m s j Weerverwacliting. j AAK I T STADSNIEUWS. PONDSACTIE IN SCHIEDAM R. K. STANDSORGANISATIE VOOR DEN WERKNEMENDEN MIDDEN STAND. OUDERSCOMITé VAN DEN R. K. MIDDENSTAND. AANBESTEDING. 1 OEFENING BAART KUNST. WAT OP STRAAT GEBEURDE. Een concert van uitstekende kwaliteit. LEESKAARTEN VOOR MILITAIREN. DE VERDUISTERINGS OEFENING. R. K. SCHAAKVER. S. B. O. „DE POSTDUIF". BURGERLIJKE STAND De begrenzing van het te verdonkeren stadsgedeelte. WIJZIGING GEMEENTE GRENZEN. BRIDGE-DRIVE. GARAGE „UNIQUE" ROTTERDAM. AVÏOND NOOR MILITAIREN. RIJNBENDE'S SCHAAKCLUB. SCHIEDAMSCH KEGELCOMITé. Aangeboden door de Personeels- vereeniging G.G.R. VEREENIGING „ST. JOZEF'. Ten bate van de K. A. -kiosk. ST. WILLIBRORD'S KERK IN DEN LOOP DER EEUWEN. DE GEM. GARAGE AAN DE ZAAGMOLENKADE. LUCHTBESCHERMING. Tusschen Rotterdam en Overschie. HET ROTTERDAMSCH PIANO KWARTET. Eerste optreden, dat mooie Beloften inhoudt. BEGRAFENIS SOLDAAT A. KRAMER. Voor het geheele land: Meest matige wind uit Weste- M lijke richtingen, gedeeltelijk be- E wolkt, later weer toenemende be- wolking. Afnemende kans op E regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. E Stormwaarschuwings- 1 dienst; Geseind van De Bilt 16 Nov. te i 13.50 aan alle posten: E „Weest op Uw hoede". Voor de wielrijders. E Vrijdag. Zon op: 7.22; onder: 16.05. 12.08; onder: 22.05. E yvieiP-iders lichten op van 16.35 tot 6.54. n TillllllllllllllllllllilIllllllllllllllllIIIIIIIIIlIlllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIljg DÉFILÉ DER GENIETROEPEN. HENGELEN. Tentoonstellingen: Tentoonr stelling „RotterdamBatavia" (Schiedam sche Singe) 55), dagelijks 1017 en 1922 uur, Zondags van 1217 uui (tot 1 Jan.) Kunstzaal Gebr. Koch,, Noordblaak 23, werken van A. J. Zwart (tot 7 Dec.). Rotterd. Kunstkring, werken van Toon Kel der, Den Haag (tot 10 Dec.) NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. NIEUWE rotterdamsche schaak. VEREENIGING. In het comité „Katholiek Schiedam" is het Initiatief genomen dit jaar hier ter stede een pondsactie te organiseeren. De bedoeling en de verdere organisatie dezer in andere ste den zoozeer geslaagde actie, zullen regel matig in dit blad bekend gemaakt worden. Wel kunnen wfj reeds mededeelen, dat deze pondsactie van alle huismoeders het mooie offer vraagt van één pond diverse winkel waar, die daarvoor in aanmerking komt, om zoodoende onzen Schiedamschen armen een grootsch kustgeschenk aan te bieden. Het comité heeft zich bereids de goedkeu ring verworven van den Hoogeerw. Deken en is als volgt samengesteld: Rector Coppens, (voorzitter); Mevr. M. v. Oppen en de heeren: A. J. C. van Op pen (secretaris); W. v. d. Laarschot (pen ningmeester); H. Uytdewilligen, propagan da; J. de Koning, C. Jonse, F. Slieker. Aldus is ieder parochie vertegenwoor digd. Het comité hoopt op de belangstelling van geheel katholiek Schiedam, opdat deze actie een voor Schiedam waardig resultaat moge dragen. Het bestuur van de afdeeling Schiedam van bovengenoemde vereeniging is er op uit een opgewekter leven te brengen in de ver eeniging. Een eerste poging daartoe is in sa menwerking met de afdeeling Rotterdam en met de K.J.M.V. een feestelijke bijeenkomst te houden op Zondag 26 November a.s., des avonds 8 uur in het Rosalia Huis, Leeuwen straat 33 (achter de Nieuwe Beurs) te R'dam Zang, muziek, declamatie, klein-tooneel, goochelen, snelteekenen, kunstdans enz. zul len een op peil staande ontspanning bezor gen, terwijl de geestelijk adviseur van R'dam een korte toespraak zal houden. Eenige bestuursleden van de afdeeling zul len in den loop van de volgende week de leden bezoeken, ten einde te vernemen, of men aanwezig zal zijn In December zal een gewone ledenver gadering worden gehouden, waarop verschil lende zaken moeten worden behandeld: o..a. het houden van een Triduum. Op 18 Januari a.s. komt dr. Heere voor de K.J.M.V. spreken over Tet Bevolkingsvraag stuk. Tot deze bijeenkomst worden ook de leden van de W. M. uitgenoodigd. Eveneens wanneer op een nog nader te bepalen datum de zeereerw. heer Henri de Greeve voor de K. J. M. V. een onderwerp komt behandelen. Wanneer leden gemobiliseerd zijn, wordt men vriendelijk verzocht dit mede te deelen, wanneer dezer dagen een der bestuursleden U komt bezoeken. Men geve dan het mili tairadres op, zoodat contact kan worden on derhouden. Bovengenoemd comité, samengesteld uit eenige ouders van den jongen middenstand, biedt aan den jongen R. K. Middenstand een soirée-dansante aan op Maandag 20 Novem ber 1939. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij naar de advertentie in dit blad. Kaarten bij de bekende adressen en aan de zaal. Hedenmiddag had op het stadhuis de aan besteding plaats van het afbreken van den bestaanden kademuur aan de Hoofdstraat te Schiedam en het maken ter plaatse van een nieuwen kademuur met bijkomende wer ken. Ingekomen waren 26 biljetten met het volgend resultaat: A. Knijf, Schiebroek, 93.069; N. V. Splunder, Ridderkerk, 104.660; N.V. Visser en Smits, Papendrecht ƒ108.142; J. K. Simon, Schiedam 109.800; N.V. C. Kasteleins Zn., Dordrecht, 109.480; G. v. Dijk, Hardinxveld ƒ112.500; N.V. J. A. v. Wijnen, Dordrecht, 112.484; Maatij. tot Aanneming van Heiwerken, Rot terdam, 114.890; N.V. v.h. P. Voormolen Zn., Rotterdam, 116.577; N.V. v.h. E. v. Deest Gouda, 118.000; J. Pijl, Zuidland, 119.000; D. Moushouwer, Zwijndrecht, 119.500; N.V. v. Dongen en v. Hoven, Dordrecht, 119.900 A. Hofman, Overveen 122.000; P. Groene- neweg, Rotterdam, 122.000; F. J. v. d. Zan den, Bilthoven 125.300; A. L. Kamsteeg, IJsselmonde 127.000; A. J. Verjaal, Dreischor 128,900; F. Huite, Vught, 131.320; N.V. P. Volkers, Sliedrecht, 132.900; N.V. Th. Smeulers, Den Haag, 135.300; L. v. Dru- nen Zn., 's-Hertogenbosch, 134.200; H. G. Hendriks, Wassenaar, 139.000; J. H. Weener, Enschede, 143.700; W. Looye, Hil- legersberg, 144.870; R. Bijker, Haarlem, 145.000. S Britsche journalisten, die een bezoek brengen aan het Westelijk front in gesprek met een Fransch officier (rechts). Gistermorgen heeft er een aanrijding plaats gehad op het kruispunt Lange Nieuw- straatGerrit Verboonstraat, tusschen een militaire vrachtauto en een luxe auto. Deze laatste werd bestuurd door A. de J. uit Den Haag. De luxe auto werd beschadigd. Geen persoonlijke ongelukken. Gistermorgen reed mej. P. S. uit Vlaar- dingen op haar rijwiel op het rijwielpad over de B. K. laan. Achterop het rijwiel zat haar zuster mej. W. A. S. eveneens uit Vlaardingen. Zij kwam ter hoogte van de Aleidastraat in aanraking met een wielrij der F. A. G. uit Schiedam. Allen kwamen te vallen. De duopassagiere kreeg een wonde aan haar knie. De wielrijder bekwam een wonde aan zijn linkerarm. De gewon den zijn verbonden aan de politie-post Fr. Haverschmidtlaan, waarna deze hun weg konden vervolgen. Het rijwiel van mej. P. S. werd beschadigd. Het Harmonie Gezelschap „O. B. K." heeft in het Passage Theater te Schiedam onder de eminente leiding van haar directeur, J. C. M. Feltzer gisteravond een concert gege ven. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer K. F. v. Pelt, woorden van welkom tot de echtgenoote van den burgemeester, Mevr. A. v. HaarenRaaymakers en de af gevaardigden van vereenigingen aangesloten bij de Schiedamsche Federatie van Muziek gezelschappen. Spreker deede mede, dat 12 leden van het gezelschap onder de wapenen geroepen waren. Deze tijden brachten dus ook voor O. B. K. moeilijkheden met zich; hij herinnerde verder aan den eersten tijd van het Harmoniegezelschap, hoe er jaar na jaar hard gewerkt was om het muziekpeil hooger en hooger te brengen. Nog voor het 40-jarig bestaan was de hoogste trap bereiktdoor het behalen van den eersten prijs in het j.l. gehouden landelijke concours. Onder harte lijk applaus van de stampvolle zaal werd een vlag, als blijvende herinnering aan deze kranige prestatie getoond. De voorzitter bracht hulde en dank aan den directeur voor zijn onvermoeide werken waardoor dit prach tige resultaat is bereikt. Een pluim kwam ook toe aan den onderdirecteur, den heer M. Kars die vol ijver de vele extra repeti ties geleid heeft. Na deze openingswoorden, nam het con cert een aanvang. Het programma opende met het bekende „Intocht der Gladiatoren" (marsch Triom- phale) van J. Fucik, dat op sublieme wijze werd weergegeven. In de „Chal Romano" ouverture, A. W. Ketelby, kwamen de kwali teiten van dit gezelschap op frappante wijze tot uiting. De eenheid der inzetten en vast heid van toon waren in deze Zigeunerlief- desromance werkelijk uitstekend en het ap plaus van het publiek na deze vertolking toonde wel aan, hoezeer aan de gestelde ver wachtingen beantwoord werd. Nog meer kwam dit tot uiting in het der de gedicht Finlandia toongedicht van Jean Sibelius waar het volgen van den di rigent de serieuze instudeering van dit aan de uitvoerenden hooge eischen stellende werk toonde. Het was een genot naar dit muciseeren te luisteren, dat met klanken van ontvreemde zuiverheid de aanwezigen in verrukking bracht. Een ovatie was de welverdiende dank voor deze hoogstaande kunstweergave. De dirigent liet het geheele Harmonie Gezelschap in deze hulde deelen. De „Gouden Myrthen" wals (arr. J. C. M. Feltzer) gecomponeerd door Ph. Fahrbach ging als nummer 4. Ook hier volgde O. B. K. met intense toewijding de indicaties van den dirigent. Het afnemen der forti was zeer goed. In het „Ballet Russe" van A. Luigini (arr. E. Grognet) met als deelen: a. Czardas; b. Wals; c. Mazurka en d. Marsch Russe kon O. B. K. toonen, hoezeer zij de vooral in de Mazurka voorkomende moeilijke passages on der de knie heeft. De inzetten, eenheid van klank en uitvoering van details, demon streerden prachtig muzikaal vakmanschap. De climax bij het einde van „Ballet Russe" werd waarlijk op uitstekende wijze weerge geven en wij kunnen ten volle begrijpen hoe dit gezelschap een eerste plaats inneemt on der Harmonievereenigingen in Nederland. Het programma besloot met een pittigen marsch van Jos. Lacalle „Hurra Boys" nu onder leiding van den onder-directeur. Het hand geklap aan het einde van dit zeer ge slaagde concert toonde aan, hoezeer het pu bliek van het gebodene genoten had. Met een toegift moest O. B. K. danken. Met groot vertrouwen kan O. B. K. de viering van haar 40-jarig bestaan tege- moetzien en wij mogen haar dankbaar zijn voor het uitstekende concert dat de moei lijkheden en spanningen van dezen tijd een wijle deed vergeten. Moge het 40-jarig be staan gevierd worden onder gunstiger om standigheden wat wij ook haar velen do natrices en donateurs van harte toewen- schen. Na de pauze werd tot besluit van den avond de film „Ave Maria" met Ben- j amino Gigli vertoond. Het bestuur van de R. K. Leeszaal heeft besloten gratis leeskaarten te geven voor alle in Schiedam gelegerde militairen. Een sym pathieke geste die zeer zeker op prijs ge steld zal worden. Uitslagen van de gespeelde partijen voor de bordwedstrijd. H. PaapP. Oomen 10; W. Steenhou werA. Sprong 01; Drs. P. W. Mems J. de Jong 01 regl.; E. LinnenbrinkA. Veringmeier 10; J. SteensMaagdenberg 01; J. v. OostrumSchmierman 01; Os- terholtA. de Jong 01; J. v. SlobbeJ. •de Groot 10; J. de JongJ. Mulder afgebr. De Schied. P. V. „De Postduif" houdt Za terdag en Zondag 26—26 Nov. een groote Stedelijke Tentoonstelling voor postduiven (zichtkeuring) voor Schiedam en omstre ken in het achterlokaal van den heer C. G. v. Lint, Café Metropool, Broersvest 123. De tentoonstelling is verdeeld over 2 klas sen bevlogen en onbevlogen. Vrijdagavond 24 Nov. inkorven van 79 uur. Zaterdag 25 Nov. keuring der vogels door een bekend keurmeester en wel op vlieptype. Zondag 26 Nov. tevens bezichtiging. Afhalen der duiven Zondag 26 Nov. van 5—6 uur, daarna uitrei king der prijzen. GEBOREN: Pieternella, dochter van G. Snoeij en K. Twigt, Nassaulaan 75 Nico- demus W. C., zoon van H. van Rijswijk en P. Nijs, Sommelsdijkschestraat 14 Bernarda W., dochter van J. Eetman en A. M. Loch, Oostsingel 34 Cornelia H., dochter van H. J. Meijvogel en C. C. Vis, Boerhavelaan 1 Maria M., dochter van H. P. Putters en M. Mes, Villastraat 112. GEHUWD: G. J. Verbaan 23 jaar en M. J. Soldaat 19 jaar J. Stout 24 jaar en C. van den Heuvel 21 jaar J. D. Oosterholt 23 jaar en M. A. van Batenburg 23 jaar A. Meulstee 22 jaar en J. Slavenburg 24 jaar J. F. A. Friebel 22 jaar en J. C. Schaap 25 jaar D. Roelfsema 23 jaar en C. van der Windt 19 jaar M. Voets 27 jaar en J. Groenhuijzen 29 jaar A. J. de Roo 26 jaar en W. Krabbendam 27 jaar J. Winters 23 jaar en G. A. Klein 20 jaar. Hedenavond zal weer van half 9 tot half 11 uur een verduisteringsoefening worden gehouden thans in het stadsgedeelte aan de West- en Zuidzijde begrensd door den Schie- weg de Vlaggemansbrug, het water van het Noorderkanaal, het water van de Noorder haven, het Stadhoudersplein, den Stadhou- dersweg (x), de Dresselhuysstraat (x), de Dresselhuysbrug (x), het water van den Statensingel, (de oneven nummers van het stuk Statensingel vanaf Dresselhuysbrug Oostwaarts vallen dus in dit gebied), den Walenburgerweg (x), door het water van de Schie, de Teilingerstraat (x), het water van den Noordsingel, de Rottestraat, de Rotte, de Gedempte Karnemelkshaven (x), het Boschje (x), den Goudschesingel (x), het Oostplein (x), het Boerengat. Aan de Oostzijde is de grens: de Infirme riestraat (x), de Nieuwe Plantage, de Jeri- cholaan, langs het water v/d Kralingsche plas, het Langepad tot de grens van de ge meente. De met een kruisje (x) gemerkte grens- aanduidingen vallen buiten het oefenings- gebied. Ook thans zal de straatverlichting in het betrokken stadsdeel weer worden gedoofd. Motorrijtuigen of andere rij- of voertui gen mogen gedurende bovenvermeld tijds verloop in genoemd stadsdeel alleen van hun stadslichten gebruik maken en inwen dige en uitwendige verlichting moet zooda nig zijn afgedekt, dat niet meer dan hoogst noodzakelijke directe omgeving wordt be schenen. Er mag niet met grootere snelheid dan 20 K.M. per uur worden gereden. Van rijwielen bakfietsen inbegrepen moet de daarop of daaraan aanwezige ver lichting geheel zijn gedoofd; deze mogen niet worden bereden. De bedoeling dezer oefening is weer voor al, dat nu de bevolking van dit stadsdeel zich hierbij zal kunnen overtuigen van de doelmatigheid harer maatregelen om licht- uitstraling uit de woningen te voorkomen. Daarom zal nauwlettend worden toege zien op de afscherming der verlichting, mede opdat ieder wete, welke maatregelen hij in tijd van nood zal hebben te nemen. Men begeve zich niet zonder noodzaak buitenshuis. Van overheidswege wordt geenerlei aan sprakelijkheid aanvaard voor schade, welke uit de verduisteringsmaatregelen kan voort vloeien. 1014S 7 Gisteravond speelde Rijnbende's S. C. voor den huishoudelijken winterwedstrijd, onder leiding van den heer L. v. d. Toorn, met het volgend resultaat: A. van Etten—W. J. Bult 0—1; J. Robberecht—W. Horstkamp afgebr.; G. v. d. Hoeven—C. J. v. d. Toorn 1—0; H. C MindermanJ. van Grootveld 10; J. van LuykL. v. d. Toorn V4; J- Rijnberk— F. van Bakkeren 10; J. WaltmanJ. Ilmer 0—1. Gisteravond werd in het Corner Hous de laatste wedstrijd gehouden voor de rondgang langs de Schiedamsche banen. De eindtotalen zijn als volgt: Vijftallen: 1 Tous les Neuf 1316; 2. Poede laars 1293; 3. Noveni 1259; 4 Woudsloopers 1245; 5. De Krans 1244. Hoogste werper: K. Kooyman 309. lste drietallen: 1 Poedelaars 833; 2. Tous les Neuf 790; 3. de Krans 788; 4. Woudsloo pers 778; 5. Noveni 766. 2e drietallen: 1 Tous les Neuf 765, 2 No veni 750, 3 de Krans, 4 Woudsloopers 686 3e drietallen: 1 Tous les Neuf 687, 2 Woud sloopers 684. Kampioenschap: 1 K. Kooyman 295; 2 J. Schotel 287; 3 P. Poppezijn 280; 4 L. van Lingen 280; 5 M. van de Water 278. De voorzitter van het comité, H. J. Schef- fers, heeft met een toepasselijk woord de prijzen uitgereikt, en allen bedankt, in het bijzonder den heer Smits, voor de geschon ken korpsprijzen, den leider der rondgang den heer Wilemse, de baanhouders en de pers, voor hun verslagen. De vice-voorzitter van den R. K. B., de heer Schotel, sprak woorden van waardeering en dank, namens het bovengenoemd bestuur, waarna deze rondgang werd gesloten. De avonden voor militairen in onze stad volgen elkaar met groote snelheid op. Nu weer was het de Personeelsvereeniging van het Gemeentelijk Gasbedrijf, dat in Gebouw .Palace" aan de Ged. Botersloot een tooneel- avond aanbood en daarmee veel eer inlegde. De directeur van het G. G. R., de heer ir. J. P. Vader, was zelf aanwezig, om met woor den van welkom dezen feestavond te openen. Waarna het bekende blijspel van v. d. Heij den en Henk Bakker, „Vrijdag de Dertiende", voor het voetlicht werd gebracht. We zullen geen namen noemen, maar vol staan met de mededeeling, dat alle executan ten van hun rol gemaakt hebben, wat zij konden. Het stuk werd met groote aandacht gevolgd en de honderden militairen van land- en zeemacht amuseerden zich kostelijk. De stemming werd nog verhoogd door de verloting van versnaperingen en het aan bieden van een gratis kop koffie en een sigaar. De dankbaarheid der militairen uitte zich aan het slot van den avond in het aanbieden van een bloemstuk en in het uiten van harte lijke woorden. De Personeelsvereeniging G. G. R. mag met groote voldoening op dezen avond terugzien. Dinsdagavond vergaderden de correspon denten van de R. K. Vereeniging tot uitzen ding van zwakke en tuberculeuse patiënten „St. Jozef". De heer A. Beekmans, die wegens verhin dering van den Voorzitter, Dr. W. B. Huddlie- ston Slater de vergadering presideerde, be dankte de medewerkers voor hun ijver, waardoor, ondanks de benarde tijdsomstan digheden, de loterij welke door de vereeni ging was georganiseerd, naar wensch was geslaagd. Dank zij dit financieel succes kon het kindersanatorium dier vereeniging in Hoek van Holland bevolkt blijven door een vijftigtal tuberculeuse patiëntjes. Besloten wer ook dit jaar ten bate der vereeniging een Sint Nicolaasfeest te organi seeren en wel op Zondag 3 December. Aan het slot der vergadering werd door den Secretaris, den Heer Ed. Mientjes, nog een eigen filmpje vertoond> dat een duide lijk beeld gaf van het leven der patiëntjes in het sanatorium. We veronderstellen, dat de meeste Rotter dammers nu wel c(e kiosk aan *t Boschje zul len kennen, met haar verlichte leesvitrines, en haar etalageruimte, vol met allerlei pro pagandistische katholieke kranten, brochures en boekjes. Avond aan avond wordt daar ook gefilmd en geprojecteerd, ter verspreiding en verdediging van katholieke inzichten. Ieder begrijpt echter, dat deze ideëele dingen heel prozaïsch geld kosten. Teneinde nu de finai.cieele lasten te ver lichten, heeft de Stoottroep besloten, een bridge-avond te organiseeren. Voor de ka tholieke bridgers van Rotterdam 'n bijzon dere gelegenheid om op deze manier 'n goede zaak te steunen, en tegelijk in een sportieven wedstrijd den bridge-lust te kunnen bot vieren. De drive zal gehouden worden in de bo venzaal van het parochiehuis der St. Ro- salia-parochie, Leeuwenstraat en wel Za terdag 18 Nov. a.s. 's avonds 8 uur. Het inschrijfgeld is één gulden per per soon, terwijl leden van R. K. Bridge-clubs 25 pCt. der reductie genieten. Door de wel willendheid van verschillende winkeliers zijn we in staat een fraaie collectie prijzen ter beschikking te stellen. De drive zal geleid worden door den heer v. Veen, voorzitter van „St. Lodewijk" of door den heer Thijssen, secretaris R. K. Bridgebond, wat op zich zelf reeds een aan beveling is. Gelegenheid tot inschrijven bestaat he denmiddag, bij de kiosk, Boschje, van 48 uur; L. Olffers, van Alkemadestraat 14 a en telefonisch bij Heeke, Tel. 10673. Doet mee, en vereenigt het nuttige met het aangename Echt katholiek, om zelfs met zijn ont spanning nog een ideëel doel te helpen be reiken! Tweede serie lessen van Pater Dr. Kruitwagen. Hedenavond vangt de tweede serie van vier voordrachten aan uit den hoofdcursus van de R. K. Volksuniversiteit. Docent van deze tweede reeks is pater dr. Bonaventura Kruit wagen O. F. M., die behandelen zal het tijdperk van de middeleeuwen, niet den hoogsten bloeitijd van de Katholieke Kerk, gelijk men gemeenlijk aanneemt, dodh slechts haar moeilijke jongelingsjaren, waarin, onder geestelijken zoowel als onder leeken, vele krachten ten goede, maaj- ook vele krachten ten kwade hebben gewerkt. De eerste les zal gewijd zijn aan de eerste prediking en godsdienstige practijk onder de heidensche Friezen, Saksen en Franken. De lessen worden gegeven in de groote zaal van het St. Rosalia-huis, Leeuwenstraat 33, 's avonds te half 9 precies. Het gemeentebestuur heeft aanbesteed het maken van den bovenbouw van een ga rage met dienstlokalen, dienstwoningen enz. op een bestaanden onderbouw aan de Zaagmolenkade. Ingekomen waren 48 bil jetten, laagste inschrijver J. M. Verstegen te Montfoort voor 94.600. Een blokcomité is gevormd voor het blok Spoorsingel, Klein Coolstraat, Baljuwstraat en Harddraverstraat. Het comité bestaat uit de heeren: E. Roos, blokleider, A. R. de Kwaadsteniet assistent- blokleider-secretaris, Spoorsingel 51b., K. Eegdeman, penningmeester, C. Boekelman, G. Feuth, H. Fontijne, P. van Schaarden- burgh en J. H. v. d. Velden. De minister van Binnenlandsche Zaken deelt mede voornemens te zijn binnenkort bij de Staten-Gen. de overweging aanhangig te ten-Generaal de overweging aanhangig te maken van een wetsontwerp, strekkende, een wijziging van de grens te bevorderen tus schen de gemeenten Rotterdam en Overschie. Voorstellen tot wijziging van de grens tus schen Rotterdam en Schiedam zijn bij hem niet in overweging. Een nieuw kamermuziek ensemble „Het Rotterdamsch pianokwartet" heeft vanavond zijn eerste openbare codeert gegeven voor leden van de afd. Rotterdam van de Ned. Toonkunstenaarsvereeniging. Het is samen gesteld uit Piet Lamberts (viool), Koen v. d. Molen (alt). Bram van Zanten (cello) en Johan Woltérs (piano). We kunnen niet anders zeggen dan dat deze eerste kennismaking, globaal genomen, een zeer aangename is geweest. Ze heeft Bet bewijs geleverd, dat hier vier jonge musici samenwerken vol toewijding, ernst en met een wil om het beste te geven, waartoe ze in staat zijn. De reproductie van het „Divertimento" (K. V. 563) van Mozart; het kwartet van Jef van Durme en het onvoltooide kwartet van Lekeu verdienen allen lof. Het spel is, dit staat voorop, uiterst muzikaal en technisch mooi en gaaf verzorgd, maar hun musiceeren is te bescheiden, tè gereserveerd en tè beza digd. En het geeft den indruk, dat dit met opzet geschiedt. Dit is natuurlijk te verkie zen boven een ander uiterste van muziek- maken, waarbij er maar op los zou worden gestreken zonder rem en zonder discipline, maar een musiceeren met meer spontaneï teit en vuur zou hun voordracht aanmerke lijk doen stijgen. Bij Mozart was hun spelwijze oorzaak, dat het geheel wat zwaar op de hand was en aan' kleurloosheid leed. In het Kwartet van Van Durme, waarvan de eerste uitvoering ging, was wat meer spi rit en geestdrift waar te nemen, maar ook hier verlangde men steeds naar wat pittiger loskomen en meer vitaliteit. Misschien dat deze compositie dan meer zou hebben ge sproken. Nu hebben we er geen grooten in druk van gekregen. Wel veel, heel veel no ten, maar gedachten en inhoud waren maar fragmentarisch waar te nemen. In het Ada gio, dat boven de beide vlugge deelen in kwaliteit verre uitsteekt, bewijst de com ponist wél, dat het hem niet ontbreekt aan de kracht om muzikaal iets te kunnen zeggen. En diezelfde misplaatste bescheidenheid had tot gevolg, dat het opus van Lekeu, wat vlak en glad werd gegeven. Deze sterke en geinspireerde muziek eischt ook in de uit- voering dezelfde verdieping en spanning, waarmee ze is gecomponeerd. Voor dit musiceer-genre, waarvoor dit viertal zich heeft vereenigd, is nauwkeurig afgestemd samengaan een eerste vereischte en daaraan werd ook geheel voldaan, maar dit samengaan mag niet gaan ten koste van persoonlijkheid en temperament van elk der kwartettisten afzonderlijk. Deze moeten tot uiting blijven komen, zij het dan in juiste aanpassing en vereenigd tot een warm en sentimentvol geheel. En als daarbij de dyna mische schakeeringen zich niet blijven be palen tot twee of drie trappen, maar meer verschil, afwisseing en nuanceering krijgen, waardoor het coloriet meer leven en warmte krijgt, en die pianist zich wat weet te mati gen in klankproductie, zal het spel, dat nu reeds dikwijls van zoo mooie kwaliteit was, aanmerkelijk in waarde en karakter winnen. In elk geval is met dit eerste optreden, bewezen, dat hier vier menschen samenwer ken, die elk voor zich uitstekende musici zijn en die ook artistiek wat weten te presteeren dat groote waardeering verdient. Als ze wat meer los komen en zich geheel gaan geven, waartoe hun kennen en kunnen hun alle recht geeft, is van dit nieuwe ensemble nog heel veel te verwachten. Aan waardeering heeft het bij dit eerste optreden niet ontbroken. G. Op de Algemeene Begraafplaats Crooswijk is vanmorgen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den milicien A. Kramer, die Maandag j.l. „ergens hier te lande" te water is geraakt en verdronken. De stoet vertrok van het ouderlijk huis aan de Akeleistraat, voorafgegaan door een sectie hier ter stede gelegerde soldaten, be staande uit 48 man, waar onder een tweetal tamboers met omfloerste trommen en een vuurpeleton. Op de Algemeene Begraafplaats droegen een tiental soldaten de baar, waarop bloe men van Zijn makkers naar zijn laatste rust- paats. Toen de kist in de groeve was neergelaten werd door het vuurpeleton een salvo gelost. Een luitenant heeft namens den compag niescommandant eenige treffende woorden gesproken en erop gewezen, dat soldaat Kra mer gevallen is in de uitoefening van zijn plicht. Ten slotte heeft een familielid dank ge zegd voor de bewezen eer. ^UtlII!lDll!lllllllltlll!lllllllllllllllllll[!IItIIIII!|llllllllli;i!;||i||ll!IIIl;^| 't Verandert weinig. Het depot genietroepen zal op Zaterdag 18 November met muziek een marsch door de stad maken Hierbij zal te ongeveer kwart over elf worden gedefileerd voor den burgemeester voor het Raadhuis aan den Coolsingel. De Hengelaarsvereeniging „de Rietvoorn" Tuindorp Heyplaat hield haar 18de jaarkas- concours. De prijzen werden als volgt behaald: le prijs H. Scheuller 815 gram; 2e pr. J. v. Schijndel 625 gram; 3e pr. C. J- H. Scheuller 625 gram; 4e pr. A. v. Schijndel 500 gram; 5e pr. W. Torre 255 gram; 6e pr. J. Scheuller 240 gram; 7e pr. K. Fliers 210 gram; 8e pr. Leening 200 gram; 9e pr. C. Buitendijk 135 gram; 10e pr. H. Vlaanderen 125 gram lie pr. J. Vogel 15 gram. De leiding berustte bij den controleur P. Lodder. 16 Nov.: Nut: concert Antonietti (pia nist) 8,15 uur. 17 N o V.: Groote Schouwburg, Schoppen aas (Ruys-ens<- ïble), 8,15 uur (voiw.>. 18 N o v.: Groote Schouwburg, Bel Ami (Fritz Hirsch Operette), 8,15 uur (volw.). Doelen: Philharmonisch Orkest, 3,15 uur. Nut: Jo Vincent, 8 uur. 19 Nov.: Doelen: Residentieorkest, 2.30 uur. 20 N o v.: Nut: Kralingsche Vrouwenkoor, 8 uur. 21 N o v.: Doelen: Concert Excelsior 8 uur. 21 Nov.: Groote Schouwburg: Voor drachtavond Julia de Gruyter, 8,15 uur (volw.). Dagelijks: Tivoli-Schouwburg, Wij in Holland (Jong Nederland) 8 uur, Zondag ook 2 uur (volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 16 November In: Lu- mière, Robert Koch; Thadia: 't Zit in de lucht; Arena: Good bye mr. C'hips; Grand: Juarez; Scala: Levensdans (boven 18 jaar); Colosseum: Mannen met vleugels en Vrou wen onder verdenking (boven 18 jaar); Prinses: Gunga Din en Snelheidsduivels; Corso: Meisjes achter tralies (volw.); City: Onthullingen van een spion (boven 18 jaar); Centraal: Vermiste meisjes en Het hooge commando (volw.); Asta: Muiterij aan boord, en Ruiters der duisternis (boven 18 jaar); Harmonie: De kleine prinses en D'r op of d'r onder; Victoria: Een moeder beschuldigd en Es war eine rauschende Ballnacht (volw.) Ooster: Het monster van Frankenstein en Andalusische nachten (voor volw.); Olym- pia: De gorilla en De misdaad in het vee- land (boven 18 aar); Doelen (t.m. Dinsdag) 100 man en een meisje en Langs het leven (volw.)Cineac: actualiteiten. SCHIEDAM, 16 Nov. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling t L401,50 (niet officieel). In de hoofdgroep van den winterwedstrijd der Nieuwe Rotterdamsche Schaakvereeniging won dr. Bergsma in een Tschigorinverdediging door voortreffelijk spel van mr. Oskam, die zich met allerlei complicaties inliet. Van den Tol versloeg Weehselman door krach tig spel in een Hollandsche partij. De partij HaagMannee werd afgebroken in gelijke stelling. Een Nimzo-Indische verdediging tusschen Hoff en Broer werd verdaagd in gunsti ger! stand voor Broer en een Grünfeld-Indische partij tusschen Van Welzenes en Goris in eenigs- zins betere stelling voor Goris. De uitslagen der partijen in de overige groe pen zijn: SchroderBekker 01, Van Daelen— Confurius V2—V2, Van Stiphout—E. Meyer VerhulstJeene 01, SimonisGroeneveld 01, ReynhoudtVan der Blieck 01, Bouw man—Hoos 01, De Hoog—Krop 01, Leyten P. Meyer 01, MolKiehl 0—1. Taisto M'dki, wereldkampioen hardloopeti over langen afstand doet thans dienst als soldaat in het Finsche leger.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2