Blijft niet achter stort uw bijdrage voor luchtafweergeschut op gironummer ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. INGEZONDEN. SCHIEBROEK. DE FILM „BOEFJE". WOENSDAG 29 NOVEMBER 1939 KERSTVIERING R. K. MILITAIREN. Garnizoensmis in de Steigersehe Kerk. HOUTEN BEELD VAN ERASMUS. DIEFSTALLEN ENZ. GESLIPT. ZAKKENROLLER GEKNIPT Belevenissen op de tram. NIEUWE ROTTERDAMSCHE SCHAAK- VEREENIGING. ROTTERDAMSCHE DAMBOND. SCHOONHOVEN. V. A. ROSIERSE. f NIEUWBOUW MODEMAGAZIJN GEBR. LAMPE. BURGERLIJKE STAND. gemeenteraad. WIEN DE SCHOEN PAST BERKEL EN RODENRIJS. BURGERLIJKE STAND. Protestantsche vrees voor Roomsclie tendenzen. P. H. H. HOEK VAN HOLLAND. ST. NICOLAAS TE HOEK VAN HOLLAND. OUDE TONGE. Het Rotterdamsch Comité voor R. K. Mili tairen is er eindelijk in geslaagd voor de in Rotterdam gelegerde militairen, die niet op verlof kunnen gaan, een waardige Kerst viering te organiseeren. Moeite noch onkosten konden de verwer kelijking van de reeds lang bestaande plannen in den weg staan, omdat men overtuigd was, dat de verzorging van een Kerstprogram als nummer één op de agenda van het Comité moest staan. Dank zij de sympathieke mede werking van den zeereerw. pastoor R. v. d. Linden O. P. kan op den eersten Kerstdag 's morgens om 6 uur in de Steigersehe kerk "voor alle in Rotterdam gelegerde militairen de kerkelijke viering! van het Kerstfeest plaats vinden. Praeses C. D. Terstegen O. P. zal alsdan de drie H.H. Missen, waaronder de plechtige H. Mis, voor de militairen opdragen en een korte predikatie houden. Onder lei ding van den heer J. Lucas zal het met militairen versterkte koor der St. Joseph's Gezellenvereeniging de liturgische gezangen verzorgen. I Na afloop zullen de deelnemers aan deze godsdienstoefening in de groote zaal der St. Joseph's Gezellenvereeniging op een feestelijk Kerstontbijt vergast worden. Daar zullen zij iets terugvinden van de huiselijke sfeer welke zij op dien dag vooral zullen misen. Op den avond van den tweeden Kerstdag wordt in dezelfde zaal aan de militairen een stemmige Kerstuitvoering aangeboden. Naast muzfck en zang zal St. Genesius een opvoering geven van het Kerstspel van Ad. SassenMaria Die zcioide naar Bethleem gaan". Vanzelfsprekend worden de R. K. Mili tairen Tehuizen van een gepaste Kerstver siering voorzien. Het Comité vertrouwt, dat Katholiek Rot terdam zijn bekende milddadigheid voor deze Kerstviering der gemobiliseerden zal mobili- seerep. Zij, die voor dit sympathieke doel een bijdrage wilen schenken, wenden zich tot den penningmeester, den heer H. J. A. Midden- dorf, Schiekade 164, giro nr. 131358. STICHTING LUCHTAFWEER ROTTERDAM E Ni- OMSTREKEN"' Reproductie naar Rotterdam. De vereeniging voor internationale cultu- reele betrekkingen zal aan de stad Rotterdam een reproductie aanbieden van het houten beeld van Erasmus, dat in de zeventiende eeuw uit Nederland naar Japan is gebracht en dat thans als een nationale kostbaarheid bewaard wordt in het keizerlijke museum te Tokio. De firma E. P. aan den Stationsweg heeft bij de politie aangifte gedaan, dat door mid del van een valschen sleutel te haren kan tore is ingebroken. Een daar staande brand kast werd la sardine behandeld. Daarin vonden zij een geldkistje, dat eveneens werd opengebroken. Met den buit daar uit verdwe nen de dieven. Deze bestond uit plak- en rentezegels tot een bedrag van 25, benevens 2.25 aan los geld. De firma C. D. uit de Lange Lijnstraat deed aangifte, dat van haar pakhuis aldaar een hangslot was geforceerd, waarna men zich toegang had verschaft. Vermist worden een baal tarwemeel en een half baaltje bloem. Aangehouden is de 55-jarige zeeman D. de J., die getracht heeft door overlegging van een valsche geneeskundige verklaring ten overstaan van den Waterschout te mon steren op een Nederiandsch schip. Na opge maakt proces-verbaal is de man heengezon den. Aangehouden zijn de 25-jarige schip persknecht K. M. uit Alblasserdam en de 18-jarige Duitsche schippersknecht F. A. uit Duisburg, die, terwijl zij met hun schip in de Jobshaven voeren, door een openstaan de patrijspoort van de Batavier V voor onge veer 20 aan levensmiddelen hebben ont vreemd. Zitting van 28 November. Speelschuld was de oorzaak. De 32-jarige schilder, J. C. D., gedetineerd uit anderen hoofde, heeft terecht gestaan we gens het verduisteren van een fiets. Hij had in het begin van April een nileuwe Simplex- fiets in huurkoop genomen en reeds tien dagen later verkocht hij het karretje, waar op hij nog geen 5 had betaald. Volgens de bewering van verdachte was het geweest om een speelschuld te kunnen betalen. De nieu we fiets bleek voor 30 te zijn verkocht, maar dit geld had verdachte niet in handen gekregen, omdat hem slechts 9 in geld was betaald en de rest werd verrekend met een costuum, dat verdachte overnam van den kooper van de fiets. De vertegenwoordiger van het O. M. mr. J. C. V. Meischke, die het ten laste gelegde be wezen achtte, eischte 8 maanden gevangenis straf, met last tot gevangenneming. Verdach te is namelijk voor een andere zaak gedeti neerd waarvan het onderzoek nog geruimen tijd zal kunnen duren, aangezien een mede verdachte, die naar België was uitgeweken, daar gearresteerd is wegens spionnage. Het gevaar bestaat, dat de raadkamer van de rechtbank de preventieve hechtenis niet zal willen verlengen, waardoor verdachte op vrije voeten zou komen, alvorens de recht bank haar vonnis in deze zaak zou hebben uitgesproken. De raadsvrouwe van verdachte, mej. mr. E. Gouda, deed het verzoek de uitspraak eenigen tijd aan te houden ten einde in de gelegenheid te zijn tot overlegging van een reclasseeringsrapport. De rechtbank heeft beide verzoeken inge willigd en bepaald, dat op 19 December de zaak opnieuw zal dienen tot het hooren van den reclasseeringsambtenaar. Vervolgens heeft de 38-jarige autogeen- brander P. P. terecht gestaan als verdacht van heling. Verdachte zou namelijk de fiets van den vorigen verdachte hebben gekocht. Ver dachte ontkendie, geweten te hebben of te hebben kunnen begrijpen, dat de fiets, die hij kocht, verduisterd was. Hij had er een heel behoorlijken prijs voor betaald. Het bleek echter, dat D., die het costuum in een bank van leening had willen verpan den, er niet meer dan 7,50 op had kunnen krijgen. Het O. M. was van oordeel, dat hier wel degelijk opzetheling was bewezen, om dat in tien dagen tijd een nieuwe fiets niet tot zulk een stuk oud roest kan worden, dat de prijs, dien verdachte er voor betaald heeft behoorlijk kan worden genoemd. Bovendien heeft het O. M. een sterk vermoeden, dat het verhaal van het bijgeleverde costuum ver zonnen is, alleen om den prijs nog iets te laten lijken. Het O. M. vorderde 6 maanden gevangenisstraf. Onvoorzichtige autobestuurder. Een boete van 200 subs. 20 dagen hech tenis en 1 maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, heeft het O. M waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman, ge- eischt tegen den 54-jarigen ladingsinspec teur F. A. W-, die op 26 Juni, doordat hi geen voorrang had verleend, op het kruis punt Pileter de HoochwegWillem Buiten- wechstraat, met de door hem bestuurde auto in botsing was gekomen met den motorrij der W. C. Smit, die dientengevolge een bandscheuring aan den linkerknie had beko men. Verdachte had er zich op beroepen, dat het ongeluk te wijten was geweest aan onvoorzienbare factoren, doordat de rem mende werking der achterwielen was opge heven wegens de aanwezigheid van olie in den remtrommel, een euvel, dat plotseling was opgetreden. Uit de verklaring van den agent van de motorpolitie, W. A. Snaak, bleek echter, dat de auto zeer behoorlijk remde, doch dat verdachte met een te groote snel Reel. 86005-30 komen, alsof hij matroos geweest was op een Duitsch Rijnschip, waarvoor hem nog 260 mark aan loon moest worden uitge keerd door de N.V. Standard Transport Maatschappij, welke echter de storting van 12.50 aan procentengeld verlangde, waar over verdachte niet beschikte en dat hij daarop van zekeren H. de Bot ter leen had ontvangen 'tot 4 maanden gevangenis straf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. A. J. van D., 38 jaar, koopman, gedeti neerd wegens verduistering in dienstbe trekking verdachte had een bedrag van 950, dat hij voor zijn patroon had ontvan gen terzake van verkochte zakken, niet af gedragen tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. J. v. d. V., 32 jaar, handelsagent, gedeti neerd, wegens oplichting verdachte had menschen, die zich bij hem aangemeld had den om een zeker geldsbedrag te leenen, bedragen van 10 afhandig gemaakt, wel ke zouden moeten dienen voor de dekking van informatiekosten tot 1 jaar gevange nisstraf met aftrek van den tijd in voorloo pige hechtenis doorgebracht. Th. N. M. J., 37 jaar, fabrikant te Schie dam, wegens overtreding van het Benzine- besluit verdachte had op Zondag 8 Octo ber benzine verbruikt voor het laten rijden van zijn auto, tot 50 boete subs. 10 dagen hechtenis. A. B., 31 jaar, fietsenhandelaar te Zeven huizen, gedetineerd, wegens diefstal van een auto uit de garage van P. Buys te Hil- legersberg en wegens verduistering van een bedrag van 20 ten nadeele van zijn broer, tot 9 maanden gevangenisstraf. S. H. de R., 34 jaar, koopman te Schiedam, die terecht gestaan had terzake van over treding van de Prijsopdrijvingswet ver dachte had knotten wol, die eerst 39 cent kostten voor 46 cent te koop aangeboden werd ontslagen van rechtsvervolging, aangezien hier naar het oordeel van de recht van prijsopdrijving geen sprake is geweest Prijsopdrijving is er alleen, wan neer de prijs wordt opgedreven boven het natuurlijk niveau. De rechtbank meent, dat met de vervangingswaarde rekening be hoort te worden gehouden en waar in dit geval de fabrikanten hun prijzen met 20 hadden verhoogd, kan de door verdachte toegepaste prijsverhooging niet onredelijk worden genoemd. J. F. A., 37 jaar, melkknecht, gedetineerd, wegens afdreiging, tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. J. W. H. B., 52 jaar concierge, gedetineerd, wegens een zedenmisdrijf, tot 4 jaren ge vangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. J. V., 43 jaar, varensgezel, gedetineerd, wegens eenzielfde misdrijf, tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. J. W. S., 45 jaar, chauffeur, gedetineerd, die terecht gestaan had terzake van oplich ting, werd vrijgesproken Een dame, die in lijn 1 zat, stapte bij de Claes de Vrieselaan uit. Daar kwam zij evenwel tot de ontdekking, dat zij haar por- temonnaie miste met eenige guldens. Toen herinnerde zij zich plotseling, dat op het bal- con een man nogal onnoodig gedrongen had en ze besprak het geval met een dame, die aan de halte op een tram stond te wachten. Nauwelijks was haar verhaal ten einde, of zij ontdekte, dat in de volgende tram zich de bewuste man bevond. Ze stapte in en riep den man te verantwoording. „Waar heb je mijn portemonnaie gelaten?" vroeg ze op minder vriendelijke wijze. De man, ver bouwereerd, stamelde: „O.... die heb ik hier.... die was op den grond gevallen!" De dame geloofde dit verhaal niet en keek uit naar een politieagent. Dit was evenwel niet noodig, want in dezelfde tram zat ëen inspecteur van politie, die dien man arres teerde en meenam naar het politiebureau aan de Oostervantstraat. In de voortgezette vierde ronde van den win- terwedstrijd van de Nieuwe Rotterdamsche Schaak vereeniging kwamen de volgende partijen tot een beslissing: Mr. OskamBroer 10; Si- monisReijnhardt 10; van SinttruyenVan Stiphorst 01; Mannee Jr.De Kwant 10; Van Os—Kiehl 1—0. Voor bovengenoemde competitie had Dinsdag avond de ontmoeting plaats tusschen de eerste tientaleln van Vlaardingen en Bolnes. Eerstge noemde won met 11—7 als volgt: Vlaardingen Bolnes 1. W. F. Verburg—G. J. Heide 0—2 2. J. J. v. LeeuwenS. Sanders 11 3. W- H. Niestadt—A. L. v. d. Graaf 1—1 4. A. SoetemanJ. G. Pars afgebr. 5. W. Achterberg—B. de Jong 1—1 6. O. G. PinckA. Oudijn 2—0 7. p. van VeelenJ. Beider 11 8. L. M. Soeteman—J. Oudijn 2—0 9. V. VoogtC. Agterberg w.n.o20 10. J. Leeuwes—C. v- d. Wetering 1—1 Voorloopig totaal 11—7 Vermoedelijke einduitslag 11—9. Vlaardingen had twee invaiers, tgrWijl Bolnes met 9 spelers kwam. Op 60-jarigen leeftijd is alhier overleden de heer V. A. Rosierse die lange jaren werk zaam was als suppoost in de concertzalen. Met voorkomendheid en hulpvaardigheid stond hij concertbezoekers steeds ter zijde. De begrafenis is Donderdag a.s. op Crooswijk. Vanmorgen is de 17-jarige H. Reuland, wo- heid moet hebben gereden. Uitspraak 12 De- nende in de Wandeloordstraat, op den Staten- weg bij de tunnel met zijn fiets geslipt. In be- wusteloozen toestand is hij door een auto van den geneeskundigen dienst naar het Zieken huis aan den Coolsingel vervoerd en daar •ter verpleging opgenomen. Vermoedelijk heeft hij een hersenschudding opgeloopen Namens de N.V. Modemagazijnen v.h. Gebr. Lampe is door het Architectenbureau Kraay- vanger het bouwen van een nieuw pand aan het Spui te Rotterdam opgedragen aan de Fa. A. G. Sondermeyer en Zn. te Rotterdam voor ruim 60.000. cember. Uitspraken. Aangiften van 28 November 1939. BEVALLEN: A. v. d. Kraan geb. Saris d. J. de Mol geb. Bil d. T. Nieden geb. v. d. Lang z. L. Boon geb. Bakx d. M. Bossers geb. van Dongen z. en d. M. Kloet geb Kauffeld d. J. Moerkerke geb. de Kwant z. M. Kapsenberg geb. v. Dorselaar d. C. v. Dijk geb. Penning z. T. v. Houten geb. Re- nirie d. A. Spiegelberg geb. LambilHon z. P. Thieme geb. v. d. Leek z. L. Rutten geb. Hubens z. A. Ouwerkerk geb. Hofland z. C. v. Wingerden geb. de Goeij z. M. Koops geb. Breur z. E. Remijn geb. Stapel d. C. Notions geb. v. Duppen z. H. Reitsma geb Wittenberg z. J. v. Smaalen geb. de Weger d. S. Burggraaff geb Kassei d. M. Mee^ kers geb. Jansen z. A. v. Herk geb. Krom mendam d. M. Overgaauw geb. v. d. Graat z. -- J. Verkaik geb. Dekker d. J. v. Gaaien geb. v. Eenige z. M. M. Schotel geb. Noffki z. D. Koom geb. Aardse d. M. Verkerk geb. v. Kampen z. M. Balje geb. Schelling z. J. v. Rijs geb. Kleingeld d. A. Woudstra geb. Kool d. W. R. V. Grutjthuijsen geb. de Klein z. A. Kanters geb. v. Rijswijk d. F. Meeuws geb. Overkleeft d. H. Colijn geb. Filler d. H. Maass geb. Schuijf d. OVERLEDENA. Gerritse, wedr. v. D. Meijer 65 j, G. Westerhof, man van C. H. Wubbeling 6fi j. G. Nootenboom, vrouw, vrouw van T. Stok 54 j. S. Braams, wede. van L. Slof 81 j C. Heijboer man van T. Elzinga 49 J. H Roozenbeek, wed. van E. Voortman 79 J. A. v. Grondelle, dochter 9 m. G. Friedrichs, vrouw van A Niedermaier 67 j. D. Roye, vrouw van F Hogendorff 52 j. L. Kooijman, man van A. Posthuma 61 j. J. Huis in 't Veld, man van H de Weijer 56 j. A. v. Hoorn, wedr. van J. v d Velde 84 j. J. v. Eek, man van J. Quin ten 70 j. A. Degens, ongeh. vrouw 63 J. J. Smits, wedr. van E. Broers 78 j. A. Ro sierse, man van N. Noordzij 60 j. C. v. Dijk, irtan van S. de Jong 49 j. F. Kool, gesch. man van C. Grootveld 73 j. J. Moermans, •wede. van L. Tillemans 79 j. L. de Jong, man van A. M. Nijssen 74 J. Voetballen op Zondag. De rechtbank heeft in hooger beroep von nis gewezen in de zaak van de vijf be stuursleden van de Sportclub te Rhoon, die door den kantonrechter alhier waren ver oordeeld, ieder tot 6 boete subs. 2 dagen hechtenis, wegens overtreding van de Alge- meene Politieverordening der gemeente Rhoon, doordat zij, zonder daartoe de ver- eischte vergunning van den burgemeester te hebben, op een Zondag een voetbalwedstrijd hadden doen houden, welke voor het pu bliek tegen betaling toegankelijk was. Men zal zich herinneren, dat het publiek bestond uit donateurs der Sportclub, als hoe danig men kon toetreden bij het betreden van het terrein waarvoor dan als eerste stor ting een dubbeltje verschuldigd was. De vertegenwoordiger van het O. M., mr. H. A. J. Reumer, was de meening toegedaan geweest, dat men hier niet van een toetreden als donateur kon spreken, zoodat de wed strijd dus voor het publiek toegankelijk was. Het O. M. had bevestiging van het vonnis geëischt. De rechtskundige raadsman van den K. N. V. B., mr. A. v. d. Wilde, had het verweer gevoerd dat hem door de beslissing van den Hoogen Raad op een vonnis van den kantonrechter te Leeuwarden intusschen uit de hand is geslagen dat men hier niet te doen heeft met een openbare vermakelijkheid doch met een krachtmeting onder vrienden Qg rechtbank heeft zich geheel met het vonnis van den kantonrechter kunnen veree nigen en heeft de verschillende punten van verweer, door den verdediger naar voren gebracht, verworpen. Ten aanzien van het hoofdverweer, dat de plaatselijke verorde ning van Rhoon in strijd zou zijn met de Zondagswet, zegt het vonnis niet in te zien hoe het voorschrift van de politieverorde ning in strijd zou kunnen zijn met deze wet omdat daarin in het geheel niet van een Zondag sprake is. De rechtbank heeft het vonnis van den kantonrechter in zijn geheel bevestigd. De rechtbank heeft verder veroordeeld: J. van H., 34 jaar, varensgezel zonder vaste woonplaats, gedetineerd, wegens op lichting verdachte had het doen voor- Onder voorzitterschap van burgemeester A. M. Nieuwenhuisen kwam de raad der ge meente in openbare zitting bijeen. Bij de in gekomen stukken was een schrijven van het raadslid der Ned. Herv. Gemeente, den heer Woudenberg, dat hij als raadslid bedankte en eveneens een schrijven van en heer P. He- rens, die als no. 3 op die lijst stond, dat hij Wegens te drukke werkzaamheid genoodzaakt Was te bedanken. Voorts was er 'n schrijven binnengekomen van de heeren S. v. d. Oever en S. Simons, dat zij de herbenoeming als lid van het bur gerlijk armbestuur aanvaarden en een schrij ven van den heer en mevr. Geerlingv. Enthoven .dat zij de benoeming als regent en regentes van het Ger. Weeshuis aannemen. Verder was er een schrijven ingekomen van enkele leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, die hun spijt uitdrukten, dat de heer v. d. Berg niet was herbenoemd voor deze commissie. Bij de behandeling van de gemeente-be grooting lichtte de voorzitter in, dat die door verscheidene commissies goedgekeurd was, de voorzitter stelde daarom voor de begrooting ongewijzigd naar Ged. Staten te zenden. Dat bij de financiën nog wel en kele posten zouden moeten verhoogd worden, kwam doordat de grondstoffen, etc. duurder werden. De heer Beuzekom (Ned. Herv. Gem.) (een nieuwe partij in den raad) zeide, dat de partij geen politieke richting had, maar dat het 'n strooming was van kiezers uit de A. R. en C. H. Spr. vond het jammer, dat bij de verkiezingen van de verschillende commissies de Ned. Herv. Gemeente niet be noemd was in de commissie voor de bedrijven. Spr. spoorde met oog op bovengenoemd ge val de leden aan om 't rechtvaardigheids gevoel te doen gelden. De heer v. d. Hek vond dat Schoonhoven meer moest gaan bezuinigen en dat B. en W. er rekening mee moesten houden dat Schoonhoven noodlijdend was, spr. wilde daarom niet meer uitgeven dan strikt nood zakelijk is. De heer Deerenberg (R. K.) memoreerde nog eens de wethoudersverkiezingen, hoe er 8/11 in de raad rechts was en hoe door dat de Ned. Herv. Gem. die noch met Rood, noch met Roomsch wilden samenwerken, de Kath. genoodzaakt hadden hun stem uit te brengen op een wethouderszetel voor de S. D. A. P. Spr. vond dan ook de uitlatingen van de N. H. Gem.-vertegenwoordiger zeer scherp, daar hij terug wil naar een tijd, dat de R. K. niets te zeggen had en de S. D. A. P.'ers nog niet bestonden. Spr. vraagt dan, of dit de christelijke naastenliefde is, waar volgens de vertegenwoordiger van de Ned. Herv. Gemeente de partij opbloeit, om zoo het vertrouwen te ondermijnen en wantrou wen te scheppen. Tot slot ried spr. den heer Beuzekom aan om Zaterdagavond af te stemmen op den K.R.O. en te luisteren naar den zeereerw. heer Henri de Greeve, die ook spreekt over de Christelijke naastenliefde. De heer Deerenberg was verder van mee ning dat de wegen in Schoonhoven noodig goed onderhouden moesten worden, omdat nu ook de wegen rond Schoonhoven naar de grootere steden, n.l. Rotterdam, Gorkum en Utrecht belangrijk verbeterd worden. Ook wethouder Peerbolte (S.D.A.P.) weer legde het feit, dat er opzet in 't spel is dat de Ned. Herv. Gemeente niet in de commissie van bedrijven gekomen is. Weth. v. d. Oever voegde hier nog aan toe dat ook de A. R. niet in de commissie van financiën zijn gekomen, daar in elke com missie niet een vertegenwoordiger van elke fractie zijn kan. Wethouder Peerbolte was tegen het voor stel van den heer v. d. Hek om zooveel mo gelijk te bezuinigen, en geen groote wérken enz. uit te voeren, daar dit een onmogelijk heid is, want de wereld draait door. De heer v. d. Oever (A.R.), wethouder, betreurde de scheiding welke bij de laatste verkiezingen is ontstaan. Als antwoord op het bezuinigen van den heer v. d. Hek wees de voorzitter den raad er op, dat vanaf 1932 de schulden aanmerke lijk verminderd zijn. In de tweede Instantie vroeg ook de heer Bron, waarom de Ned. Herv. Gemeente niet toegetreden is tot de C. H. Unie. Bij de begrooting wilde de heer v. d. Hek nog enkele kleine wijzigingen. Nadat van verschillende zijden nog inlichtingen waren gevraagd, werd de begrooting tenslotte met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel om een nieuwe brug te krij gen in de Veerstraat, wordt door den heer v. d. Hek niet goedgekeurd, omdat dan het verkeer zich sneller gaat regelen en er kans is op ongelukken bij de Veerpoort. De andere leden keurden dit plan goed. Bij de rondvraag vroeg de heer Deeren- berg of de kwestie met den heer Wouden berg, die als raadslid bedankt heeft, niet als geheel afgedaan beschouwd wordt, wat door den voorzitter bevestigd werd. Dan eindigde de vijf uur lange raad. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Maandagavond werd in den Grooten Schouw burg te Rotterdam de tweede van de vijf too- neelavonden gegeven, welke de R.K. Volksuni versiteit te Rotterdam haar leden dezen winter biedt. De keuze van het stuk, „De ondergang van de Vrijheid", was inderdaad een zeer ge lukkige en ongetwijfeld zullen de bezoekers, getuige het hartelijk applaus na ieder bedrijf, voldaan huiswaarts gekeerd zijn. Het was een avond van cultureel genot, evenals dit op den eersten avond het geval was. Wat mij echter en ongetwijfeld ook vele andere aanwezigen met mij, onprettig aandeed, was de slechte bezetting van den schouwburg. Bijna alle rangen en werkelijk niet alleen de duurste, vertoonden leegten, die als even zoo vele verwijten waren aan de thuisblijvers, voor w'e zeker geen financieel beletsel zou bestaan om deze avonden bij te wonen, doch die om ddu^Srtjpelijke redenen hun steun aan deze prachtinstelling voor ons, Katholieken, niet ge ven. En dan te hooren, zooals op den openings avond, dat Rotterdam alleen pl.m. 50.000 Ka tholieken telt. over het aantal met inbegrip der randgemeenten, w.o. ook Schiedam, zal ik dus maar zwijgen. Vanwaar toch die laksheid en dat gemis aan spontaneïteit? Onbekendheid? Ik kan dit werkelijk niet gelooven, daarvoor werd In de pers en ook door de R. K. V. U. te veel propaganda gemaakt. Hoe het zij, er vol gen nu nog drie tooneelavonden, enkele kunst avonden en last not least de cursussen en le zingen over velerlei onderwerpen en hoogst leerzaam voor alle Katholieken. Het lidmaat schap bedraagt 1.50 per jaar (niet te hoog, vindt u wel?) en ook de overige kosten vallen reusachtig mee. Het secretariaat, Wolfshoek 6, Rotterdam, verschaft heel gaarne alle ge- wenschte inlichtingen; daarvan ben ik over tuigd. De Schiedamsche Katholieken, waarvan er vele van-huis-uit Rotterdammers zijn en waar toe ook steller dezes behoort, zijn eveneens van harte welkom. En nu niet langer gedraald, „make it short", neem even papier, pen en inkt, een gewone briefkaart is reeds voldoende en vraag om inlichtingen. Adres: Secretariaat R.K. Volksuniversiteit, Wolfshoek 6, Rotterdam, en de rest volgt vanzelf. U zult er geen spijt van hebben. Ik dank u. EEN LID VAN DE R.K. V.U. UIT SCHIEDAM. GEBOREN: Jacoba Cornelia d. van A. Rom- melse en van J. W. Musters. Het oude beproefde „Algemeen Weekblad voor Christendom en Cultuur" is met ingang van den nieuwen jaargang, die hier op 3 No vember begon, van naam veranderd, tege lijk dat er ook een wijziging werd gebracht in de redactie. Het heet nu niet meer „Algemeen Week blad voor Christendom en Cultuur" maar zal voortaan den naam dragen van „Alge meen Weekblad voor Kerk en Christendom". Wil dit zegen, dat de cultuur in het Week blad nu voortaan aan kant wordt gezet? Wij zouden zoo zeggen, dat 't toch een heele cultuur is om een volwaardig christen te worden. De redactie zelve verklaart als haar in zicht: „dat de tijd, waarin wij leven, ons met grooten ernst op het hart bindt, dat de zaak van het Evangelie, dat is de zaak van Kerk en Christendom, met iets van heilige eenzijdigheid op den voorgrond moet staan". In sommige Protestantsche kringen, die dit Weekblad toch wel genegen zijn, heeft men weinig instemming betoond met deze naamsverandering, welke hun weinig be grijpelijk voorkwam. Maar iets van die „'heilige eenzijdigheid", op welke gedoeld wordt, hebben wij toch wel kunnen ontdekken in een van de daarop volgende November-nummers van het ge- rertommeerde Weekblad. Daarin toch komt aan 't woord een schrij ver, die zich V i g i 1 a x noemt, dat zooveel als de Waakzame beteekent. En deze waakzame man, die zooveel als een wakkere waakhond wil zijn op het Pro testantsche erf, heeft een onrustbarende ont dekking gedaan, welke hij zich geroepen acht openlijk te signaleeren. De man, deze Vigilax, waagt zioh op het gebied van de film. Haba! Zouden wij willen roepen, dan toch weer cultuur, want gewoonlijk wordt toch in Protestantsche kringen betoogd, dat de film niets met Christendom en Kerk te maken heeft. Deze Vigilax dan heeft zijn heilige een zijdigheid voor een avond op zij gezet, en heeft 't er op gewaagd een oogje te wijden aan de bekende film van „Boefje" met Annie van Ees in de titelrol. En toen heeft de man een verschrikkelijke ontdekking gedaan. Brusse's Boefje, heeft hij geconstateerd, is bij de verfilming geheel van karakter ver anderd en heeft door een handige bewer king „een bedenkelijke Roomsch- Katholieke tendens gek re ge n". Deze bedenkelijke Roomsch-Katholieke tendens, waarvan deze Vigilax zoo geschrok ken is, bestaat hierin, dat men in de film een Pastoor heeft binnengesmokkeld, een figuur, die oorspronkelijk In het verhaal van Brusse heelemaal niet voorkwam. Of de film ook een duivelsche uitvinding is, Waartegen niet genoeg gewaarschuwd kan worden. Stel je voor, een Pastoor, die op de film voor een genereus mensch speelt. Dat is heelemaal geen „heilige eenzijdigheid". Maar wat nog ergerlijker is, meent Vigilax, is, dat deze pastoor nu in de film ook de be langrijkste persoon is geworden". Niet Annie van Ees, om wie de film eigen lijk begonnen is, niet Boefje zelf dus, maar de Pastoor, die, nota bene, nog wel stie kem in deze film is binnengesmokkeld. De film had dus niet „Boefje" moeten heeten, maar „de Pastoor", en dan was er natuurlijk niemand naar gaan kijken. De sluwe opzetters van de film hebben nu vol gens Vigilax, „het werk van „Pro Ju- vent u t e" v o Is 1 a ge n om hals g e- «braent en hier in handen van een pastoor geleg d". Natuurlijk hebben de listige in-elkaar- zetters van het scenario aan het geweldige succes van „Jongensstad" gedacht, waarin ook een pastoor de-hoofdrol speelde, en toen hebben ze waarschijnlijk tegen elkaar ge zegd, laten we er ook een pastoor in bren gen, dat geeft geld in 't laatje". f Ja, 't is gek gegaan met Brusse s boek „Boefje". Oorspronkelijk was in het boek de jour nalist Brusse 't zelf, die als Pro Juventute- man zich over Boefje ontfermde. Toen het boek later door Brusse zelf met medewerking van Jaap van der Pol, die van tooneel afwist, tot het populaire tooneelstuk werd omgewerkt, werd Brusse als Pro Juventute-man en journalist vervangen door de figuur van een meester in de rechten, die zich voor Boefje .interesseerde. En laatstelijk in de derde bewerking tot film werd weer deze mr. Hama omgescha pen in dien vermaledijden pastoor. Dat moet het werk geweest zijn van dien Duitschen regisseur Detlef Sierik, die, naar men vertelde, zich zeer sterk in het Boe jes- verhaal heeft Ingeleefd. Deze man is nu al weer op weg naar Hollywood, maar 't moet zeker een verkapte Jesuiet zijn geweest. Was hij nog beter met onze Aederlandsche toestanden op de hoogte geweest, dan had hij zeker in plaats van dezen pastoor een pater van het Sint Franciscus-Liefdeverk genomen, wiens speciale taak het in het grootestadsleven is zich met de verwaar loosde jeugd te bemoeien. Vigilax zelf en ook dit was hem een groote ergernis vertelt er nog bij, dat ook de figurantenrollen van Boefje's kame raden gespeeld zijn door leden van een Roomsche jeugd vereeniging. Hoe 't ook zij, er stijgt een rechtmatige twijfel in ons hart omtrent de cultuur, de ontwikkeling en de eruditie van onzen Vigi lax, die zulk een alarmeerend stuk lanceerde m het zoo deftige en plechtige „Algemeen Weekblad voor Kerk en Christendom", waarover prof. dr. Obbink eens den opper sten redactiestaf zwaaide. Een gerechte twijfel, of deze Vigilax wel ooit het oorspronkelijke „Boefje' heeft ge-' lezen, en wel ooit een Annie van Ees' op voering van „Boefje ten tooneele heeft bijgewoond, rijst bij ons op. Want dan heeft deze Waakzame voor Pro testantsche belangen zich een schoone kalis laten ontgaan. Dan toch had hij tot de ontdekking Kun" nen komen, dat het oorspronkelijke van Brusse zoowel als die van Annie van Ees een Rotterdamsch Roomsch knaapje is ge weest. Dan had hij, in stede van zich zoo vermetel en fanatiek op den Past00r in de film te werpen, voor zijn lezers van het „Algemeen Weekblad voor Kerk en Christen dom" aan den lijve van dit Boefje kunnen demonstreeren van hoe weinig vrucht een Roomsche opvoeding is voor. het kind. Dan had hij met een klassiek voorganger uit den Bijbel zelfvoldaan kunnen juichen: „Heer, wij danken K, dat zoo iets toch bij ons niet voorkomt!" Maar Vigilax heeft nu heelemaal verge ten dat „Boefje"' zoowel in Brusse's boek als in het popula're tooneelstuk, gedurende de gevangenisscène 2oo maar berouwvol „Wees gegroetjes bidt en Maria's bescher ming afsmeekt over zijn zondig persoontje, opdat het toch niet in de gevangenis zal blijven- Vigilax heeft heelemaal vergeten, dat dit „Boefje" door Brusse zelf naar een Roomsch- Katholiek opvoedingsgesticht „Stokershors't' werd gebracht, waar de eerwaarde broeders van hem een flinken en eerlijken jongen heb ben gemaakt. En dat ons Nederland al veertig jaar lang dit ergerlijke Roomsche in Brusse's einde- looze edities van „Boefje" heeft genoten, en dit ditzelfde „Boefje" van Annie van Ees al bijna de duizendste opvoering benadert, met altijd nog stampvolle zalen. Om nog eens aan het Evangelie te herin neren, in stede van een wijze maagd is hier deze Vigilax toch wel een dwaze maagd gebleken, die niet bijster waakzaam is ge weest. En dan stamelt en stuntelt deze man nog aan het slot van zijn artikel: „Wij meenden ten opzichte van het overwegend niet- Roomsche volksdeel van ons land niet te mogen nalaten op deze voortgaande verroom- sching in Nederlandsche filmkringen waarvoor nog meer feiten zouden zijn aan te voeren de aandacht te vestigen". Och arme, wij lachen „was 't maar waar!" Kerk en Christendom zouden er dan nog niet zoo kwaad aan toe zijn. RAADSZITTING. Vrijdag 1 December a.s. vergadering van den Gemeenteraad, 's avonds 6 uur. De agen da vermeldt o.m.: Benoeming J. van Herel tot waarnemend secretaris, waarnemend ontvanger en ambte naar van den Burg. Stand. Benoeming leden en plaatsvervangende le den van het bestuur „Stichting Drinkwater leiding De Tien Gemeenten". Bespreking overdracht wegen en bruggen polder „Berkel" aan de gemeente. Verzoek van het bestuur van de Polder Berkel om met 5 jaar te verlengen de over eenkomst voor het gezamenlijk onderhouden van den Rodenrijscbe weg. Verzoek van de Kweekschool voor vroed vrouwen te Heerlen, om subsidie. Verzoek van M. A. Zoeter om eervol ont slag als gemeente-secretaris en ambtenaar van de Burg. Stand. In verband met de bijzondere omstandig heden zal St. Nicolaas dit jaar niet per „Rheingold Express", doch met een mijnen veger te Hoek van Holland arriveeren, zoo dat de reis over zee zal worden gemaakt. Te Hoek van Holland zal St. Nicolaas wor den ontvangen niet alleen door het St. Nico- laascomité, doch tevens door de militaire autoriteiten, aangezien ook een bezoek wordt gebracht aan de militairen. Ditmaal zal de Bisschop vergezeld zijn van zes van zijn knechten. Te paard en vergezeld van alle school kinderen en een eere-escorte van militairen, zal de Sint zij" intocht in Hoek van Holland maken. Evenals vorige jaren worden de kin deren ook thans weer een feestdag aange boden in gebouw Harmonie, waar St. Nico laas eenige oogenblikken zal vertoeven. Ook zal wederom een bezoek worden gebracht aan de bewaarscholen. GASCENTRALE „OOST-FLAKKEE". Ge begrooting voor het dienstjaar 1940 Is verschenen. De begrooting sluit met een be drag van 115.200, waarbij de post onvoor ziene uitgaven 1130 bedraagt. De gasop brengst is begroot op 94.270. De ontvangst in 1938 is ƒ77.312 geweest. Het meerdere be drag zal verband houden met den verhoog den gasprijs. De gasproductie is gebaseerd op 1.020.000 M3. met een geraamd verlies van 100.000 of 10 pet. UITVOER CONTROLE-BUREAU. De Flakkeesche Boerenbond heeft op een verzoek aan den Minister van Economische Zaken van begin November 1939 tot stich ting van een Uitvoer Controle-Bureau voor Akkerbouwproducten, van dien Minister het volgende antwoord gekregen: dat tegen de oprichting van een Uit voer Controle Bureau voor Akkerbouw producten mijnerzijds geen bezwaar wordt gemaakt, wanneer dit aan de bij of krach tens de wet gestelde voorwaarden voldoet. Mocht een dergelijk Akkerbouw Uitvoer-Bu- reau tot stand komen, dan bestaat er bij mij geen bezwaar tegen, dat de ui, als zijnde een landbouw-artikel, onder de controle van dit bureau wordt gesteld. Het ligt voor de hand, dat ik alleen een zoodanig bureau zal er kennen, waarin alle belanghebbenden dus ook de handel, zijn opgenomen. Ik wijs uw organisatie er echter op, dat zoolang een bureau als hier bedoeld, niet tot stand is gekomen, de toepassing van de Landbouwuitvoerwet 1938 op uien zal moe ten blijven berusten bij het Uitvoer Controle Bureau voor Tuinbouwproducten. Ook in het eerstdaags af te kondigen Uitvoer Controle- besluit op Tuinbouwproducten zal vermel ding van de uien onvermijdelijk zijn, daar de in dat besluit gestelde regelen tevens op uien van toepassing zijn. Locale kleur. Een Engelsche fabrikant vertelde een zakenvriend, dat hij zijn fabrieksschoorsteen gecamoufleerd had als een palmboom. „Waarom als een palmboom vroeg da man. „Wel om een vijandelijk vlieger in da waan te brengen dat hij boven Afrika is."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2