Duitschland en onze houtimport. beperking van de vaart middenstandsraad jubileert. oiiiiiiiiiifliiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii li DINSDAG 5 DECEMBER 1939 Hé oom Kees daar komen cowboys aan. DE S.H.V. TE VLISSINGEN. In het Julianahanaal, het Maas-Waal kanaal en op de Maas. Alleen toegestaan na schrifte lijke vergunning. Ret gevaarlijke wapen. Meisje door een schot gedood. TERUG NAAR de missie. Ongeveer 45 booten in verschillende Duitsche havens vastgehouden. Zoekt men emplooi voor de opgelegde Duitsche vloot MOTOR BOTST OP AUTO. SLOEPEN VAN DE „TERLKUNI MARU" AANGESPOELD. Nu het bunkerstation bijna zonder werk is- Huldiging van baron Van Wijnbergen. DUURDER GAS EN GOEDKOOPER WATER TE DELFT STEUN VOOR GEDENATUREERDE AARDAPPELEN. Bedrag vastgesteld op 50 ets. per 100 K.G. SCHEEPVAARTVERKEER BU KATERVEER GESTREMD. Sneeuw aan 't Westelijk front. Probeer j het eens. Dames en heeren Ik heb je hierheen gebracht om je jtprn wper ln.-nn l~»»—"-""«n; hier ziln nppn vrouwen die ie van streek zullen brengen. We zullen iets voor 'm zingen. Hier zit de omroeper van de komende „rodeo' \Oom Kees hij wil iets zeggen, maar hij moet m het schrijven want i praten mag hij niet. J Copr. 1918, Ktng Features Syndicate, inc., World rights reserved. Oh, die groote prrrairriee Prachtig is dat I Ma-aalsche gra-a-a-s.... De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft een verordening (algemeene bekendmaking no. 15) vastgesteld waarbij het verboden is met een vaartuig zich te begeven in, tp varen op, of zich te bevinden ln het watergebied, indien en voorzooverre ten behoeve van dit vaartuig niet een schrif telijke vergunning is verleend door het mi litair gezag of vanwege het militair gezag door den inspecteur-generaal voor de scheep- Vaart. Onder „het watergebied" wordt bedoeld het Julianakanaal, het Maas-Waalkanaal en ?e Maas. Deze laatste voor zoover zij is ge legen in het in staat van beleg verklaarde geS® van ons land. üüjkens artikel 3 dezer verordening zal 6 oelde vergunning in het algemeen slechts worden geweigerd, indien en voor zooverre de eischen der algemeene veilig heid naar het oordweel van den opperbevel hebber van land- en zeemacht daartoe aan leiding geven. Overtreding van eenige bepaling dezer verordening wordt gestraft met hechtenis vc ten hoogste drie maanden. tJifi ®.ergentheim is Zondagavond de aeht- der ]Nlge Annie B„ dochter van het hoofd de dien*1' Herv. school, door een schot ui gedood Strev°iver van den sergeant Van E Het ongele gebeurde, toen de sergeant het meisje 0p haar v_rzoek de werking van het wapen verklaarde. Het lijk is voor Sectie haar het zieken huis te Hardenberg overgebracht. Van E. is in de marechausee-kazerne in verzekerde be waring gesteld. sJf^ensdag 6 December zal de Maastricht- t-,6 Missionaris pater M. Pieters, Montfor- dam' t>er s's- »Van Rensselaer" uit Amster- teru itlaar de mjss^e van Zuid-Amerika mw-,' pieters is thans als werkterrein toe waar m* de missiestatie Villavincentio, al- drale ke kbenoenld is tot Pastoor der kathe" HEEL scherp en terecht heeft de publieke opinie in Nederland zich gekeerd tegen het eindeloos op onthoud, dat onze Nederlandsehe scheepvaart van Engelschen kant ondervinden moest op de reede van Duins, maar ook van Duitsche zijde worden onze scheepvaart en onzen han del ernstige moeilijkheden berokkend. Bijzonderlijk is dit heit geval met den Nederlandsehen houtimport. In de Duitsche havens Swinemunde, Kiel en Pillau (de voorhaven van Koningsbergen) worden nu al geruimen tijd neutrale boo-ten, geladen met voor Nederland bestemd hout, vastgehouden. Deze booten, ongeveer 45 in getal, zijn van Noorsche, Zweedsche, Deensohe, Finsche en Hoiiandsche reederijen en hebben een gezamenlijke houtlading van 35 a 45.000 standaard (een standaard is 165 kub. voet). Welke de bedoeling is van deze aanhou ding is niet recht duidelijk. Gevaar, dat dit hout door Nederland aan Engeland of Frankrijk zal worden door ver kocht, bestaat er niet. Het is voor het groot ste gedeelte hout, dat bestemd is om te voor zien in onze nationale behoefte aan timmer hout voor woningbouw. Nederland was voor den oorlog geen houtexporteur en heeft thans een uitvoerverbod voor hout uitge vaardigd. Bovendien wordt het hout, dat met Duitsche schepen naar Delfzijl wordt vervoerd niet vastgehouden. De toestand is al zoo geworden, dat de Nederlandsehe hout- koopers, noodgedwongen met Duitsche sche pen gaan importeeren. De verklaring ligt dan ook, voor de hand, dat deze door niets gemotiveerde aanhouding slechts ten doel heeft de neutrale scheep vaart van de Oostzee te verdringen en een emplooi te vinden voor de opgelegde Duit sche scheepvaart. In de eerste maanden van den oorlog werd telkens wanneer een officieele verklaring werd gegeven, dat de betrokken lading hout bestemd was voor de binnenlandsche voor ziening, het schip vrij gegeven. Dergelijke verklaringen sorteeren thans geen effect meer. Men legt de verklaringen blijkbaar naast zich neer en houdt de schepen zonder naderen uitleg vast. De Nederlandsehe hout- koopers worden door deze gedragingen in hooge mate gedupeerd. De wekenlange aan houding der ladingen beteekent voor hen een aanzienlijk renteverlies op de koopsom men. Bovendien komt het de kwaliteit van het hout niet ten goede. Wij hebben hier eenvoudig te doen met een daad van willekeur, een daad, welke vele Nederlanders financieel sterk dupeert en tot gevolg heeft, dat er op de Nederlandsehe houtmarkt reeds gesproken kan worden van een tekort aan sommige maten. Daar de Duitsche autoriteiten tot nu toe op de vertoogen van Nederlandsehe zijde niet zijn ingegaan, wordt het tijd, dat langs an deren weg opheldering wordt gevraagd over deze gedragslijn, aldus oordeelt men in de betrokken kringen hier te lande. Motorrijder van militaire politie gewond. Gistermiddag is de 23-jarige motorrijder E. den H. van de militaire politie in de bocht van den weg van Gorcum naar Dordrecht, nabij de machinefabriek ..Holland" met groo te snelheid op een uit de tegenovergestelde richting komende vrachtauto gereden. In hoogst ernstigen toestand werd het slachtof fer opgenomen en naar het ziekenhuis te Gorcum overgebracht. Hier is hij kort na aankomst overleden. Zoowel te Den Hoorn als in De Koog (Texel) is gisteren een sloep aangespoeld van het onlangs op een mijn geloopen Ja- pansche m.s. „Terukuni Maru". In de sloe pen heeft men de riemen nog aangetroffen, terwijl er zich ook scheepsbeschuit in be vond. Ook Vlissingen ondervindt door d® yer" mindering van de scheepvaart in steeds toe nemende mate de nadeelen Na de Stoomvaart Mij. Zeeland heeft thans het bunkerstation van de Steenkolen-Bandelsvereemgmg aldaar de poorten voor het grootste gedeelte van het personeel moeten sui en. Kort na het ingebruiknemen van de Vlis singscL haven" heeft de Steenkolen Handels Vereeniging. g^estigd te Rotterdam een a - deeling in de Vlissingsche haven opgericnt, de zeeschepen hun bunkerkolen, stook- nlie en drinkwater konden aanvullen. Dit be- driif der S.H.V. gaf een gestadigen groei te zjen en steeds meer schepen maakten van het bunkerstation gebruik. De ligging was dan ook zeer gunstig. Vele schepen, die vroe ger in Belgische havens en ook wel in andere Nederlandsehe havens hun voorraad kolen of stookolie aanvulden, kwamen nu naar het zooveel gemakkelijker te bereiken Vlissingen. In de laatste jaren was de concurrentie van de Belgische zeehavens en voornamelijk van Zeebrugge zonder twijfel groot te noemen, maar dit nam toch niet weg, dat steeds meer vrachtschepen de Vlissingsche haven binnen liepen om bij de S.H.V. te bunkeren. De huidige oorlog heeft dit bedrijf in ernstige mate getroffen. Kon men gewoonlijk iederen dag 2 of 3 schepen in de Vlissingsche haven bij het bunkerstation zien liggen, direct na het afkondigen van den oorlog verminder de het aantal schepen aanzienlijk, en nu ko men nog slechts sporadisch schepen bij de S. H. V. bunkeren. Dit tot September j.l. nog gestadig groeien de bedrijf heeft aan vele personen uit Vlis singen, Oost- en West-Souburg, Koudekerke en Ritthem werk verschaft. Ruim 100, m drukke tijden wel een 200 man vonden bij de S H.V. werk. In de eerste oorlogsweken kwa den deze menschen werkloos. En tenslotte was het duidelijk, dat het bedrijf deze werk lieden niet aan het werk kon houden. De S.H.V. heeft op alle mogelijke wijzen getracht voor haar arbeiders een regeling te treffen of ze bij andere bedrijven onder te brengen. Voor een 25-tal arbeiders is het gelukt bij de Kon. Mij. De Schelde arbeid te vinden. Timmerlieden,' bankwerkers e.d. kon dit Vlissingsch bedrijf, dat door de mobilisatie ook verschillende goede krachten zag weg vloeien, uitstekend gebruiken. Niettemin bleef toch nog een Meme ho - derd man der S.H.V. met ontslag bedreigd. Wel konden ook van dit aantal nog eenige personen op andere bedrijnen van tewerk worden gesteld, maar met allen wa ren daarmede gered. Er zijn langdurige onderhandelingen tus- schen de gemeente, het rijk en de S.H.V. ge voerd om voor deze werklieden een regeling te treffen. De S.H.V. toonde zich bij deze onderhandelingen zeer gegriefd, dat de ma rineschepen in de Vlissingsche haven met bij de S.H.V. bunkerden. Dit feit:heeft de on derhandelingen belemmerd. aar ans is ook deze kwestie opgelost kunnen worden. Besloten is nu, dat ongeveer 15 man bij de S H V aan het werk zullen blijven om de loopende werkzaamheden uit te voeren, ter wijl voor het overige personeel, ongeveer 50 a 60 man een wachtgeldregeling is ontworpen. De laatstgenoemden zullen nu een wachtgeld krijgen, bedragende 70 pet. van htm loon, met een mammom van 22.50 per week. Ongeveer eenzelfde regeling is hierbij ge troffen als voor de menschen van de Stoom vaart Maatschappij Zeeland. De gemeente, het rijk en het betrokken bedrijf zullen ieder een bepaald percentage van dit wachtgeld voor de werklieden beschikbaar stellen. stand verricht, hem een gouden legpenning met een beeltenis zullen aanbieden. De leden en buitengewone leden van, den raad hebben het voornemen, het geencadreerde medail lon, door de heer Corn. Begeer vervaardigd, waarnaar de gouden fegpenning gemaakt is, alsmede een aantal afslagen in brons van den penning aan te bieden. De heer Van Wijn bergen heeft zich bereid verklaard het me daillon ter blijvende plaatsing in het Econo misch instituut voor den middenstand af te staan. In de gas-verordening van de gemeente Delft zal, indien het voorstel van B. en W. door den Raad wordt aangenomen, een nieuw artikel ingelascht worden, bevattende een zoogenaamde kolenclausule, waardoor het mogelijk wordt om den gasprijs te vérhoogen bij het oploopen der kolenprijzen. Daartegen over staat een verlaging van den waterprijs. De met de gemeente Rotterdam in November 1929 gesloten overeenkomst tot levering van water werd door het gemeentebestuur van Delft opgezegd, teneinde te trachten voordee- liger voorwaarden te bedingen. De daarna ge voerde onderhandelingen hebben tot resul taat gehad, dat een nieuw ontwerp-contract tot stand gekomen is met een z.g. traptarief, volgens hetwelk de waterprijs lager wordt naarmate het verbruik stijgt. De minister van Economische Zaken heeft besloten, uit het landbouwcrisisfonds steun te verleenen ten behoeve van de telers van aardappelen, die bij een der crisis-organi saties zijn aangesloten, over aardappelen, welke na 1 Oct. 1939 zijn gedenatureerd. Het steunbedrag zal wekelijks worden vastgesteld. Voor het tijdvak aanvangende met ingang van 2 October 1939 en eindigde met ingang van een nader te bepalen datum is het steunbedrag vastgesteld op 0.50 per 100 k.g. gedenatureerde aardappelen van alle rassen. De hoofdingenieur-directeur van den rijks waterstaat in de directie Overijssel en Drente te Zwolle maakt bekend, dat wegens den hoogen waterstand op de rivier de Ussel het scheepvaartverkeer door beide sluizen te Katerveer tot nader aankondiging is ge stremd. als dit zoo door gaat vind ik het niet erg om nooit meer te praten Het was gisteren twintig jaar gele den, dat de mid denstandsraad bij K.B. erkend werd als vertegenwoor diging van den ge- heelen Nederland- schen handeldrij- venden en indus- trieelen midden stand. De installa tie van den raad geschiedde op 19 September d.a.v. Gedurende al de ze jaren is de heer mr. A. I. M. J. ba- Mr. A. barón van Wijnbergen. ron van Wijnbergen voorzitter en lid van den raad geweest. De drie Nederlandsehe middenstandsbon den en de huidige leden en buitengewone le den van den raad hebben de behoefte gevoel, zoowel het 20-jarig bestaan van den raad als het 20-jarig presidium van den voorzitter te herdenken. Deze herdenking zal plaats hebben in een buitengewone openbare ver gadering, die op Donderdag 14 December e.k. te 3 uur n.m. zal worden gehouden in het gebouw van het Economisch instituut voor den middenstand, 2e v. d. Bosch straat 40 te Den Haag. Tot bijwoning van de plechtigheid zijn o.m. uitgenoodigd de oud-ministers Van IJssel- steijn (onder wiens bewind de middenstands- raad is erkend) en Aalberse. De heer Heringa (voormalig chef van de afd. handel, die vroe ger het contact met den middenstandsraad had) en de voormalige vertegenwoordiger van den minister in de vergaderingen van den raad, mr. J. H. de Mol van Otterloo en mr. J. J. R. Schmal. De minister van Economische Zaken zal een herdenkingsrede houden Het ligt in de bedoeling, dat de drie Ne derlandsehe middenstandsbonden als uiting van waardeering voor het vele, door Baron Van Wijnbergen in zijn hoedanigheid als voorzitter van den raad voor den midden- Al staat de ge vechtsactie aan het front vrijwel stil, men moet paraat blijven, 'n Franscli soldaat in de sneeuw bij een luchtafweer- machinegeweer. Nu zal getracht worden bestaande record.... Nu ben je weer je stem kwijt, ik zal ie maar naar de ranch terug brengen, dat moeten de vrouwen maar opknappen. pracht Dat een tenor Oh dat malsche gras Ga je gang, maar een tenor kunnen we beter gebruiken. Ik kan de bas partij zingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1