WEERBERICHT in oorlogstijd. u militaire verloven en sAinerN- AS DONDERDAG 7 DECEMBER 1939 Beperkt vervoer voor burgers op de avonden van 2den Kerstdag en Nieuwjaar. KLEINGEESTIG GEDOE TE DELFT. DE A.S. FEESTDAGEN. UITVOERVERBOD VAN STAF- EN ANDERE KAARTEN. HET ONGELUK AAN DEN KOPPEL TE AMERSFOORT. KLOOSTER-JUBILEA. DE OMZETTEN IN HET WINKELBEDRIJF. Tot een meer normaal niveau teruggekeerd. DE JEUGD GEEFT EEN VOORBEELD. VOORGENOMEN RESTAURATIE VAN HET PRINSENHOF. Delft zal 25 pet. in de kosten bijdragen. MIST IN DE' R'DAMSCHE HAVEN Waarom de verwachtingen wel eens niet uitkomen. Half-leege weerkaart maakt iedere verwachting op langen af stand onmogelijk. jS*'-"" Medicijnman hier is een patient J voor U. .r-Jï- Als we sa men dansen ,gaat de ge nezing sneller I Dit is poeder van gedroog de hagedissen. Hoor eens Jimmy, ga eens gauw aan miss Pepper vragen of ze oom Kees laat roepen. Luister I l fcLQoo c Schei jullie maken zooveel stof. Y Heb ie m'n boodschap overgebracht? Drink hier maar eens van Features Miss Pepper oom Kees laten roepen. Pas op Tommy Hoe heeft U uw stem teruggekregen? En intus- schen. In het Maandblad van de Ned. Spoorwe gen heeft de directie de aandacht van het reizend publiek gevestigd op het feit, dat op den avond van den Tweeden Kerstdag en op Nieuwjaarsavond zooveel militairen van de treinen gebruik maken, dat een deel van het burgerlijk verkeer die avonden na 7 uur niet zal kunnen rekenen op vervoergelegenheid. Door de speciale verlofregeling voor mili tairen z®1 °P beide avonden n.l. een meer dan verdubbeld contingent militairen van de treinen gebruik maken. Bovendien is nog steeds een deel van het materiaal der Spoorwegen door de militaire autoriteiten geblokkeerd, met het oog op bijzondere omstandigheden, zoodat niet even veel extra treinen kunnen worden ingelegd als in normale jaren. Afgeraden moet daarom worden op den avond van Tweeden Kerstdag en op Nieuw jaarsdag- gebruik te maken van stoom- en dieselelectrische treinen op de lange baan- Vcikkon sis AmsterdamDen HaagR'damAmers foortGroningen en Twente. LeeuwardenZwolleArnhem's Bosch RoosendaalVlissingen. DordrechtNijmegen. DordrechtLage ZwaluweEindhoven Venlo en Zuid-Limburg, AmsterdamEnkhiuizenStavoren—Leeu wardenGroningen. - AmsterdamAmersfoortNij megenMaas trichtAlkmaarDen Helder. Gelden voor uurwerk in toren van de H. Sacramentskerk geweigerd. zien, in hoeverre het expoleeren de waarheid heeft benaderd, maar meer ook niet. Daarom zal men goed doen, niet direct met critiek gereed te staan, als het weer op een dag eens wat anders uitvalt, dan de verwach ting deed vermoeden. De halfleege weerkaart maakt iedere verwachting op langen afstand onmogelijk en het is juist de groote teleur stelling van den zoo actieven weerdienst te de Bilt, dat hij thans met zoo zielig weinig materiaal moeten werken en het land toch nog aan een redelijke weerverwachting moet helpen. Bij Kon. besluit van 4 December is, ter bescherming van de levensbelangen van het Rijk, de uitvoer van staf- en andere kaar ten, het Nederlandsch grondgebied betref fende, verboden. Dit besluit treedt onmid dellijk in werking. Identiteit van het slachtoffer vastgesteld. De man, die gisterochtend bij het ongeluk aan den Koppel te Amersfoort om het leven gekomen is, is zekere S. uit Breukelen Sint Pieter. Het dreggen naar ^ventueele andere slacht offers wordt nog voortgezet, daar men ver moedt, dat zich twee personen in de auto bevonden. Vrijdag 8 December hopen de Eerw. Zus ters Sebastiana en Fabiana van de St. Elisa- bethstichting, in de Hendrikstraat te Breda, haar zilveren professiefeest te vieren. Zuster Sebastiana. raadzuster van het hoofdbestuur der Congregatie, is werkzaam als Overste van de St. Margarita van Cortona-Stichting te Leiden. Zr. Fabiana is werkzaam in huize „St. Joseph" te Hillegom. Op 6 Januari a.s. hopen de eerw. Zusters Laurentia en Benedicta haar gouden jubilé in het Moederhuis te Breda te vieren. Zr. Laurentia (Ant. v. d. Mast, geboren te Beek) en zuster Benedicta (M. C. Willemse, geboren te Schiedam) zijn beiden, ondanks haaf hoogen leeftijd, nog werkzaam in het St. Elisabeth-ziekenhuis te Leiden. Het kerkbestuur van de nieuwe Kerk van het H. Sacrament in den Wippolder had zich tot B. en W. van Delft gewend met het ver zoek te willen bevorderen, dat van gemeen tewege in den nieuwen turen een uurwerk zou worden geplaatst. Zoowel B. en W. als de Commissie van Openbare Werken ston den welwillend tegenover dit verzoek en achtten het gevraagde uurwerk een gemeen tebelang, aangezien in deze uitgestrekte be bouwing geen enkel torenuurwerk aanwezig is. Den raad werd derhalve voorgesteld een crediet van f 1300 te verstrekken als bijdrage in de kosten. Woensdagmiddag is dit voorstel in den raad behandeld. Er waren verschei dene tegenstanders van het voorstel o.a. de heei Zant (st.gr.) die er een verkapte sub sidie aan een bepaalde kerk in zag en aan en W. verzocht den raad niet lan.ger met ,,dit katholieke belang'* lastig te vallen. Ook dc heer Meijer (comm.) was tegen het voor stel en van meening, dat de Katholieken zélf maar voor een uurwerk moeten zorgen als zij er zoo graag een hebben. Ondanks uitvoe rige verdediging door den burgemeester mr. G. van Baren, wethouder Brinkman (a.r.) en het raadslid de heer Jos. Verhulst (R.K.) werd het voorstel met 16 tegen 15 stemmen verworpen. De bedrijvigheid in den kleinhandel, welke, naar aanleiding van het uitbreken van den oorlog, zoo sterk was toegenomen, is blij kens de gegevens, welke het centraal bureau voor de statistiek en het economisch insti tuut voor den middenstand verstrekten, tot een meer normaal niveau teruggekeerd. Ter wijl de omzet naar de waarde gerekend in een aantal grootwinkelbedrijven en middenstandszaken (geen levensmiddelen- bedrijven) de drje grootste gemeenten des lands In October gemiddeld nog 20 pet. hooger was dan in October van het vorig jaar, is het overeenkomstige percentage voor November gedaald tot 8. In het winkelbedrijf in kruidenierswaren Was de geldornzet in October j.l. nog 9,4 hooger dan in October 1938 Voor de É^ot-wimkelbedrijven luidt dit percentage '4> voor de coöperatieve verhruiksvereeni- glngen 6,2 en voor de mldden«andSzaken 8,8. Gegevens over NoveffibGr j- zijn hier van nog niet beschikbaar. Aangezien deze percentages gebaseerd z;jn op de omzetten in geld, dient men te beden ken dat de stijging ten opzichte van !938 voor een deel door verhooging van het prijs niveau veroorzaakt is. Tien arme gezinnen kregen een surprise. Men meldt ons uit Amsterdam: De leerlingen van een meisjesschool in de Dintelstraat hebben met St. Nicolaas het be wijs geleverd, dat het niet altijd verantwoord is 'het hoofd te schudden over onze moderne jeugd en dat de jeugd zelfs wel eens een voorbeeld voor de ouderen kan zijn. Een aantal meisjes uit de hoogste klasse van deze school hebben n.l. geheel buiten medeweten van het onderwijzend personeel, een inzameling gehouden onder hun fami lie-leden en kennissen door middel van prik- kaarten, welke zij zelf hadden gemaakt en geteekend. De opbrengst bedroeg bijna 40.en voor dit bedrag zijn een tiental pakketten gekocht, waarin zich vele lekkernijen be vonden, voor de kinderen van de behoef tige gezinnen, welke met de pakketten wor den verrast. De meisjes hebben de pakketten verder opgevuld met thee, koffie, suiker, jam en worst. Dit beteekende in een tiental gezin nen een prettige St. Nicolaas. Onder leiding van eenige ouders zijn de adressen van de behoeftige gezinnen verzameld. De gemeenteraad van Delft heeft gister middag een voorstel van B. en W. aange nomen om de gemeente voor 25 pet. te laten bijdragen in de kosten van de voorgenomen restauratie van het Prinsenhof, welke op 340.000 zijn begroot. Een opname, gstermorgen gemaakt bij de Willemsbrug, waar in den mist alle contouren vervagen. I" N den nacht van Dinsdag op Woens- J. dag trok de barometer met spron gen vooruit. De Woensdag ontwaakte in een dichten mist en toen die in den morgen optrok, straalde, voor het eerst sedert dagen, weer eens in een deel van ons land, even de zon aan een blauwen hemel. En de inenschheid had dit al allerminst venvacht. Zij heeft er het weerbericht nog eens op nage keken en toen maar onbarmhartig geconstateerd: „Ze hebben het in de Bilt weer eens mis gehad". De vraag hoe het weer zoo plotseling en zoo onverwacht kon omslaan, zonder dat de weerdienst van de Bilt dit had zien aanko men, werd ons gisterenmiddag, in een uit voerige uiteenzetting over de weerkaarten' van de laatste dagen, uiteengezet door drs. Postma, den leider van den weerdienst aan» het Meteorologisch instituut in de Bilt. In het nieuwe gebouw van den weerdienst, voortreffelijk ingericht en-voorzien met alle technische middelen voor het goed doen functioneeren van' den dienst, heeft drs. Postma ons verteld, en getoond op de weerkaart, dat er Zaterdagmorgen aan wijzingen waren, die er op wezen, dat er op den Oceaan een nieuwe storing zich aan het ontwikkelen was. De stijve W.N.W. wind, die Zaterdag over ons land joeg, de dailing van den barometerstand op Groenland, ga ven aanleiding tot dit vermoeden. Toen daarop Zondagmorgen de barometer op Groenland sterke stijgingsneiging vertoon de, vermoedde men een diepe depressie ten Zuiden van IJsland. Maar zekerheid had men al weer niet, omdat er geen scheeps waarnemingen meer binnenkomen. „Dan drijft men geheel op de expolaties" vertelde drs. Postma en hij kon er met groot genoe gen aan toe voegen, dat het over het alge meen nog al goed blijkt uit te komen. De depressie, die ons land Dinsdag bereik te, was toen al vrij oud en had geen inten siteit meer. Maar in den nacht van Dinsdag op Woensdag was het centrum van de de pressie weg; het vulde zich snel en geheel op en de barometer sprong vooruit. En op de kaart van 6 December toont drs. Postma ons, dat er nu een rug van hoogen luchtdruk over ons land ligt. En als we hem daarop vra gen: durft u nu, aan de hand van deze weer kaart een paar dagen verder denken? is het positieve antwoord: „Jawel, maar niet naar buiten! Daarvoor hebben we nog te weinig gegevens. Er zijn teekenen, die wijzen op een nieuwe depressie bij IJsland, maar wat die zal doen, zelfs of die er is, weten we niet!" En, om aan te toonen, hoe moeilijk het in deze dagen voor de weerwetenschap is, voorspellingen op langen afstand te wagen, heeft de leider van den weerdienst ons het verschil laten zien tusschen de weerkaart van vóór dezen oorlog en die van heden. Toen een weelde van waarnemingen over heel de wereld en een kaart, die het weer beeld ongeveer van heel de aarde gaf. Nu geen mededeelingen meer van Duitschland, niet van Engeland en Frankrijk, niet meer van Zweden, van Canada, en niet meer van Rusland. Geen schepen meer, die die weerberichten kunnen of mogen doorgeven. De kaart van heden geeft nog een enkele waarneming van den Atlantischen Oceaan, waar een enkele Italiaansche boot de berichten nog doorgeeft. Een beetje houvast geven nog IJsland, Groenland, de Faroereilanden en de Spaan- sche stations. Maar voor de rest moet men maar tasten en zoeken en expoleeren, om althans iets van de verwachting te kunnen maken. Men krijgt later nog wel wat waarnemin gen, maar, nu die niet meer rechtstreeks per radio worden toegezonden, hebben die geen enkele actueele waarde meer. Het zijn waar devolle archiefstukken, waaraan men kan Miss Pepper, 't is met de stem van hem nog niets hoor; vindt U het goed dat ik tot drastische maatregel' overga om dat weer in orde te brengen? Ga je gang, oom Kees. 'Ut Boodschap? Tommy heeft een ontmoeting gehad met een egel I A\f/+ Cópr. 1939, King Syndicate, Inc.. World rights reserved ..III v

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1