m m DONDERDAG 16 NOVEMBER 1939 DE SOMMELSDIJK" NAAR JAVA. Gecharterd door den Rotter - damschen Lloyd. AUTO GESLIPT. Geneesheer verongelukt. p DE ONDERGANG VAN DE „ELSIE". Finsche bemanning te Amsterdam aangekomen. AUTO RIJDT TEGEN EEN BOOM- De inzittende op slag gedood. GEEN POENALE SANCTIE MEER VOOR TINBEDRUVEN. BEWUSTELOOS OP DEN WEG GEVONDEN. GESCHENK DER KONINGIN aan de Belgische Koninklijke familie. BRAND IN SIROOP- EN CONSERVENFABRIEK. Zending bloembollen en bloeiende heesters. De twee in Duitschland geïnterneerde Nederlanders. VERDACHT VAN BRANDSTICHTING EN VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Fruitdrogerij te Beek verwoest. Weer in het vaderland terug. HET NEDERLANDSCH OPENLUCHTMUSEUM. TERUG NAAR DE MISSIE. En de provincie Gelderland. BEPERKTE TELEFOONDIENST MET ENGELAND. VOLGENDE week Dinsdag of Woensdag zal het pas in dienst gestelde en tlians voor het eerst aan de Wilhelminakade te Rotterdam lig gende m.s. „Sommelsdijk"' van de Holland-Amerika Lijn voor geruimen tijd ons land verlaten. Bestemd om met het in aanbouw zijnde m.s. „Sloterdijk", dat volgens verwachting omstreeks de jaarwisseling gereed zal ko men, in den lijndienst JavaNew York op genomen te worden, vertrok het schip zooals reeds gemeld den 16den Septemf jl. in ballast van Odense naar New om vervolgens vandaar eerst een rei Nederland te ondernemen, waar ne den 25sten October met een laateeRotter- Voor de Nederlandsche regeer» g dam aankwam. de aanstaande De „Sommelsdijk" 1S den Rotterdam ss Rotterdam—Java doo «hen Lloyd gech"*£york, in het najaar dienst Java t onderhoud d een 1914hSagut waarvan deel uitmaken de Stoomvaartmaatschappij Nederland, de Rot- terdamsche" loycl. Alfred Holt Co. en de HollandAmerika-Lijn. Gebrek aan scheeps- ruimte in de laatste jaren was oorzaak) dat de HollandAmerika-Lijn tijdelijk deze route niet bevaren heeft. Met de moderne, speciaal voor het vervoer in de tropen in gerichte dubbelschroefvrachtschepen „Som melsdijk" en „Sloterdijk" zal de Holland— Amerika-Lijn thans aan het onderhouden van dezen rechtstreekschen dienst tusschen Nederlandsch Oost-Indië en de Vereenigde Staten weder actief deel nemen. Tijdens een rondeiding voor de pers, gis termiddag, bleek ons, dat bijzondere aan dacht is besteed aan een vlugge en doeltref fende behandeling der lading. De onderver deeling van den romp in 6 laadruimen in- plaats van 5, zooals in het algemeen voor een schip van deze lengte tot nu toe ge bruikelijk was, vormt hiervoor een aanwij zing. Eveneens duidt hierop het groote aan tal "laadboomen ten getale van 25 en laad ïe- ren ten getale van 24. In verband met het vervoer van aan be derf onderhevige producten wordt m alle laadruimte mechanische ventilatie toegepast. Op het boventusschendek van ruim 3 zijn de koel- en vriesruimen ondergebracht. Waarin tot een maximum van 9200 cub. vt. aan lading kan worden vervoerd. Onderruim 3 en 4 en ondertusschendek 4 zijn door oliedichte schotten verdeeld in 10 dieptanken met een totalen inhoud va" kub. meter voor het vervoer van eetbare oliën latex enh^^° Jaast de machineka- nTerschacht"zijn nog 6 tanken geplaatst van 30 M-3 inhoud, eveneens voor het vervoer van vloeibare lading. De „Sommelsdijk" en „Sloterdijk" hebben een accommodatie voor 12 passagiers. De salons zoowel als de passagiershutten be vinden zich op het brugdek. De hutten, alle van een eigen badkamer voorzien, zijn aan bakboord en stuurboord van het brugdek gelegen. Er zijn 4 enkele en 4 dubbele hut ten. Tegen directe zonbestraling in de tro pen zijn zij beschermd door het oversteken de sloependek. Als recreatieruimten staan den passagiers een eetzaal, een lounge en een rooksalon tier beschikking; op den Sloterdijk zijn laatstge noemde twee gecombineerd. Gistermiddag is een personenauto, bestuurd door den gemeente-arts dr. De Konink uit De Wijk, tengevolge van het gladde wegdek, even voorbij de kom van het dorp De Wijk geslipt. De auto sloeg tegen de langs den betonweg staande boomen, waarop dr. De K. uit den wagen werd geslingerd en in bewus- .teloozen toestand op den weg bleef liggen. De wagen kwam in de aan de andere zijde van den,weg grenzende bermsloot terecht. In zorgwekkenden toestand is dr. De Konink, die alleen in den wagen zat, per ziekenauto naar het diaconessenhuis te Meppel vervoerd. Hier is hij gisteravond aan zijn verwondin gen bezweken. Ja mijnheer het was in den zomer van 48 dat mijn oude vader hier a-n^ ^m, het was geloof ik de vijftiende Juli U hent hier vreemd niet Dan zal ik u eens vertellen wat hier zooal te zien is het kan R») Oh Tommy, hij is zeker zijn moesje kwijtgeraakt Hé ik word moe van al die datums, ik denk dat ik eerst even een tukje doe Hoor eens Jimmv, dat oude man netje is era aardig, maar ik ging liever verder met lezen, roe>o iij even iemand om hem met een Wat is er Kitty Zoet lijntje wegkrijgen. Mi-mi-,..aauw Miauw.... Oh mevrouw heeft Jimmy u niets gevraagd voor mij hem niet Dag oom Kees, vroeg Jimmy U o hier te komen? Mijn vader zegt, dat jouw 16 Juli. intus- 't Was de 16e Juli ehoord Oh mijnheer Batch, Tommy en ik hebben dit leuke katje gevonden, dat z n moesje verloren had en toen hebben we z'n moesje gezocht en.... Oh mijnheer Batch heeft u een boek, gaat u mij en Tommy voorlezen 0. Copr. 1938, King Features Syndicate, Inc., World nghts reserve Een vroolijk tafereeltje op de gisteren te Hoorn gehouden groote jaarlijksche vee markt, een der grootste jaarmarkten van ons landL)e traditioneele stokkenkoopman die op geen enkele veemarkt ontbreekt, tracht zijn koemarkt stokken aan den man te brengen. Vijftien stoere jonge Finnen, meerendeels gestoken in blauwe overalls en in der haast geleende jekkers en truien, met aan een scheepstouw een kwispelstaartenden hond, stapten gistermiddag het gastvrije zeemans huis aan het Kadijksplein binnen. Het waren de opvarenden van de houtboot „Elsie", welke, zooals gemeld, Zondagavond nabij Terschelling aan den grond is geloopen en als verloren is te beschouwen. T>e mannen zagen er opgewekt uit; ont beringen hebben zij, dank zij de waakzaam heid van de Nederlandsche redders, geluk kig niet behoeven te doorstaan. Al hun be zittingen raakten zij evenwel kwijt. Gisterochtend had de bemanning van de „Elsie", behalve de kapitein, de eerste stuurman en de machinist, het eiland Ter schelling verlaten om zich in de hoofdstad toe te vertrouwen aan de zorgen van den Finschen consul, den heer G. Keij Jzn., die reeds schikkingen had getroffen voor een spoedige terugreis naar Finland. Reeds gis teravond zou een gedeelte van de équipage met het s.s. afyn" en het Finsche s.s. Margareta" naar het hooge Noorden weer- keeren. De overigen vertrekken Vrijdag a.s. met het Finsche s-s Sally". Over de zoo onfortuinlijke reis hadden wij een kort gesprek met den tweeden stuur man van de „Elsie", die zich echter niet kon uitlaten over de oorzaak van de stranding. Wel kon hij zeggen, dat de weersomstan digheden ongunstig waren voor een goede navigatie. In verband met nelmijnengevaar werd een koers gevolgd, welke zeer dicht •angs de kust loopt. Mijnen of andere oor logsverschijnselen had men op zee niet waargenomen. Op 5 November was de „Elsie" van Mariahamn met bestemming Zaandam vertrokken. De route ging door het Kaiser Wilhelm kanaal en het eerste gedeelte van de reis had een voorspoedig verloop. Te Delfzijl kwam een Nederlandsche loods aan boord. In de buurt van de Waddeneilan den was een hevige bries opgestoken en de zee was ruw. Zondagavond omstreeks half tien liep het schip aan den grond. Aanvankelijk zag de toestand er hoopvol uit, zoodat men meende de hulp van de uitgevaren motorstrandred- dingboot „Nicolaas Marius" te kunnen afwij zen. In dert loop van Maandag veranderde de situatie echter; hooge brekers sloegen over het schip, het begon te werken en het duurde niet lang of een lek ontstond, dat werd hoe langer hoe grooter en het schip brak tenslotte in tweeën. Mèt veel moeite en niet zonder levensgevaar werden de sche pelingen aan boord genomen van de red dingboot, welke op de noodsignalen opnieuw ter assistentie was uitgevaren. Het schip, dat reeds zijn deklast verspeeld had, was reddeloos verloren. De „Elsie", welke toebehoorde aan de ree- derij Johansson te Mariahamn en ruim 1400 ton mat, was reeds 57 jaar oud, doch nog een goed zeewaardig schip. De kapitein, de heer Sodrlund uit Mariahamn, had tot dus verre uitsluitend met zeilschepen gevaren, voor het eerst stond hij thans op de brug van een stoomschip, zoodat het geluk niet met hem is geweest. Gisteren is een ongeveer 20-jarige auto mobilist uit Amsterdam door nog onbekende oorzaak met zijn auto tegen een langs den weg Putten—Ermelo staanden boom gereden Het slachtoffer werd. hierbij op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het gemeentehuis van Putten overgebracht. BATAVIA, 15 November. (ANETA.) De Volksraad ontving een ontwerp-ordon- nantie tot intrekking van het „Chineesche arbeidersreglement voor Bangka" en het „Chineesche arbeidersreglement voor Bilh" ton". Blijkens de memorie van toelichting houdt deze maatregel verband met de herziening van de koelie-ordonnantie-1931, welke in het jaar 1936 plaats vond, waardoor de tin- bedrijven op Bangka en Billiton, welke voor het jaar 1922 werden geopend, van 1 Januar. 1940 af niet meer gebruik mogen maken van arbeid onder poenale sanctie. Dinsdag vond de gemeente-politie te Doe- tinchem op den straatweg naar Te-borg, ter hoogte van de Accasialaan een jongen in zorgwekkenden toestand. De jongen, S. H-, uit 's-Heerenberg, lag op den weg naast zijn rijwiel en had een zeer ernstige hersenschud ding opgeloopen. Op medisch advies werd hij naar zijn ouderlijke woning vervoerd waar hem de laatste H.H. Sacramenten wer den toegediend. De politie tast omtrent de oorzaak van het gebeurde geheel in het duister. Naar wij vernemen, zijn dezer dagen ter uiitplantimg in het koninklijk park te Laeken verzonden een groote hoeveelheid bloem bollen (narcissen, tulpen en hyacinthen), uitmakende het geschenk, dat H. M. die Koningin aan Z. M. den Koning der Belgen aangeboden heeft bij Harer Majesteit bezoek aan Brussel In het af geloopen voorjaar, benevens een verzameling z.g. bloeiende heesters, bestemd voor H. M. Koningin Elisabeth. Zes j'aar gevangenisstraf tegen bouwkundige geëischt. Het gerechtshof te Leeuwarden behandel de gisteren de zaak tegen een bouwkundige, wien ten laste was gelegd brand te hebben gesticht in een aan zijn broer toebehoorend perceel aan de Tuinen. Tevens was hij van v^lschheid in geschrifte beschuldigd. Hij had n.l. in het vergifregister van een apothe ker te Franeker een aanvraag tot levering van gele fosfor met den naam K. Dijkstra tc St. Jacobi Parochie geteekend. Daarna had verd. achter een luik in een muur een sigarenkistje met ongebluschte kalk gei- plaatst en hierboven een aan een draad be vestigd keteltje met fosfor gehangen. Volgens zijn verklarig was hij pas zes weken na het nemen van deze maatregelen van plan geweest brand te stichten; dat deze reeds dezelfde week uitbrak, kon verd. niet verklaren. Na een kort getuigenverhoor requireerde de officier van Justitie zes jaar gevangenis- strsf De verdediger, mr. M. E. Hepkema, vroeg vrijspraak voor de brandstichting en een straf gelijk aan de voorloopige hechtenis voor de valschheid in geschrifte. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft een felle uitslaande brand gewoed in de siroop- en conservenfabriek der N.V. „Sicof", gelegen aan de Stegen te Beek (L.) De brand werd ontdekt door een der dienstdoende knechts van de nachtploeg. De heer Chr. V., mede-eigenaar van de fabriek, die spoedig van den brand iin kennis was gesteld, heeft onmiddellijk den brand ten raadhuize gemeld, waartoe hij een groot secretarie-venster moest inslaan om de men- schen te wekken. De gealarmeerde brandweer rukte in allerijl onder leiding van burge meester Van Sonsbeeck uit. In zeer korten tijd was het inwendige van den zuidervleugel der fabriek een vlammen zee. Het vuur vond hier gretig Voedsel in de fruitdrogerij. Met twee stralen is deze brandende vuur gloed gedurende verscheidene uren bestreden, doch tegen de vlammen, die door den storm nog werden aangewakkerd, was met het voorhanden zijnde materiaal weinig uit te richten, zoodat men zich beperkte tot be scherming van de overige fabrieksdeelen. De zuidervleugel van de fabriek, waarin zich twintig afdeelingen der fruitdrogerij bevin den, is dan ook tot den grond toe afgebrand. Met den belangrijken inventaris en 't droog gelegde fruit zijn tevens machinerieën van een belendende afdeeling een prooi der vlam men geworden. In het overige gedeelte van de fabriek is slechts waterschade aangericht. Men vermoedt, dat kortsluiting oorzaak van den brand is. De totale schade, welke op tien duizend gulden wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. Tengevolge van den brand is een derde van het bedrijf volkomen 1 stopgezet. Het schrille gefluit van den grooten stoom ketel der fabriek, waaruit men veiligheids halve zooveel mogelijk stoom liet ontsnappen, werkte in het holst van den nacht zeer alarmeerend op de omgeving, zoodat vele nieuwsgierigen dit nachtelijk schouwspel hebben gadegeslagen. De luitenant S. en de vaandrig K„ die Zaterdag in de omgeving van Eibergen bij vergissing de Duitsche grens hadden over schreden en door de Duitsche autoriteiten in Coesfeld waren geïnterneerd, zijn door de Gestapo te Gronau overgegeven aan de marechaussee uit Glanerbrug. Op 28 November a.s. zal de eerw. broeder Jozef weer naar de missie vertrekken Broe der Jozef is overste van het Huis te Rawa Seneng (Java) van de broeders van O.L Vrouw van Lourdes. Met hem zullen ver trekken broeder Everdinus M., onderwijzer te Rotterdam en broeder Nereus M., van Huize Overdonk te Dongen. Het bestuur van de vereeniging voor volkskunde Het Nederlandsch Openlucht museum" te Arnhem heeft verzocht het pro vinciale subsidie te willen brengen op een bedrag van 500. Op 4 Juli 1.1. heeft een groot deel der leden van provinciale staten zich onder deskun dige leiding een denkbeeld kunnen vormen van het zeer vele, dat door het Nederland sche Openluchtmuseum, na een bestaan van 21 jaren, nog steeds wordt gedaan. Ged. Staten moeten toegeven, dat zij, even als vermoedelijk velen der statenleden, bij dezen rondgang den indruk kregen, dat een jaarlijksch subsidie van 100 allerminst op weegt tegen het belang, dat dit museum niet alleen voor dit gewest, maar voor het ge- heele land heeft. Noord-Holland verhoogde dan ook eenige maanden de subsidie tot 180. Zij vinden dan ook alle termen aanwezig om het provinciaal subsidie ingaande 1940 tot wederopzegging vast te stellen op ƒ500 per jaar. Een beperkte telefoondienst met Engeland is ingevoerd. Gesprekken worden alleen ver leend op naam en telefoonnummer van den aanvrager en onder opgave van het onder werp van het gesprek. Aangezien de ge sprekken, die uitsluitend van zakelijken aard mogen zijn, onder censuur staan, kun nen zij zonder opgave van redenen gewei gerd worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1