Verbeter de wereld. Begin bij je zelf. ZATERDAG 2 DECEMBER 1939 Ziekenhuis. KETHEL. VLAARDINGEN. OVERSCHIE. DRONKEN ACHTER HET STUUR. BOND ZONDER NAAM- HILLEGERSBERG. MEDISCHE ZONDAGSDIENST BURGERLIJKE STAND. VOORDRACHT VOOR ONDERWIJZEND PERSONEEL. HANDELSBERICHTEN. KOFFIE. OLIËN, OLIEZADEN. ZEETIJDINGEN. STOOMVAARTLIJNEN. BERKEL EN RODENRIJS. PASSAGIERSLIJST. SCHIPPERSBEURS. WISSELKOERSEN. SCHEEPVAARTBEWEGING. DUITSCHE MARKEN. VERKOCHTE SCHEPEN. SCHEEPSBERICHTEN. PRIJZEN VAN EDELE METALEN. VISSCHERIJ. Scheepsboot aangedreven. WATERHOOGTEN. WATERSTAND OP DEN RJJN. NED. HAVENS. HOOGWATER bureau van den havendienst en dringen op spoedige verbetering aan. Een lid van de le sectie en een lid van de 8e sectie achten de ramiiig van de inkomsten aan havengeld, brug- en slulsgeld en loods gelden te optimistisch en vragen welke maat- Btaven bij de raming zijn toegepast. Meerdere leden van de 2e sectie dringen aan op de aanschaffing van een nieuwe na- venboot, die tevens is ingericht voor het ver voer van gewonden. Onderwijs, Kunsten en W etenschappen' Een lid van de le sectie acht het noodig, dat bij de regeering aangedrongen wordt op verlaging van de leerlingenschaal. Een lid van de 3e sectie vraagt of het geen overweging verdient de pacificatie-gedachte voor buitengewoon, middelbaar, nijverheids- en voorbereidend hooger onderwijs in een ge meentelijke regeling uit te werken. Openbaar gewoon lager onderwijs. Een lid van de le en een I'd van de 2e sectie achten de postkosten, instandhouding schoolgebouwen enz. te laag in verband met den toestand waarin de schoolgebouwen ver- keeren. Een lid van de 2e sectie dringt er op aan voor school-bibliotheken wederom een jaar- lijksch bedrag beschikbaar te stellen. Subsidieering Bijzondere Bewaarscholen. Een lid van de le sectie vraagt waarop het vertrouwen dat de onderhandelingen met Ge deputeerde Staten zullen slagen, steunt. Voor het geval deze onderhandelingen met het ge- wenschte resultaat mochten hebben, behoudt dit lid zich voor op deze aangelegenheid terug te komen. Verstrekking van voeding en kleeding. Een lid van de 2e en een lid van de 3e sectie uiten hun voldoening over de verhoo ging van dezen post. Een ander lid van de 3e sectie vraagt tevens of het de bedoeling js melk aan de daarvoor in aanmerking ko mende schoolkinderen te verstrekken. Een lid van de 3e sectie beveelt verhooging van dezen post tot bijv. 25.000 aan. Kindervacantiespelen. Tn alle secties wordt gevraagd waarom de subsidie pro memorie is uitgetrokken. De be trokken leden dringen zooveel mogelijk op hej verleenen van subsidies voor dit doel aan. Nijverheidsonderwijs. Een lid van de le sectie vraagt inlichtingen omtrent de plaats waar de nieuwe ambachts school zal worden gebouwd. Dit lid beveelt een terrein in Nieuwland daarvoor aan. Een lid van de 2e sectie vraagt of de op leiding ingevolge de Vestigingswet Kleinbe drijf 1937 niet kan worden opgenomen in het programma van nijverheidsavondschool. Kosten van jeugdige werkloozen. Een lid van de 2e sectie vraagt een specifi catie van het bedrag van 30.000, terwijl eenige leden van de 3e sectie gaarne zullen worden ingelicht omtrent de voorgenomen werken, door jeugdige werkloozen uit te voeden. Belasting op tooneeloertooningen en andere vermakelijkheden. Een lid van de 2e sectie vraagt of de actie van de caféhouders om geen muziek meer ten gehoore te brengen financieel nadeel voor de gemeente heeft opgeleverd en zoo ja, op welk bedrag dit nadeel aan belastingopbrengst moet worden geraamd. Een lid van de 3e sectie acht het gewen^cht, dat betrokkenen worden tegemoetgekomen, waar zij op andere wijze reeds hun offers brengen in den vorm van precario, verlofs- en vergunningsrecht en personeele belasting. Dit lid beveelt verlaging van „muziek"- be lasting met 50 procent aan en noemt als com pensatie voor de mindere ontvangst een ver hooging van de belasting op de honden door een strengere selectie aangaande de soort van honden (luxe- of waakhonden) toe te passen en zoo noodig de tarieven te verhoogen. Bedrijven. Een lid van de le sectie vraagt hoe het met de grondverkoop in deze gemeente staat. Een lid van de le sectie en een lid van de 2e sectie vragen hoe de kosten worden be rekend, die Gemeentewerken in rekening brengt voor werkzaamheden voor andere ge- meentebedrij ven. De gedachte is opgekomen, dat de com- mercieele boekhouding is doorgevoerd om de eigen dienst van gemeentewerken te ontlas ten ten koste van de andere bedrijven. Een lid van de le sectie vraagt of het de bedoeling is dat de functie van ingenieur bij dezen dienst weer wordt vervu Een lid van de 3e sectie vraagt of de werk zaamheden van een zoodanigen omvang zijn dat thans niet de benoeming van een inge nieur kan worden opgeschort. In de 2e en 3e sectie wordt aangedrongen op de vaststelling van oen -"erordening. rege lende de rechtstoestand van het verplegend personeel, waarin tevens wordt opgenomen pensionneering van betrokkenen op 60-jari- gen leeftijd. Maatschappelijk Hulpbetoon Een lid van de 3e sectie merkt op dat voor dezen dienst een 20.000 meer is geraamd. Hij vraagt of het de bedoeling is, dat voor de werkloozen een verbetering zal worden inge voerd by v. door het toekennen van een duur- tetoeslag of andere toeslagen of bedoeling is, dat meer werkloozen uit de cri sisregeling zullen worden afgevoerd naar Maatschappelijk Hulpbetoon. DE BAAD BIJEEN. Onder presidium van mr. J. J- van der Lip kwam Donderdag de raad voltallig bij een. Het was de eerste zitting van den nieu wen raad. De laatste maand van 1939 be looft echter nog veel werk daar we minstens nog twee raadsvergaderingen in December kunnen verwachten, n.l. één waarin de ge meente-begrooting zal worden aangeboden en één waarin de begrooting zal worden be handeld. Na opening met bet ambtsgebed stelde de voorzitter de ingekomen stukken aan de orde- Aan A. v. d. Kooy werd voorts weder voor een jaar een perceel grond verhuurd, ge legen aan het Huis ter Rivier. Het Alg. Werkloozen-Comité vroeg bij schrijven verhooging van de steunregeling in verband met de benarde tijdsomstandig heden. De voorzitter zegt, dat het onderwerp reeds in de Tweede Kamer is behandeld; op een rpinisterieele goedkeuring zou worden gewacht. Van den beer W. Peters en anderen was er een schrijven aan den Raad, om het raads besluit, waarin bepaald is, dat motorgebrui kers aan spertijd onderhevig zijn, terug te nemen. De voorzitter zegt na een uiteen zetting van het verzoek, dat naar een doel matige regeling voor motorgebruikers in spertijd wordt gestreefd. Een Sinterklaas-surprise was ongetwijfeld de mededeeling dat de gemeente Kethel het proces met de Spoorwegen, inzake de te be talen meerkosten voor bewaking van den spoorwegovergang bij de voormalige halte van ketel welke de gemeente blijkens dag vaarding jaarlijks 1050 zou kosten, bij uit spraak van den rechter, heeft gewonnen. Hooger beroep blijft echter mogelijk en is van de zijde der Spoorwegen natuurlijk niet uitgesloten. Een schrijven van het raadslid J. j. j. van de Water, begeleid met een teekening, was bedoeld als een lang verwachte oplossing in zake de dokterswachtkamer. Blijkens het ontwerp van den heer W. Pe ters zouden de kosten 1500 bedragen. De voorzitter wijst ev op, dat het plan veel over eenstemming vertoont met dat van wijlen den heer A. Peters. Spr. begrijpt niet, hoe dit werk voor dezen prijs kan worden uitge voerd. Hij wil het voorstel in verband met het jaargetijde aanhouden, doch hiertegen verzetten zich de heeren Noordennen en Van (je Water. Besloten werd de hiervoor bestemde post van f 1100 met 400 te verhoogen en de in gediende plannen in handen te stellen van den gemeente-architect om daarna te trach ten het werk aan te besteden. Een 60-tal wijzi-i-igen van de gemeente- begrooting waren i. at naar het genoegen van den heer Van Noordennen, welke een zooda nige begrootingswijziging op de agenda ge plaatst wilde zien. De voorzitter licht de wijzigingen, welke aan de raadsleden waren thuisgestuurd op enkele punten toe. Onder deze posten was ook een postje van 268,55 als aanvulling op het crediet voor den bouw van de nieuwe klapbrug in den Polder. Op een aanmerking van den heer Van de Water zegt de voorzitter, dat dit bedrag buiten de aannemingssom staat, doen door onvoorziene oorzaken noodig is ge bleken. Aan steuntrekkenden zal evenals het vorig jaèir weer de gebruikelijke kolentoeslag wor den'gegeven. Hierna kwam in behandeling een verzoek van de gemeente Vlaardinger Ambacht om enkele gedeelten van den lsten Veenweg en den Vlaardingschen weg te ruilen. Aan beide wegen hebben beide gemeenten beurtelings een strookje in eigendom en onderhoud. Be sloten werd de eerste Veenweg aan Vlaardin ger Ambacht te geven, terwijl Kethel gelijke deelen van den Vlaardingschen weg in eigen dom en onderhoud krijgt. De heer S. J. Snijders, volontair ter ge meente-secretarie alhier, werd benoemd tot administrateur der Arbeidsbemiddeling. Een voorstel van den heer Van Noorden nen om een functionaris aan te stellen, die verschillende kleine dienstbetrekkingen te zamen kan vervullen, werd met 61 stem men verworpen. Een voorstel van B. en W. om in het bo venlokaal der Openbare Lagere School, aan den Schiedamschen weg een kantoor voor den gemeente-ontvanger te laten inrichten, vond geen instemming bij de afgevaardigden van Algemeen Belang. Op hun verzoek zal de mogelijkheid wor den onderzocht, om den ontvanger op de eerste etage van het raadhuis onderdak te verleenen. Een breedvoerige discussie ontstond over een ingekomen verzoek van het R. K. Schoolbestuur om in principe medewerking te verleenen tot herbouw en uitbreiding van de R. K. school aan de Joppelaan. De heeren v. d. Water (R. K.) en Van Noordennen (Alg. Belang) bepleitten een geheel nieuwe school, wat blijkens het ver- zoek wordt verlangd. Tenslotte bleek! dat veel tijd aan het ver- f04] ,Was verspild', terwijl het verzoek gelijk- end was aan dat van een voorgaand jaar, waai bij raacj ree(jg gunstig had beslist, zoo a een nieuw verzoek niet eens noodig was geweest. Dezelfde beslissing was ook nu nog van kracht. Goedgekeurd werden de vastgestelde ver- vnrr'Hl6IRV^>r bijzonder lager onderwijs nu L J 6n de Chr. School. •NT Hormoün/raa^ bespreekt de heer Van 1°°r ie straten in Bijdorp alsmede den ove a" water voor de bewoners van den z.g- oek in den Nieuwlandschen Polder, oor e personeel van de brand spuit .in Bij orp oet spreker een beroep op den voorzitter voor waterdichte kleeding. De burgemeester zegt het onderzoek toe. Behandeling van schoolgeldreclames vormt het slot van de zitting. In de maand December zullen de zela- tricen van het Apostolaat des Gebeds (H. Hartfonds) de jaarlijksche contributie bij de leden ophalen. Dinsdag geen Congregatie vanwege St. Nicolaas-avond. Donderdag komen de kinderen biechten te 12 uur en de algemeene H. Communie der kinderen is Vrijdag onder de H. Mis van kw. vóór 8. Intenties der H.H. Missen. Zondag 3 Dec. 8 uur Jrgt. voor Gerardus- Goeman; 10.10 uur H.D. voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie. Maandag 7.20 uur Maandd. voor Arie Lansbergen Jacz., 8 uur Jrgt. voor Francis- cus Olsthoorn, Adr.z. Dinsdag 7.20 uur Jrgt. voor Antje Olst hoorn; 8 uur voor Martinus Vollering. Woensdag 7,20 uur H.D. voor Clasina Ra de maker; 8 uur H.D. voor Anna Wilhelmina v. LindtHeinsbroek. Donderdag 7.20 uur H.D. voor Henricus Ruigrok; 8 uur H.D. voor Maria Ham. Vrijdag 7 uur Weekd. voor Antonius Goe man; kwart vóór 8 tot zekere Intentie (v. N.). Zaterdag 7.20 uur H.D. voor Adr. Rooiing en Gertr. Suijker; 8 uur voor Gijsbertus Voskuil. Zondag a.s. 8 uur Jrgt. voor Catharina v. d. Harg, huisvr. van Cornelis Lansber gen; 10.10 uur voor het geestel. en tijdel. welzijn der parochie, Gisteravond om kwart over tien is een tractor met oplegger aan den zuidelijken oprit van het viaduct op den Rijksweg tegen den richtingpaal gereden. De wagen kantel de en bekwam zware schade, ook de rich tingpaal werd vernield. De bestuurder, de 35-jarige F. V. uit Seheveningen brak zijn linker pols. Nadat de man verbonden was is hij gearresteerd, daar bleek, dat hij onder den invloed van sterken drank verkeerde. Met een kraanwagen is de tractor met oplegger weer overeind gebracht. Een en ander veroorzaakte op den drukken weg vrij ernstige stagnatie in het verkeer. Morgen zullen de volgende geneesiheeren voor spoedgevallen aanwezig zijn: A. Hoo- gendijk, Tuinlaan 74; A. D. de Leeuw, West- vest 12; J. J- G. de Maeyer, B. Knappert- laan 30. Geopend zal zijn Apotheek Centrum, Hoog straat 118, die in de komende week tevens de nachtdienst waar zal nemen. GEBOREN: Maria, d. van B. Opschoor en H. Hendriks, Hobbemastraat 8. Jo hannes J., z. van W. van Steenoven en J. M. B. Ronteltap, v. Leeuwenhoeckstraat 1 OVERLEDEN: C. van Dijk 81 j., Galilei- straat 26. parochie van den H. JACOBUS. Weekagenda. Heden de eerste Zondag van den Advent er de eerste Zondag van de maand; Eucharlsti sche dag en algemeene H. Communie voor de mannel. en vrouwel. jeugd. De Vroegmis is te 8 uur en de Hoogmis te 10.10 uur. Na de Hoogmis Uitstelling en Aanbidding tot na het Bof. Te 7 uur Lof ter eere van het H. Hart met Litanie en Acte van Eerher stel. Maandag Kruisvaart. Dinsdag geen K. J. M. V. Woensdag, feest van Sint Nicolaas, Bisschop van Myra. Vrijdag, feest van Maria Onbevlekt Ont vangen. Kwart vóór 8 gezongen H. Mis en 's avonds 7 uur Maria-Lof met Rozen hoedje. Zaterdag, gelegenheid om te biechten van 45 en van half 78 uur. Zondag a.s. collecte voor de armen der parochie. Achter in de kerk is de bus voor de Kerstgaven. GEMEENTERAAD. In de gehouden vergadering van den Ge meenteraad was ingekomen een schrijven van Ged. Staten, houdende toezending van een op roeping voor de openbare vergadering van dat college, waarin verslag zal worden uitge bracht inzake de door de Wed. Corver-Bud- denböhmer gevraagde voorziening tegen het Raadsbesluit van 3 Mei J.I., tot onbewoon baarverklaring van de woningen Kwakelsteeg 5 en 13. Besloten werd P. Wapenaar, tech nisch ambtenaar bij den dienst van Gemeen tewerken, te machtigen den Raad te vertegen woordigen. Schrijven van den opperbevelheb ber van land- en zeemacht, houdende toezen ding van het ontwerp eener verordening ex. art. 12 der oorlogswet betreffende het ver richten van persoonlijke diensten voor hulp bij militaire werkzaamheden. Besloten werd tegen dit ontwerp geen bezwaar te maken. Voor kennisgeving werd aangenomen een beschikking van Ged. Staten, waarbij het be roep van het bestuur der vereen, tot het ver strekken van lager onderwijs op Geref. grondslag tegen het Raadsbesluit van 19 Juni 1939, houdende weigering eener van die ver- eeniging uitgaande bijzondere school, onge grond wordt verklaard. In handen van Burg. en Weth. werden ge steld om advies: Een verzoek van de vereen, voor Geret. Schoolonderwijs om medewerking tot veran- dering van inrichting en aankoop van school- meubelen voor Emmaschool en dr. Abr. Kuy- perschool; idem van de vereen, voor Bijz. Chr. Schoolonderwijs, tot het aanbrengen van closets in de Wilhelminaschool; verzoek van de vereen, voor Kindervoeding om verkrij ging van subsidie en om garantie van een te sluiten leening; van den Vlaard. Bestuurders- bond om de regeering te verzoeken de steun- uitkeering en het loon der tewerk gesteld an bij de werkverschaffing te verhoogen. Tot leden der commissie van toezicht op de Ge meentelijke Arbeidsbeurs werden benoemd de heeren G. van Houwelingen, M. v. d. Vel den en H. J. Gunneweg. Aangenomen werden de voorstellen tot het verleenen van vergunning ingevolge de erf- pachtsacte aan de N.V. Vereenigde Glasfa brieken; tot het verkoopen van gemeente grond aan den Insulindesingel en aan den Groeneweg; tot het aankoopen van een per ceel in verband met de uitvoering van het saneeringsplan Fransenstraat; tot het verhu ren van de pakplaatsen in de voormalige zee- vischhal; inzake de onteigening van perceelen in verband methet Westelijk doorbraakplan. Bij het voorstel inzake de onteigening van perceelen in verband met het maken van een oprit naar den Maassluisschendijk, vroeg de heer Rey, dit punt van de agenda te voeren, aangezien het taxatie-rapport niet eenslui dend is. De heer van' Toor vroeg aan het college, of er geen mogelijkheid is met een tusschn weg tot een oplossing te komen, zonder tot onteigening over te gaan. Dit punt evenals het volgende, tot het uit geven in erfpacht van gemeentegrond aan den Parellelweg, werden aangehouden en zullen behandeld worden in besloten zitting. Besloten werd tot het aangaan van geld- leeningen groot 200.000 5 4Va en van 100.000 h 4% Bij het voorstel tot het wijzigen van de gemeentebegrooting 1939, verlichting wijzerplaat grooten toren, stelde de heer Rey voor, bij den Kroon in beroep te gaan. Wethouder Buis was er voor het voorstel aan te nemen, daar hij spoedig in de gelegenheid hoopte te zijn, op een andere wijze in de verlichting te kunnen voorzien. De heer Jonker noemde de argumentatie van Ged. Staten een smoesje om er af te komen. Ged. Staten hadden er o.m. op ge duid, dat de klok der Vischbank reeds ver licht was. Nadat enkele agendapunten z.h.s. waren aanvaard, ging de Raad in besloten zitting ter behandeling van de punten 8 en 9 der agenda, n.l. onteigening van grond aan den Maas sluisschendijk voor den te maken oprit en voor de uitgifte van grond in erfpacht aan den Parallelweg voor de school van Chr. Nijver heidsonderwijs. Na de heropening werd punt 8 van de agenda afgevoerd en werden bij punt 9 eenige wijzigingen aangebracht, o.m. dat de school niet gevestigd zal worden op den hoek Pa- rallelweg-Diepenbrockstraat, doch aan den Parallelweg. Verder moet het personeel in de gemeente Vlaardingen wonen, tenzij Burg. en Weth. ontheffing van deze verplichting verleenen. Het voorstel werd hierna z.h.s. aangenomen De heer J. J. C. Starkenbrug, schoolop ziener in de inspectie Rotterdam, met in gang van X Maart 1940 benoemd tot inspec teur van het lager onderwijs, heeft dezer dagen in de groote zaal van Lommerrijk voor het onderwijzend personeel in de gemeenten Hilleger sberg, Schiebroek en omliggende ge meenten, behoorende tot zijn inspectie, een lezing gehouden over „De Nederlandsche taal". Deze bijeenkomst, die door ruim 120 leden van het onderwijzend personeel werd bezocht, werd ingeleid door den heer J. J. Nieuwdorp. In een vlot en aangenaam betoog heeft de heer Starkenbrug zijn onderwerp behandeld. KOFFIE ROTTERDAM, 2 December 1939. (Gem. contr.) Noteering op termijn Wat betreft de spertijd voor electriciteit- levering Werd besloten, dat deze zal zijn voor de maanden Januari, Februari, September, October, November en December, van 5 tot 9 uur en voor de maanden Maart en April van 6 tot 8 uur. Overige maanden geen spertijd. Met de betrokkenen zal nader overleg ge pleegd worden. Door den heer Vleugels, ad viseur van het bedrijf werden de verschil lende vragen en opmerkingen beantwoord. De rijwielvergoeding voor den monteur werd vastgesteld op 35 per jaar. Aan de Commissie voor Huishoudelijke voorlichting werd een subsidie van 40 toegekend voor het geven van twee cursussen. Inzake de verhuring van het gemeente terrein aan den Westersingel werd aan B. en W. mandaat verleend naar goedvinden te handelen. Goedgekeurd werd een bedrag van 220 beschikbaar te stellen voor verbetering van de deuren van het brandspuithuisje naast tt Gemeentehuis, van welk gebouw thans een 2 Dec. ochtend middag December 13% Maart 13% Mei '40 13% Sept. '40 14 Dec. '40 kalin 1 Dec. ochtend middag 13% 13% 1314 1314 13% 1314 14 14 Stemming kalm kalm Loco superior Santos 1814 cent. Loco Ro- busta f.a.q 17 cent per half kg. Omzet bn. weekomzet 500 Dn. Heden geen mlddagnoteering. AMSTERDAM, 1 December 1939. LIJNOLIE (Weekbericht.) De prijs onderging deze week geen verandering. Op 24% tot 24% vonden regelmatig afdoeningen plaata in loco, Dec - en Jan.-ievering. De markt sluit prijshou dend met een noteering van ƒ25 voor loco levering. HOLLAND—AMERIKA LIJN. gedeelte gebruikt wordt als werkplaats voor I ROTTERDAM 1 v. Rotterdam teNew-York. WESTERNLAND 1 v. Antwerpen te Schiedam. den monteur van het electriciteitsbedryf. WM Wat betreft de spertijd voor de lectricitelts- ja VA—new-york lijn. bvrtns deelde de deer Vleugels mede, BJASTAGi NjT.rl, dat deze zal gelden voor bezitters van elee- tromtoren van 3 p.k. of een gezamenlijk aan- rotterdamsche LLOYD. tal van 5 p.k. INDRAPOERA (uitr.) 1 te Singapore 3 (8 v.m.) Na eenige begrootingswijzigingen en be- gj^AMArr (thuisr.) 1 van Singapore, handeling van reclame's werd de vergadering kota baroe (uitr.) p. 1 Perim. KERTOSONO 2 (6 n.m.) v. Batavia te Rotter- met gebed gesloten. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Voor de leden van het Maatschappij- Ziekenfonds en het Rotterdamsche Zieken fonds zullen vanaf Zaterdagavond 7 uur tot Zondagavond 11 uur dienst doen: dr. A. A. de Koning, Burg. Verkadesingel A., te Vlaard. Ambacht, Tel. 573; mej. dr. Annie H. Wes tenbrink, Binnensingel 62, Tel. 528. Geopend is de apotheek G. A. H. v. d. Corput, Schied.weg 83, Tel. 224. «Wat rijden al die menschen ge- vaariijk vandaag", dacht u immer» vanmiddag achter hel stuur. (Hoe zegt men dat ook weer van dien splinter, diert balk en uw oog?J LUCHTBESCHERMING BLOEDTRANS FUSIE ENZ. Ten Gemeentehuize heeft onder leiding van den Burgemeester een bijeenkomst plaats gehad van het bestuur der plaatse lijke afdeeling van de vereeniging voor luchtbescherming. In deze bijeenkomst werden de bestuurs functies als volgt vastgesteld; voorzitter de Burgemeester; secretaris de heer A. C. v. Zwieten, penningmeester de heer Jac. de Vogel. Hierna werd door den Burgemeester uit voerig uiteengezet, dat het de bedoeling is om dit bestuur tevens te doen optreden als commissie voor de bloedtransfusie en voor het werven van roode-kruishelpsterk Door dokter Hoogerbrugge werd de werkwijze uiteengezet, wat met een en ander wordt bedoeld, waarna de commissie als zoodanig werd geïnstalleerd. De Burgemeester treedt op als voorzitter, terwijl van deze commissie als secretaris zal optreden dokter P. Hoo gerbrugge en als penningmeester de heer Jac. de Vogel. Besloten werd een circulaire te verspreiden waarin aanmelding gevraagd wordt voor toetreding voor de bloedtransfusiedienst. Men kan zich hiervoor aanmelden bij alle leden dezer commissie, waar ook alle inlich tingen zijn te bekomen. De commissie bestaat uit de volgende per sonen. Burgemeester; Dr. Hoogerbrugge; Dr. Was- sink; J. Beukema; A. C. v. Zwieten; Jac. de Vogel; W. v. Leeuwen; B. Vermeer; L. v. Rijn; J. Vermeer en J. P. v. Aalst. Om opgeleid te worden tot roode-kruis helpster wende men zich tot een der beide heeren doktoren. GEMEENTERAAD. Vrijdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente, onder voorzitterschap van den Burgemeester, mr. A. A. M. Gründemann. Na opening en notulengoedkeuring werd medegedeeld, dat het raadsbesluit inzake de leening van 4000 voor de uitkeering ex art. 72 aan de besturen der bijzondere scholen door Ged. Staten is goedgekeurd. Door den voorzitter werd een dringend beroep gedaan op de ingezetenen zich aan te melden voor de bloedtransfusiedienst, voor de vrijwillige dienst om anderen te helpen en voor de opleiding voor roode kruishelp- ster. De heer J. van Herel, ambtenaar ter se cretarie werd benoemd tot waarnemend se cretaris, waarnemend ontvanger en tot amb tenaar van den Burgerlijken Stand. Tot leden van het bestuur der stichting Drinkwaterleiding De tien gemeenten, wer den benoemd de heeren C. L. Schinkel, B. Vermeer en C. G. v. d. Burg; tot plaatsver vangende leden de heeren P. B. v. d. Burg, R. C. Soeterbroek en A. van Mannekes. In bespreking kwam hierop de overdracht der wegen en bruggen van de Polder Berkei aan de gemeente. Dit veelomstreden voorstel is eindelijk gekomen, doordat Ged. Staten de wegen en bruggen zullen overnemen van den Polder, waarop thans de Provincie deze weer overdoet aan de gemeente. Een en an der zal geschieden vrijwel volgens het door de gemeente gedane voorstel. Door verschil lende -leden werd er op aangedrongen, dat aan Ged. Staten verzocht zal worden een des kundige aan te stellen, die een onderzoek zal instellen naar de eventueele kosten van het op keur brengen der wegen en bruggen. In dien dan de Polder dit bedrag aan de ge meente zal betalen, zal de gemeente de werkzaamheden doen uitvoeren. Hiertoe werd besloten. Van den Polder Berkel was een verzoek ingekomen om de overeenkomst inzake het gezamenlijk onderhoud van den Rodenrijsche weg vanaf de veiling tot aan den Bovendijk met vijf jaar te verlengen. Op voorstel van B. en W. werd dit punt aangehouden. Bij de vaststelling der verordening ex art. 12 der Oorlogswet in verband met een schrij ven van den Opperbevelhebber van Land en Zeemacht, werd op voorstel van den heer Hijdra besloten den Opperbevelhebber mede te deelen, dat gaarne opgenomen zou worden de bepaling, dat bij eventueele tewerkstel ling als loonnorm zal gelden het loon van het vrije bedrijf en niet zooals voorgesteld was het loon in werkverschaffing of steun bedrag. Op het verzoek van de Kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen om subsidie werd afwijzend beschikt. Op diens verzoek werd aan den heer M. A. Zoeter op de meest eervolle wijze ontslag verleend als gemeente-secretaris, als ambte naar van den Burgerlijken Stand en als lid j van het stembureau in stemdistrict 1. De Burgemeester sprak hierbij eenige waardee- rende woorden. Over 1937 werd het bedrag per leerling ex art. 101 der L. O.-wet vastgesteld op 9.56. Bij de vaststelling van de instructie voor den monteur van het electriciteitsbedrijf voerden verschillende leden het woord, als mede over de vaststelling van het besluit der procedure bij verschillen van aanwijzing van de electriciteitsmeter. dam verwacht. SIBAJAK (uitr.) p. 2 (11 vm.) Finisterre. BLITAR (thuisreis) 1 van Belawan (verb.) SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. AAGTEKERK 30 van Seattle naar Java. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. BLOEMFONTEIN (uitr.) 30 van Lissabon. DE NIEUWE PROVINCIALE WEG. Naar we vernemen, zijn de werkzaamhe den aan den .nieuwen Provincialen weg, naakst het station Rodenrijs reeds zoover gevorderd, dat zeer waarschijnlijk deze weg I marnix van ST. ALDEGONDE 1 van Li3sa- met Kerstmis a.s zal kunnen worden open gesteld. bon te Batavia. T-» fjT" ROTTERDAM, 2 December 1939. Vlet- en llchterwerk. Br gaat niets om. Vaarwerk: 450 ton zout n. IJmuiden, 480 ton: dito n. Delft, 800 ton soyaboonen n. Zwijndrecht, 500 ton dito liggen en/of varen, 100 ton cement n. Delft, 55 ton dito n. Purmerend, 100 ton dito n. Harderwijk, alles volgens tarief. Sleeploon geen noteering. Van het ms. Kota Agoeng 2 December van Rot terdam naar Batavia: mevr. T. de Vries; mevr. E. E. ReynaertRomer; J. Leutsche; H. R. Schaafsma- B. Ch. Sieburgh; Jonkvr. H. Gevers v. Endegeest- mevr. A. H. Keck-HooybergbW. v. d. Beek; J. H. V. Trooyen; ir. E. A. Neeb en echtg. AMSTERDAM 2 Dec. Londen per Berl. p. 100 Mk.* Parijs p. 100 frs. Bruss. p.lOObelg. Zwits. p. 100 frs Kop.h p. 100 kr Stock. p. 100 kr. Oslo per 100 kr. New-York per t 1 Dec. 30 Nov. pariteit Gedurende de afgeloopen maand zijn langs de westsluis te Terneuzen opgevafen 86 zeeschepen met 132.458 bruto reg. ton en afgeschut 83 zee schepen met 128.988 bruto reg. ton. Voor de overeenkomstige periode van het I vorig jaar bedroegen deze cijfers resp. 185 met 285.056 en 190 met 272.354 bruto reg. ton. 7.3414 7.3654 7.34 75 55 76.55 75.50 4.17 4.17% 4.16 31.07 31.07 31.08% 42.-4% 42.24% 42.24% 36.40 36.40 36.40 44.87% 44.87% 44.87% 42.8--% 42.82% 42.82% 1.8854 1.885» 1.88-ft- Voor papier- en andere soorten tie de rubriek „Duitsche Marken". 12.141 69.231 9.737 24.963 48.006 66.678 66.671 66.677 1.4631 markeD Het s. Sortland ex Falkaas. 759 bruto en 422 netto tons groot, in 1918 bij de N.V. werf Zeeland te Hansweert gebouwd, is verkocht aan de Skibs A/S Royal (Alfr. I. Thommesen) te Aren- dal en herdoopt in Royal. Het s. Domburg, 202 bruto en 163 netto tons groot, in 1928 bil Gebr. Boot te Leiderdorp ge bouwd, is verkocht aan S. Williams Sons Ltd. te Londen en herdoopt in Hartfield. Registerm. vrije Dito (onderst) Reism. (binn.) Dito (buitenl.) Handelssperr-gut Zilvermarken 2 Dec. 1 Dec. 30 Nov. 14%.15% 14%-15% 14%-15% 25% 25% 43 43 34 34 6—6% 5%6% 26%-27% 25%-26% 25% 43 34 5%6% 27—28 24—25 Bankpapier 2425 23%-24% GOUD 2 Dec. 1 Dec. bieden laten bieden laten Baren A'dam 2032.50 2035.00 2032.50 2037.50 id. A'dam lev.Lond gouden tientjes 13.27 13.30 13.33 13.35 dollars 3.22% 3.24 3.24% 3.25% ponden 15.73 15.75 15.79 15.81 Londensche noteeringen (fixe in Nederl, cert.) Goud baren Zilver baren 25.07 24.98 Platina longev.) Londensche noteeringen (in sterling) Goud 168.0 Zilver spot 23% 23 Zilver forward 23 ~,a 23% Op basis van den koers van den vorigen dag sllit. Beverwijk 20. ROTTERDAM, 1 December. De Russische sleepboot Beverwijk 20, welke aan den grond zat is naar wt) vernemen, vlotgekomen en heeft de reis voortgezet. 8. Waterland vrijgegeven. AMSTERDAM, 1 December. Volgens een hjj de reederij ingekomen bericht is het van Zuid- Amerika komende s. Waterland van den Kon. Holl. Lloyd, dat in Engeland werd vastgehouden vrijgegeven. Het stoomschip kan Zaterdag worden verwacht. Sloep geborgen. SCHIERMONNIKOOG, 1 December. Op het strand alhier is een sloep aangedreven en ge borgen. Door het ontbreken van kenteekenen is evenwel niet uit te maken tot welk schip deze sloep heeft behoord. s. Amstelkerk. AMSTERDAM, 2 December. Het Nederl. s. Amstelkerk is gisteren na een reis van vier maanden van West-Afrika hier teruggekeerd. Het schip heeft te Dakar brand aan boord ge had. Twee ribben in het ruim zfln verwrongen, alsmede eenige dekplaten. Ongeveer 26 tons be schadigde koffie zijn overboord geworpen. EGMOND AAN ZEE, 1 December. Bezuid,en %SïS'ï S?lJ. SSSTl il" &SK I icMkW», BtrandvonderU i, g..Wd, sprot 2.60—2.80, garnalen 22.40 per kistje. Het veilingsomzetcijfer der afgeloopen week bedroeg 9.800. SCHEVENINGEN, 1 December. Binnen van de haringvisschertjSCH. 236 met 31 last, SCH. 3 met 46 last, S'CH. 5 met 8% last (defecte motor) Van IJmuiden kwamenSCH. 210 met 32 last en SCH. 365 met 33 last haring. Nagekomen vangstbericht van 30 Nov.SCH. 50, 30 k., SCH. 134, 17' k„ SCH. 104, 160 k., SCH. 285, 80 k., SCH. 40 80 k., SCH. 196, 50 k., SCH. 225, 12 k.. Vangstbericht van hedenochtend: SCH. 107, 34 k. (uit de halve vleet), SCH 104, 45 k. (idem), SCH. 66, 25 k. (idem), SCH. 46, 10 k. (idem), SCH. 361, 35 k. (idem), SCH. 261, 20 k, (idem), SCH. 19, 20 k, (idem), SCH. 40, 90 k. (idem), SCH. 121, 12 k. (idem), SCH. 118, 17 k. (idem), SCH. 225, 10 k. (idem), SCH. 134, 40 k. (uit 30 netten), SCH. 47, 60 k. (uit 40 netten), SCH. 332, 3 k. (uit 40 netten), KW. 4, 2 lv. (uit 40 netten)KW. 138, 25 k„ KW. 130, 10 k„ KW. 5, 15 k. (uit de halve vleet), KW. 57, 5 k. (idem), KW. 176, 30 k. (idem), KW. 123, 17 k. (idem.) SCHEVENINGEN, 30 November. Betaald voor steurharing 20.9021.70, volle haring 24.80— 25.50, ijleharing 21.90, alles per ton. SCHEVENINGEN, 30 November. Hedenmorgen ROTTERDAM, 2 December. Heden werden aan den vischafslag alhier van IJmuiden en elders aangevoerd 30 kisten a 50 kg. versche viseh, 10 kisten a 50 kg. snoekbaars, 4 kistjes spiering, 3 kistjes gerookte sprot en 13 kistjes garnalen. De Waarnemingsp. Rijn Keulen Lobith Waal Nijmegen t. Andries Neder-Rijn en Lek Arnhem Neder-RÜn en Lek Vreeswijk LW Ussel Westervoort Deventer Kampen Maas Maastricht (boofdsluis) Maastricht (Borgharen) Belfeld (beneden de sluis) Venlo Grave (stad) Grave (beneden de sluis) Lith (beneden de sluis) Waterhoogten: 2 Dec. 1 Dec. 43.24 143.25 15.86 12.78 7.55 12.48 13.05 6.06 1.04 45.58 17 71 17.05 9.72 15.67 12.65 7.40 12.34 12.92 5.88 0.93 45.85 17.78 17.12 9.40 5.89 5.46 Stuwen open tè Borgharen, Linne, Roermond, Belfeld, Sambeelc, Grave en Lith. 2 Dec. 1 Dec. zijn wederom een vijftaj motorloggers ter haring- Rheinfelden vissrherïi vertrokken. 1 ter will 4 harine-sr.her.en visscherij vertrokken, terwijl 4 haringschepen met een gezamenlijke vangst van 130 last of ruim 2200 kantjes haring aan de markt kwam. Te IJmuiden waren heden aan de markt de motorlogger SCH. 15 met 800 kisten versche ba ring er SCH. 210 met 28 last en 340 kisten ver sche haring. De besommingen voor versche haring waren 6700 en 3200. Voorts kwam nog binnen SCH. 365 met 32 last en 250 kisten versche haring. Voor versche ha ring werd 200 besomd. De prijzen van versche haring deden heden morgen 8—8.80 per kist van 50 kg. SCHEVENINGEN, 2 December. Binnen van de haringvisscherySCH. 229 met 33 last en 78 kisten versche haring, SCH. 118 met 37 last. Nagekomen vangstbericht van 1 December: SCH. 104, 80 k„ SCH. 332, 20 k„ SCH. 250, 6 k„ SCH. 66 50 k„ SCH. 89, 90 k., SCH. 285, 95 k„ SCH. 47, 150 k. Vangstberichten van hedenochtend: uit de boordnetten vingen: SCH. 66, 1 k., SCH. 134, 2 k„ SCH. 361, I k., SCH. 79, 20 k„ SCH. 332 6 d., SCH. 121, 30 k. (uit de halve vleet), SC. 47 8 k. (idem), SCH. 104, 17 k. (idem), SCH. 225, 12 k. (is thuis- stoomende.) De volgende Katwijksche loggers vingen uit de boordnetten. KW. 149, 20 k., KW. 43, 4 k„ KW. 57, 10 k., kW. 176, 1 k., KW. 40, 2 k. SCHEVENINGEN, 2 December. Versche haring I 7.208.50 per 40 kg. Hedenochtend was er geen aanvoer van versche visch uit zee. VLAARDINGEN, 2 December. Binnen van de haringvisscheryVL. 97 met 42 last, VL. 40 komt binnen. Vertrokken ter haringvisscherij VL. 114, en VL. 190. Breisacb Straatsburg Kehl Maxau Kirchheim Mannheim Schweiniurt Wurzburg Mainz Bingen 6.20 6.39 4.09 5.94 Stand niet beleend, 7 cM. val. Caub Coblenz Trier Keulen 6.11 Dusseldorf Ruhrort 6.10 Wetter 4.85 Wesel Emmerik 5.53 Duisburg 4.38 Ruhr-sluis vergeleken met 2 Dec. 1 Dec. 5.90 5.45 6.32 3.70 7.30 6.36 4.10 7.31 6.72 6.54 6.41 623 gisteren 3 December 1939. le get. 2e get. le get 2e get v m. o.m. v.m. n.m. Delfzijl 3.05 15.57 Willemstad 8.06 20.41 Terschelling 0.19 13.05 Brouwersh. 6.27 18.54 Harlingen 1.10 13.50' Zierikzee 6.43 19.23 Den Heidei 11.40 23.35 Wem 7.14 19 47 IJmuiden 7,23 19.53 Vlissingen 5.23 18 05 Hoek v H 630 18.51 Terneuzen 5.59 18.36 Rotterdam 8.21 21.12 Hansweert 6.35 19.20 Hellev, 7.15 19.42 U dacht hnmers, dat u nog bast vóór die endera auto het kruispunt kon pasieerenl Maar langs den weg moet u dat niet „dan ken", u moet 't zeker weten!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3