschillende leden zouden gaarne verne men of B. en W. mededeeling kunnen doen over de resultaten van den door de Gemeen te van A. Munnik overgenomen busdienst Schiedam-Rotterdam v.v., welke lijn thans door de R.E.T. onder letter R wordt geëx ploiteerd. Door meerdere leden werd gevraagd hoe het College van B. en W. de verbinding van Charlois met den Rechter Maasoever denkt te verbeteren. Deze leden dachten hier in het bijzonder aan de nieuwe wijken, die ontstaan zijn op oud-Charlois en in de omgeving van den Pleinweg. Zijn B. en W. niet van mee ning, dat de belangen der bewoners mede brengen, dat, nog vóór de tunnelbouw ge reed gekomen is, een goede busverbinding met den Rechter Maasoever tot stand komt? Met deze film heeft Hollywood gepro beerd, het zoo succesvolle maar eindeloos herhaalde recept van de „mad comedy" nieuw leven in te blazen, door er revue- en variete.scènes in te lasschen. Vandaar de naam: „De familie Zangvogel", alhoewel men menigmaal waant, in zooiets als „My man Godfrey" of „Van 's morgens acht tot 's avonds acht" verzeild te zijn geraakt. Er wordt braaf in gekwinkeleerd en wel door Allen Jones en de jeugdige filmster Judy Garland, die in Amerika nogal opgang maakt en, wat haar soort rollen betreft, meermalen met Mickey Rooney kan worden vergeleken, ofschoon Jane Withers hiervoor toch weer eerder in aanmerking zou komen. Judy zingt aardig en ze kan ook goed ac- teeren. De geschiedenis waarin ze haar aan deel bijdraagt, heeft weinig om het lijf. Het is bijna allemaal even ongerijmd, maar als het er op aan komt, wordt vlug naar den bodem van de werkelijkheid teruggekeerd. Bij het slot blijkt het, dat men met een stel dwazen te doen heeft gehad, met Judy als vereweg de verstandigste. Ze heeft tevens het grootste succes. Henry Armetta speelt er weer een van zijn bekende rollen in van hyper-zenuwachtigen restaurateur. Hij doet het ditmaal zonder spaghetti. Men kan om „De familie Zang vogel" hartelijk lachen. De film is toelaat baar voor personen boven de achttien jaar en gaat deze week in het Capitol Theater, waar als hoofdfilm „Grand Père" loopt en in het City Theater, dat in zijn programma nog een spionnagefilm heeft. De exploitant van een reisbureau J. C. F., wonende op den Oostzeedijk, had in de Mil- linxstraat zijn auto geparkeerd. Toen hij te rugkeerde, bleek uit de auto een bruin lede ren actetasoh te zijn ontvreemd, waarin zich papieren bevonden en ook o.m. 160 spaar- briefjes van een Haagsche firma. Gebleken is, dat men deze briefjes al te koop heeft aangeboden. Het publiek zij ge waarschuwd. zichzelf is niet zoo belangrijk, maar wel is van belang, dat na 25 jaren uit deze herden king blijkt, dat de goede verstandhouding tusschen de Belgische zeevarenden en de onzen, die toen bestond, ook nu in niet mindere mate aanwezig is. Wij hebben daarom gaarne het comité onze medewerking verleend met zijn plannen, dit schoolbezoek der Belgische leerlingen te her denken. Vervolgens sprak de heer H. G. J. M. Drabbe, voorzitter van het comité, eraan herinnerend dat gedurende de periode van gastvrijheid, die Nederland den Belgischen koopvaardij-officieren kon verleenen, er zulke hechte banden van vriendschap zijn gelegd tusschen de betrokken leerlingen en deze school, die hun in bewogen tijden de voort zetting van hun studie mogelijk maakte, dat in het comité het denkbeeld ontstond, om de herinnering aan de vestiging van die goede kameraadschap levendig te houden, door het aanbrengen van een bronzen gedenkplaat, die minder vergankelijk is dan de mensche- lijke memorie. Wanneer wij het verlangen hebben hier onze gevoelens van genegenheid en hoog achting voor de Belgische collega's op deze wijze tot uiting te brengen, dan gebeurt dit in een tijdperk, waarin de banden, die het Belgische en het Nederlandsche volk verbin den, op verschillende wijzen steeds warmer worden aan§ehaald. Spr. memoreerde het bezoek van Z. M. Koning Leopold aan Ned. Oost-Indië, Zijn bezoek aan Amsterdam en het bezoek van H. M. Koningin Wilhelmina aan Brussel. De ernstige vermaningen van Koninklijke zijden heeft de koopvardij ter harte genomen; zjj wil het hare bijdragen tot de Neder- landsch-Belgische vriendschap en het ver heugt het comité daaraan heden in deze plechtige bijeenkomst een deugdelijken vorm te geven. „Wij zenden van hier een groet aan onze Belgische collega's, die evenals wij, nooit voor de gevaren terugdeinzen, wanneer het er om gaat de bevoorrading onzer medebur gers te verzekeren. Wij wenschen hun de kracht om hun mooi werk te doen en wij smeeken Gods zegen af voor hun veiligheid, zooals wij in ons hart overtuigd zijn, dat we- Het Rotterdamsch Philharmonisch Kamer orkest, onder leiding van mr. Hoogenbergh, gaf Zaterdagavond in 't Nut zijn eerste con cert in zijn nieuwe samenstelling van leden van het Philharmonisch Orkest. De totaal indruk heeft de hooggespannen verwachtingen, welke we er ons van hadden voorgesteld, niet verwezenlijkt. Althans niet, wat het programmadeel vóór de pauze be trof. We hebben van dit kamerorkest in zijn vroegere samenstelling concerten meege maakt, die meer bevrediging schonken dan dit. Het ligt natuurlijk niet aan de medewer kende musici, maar moet o.i. hoofdzakelijk worden toegeschreven aan het nog niet vol doende bestaan van contact tusschen diri gent en musici, waardoor de samenwerking nog al wat te wenschen liet en ook de af werking en zekerheid dikwijls in 't gedrang kwamen. Het „Braftdenburgsch Concert" van Bach, waarmee het concert aanving was al dade lijk vrij onbeheerscht, er was een nerveuse sfeer, en rhythmisch was de weergave vrij wankelbaar. Tusschen de beide vlugge deelen was het Adagio, waarin Warnars en v. d. Molen zoo zinrijk, muzikaal en in prachtig samengaan solieerden, een genot en een prestatie, die ver uitstaken. Ook in Bartoks „Musik für Saiten-Instrumente Schlagzeug und Celesta", dat Hoogenbergh al meer heeft laten spelen, was verre van volmaakt, meermalen in de vlugge deelen zelfs slordig. Gelukkig stond de reproductie van Bruck ner's Quintet in F op veel hooger niveau en kreeg deze prachtige, warme, diepe en geïnspireerde muziek een weergave, welke wist te boeien en waardoor de vele en groote schoonheden van dit opus, ook omdat diri gent en orkest hier elkaar begrepen, op mooie en zinrijke wijze tot uiting werden gebracht. Vooral het ontroerende „Adagio", met zijn bezielde, diepe en heerlijke gedach ten en machtige expressie imponeerde door een warme en gevoelvolle voordracht. Of het te verantwoorden is, dit werk, voor quintet gedacht ep geschreven, door een strijkkwartet van een kleine dertig man te laten uitvoeren, moet de dirigent maar met zich zelf uitmaken. De „programma-toelichter" schreef, „dat een dergelijke uitvoering wordt gerechtvaar digd geacht op grond van den inhoud van het werk, hetwelk in vele gedeelten grootere uitdrukkingsmogelijkheden verlangt, dan een strijkkwartet vermag te geven". Wij denken er anders over en zijn van mee ning, dat Bruckner zelf wel zal hebben ge weten, wat hij deed, toen hij dit opus voor strijkkwintet schreef en niet anders. Wij hebben niet den lof kunnen geven, welke nwe zoo graag hadden gebracht en hadden gedacht te kunnen brengen, maar we zijn er van overtuigd, dat na beter inspelen em met het groeien van het contact tusschen orkest en dirigent we dit den volgenden keer wel volmondig zullen doen. G. S. V. „HET CENTRUM". Voor de hulsh. competitie werd als volgt gespeeld: Groep 1; L. SaarloosJ. van Engers 01, J- A. H. v. d. Poort—F. Jacobs 0—1, P. de VriesF. van Dijk 14 J. de VriesA. Netueboom 01, O. H. LehmannP. de Vries 14—14. Groep 2: J. HulskerA. Everts 10, W. de NeefP. Dekker afgebr., W. Ratteveel W. H. v. d. Polder afgebr,, A. v. d. Star reA. Mes 1414, M. WagemansE. Karls- son afgebr. Groep 3: A. Maliepaard—N. v. Klaveren 1—0, M. Debets—P. van Dijk 0—1, A. C. Timmerman—W. v. Leeuwaarden 1—0, H. Koster—J. Matti 0—1, C. v. Rooyen—G. J. Delhaas 1—0, P. Righini—W. Erdtsieck 1—0. Groep 4. R. CremerA. Keukelaar afgebr. J. KellerG. Katwijk 01, D. ZuurJ. Mo lenaar 01, F. Hantelman—J. C. Christen- sen 1o, A. de JongC. L. Mac Pherson afgebroken. derkeerig de-Belgische Koopvaardij den Ne derlandschen zeeman in gedachten de hand drukt en „goede reis en behouden thuiskomst" wenscht op zijn reizen over de zeeën, waar wederom de natuurlijke gevaren vermeer derd zijn door de kunstmatig opgeroepene. Zoo zal de onthulling van deze plaquette ter eere van onze Belgische collega's juist nu een bijzondere beteekenis en een bij zondere wijding krijgen. Zich tot den Burgemeester wendend, ver volgde spr.: Thans bied ik U, als hoofd der gemeente Rotterdam dezen bronzen plaquette aan en verzoek U, haar wel te willen aan vaarden als een uiting van waardeering voor het werk van de Belgische Koopvaardij en als een bewijs van de BelgischNederland sche vriendschap. Gedurende deze toespraak tot den burge meester onthulde een van de in het uniform der Zeevaartschool gekleede jongelui door middel van het wegtrekken der Nederland sche en Belgische vlaggen de bronzen pla quette. Rede burgemeester Oud. Hierna verkreeg burgemeester Oud het woord, allereerst getuigend, dat het gemeen tebestuur dit initiatief op den allerhoogsten prijs heeft gesteld, vooral om dezelfde ge voelens, waaraan de heer Drabbe zoo duide lijk uitdrukking heeft gegeven, gevoelens van vriendschappelijke gezindheid, welke als 't ware met den dag nauwer worden toegehaald. Onze Zuiderburen hebben in den oorlog 19141918 verschrikkelijk geleden, maar zij weten, dat wij voor hen hebben gedaan, en graag gedaan, wat wij konden. Een van de middelen om te helpen was de gelegenheid openstellen, hier de lessen te volgen. Het is toe te juichen, dat het comité dit feit heeft willen herdenken, door deze plaquette als herinnering aan te bieden, die een blijvend bewijs zal zijn van de nauwe betrekkingen tusschen Nederland en België. Beiden zijn we kleine landen, maar dragers van een groot verleden en van een groot stuk cultuur. Het is van belang voor Europa en voor ge heel de wereld, dat die cultuur in beide lan den zich kan blijven ontwikkelen. Op dezen Wapenstilstandsdag is er een wensch, een bede, die leeft in de harten van alle Belgen en Nederlanders, dat de oorlogsvlam - onze landen niet zal aansteken en de oorlog zelf zoo spoedig mogelijk een einde moge nemen. Spr. herinnerde aan het Vredesinitiatief van Koning Leopold en Koningin Wilhelmina. Nu beiden volksliederen zijn gezongen, heeft er in ons allen, Belgen en Nederlanders, iets extra's getrild. Mogen wij ook in de toekomst blijven leven als goede buren en goede vrien den en moge, wat vandaag in deze school is gebeurd, een blijvend symbool van deze goede vriendschap zijn. Vervolgens sprak de heer E. van de Pitie als vertegenwoordiger van Baron Ruzette als volgt: Rede van Consul Ev- Pitte. Het Is mij een groot genoegen de tolk te zijn van de Belgische regeering en allen in haar naam mijn oprechte erkentelijkheid te mogen betuigen. In den loop der oorlogsjaren 19i4_19i8 heeft Nederland, ten koste van groote offers, zeer veel gedaan om onzen armen vluchtelin. gen onderdak en voeding e geven. De zorgen van het gastvrije Nederland hebben zich ech ter ook uitgestrekt tot de verstandelijke en zedelijke vorming Rei uitgewekenen. Dank zij den steun der overheid en van tal van par ticulieren werd een volledig Belgisch onder- wijswezen op Nederlandschen bedem over geplaatst, zoodat nagenoeg 15.000 jonge vluchteling011 een normaal onderricht kon den genieten- Te Rotterdam waren er in 1917 vier lagere scholen met 653 Belgische kinde ren en een middelbare school met 110 leer lingen- Ook de ontwikkeling der niet-schoolplich- tigen ging Nederland ter harte. Daarvan ge tuigt de oprichting van talrijke bijzondere leergangen, cursussen in de moderne talen en vakscholen. Daarvan getuigt ook deze bronzen gedenk plaat die er steeds aan zal herinneren, dat Belgische jonge lieden hier de gelegenheid hebben gehad een uitstekende opleiding voor het zeemanschap te krijgen. Daarvoor uit ik, namens mijn landgenooten, mijn dank aan het gemeentebestuur en aan de Gemeente lijke Zeevaarschool van Rotterdam. En ten slotte voeg ik hierbij een woord van hulde aan de talrijke afgestudeerden dezer Zeevaartschool die, ten spijt van storm of ander gevaar, op alle wereldzeeën me kunde, waardigheid en moed, de Neder ani sche vlag -hoog houden en de hun oever- trouwde schepen in veilige haven we,en tc brengen. Na deze redevoeringen bracht kapitein- luitenant ter zee der Kon. Marine Reserve, Overste W. P- van Meerkerk, hoezee uit op Koning Leopold en Koningin Wilhelmina. Waarna het dameskoor nog „Het lied van de zee" van mevr. K. Verhoeff-Tom liet hooren en ververschingen werden aangeboden. Den in de Zeevaartschool gelegerden solda ten, voorzoover ze geen wacht hadden, werd een bioscoopmiddag aangeboden. BURGERLIJKE STAND VAN VLAARDINGER-AMBACHT. gEBOREN: Alida E., dochter van G. Brcur en s- A. M. Westerdijk Henriëtte H., dr. van A. Tit en J. Middelkoop Ar ie C., Zoon van J. M. Doornik en E. de Groot. GEHUWD: Anthony Figee, 26 jaar en Kathe J. Gück, 21 jaar Pieter Verburgh. 22 jaar en Adriana J. Kleiss, 22 jaar. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Amthonia A. J., dochter van J. Gijzen en M. C. A. Theunisse, 2e Van Leijden Gaelstraat 160 Adriama, dochter van C. van der Lely en C. T, van Noort, Callenburgstraat 87 Cornelis J., zoon van G. Vermeer en J. C. van der Windt, tijd. Verpl. Chasseplein 5 (Oosterdwarsstraat 37) ONDERTROUWD: Johannes J. van Ever- dingen 26 jaar, De Ruijterstraat 8 en Maria van Wleringen 23 jaar, Rich. Holstraat 61» Petrus L. Brobbel, 31 jaar, Oosterdwars straat 33 en Antonia Vogel, 31 jaar, van Rie- beeckstraat 5 Adrianus E. Halkes, 29 jaar Pr. Hendrikstraat 11 en Johanna M. Hooze- mans 24 jaar, Joubertstraat 14 Lambertus Visser. 25 jaar, Sohiedamscheweg 216 en Apolonia va nder Have, 25 jaar, VI. Am bacht, Chrysanltstraat 12 Gommert van 't Hof, 36 jaar, W. Barendszstraat 9 en Neel- tje C. Mechelsen, 37 -jaar, W. Barendszstr. GEHUWD: Willem van der Linden, 23 jaar en Sophia M. Tieleman 22 jaar Marinus J. A. Schepen 25 jaar en Clasina J, Franken. 22 jaar Hendrik Y^n der Meer, 21 jaar en Maartje Hoog-endijk, 20 jaar Martinus de Goede, 22 jaar en Maria Voorbaeh 18 j. Frans Eijfferu aarn, 28 jaar en Clazina c. Brinkman, 26 jaar Lodewijk W. Varossieau 23 jaar en Jacoba Geurtsen 20 jaar. Getrouwd: N. Boers 25 j. en G. Vermeer 28 j. Ondertrouwd: W. v. d. Heyden 26 j. en O- Dierckx 22 j.; J. J. de Regt 25 j. en L. v. Balen 23 j.; W. J. Beeling 25 j. en D. C. A. v. d. Hooft 26 j. Overleden: Hendrik v. Mourik 70 j. ARBEIDSBEMIDDELING. Bij de arbeidsbemiddeling zijn nog inge schreven 95 namen, o.w.: 10 fabrieksarbei ders, 12 zilversmeden; 7 grondwerkers; 3 opperlieden; 6 sigarensorteerders.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2