Rotterdams derde R.K. Militair Tehuis. Weerverwachting. STADSNIEUWS. DE GEMEENTE- BEGROOTING. ROTTERDAM. DONDERDAG 7 DECEMBER 1939 UITREIKING DISTRIBUTIE- STAMKAARTEN. R. K. S. V. EXCELSIOR. VERDUISTERINGSMAATREGELEN. ZIEKENFONDS „DE KUNST". GEVALLEN. JEUGDIGE DIEVEN. RIJNBENDE'S SCHAAKCLUB. EEN REDDER BELOOND. BURGERLIJKE STAND. De memorie van antwoord verschenen. DE VERDUISTERINGS OEFENINGEN. De bioscopen DE INBRAAK BIJ BONNEWITS. Meer bezwarende omstandigheden tegen de gearresteerde Italianen. Gisteravond officieel geopend door den Hoofdaalmoezenier mgr. Noordman. De arbeidsbemiddeling voor jeugdige personen. Vragen naar aanleiding van het Amsterdamsche geval. luns m ri'nnn.i 11 i u t'i.'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniü'g Voor het.geheale land: Plaat- ff p selijk mist, overigens helder tot - half bewolkt. Geen neerslag van 1 - beteekenis. Zwakke wind. Tempe- 1 - ratuur om het vriespunt tot lichte Z! vorst des nachts, overdag boven - het vriespunt. y Voor de wielrijders, §p I VRIJDAG. Zon op 7.56. Zon onder 15.48. Maan op 4.51. Maan onder 14.27. j§ y Wielrijders lichten op van 16.18 g - tot 7.27. giiiiiiiiiniHininiriHmniiii,,j 111 ijjiiériitiKiiircZ NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DE MAASTUNNEEBOUW. Transport van de laatste tiinnelcaissons lit de Heijsche haven. In verband met de verstrekking van for mulieren terzake van de uit te reiken distri butiestamkaarten vestigen we extra de aan dacht onzer lezers en lezeressen op de me- dedeelingen, die op de desbetreffende for mulieren worden gedaan. Men leze derhalve de uitgereikte papieren goed door, zulks ter voorkoming van teleur stelling voor zich zelf en de gezinnen en van ongerief voor de betrokken gemeentelijke instanties. Zweraaf deeling. f Gisteravond gaf de Zwemafdeeling in het Bportfondsenbad alhier, een welgeslaagd 6t. Nicolaas- en afzwemfeest voor de jeugd. Allereerst hield St. Nicolaas zijn blijden Intocht, onder het gejubel der kinderen. Daarna werd een aanvang gemaakt met het diploma-zwemmen. Vooral het onder deel: „gecostumeerd zwemmen" oogstte veel succes. Aan 33 kinderen, die allen hun opleiding hebben gehad in „Excelsior", kon het zwemdiploma worden uitgereikt. Ver der demonstreerden eenige leden van de Damesafdeeling, wat er zooal bereikt kan ■worden, onder leiding van trainer F. Grosz- mann. Een geanimeerde wedstrijd over 25 M. vrije Blag volgde nu weer voor de kinderen. Tot slot gaven de dames Doortje Heese laars, Mies Stock en Cock Prij dekker van de „O. D. Z." te Rotterdam, onder leiding Van Mevr. Vuijk, keurige staaltjes te zien van trickswimming, terwijl mej. Annie Stock van „O. D. Z." en de heer v. d. Berg te Schiedam het schoonspringen demon streerden. De talrijk opgekomen ouders der kinde ren vormden een dankbaar publiek, dat herhaaldelijk van zijn instemming blijk gaf Het was voor „Excelsior", vooral uit propa gandistisch oogpunt, een welgesla.agde avond. In verband met de op 11 en 12 dezer hier ter stede te houden verduisteringsoefenin gen zal op a.s. Vrijdagavond, 8 dezer, de Schiedamsche burgerij gelegenheid worden gegeven zich nader op de hoogte te stellen van de maatregelen, die een ieder in zijn (haar) woning en-of bedrijf zal hebben te nemen ten einde aan de voorgeschreven ge- heele voorkoming van lichtuitstraling naar buiten te voldoen. Aan de hand van modellen en beschik baar materiaal zullen op voornoemden Vrij dagavond vanaf 8 uur tot half elf n.m. in een lokaal van het gebouw „Eendracht", Plein Eendragt no. 11 alhier,, alle ge- wenschte inlichtingen op dit gebied aan elk, die zich de moeite geven wil zich daar te vervoegen, geheel belangeloos verstrekt worden, terwijl aldaar tusschen half negen en half tien, en nogmaals tusschen half tien en half elf, een causerie met toelich tingen op licht-afschermings- en -verduiste- ringsgebied zal worden gehouden. De toe gang tot een en ander is voor iedereen bo ven de 16 jaar geheel vrij, zoowel voor le den als voor niet-leden der afdeeling N. V. L. GARAGE ..UNIQUE" BurB- K«">ppertlaan 12 vnllHUL v - TELEFOON 681(11 TELEFOON 68100 - 1014S 7 Het ziekenfonds „de Kunst" vestigt de aan dacht der leden op een advertentie in dit blad voorkomende, vermeldende een wijzi ging in het uur van openen wegens de te houden luchtbeschermingsoefening. Gisterenmorgen is W. G. C., wonende al hier, die gebrekkig loopt, op de Nieuwe Ha ven op de straat gevallen, waarbij hij een bloedende wond aan het voorhoofd bekwam. Door burgers is de man in den politiepost aan den Buitenhavenweg gebracht, alwaar hij is verbonden. Door P. N. wonende te Rotterdam, is bij de politie aangifte gedaan, dat, toen hij gis terenmiddag te omstreeks 5 uur, zijn bakkers- Wagen even onbeheerd in de Korte Singel straat alhier had neergezet, eenige jongens daaruit eenige broodjes, krentenbollen en 'n zakje chocolade hebben weggenomen. Op de komst van N. namen de jongens de vlucht. Een onderzoek wordt door de politie inge steld. Gisteravond speelde „Rijnbende's" S. C. onder leiding van den heer L. v. d. Toorn als volgt voor de huishoudelijke wintercom petitie: F. v. Bakkeren—J. Ilmer 1—0; H. C. Min- dermanJ. Rijnberk 10; W. Horstkamp J. v. Grootveld 01, G. v. d. HoevenL. v. d. Toorn 01; J. F. v. BakkerenJ. v. Grootveld 01; H. C. MindermanJ. v. Luijk afgebr.; L. v. d. ToornW. Horst kamp 10; J. WaltmanJ. Robberecht af gebroken; J. de JongeC. J. v. d. Toorn 1—0; W. J. Bult—J. Rijnberk 1—0. Door' het Carnegie Heldenfonds is aan den heer W. J. Schewe alhier, wegens een door hem verrichte redding van een jongen uit een der havens dezer gemeente een erken ning verleend. GEHUWD: P. de Mos 25 j. en G. van der Kruijt 21 j. L. C. v. d. Velde 24 j. en J. F. Bosman 20 j. J. J. E. Plambeck 29 j en P. Wieringa 20 j P. Klepke 23 j. en B. Ouwens 24 j. OVERLEDEN: M. G. Drektraan, wed. van H. v, Bekum 83 j., B. K.laan 59. Het ruim 8000 ton metende m.s. Tajandoenvan de Stoomvaart Mij. „Nederland?', dat in het Kanaal werd getorpedeerd. De memorie van antwoord op het verslag van het onderzoek van de gemeentebegroo- ting voor 1840 in de afdeelingen van den gemeenteraad is verschenen. Wij ontleenen daaraan het volgende: Algemeen beleid. Met erkentelijkheid is kennis genomen van de waardeering voor den arbeid zoowel van den Burgemeester als van het College in zijn geheel. Het vertrouwen, dat door dén Raad is ge steld, strekt bij de oefening der taak, die in deze tijden en. dit geldt vooral den arbeid van den Burgemeester niet onbe langrijk verzwaard is. B. en W. zijn het geheel eens met de op vatting, die in het sectieverslag naar voren wordt gebracht, dat thans geen behoefte be staat aan uitvoerige politieke beschouwingen. Meer dan ooit dient thans de nadruk gelegd te worden op datgene, wat ons vereent. Financieele maatregelen. Dat deze begrooting praktisch geen spe ling heeft, moeten B. en W. toegeven. Even eens, dat dit bij voortduren van de buiten gewone omstandigheden tot moeilijkheden kan leiden. Voor de toekomst van de gemeenten en dit geldt niet het minst voor onze ge meente zal het van zeer groot belang zijn, welke regelingen van Rijkswege met betrek king tot de financiën der gemeenten zullen worden getroffen. Hieromtrent is thans nog niets bekend. Intusschen blijft het geboden de uiterste zuinigheid in het beheer te betrachten, daar de financiën niet toelaten, nieuwe uitgaven te doen, wanneer deze niet absoluut noodza kelijk zijn. Ten aanzien van de belastingramingen is evenals andere jaren het advies van den Dienst der directe belastingen gevraagd. De uitgetrokken bedragen zijn nagenoeg gelijk aan die, welke door den Dienst der belastin gen zijn opgegeven. Werkloosheidsvoorzieningen Dat de prijsstijging van sommige eerste le vensbehoeften zich voor de werkloozen en voor andere personen met geringe inkomens reeds aanstonds doet gevoelen, wordt ook door B. en W. erkend. Het nemen van maatregelen hiertegen ligt in het algemeen op den weg van de Regee ring, die van zeer nabij het economisch le ven van dag tot dag volgt en beïnvloedt en ook van de behoeften der werkloozen op de hoogte is. Wanneer speciaal voor de Schiedamsche werkloozen een afzonderlijke voorziening noodig mocht blijken, zullen B. en W. niet aarzelen zich tijdig tot de Regeering te wen den. Een meer tegemoetkomende houding van de Rijkscontrole ten aanzien van de steunre geling zou ook door het College worden ge waardeerd, zoowel in het belang van de be trokken werkloozen zelf, als om het finan cieel belang van de Gemeentekas. Door on derling overleg worden echter meermalen goede resultaten verkregen. Dit is ook het geval ten aanzien van de werkverschaffingen, waarbij echter moet worden erkend, dat het zeer moeilijk is van de eerste week af een alleszins bevredigende loonregeling te treffen, daar de persoonlijke eigenschappen van de tewerkgesteden hierbij een zoo voorname rol spelen. Werkverruiming. Van de wenschelijkheid van werkverrui ming is het College overtuigd; in de tegen woordige tijdsomstandigheden valt het ech ter nog moeilijker dan anders deze te bevor deren. Het uitbreidingsplan van den Nieuwland- schen Polder is door Gedeputeerde Staten nog niet goedgekeurd. Juist een dezer da gen hebben B. en W. van dit College het bericht ontvangen, dat de beslissing daar omtrent is verdaagd. Zooals bekend, zijn thans zoowel de uit breiding van de huishoudafdeeling van het Gemeente-Ziekenhuis als de vernieuwing van den Westelijken kademuur van de Voorhaven aanbesteed. Aan de plannen voor de rioleering van het Singelkwartier wordt voortgewerkt; deze vereischen nog nadere fcestudeering. De aanbesteding van den bouw van het openbaar slachthuis, welke de goed van Ged. Staten mocht verwerven wordt met kracht verder voorbereid. Gezien den aard van de .scheepsbouwbe drijven en den omvang van de werkloos heid 'in onze gemeente rekenen B. en W. erop, dat de Regeering gaarne zal bevorde ren, dat de bouw van één of meer schepen ten behoeve van de Marine in onze gemeen te zal plaats vinden. Distributiemaatregelen prijsopdrijving e.d. Ter verzekering van een goede uitvoering van de distributiemaatregelen zijn alle voor zorgen getroffen; op prijsopdrijving en ham steren wordt aan de hand van de wet nauw lettend toegezien. De opmerking, welke is gemaakt betref fende de verplichte verzekering tegen de kosten van ziekenhuisverpleging, geeft aan leiding er op te wijzen, dat ook de groep van financieel weinig draagkrachtigen erbij ge baat is, dat zij zich verzekert tegen de kosten van ziekenhuisverpleging. Doet men dit niet, dan komt men, wanneer een gezinslid in een ziekenhuis moet worden opgenomen, voor veel hoogere kosten te staan. Er blijft natuurlijk een categorie over, die niet in staat is ook niet het geringe bedrag der premie te dragen. De tot deze ca tegorie behoorende personen vallen dan ook niet onder de „verplichte" verzekering. De postdienst. De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Schiedam brengt in verband met de te houden verduisteringsoefening op 11 en 12 December a.s. het volgende ter kennis van het publiek: 1. De openstelling van het kantoor is on gewijzigd. 2. De avondbestelling vindt voor de ge- heele stad op beide dagen een half uur vroe ger plaats dan normaal. 3. Bestelling van telegrammen en expresse stukken geschiedt voor het verduisterde ge deelte na 22.30. 4. De laatste lichting der bij-bussen in het verduisterde gedeelte is te 18.30. 5. Het Postagentschap Boerhavelaan sluit op Maandag en de agentschappen Vondellaan en Wilhelminaplein sluiten op Dinsdag te 18.30 uur. De verzending der correspondentie met de nachtposttreinen is verzekerd wanneer men post: op het Hoofdpostkantoor vóór 23 uur; in de bij-bussen van het niet verduisterde stadsgedeelte vóór 22 uur; in de bij-bussen van het verduisterde stadsgedeelte vóór 18.30 uur. Het Passage-theater zal Maandag en Dins dag haar programma om 7 uur beginnen. Monopole-theater zal alleen Maandag om 7 uur met haar programma aanvangen. Schied. Reddingsbrigade. In verband met de verduisteringsproef op Dinsdag 12 Dec. a.s., is het St. Nicolaasfeest der Jeugdgroep uitgesteld tot Donderdag 14 December. De volwassenen oefenen op Donderdag 14 December van 89 uur. (Wordt vervolgd) Langzamerhand begint er meer licht te komen ter zake van de brutale inbraak met diefstal, verleden week in den nacht van Donderdag op Vrijdag gepleegd op het van Hogendorpsplein bij <len juwelier E. Bonnewits Jr. Men zal zich herinneren, dat in verband met deze inbraak Zaterdag d. a. v. reeds twee Italianen werden aangehouden, die bij een kléin juwelierszaakje op den Linker Maasoever twee van de ontvreemde horlo ges te koop hadden aangeboden en 's avonds zouden terugkomen, doch niet opnieuw bij den juwelier naar binnen gingen, omdat zij de aanwezigheid van personen die nader hand rechercheurs bleken te zijn niet vertrouwden. Het net van bezwarende omstandigheden rondom deze beide verdachten wordt steeds strakker toegehaald. De man nil., die de twee horloges te koop had aangeboden, A. C-, kwam aanvankelijk met de bewring, dat hij de horloges van een vreemdeling had ontvangen en wel op dien bewusten Zater dag, 2 December. Uit het onderzoek, dat nog steeds met kracht wordt voortgezet, is evenwel gebleken, dat reeds op den Vrijdag na den inbraak het tweetal aangehoudenen getracht heeft bij juweliers in de binnen stad de beide horloges zoowel als den kost baren ring te verkoopen, hetgeen zij zonder al te veel gevaar konden doen, omdat het relaas van het gebeurde nog niet in de pers was verschenen. Het verhaal over den gul len vreemdeling is derhalve al ontzenuwd. Bovendien is hieruit gebleken, dat de ander, V. G-, die beweerde in 't geheel niets met de zaak uitstaande te hebben, niet zoo onschuldig is als hij het wil doen voorkomen. Een groote vraag is nog, waar de kostbare ring gebleven is. Dit is een platina heeren- ring met briljanten. Ook te dien aanzien blijft de justitie diligent. Uit verdere inlichtingen, uit het buiten land ontvangen, is komen vast te staan, dat beide Italianen zoowel in België als in Frankrijk zich aan verscheidene vermogens delicten hebben schuldig gemaakt. A. C. en V. G., zijn vandaag naar het Huis van Bewaring overgebracht en ter be schikking gesteld van den Officier van Jus titie. IN tegenwoordigheid van geestelijke, burgerlijke en militaire autori teiten is gisteravond het nieuwe R.K. Militaire Tehuis in de Schoonderloo- straat geopend. In tijden van vrede concentreerde alles, wat militair was, zich te Rotterdam op het populaire korps mariniers. Het R.K. Mili tair Tehuis te Rotterdam was dan ook een uitgesproken Marine-tehuis, alwaar slechts bij hooge uitzondering het veldgrauw van onze landmacht zich vertoonde. Sinds September is dit alles plotseling veranderd. Rotterdam werd overstroomd met vele duizenden militairen van alle wapenen van H.M.'s leger. En zoo bestond reeds van den eersten dag af aan vooral in verband met de zeer verspreid liggende militaire af deelingen de behoefte aan meer R.K. Militaire Tehuizen, Naast het R.K. Militair Tehuis aan den Goudsche Rijweg, dat voor de in het Oosten der stad gelegerde troepen kon dienst gaan doen, kwam spoedig in het gebouw der St. Joseph Gezellenvereeniging aan het Stationsplein het tweede R.K. Mili tair Tehuis tot stand voor het centrum en het Noorden. Dringende behoefte bleef evenwel nog bestaan aan een derde R.K. Mi litair Tehuis voor de bij de havens en in het Westen gelegerde troepen. Een of andere bestaande localiteit was hiertoe niet te ge bruiken, zoodat slechts overbleef tot nieuw bouw over te gaan. Dank zij het doortastend optreden van Rector A. Olsthoorn, den schipperspastoor uit de Havenstraat, is in zeer korten tijd dit plan verwezenlijkt en wel op zoo doeltreffende wijze, dat het be kende spreekwoord van „alle goede dingen in drieën" hierop van toepassing is gewor den. In de onmiddellijke nabijheid van de St. Petruskerk in de Schoonderloostraat heeft de firma J. C. de Waal in een paar dagen een stevig houten gebouw doen ver rijzen, dat een ruime recreatiezaal van ongeveer 100 vk. M. bevat, een lees- en stu deerkamer van ongeveer 25 vk. M., benevens nog een spreekkamer. Het geheel is prettig van inrichting en verschaft den militairen juist wat zij zoeken, de sfeer van een eigen tehuis. Plechtig lof in de St. Petrus-kerk Bij gelegenheid van de officieele opening werd gisteravond in de St. Petrus-kerk een Door het raadslid mevr. A. Fortanlerde Wit, zijn volgende vragen tot B. en W. ge richt: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van de verdwijning te Amsterdam van een jong meisje, dat zich vervoegd had aan het adres van een werkgever, haar verschaft door de Amsterdamsche Arbeidsbeurs. 2. Zijn B. en W. bereid naar aanleiding van dit feit mede te deelen, of de Rotter- damsche Arbeidsbeurs voor jeugdige per sonen, meisjes zoowel als jongens, een on derzoek instelt naar den werkgever, te wiens behoeve zij bemiddelt? 3. Indien de voorgaande vraag ontken nend wordt beantwoord zijn B. en W. dan bereid de mogelijkheid in overweging te nemen in den vervolge een dergelijk onder zoek te doen instellen? plechtig lof gecelebreerd door den Hoog- eerw. Deken van Rotterdam, Kan. J. W. van Heeswijk, die hierbij werd geassisteerd door den Majoor-aalmoezenier van het le gewest, J. J. Brouwer als diaken en majoor-vloot- aalmoeznier G. Schimmel als subdiaken. Op het Priesterkoor had nog plaats genomen de kolonel hoofdaalmoezenier, mgr. J. J. J. Noordman, benevens Pastoor J. C. Vijver berg, Pastoor J. J. M. Lammers, Pater C. H. A. Terstegen O P, alsmede Rector A. F. J. Olsthoorn. Op de eerste rijen merkten wij op kt. Thomassen als vertegenwoordiger van den burgemeester, den commandant van het Vaartuigendepöt Rotterdam, majoor D. H. C. Dijxhoorn, kapitein Maltha, comman dant van het detachement bewakingstroe pen, kapitein Tapper van de Roode Kruis Compagnie, Kapitein J. Westerkamp van de Luchtvaarttroepen, luitenant ter zee ie klasse J. C. Schnetler, benevens le luit. Wol- ters. Voorts waren aanwezig de leden van Rotterdamsch Comité voor katholieke mili tairen, de leden der Commissie van bijstand van het nieuwe R.K. Militair Tehuis, alsmede de leden van het kerkbestuur der St. Petrus- kerk. Talrijke katholieke militairen woonden de plechtigheid bij, terwijl ook een eigen koortje van militairen de gezangen uit voerde. Toespraak van den hoofd aalmoezenier. Tijdens het lof hield de kolonel-hoofdaal moezenier, mgr. Noordman een toespraak, waarin hij er op wees, dat het besef, waar toe de mobilisatie dient, ons beter zal wa penen tegen de nadeelen en de offers van den huidigen toestand. Ons Nederlandsche volk wenscht geen oorlog. Wij hebben ge mobiliseerd juist om van den oorlog bevrijd te blijven. Als wij terugdenken aan de jaren 19141918, dan vertrouwen wij met de hulp van den Almachtigen en goeden God er in te zullen slagen den oorlogsgruwel buiten onze grenzen te houden. De mobilisatie be- teekent voor velen een nadeel, vele gezin nen ondervinden er de droevige gevolgen van, maar wanneer wij daarmede bereiken, dat onze onafhankelijkheid en alle daaraan verbonden geestelijke en materieele waar den behouden blijven, dan zullen wij besef fen, dat onze offers ten goede komen van onze dierbaren en onze nakomelingen. Zij zullen ons dankbaar zijn, dat wij ons dier baar Nederland en onze vrijheid bewaard hebben. Onze voorvaderen zijn ook niet bij de warme kachel blijven zitten. Dank zij hun zwaarste offers zijn wij, wie wij zijn. Daarom moeten ook wij op onze beurt de blikken naar de toekomst richten. Maar juist dit inzicht vraagt ook het be houd van het schoonste in ons: ons geloof en onze deugd en onze maatschappelijke waarde,. Ouders, echtgenooten, kinderen, verloofden, zij hopen, dat die voornaamste en kostbaarste waarden ver van huis niet verloren gaan. Een van de voornaamste doeleinden van de Kath. militaire tehuizen is juist het veilig stellen van die waarden. De ondervinding heeft geleerd, dat er drin gend behoefte bestaat aan tehuizen, om voor den militair het gemis van het eigen gezin te vervangen. Dank zij de huiselijke sfeer, de goede kameraadschap en den steun van den directeur krijgt men daar de kracht om sterk te staan ver van huis en haard. Ook als militair ondervindt de soldaat daar van de zegenrijke gevolgen. Vandaar, dat de militaire autoriteiten het werk der tehuizen steunen. Mgr. Noordman "besloot dan zijn opwek- king tot de militairen om dit nieuwe tehuis trouw te bezoeken. Van de uren, hier door gebracht zal men nooit en te nimmer spijt hebben in zijn verdefe leven. De officieele opening. Na deze kerkelijke plechtigheid, welke met het zingen van het „Aan U, o Koning der eeuwen" werd besloten, begaf men zich gezamenlijk naar het nieuwe Militair Te huis, waar hij aankomst der autoriteiten reeds een gezellige stemming heerschte. Het muziekkorps van het Vaartuigendepót blies er lustig op los en zette den avond in met een pittigen marsch. Een welkomstwoord werd gesproken door Rector A. Olsthoorn, die een kort overzicht gaf van het ontstaan van dit nieuwe tehuis. Uit den kring der militairen zelve was con tact gezocht en met medewerking der com mandanten van de diverse troependeelen groeide al spoedig een geestelijke band met deze kerk, welke dringend aanvulling vroeg door de oprichting van een tehuis. Nog geen drie weken geleden werd opdracht gegeven voor dezen bouw, welke in weinige dagen tot stand kwam. En vandaag op den feest dag van St. Nicolaas, mogen wij het geluk hebben het reeds open te stellen. De 8e®s van den heilige leeft nog. Spr. hoopte> °a het gebouw voor de militairen een ect_ huis zou worden en dankte de mil'lf.1!^ en gemeentelijke autoriteiten, het co«ute en niet het minst den hoofdaalmoez«nier vo°r hun medewerking. Hierop verrichtte mgr. Noorman e ker kelijke inzegening van het Se °"w en de wijding der fraaie kruisbeelden- De hoofd- aalmdeznier besloot deze plechtigheid nog met een woord van büzon eren dank en hulde aan het adres van aen Schippers pastoor Rector 01sth°orn> uie tnet groote voortvarendheid dat w ei eeft aangevat. Den snellen bouw heeft men iets echt Ame- rikaansch genoemd, spr. wilde in verheffen- den trap het liever „echt Rotterdamsch" noemen en speciaal „echt Olsthoornsch". Bij deze tot standkormng past zeker aan zijn adres een hartelijke gelukwensch. Moge Gods zegen op zijn tehuis rusten. Nadat he 0°Maalmoezenier het tehuis officieel voor geopend had verklaard, werd het Wilhelmus aangeheven en spontaan uit 's Nachts lichte vorst. 8 Dec.: Groote Schouwburg, Lohengrin (Ned. Opera Ensemble), 8 uur. 9 Dec.: Groote Schouwburg, Bel ami (Fritz Hirsch Operette), 8,15 uur (volw.) 13 D e c.: Groote Schouwburg, De toover- fluit (Ned. Opera-Stichting), 8 uur. 15 D e c.: Groote Schouwburg, Faust (Ned. Opera-ensemble) 8 uur (v. volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 7 Dec. in: Grand: De zwarte spion (volw.); Studio: Carrière (boven 18 jaar); Thalia: 't Zit in de lucht; Capitol en City; Tarzan's verbanning; Are na: Broadway serenade (volw.); Scala: Mr. Moto op het eiland des doods en De gorilla (boven 18 jaar); Colosseum; De zoon van Frankenstein en De pastoor van Kirchfeld boven 18 jaar); Prinses: Carefree en De ploeg der gedoemden (volw.); Ooster: Ver miste meisjes en De sensationeele recht bank (volw.); Victoria: Avonturen van Tom Saywer en Zwijgende lippen (boven 18 jaar); Asta: Gunga Din; Centraal: Het masker van de spin (boven 18 jaar); Har monie: Sneeuwwitje en Andy Hardy wordt verliefd (boven 18 jaar); Corso: De helden brigade; Luxor: Johann Strauss (boven 18 j.) Olympia: De zwarte satan en 'n Spannende avond (boven 18 jaar); Cineac: actualiteiten. Tentoonstellingen: Tentoon stelling „Rotterdam—Batavia" (Schiedam sche Singe) 55), dagelijks 10—17 en 19—22 uur, Zondags van 1217 uui (tot 1 Jan.) Rotterd. Kunstkring, werken van Toon Kel der Den Haag (tot 10 Dec.). Kunstzaal Implus W. de Withstraat 55, werken van Larenschen kunstschilder Willem Nordijk (tot 21 Dec.). Kunsthandel Unger, Een- drachtsweg 27, schilderijen van M. Wiegman (tot 31 Dec.). Schiedam. Passage: De kleine prinses en Ik geef 'n millioen (boven 18 jaar); Monopole: De graaf van Monte Cristo en Tarzan's wraak (volw.). SCHIEDAM, 7 Dec. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. f 17 Per H.L. Spoeling. Spoeling 1,40—1,50 (niet officieel). den kring der militairen een drievoudig hoera voor H.m. de Koningin. Namens den burgemeester van Rotterdam en het Comité voor O. en O. sprak vervol- gens tnr. Thomassen woorden van geluk- wensch, de verzekering gevend, dat dit werk de volle sympathie en waardeering heeft van den burgemeester en het geheele gemeentebestuur. De voorzitter van Rotterdams Comité voor katholieke militairen, de heer A. Tor- doir, sprak een enthousiast woord van ge- lukwensch en huldee tot Rector Olsthoorn, thans ook de soldatenpastoor, die blijkens de opening van dit tehuis op den feestdag van St. Nicolaas, ook de patroon van de zee varenden, zeker ook zal gedacht hebben aan de militairen van '~7t vaartuigendepöt. Rector Olsthoorn felicit erend met het wel slagen van zijn plan, wekte hij de militairen op door trouw bezoek het werk van dezen priester te waardeeren. Tegen het einde van den avond, welke den autoriteiten wel de overtuiging moet schenken, dat de geest in dit tehuis juist was, wat onze militairen noodig hebben, werd namens alle militairen een dankwoord gesproken door den commandant van het vaartuigendepöt majoor Dijxhoorn. ij we ten, welke moeilijkheden °veIA n mc>es- ten worden, zoo zeide sPr\®fwaar- deeren wij zoo het wcr1^, hoor Rsc- tor Olsthoorn en zij" 'kers is be reikt. Den hoofd aal moezel er kon _spr. de verzekering ^etren, werk bij Rec tor Olsthoorn in goc^e hanhen is. Wij mo gen hem alle" zeer gaarne en vertrouwen, dat de militairen' waarvan de kern hier reeds hedenavond aanwezig is, zijn initiatief zullen toonen te waardeeren. pe eerste avond werd reeds op de gebrui kelijke -wijze met het avondgebed, ditmaal voorg€be(Jen door den hoofdaalmoezenier, besloten, In de duinen te Zandvoort staat een watertoren, waarvan de diensten overbodig zijn geworden, zoodat tot afbraak werd overgegaan. Hedenmorgen is de eerste der drie laatste in de Heysche haven gebouwde tunnel- caïssons door een zestal-sleepbooten van P. Smit overgebracht naar de bouwsteiger in de Waalhaven. Het werk had een vlot ver loop. Morgen zal tunnelstuk no. 8 en Zaterdag no. 9, het allerlaatste, worden versleept.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2