s schuilen Van Vlaardingen tot IJsselmonde, tran Pernis tot Terhregg© T; Kon. Vereen. Tapijt- fabrieken. m maar ook DONDERDAG 16 NOVEMBER 1939 Jbsm 4 M!i" SgfeSa» -"'M <8 «trekt zich de bescherming tegen luchtaanvallen uit, al3 ons ptan wordt verwezenlijkt. Daarvoor is ieders hulp noodzakelijk. Hebt gij Uw deel al-bijgedragen Er is nog *uim 4 ton noodig Stort uw bijdrage op giro no- 357284 van de „Stichting Luchtafweer Rotterdam en Omstreken" Winst 1938-39 ƒ154.783 (v.j. ƒ153.358). P. V. DE AREND. NOODLOTTIG GEVOLG VAN TRAMMETJE WIPPEN. BRAND IN EEN BIOSCOOP. Knaap door auto doodgereden. KUNSTKRING „HET SCHOUWSPEL". DIEFSTALLEN. DE „SIBAJAK" THUIS. DIEFSTAL. Paniek voorkomen. DIVIDEND 5 PCT. (ONV.) TOONEELAVOND K. V. U. TWINTIG JARIG BESTAAN KRALINGSCHE VROUWENKOOR. JUBILÉ. AUTOBUSDIENST. MIDDENSTANDSEXAMENS. HILLEGERSBERG. BOTSINGEN. RONDRIT DER MILITAIREN. DE ..OVERDEKTE" IN GEVAAR. VERDUISTERINGSPROEF. gevarenklasse lucht. BESCHERMING. BLOEDTRANSFUSIE. burgerlijke stand ANTIEK RECHT IN HET NABIJE OOSTEN. OVERSCHIE. SCHOONHOVEN. DR. OSCAR BERNHARD. f HOEK VAN HOLLAND. HE COLLECTE VOOR STEUNFONDS 1939 KRALINGEN ROTTERDAM j#!®»:. .liiiiF^j'iiüi.iii ÜiiiiiliÜii!» CHARLOIS Zondag a.s. 19 Nov. zal In bovengenoem de vereeniging een Rechter Maas-oever con cours gehouden worden vanuit Den Haag. Grenslijn 's-Gravendijkwal, Nenijlo, Blij- dorp, Gordelweg tot Ceintuurbaan. Voor deelneming moet men lid zijn van een erkende vereeniging. Inkorven Zaterdag 18 Nov. van 6 tot 7 uur. Hle» is een maatstaf voor uw bijdrage: huurders: van het jaarlijksch huurbedrag plus 2 duizendste van het verzekerde bedrag van hun inventaris; eigenaars van onroerend goedt 2 duizendste van de verzekerde waarde eigendom met inventaris.) hypothecair© schu. deischersj 1 duizendste van het hypotheekbedrag. Reel. 87164MVS 160 Het z.g. trammetje wippen heeft gister middag het leven gekost aan een 12-jarigen SCDeiei2-jarige J. A. v. d. Meer uit de Hud- sonstraat, was gistermiddag omstreeks 2 uur op den Westzeedijk achter op een tramwagen van Lijn 15 geklommen. Ongeveer 50 M. van het eindpunt verwijderd, maakte de conduc teur aanstalten om de richtingborden voor ?Cïl terugrit In gereedheid te brengen. De ,naap, den conducteur ziende, wilde van de delende tram springen maar kwam daarbü te vallen. Achter de tram reed evenwel een Personenauto, bestuurd door P. A. van B. dit de Blokmakerstraat. De chauffeur zag Seen kans nog tijdig te stoppen, met het ge- Volg, dat de knaap gegrepen werd en zwaar Sewond. Een ijlings ontboden auto van den Genees kundigen Dienst heeft den jongen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, blaar bij aankomst aldaar bleek hij reeds te Zijn overleden. Voor de leden van den kunstkring „Het Schouwspel" die gisteravond in grooten ge tale naar den Grooten Schouwburg waren opgekomen, heeft het Ruys.ensemble een reprise gegeven van het bekende Italiaan- sche blijspel „Schoppen-Aas?!» dat niet alleen door het uitmuntende en geacheveer de spel van Cor Ruys in de hoofdrol maar ook door de goede verzorging der kleinere rollen, waaruit bewonderenswaardig „team work" spreekt, een zeer bijzonder cachet ge degen heeft, ondanks het weinig originele etl zeer bizarre gegeven, dat zoo licht tot banaliteiten aanleiding had kunnen geven. Aangezien „Schoppen-Aas?!" reeds meer malen door ons besproken is, waarbij ook V'erd uitgeweid over de verdiensten der Verschillende medewerkenden, volstaan wy thans met te vermelden, dat het talrij ,e hubliek uitdrukking gaf en terecht »an zijn tevredenheid door middel van een ®®ldelÜk en langdurig applaus uen-An^e" Pog te vermelden, dat „Schop- volwassenen ^welk om enkele details voor Vrijdag a.s. in^te bl«ven voorbehouden, alhier ziin 30st,. Grooten Schouwburg alhier zyn 30ste opvoering zal beleven. De heer C. L. V. aan de Kootschekade be keerder van een aan de Kralingsche Piaslaan staande cantine, heeft bij de politie aangifte ®edaan dat iemand zich met behulp van een ,Valschen sleutel toegang tot die cantine heeft erschaft en een bedrag van i 2.o0 heeft meegenomen. De tijdelijk hier verblijf houdende mej. A. heeft aangifte gedaan van dietstal van een koffer met kleeding, toiletbenoodigdhe- ^n en een bedrag van 200 Belgische fiancs. diefstal zou gepleegd zijn tijdens het ^nsport tusschen het Maasstation en de ^oflaan. Gistermiddag om vier uur is het m.s. „Si- kajak" van den Rotterdamschen Lloyd te Rotterdam aangekomen. Het schip is op 11 October van Batavia Vertrokken met passagiers en een lading Indische producten voor de regeering. Zon dag j.l. kwam het schip in de Downs, waar ket reeds Dinsdag verlof kreeg naar Neder land te vertrekken. Gistermorgen werd de laatste étappe van de thuisreis aanvaard. Uit een auto, welke A. B. voor zijn wo ning aan de Schietbaanlaan had geparkeerd, is een cartonnen doos met 45 radiolampen ontvreemd. Gistermiddag is tijdens een voorstelling voor kinderen, brand uitgebroken in de cabine van het bioscooptheater Harmonie aan de Gaesbeekstraat. De 500 aanwezige kinderen werden tot kalmte gemaand en konden het theater ordelijk verlaten. De brand bleef gelukkig beperkt tot de cabine, waar eenige rollen films zijn ver brand. Ze zijn op straat met een gummi slang gebluscht door gasten van slangen wagen 42. Mede aanwezig waren de slangen wagens 59 en 51. Aan het jaarverslag der N.V. Koninklijke Vereenigde Tapijtfabrieken te Rotterdam over 1938/1939 ontleenen wij het volgende: Onze omzetten in geld hebben zich in het afgeloopen jaar op het niveau van het voor afgaand boekjaar gehandhaafd, hetgeen ech ter bij de lagere prijzen, welke voor meerdere artikelen werden genoteerd, kwantitatief een niet onbelangrijke vooruitgang beteekenit. In het bijzonder waren de prijzen van cocos- artikelen belangrijk lager dan die in het vorig boekjaar, hetgeen de winst van deze afdeeling heeft beïnvloed. Niettemin hebben al onze afdeelingen tot de behaalde winst bijgedragen. De omzet van de door ons in het voorgaand boekjaar in den handel gebrachte Kroonkarpetten Is in diit boekjaar belangrijk gestegen. Onze export bleef, na een belangrijke toe neming van omzet in het vorig boekjaar, dit jaar op nagenoeg dezelfde hoogte. Onze onderneming in Britsch-Indië heeft, na zeer behoorlijke afschrijvingen, een niet onbelangrijke winst gemaakt. Het bedrijf in Frankrijk kon eveneens na afschrijving een klein overschot boeken. De exploitatiewinst over 1938/39 bedraagt 223.636 (168.030). Conform onze statuten kunnen wij het na volgend dividendvoorstel doen: Exploitatiewinst over 1938/39 223.636 (168.030); saldo winst 1937/38 1.113 (648) Terugboeking uit de buitengew. reserve f (66.160); totaal 224.749 (234.840). De af schrijvingen op gebouwen en machines be dragen 69.965 (81.481); Er blijft dus een winstsaldo van 154.783 (153.358). Wij stellen voor dit winstsaldo als volgt te verdeelen: Aflossing van Amortisatiebewijzen (bij uitloting) 30.000 (onv.); uitkeering 6 pet. dividend op preferente aandeelen 60.000 (onv.); uitkeering 5 pet. dividend op gewone aandeelen 50.000 (onv.); uitkee ring 5 pet. dividend op buitengewone aandee len 1.250 (onv.); dividend belasting van 91.250 10.995 (onv.); overboeking naar nieuwe rekening 2.537 Omtrent de vooruitzichten van het loo pend boekjaar kunnen wij mededeelen, dat, bij het uitbreken van' den oorlog, onze fa brieken over het algemeen ruim van grond stoffen waren voorzien. In de Uitvoering van loopende grondstoffencontracten, welke in het begin stagnatie ondervond, is thans eenige verbetering gekomen. De omzetten irn de eerste drie maanden van dit boekjaar zijn beduidend hooger dan die van het vorig jaar, terwijl het bedrag aan loopende orders op 30 September j.l. even eens belangrijk hooger was dan op hetzelfde tijdstip van het vorig boekjaar. Alhoewel deze verhooging voor een gedeelte zal zijn toe te schrijven aan meer dan normale voor- raadvorming bij den detailhandel, zijn Wij, over het geheel genomen, ten aanzien van de te bereiken resultaten niet pessismistisch ge stemd. Op Maandag 20 November a.s. geeft de N. V. „Het Nederlandsch Tooneel", artistie ke leiding: Cor v. d. Lugt-Melsert, Albert v. Dalsum en A. Defresne voor de Katholieke Volksuniversiteit in den Grooten Schouw - burg een opvoering van „De ondergang van de Vrijheid" een spel in vier bedrijven van Jan de Hartig, welk stuk met den Van der Viesprijs is bekroond. De handeling speelt zich af in een haven plaats in den hedendaagschen tijd. Vanaf morgen, bestaat dagelijks van 103 uur bij den Schouwburg, gelegenheid kaarten te bekomen en plaatsen te bespre ken. Het „Kralingsche Vrouwenkoor" herdenkt in dit seizoen zijn 20-jarig bestaan. In 1919 is het koor samengesteld uit een klein aantal dilettanten en allengs is het in deze 20 jaren uitgegroeid tot een ensemble, dat een geheel eigen zij het dan ook een bescheiden plaats inneemt in het Nederlandsche muziek leven. Achtereenvolgens hebben drie diri genten de leiding gehad van het koor, 'waar door ook drie periodes in de ontwikkelings gang zijn vast te stellen. Van 19191924 was de leiding in handen van A. B. H. Verheij, die de grondslagen legde voor de homogeniteit en de zuivere klankvorming van het koor. Onder Evert Cornells' leiding van 1924 1931 heeft het koor zich toegelegd op werken voor vrouwenkoor en orkest, in dit geval het Utrechtsch Stedelijk Orkest en werd het in gewijd in den rijkdom van Fransche compo sities voor vrouwenkoor. Het dirigentschap van Otto Glastra v. Loon (van 1931 af), luidde een nieuwe periode in voor het „Kral. vrouwenkoor", nl. de bestu deering van de moderne Nederlandsche com posities. ■Nadat het koor in oude relatie weer had 'nedegewerkt aan een buitengewoon concert ya'^. het Utrechtsch Stedelijk Orkest onder eiding Van Pierre Monteux op 23 Mei 1934, ontving het van dezen dirjgent een uitnoo- diging voor een festival-Debussy te Parijs onder zijn ieidi Zoo tpog het koor voor rJTe maal in zijn bestaan naar Parijs °Pm f u8ri 1935 (de eerste maal in 1929). Tijdens het Nederlandsch muziekfeest, dat in Mei te Amsterdam gehouden werd ter gelegenheid Van het 40-jarig jubileum van Willem Mengelberg als dirigent van het Concertgebouw-orkest, behoorde het „Kra lingsche Vrouwenkoor" eveneens tot de deel nemers. Naar aanleiding van het 20-jarig bestaan heeft het bestuur een prijsvraag uitgeschre ven voor Nederlandsche componisten voor een werk, te schrijven voor vrouwenkoor met klein orkest. De jury, ««staande uit de hee- ren S. Dresden, H. Bad ngs, H. Andriessen en Glastra van Loon, heeft uit 17 inzendin gen het werk van den componist Ary Ver haar, getiteld „Song of Joys" met een prijs bekroond. Dit werk zal voor de eerste maal worden uitgevoerd door het „Kralingsche Vrouwenkoor" op een concert, te geven door den „Rotterdamschen Kunstkring" op Maan dag 20 November a.s. te Rotterdam- Heden herdacht de heer G J. Beumer, pak huisbaas bij de firma J. A. C. van Ros- sem alhier, den dag, waarop hij voor 25 jaren bij haar in dienst trad. Op het privékantoor ontvangen, werd hy aldaar door den firmant, den heer L- van der Pol toegesproken, die hem daarbij een geschenk onder couvert overhandigde. Ook het kantoor- en fabriekspersoneel kwamen den "jubilaris hun gelukwenschen aanbieden, waarbij hem eveneens geschenken werden aangeboden. Bij Kon. besluit is met vernietiging van de beschikking der commissie autovervoer personen van 5 Januari 1939 aan A. J. Hage- steijn (garages De Maas en Galand) te Rot terdam, alsnog vergunning verleend voor de uitoefening van een autobusdienst tusschen Rotterdam en Renkum, te onderhouden op Zondag, uitsluitend voor sanatoriumbezoek. Bij het alhier gehouden Middenstands examen zijn geslaagd: R. Jansen, Den Haag; A. S. de Jong, Schie dam; J. R. de Jong, Rotterdam; P. E. M. v. d. Kamp, Rotterdam; P. Karreman, Maas sluis; R. J. J. van Kesteren, Driebergen; C. v. Keulen, Rotterdam; J. A. M. Kiekert, Rot terdam; L. S. P. v. d. Klein, Rotterdam; J. H. Kleinschmidt, Rotterdam; Fr. Kok, Moor drecht; Joh. Kok, Spijkenisse; R. Kok, BleiS' wijk; G. Konijnendijk, Nw. Beierland; W. Kooij, IJsselmonde; M. v. d. Kooij, Rotter dam; A. Korpershoek, Maasland; A. Koster, Rotterdam; M. Voogd, Vlaardingen; J. A. Kreling, Boskoop; L. J. v. d. Kroon, Rotter dam; P. Kruijne, Rotterdam; A. Kruythof, Schiedam; J. C. Kuilenburg, Rotterdam; Jac. Kuipers, Hillegersberg; mevr. E. M. Kwam ten-Slok, Nieuwenhoorn; H. S. Ladage, Rot' terdam; A. Langedijk, Giesendam; P. J. de Lege, Rotterdam; A. v. d. Lely, Maasland; A. Lems, Barendrecht; C. Lenskens, Rotter' dam; H. Lenskens, Rotterdam; A. v. d. Maas, Oosterland; C. J. Maat, Capelle a. d. IJssel; D. v. Meerkerk, Rotterdam; G. Monster, Zuidland; P. v. d. Mooren, Rotterdam; A. de Mooij, Rotterdam; M. Moyses, Stellendam; J. Mul, Ouderkerk a. d. IJssel; C. v. Oei, Gouda; J. A. Olree, Rotterdam; W, Oost hoek, Rotterdam; H. Opmeer, Scheveningen; A. v. Os, Overschie; P. N. v. Os, Rotterdam; L. Paardekoper, Rotterdam; A. A. v. Pernis, Brielle; Joh. Platteel, Hillegersberg; W. J. Remeeus, Rotterdam; O. F. A. v. Riemsdijk, Gorinchem; W. Rienks, Schiebroek; B, M. Rook, Rotterdam; S. de Ruiter, Numansdorp; Chr. Rust, Delft; J. van Santen, Oud- Beierland; KI. Schipper, Oud-Beierland; L. Schouten, Gouda; D. Schuijf, Rotterdam; A. D. Sleeuwenhoek, Rotterdam; G. A. G. Sleeuwenhoek, Rotterdam; J. J. Sleeuwen hoek, Rotterdam; W. Sloof, Stolwijk; J. C. Riemens, Stellendam. Op den hoek van de Bergschelaan en de Voorburgstraat is de 24-jarige electricien L. Scheffer, wonende op den Schieweg, met zijn motor in botsing gekomen met een mi litaire vrachtauto, bestuurd door den 32- jarigen korporaal B. K. De motorrijder viel en liep eenige hoofdwonden op. Per auto van den G.G.D. is hij naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd. Het motorrijwiel IS jfrij zwaar beschadigd. Gisteren had er op hoek van den Groe- nendaal en de Nieuwe Haven een botsing plaats tusschen een tramwagen van lijn 6, bestuurd door den 37-jarigen G. de W. uit de Vrijenbanschestraat, en een auto met aanhangwagen, bestuurd door den 23-jari- gen J. V. uit Dordrecht. De auto werd ern stig beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het tramverkeer on dervond een kwartier vertraging. Onder minder gunstige weersomstandig heden is gisteren de rondrit gehouden van de in deze gemeente gelegerde militairen. Het raadhuis was met de driekleur ge tooid, evenals de ambtswoning van den burgemeester, en het politiebureau. Op het raadhuis waren verscheidene ge- noodigden, o.a. de burgemeester, de heer van Kemp en zyn vrouw, de gemeentese cretaris, de inspecteur van politie, eenige raadsleden, die met belangstelling het voor bijtrekken der troepen gadesloegen. De voorbijtrekkende colonne bestond uit plus minus 80 wagens, waarop zich al het bijbehoorende materiaal bevond. Langs de geheele route, die de troep volg de, stond een groot aantal personen, die het voorbijtrekken der troepen gadesloe gen- Na afloop van den rit verzamelden zich de officieren in Lommerrijk, waar verver- schingen werden aangeboden. Het staat er met „de Overdekte" in de W. van Hildegaertsbergstraat niet best voor. De Raad van Beheer deed in een adres aan den Gemeenteraad van 26 October j.l. een beroep op gemeentelijken bijstand door toe kenning van een subsidie van 2000 per jaar, zoo mogelijk nog toe te kennen over 1939 teneinde de meest dringende aflossin gen te doen en de bestaansmogelijkheid te garandeeren. Als daarop wordt ingegaan, wil men op bepaalde uren het bad open stellen voor schoolzwemmen in klassikaal verband tegen verminderden prijs met gra tis zwemles door de instructeurs. In de laat ste Raadsvergadering is het verzoek in han den van B. en W. gesteld ter fine van prae advies. Vrijdag 24 November a.s. zal, des avonds van 8.15 tot 10.45 uur een luchtbescher- ipingsoefening worden gehouden. Dit valt samen met een algemeene verduisterings proef, waarbij alle hulpdiensten aan de oefe- ning deelnemen. Hillegersberg was bij de rangschikking der gemeenten in de gevarenklassen voor de luchtbescherming in de derde of laagste gevarenklasse terecht gekomen. Uit het Zui delijke deel der gemeente is hiertegen be zwaar aangevoerd. Thans is de gemeente in de tweede gevarenklasse onderbracht. Door de plaatselijke commissie voor bloed transfusie is nogmaals een beroep op de bur gers van Hillegersberg gedaan om zich als donor op te geven. Reeds werden 148 donors ingeschreven, doch dit aantal is voor Hillegersberg nog te gering. Het zal moeten worden opgevoerd tot 350 a 400 personen. Men kan zich schriftelijk aanmelden bij het Raadhuis. BEV a t .t .ENF. W. Hoek geb. G. de Bruin 2- A. C. Winninghoff geb. C. J. J. M. Metz z. U, p. w. van Soest geb. A. M. Nieuwenhuizen dochter. OVERLEDEN: P. van der Worf wed. van W F. "Wildschut 71 j. Dinsdag- en Woensdagavond werden resp. te Leiden en in de hoofdstad door vier Leidsche hoogleeraren lezingen gehouden gewijd aan het onderwerp „antiek recht in het nabije Oosten". In Leiden geschiedde dit tijdens een ont vangst der stichtihg voor oud-semietische, hellenistische en joodsche rechtsgeschiede nis in het Snouck-Hurgronjehuis, waarbij een inleidend woord werd gesproken door prof. Jhr. W. J. M. van Eysinga en de bij eenkomst gesloten werd door den rector- magnificus der Leidsche universiteit, prof. F. Muller. De bijeenkomst in Amsterdam vond plaats onder auspiciën der Allard Piersonstichting, afd. Oude Geschiedenis in de aula der ge meente-universiteit en werd geleid door prof. dr. D. Cohen. Prof. F. M. Th. Böhl sprak over „de oud ste toestanden in de alluviale vlakte van Euphraat en Tigris. „De massa van publiek en particuliere oorkonden dateert reeds uit de oudste tijden der beneden-Mesopotami- sche beschaving. De fijnheid en de beknopt heid der rechtstaal en der juridische termi nologie kan niet nalaten een diepen indruk te maken op ieder, wien er een kijk op vergund is. De oudste communistische Sumerische maatschappij uit de eerste helft van het derde millennium voor het begin van onze jaartelling is binnen weinige eeuwen den weg gegaan naar het meest consequente absolutisme. Het begin was de „Geimein- wirtschaft", trouwens theokratisch getint in den zin van „Tempelwirtschaft", en het eind was de beambtenstaat en de koningsvergo- ding: de apothese van den aardschen ko ning als den eigenlijken eigenaar van alle roerende en onroerende goederen. Hiertegenover heeft de wet van koning Hammurabi de beteekenis van een refor matie. Niet slechts een nieuwe godsveree- ring, die van Marduk, maar ook een nieuwe stand komt naar voren: de stand der vrije boeren en der burgers, die zelf over hun bezit mochten beschikken. En straks leidt het binnendringende kapitalisme, de „Geld- wirtschaft", tot nieuwe complicaties. Met enkele groote lijnen kunnen wij, on danks de massa der gegevens, deze ontwik keling overzien en hare wetten bepalen. Prof. B. A. van Groningen koos als onder werp „Oost en West in de oudheid" en zei- de onder meer: het volk, dat in de oudheid den cultureelen band tusschen Oost en West heeft gelegd, is het volk der Grieken ge weest. Aard en ligging van zijn land eener- zijds, beweeglijkheid en expansieZucht an derzijds, hebben hiertoe aanleiding gegeven. Men kan dat Grieksche volk niet dan in paradoxalen, antithetisch gestelden vorm kenschetsen. Zoo kan men weliswaar con- stateeren, dat het eigen cultuurwaarde heeft uitgedragen, maar even waar is het, dat het geheel open heeft gestaan voor invloeden van buiten, met name van het Oosten het vreemde assimileert het evenwel zoo, dat het eigen bezit wordt. Het ruimste contrast met het Oosten heeft Griekenland uiteraard gekregen, dank zij het optreden van Alexander den Groote. Prof. J. C. van Oven sloot zich aan bij deze voordracht door te spreken over „Ro- meinsch en West-Europeesch recht". Waren de Grieken bemiddelaars tusschen Oost en West, bij de Romeinen komt men, op juri disch gebied althans, met een zuiver Wes telijk volk in aanraking. Anders dan hun kunst, literatuur en philosophie, vindt hun recht zijn wortels niet in Griekenland. Het is een geheel zelfstandige Romeinsche schepping en alle vreemde invloeden zijn door de Romeinen in hun eigen systeem in gekapseld. Van dit systeem hebben zij de grondsla gen in zeer vroege tijden gelegd en zy heb ben dit ontwikkeld gedurende een periode van vele eeuwen. Zij zyn daartoe in staat geweest, dank zij het bestaan van een eigen =3 GEMEENTE - SECRETARIE Als ambtenaar ter gemeente-secretarie is aangesteld de heer J. H. van Harn, alhier. WERKLOOSHEID Op 11 November j.l. stonden bij de Arbeids bemiddeling alhier ingeschreven 341 werk zoekenden, waarvan geplaatst in de werk verschaffing 46 personen. Het vorig jaar be droeg op dezen datum het aantal ingeschre venen 488 werkzoekenden. KOSTWINNERSVERGOEDING In deze gemeente wordt aan 220 echtge- nooten of verwanten van dienstplichtigen kostwinnersvergoeding uitgekeerd. Parkeerende auto's op rijwielpaden... pratende voetgangers en fietsers op den rijweg... op die manier móeten er im mersongelukken gebeu ren. Wat zoudt u hier van denken: IEDER OP ZIJN EIGEN WEGI kaste van juristen in Rome, die de rechts wetenschap hebben geschapen en aldus de voorvaderen geworden zijn van den moder nen West-Europeeschen jurist. Vandaar, dat deze in zijn opleiding een ruime plaats aan Romeinsch recht ingeruimd vindt. Naast Romeinsch recht echter hebben in de oudheid steeds andere rechtsstelsels be staan en aan de studie dpzer niet-Romein- sche rechtsstelsels werd tot voor kort nog slechts weinig aandacht besteed. Het was om deze leemte in ons onderwijs aan te vul len, dat de stichting, welke deze bijeenkomst organiseerde, werd opgericht en waarom zij een bij zonderen leerstoel in het leven riep. Daar waar aan onze universiteiten in het bijzonder aan de Leidsche en zoo krach tige beoefening bestaat van niet-Europee- sche recht in verband met de opleiding der Nederlandsch-Indische juristen, werd het als een gebrek gevoeld, dat het niet-Romein- sche recht der oudheid niet werd beoefend. Het doel is derhalve vooreerst zuiver van wetenschappelijken aard en vervolgens is het: verruiming van den blik der juridi sche studenten. De laatste spreker, prof. M. David vestig de de aandacht er op, dat wij in het bijzon der in twee landen, nl. in Egypte en Pa lestina, den cultureelen band tusschen Oost en West kunnen aantoonen. Sinds deze lan den vanaf het einde der vierde eeuw v. Chr. deel uitmaakten van Grieksch-Hellenisti- sche rijken, brak zich in beide de Griek sche omgangstaal, de z.g.n. „koine" baan, die ook gedurende den Romeinschen tijd in zwang bleef. Maar het zou verkeerd zijn te veronderstellen, dat daarmede ook de Grieksche beschaving een volledige over winning had behaald. Dus is het noodzake lijk bij ieder erschjjnsel van het cultureele en dus ook van bet rechtsleven na te gaan in hoeverre het is terug te brengen tot den eenen of anderen culturkring. Dat dit dikwijls mogelijk is, werd toege licht aan de hand van de parabel van den verloren zoon in het evangelie van Lu cas. Dat hier de jongste zoon reeds bij het leven van den vader aanspraak vermocht te maken op een deel van het vaderlijk vermo gen, kon niet gebaseerd zijn geweest op op vattingen van het Romeinsche recht, maar ook niet op die van het toenmaals vigee- rende israelietische recht. Daarentegen is dit in overeenstemming met Grieksche ge woonten, volgens welke de uitkeering van het kindsdeel juist als het natuurlijk ge volg van het verlaten van het ouderlijk huis werd beschouwd. Inderdaad schijnt dit resultaat, zooals de spreker aan het einde van zijn lezing aan toonde, in de voorstelling te passen, die wij ons kunnen vormen van het evangelie van Lucas. Dit zou nl. zijn geredigeerd door een hellenist en niet door een israeliet, die het zij zelf, hetzij wat eventueele voorgangers van hem betreft, bijzonder vertrouwd schijnt te zijn geweest met de Grieksche taal en cultuur. De stichter der heliotherapie, dr. Oscar Bernhard, is in den afgeloopen nacht op 75 jarigen leeftijd te Bern overlieden, Dr. Bernhard maakt zich eveneens ver dienstelijk door zijn studie der stralingen in het algemeien. Ook op het gebied van eer ste hulp bij ongevallen in het gebergte ver wierf hij zich bekendheid. BOTERMARKT. Goeboter 85 ct. per pond. EIERVEILING Kippeneieren 8.506.35, heneieren 4.30 tot 5.10 per 100. GESLAAGD Voor het middenstandsexamen slaagde mej. C. Kaptein. Op Zaterdag 18 dezer zal te Hoek van Holland, evenals te Rotterdam een collecte worden gehouden, waarvan de opbrengst be stemd is voor het „Steunfonds 1939". Onze Prinses is ons voorgegaan met het schenken van een aanzienlijk bedrag; laat niemand onzer achterblijven om naar de mate zijner krachten iets af te staan voor dit fonds. 51 FINLAND BLIJFT PARAAT. Finsche troepen op uieg naar de grens, waar alle maatregelen getroffen worden, welke de huidige toestand noodig maakte. Een vijfde gedeelte van de bevolking is zich thans onder de toapenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3